Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Інститут післядипломної освіти
Курсова робота
з дисципліни:
“Основи менеджменту”
на тему:
“Розробка системи менеджменту в організації
(на прикладі ТОВ “Рівнебудтовари”)”
ЗМІСТ
Вступ ………………………………………………………………………………3
Розділ 1.Вибір організаційно-правової форми підприємства.……………....5
Розділ 2.Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації…….6
2.1. Внутрішнє середовище: сильні і слабкі сторони…………………………..7
2.2. Зовнішнє середовище: вплив та можливості…………………………….13
Розділ 3.Формування функцій менеджменту в організації
3.1.Обґрунтування стратегії підприємства …………………………………..16
3.2. Організація взаємодії як функція менеджменту…………………………19
3.3. Матеріальне і моральне стимулювання працівників…………………….22
3.4.Система контролю виробничих процесів………………………………..27
Розділ 4. Організація та проектування операційних систем ……………….30
Розділ 5. Організація комунікаційного процесу на підприємстві……………31
Розділ 6. Організація управлінської праці……………………………………..34
6.1.Організація робочого місця менеджера……………………………………34
6.2 Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому місці........................................................................................................................37
6.3.Витрати на управління організацією та ефективність управлінської праці………………………………………………………………………………38
Висновки…………………………………………………………………………44
Список використаної літератури ……………………………………………..46
ВСТУП
У сучасних умовах здійснюється перехід до ринкових форм господарювання, формується відповідна інфраструктура економіки з новими формами відносин між підприємствами і державою, зміцнюються зв’язки між виробничою і соціальною сферами суспільства, до управління залучаються фахівці нової формації і змінюється сама концепція управління підприємствами.
Давно минули ті часи, коли вважалось що ефективність виробництва залежить від інтенсивності праці робітників, віджили своє первісні теорії мотивації. На сучасному етапі головним вектором успішного економічного розвитку підприємств стає ефективне управління.
Поняття менеджмент застосовується до усіх галузей діяльності підприємства, адже управляти потрібно всім: ресурсами, витратами, відносинами. Ефективний менеджмент надзвичайно високо цінується на ринку, адже саме він стає тим критичним фактором, через яку одні фірми виходять в лідери, а інші зникають.
Вищесказане, а також численний набір книг з менеджменту, які з'явились на полицях магазинів останнім часом, ясно визначає актуальність теми курсової роботи. У ній, на прикладі ТОВ “Рівнебудтовари” розглянуто особливості менеджменту у всіх сферах діяльності підприємства, з врахуванням сучасних економічних умов.
Об'єктом дослідження є функціонування менеджменту на підприємстві “Рівнебудтовари”.
Предметом роботи є управлінський процес на підприємстві “Рівнебудтовари”, його забезпечення і передумови ефективності.
Метою роботи є дослідження функціонування менеджменту в діяльності конкретної організації, розробка основних його завдань, визначення переваг і недоліків у діяльності менеджерів.
Для досягнення даної мети були поставлені наступні завдання:
вибір організаційно-правової форми підприємства;
аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища; визначення сильних та слабких сторін підприємства;
розробка основних складових системи менеджменту, а саме функції планування, організації, мотивації та контролю;
розробка оперційної системи для підприємства та основних її складових;
розробка комунікаційного процесу;
розробка рекомендацій щодо організації управлінської праці на підприємстві.
Джерелами інформації для виконання роботи є журнали вітчизняних і зарубіжних вчених, літературні джерела, штатний розпис а також статут, дані фінансової і статистичної звітності підприємства “Рівнебудтовари”.
Розділ 1. Вибір організаційно-правової форми підприємства
Особа, що бажає займатися підприємницькою діяльністю, повинна вирішити для себе декілька питань: яким саме бізнесом займатись, яку організаційно-правову форму обрати, якою податковою системою користуватися, та багато інших. Одним з найважливіших питань є вибір організаційно-правової форми, адже від правильного вибору даної форми залежить організація та ведення бізнесу тому до цього питання треба підходити з особливою увагою.
Якоїсь однозначно найкращої або однозначно найгіршої форми підприємства - не існує. З погляду ведення господарської діяльності, режимів оподатковування будь-які форми підприємств по законодавству України - абсолютно рівноправні (якщо не враховувати деякі специфічні види діяльності - ломбардні операції, комерційна діяльність із цінними паперами, банківська діяльність і т.п.- для яких законодавством обмежене коло форм юридичних осіб, які можуть здійснювати відповідну діяльність). Суть різниці між формами підприємств - винятково "внутрішня": порядок керування, взаємини й відповідальність засновників, статутний фонд і т.п. В Україні в абсолютній більшості випадків вибір здійснюється тільки між двома організаційно-правовими формами: приватне підприємство (ПП) або Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).
