Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни «МЕНЕДЖМЕНТ»на тему:
«РОЗРОБКА СИСТЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ У ДЕРЖАВНОМУ ЮВЕЛІРНОМУ ЗАВОДІ «Смарагд»
Анотація
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту ДП «Смарагд», яке займається виробництвом ювелірних виробів. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в організації, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
Annotation
In the course project developed and rationalized in accordance with changes in the environment management system functioning SE "Emerald", which has been manufacturing jewelry. Thus the technology of the management is developed in view of expected changes, that is the function of the management in organization are generated; the applications and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the features of development and realization of the administrative decisions in organization are opened, the process of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the features of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………….. 4
Розділ 1. Загальна характеристика організації………………………………….. 6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві ………………… 10
2.1. Планування…………………………………………………………………….. 10
2.2. Організування……………………………………………………………………. 22
2.3. Мотивування…………………………………………………………………… 27
2.4. Контролювання………………………………………………………………… 35
2.5. Регулювання……………………………………………………………………. 36
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації ……………………. 39
Розділ 4 Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації ………………………………………………………………………………………… 41
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві ………………………….. 46
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації …………………………………………………………………………………………. 49
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва …………........... 51
Розділ 8. Оцінювання ефективності системи менеджменту ……………............. 54
Висновок ……………………………………………………………………………. 56
Список використаної літератури.......................................................................... 58
ВСТУП
Виробництво ювелірних виробів – одне із самих прадавніх ремесел в історії людства. З незапам’ятних часів ювелірні вироби із золота, срібла й дорогоцінних каменів були мірилом багатства й влади панівних класів. Створення коштовностей (у нашому розумінні) почалося в Єгипті, Італії, Китаї й Південній Америці й Центральній Америці приблизно 5000 років тому. З незапам’ятних часів ювелірні вироби із золота, срібла й дорогоцінних каменів були мірилом багатства й влади пануючих і релігійних еліт суспільства.
В Італії епохи Ренесансу створення коштовностей досягло статусу образотворчого мистецтва. Багато італійських скульпторів були прекрасними ювелірами. З 17-ого сторіччя декоративна функція коштовностей знову виходить на перший план, затьмарюючи її символічне значення. До 1930 року, індустріалізація в Нью-Йорку принесла коштовності в межі фінансової досяжності середнього класу, створюючи процеси й технології масового виробництва.
Ювелірні вироби — предмети, що відіграють функцію естетичної орнаментації тіла людини. Найперші ювелірні вироби виготовлялися з таких природних матеріалів, як кістка, ікла тварин, мушлі, дерево, камінь. З часом у виробництві прикрас почали використовувати метали, зокрема — дорогоцінні. Дорогі й екзотичні ювелірні вироби почали використовуватися як індикатори соціального статусу. Ювелірні вироби користуються досить великим попитом серед населення, тому ДП «Смарагд» у своїй діяльності займається виробництвом ювелірних виробів.
Об’єктом дослідження в курсовому проекті є державне ювелірне підприємство «Смарагд». Методи дослідження на сучасному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку збуту і планує розширення реалізації продукції. На підприємстві працює 120 осіб, середня зарплата працівників підприємства становить 2500 грн. Для забезпечення ефективної діяльності ДП «Смарагд» та збереження і підтримання необхідного рівня виробництва ювелірних виробів необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: покращення дизайну ювелірних виробів, зростання вартості дорогоцінного каміння. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданням є реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві.Коротка характеристика структури роботи у цій роботі є анотація, вступ, зміст, 8 розділів, висновок та список використаної літератури.
Предметом дослідження є технології менеджменту.
