Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
БІЗНЕС ПЛАН
Львів 2015
ЗМІСТ 2
Резюме………………………………………………………………………………3
Суть проекту та характеристика продукції ………………………………4
Оцінка ринку збуту…………………………………………………………..6
Аналіз стану справ у галузі та оцінка конкурентоздатності…………….7
План маркетингу …………………………………………………………….9
Виробничий план……………………………………………………………11
Організаційний план………………………………………………………...15
Оцінка ризику і страхування………………………………………………..16
Фінансовий план……………………………………………………………..19
Література…………………………………………………………………………...21
РЕЗЮМЕ
Пропонуємо до розгляду проект створення та розвитку станції технічного обслуговування "Автосервіс". Підприємство спеціалізується надання послуг в області діагностики будь-якої марки автомобіля . Перевага нашої фірми в тому, що ми займаємося тільки діагностикою, так як це є основою для ремонту автомобілів. Необхідно правильно встановити причину неполадки для того, щоб почати ремонт.
Виробниче обладнання розміщено на орендованій площі. Розмір статутного капіталу становить 75000 гривень, який буде сформований з власного капіталу .
Витрати початкового капіталу зазначано у розділі «Фінансовий план». У даному підприємсті кількість персонаму становить 3 особи ( спеціаліст по діагностики та прибиральник ).
Назва підприємства
«Автосервіс»
Вид діяльності
Надання послуг
Форма власності
Приватний підприємець
Адреса підприємства
м.Львів вул..акад.Сахарова 7
СУТЬ ПРОЕКТУ ТА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОДУКЦІЇ
В даний час в Львові виникла істотна необхідність у станціях, де будь-який бажаючий, міг би зробити діагностику свого автомобіля. Так як видів діагностичних робіт досить багато, то необхідно визначити: яке з напрямків діяльності необхідно розвивати в першу чергу? Ми зупинилися на комплексі послуг з діагностики і ремонту шасі автомобілів. Причини такого рішення наступні:
1. ця послуга все більше затребувана на ринку, а значить буде користуватися попитом;
2. дане підприємство може скласти гідну конкуренцію, вже існуючим, а це в свою чергу може сприяти підвищенню якості надаваних послуг;
Метою діяльності підприємства
1. Задоволення попиту населення в місті Львові
2. Отримання прибутку
3. Подальше збільшення і розширення виробництва.
Загальні стратегії фірми: стратегія виходу на ринок
Усунути в автомобілі ту чи іншу несправність в загальному нескладно. І, як правило, відносно недовго. Дане твердження, правда, справедливо тільки в тому випадку, коли дотримані три умови: відомо, як, чим і що саме треба робити. Якщо з першими двома, як правило, проблем ніколи не виникає, то третє часто стає справжнім каменем спотикання. Насамперед , це стосується проблем, пов'язаних з двигуном і різними електронними системами. Таким чином, правильна ідентифікація причин збоїв і несправностей сьогодні вийшла на перший план, що дає нам право говорити навіть про нову спеціальність в автосервісі - діагноста. Різке збільшення кількості автомобілів, обладнаних електронними системами уприскування палива, призвело до відчутного підвищення попиту на послуги, пов'язані з діагностикою технічного стану та ремонтом таких автомобілів . Технічний стан шасі автомобіля відноситься до числа найважливіших факторів, що впливають на тягові і швидкісні показники автомобіля в цілому. Практичне розв'язання задачі діагностування технічного стану і ремонту шасі неможливе без використання спеціальних технічних засобів, більшість з яких є вимірювальними приладами .А можна піти по простішому і природному шляху. Просто зрозуміти, які саме прилади для діагностики шасі сьогодні існують і що саме з їх допомогою можна дізнатися. І також зрозуміти, що для повноцінної діагностики шасі потрібен якийсь комплект обладнання. А зрозумівши це, скласти ту його конфігурацію, яка найкращим чином відповідає тим чи іншим конкретним потребам. У даній роботі товаром є послуга діагностики шасі. У кожного продукту є свій життєвий цикл, хоча характер і протяжність цього циклу спрогнозувати досить нелегко. Типовий життєвий цикл продукту представлений кривої на рис. 1.