Об’єктом дослідження курсової роботи є Товариство з обмеженою відповідальністю “Рівнебудтовари”. Дане підприємство є юридичною особою, учасники якої є власниками частки капіталу, визначеної статутом.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Рівнебудтовари” зареєстровано розпорядженням міського голови м. Рівне від 13 серпня 1999р. № 1638-Р і знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Дворецька 123а.
Товариство є суб’єктом малого підприємництва відповідно до чинного законодавства; його створено з метою більш повного забезпечення суспільних потреб в товарах народного споживання, продукції виробничо-технічного та іншого призначення, роботах і послугах та реалізації на основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів учасників.
Предметом діяльності Товариства є здійснення у встановленому законом порядку всіх видів діяльності, які відповідають меті його створення і не заборонені чинним законодавством. Основним видом діяльності підприємства є оптова торгівля, зокрема торгівля керамічною плиткою і сантехнікою.
Вищим органом товариства є збори учасників. Керівництво поточною діяльність Товариства здійснює Директор який обирається на зборах Учасників Товариства. Трудовий колектив Товариства має права та обов’язки, що передбачені для трудових колективів підприємств, де використовується наймана праця.
Статутний фонд “Рівнебудтовари” становить 7 400 гривень. Склад учасників та розподіл часток у Статутному фонді Товариства визначаються установчим договором.
Товариство створює резервний фонд в розмірі 25% Статутного фонду. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду складає 5% суми чистого прибутку.
Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці.
Перевірка фінансової діяльності Товариства здійснюється державними податковими інспекціями, іншими державними органами у межах їх компетенції, ревізійною комісією Товариства та аудиторськими службами.
Товариство здійснює бухгалтерський облік результатів своє роботи, веде статистичну звітність і подає її в установленому обсязі органам державної статистики.
Таблиця 1.1
Загальна характеристика ТОВ «Рівнебудтовари»
№ п/п
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
1
Форма підприємства
Товариство з обмеженою відповідальністю
2
Профіль
Торгівля
3
Види діяльності
Оптова торгівля
4
Форма власності
Колективна
Розділ 2. Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації
Кожна організація – своєрідний живий організм. Організація має життєвий цикл, а її “здоров’я” та її діяльність залежать від зовнішніх та внутрішніх чинників. Для визначення стратегії поведінки підприємства на ринку та цілей планування необхідно проаналізувати зовнішнє і внутрішнє середовище підприємства.
Внутрішнє середовище: сильні і слабкі сторони
Аналіз внутрішнього середовища - це процес, за допомогою якого проводиться діагноз внутрішніх проблем організації. Він необхідний фірмі, щоб скористатися можливостями зовнішнього середовища, а також для виявлення внутрішніх слабких сторін, які можуть ускладнити загрози, пов'язані із зовнішніми небезпеками. Цей аналіз розкриває ті внутрішні можливості і той потенціал, на який може розраховувати фірма у конкретній боротьбі у процесі досягнення своїх цілей, дозволяє більш правильно сформулювати місію і краще зрозуміти мету організації.
Аналіз внутрішнього середовища передбачає корпоративний аналіз самого підприємства, тобто його забезпечення ресурсами, конкурентоспроможності продукції, технологій, що застосовуються для виробництва продукції, забезпечення кваліфікованим персоналом, місця підприємства в галузі, можливостей розширення його діяльності, управлінської і виробничої структур.
Внутрішнє середовище має складові, кожна з який включає набір ключових процесів і елементів організації (видів бізнесу), стан яких у сукупності визначають той потенціал і ті можливості, якими володіє організація. Внутрішнє середовище включає маркетингову, фінансову, виробничу і кадрово-організаційну складові, кожна з який має свою структуру.
Аналіз внутрішнього середовища передбачає виявлення тих аспектів діяльності, від яких залежить ефективність роботи підприємства, використання наявних потужностей і потенціалів, собівартість та якість продукції чи послуг.
Охарактеризувати внутрішнє середовище ТОВ «Рівнебудтовари» можна за допомогою таких факторів внутрішнього середовища:
Кадри;
Фінанси;
Маркетинг;
Інформаційні технології.
Кадри
За обсягом підприємство “Рівнебудтовари” є невеликим, на ньому працює 14 чоловік. Вищим органом товариства є збори учасників. Керівництво поточною діяльність Товариства здійснює Директор. Трудовий колектив Товариства має права та обов’язки, що передбачені для трудових колективів підприємств, де використовується наймана праця.
