Міністерство освіти і науки України
Національний університет „ Львівська політехніка “
Кафедра фізики
ЗВІТ
Про виконання лабораторної роботи №35
«ВИВЧЕННЯ ОБЕРТАННЯ ПЛОЩИНИ ПОЛЯРИЗАЦІЇ СВІТЛА І ВИЗНАЧЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ ЦУКРУ В РОЗЧИНІ»
Львів – 2015
Мета роботи: Ознайомитись з явищами обертання площини поляризації світла оптично активними речовинами і штучного обертання площини поляризації світла магнітним полем, а також визначити концентрацію цукру ряду розчинів
Прилади і матеріали: Цукрометр типу СУ-4, набір трубок з розчинами цукру різних концентрацій, соленоїд, випрямляч струму типу ВС-24М
Короткі теоретичні відомості:
Природним (неполяризованим) називається світло з усіма можливими рівноймовірними орієнтаціями вектора (отже, і ) (рис. 2.14,а).
Поляризованим називається світло, в якому напрямки коливань вектора певним чином упорядковані.
Якщо коливання вектора світлової хвилі відбуваються в одній певній площині, то світло називається лінійно поляризованим (плоскополяризованим (рис. 2.14,б). У випадку, коли вектор описує еліпс в площині перпендикулярній до напрямку поширення променя, то така хвиля називається еліптично поляризованою, а якщо коло ( поляризованою по колу (циркулярно поляризованою).
Коли вектор обертається проти годинникової стрілки в площині перпендикулярній до напрямку поширення променя, то поляризація називається правою, а в протилежному випадку – лівою.
Якщо внаслідок яких-небудь зовнішніх впливів має місце переважаючий напрямок коливань вектора , то світло є частково поляризованим (рис. 2.14,в).
Поляризацією світла називається виділення лінійно поляризованого світла з природного або частково поляризованого.
Плоскополяризоване світло можна отримати з природного за допомогою приладів, які називаються поляризаторами. Ці прилади вільно пропускають коливання, паралельні до площини поляризації, яка називається головною площиною, і повністю або частково затримують коливання, які перпендикулярні цій площині. В ролі поляризаторів можуть бути середовища, які анізотропні відносно коливань вектора , наприклад, кристали. Прилади, за допомогою яких аналізують ступінь поляризації світла, називають аналізаторами.
Якщо на поляризатор падає природне світло (рис. 2.15), то при вході в поляризатор падаючу хвилю, вектор напруженості електричного поля якої коливається у площині, що утворює з головною площиною поляризатора р–р кут , можна зобразити у вигляді двох коливань у взаємно перпендикулярних площинах (рис. 2.15). Причому амплітуди коливань можна виразити таким чином:
; .
Перше коливання з амплітудою пройде через поляризатор, а друге з амплітудою буде затримане поляризатором. Отже, при цьому . Оскільки інтенсивність світла пропорційна квадратові амплітуди світлового вектора (), то співвідношення можна записати таким чином:
, (2.38)
де – інтенсивність коливань з амплітудою .
В природному світлі всі значення ( рівноймовірні. Тому частка світла, що пройшло через поляризатор, буде дорівнювати середньому значенню , тобто і
.
Якщо на аналізатор падає лінійно поляризоване світло, отримане за допомогою поляризатора, головна площина якого p–p утворює кут з головною площиною аналізатора a–a, то значення інтенсивності світла на виході з аналізатора буде виражатися формулою
. (2.39)
Якщо аналізатор і поляризатор не є абсолютно прозорими, то
, (2.40)
де – кофіцієнт прозорості поляризатора, - коефіцієнт прозорості аналізатора.
Отримані співвідношення (2.39) і (2.40) виражають закон Малюса.
З співвідношень (2.39) та (2.340) випливає, що зі зміною кута між головними площинами поляризатора і аналізатора змінюється інтенсивність світла : якщо , то після аналізатора буде спостерігатися максимальна інтенсивність світла (світло повністю проходить через аналізатор), якщо , то =0 − мінімальна інтенсивність світла (світло повністю гаситься).
Таблиця 1
№
з/п
Розчин №1
Розчин №2
Розчин №3
,
,
,
,
%
,
%
1
53
46
7
2,4
486
42
11
3,8
4%
71
18
6,23
7%
2
46
40
6
2
34
12
4,15
64
18
6,23
3
54,3
42
12,3
4,26
42
12,3
4,26
79
24,7
8,55
сер.
51,1
42,6
8,4
2,92
39,3
11,7
4,07
71,3
20,2
7
Висновок: на даній лабораторній роботі я експериментально ознайомився з явищами обертання площини поляризації світла оптично активними речовинами , а також навчився визначити концентрацію цукру ряду розчинів. Та вивчив основні поняття про поляризоване світло.