У даній курсовій роботі перед нами стоїть завдання дослідити конкретне підприємство з точки зору управлінської діяльності проаналізувати отримані результати спрогнозувати майбутній стан організації. У період нестабільної економічної ситуації в Україні, управлінський персонал, його виважена і продумана робота відіграє важливу роль у становленні даного підприємства на ринку та його подальшому розвитку. У курсовій роботі ми по складових будемо пізнавати управлінську діяльність, щоб краще її зрозуміти та засвоїти. Поступово ці сходинки, що названі у змісті роботи, відобразимо у ході роботи. Саме тому,
ми повинні з відповідальністю поставитись до розробки курсового проекту, бо може в недалекому майбутньому нам самим прийдеться управляти вже справжніми, а не уявними підприємствами, і тоді від наших знань та дій.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ДП «Смарагд»
Пара-метр, який характе-ризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функ-ціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підпри-ємства
ДП – це організаційно-правова форма підприємства, заснованого на державній формі власності. Таке підприємство є суб’єктом права державної власності.
Майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на правах повного господарського ведення. Здійснюючи це право, підприємство користується і розпоряджається зазначеним майном і на свій розсуд може здійснювати стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законам.
1. Господарський кодекс України.[22]
2. Кодекс законів про працю України.[23]
3.Цивільний кодекс України.[24]
4. Податковий кодекс
України.[25]
5.Національний класифікатор(класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010)[26]
6.Митний кодекс України.[27]
Згідно з Законом України «Про зовнішньоекономіч-ну діяльність» № 960-12 від 16.04.91р зі змінами та доповненнями ДП «Смарагд», як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом ЗЕД та може самостійн у визначених законодавством межах здійснювати зовнішньоекономіч-ну діяльність.
2.Профіль
Виробництво ювелірних виробів
Специфіка полягає у існуванні значного переліку вимог щодо виробництва ювелірних виробів, дотримання стандартів якості виробництва.
1. Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 р. №1775-3, зі змінами від 15.12.2009 р.
№1759-6.[14]
2. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. №1089-5
3. Закон України «Про охорону праці» від 14.1092р. №2695-12
Бере участь в ЗЕД шляхом імпорту золота, срібна та інших дорогоцінних каменів.
3.Види діяльності
Видами діяльності КТ «Ювелір» є виробництво таких видів ювелірних виробів:
-сережки;
-діадеми;
-печатка;
-ланцюжок;
-кулон;
-хрестик;
-браслет;
-монети.
У звязку з запланованим розширенням обсягів діяльності підприємства очікується, що товариство буде виробляти ще один вид ювелірних виробів:
-обручки.
Підприємство використовує лише якісну сировину для виробництва ювелірних виробів, враховує потреби та смаки споживачів, використовує новітні технології виробництва ювелірних виробів.
1. Закон України «Про захист прав споживачів» від 01.10.1991 р. №124-12.[19]
2. Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.93р. №3792-12
3.Декрет Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10.05.93р. №46-93.[15]
Бере участь
4.Форма власності
Державна форма власності характеризується як комплекс господарських об'єктів, які повністю або частково належать центральним чи місцевим органам державної влади і використовуються державою для виконання нею економічних, соціально-культурних та політичних функцій.Держава як власник має право визначати кількісні та якісні показники щодо майна, яке повинно знаходитись у державній власності, встановлювати для нього той чи інший правовий режим, обмеження на його відчуження тощо.
Діяльність державного
підприємства будується на поєднанні прав власника майна (держави) та принципів самоуправління трудового колективу.
1.Цивільний кодекс України від 16.01.2003 №435-4.[24]
2.Господарський кодекс України від 16.01.2003 №436-4
3. Закон України «Про власність» від 21.01.1993р. .[23]
Участі не бере
5.Внутріш-нє середо-вище
1) Цілі
Довгострокові (5-10р.): залучення додаткових інвестицій; створення дочірніх підприємств у Західній Україні.
Середньострокові (1-5р): збільшити кількість груп споживачів.
Короткострокові (до 1 року): проведення нової рекламної акції; підвищення кваліфікації працівників
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціо- нування, що позитивно впливає на діяльність організації.
