Міністерство освіти і науки молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра менеджменту організацій
Творча контрольна робота
з дисципліни «Вступ до фаху «Менеджмент»»
на тему: «Маркетинговий менеджмент»
Зміст
Вступ
Поняття маркетингового менеджменту.
Задачі та цілі маркетингового менеджменту.
Основні завдання маркетингового менеджменту
Функції маркетингового менеджменту
Інструменти маркетингового менеджменту
Висновок
Література
Вступ
Маркетинг як теорія, як система теоретичних, методологічних і практичних знань, сформувався на початку XX століття.
На практиці ця теорія знайшла своє застосування наприкінці 50-х — на початку 60-х років XX століття, коли окреслився новий підхід до підприємницької діяльності: коли на зміну ринку продавців прийшов ринок покупців і закріпилася думка, що надійною гарантією досягнення цілей підприємства є визначення потреб і бажань вибраних груп споживачів та задоволення їхніх потреб ефективнішими і якіснішими способами, ніж це роблять конкуренти.
В економічній науці і є дуже багато визначень маркетингу, і кожен трактує його по-своєму Так, один із засновників маркетингу, провідний фахівець Американської асоціації маркетингу, професор Північно-Західного Університету США Філіп Котлер дає таке визначення: "Маркетинг— це вид людської діяльності, спрямованої на задоволення попиту й потреб за допомогою обміну".
Відомий німецький фахівець у галузі маркетингу X. Нефферт відзначає: "Маркетинг — це координація, планування і контроль на фірмі з метою утримання наявних ринків і завоювання потенційних".
Професор Гарвардського університету Пітер Друкер характеризує маркетинг таким чином: "Маркетинг— це концепція управління фірмою, в центрі якої перебуває покупець, клієнт з його потребами та запитами, і вся фірма, її відділення, ланки й ділянки націлені на те, щоб якнайкраще ці потреби задовольнити".
Отже, ми можемо дати таке визначення маркетингового менеджменту: "Маркетинговий менеджмент-це процес планування і реалізації концепцій ціноутворення, просування й розподілу ідей, товарів і послуг, спрямований на здійснення обмінів, які задовольняють як індивідуальні, так і організаційні цілі".
Поняття маркетингового менеджменту
Маркетинговий менеджмент — це аналіз, планування, втілення в життя та контроль за проведенням заходів, розрахованих на встановлення, зміцнення і підтримку взаємовигідних обмінів із цільовим ринком для досягнення конкретної мети підприємства (отримання прибутку, зростання обсягів збуту, збільшення частки ринку, проникнення на ринок тощо). При цьому система таких заходів містить маркетингову політику стосовно продукту підприємства, ціноутворення, комунікацій та розподілення.Вивчаючи питання сутності маркетингового менеджменту, слід звернути увагу на те, що його концептуальна основа може бути різною. Адже ринки, на яких працює підприємство, можуть бути різні за своїм станом. А звідси, виходячи із принципу необхідної достатності, може бути різною і «потуж–ність» комплексу маркетингових заходів.Відомі такі концепції маркетингового менеджменту.
Виробничо-орієнтована концепція. Стверджує, що оскільки на даному ринку попит стабільно перевищує пропонування (так званий ринок товаровиробників), споживач шукатиме й купуватиме найбільш відомі, доступні й дешеві товари. У такій ситуації для досягнення цілей підприємства маркетинговий менеджмент повинен фокусувати увагу на збільшенні обсягів виробництва, зменшенні собівартості продукції а, відповідно, і ціни, оптимізації системи розподілення.
Продуктово-орієнтована концепція. Ця концепція, як і всі подальші, використовується на ринку, де попит менший ніж пропонування (так званий ринок споживачів). У такій ситуації успіх підприємства може залежати від концентрації зусиль маркетингового менеджменту на інструментах товарної політики, тобто на поліпшенні якості товару, вдосконаленні його функціональних характеристик, іміджу тощо. Саме завдяки цьому споживачі, порівнюючи товари підприємства з іншими конкуруючими пропозиціями, можуть віддати перевагу першим.
Концепція, орієнтована на збут. Вона виходить із того, що товар може бути проданий тільки тоді, коли пропонується ринку цікаво й винахідливо, з використанням нових методів торгівлі. А звідси, основне завдання маркетингового менеджменту — формування агресивної системи збуту і просування товарів, яка перетворить інертного споживача в активного покупця, подолає його опір.
Ринкова (маркетингова) концепція. Ця концепція кардинально відрізняється від попередніх тим, що тут головною ідеєю є не продаж того, що продуковане підприємством, а організація виробництва і збуту того, на що існує відповідний попит. Отже, тут перед маркетинговим менеджментом стоять складніші завдання. Вони полягають у вивченні існуючого попиту і поведінки споживачів, управлінні асортиментом продукції, що виробляється підприємством. По суті, згідно з цією концепцією, виробництво значною мірою залежить від маркетингу, пріоритетними стають зовнішні (задоволення запитів ринку), а не внутрішні проблеми підприємства (прибутковість, рентабельність тощо).