Структура підприємства “Рівнебудтовари” – це логічні взаємовідносини рівнів управління та функціональних областей, побудовані в такій формі, яка дозволяє найбільш ефективно досягати цілі організації.
Схема управління ТОВ “Рівнебудтовари” наведена нижче.
Значною мірою на ефективність роботи підприємства вцілому впливає якість робочої сили.
Якість робочої сили - узагальнена характеристика рівня розвитку робочої сили, який дозволяє забезпечити адекватну якість індивідуальної і колективної праці на основі ефективного використання нових і новітніх технологій, раціональних форм організації виробництва і робочих процесів.
Якість робочої сили характеризується:
- обсягом загальноосвітньої підготовки працівників;
- рівнем загальної культури;
- рівнем професіоналізму і кваліфікації;
- наявним досвідом і навиками роботи;
- етичною надійністю.
Плинність кадрів на підприємстві «Рівнебудтовари» достатньо низька, кадрова політика спрямована на її скорочення, як суттєвого недоліку у управлінській політиці.
Фінанси
Фінанси підприємств як складова частина фінансової системи займають визначальне місце у структурі фінансових відносин суспільства. Вони функціонують у сфері суспільного виробництва, де створюється валовий внутрішній продукт, матеріальні та нематеріальні блага, національний дохід - основні джерела фінансових ресурсів. Саме тому від стану фінансів підприємств залежить можливість задоволення суспільних потреб, фінансова стійкість країни.
Фінансам підприємств, як і фінансам у цілому, властиві певні загальні та специфічні ознаки. Треба брати до уваги також і особливості, зумовлені функціонуванням фінансів у різних сферах економіки. Загальною ознакою фінансів підприємств є те, що вони виражають сукупність економічних (грошових) відносин, пов'язаних із розподілом вартості валового внутрішнього продукту. Специфічні ознаки фінансів підприємств виражають грошові відносини, що залежать від первинного розподілу вартості валового внутрішнього продукту, формування та використання грошових доходів і децентралізованих фондів.
Розрізняють численні показники, які характеризують ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства, а використання кожного з них залежить від характеру оцінки та інтересів користувачів цієї інформації. Від цього, в першу чергу, залежить вибір оцінюваного показника (прибутку), використаного в розрахунку; найбільш поширені є такі показники: валовий прибуток, операційний прибуток, прибуток до оподаткування, чистий прибуток.
Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці.
На підприємстві “Рівнебудтовари” спостерігається позитивна динаміка основних показників за аналізовані 2007 та 2008 роки, а у 2009 році показники погіршилися і підприємство отримало збиток , оскільки саме у цьому році підприємством “Рівнебудтовари” придбало нове приміщення, а також свою роль відіграла економічна криза, але у 2010 році показники знову почали покращуватися.
Маркетинг
Враховуючи той фактор, що будівельні матеріали та оснащення завжди користуватимуться попитом, а також сучасне ринкове середовище можна зробити висновок що маркетинг, для даної галузі, відіграє надзвичайно важливу роль. Саме вдала маркетингова стратегія дозволить витримати конкуренцію і вийти переможцем.
Підприємство “Рівнебудтовари” продає великий вибір керамічної плитки для стін, підлоги, басейнів, фасадів, різних кольорів та відтінків, модний нині керамічний граніт. Також в наявності є чималий вибір мозаїки зі скла та натурального каменю, полірованих плиток, декоративних елементів виробництва України, Білорусі, Росії, Латвії, Польщі, Чехії, Єгипту, Індонезії, Китаю, Іспанії, Італії, зокрема, таких фабрик як Super Ceramica, Baidocer, Ceramica de Lux, Atis, Garogres, Italgres, Mapisa, Ape та багато інших фабрик. Різноманітні форми та кольорові гами керамічних плиток клієнти “Рівнебудтовари” можуть побачити на експозитурах, які полегшують візуальне сприйняття керамічної плитки, яка в подальшому може прикрасити їхню оселю. Для полегшення покупцю вибору керамічної плитки підприємство пропонує бокси, що представляють собою ванну кімнату, кухню, санвузол, де наклеєна плитка і встановлена сантехніка. Поряд з керамічною плиткою у магазині представлені супутні товари, без яких не може обійтися жодний ремонт. Це клеї, фуги, гідроізоляції, кутники, підвісні стелі, ковбики. У зв’язку зі зміною курсів іноземних валют, актуальними стають питання вітчизняних виробників. На підприємстві представлені колекції українських виробників, таких як Новоград-Волинський CERSANIT, Київська фабрика “АТЕМ” та інші. Перевага вітчизняних виробників — це низька ціна (від 25 грн за кв. м) та якість, яка не поступається імпортним аналогам, а також оперативне поповнення складських запасів.