2) Структура управління організацією – лінійно-функціональна, передбачає, що функціональні служби отримують повноваження управління службами нижчого рівня, які виконують відповідні спеціальні функції. Відповідає вимогам середовища функціонування, але потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора підприємства є 5 заступників, планується збільшити до шести, фактично існує 5 управлінських служб, планується збільшити до шести, що забезпечують найбільш ефективну роботу, фактично є 8 виробничих підрозділів та передбачено створення ще одного.
3) Завдання: вдале функціонування організації залежить від чіткого функціонування завдань і конкретного їх виконання. Основними завданнями підприємства є виділення коштів і покупка нового обладнання; переговори з можливими постачальниками сировини для виробництва ювелірних виробів.
4) Технологія виробництва ювелірних виробів, орієнтована на потреби споживачів.
5) Працівники - висококваліфіковані спеціалісти з вищою освітою, які володіють необхідними здібностями, знаннями, якостями, з певним досвідом роботи в даній сфері. У зв’язку із запланованим реформуванням організаційної структури підприємство планує збілшення кількості працівників на 15 осіб. Цей внутрішній чинник загалом позитивно впливає на діяльність організації.
6) Ресурси: ДП «Смарагд» з метою забезпечення своєї діяльності у майбутньому кваліфікованими кадрами здійснює оплату за навчання курсів для працівників. Також щомісячно відраховує 5% від прибутків у благодійні фонди. Організація проводить маркетингові дослідження.
6.Зовнішнє середови-ще
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1) Споживачами продукції даного підприємства є як індивіди, так і групи осіб різного віку та рівня доходу. У своїй діяльності підприємство орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю висококваліфікованих спеціалістів, слідкує за уподобаннями і потребами споживачів, що підвищує репутацію даної організації серед споживачів, підвищує його конкурентоспроможність. Основними групами споживачів є: жінки, чоловіки, індивіди з рівнем доходу вище середнього, індивіди з високим рівнем доходу. У зв’язку із розширенням видів діяльності організації планується, що коло споживачів збільшиться такими групами: наречений, наречена. Вплив фактора є максимально позитивним, оскільки існує тенденція до зростання попиту.
2) Постачальники є ПАТ «Позолота», з яким підприєство уклало угоду про постачання сировини за вигідними цінами. Співпраця з відповідальними постачальниками позитивно впливає на підприємство.
3) Конкурентами підприємства ДП «Смарагд» є ВАТ «Золотий вік», ТзОВ «Адамант», АТ «Діамант». Після розширення організацією видів діяльності очікується збільшення конкурентів, а саме ДП «Львівський ювелірний завод». Загострення конкурентної боротьби на ринку негативно впливає на діяльність підприємства постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів.
4) Державні органи влади розробляють, формулюють і затверджують засади функціонування підприємства в державі, зокрема, ДПІ контролює діяльність підприємства. Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються і затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади. Необхідно зазначити, що часті перевірки органами державної влади діяльності підприємства, високий рівень корупції у цих органах негативно впливають на діяльність підприємства.
5) Інфраструктура негативно впливає на діяльність підприємства через низький рівень розвитку соціальної інфраструктури. Можливі перебої у роботі електрики, проблеми на дорогах, недостатня розвинутість комунікацій, що зменшує виробничі та торгівельні можливості.
6) Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства тощо. Вони безпосередньо впливають на ДП «Смарагд», оскільки його діяльність базується на засадах Господарського кодексу України, Закону України «Про акціонерні товариства» тощо. Постійні зміни у законодавстві, часто його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7) Профспілки, партії та інші громадські організації. Профспілки здійснюють контроль за дотриманням трудового законодавства, стежать за дотриманням умов праці та її оплати, дбають про безпечні умови праці, соціальний захист, охорону здоров’я та відпочинку. На підприємстві ДП «Смарагд», як і на багатьох інших підприємствах, профспілка уклала з керівництвом організації колективний договір, де обумовленні усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці. Партії є частиною державних органів влади і, водночас, творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує дане підприємство.