Сучасна концепція маркетингу. Виникла на початку 70-х років і виходить з того, що покупець буде купувати тоді, коли товар відповідатиме його потребам (а не запитам чи попиту, як у попередніх випадках), трансформованим системою marketing-mix у запити і попит. Сучасна концепція маркетингу — це орієнтація менеджменту на розуміння того, що головним завданням підприємства є точніше й ефективніше, порівняно з конкурентами, визначення та задоволення потреб і побажань цільових ринків. Саме це є головним у досягненні бажаної прибутковості інвестованого капіталу.Порівняно з попередньою ця концепція відрізняється:
орієнтацією підприємства не на попит чи запити, а на потреби цільового ринку;
створенням довгострокових програм розвитку і маркетингової діяльності підприємства (звідси інша назва цієї концепції — стратегічний маркетинг);
підкорення маркетинговій ідеї не тільки виробництва, а й усіх аспектів діяльності підприємства (інвестицій, кадрової політики, організаційної структури тощо).
Різновидом сучасної концепції маркетингу є соціально-етична (суспільна). Її вихідні моменти такі:
бажання споживача не завжди збігаються з їх довготривалими інтересами, а також інтересами суспільства в цілому;
споживачі віддають перевагу організації, яка демонструє істинне піклування як про задоволення їхніх потреб, так і благополуччя суспільства загалом;
найскладніше завдання організацій — адаптація до цільових ринків таким чином, щоб забезпечити не тільки задоволеність споживачів, а й колективне та індивідуальне благополуччя.
Отже, основним завданням маркетингового менеджменту є підтвердження лояльності підприємства суспільству, підтримання відповідного іміджу.Особливості виробничо-орієнтованої і сучасної концепцій маркетингового менеджменту
Задачі та цілі маркетингового менеджменту
Маркетингове управління може функціонувати лише при умові, якщо управління підприємством здійснено на основі принципів маркетингу, тобто в центрі організації повинен бути споживач, і відповідно система маркетингу та менеджменту повинні об' єднувати усі зусилля, щоб максимально задовольнити потреби споживачів .
Маркетинговий менеджмент - це ширше поняття, ніж загальна функція менеджменту підприємства, це управління всіма загальними та окремими функціями підприємства, а також усіма підрозділами фірми на основі маркетингу .
Суть маркетингового менеджменту полягає у здійсненні аналізу, планування, впровадження в життя і контролю за проведенням певних заходів, здійснення яких спрямовано на встановлення і підтримку взаємовигідних ринкових операцій для досягнення поставлених цілей підприємства .
Професор Ф. Котлер визначає маркетинговий менеджмент як процес планування та реалізації концепцій щодо ціноутворення, просування та розподілу ідей, товарів та послуг, направлений на здійснення обмінів, котрі задовольняють індивідуальні та організаційні цілі. В основі маркетингового управління є управлінські функції, які розглядають ідеї, товари та послуги як основні категорії. Основним завданням маркетингового менеджменту є досягнення відчуття задоволеності всіма сторонами обміну. Концепція маркетингового управління заснована на ефективному розподілі обмежених ресурсів у процесі переходу маркетингової інформації у дії маркетингу.
У роботі Кушнір І. Г. характеризує маркетинговий менеджмент як процес виявлення цільових ринків з метою реалізації політики ціноутворення, просування й розподілу ідей, продуктів і послуг, спрямованих на здійснення обміну, який задовольняє попит та пропозицію на ринку товарів.
У науковій праці маркетинговий менеджмент вивчається як динамічна система із характерними їй тенденціями розвитку:
- розширення та покращення інфраструктури маркетингу,
- удосконалення технічних властивостей маркетингової діяльності фірми,
- підвищення рівня підприємницької культури,
- посилення орієнтації маркетингу фірми на нові цільові групи покупців та нові галузі лояльності,
- соціально-етичний напрямок маркетингу (підтримка певного заздалегідь визначеного іміджу фірми).
Згідно праці поняття маркетинговий менеджмент передбачає:
- орієнтацію фірми на потреби ринку,
- стратегічний підхід працівників фірми,
- націленість на комерційний успіх,
- мобільне реагування на зміни зовнішнього середовища,
- забезпечення конкурентних переваг,
- наявність системного та комплексного підходу до проведення управлінської діяльності підприємства,
- програмно-цільовий підхід. Орієнтування усіх інструментів маркетингового менеджменту повинні бути націлені на вирішення існуючих чи можливих проблем потенційних споживачів.
Для розкриття змісту маркетингового менеджменту, виділимо його основні завдання та функції.
Отже, головними завданнями маркетингового менеджменту є : аналіз ринку, організація, планування, мотивація, реалізація поставлених завдань, здійснення контролю та аналізу виконання маркетингових заходів.
Перейдемо до розгляду функцій маркетингового менеджменту. До них відносять :
- розроблення комплексу завдань та мети фірми, стратегічної програми розвитку організації,
- визначення орієнтованих ринків збуту та ринкових позицій для підприємства,
- планування, розробка та просування та збут продукції,
- розробка плану виробництва (виробничого плану),
- правильний підбір працівників,
- організація процесу збирання та обробки маркетингової інформації,
- формування маркетингової структури,
- формування рівнів каналів розподілу,
- складання плану фінансового забезпечення,
- розроблення планувального процесу щодо здійснення закупівель ресурсів матеріально-технічного призначення,
- формування та введення в дію методів впливу керівництва,
- розроблення цінової політики .
