Міністерство освіти і науки
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра ЕОМ
/
Звіт
з лабораторної роботи № 2
з дисципліни: “Основи алгоритмізації та програмування”
на тему: “Інтегроване середовище розробки програм Visual C++ 2005 та вбудований текстовий редактор”
Мета лабораторної роботи
Познайомитися з послідовністю кроків, які необхідно виконати в інтегрованому середовищі Microsoft Visual C++ 2005, при розробці найпростішої програми.
Познайомитися з вбудованим текстовим редактором інтегрованого середовища Visual C++ 2005.
Теоретичні відомості
Інтегроване середовище Visual C++ 2005 є частиною пакету Visual Studio 2005 фірми Microsoft і працює під керування операційної системи Windows. Воно дозволяє розробляти програми як на відносно новій об'єктно-орієнтованій мові С++, так i на розробленій ще на початку 70-х років процедурно-орієнтованій мові С.
Інтегроване середовище об'єднує цілий ряд компонент, які необхідні при розробці програм. Найважливішими з них є компілятор, текстовий редактор, відлагоджувач та ряд інших.
З допомогою інтегрованого середовища Visual C++ 2005 можна розробляти різноманітні програмні продукти - віконні прикладні програми (віконні аплікації), в яких використовується графічний інтерфейс, консольні аплікації, які працюють лише в текстовому режимі, модулі динамічних бібліотек, модулі статичних бібліотек, програми для роботи з базами даних та ряд інших.
Розробка в інтегрованому середовищі Microsoft Visual C++ 2005 консольної програми включає ряд етапів:
створення проекту програми
створення файлу програми та його редагування
компіляція програми
виконання програми
Після запуску інтегрованого середовища Visual C++ з'являється вікно інтегрованого середовища Visual C++ 2005.
Вікно є порожнім. У це вікно можна або завантажити існуючий проект, або створити новий проект. Створити новий проект можна якщо натиснути на клавіші Ctrl+Shift+N - з'явиться нове вікно New Project.
Вікно має три зони: зона типу проекту (Project Types), зона шаблону проекту (Templates) та зону імені проекту (Name, Location, ...). У цьому вікні необхідно встановити тип проекту Win32, а шаблон Win32 Console Application.
У цьому ж вікні в зоні імені потрібно також задати ім'я проекту (Name) i вибрати місце у файловій системі, де має розміщатися проект (Location). Для того щоб задати iм'я каталогу можна або його явно задати у вікні Location, або використати кнопку Browse перейти в необхідний каталог. Слід також звернути увагу на те, щоб була встановлена відмітка Create directory for solution.
Після натискання на кнопку OK з'являється вікно Win32 Application Wizard. Натискаємо у ньому на клавішу Finish (чи Next) i отримуємо наступне вікно. У цьому вікні тип аплікації (Application type) має бути встановлений у значення Console application, а також потрібно встановити відмітку Empty project. Натиснувши на кнопку Finish, завершуємо створення порожнього проекту.
В зоні Solution Explorer вікна з'явилося дерево порожнього проекту. Воно містить зображення тек (каталогів) для заголовочних файлів (Header Files), для ресурсних файлів (Resource Files) та файлів на вхідній мові - в нашому випадку С (Source Files). У загальному випадку всі три теки можуть містити файли, але навіть найпростіші проекти мусять мати хоча би один файл із програмою на мові С.
Вікна iз текстом програми на мові С найпростіше створити таким чином. Наводимо вказівник мишки на теку Source Files i натискаємо на праву клавішу мишки. З'являється ви падаюче вікно. В ньому вибираємо пункт Add. I в ньому пункт New Item. З'являється нове вікно Add New Item. В ньому в зоні Categories необхідно встановити Code, а в зоні Templates - C++ File (.cpp). Також необхідно задати ім'я файлу із вхідним текстом на мові С в полі Name. Наприклад, main.c. Слiд звернути увагу на розширення імені файла. Його слід встановити .c для програм на класичній мові С i .cpp для вхідних текстів на мові С++. Компілятор дещо по-іншому при компіляції перевіряє синтаксис цих програм.
Справа від зони Solution Explorer знаходиться зона вікна для вводу вхідної (джерельної) програми на мові С. Тепер у цьому вікні з допомогою вбудованого текстового редактора можна набрати текст програми.
Після вводу тексту програми її слід зберегти у відповідному файлі. Для цього необхідно натиснути клавіші Ctrl+S. (Існують також інші способи запису тексту у файл). Зверніть увагу на зірочку, яка знаходиться вслід за іменем файла у попередньому вікні. Після запису тексту програми у файл зірочка зникає. Це означає що текст у вікні i текст у файлі ідентичні.
Тепер текст програми потрібно відкомпілювати. Компіляція (i редагування зв'язків, на жаргоні - лiнкування) відбувається при натисканні на клавішу F7. Протокол компіляції та лiнкування виводиться в зонi Output.
В протоколі компіляції важливим є передостанній рядок. В ньому видається інформація про кількість виявлених помилок (errors) та застережень (warnings) в компільованій програмі. Якщо в програмі помилок не виявлено i процес компіляції пройшов успішно, отриману програму в машинному коді (виконавчу програму) можна запустити на виконання. Це можна зробити натиснувши на клавіші Ctrl+F5. З'являється вікно консольної аплікації з результатом роботи програми.
У випадку виявлення хоча б однієї помилки виконавчий файл не створюється і необхідно знайти цю помилку, виправити вхідний текст програми і повторно відкомпілювати. Видачею застережень компілятор інформує, що у програмі можливі помилки, але виконавча програма створюється.
Відкомпільований файл з виконавчою програмою розміщається в підкаталозі Debug проекту. Це так званий відлагоджувальний варіант виконавчої програми.
Вбудований текстовий редактор інтегрованого середовища Microsoft Visual C++ 2005 має багато спільного із вбудованим текстовим редактором файлового менеджера FAR. Таким самим чином здійснюється навігація по тексту програми (клавіші зі стрілками для пересування курсора, клавіші Home, End, PageUp, PageDown,). Для тієї ж мети використовуються клавіші Delete і Back Space.
Ескіз головного вікна Visual C++ 2005
/
Основні команди вбудованого текстового редактора інтегрованої системи Visual C++ 2005
( ( ( ( – пересунути курсор на один символ (( () або на один рядок (( ()
Home – пересунути курсор на початок рядка
End – пересунути курсор в кінець рядка
PageUp – пересунути курсор на перший рядок
PageDown – пересунути курсор на останній рядок
Backspase – стерти символ зліва від курсора
Delete – стерти символ справа від курсора
Хід виконання роботи
Ознайомлення з інтегрованим середовищем розробки програм Visual C++ 2005.
Ознайомлення з основними командами вбудованого текстового редактора системи Visual C++ 2005.
Запуск на виконання інтегрованого середовища розробки програм Visual C++ 2005.
Створення порожнього проекту з допомогою інтегрованого середовища, а в ньому – порожнього файлу.
Підготовка тексту програми, компіляція програми та запуск програми на виконання
Текст програми, яка набиралася з допомогою вбудованого редактора
#include <stdio.h>
int main()
{
printf("Hello, World!\n");
return 0;
}
Висновок
Я познайомився з інтегрованим середовищем Visual C++ 2005. Я навчився створювати новий проект, а також створювати вихідний файл у проекті. Я познайомився з вбудованим текстовим редактором інтегрованого середовища Visual C++ 2005 та написав елементарну програму на мові C, яка виводить текст на екран. Я навчився компілювати написану програму, а також запускати на виконання відкомпільовану програму.