8) Система економічних відносин у державі має досить відчутний вплив, оскільки, в залежності від розвитку економіки буде розвиватись дане підприємство. Тобто система економічних відносин у державі формує умови, правила та принципи функціонування ДП «Смарагд», яке в ринкових умовах працює за законами попиту, пропозиції та конкуренції.
9) Організації-сусіди в товаристві відсутні, тому на організацію вони на впливають.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1) Міжнародні події Міжнародні події мають значний вплив на організаціюТак, наприклад, дружні стосунки з країнами СНД мають позитивний вплив. На будь-яку Організацію впливають різні чинники зовнішнього середовища, але сила, з якою кожний з них впливає на неї, різна, тому організація самостійно визначає ті чинники впливу, на які необхідно реагувати і вживати адекватних заходів.
2) Міжнародне оточення впливає на ДП «Смарагд» через світову економіку і політичну ситуацію.
3) Науково-технічний прогрес Акцент на технологію був і залишається центральним моментом в досягненні високого рівня розвитку західних країн. Той, хто володіє новими технологіями, має можливість володіти ситуацією. Сьогодні, щоб зберегти конкурентоспроможність, організаціям необхідно йти в ногу з новими технологіями, від яких залежить ефективність їх діяльності.
4) Політичні обставини негативно впливають на організацію, тому що у державі спостерігається політична нестабільність, а це має свої негативні наслідки для підприємства. Вплив фактора на організацію відбувається переважно через споживачів, державні органи влади та законодавчі акти.
5) Соціально-культурні обставини високий рівень культури і доходів населення сприяє соціальній стабільністі. Підвищена увага до ювелірного мистецтва є однією з характерних особливостей нашого часу. І це не випадково. Адже в творчості як сучасних, так і стародавніх ювелірів завжди найбільш вільно й безпосередньо відбиваються глибинні уявлення людей про прекрасне в естетичному і навіть етичному вираженні найважливіших законів і норм життя.
6) Рівень техніки та технології. Високий рівень техніки та технології на міжнародних ринках зумовлює необхідність застосування нової якісної техніки. Вплив фактора на організацію відбувається через постачальників, конкурентів, інфраструктуру, законодавчі акти.
7) Особливості міжнародних економічних відносин впливають на вартість ресурсів і на купівельну здатність споживачів. Поки, що вплив є негативним через те, що в Україні є складна економічна ситуація. При цьому вплив відбувається через споживачів, конкурентів, законодавчі акти, інфраструктуру тощо.
8) Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї країни, наявність конкурентів у даній галузі. Відсутність сучасного рухомого складу у вітчизняних підприємств, низька якість обслуговування, незадовільний стан інфраструктури не приваблюють іноземних партнерів. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, інфраструктуру, систему економічних відносин у державі тощо.
Державне підприємство «Смарагд» має державну форму власності та займається виробництвом ювелірних виробів,виробництво здійснюється за новими технологіями. З дотриманням стандартів якості,згідно тенденції, підприємство розвивається згідно сучасного світу, конкуруючи з іншими підприємствами. Для досягнення цілей необхідних для розширення підприємства шляхом створення дочірних підприємств, філіалів,долучення інвесторів.Для цього необхідно виділяти кошти на придбання обладнання, якісної сировини,збільшення споживачів збільшення кількості найманих працівників та підвищення їх кваліфікації та підвищення кваліфікаційного рівня управлінського складу.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування ДП «Смарагд» відображено на рис.1.
Зворотний
зв'язок
Рис. 1. Модель стратегічного планування у ДП «Смарагд»
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ДП «Смарагд».
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (планово-економічним відділом) та відповідальними особами (юрисконсультом, заступником директора з комерційних питань, начальником планово-економічного відділу, головним бухгалтером) інформації про фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб у ювелірних виробах різних груп споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі:
Довгострокові (5-10р.): залучення додаткових інвестицій;
Середньострокові (1-5р.): збільшити кількість груп споживачів.
Короткострокові (до 1 року): проведення нової рекламної кампанії; атестація працівників, підвищення кваліфікації працівників.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок) буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Необхідно зазначити, що використання методу експертних оцінок як комплексного та узагальнюючого дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, заступник директора з комерційних питань). Фактори оцінюються за шкалою (-5; 5), при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища
у ДП «Смарагд»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу,
бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі впливають на організацію позитивно. Основними споживачами є жінки з середнім рівнем доходу, чоловіки з середнім рівнем доходу. Вплив фактора є позитивним, оскільки існує попит на послуги підприємства високий, однак не максимальний.
5
0,15
+0,75
Постачальники Постачальники впливають на організацію позитивно. ДП Смарагд співпрацює з надійними вітчизняними постачальниками сировини. Однак, сучасне обладнання підприємство імпортує з-за кордону, що підвищує його вартість.
4
0,13
+0,52
Конкуренти (ВАТ «Золотий вік», ТзОВ «Адамант», АТ «Діамант»).впливають на організацію негативно. Загострення конкурентної боротьби, що негативно впливає на діяльність підприємства, постійно змушуючи його вжива-ти оперативні заходи, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто недостатньо організаційних ресурсів
2
0,11
+0,22
Державні органи влади свідомі чи несвідомі дії окремих посадових осіб органів державної влади. Економічні санкції ведуть до взаємної недовіри і, підриваючи матеріальну основу взаємин, дестабілізують безпеку в області економіки
-5
0,02
-0,1
Інфраструктура важливою передумовою зростання ефективності діяльності підприємства є достатній рівень розвитку мережі різноманітних інституцій ринкової та виробничо-господарської інфраструктури. Нині всі підприємницькі структури користуються послугами інноваційних фондів і комерційних банків, бірж (товарно-сировинних, фондових, праці) та інших інститутів ринкової інфраструктури. Безпосередній вплив на результативність діяльності підприємства справляє належний розвиток виробничої інфраструктури (комунікацій, спеціалізованих інформаційних систем, транспорту, торгівлі тощо). Вирішальне значення для ефективного розвитку всіх структурних елементів економіки має наявність широкої мережі установ соціальної інфраструктури
-4
0,05
-0,2
Законодавчі акти Законодавчі акти впливають негативно, тому що законодавство є нечітким і постійно змінюється.
-4
0,04
-0,16
Профспілки, партії та інші громадські організації на ДН«Смарагд» позитивно. Дана профспілкова організація та громадські організації мають великий вплив на керівників організації, що зумовлює постійне піклування про соціальний захист та ін. Профспілки позитивно впливають на продуктивність праці робітників. Партії не впливають на дану організацію
2
0,02
+0,04
Система економічних відносин у державі Особливості економічних відносин впливають на організацію помірковано позитивно
1
0,06
+0,06
Організації-сусіди в ДП«Смарагд» відсутні, їх відсутність на організацію впливає нейтрально.
0
0,02
0
Міжнародні події на ДП Смарагд впливають негативно. Світова економічна криза і складна політична ситуація зумовлюють погані умови для організації за кордоном.
-4
0,03
-0,12
Міжнародне оточення впливає на організацію позитивно. Підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС сприяє збільшенню торгівлі з Європою. ДП«Смарагд» може збільшити коло своїх споживачів за рахунок іноземців, які бажають і спроможні купити якісний одяг за помірними цінами.
1
0,04
+0,04
Науково-технічний впливає на організацію позитивно. Адже використання у виробництві нових технологій значно підвищують якість продукції, збільшують швидкість виробництва, та зменшують її ціну
4
0,13
+0,52
Політичні обставини впливають на організацію негативно, оскільки фінансово-економічна криза та необдумана податкова політика держави зумовлюють зменшення попиту на товари, які виготовляє підприємство. З іншого боку, девальвація національної валюти сприяє здешевленню продукції для закордонних ринків, виготовлену з вітчизняної сировини.