Дуже важливим є й те, що ТОВ “Рівнебудтовари” пропонує комплексне рішення щодо товарів, які пропонуються, тобто крім керамічної плитки, тут можна придбати й сантехніку для ванної кімнати. Так, окрім лицювальної плитки, увазі споживачів пропонується широкий вибір сантехнічних виробів: парові бокси, душові кабіни, басейни, стійки душових кабін, ванни, компакти, біде, раковини, меблеві гарнітури, водонагрівачі, вентиляційні та каналізаційні системи, рукосушки, сушки для рушників, змішувачі таких відомих марок, як Villeroy&Boch, Duravit, Laufen, Kludi, Dushelux, Ido, Gustavsberg, Apollo, Gorenje, Royo, Grohe, Oras, Hansa, Cersanit, Kolo, Dospel, Teplo, продукція яких допоможе втілити мрію про індивідуальну ванну кімнату. Усі марки дотримуються суворого принципу, якому повинен відповідати будь-який дизайн: зручність використання так само важлива, як і естетичність форм та ліній.
Такі відомі фірми, як Hansa, Kludi, Grohe, Oras, Gustavsberg можуть запропонувати усі види існуючих змішувачів: вентильні, одноричажні змішувачі з керамічними картриджами, термостатичні та безконтактні. Також порадуємо вас чудовими ваннами з гідро- та аеромасажем, навіть є кришка-біде з електронним керуванням. Особливо дорогу продукцію можна придбати і в кредит. Тут надійними партнерами “Рівнебудтовари” виступають місцеві філії таких відомих банків, як “ПриватБанк”, “Райффайзен банк Аваль”. Покупці ТОВ “Рівнебудтовари” можуть замовити товар за каталогами, а підприємство гарантує оперативну його доставку.
Активної рекламної кампанії ТОВ “Рівнебудтовари” не веде. В більшості вони продають вже розрекламовану продукцію товаровиробниками. “Рівнебудтовари” рекламує свої товари за допомогою вивісок, рекламних вказівників, інколи в прессі рідко білборди.
Інформаційні технології
Інформаційні системи застосовуються лише для автоматизації обліку і створення зв’язку між адміністративними підрозділами підприємства. В офісній частині будівлі створена комп’ютерна мережа і підключено інтернет. Це підвищує швидкість отримання і обробки замовлень а також повідомлення постачальників про потребу у товарах. Специфіка роботи підприємства “Рівнебудтовари” не потребує широкого впровадження інформаційних технологій.
Зовнішнє середовище: вплив та можливості
Підприємство — це відкрита система, і його розвиток залежить від зовнішнього середовища (його також називають загальним оточенням, середовищем непрямого впливу або сукупністю неконтрольованих факторів).
Аналіз зовнішнього середовища передбачає глибоке вивчення постачальників ресурсів, покупців продукції, наявності ринків збуту, існуючих технологій, конкурентів, законодавства, можливостей фінансування та інших складових середовища. Аналіз зовнішнього середовища дозволяє організації:
- своєчасно дати прогноз появи загроз і можливостей;
- розробити ситуаційні плани на випадок виникнення неперед-бачуваних обставин;
- розробити стратегію, яка дозволить оргнанізації досягти цілей і перетворити потенційні загрози на вигідні можливості.
Охарактеризувати зовнішнє середовище ТОВ «Рівнебудтовари» можна за допомогою таких факторів зовнішнього середовища:
Споживачі;
Постачальники;
Конкуренти.
Споживачі
Метою діяльності ТОВ “Рівнебудттовари” є отримання прибутку у довгостроковому періоді, тому управлінська діяльність направлена на виділення окремих сегментів ринку (цільових ринків для даного підприємства) та напрямлення зусиль для його опанування (захоплення). Таким чином, сегментація підприємства має стратегічний характер, тобто сегментація напрямлення на встановлення довготривалих зв'язків з певним сегментом покупців, співпраця з яким дозволяє отримати підприємству достатній прибуток при мінімальному рівні ризику. Товарна політика ТОВ “Рівнебудтовари” визначається кон’юнктурою ринку та затверджується зборами Учасників товариства. Для прогнозування кон’юнктури ринку керамічної плитки і сантехніки “Рівнебудтовари” проводить сегментування даного ринку.
