Міністерство освіти і науки
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра ЕОМ
/
Звіт
з лабораторної роботи № 3
з дисципліни: “Основи алгоритмізації та програмування”
на тему: “Інтегроване середовище розробки програм Visual C++ 2005 (робота з проектом) та складніші команди текстового редактора. Розв'язування на С найпростіших задач із використанням стандартної функції виводу”
Мета лабораторної роботи
Познайомитися із засобами інтегрованого середовища Visual C++ 2005 для роботи з проектом.
Познайомитися з командами текстового редактора інтегрованого середовища Visual C++ 2005.
Познайомитися із виразами мови С, операцією присвоювання та стандартною функцією виводу мови C.
Теоретичні відомості
Засоби Visual C++ 2005 для роботи з проектом
Відкривання раніше створеного проекту можна виконати декількома способами.
Якщо з проектом, який потрібно відкрити, працювали недавно, то "відкривання" здійснюють таким чином:
У закладці Start Page приведено список проектів з якими останнім часом працювали (Recent Projects). Відшукуємо i клацаємо по ньому лавою клавішою мишки.
Цього ж ефекту можна досягти дещо довшим шляхом.
Заходимо у меню File. В ньому вибираємо пункт Recent Projects, а у списку, який з'явився, потрібний нам "недавній" проект.
Відкривання будь-якого проекту (як "недавнього" так i того з яким працювали давно) можна виконати наступним чином. Відкриваємо меню File. У ньому вибираємо пункт Open i Project/Solution.
З'явиться діалогове вікно Open Project. З допомогою нього знаходимо i відкриваємо необхідний проект.
Відкрити проект можна ще одним способом. Для цього можна скористуватися "гарячими" клавішами. Відкривання проекту забезпечує комбінація клавіш Ctrl+Shift+O.
Закривають проект у тому випадку, коли необхідно завершити роботу з одним проектом i почати роботу з іншим. Для цього в меню File потрібно вибрати пункт Close Solution.
В Microsoft Visual Studio 2005 використовують два поняття: проект (Project) та розв'язок (Solution). Solution може включати декілька проектів. У тих задачах, які ми будемо виконувати на лабораторних роботах, в Solution буде лише один проект.
Команди текстового редактора
Познайомимося детальніше із засобами редагування вбудованого текстового редактора. В першу чергу потрібно звернути увагу на режим редагування. Є два режими редагування - режим Insert та режим Overwrite. Перемикання між цими режимами здійснюється клавішею Insert клавіатури комп'ютера.
Індикатором режиму редагування є напис "INS" чи "OVR" у нижньому правому куті вікна інтегрованого середовища.
При вводі в режимі Insert символи вводяться в ту позицію на яку вказує курсор, а символ на який вказував курсор i всі символи, які розміщалися правіше від нього (до кінця рядка), зміщаються вправо. Insert українською означає вставляти. В режимі Overwrite символи не зсуваються, а заміщаються тими символами, що вводяться - старий текст заміщається новим. Overwrite означає писати по верху.
Текст підготовлений з допомогою текстового редактора необхідно зберегти на диску. способом який був описаним раніше. Про те що текст у вікні текстового редактора відрізняється від тексту у файлі свідчить символом "*" після імені файла у заголовку вікна текстового редактора із текстом програми:
Після збереження тексту на диску, коли текст у вікні редактора і текст у відповідному файлі стануть однаковими, символ "*" зникає:
У вбудованому текстовому редакторі, як у багатьох "солідних" текстових редакторах (таких як Microsoft Word тощо), є команди роботи з виділеним блоком тексту. Блок можна "вирізати" (Cut) з тексту чи скопіювати (Copy). Вирізаний і скопійований тексти поміщаються в Clipboard - спеціальний буфер операційної системи. Звідти цей текст може бути поміщений (Paste) у іншу частину тексту програми (i навіть неоднократно). Виділений блок також можна просто знищити (Delete).
Якщо під час редагування тексту виявилося, що якісь команди були введені помилково, то можна зробити "відкат" (Undo) - повернутися до тієї ситуації, яка була до виконання цієї команди (чи цих команд). Можливо також повертися в протилежному напрямку (Redo) - у випадку, якщо був зроблений помилковий "відкат".