-3
0,02
-0,06
Соціально-культурні обставини
1
0,05
+0,05
Рівень техніки та технології впливають на організацію позитивно, тому що завод постійно слідкує за покращенням обладнання.
3
0,08
+0,24
Особливості міжнародних економічних відносин на ДП «Смарагд» негативно. Суперечності в міжнародній економічній політиці України відлякує потенційних інвесторів, імпортерів та споживачів від плідної співпраці. Також підприємство повинно дотримуватися певних вимог при ввезенні обладнання.
-4
0,02
-0,08
Стан економіки Стан економіки впливає на ДП «АСмарагд» негативно, особливо через фінансово-економічну кризу, яка охопила країну, а також через загальний рівень розвитку економіки, що проявляється, зокрема, через високий рівень інфляції.
-4
0,03
-0,12
Отже, як видно з табл. 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники, науково-технічний прогрес. При цьому необхідно зауважити, що досить багато з аналізованих факторів ( 7 з 17) здійснюють негативний вплив на діяльність організації, а найбільш негативно діючими чинниками є державні органи влади, інфраструктура, законодавчі акти, стан економіки.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за аналогічною шкалою, при цьому -5 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, вираженості відповідного фактора 0 демонструє, що фактор в організації нейтральний. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію наведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища у ДП «Смарагд»
Фактора
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень
впливу, бали
Цілі для одержання прибутку організація визначає цілі в різних напрямках.це може бути розробка нової продукції,вища якість послуг, підготовка кадрів, визначення ринку збуту тощо.
4
0,2
0,8
Структура форма організації системи,вона відображає найбільш сутєві, стійкі зв’язки між елементами системи та їх групи,які забезпечують основні властивості системи.
2
0,14
0,28
Завдання ряд завдань,шо є частиною загального обсягу роботи для досягнення мети організація функціонує ефективно якщо завдання виконуються за встановленою технологією і режимом роботи
3
0,1
0,3
Технологія це засіб перетворення сировини в певні продукти та послуги. Вона передбачає поєднання кваліфікованих навичок, обладнання, інфраструктури, інструментів і відповідних технічних знань, які необхідні для здійснення бажаних перетворень у матеріалах, інформації чи людях.
2
0,19
0,38
Працівники добирають з урахуванням кваліфікаційних характеристик і узгодженості мотивації індивідів з цілями організації, здатності їх по само розвитку.
3
0,17
0,51
Ресурси здійснюють та удосконалюють систему матеріально-технічним забезпеченням організації матеріалами напівфабрикатами,машинами та енергетичними ресурсами тощо.
-2
0,2
-0,4
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є цілі підприємства, майже на однаковому рівні відбувається вплив працівників та технології на діяльність організації, найбільш негативно впливають на організацію нераціональне використання ресурсів.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати стан економіки та державні органи влади шляхом встановлення цін, незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Обгрунтування інструментарію вибору стратегій.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати SWOT – аналізу (табл.4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до
SWOT – аналізу
Зовнішнє середовище
Стан організації
Можливості (+2,44)
Загрози (-0,84)
Сильні позиції
(+2,27)
Стратегії підтримки та розвитку сильних сторін підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення
Стратегії використання сильних сторін підприємства з метою усунення загроз зовнішнього середовища
Слабкі позиції
(-0,4)
Стратегії подолання слабких сторін підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища
Стратегії подолання загроз та усунення слабких сторін підприємства або ліквідації
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: маркетингова та диверсифікацій. Маркетингова стратегія – це принципові середньо- та довгострокові рішення з відповідними способами та засобами, які визначають орієнтири та спрямовують окремі заходи маркетингу на досягнення поставлених цілей, які охоплюють елементи комплексу маркетингу (продукт, ціну, місце та просування). Вони є глобальними напрямами діяльності, які потребують конкретизації через планування заходів маркетингу, і є своєрідним планом згідно якого підприємство формалізує яким чином вона досягне успіху, тобто реалізації продукції, на конкретному ринку.З плином часу функціонування підприємства, маркетингова стратегія може видозмінюватися залежно від результатів діяльності.
