Частина тексту файла (без зображень, графіків і формул):
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЧЕРКАСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА РАДІОТЕХНІКИ
СЕКЦІЯ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ
Лабораторна робота №2
з дисципліни:"Теорія електричних кіл та сигналів"
на тему:" РОЗРАХУНОК ЕЛЕКТРИЧНИХ КІЛ МЕТОДОМ
НАКЛАДАННЯ"
Мета роботи: освоїти розрахунок лінійних електричних кіл методом накладання.
1. Стислі теоретичні відомості
У основі методу накладання лежить принцип суперпозиції (накла-дання), лінійних електричних кіл. Цей метод застосовується у разі, коли в колі діє декілька джерел напруги або струму. При цьому відповідно до цього принципу знаходять часткові струми і напруги, а результуючі реакції визначаються шляхом алгебраїчного сумування часткових струмів і напруг.
Проілюструємо принцип накладання на прикладі резистивного кола, зображеного на рис. 6.1, яке містить ідеальні джерела напруги.
Рисунок 6.1
Знайдемо струм в резистивному елементі Rз. Припустимо спочатку, що у колі діє тільки одне джерело UГ1; друге джерело напруги виключається і затиски його короткозамкнуті. При цьому отримуємо часткову схему, зображену на рис. 6.2 (а). Визначимо струм I'3 від дії напруги UГ1:
I'3 = I'1 де I'1 = .
Тепер вважаємо, що в колі діє тільки джерело UГ2. Вимкнувши джерело UГ1, отримаємо другу часткову схему (рис. 6.2, б). Струм I''3 від дії UГ2 визначиться як
I''3 = I''2 де I''2 = .
а) б)
Рисунок 6.2
Результуючий струм Iз знайдемо як алгебраїчну суму часткових струмів I'3 і I''3: Iз = I'3 + I''3. При визначенні результуючих струмів знак «+» беруть у часткових струмів, співпадаючих з вибраним додатним напрямком результуючого струму, і знак «–» - у не співпадаючих. Як випливає з розглянутого прикладу, при складанні часткових електричних схем ідеальні джерела напруги, що виключаються, короткозамкнуті. У випадку, якщо в колі діють джерела напруги з внутрішніми опорами RГ, при їх вимкненні вони замінюються своїми внутрішніми опорами RГ.
За наявності ідеальних джерел струму відповідні гілки джерел, що виключаються, розмикаються, а за наявності реальних джерел вони замінюються своєю внутрішньою провідністю GГ.
Хід виконання роботи
2. Завдання для самостійної роботи
Для електричних кіл, схеми яких зображені на рисунках 6.3–6.7, методом накладання розрахувати напруги і струми усіх гілок. Параметри елементів схеми приведені для кожного рисунку.
Варіанти індивідуальних завдань задаються викладачем.
Варіанти індивідуальних завдань
Параметри елементів:
R1 = 1 кОм, R2 = 2 кОм, R3 = 3 кОм, R4 = 4 кОм,
u5 = 10 В, u6 = 5 В.
в) Рисунок 6.3
Висновок: в ході виконання роботи освоєно розрахунок лінійних електричних кіл методом накладання.
Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть
або зареєструйтесь.
Ділись своїми роботами та отримуй миттєві бонуси!
Маєш корисні навчальні матеріали, які припадають пилом на твоєму комп'ютері? Розрахункові, лабораторні, практичні чи контрольні роботи — завантажуй їх прямо зараз і одразу отримуй бали на свій рахунок! Заархівуй всі файли в один .zip (до 100 МБ) або завантажуй кожен файл окремо. Внесок у спільноту – це легкий спосіб допомогти іншим та отримати додаткові можливості на сайті. Твої старі роботи можуть приносити тобі нові нагороди!