МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Лабораторна робота №2
З дисципліни
«Програмне забезпечення мобільних пристроїв»
«Вибір предметної області і UX дизайн»
Мета роботи: вибрати предметну область і продумати UX дизайн.
ЗАВДАННЯ
1.Вибрати предметну область для реалізації мобільного додатку (на подальших лабораторних необхідно буде реалізувати для обраного завдання мобільний додаток, базу даних, серверний код і Web-сторінку)
2.Визначити цільову аудиторію (ЦА) додатку, визначити основні характеристики ЦА (вік від...до, мови спілкування, територія, освіта, інтереси, тощо), які дають змогу окреслити межі ЦА.
3.Створити картки для двох різних персонажів, які є представниками ЦА за шаблоном:
3.1) Ім’я, освіта, вік, зайнятість
3.2) Особливості характеру
3.3) Місце проживання, сім’я, дохід
3.4) Життєві цілі
3.5) Соціальне життя
3.6) Захоплення
3.7) Соціальні мережі
3.8) Як використовує мобільний телефон
3.9) Улюблені додатки
3.10) Страхи і подразники (чого найбільше боїться, на що звертає увагу)
3.11) Цілі в користуванні додатком
3.12) Очікування від додатку
3.13) Як може дізнатися про додаток
3.14) Контекст використання додатку (де буде найчастіше користуватися)
3.15) Основні випадки використання додатку (use cases) - (що робить у додатку і в яких умовах)
3.16) Мотивація в користуванні додатком
3.17) Досвід роботи з додатком та аналогами
3.18) Як зараз вирішує ті задачі, які буде вирішувати додаток
4.Розписати основні сценарії використання додатку
5.Проаналізувати інтерфейсні рішення подібних додатків і розмалювати основні екрани додатку (можна намалювати від руки і відсканувати, можна використати використати Paint, Visio або онлайн засоби, такі як http://iphonemockup.lkmc.ch).
ХІД РОБОТИ:
У якості предметної області я обрала одну із запропонованих викладачем тем, а саме реалізацію сайту і додатку для туристичної компанії (Денис Прутс). У створюваному додатку повинні бути такі можливості:
Реалізація програми «гарячих» турів.
Можливість консультації з менеджером.
Інформація про уже придбані тури, і т.д.
Далеко не кожна людина хоче чи має можливість скористатися послугами туристичної фірми. Отже, існує множина характеристик, що виділяє цільову аудиторію подібних агенств. Спробуємо окреслити її:
Середній та вищий середнього матеріальний достаток.
Вік від 18 до 80 років (дітей не враховуєм, оскільки вони хоч і подорожують за реалізовуваними фірмою турами, але не є самостійними «покупцями»).
Територія на яку поширюється діяльність турфірми зазвичай обмежується кордонами країни, але оскільки практично на усій території пострадянського простору відсутні такі перешкоди як мовний бар’єр чи візовий режим, то ніщо не заважає громадянам цих країн скористуватись послугами цієї конкретної турфірми.
Хоча в нашій країні далеко не завжди існує зв’язок між рівнем освіти та матеріальним достатком, але все-таки частіше подорожують люди певною мірою допитливі, що можна пов’язати із наявністю середньої або вищої освіти.
Як уже було сказано, мандрівників об’єднує ціле коло спільних рис пов’язаних в основному із тягою до пізнання, тому серед інтересів ЦА можна виділити такі: світова історія, географія, біологія, активний відпочинок, спорт, інтелектуальний розвиток, фестивальний туризм, етнографія, екстрим, гурманство і т.д.
Опираючись на створений список, неважко вибрати тих членів нашого суспільства, для яких такі риси характерні. Тому в якості цільової аудиторії виступають:
Сім’ї.
Студенти
Пенсіонери
Туристи-екстремали.
Мандрівники.
Звісно, із поправкою на матеріальний стан представників названих соціальних груп.
Спробуємо створити картки персонажів, де назвемо головні риси того чи іншого представника ЦА, які можуть бути корисними при орієнтації розробника та менеджера на споживача.
Турист-мандрівник:
Освіта: в основному вища.
Вік: 18-80.
Рід діяльності: навчання, робота.
Життєві цілі: самовдосконалення, прагнення до пізнання чогось нового та незвіданого, бажання прожити яскраве та цікаве життя.
Місце проживання: місто, передмістя.
Дохід: середній та вищий середнього.
Сім’я: неодружений/незаміжня.
Соціальне життя: має багато друзів та знайомих, часто бере участь в громадських заходах , акціях та флешмобах.
Захоплення: колекціонування, фото- та відеозйомка, читання.
Соціальні мережі: Facebook, Twitter, Telegram.
Мобільний телефон використовує для доступу до соцмереж, фотографування, зв’язку, навігації, роботи та користування мобільними додатками.
Улюблені додатки: клієнти соцмереж, плеєри, фотообробники, геолокатори.
Страхи і подразники: стихійні лиха.
Цілі в користуванні додатком: швидкий пошук цікавих маршрутів та локацій.
Очікування від додатку: ефективний пошук та можливість оперативного зв’язку з менеджером.
Як може дізнатися про додаток: із реклами, від менеджера, на головному сайті турфірми.
Контекст використання додатку: при пошуку заняття для змістовного проведення вільного часу на відпустці, канікулах чи просто вихідних.
Основні випадки використання додатку: пошук та купівля путівки, консультація менеджера, використання дисконтної системи , перегляд новин щодо цікавих з точки зору туризму подій у світі.
Мотивація в користуванні додатком: економія часу і коштів.
Досвід роботи з додатком та аналогами: вкрай багатий.
Як зараз вирішує ті задачі, які буде вирішувати додаток: за допомогою спілкування з менеджером чи оператором, а також з використанням офіційного сайту агенції.
Сімейна пара і діти
Освіта: середня та вища;
Вік: від 18-50 років;
Зайнятість: домашнє господарство, робота;
Особливості характеру: ентузіазм, дружність, взаємоповага, допитливість, прагнення до пізнання, активність, згуртованість;
Місце проживання: село, місто;
Сім’я: сімейна пара і діти;
Дохід: середній і вище;
Життєві цілі: прагнення до пізнання нового, до комфорту та розширення кругозору у дітей;
Соціальне життя: підтримка відносин з друзями і родиною, відвідини громадських заходів в тому числі і з дітьми;
Захоплення: перегляд телевізійних програм і футболу, читання, комп’ютерні ігри, пікнік, гра на музичних інструментах;
Соціальні мережі: Вконтакте, Однокласники, Facebook, Skype;
Як використовує мобільний телефон: для соціальних мереж, фотографій, телефонних дзвінків;
Улюблені додатки: Viber, Skype, ігри, пошта, плеєри;
Страхи і подразники (чого найбільше боїться, на що звертає увагу): отруйні комахи, плазуни, висота, темнота, вода, екстрим;
Цілі в користуванні додатком: швидкий пошук вигідних путівок;
Очікування від додатку: ефективний пошук та зручний інтерфейс;
Як може дізнатися про додаток: на головному сайті турфірми і з реклами;
Контекст використання додатку (де буде найчастіше користуватися): якщо необхідно швидко знайти гарячу путівку;
Основні випадки використання додатку (use cases) - (що робить у додатку і в яких умовах): відпустка, медовий місяць, День Народження, канікули;
Мотивація в користуванні додатком: економія часу і коштів;
Досвід роботи з додатком та аналогами: високий досвід;
Як зараз вирішує ті задачі, які буде вирішувати додаток: за допомогою спілкування з менедженером, оператором чи з використанням офіційного сайту турфірми.
Існує декілька різних задач, які може виконувати проектований додаток. Їх можна описати за допомогою концепції сценаріїв, що демонструють дії, які приведуть нашого користувача до мети. Власне, є декілька таких сценаріїв у нашому випадку, кожен з яких призначений для вирішення відповідної задачі.
Користувач бажає подорожувати і шукає путівку, при цьому переважна більшість користувачів уже визначилась із основними характеристиками майбутньої подорожі (це може бути ціна, кількість людей у путівці, країна, житлові умови іт.д.). Додаток повинен забезпечити зручний пошук та купівлю путівки для клієнта і надійний механізм оплати для власника агенції.
Користувач шукає можливість зекономити. Додаток показує йому актуальну інформацію щодо всіх знижок та бонусів, що забезпечуються турфірмою.
Користувач хоче вибрати цікаве місце для подорожі, але не знає що цікавого наразі відбувається. Додаток забезпечує користувача свіжими новинами щодо свят, фестивалів та заходів з різних куточків світу.
Користувач захотів поділитись враженнями про поїздку, подякувати турфірмі чи висловити невдоволення. Додаток має надати можливість написати відгук про ту чи іншу подорож, поділитись фото, відзначити місця на карті, які на думку користувача варто (чи не варто) відвідати.
Користувач людина занята і не бажає шукати путівку сам чи переглядати тонну новин, але поїхати в подорож хоче. Додаток забезпечує можливість оперативного зв’язку з менеджером для консультації.
Хоча іще рано говорити про конкретну реалізацію розроблюваного додатку, однак ми вже окреслили мінімальний необхідний функціонал, тому можемо створити перші ескізи екранів додатку. Наприклад:
//
/ /
//
Висновок: в ході виконання даної лабораторної роботи я визначилась із предметною областю своєї подальшої роботи, окреслила коло інтересів для цільової аудиторії мого додатку та створила ескіз майбутньої програми.