Рис. 1 Життєвий цикл
Дана послуга знаходиться на вашу думку на етапі зростання, так як етап впровадження товар вже пройшов. Етап зростання - період швидкого сприйняття товару ринком і швидкого зростання прибутків. Клієнтуру цьому етапі можна охарактеризувати, як сприйнятливу. Собівартість одиниці продукції в цей період знижується, а конкуренція - зростає. На етапі зростання обсяг продажів росте, з'являються нові покупці.
ОЦІНКА РИНКУ ЗБУТУ
Проведені маркетингові дослідження по пропонованої послуги свідчать про існування значного обсягу попиту. Потенційними споживачами є люди досягли 18-річного віку і старше, що мають автомобіль іноземного виробництва . Попит на дану послугу стабільний, так як діагностика шасі є найважливішим етапом в ремонті автомобіля.
Завдяки новим технологіям та різноманітним корпораціям з виготовлення обладнання для автомобілів, корпораціям з виготовлення самих автомобілів, наше підприємство буде розквітатиме та розростатися. При нашій ціновій політиці та якості надання послуг, наше підприємство буде першим у списку підприємств міста по наданню послуг у сфері автомобілів та їх модернізації. На ціни в нашому підприємстві можуть вплинути наступні фактори:
Змінення податкової бази
Ціни виробника(дуже рідко)
Попит на деталі та інше.
Наше підприємство розташоване дуже вигідно: ми маємо людне місце, великий потік автомобілів, та те, що у районі розташування підприємства немає таких підприємств як наше . Ціна на товари(йде мова про закордонні деталі) буде коливатися з урахуванням ціни виробника та строку поставки. При потребі заміни деталі , націнка буде низька відносно ціни виробника.
АНАЛІЗ СТАН СПРАВ У ГАЛУЗІ ТА ОЦІНКА КОНКУРЕНТНОЗДАТНОСТІ
Попит на дану послугу стабільний, так як діагностика шасі є найважливішим етапом в ремонті автомобіля. Дане підприємство може скласти гідну конкуренцію, вже існуючим, а це в свою чергу може сприяти підвищенню якості надаваних послуг. Провівши аналіз ринку автомобілів міста Львова було встановлено, що на 10 000 жителів припадає 73% автомобілів( з них 61% іномарки). Отже іноземних автомобілів на даний момент близько 61 000. На діагностику одного автомобіля йде, приблизно, 40 хвилин . Визначити: скільки часу потрібно теоретично , ми можемо надати послуг на місяць. Маємо: 2 людини працюють по 8-год/день , 21 день на місяць.
2 ∙ 8 ∙ 21 = 336 год/місяць, тобто 546 автомобілів на місяць можна обслужити. Отже, на рік - 6555 автомобілів.
Це в ідеальному випадку при завантаженні на 100%. Однак реально це зовсім не так. Прогнозуючи обсяг реалізації необхідно враховувати можливий попит. Для розрахунків приймемо коефіцієнт завантаження Кз:
• Низький попит - завантаження 40%, коефіцієнт завантаження 0,4;
• Середній попит - завантаження 70%, коефіцієнт завантаження 0,7;
• Високий попит-завантаження 100%, коефіцієнт завантаження 1.
Для стабільно працюючого підприємства, як показує практика, завантаження (продуктивність), при якій підприємство починає приносити прибуток, становить від 55 до 70%. Візьмемо для розрахунку середнє число автомобілів, які можна обслужити в день - 11, тобто в рік вийде приблизно 2772 автомобіля . Виходячи з цих даних, розрахуємо потенційну ємність нашого сегменту ринку
: