МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
ЗВІТ
з навчальної практики «Вступ до фаху «Менеджмент»» студента
_____________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові)
курс__________________група_________________
Термін проходження
практики: Початок___________________
Закінчення_________________
Місце практики: Місто_____________________
Організація_____________________________________________________________
(підприємство, установа) (повна юридична назва)
Звіт перевірено:
Керівник практики від організації
(підприємства, установи)_______________________________
(підпис) (посада, прізвище, ініціали)
Печатка
Дата «__» ________________2014р.
Оцінка звіту_______________ Дата «__» ________________2014р.
Оцінка захисту_____________ Дата «__» ________________2014р.
Керівник практики
від ВНЗ_______________________________
(підпис) (посада, прізвище, ініціали)
Зміст
Вступ 3
Роль навчальної, науково-дослідної, самостійної та громадської діяльності студентів у формуванні фахівців з менеджменту організацій та адміністрування 4
Найвагоміші досягнення: наукові праці, підручники, посібники, свідоцтва, патенти 7
Кадровий склад кафедри МО 10
Порядок роботи в бібліотеці 13
Формування іміджу підприємства 16
Висновок 21
Список використаних джерел та літератури 22
Вступ
Навчальна практика є першим і важливим етапом входження студентів до навчального процесу у вищому навчальному закладі з метою формування в них активного ставлення до здобуття високого рівня наукових і професійних знань, умінь і навичок для майбутньої практичної діяльності в галузі менеджменту.
Основною метою навчальної практики «Вступ до фаху» є ознайомлення студентів з особливостями майбутньої професії, її змістом та завданнями управлінської діяльності, роллю керівників різних рівнів в управлінні сучасними підприємствами, особливостями організації підготовки фахівців з менеджменту.
Програма практики передбачає ознайомлення студентів з такими темами: організування навчального та виховного процесу в університеті та ІНЕМ; історія та традиціїї університету; роль кафедри менеджменту організацій у підготовці фахівців; інформаційно-методичне забезпечення навчального процесу в університеті; роль менеджера у підвищенні соціально-економічної ефективності функціонування сучасних підприємств.
У цьому звіті розглянуто 5 питань з вищеподаних тем, які надав керівник практики. В свою чергу до кожного питання розкрито 3 підтеми, вибрані самостійно.
Роль навчальної, науково-дослідної, самостійної та громадської діяльності студентів у формуванні фахівців з менеджменту організацій та адміністрування
1. Науково-дослідна діяльність студентів
Науково-дослідна діяльність студентів є одним із найважливіших засобів підвищення якості підготовки і виховання спеціалістів з вищою освітою, здатних творчо застосовувати в практичній діяльності найновіші досягнення науково-технічного прогресу.
Досвід свідчить, що розвиток наукових досліджень безпосередньо впливає на якість навчального процесу, оскільки вони змінюють не лише вимоги до рівня знань студентів, а й сам процес навчання і його структуру у вищій школі, підвищуючи ступінь підготовленості майбутніх спеціалістів, їхній творчий практичний кругозір.
Розвиток науки у вищій школі передбачає підвищення якості підготовки спеціалістів, здатних, у свою чергу, після закінчення навчання самостійно вирішувати серйозні наукові завдання, йти у рівень з передовими ідеями теорії і практики управління підприємством в умовах ринкової економіки. Тому саме у навчальному закладі важливо прищепити студентам смак до наукових досліджень, привчити їх уже на цьому етапі мислити самостійно.
Отже, розвиток науки у вищій школі не лише змінює зміст і значення навчальних дисциплін, а й безпосередньо відіграє важливу роль у формуванні фахівця-спеціаліста. Результати науково-дослідної роботи відбиваються в нових курсах, лекціях і практичних (семінарських) заняттях. Як свідчить практика, залучення до наукової роботи робить для студентів дисципліни, які вивчаються, предметними, стимулюючи їх засвоєння.
2. Самостійна робота студентів
Основне завдання вищої освіти - формування творчої особистості фахівця, здатного до саморозвитку, самоосвіти, інноваційної діяльності. Вирішення цього завдання неможливе тільки шляхом передачі знань в готовому вигляді від викладача до студента. Студент з пасивного споживача знань повинен стати їх активним творцем, що вміє сформулювати проблему, проаналізувати шляхи її вирішення, знайти оптимальний результат і довести його правильність. У цьому плані слід відзначити, що самостійна робота студентів (СРС) повинна стати основою освітнього процесу .
Мета СРС - навчити студента осмислено і самостійно працювати спочатку з навчальним матеріалом та науковою інформацією, закласти основи самоорганізації і самовиховання з метою прищеплення вміння надалі безперервно підвищувати свою кваліфікацію. Вирішальна роль в організації СРС належить викладачеві, який повинен працювати з конкретною особистістю, з її сильними і слабкими сторонами, індивідуальними здібностями і нахилами. Завдання викладача - побачити і розвинути найкращі якості студента як майбутнього фахівця високої кваліфікації.
Активна самостійна робота студентів можлива тільки при наявності серйозної та стійкої мотивації. Найсильніший мотивуючий фактор - підготовка до подальшої ефективної професійної діяльності.
Серед внутрішніх чинників, що сприяють активізації самостійної роботи, головним є активне застосування результатів роботи в професійній підготовці. Так, якщо студент отримав завдання на дипломну (кваліфікаційну) роботу на одному з молодших курсів, він може виконувати самостійні завдання з ряду дисциплін соціально-економічного і загальнопрофесійного циклів дисциплін, які потім будуть використовуватися у його професійній діяльності.
3. Громадська робота студентів
Громадська робота студентів залежно від їх інтересів, захоплень, здібностей, наявного досвіду виявляється в різних формах. На перших курсах це може бути виконання окремих громадських доручень в групі або на курсі. Надалі залежно від прояву здібностей, ступеня активності, відчуття відповідальності за доручену справу студенти висуваються або обираються на ту чи іншу громадську роботу. Для багатьох студентів навчання у ВНЗ є не тільки початком формування професійної підготовки, але й початком громадської діяльності.
Слід звертати особливу увагу на виховання відповідального відношення студентів в першу чергу до навчання, життя, авторитету українського студента. Важливою формою громадської роботи є диспути з найактуальніших питань на виховних годинах. Їх ефективніше проводити на старших курсах або із запрошенням старшокурсників.
Наймасовішою громадською організацією у ВНЗ є профспілка, діяльність якої спрямована на поліпшення організації навчального процесу, навчальної і виробничої практики, праці і відпочинку студентів, залучення студентства до самоврядування.
Студентське самоврядування розповсюджується на навчальну, трудову, громадську, культурну, спортивну, художню та інші види діяльності студентів. Значну роботу з підвищення успішності, поліпшення дисципліни і поведінки студентів проводять органи студентського самоврядування – студентські деканати і ректорати, старости, профорги груп і курсів, члени профспілкового бюро.
Отже, громадська робота студентів є важливим фактором розвитку і модернізації суспільства, виявлення потенційних лідерів, вироблення у них навичок управлінської та організаторської роботи з колективом, формування майбутньої еліти нації.
Найвагоміші досягнення: наукові праці, підручники, посібники, свідоцтва, патенти
1. Досягнення науково-дослідної частини
З перших років свого заснування Львівська політехніка зарекомендувала себе потужним осередком науки й освіти в Європі, генератором технічних ідей та винаходів. На основі багаторічної теоретичної й експериментальної діяльності в університеті склалися відомі в Україні та за її межами наукові школи, що займають провідні позиції в Україні за такими науково-технічними напрямами: наноматеріали і нано технології, нові матеріали і технології; енерго- та ресурсозберігаючі технології; фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук; перспективні комп’ютерні системи та інформаційні технології; приладобудування й вимірювальна техніка.
Щороку в університеті виконується близько 60 держбюджетних науково-дослідних робіт та понад 400 робіт — за госпдоговорами. Велика увага приділяється й діяльності молодих вчених. Протягом останніх років вони неодноразово вигравали гранти Президента України на виконання науково-дослідних робіт. Колективи університету працюють над виконанням робіт за міжнародними грантами, спільними проектами під егідою МОН України, проводять науково-дослідні роботи із провідними науковими центрами Німеччини, Польщі, Австрії, Франції, Японії, Китаю, США.
Сьогодні Львівська політехніка є одним з найбільших патентовласників із захисту оригінальних технічних рішень серед вищих навчальних закладів України. З 1945 року на розробки науковців отримано: 68 патентів іноземних держав, зокрема таких як США, Швеція, Канада, Японія, Франція, Бельгія, Швейцарія, ФРН, Росія; понад 4 тис. авторських свідоцтв СРСР; понад 700 патентів України.
2. Наукові дослідження і нагороди
Традиційно в Львівській політехніці виконуються фундаментальні дослідження з фізики, електроніки, механіки, хімії та хімічної технології, математичних наук, приладобудування, геодезії, будівництва.
Вчені університету виконують фундаментальні та прикладні дослідження в межах наукових шкіл, які працюють вже упродовж багатьох років.
Вагомих досягнень отримала, заснована професором В. Круковським, наукова школа з приладобудування Представники цієї школи створили більше ніж 500 зразків складних унікальних електронних вимірювальних приладів і систем високої точності і надійності, які за своїми характеристиками випереджують світові аналоги. За створення цих приладів 9 науковців університету стали лауреатами трьох Державних премій в галузі науки і техніки. Сьогодні на базі цієї школи сформувались нові наукові напрями з інформатики та комп’ютерної техніки.
Світового визнання досягнули наукові праці вчених єдиного в Україні геодезичного інституту. Так, професор М.К. Мигаль створив власну теорію фігури Землі, а професор Г.О. Мищеряков виконав фундаментальні дослідження в галузі математичної картографії та очолив дослідження фігур небесних тіл Сонячної системи.
Державним визнанням роботи науковців Львівської політехніки є присвоєння звання «Заслужений винахідник України» та «Заслужений діяч науки і техніки України» окремим професорам університету.
3. Досягнення і нагороди Видавництва Львівської політехніки
Основна спеціалізація Видавництва Львівської політехніки – навчальна, навчально-методична, наукова та довідкова література для високої школи. За рік у видавництві виходить понад 100 назв книжкових видань – монографій, підручників, посібників, близько 300 назв навчально-методичної літератури – конспектів лекцій, методичних вказівок, лабораторних практикумів.
Від 1999 року Видавництво Львівської політехніки – учасник Форуму видавців у Львові, найбільшої книжкової виставки України. 2002 року Почесним дипломом Форуму нагороджено монографію Віктора Проскурякова «Архітектура українського театру. Простір і дія».
2007 року Видавництво Львівської політехніки взяло участь у І Міжнародному форумі «Інформаційне забезпечення навчального процесу у вищій школі». Під час нього відбувся було нагороджено дипломами І та ІІ ступеня:
підручник колективу авторів «Основи метрології та вимірювальної техніки»;
підручник В. Ткачука «Електромеханотроніка»;
підручник В. Дідика та А. Павліва «Планування міст»;
підручник Т. Шевченка, О. Мороза, І. Тревого «Геодезичні прилади».
2008 року монографія професора Богдана Черкеса «Національна ідентичність в архітектурі міста» здобула перемогу у Всеукраїнському рейтингу «Книжка року 2008».
2010 року під час Форуму видавців у конкурсі «Найкраща книга Форуму» спеціальну відзнаку Малого журі науковців (точні, природничі та технічні науки) отримав навчальний посібник Григорія Понеділка, Андрія Данилова «Курс загальної фізики. Електрика і магнетизм».
Кадровий склад кафедри МО
1. Історія кафедри МО
Кафедру менеджменту засновано 1945 року як профілюючу кафедру економіки промисловості та організації виробництва при механічному факультеті Львівського політехнічного інституту. Кафедра готує сучасних фахівців з менеджменту, а також обслуговує технічні інститути, Інститут дистанційного навчання та Інститут післядипломної освіти Національного університету «Львівська політехніка».
У 1964р. кафедру об'єднали з кафедрою економіки та організації хімічної промисловості і енергетики в кафедру економіки та організації галузевої промисловості (завідувач — д.е.н., професор В.Й.Бородкін). У 1967р. її розділили на профілюючі кафедри: при цьому утворилась кафедра економіки та організації машинобудування й приладобудування, яку очолювали: д.е.н., проф. О.П.Сидоров (1967-1978рр.), к.е.н., доц. Й.А.Корнелюк (1978-1980рр.), к.е.н., доц. О.К.Янушевич (І980-1985рр.), д.е.н., проф. Й.М.Петрович (1985-2005рр.), к.е.н., доц. Г.М. Захарчин (2005-2008рр.). У 1996 році кафедра отримала назву "кафедра економіки підприємства та менеджменту". Сучасна назва кафедри - кафедра менеджменту організацій. Сьогодні кафедру очолює д.е.н., професор Чухрай Наталія Іванівна, академік Української академії наук, автор понад 300 наукових праць з проблем інноваційного та стратегічного менеджменту, у тому числі 12 монографій, 10 підручників та 5 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України. Під керівництвом професора Наталії Чухрай захищено 10 кандидатських дисертацій.
Кафедра є членом академічного альянсу Microsoft (MSDN AA) і забезпечує вивчання технологій Microsoft.
2. Особовий склад кафедри МО
На кафедрі працюють 35 осіб професорсько-викладацького складу, серед яких 2 доктори економічних наук, 2 професори, понад 20 кандидатів наук, доцентів. Провідними викладачами кафедри є: д-ри екон. наук, проф.: Н.І. Чухрай, Й.М. Петрович; канд. екон. наук, доц.: А.В. Дубодєлова, О.З. Сорочак, Г.Р. Копець, А. В. Катаєв, Ю.В. Войцеховська, Л.С. Лісовська, О.В. Юринець, В.Я. Гавран, Т.В. Кулініч, І.І.Грибик, І.І. Новаківський, О.П. Просович, канд. екон. наук: І.Є. Матвій, Г.В. Рачинська, К.В. Процак, Я.В. Демків, А.О.Мавріна та інші.
Кафедра має загальновизнані в Україні наукові школи, веде підготовку висококваліфікованих наукових кадрів через докторантуру й аспірантуру. За час існування кафедри її працівники захистили дев'ять докторських (М.І. Шраг, О.П. Сидоров, І.О. Черевко, Я.Д. Плоткін, Й.М. Петрович, В.Я. Гуменюк, О.Є. Кузьмін, М.В. Римар, Г.М. Захарчин) і близько ста кандидатських дисертацій. У 2010 році д.е.н, професору кафедри Петровичу Й.М. Президентом України було присуджено «Державну стипендію видатним діячам освіти».
Загалом, на кафедрі, окрім завідувача, працюють 5 його заступників: з навчально-методичної роботи (доцент, к. е. н. Грибик І. І.), з навчальної роботи (доцент, к. е. н. Дубодєлова А. В.), з інформаційного забезпечення (доцент, к. е. н. Новаківський І. І.), з організації навчального процесу (доцент, к. т. н. Сорочак О. З.) та з наукової роботи (доцент, к. е. н. Юринець О. В.). А також 2 старших викладачі, 15 асистентів та 1 аспірант.
3. Випускники кафедри МО
За час своєї діяльності кафедра підготувала понад 12 тисяч інженерів-економістів і менеджерів, які працюють на підприємствах різних галузей в Україні. Серед випускників кафедри – знані керівники різних господарських структур та державних установ, відомі вчені-економісти, зокрема О. Є. Кузьмін (д-р екон. наук, проф., директор навчально-наукового Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка»), І.М. Комарницький (д-р екон. наук, проф., Заслужений діяч науки і техніки України), Р.І. Галаз (начальник УБЕЗ УМВС України у Львівській області), Н.М. Лавринюк (президент корпорації «Готель «Швейцарський»), В.М. Бевза (провідний бухгалтер-ревізор газопромислового управління «Львівгазвидобування»), С.М. Мельник (начальник відділу збуту та маркетингу ТзОВ «Світязь»), І.Я. Захарова (заступник генерального директора ТзОВ «Світязь»), Є.М. Куцин (керівник мережі офтальмологічних клінік «Лазер Плюс») та інші. На кафедрі проходили перепідготовку та здобували другу вищу освіту міський голова м.Львова А.І. Садовий та працівники апарату управління Львівської міської ради.
Порядок роботи в бібліотеці
1. Функціонування бібліотеки
Бібліотека, як головний інформаційно-комунікативний центр Національного університету «Львівська політехніка» працює у напрямку модернізації структури управління бібліотечними ресурсами університету та удосконаленні бібліотечно-інформаційних послуг на основі використання інноваційних технологій.
Одним із пріоритетних напрямів у сфері організації роботи бібліотеки є удосконалення системи управління бібліотекою та здійснення кадрової політики, організація підвищення фахового рівня працівників бібліотеки. Бібліотечний фонд нараховує близько 1,8 млн примірників документів. Бібліотека передплачує 246 газет та журналів.
З метою збереження фонду рідкісних та цінних видань здійснюється вивчення складу фонду для відбору видань, що підлягають оцифруванню. Задля ефективного збереження фондів розпочато паспортизацію книгосховищ бібліотеки.
Постійно здійснюється формування фонду електронних документів: копій тих видань, що виходять друком у видавництві Львівської політехніки (наукові збірники, вісники, навчально-методичні видання), фонд наукової літератури поповнюється електронними виданнями на CD-дисках.
Активно проводиться робота з партнерами з вітчизняного книгообміну, щороку розсилається понад 1.440 прим. видань університету.
Бібліотечно-бібліографічне обслуговування, як один з провідних напрямів роботи бібліотеки спрямовується на забезпечення якісного і повного задоволення науково-інформаційних потреб викладачів, наукових працівників і студентів університету.
2. Загальні правила бібліотеки
Правила користування бібліотекою розроблені відповідно до Закону України про бібліотеки і бібліотечну справу, затвердженого 27 січня 1995 р., і на підставі Статуту Державного університету "Львівська політехніка" та Положення про науково-технічну бібліотеку університету.
Бібліотека є структурним підрозділом університету і, виконуючи функції бібліотечно-бібліографічного, науково-інформаційного, навчально-допоміжного та культурно-просвітницького закладу, забезпечує навчальний процес, науково-педагогічну діяльність, науково-дослідну, виховну і культурно-просвітницьку роботу, з книгами, іншими носіями інформації, що складають фонд бібліотеки. Фонд бібліотеки є державною власністю і охороняється державою.
Бібліотека безкоштовно забезпечує читачів основними бібліотечно-бібліографічними послугами. Примітка: Перелік окремих видів платних послуг, що надає бібліотека, (копіювання та ін.), розмір їх оплати визначається Кабінетом Міністрів України.
Для запису в бібліотеку користувачі подають паспорт і, залежно від читацької категорії, службове посвідчення, посвідчення слухача про навчання в системі довузівської підготовки або підвищення кваліфікації, перекваліфікації, аспірантський чи студентський квиток, абітурієнти – екзаменаційні листи. Запис студентів 1-х курсів проводиться на підставі списків-наказів про зарахування.
3. Права та обов’язки користувачів бібліотеки
Користувачі мають право одержувати книги, інші документи з бібліотечних фондів відповідно до цих Правил, отримувати довідково-інформаційні, бібліографічні та інші послуги, в тому числі платні.
Право користування бібліотекою надається:- студентам університету різних освітньо-кваліфікаційних рівнів та форм навчання;- професорсько-викладацькому складу та іншим працівникам університету;- слухачам університету, які навчаються в системі довузівської підготовки, системі підвищення кваліфікації, перекваліфікації та здобуття другої освіти;- курсантам Військового інституту університету;- аспірантам та докторантам, які навчаються в університеті;- абітурієнтам;- представникам інших установ та організацій таких категорій: студентам, аспірантам, викладачам інших вищих навчальних закладів, науковим працівникам і фахівцям м. Львова та регіону.
Користувачі зобов'язані:- дотримуватись Правил користування бібліотекою;- вчасно повертати отримані в бібліотеці книги, інші документи, не виносити їх без відповідного оформлення з приміщення бібліотеки;- не виривати і не загинати сторінок, не робити на них позначок;- не виймати карток з каталогів і картотек;- коректно ставитись до інших читачів та до бібліотечних працівників.
Користувачі повинні щорічно (з 1-го червня) перереєструвати читацькі квитки, пред’явивши всю літературу, що за ними рахується. Студенти на час літніх канікул зобов'язані повернути всі отримані ними книги та інші документи або продовжити термін користування ними.
Користувачі, які заподіяли шкоду бібліотечному фонду, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Формування іміджу підприємства
1. Сутність іміджу підприємства
Перш за все, варто сказати, що кожне підприємство, незалежно від того, усвідомлює воно це чи ні, має свій образ у свідомості інших учасників ринку. Адже імідж господарюючого суб’єкта — це його «обличчя» у «дзеркалі» громадської думки.
Отже, імідж - це сформоване пред’явлення цільовій аудиторії інформації про діяльність та успіхи підприємства, яка постійно та динамічно впливає на його взаємини з потенційними та фактичними покупцями, на рівень конкурентоздатності суб’єкта господарювання, фінансові результати та контакти з іншими державними або приватними підприємствами, установами та організаціями.
Можна стверджувати, що в будь-якій організації існує імідж поза залежністю від того, хто над ним працює і чи працюють над ним узагалі.
Це дає змогу умовно розділити дане поняття на такі підвиди: керований (контрольований) і некерований (неконтрольований) імідж.
Варто зазначити, що в разі відсутності управління і контролю іміджу підприємства, він складається в споживачів стихійно, і немає ніякої гарантії, що він буде адекватним і сприятливим для фірми. Побутує думка, що про імідж не варто піклуватися, адже він створюється сам по собі реальною діяльністю. Але, як свідчить світовий досвід, відсутність цілеспрямованої, системної турботи щодо створення адекватного іміджу може стати причиною його стихійного викривлення. Нерідко таке викривлення є наслідком діяльності конкурентів. Тому, не дивлячись на складність і трудомісткість процесу формування сприятливого іміджу організації, це є набагато вигідніше і правильніше, ніж подальше виправлення спонтанного невигідного образу підприємства, сформованого у споживачів.
2. Структура іміджу підприємства
Формування імджу підприємства полягає у його структурі. Структуру іміджу організації формують такі елементи:
1. Імідж товару
Це уява людей про відносно унікальні характеристики, які, на їх думку, характерні для даного товару. Створення позитивного іміджу потребує значних витрат на рекламу. Імідж товару формують:
> функціональні цінності товару - основна користь або послуга, яку забезпечує товар;
> додаткові атрибути - те, що забезпечує унікальність товару, його індивідуальність (назва, дизайн, упаковка, якість тощо).
Варто зазначити, що імідж товарів відіграє значну роль для покупців, він впливає на попит та ціну товарів. Можна навіть зробити висновок про те, що імідж - це частково враження від товару, що створюється рекламою,
2. Імідж споживача товару
Щодо товарів широкого вжитку імідж формується на основі стилю життя, суспільного статусу та характеру споживачів.
Стиль життя характеризує індивідуальні, соціально-психологічні особливості поведінки та спілкування людей. Спеціалісти з соціальної психології виділяють три основні детермінанти стилю життя: індивідуальні особові цінності, або ціннісні орієнтації, інтереси та погляди особи, що демонструють її систему цінностей, та активність особи.
Характер споживачів являє собою сукупність стійких психологічних рис особи, що впливають на її поведінку. Так, характер людини можна описати за допомогою таких належних їй рис, як: комунікабельність, впевненість у собі, консерватизм тощо.
3. Внутрішній імідж організації
Це уява співробітників про свою організацію. Працівники розглядаються не лише, як фактор конкурентоспроможності організації, а й як одна з ключових груп суспільства, важливе джерело інформації про організацію для зовнішніх аудиторій. Основними детермінантами внутрішнього іміджу є культура організації та соціально економічний клімат.
4. Імідж засновника або основних керівників організації
Включає в себе уяву про наміри, мотиви, ціннісні орієнтації та психологічні характеристики засновників на основі сприйняття таких характеристик як: зовнішність, соціально-демографічна приналежність, особливості поведінки, вчинки та параметри неосновної діяльності.
Зовнішність - це найбільш відкрита для спостережень характеристика людини, яка не потребує для своєї ідентифікації багато часу. Зовнішність значною мірою впливає на те, що думають про людину інші, як люди схильні пов'язувати окремі зовнішні характеристики з визначеними рисами
Параметри неосновної діяльності - їх формують соціальні витоки, етапи професійної кар'єри, сімейне оточення, інтереси, думки, активність особи поза працею (спорт, хобі, розваги, манера проводити відпустку тощо). Це дуже важлива інформація, оскільки, на думку західних спеціалістів, імідж будується не на абстрактних поняттях, а на невеликих, але переконливих фактах з життя особистості.
5. Імідж персоналу
Це узагальнений образ персоналу, що розкриває найхарактерніші для нього риси.
Професійність, компетентність - ступінь підготовки людини до різних видів діяльності або знання та володіння широким колом навичок, досвід та вміння спілкуватися, мобільність (швидкість та якість обслуговування), акуратність у виконанні обов'язків, точність виконання роботи, інформованість.
Культура - доброзичливість, акуратність, ввічливість, терпимість, уважність, ерудиція, відповідальність, вільне володіння мовами тощо.
Візуальний імідж - діловий стиль в одязі, акуратна зачіска, обмеження у використанні прикрас та косметики.
3. Шляхи формування іміджу підприємства
Методика формування корпоративного іміджу фірми може бути представлена наступною послідовністю кроків :
1. Аналіз маркетингового середовища фірми і виділення цільових (найбільш важливих для її діяльності) груп громадськості.
2. Формування набору найбільш істотних іміджетворчих факторів для кожної з цільових груп громадськості.
3. Розробка бажаного образу фірми (з погляду встановлених стратегічних цілей) для кожної цільової групи суспільства.
4. Розробка і реалізація плану заходів щодо формування позитивного іміджу фірми у свідомості цільових груп.
5. Контроль результатів, що досягаються, і корекція (при необхідності) плану.
Існують наступні ключові моменти будь-якого плану по створенню ефективного, всебічного іміджу:
• створення « фундаменту»,
• зовнішнього іміджу,
• внутрішнього іміджу.