Стратегія диверсифікації - освоєння виробництва нових товарів, товарних ринків, а також видів послуг, що включає на просто диверсифікацію товарних груп, але й розповсюдження підприємницької діяльності на нові та не пов’язані з основними видами діяльності фірми області.
Основними факторами, що зумовлюють вибір стратегії диверсифікації:
а) ринки для здійснюваного бізнесу виявляються в стані насичення або ж скорочення попиту на продукцію внаслідок того, що продукт перебуває в стадії вмирання;
б) поточний бізнес дає перевищуючи потреби надходження грошей, що можуть бути прибутково вкладені в інші сфери бізнесу;
в) новий бізнес може викликати синергічний ефект, наприклад за рахунок кращого використання устаткування, сировини тощо;
г) антимонопольне регулювання не дозволяє подальшого розширення бізнесу в рамках даної галузі;
д) можуть бути скорочені втрати від податків;
е) може бути полегшений вихід на світові ринки;
є) можуть бути залучені нові кваліфіковані службовці або ж краще використаний потенціал наявних менеджерів.
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, і забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Стратегія регіоналізації враховуватиме потреби споживачів у наданні реклами, отже вона відповідає місії та цілям організації та зможе забезпечити ефективну роботу.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність агентства у різних галузях, відповідає його місії та цілям, крім того вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації. Вона також враховує вплив внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Продовженням стратегічного планування у ДП «Смарагд» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування у ДП «Смарагд» наведена на рис. 2.
Зворотній
зв'язок
Рис. 2. Модель поточного планування у ДП «Смарагд»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансовий стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами (планово-економічний відділ) та відповідальними особами (юрисконсультом, головним бухгалтером, заступником директора з комерційних питань, начальником планово-економічного відділу).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ДП «Смарагд» має позитивний імідж у споживачів та сильні позиції на ринку. Підприємство намагається володіти найбільш повною і достовірною інформацією про новітні досягнення НТП. Наявність конкурентних переваг, які полягають у розвиненій системі менеджменту в організації, гнучкій організаційній структурі управління; у використанні сучасної системи інформаційного забезпечення та високій кваліфікації персоналу.
Слабкі позиції: Проте, на жаль, на даному підприємстві спостерігається недосконале мотивування працівників, недостатній рівень мережі збуту.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників)
Економічні показники: зростання прибутку на 10%, зменшення собівартості виробництва на 7%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 9%, оновлення 15 % обладнання.
Соціальні показники: збільшення витрат на соціальний розвиток на 4%, збільшення середнього заробітку на 10%, введення морального стимулювання.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: ефективне мотивування працівників; розширення сфери виробництва ювелірних виробів; збільшення ринку збуту і обсягу реалізації продукції.
Етап 5. Бюджетне планування.
Основними бюджетами організації є бюджети доходів та витрат, надходжень та видатків.
Етап 6.Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика – виробництво ювелірних виробів з якісної сировини.
Процедурами є, звітування фахівців зі збуту про продаж ювелірних виробів, дотримання точності в бухгалтерських обрахунках.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях при виробництві.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
- перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
- перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження планових заходів;
- бюджети організації.
На підприємстві спостерігається застарілий склад технологічного обладнання, що призводить до значних витрат часу на виробництво ювелірних виробів.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У ДП «Смарагд» є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центи інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного планування розглянуто за допомогою табл.5
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів
відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри
вартості
Виробничий відділ
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі «вхід-вихід», оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках
Удосконалення технології виробництва.
Центри
видатків
Планово-економічний відділ
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращанням загальних результатів.
Зменшення витрат на виробництво продукці...