Необхідно звернути увагу на те, що застосування маркетингового менеджменту на підприємстві тісно пов' язане із дослідженнями, аналізом, та реагуванням на зміни як внутрішнього (фінансовий потенціал підприємства, технологічні особливості, кадрове забезпечення, організаційна структура тощо) так і зовнішнього (політичне становище держави, стан економіки, зміни у законодавчо-нормативному забезпеченні, соціальна сфера, конкуренти і т. д.) середовища фірми.
Отже, систематизуючи дослідження щодо визначення суті, завдань та функцій маркетингового менеджменту багатьох учених-економістів, сформулюємо дане визначення наступним способом: маркетинговий менеджмент - це системний, програмно-цільовий механізм взаємодії інструментів маркетингу та менеджменту щодо адаптації підприємства до змін маркетингового середовища з метою максимального задоволення потреб споживачів та цілей організації при ефективному розподілі обмежених ресурсів.
Основні завдання маркетингового менеджменту
Дослідження ринку — визначення місткості ринку та його елементів, вивчення поведінки споживачів, конкурентів, прогнозування збуту, аналіз кон’юнктури, можливостей підприємства тощо.
Планування — створення і підтримка відповідності між цілями підприємства та його потенційними можливостями і шансами в процесах ринкової діяльності; розроблення конкретної програми дій.
Організація — формування організаційної структури підприємства, її внутрішньої ієрархії, конкретних завдань, повноважень і відповідальності за реалізацію маркетингових заходів.
Мотивація — створення відповідних моральних і матеріальних стимулів роботи працівників з метою забезпечення найкращого виконання ними своїх обов’язків.
Реалізація — виконання розроблених планів і програм.
Контроль — перевірка виконання маркетингових заходів.
Функції маркетингового менеджменту
Визначення цільових ринків підприємства, їх місткості, дослідження їх кон’юнктури.
Дослідження поведінки суб’єктів цільових ринків (споживачів, конкурентів, постачальників тощо).
Прогнозування збуту продукції підприємства.
Аналіз підприємства, його можливостей зайняти конкуруючу позицію на конкретному ринку.
Розроблення маркетингових стратегій і тактик.
Створення конкретних маркетингових програм діяльності підприємства.
Формування товарних, цінових, комунікаційних і розподільних політик підприємства.
Управління товарним асортиментом і номенклатурою підприємства.
Управління цінами, процесами комунікації підприємства.
Планування каналів розподілення та управління ними.
Організація збуту продукції.
Організація збору та опрацювання маркетингової інформації.
Розроблення систем оплати праці маркетингових працівників.
Створення та використання систем контролю за маркетинговою діяльністю підприємства.
Інструменти маркетингового менеджменту
Під інструментами маркетингу слід розуміти: проведення маркетингових досліджень, здійснення товарної політики, вибір оптимальних каналів збуту, ефективне застосування цінової політики, проведення рекламних компаній, сервісне обслуговування тощо.
Інструментами менеджменту є: ієрархія; організаційна культура та ринок. Вказані інструменти застосовуються у наступних сферах менеджменту: виробництво, фінанси, кадрове забезпечення, різного виду нововведення, облік, збутова політика, здійснення зовнішньоекономічної діяльності.
Правильне розуміння поняття «маркетинговий менеджмент» можливе при детальному вивченні вище перелічених інструментів маркетингу та менеджменту.
Формування маркетингового менеджменту на підприємстві передбачає наявність знань із основ потреб ринку, процесів виробництва, фінансово-господарських операцій, соціально-економічних принципів управління фірмою тощо.
Основним стратегічним ресурсом маркетингового менеджменту фірми повинно бути максимальне задоволення потреб ринку, тобто споживача.
Для правильного формування маркетингового менеджменту підприємством необхідним є розуміння послідовності здійснення процесу маркетингового менеджменту. Даний процес реалізується у наступній послідовності (рис. 1).
Рисунок 1 - Послідовність здійснення процесу маркетингового менеджменту на
підприємстві
Висновок:
Таким чином, маркетинговий менеджмент спрямований на те, щоб обґрунтовано, спираючись на запити ринку, встановлювати конкретні поточні й головним чином довгострокові цілі, шляхи їх досягнення та реальні джерела ресурсів господарської діяльності, визначати асортимент і якість продукції, її пріоритети, оптимальну структуру виробництва та бажаний прибуток. Зважаючи на сказане, можна зробити висновок, що маркетинговий менеджмент є хорошою перспективою на майбутнє.
Список використаної літератури
1. Войчак А.В. Маркетинговий менеджмент : підручник / А.В. Войчак. – К. : Вид-во КНЕУ, 2009.
2. http://uk.wikipedia.org/wiki/Маркетинг#.
3. https://sites.google.com/site/marketingdistance/tema-5/5-8-marketing-poslug