Для будівлі фундаменту іміджу і репутації необхідно провести ретельну ревізію ділових принципів, спираючись на які підприємство може розробити положення про цілі свого бізнесу. Потім необхідно відобразити принципи і цілі в простому і короткому робочому варіанті філософії корпорації. Наступний крок - - визначення довгострокових задач. Після того як підприємство визначилося з цілями, необхідно вирішити, яких стандартів повинні додержуватись робітники. Ці правила або стандарти, необхідні для досягнення цілей, найкраще сформулювати письмово. Вони повинні випливати з результатів ревізії принципів і визначення цілей. Підпорядкування стандартам і правилам - метод, що допоможе зберегти в цілості фундамент нового іміджу
Складання плану по зовнішньому іміджу означає ретельний аналіз усього того, що в першу чергу упадає в око суспільству і конкретному покупцеві. Зовнішній імідж компанії формується за допомогою наступних елементів:
• якість продукту
• реклама
• суспільна діяльність
• зв'язки з засобами масової інформації
• зв'язки з інвесторами
• відношення персоналу до роботи і його зовнішній вигляд.
До важливих частин плану по іміджу, якими часто зневажають, відносяться елементи внутрішнього іміджу, і, насамперед, поводження персоналу і його відношення до роботи, атмосфера усередині компанії, позитивне і негативне відношення робітників до керівників і політики компанії. Виконання цієї частини плану повинне передбачати підвищення морального настрою робітників. При створенні внутрішнього іміджу компанії немає дрібниць, істотно важливо все, починаючи від можливостей кар'єрного росту робітників і закінчуючи програмами їх стимулювання
Формування внутрішнього іміджу містить у собі такі аспекти :
• фінансове планування
• кадрова політика компанії
• орієнтація та тренінги робітників
• програма заохочення робітників
Отже, розробка плану з формування іміджу спрямована на досягнення 3 головних задач:
1. Досягнення високого рівня компетенції й ефективна робота з покупцем.
2. Підтримка іміджу успішної компанії, що формує довіру покупця до підприємства.
3. Встановлення емоційного зв'язку з покупцем і суспільством.
Висновок
Отже, за підсумками навчальної практики я усвідомив майбутню сферу своєї діяльності; зміст вищої освіти та фахової підготовки; комплекс фундаментальних і професійних знань, потрібних для подальшої фахової діяльності; особливості організації та змісту освітньо-професійної програми підготовки фахівців з менеджменту організацій і адміністрування на різних освітньо-кваліфікаційних рівнях вищого навчального закладу; сутність навчального плану щодо підготовки зазначених фахівців; організацію виховної роботи у вищому навчальному закладі, спрямовану на формування національної свідомості та гідності громадянина України. Окрім цього, я дізнався більше про історію та досягнення НУ «Львівська політехніка» та кафедри менеджменту організацій.
Тому, можна зробити висновок, що навчальна практика принесла мені чимало знань, потрібних як для подальшого навчання, так і для фахової діяльності.
Список використаних джерел та літератури
1. Яремчук В. І. Основи науково-дослідної роботи студентів – Острог : НУ “Острозька академія”, 2012.
2. Юшко Г. Н. Науково-дидактичні основи організації самостійної роботи студентів – Харків, 2001.
3. Примак І. Д., Козак Л. А. Громадська і наукова робота студентів та їх значення – Київ, 2008.
4. Інтернет-ресурс Електронна енциклопедія Львівської політехніки Режим доступу: http://wiki.lp.edu.ua/wiki/Науково-дослідна_частина
5. Презентаційне видання «Національний університет «Львівська політехніка». Наукова діяльність» - Видавничий центр «Логос Україна», 2010.
6. Ювілейне видання до 160 річниці створення «Національний університет «Львівська політехніка»» - Видавництво Львівської політехніки, 2004.
7. Інтернет-ресурс Електронна енциклопедія Львівської політехніки Режим доступу: http://wiki.lp.edu.ua/wiki/Кафедра_менеджменту_організацій
8. Інтернет-сайт Науково-технічної бібліотеки НУ «ЛП». Режим доступу: http://library.lp.edu.ua/pravyla-biblioteky
9. Безручко О. О. Шляхи формування сприятливого іміджу підприємства - К.: Знання-Прес, 2004.
10. Бутенко Н. В. Напрями формування позитивного іміджу підприємства – Київ, 2005.