При роботі з текстами великих програм виникає необхідність пошуку (Find) певного слова чи послідовності символів в тексті програми, чи пошук та заміна (Replace) їх на інші символи, чи повторний пошук (Search again).
З іншими командами вбудованого текстового редактора можна познайомитися з допомогою підсистеми допомоги (Help) інтегрованого середовища Visual C++ 2005.
Стандартна функція виводу
Для виводу обрахованих в програмі значень на екран монітора в мові С використовується бібліотечна функція printf. Вона здійснює, так званий, форматований вивід. Першим аргументом (параметром) є форматуючий рядок. Наступні параметри - це вирази, значення яких потрібно вивести. Як видно з нижче приведеної програми форматуючий рядок записується в лапках i включає як звичайні символи, так i спеціальні специфікатори формату. Дуже часто форматуючий рядок завершається символом \n, який позначає символ переходу у новий рядок. Першим символом в специфікаторі формату є %. Кожному параметру, який виводиться функцією printf повинен відповідати свій специфікатор формату. Специфікатор формату містить ряд модифікаторів. Обов'язковим є лише модифікатор типу, решта модифікаторів - необов'язкові.
Перелік команд засобів роботи з проектом середовища Visual C++ 2005
Ctrl+Shift+N – створення нового проекту
Ctrl+Shift+O – відкриття раніше створеного проекту
F7 – компіляція програми
Ctrl+F5 – запуск програми на виконання
Перелік команд вбудованого текстового редактора інтегрованої системи Visual C++ 2005
Ctrl+X (Cut) – вирізати блок тексту
Ctrl+C (Copy) – скопіювати блок тексту
Ctrl+V (Paste) – вставити скопійований блок тексту
Del (Delete) – знищити виділений блок тексту
Ctrl+Z (Undo) – відмінити останню дію
Ctrl+Y (Rendo) – повернути відмінену дію
Ctrl+F (Find) – пошук слова чи послідовності символів в тексті програми
Ctrl+H (Replace) – пошук послідовності символів і заміна їх на інші символи
Хід виконання роботи
Ознайомлення із засобами роботи з проектом інтегрованого середовища Visual C++ 2005.
Ознайомлення з командами вбудованого текстового редактора системи Visual C++ 2005.
Підготовка тексту програми, яка використовує оператори присвоювання та стандартні процедури вводу-виводу мови С.
Дослідження впливу специфікатору формату на форму виводу даних, задаючи різні вхідні дані та встановлюючи у програмах різні значення у специфікаціях формату функцій виводу.
Текст програми, яка набиралася з допомогою вбудованого редактора
#include <stdio.h>
#define PAGES 764
#define RENT 2345.89
#define STRING "Outstanding acting"
int main(int argc, char* argv[])
{
// integer
printf("1 *%d*\n", PAGES);
printf("2 *%2d*\n", PAGES);
printf("3 *%10d*\n", PAGES);
printf("4 *%-10d*\n", PAGES);
printf("5 *%d**% d**% d**\n", 42, 42, -42);
printf("6 *%5d**%5.3d**%05d**%05.3d**\n", 6, 6, 6, 6);
// float
printf("7 *%f*\n", RENT);
printf("8 *%e*\n", RENT);
printf("9 *%4.2f*\n", RENT);
printf("10 *%3.1f*\n", RENT);
printf("11 *%10.3f*\n", RENT);
printf("12 *%10.3e*\n", RENT);
printf("13 *%+4.2e*\n", RENT);
printf("14 *%010.2f*\n", RENT);
// string
printf("15 *%2s*\n", STRING);
printf("16 *%22s*\n", STRING);
printf("17 *%22.5s*\n", STRING);
printf("18 *%-22.5s*\n", STRING);
return 0;
}
Результат роботи набраної програми
/
Висновок
Я познайомитися із засобами інтегрованого середовища Visual C++ 2005 для роботи з проектом. Я навчився відкривати раніше створений проект. Я познайомитися з командами текстового редактора інтегрованого середовища Visual C++ 2005. Я познайомився із виразами мови С, операцією присвоювання та стандартною функцією виводу мови C. Я дослідив вплив специфікатору формату на форму виводу даних.