Підприємство в своїй діяльності повинно чітко визначати сегменти по реалізації своє продукції. Сегментація повинна відбуватися щодо смаків та уподобань споживачів як фізичних, так і юридичних.
ТОВ “Рівнебудтовари” встановило, що ефективна методика сегментування повинна відповідати вимогам щодо
- марки виробників;
- сировини та її екологічності;
- щодо поставки.
Відповідно до проведеної в 2010 році сегментації ринку ТОВ “Рівнебудтовари” визначило, що основними покупцями надалі залишаються невеликі підприємства, які купують у ТОВ “Рівнебудтовари” понад 76% від загальної вартості товарної продукції. В той же час на населення припадає близько 24% загальної вартості товарної продукції.
Основними споживачами-підприємствами ТОВ “Рівнебудтовари” є:
а) ТОВ “Мірад”;
б) “Березно АгроПромБуд”;
в) ТОВ “Захід Трейд”;
г) ЗАТ “Матіола”;
д) ПП “Кераміка Дубно”.
Постачальники
Офіційний представник цього торгового підприємства — промислово-технічна компанія “Агромат”, яка заходиться у Києві. Це потужне торгове підприємство, яке експортує та продає у своїх магазинах продукцію понад 100 відомих світових та вітчизняних виробників. Серед них знані у світі виробники керамічної плитки та сантехніки з Іспанії, Італії, Чехії, Словаччини, Німеччини, Литви, Польщі та Китаю.
Підприємство “Рівнебудтовари” продає великий вибір своє продукції виробництва України, Білорусі, Росії, Латвії, Польщі, Чехії, Єгипту, Індонезії, Китаю, Іспанії, Італії, зокрема, таких фабрик як Villeroy&Boch, Duravit, Laufen, Kludi, Dushelux, Ido, Gustavsberg, Apollo, Gorenje, Royo, Grohe, Oras, Hansa, Cersanit, Kolo, Dospel, Teplo, Hansa, Grohe, Oras, Gustavsberg Super Ceramica, Baidocer, Ceramica de Lux, Atis, Garogres, Italgres, Mapisa, Ape та багато інших фабрик. На підприємстві також представлена продукція українських виробників, таких як Новоград-Волинський CERSANIT.
Конкурент
Основними конкурентами ТОВ “Рівнебудтовари” є:
а) ТОВ “Ольвія”;
б) ТОВ “Керамбуд”;
в) ТОВ “Мірад”;
г) ТОВ “Саніта”.
Оцінювання факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, які визначають напрям діяльності та успіх організації, зводимо до підсумкової таблиці 2.2.1
Таблиця 2.2.1
Сильні та слабкі сторони діяльності ТОВ “Рівнебудтовари”
№ п/п
Переваги
(сильні сторони, які виділяють організацію серед конкурентів)
Недоліки
(слабкі сторони організації, які належить виправити з тим щоб конкуренти не змогли повернути їх у свої переваги)
1
2
3
1.
Великий асортимент продукції
Низька рентабельність
2.
Досвід роботи, наявність постійних клієнтів
Мала кількість товарів вітчизняних товаровиробників
3.
Довгострокові контракти з постачальниками продукції
Володіння малою долею ринку
4.
Наявність власних великих приміщень
Слабка політика комунікацій
Товариство з обмеженою відповідальністю “Рівнебудтовари” працює на ринку досить тривалий термін, має хорошу репутацію і багато постійних клієнтів. Підприємство продає надзвичайно великий вибір товарів — це понад 10 тисяч видів керамічної плитки для стін, підлоги, басейнів, фасадів, різних кольорів та відтінків. Асортимент товарів підприємства регулярно поповнюється новими сучасними колекціями, що дає йому змогу задовольнити різноманітні потреби споживачів. ТОВ “Рівнебудтовари” в основному реалізовує продукцію зарубіжних товаровиробників. Хоча постачальники надають постійні знижки на товари, оскільки товариство є постійним покупцем, але витрати на транспортування з часом можуть зростати.
Так склалося на підприємстві “Рівнебудтовари”, що за 2009 рік воно отримало збиток і відсоток позикових коштів є досить великим, тому йому потрібно як найшвидше виходити з цієї ситуації і обирати ефективні напрямки свого розвитку.
Розділ 3.Формування функцій менеджменту на ТОВ «Рівнебудтовари»
3.1. Обґрунтування стратегії підприємства та стратегічних цілей його підрозділів
На основі результатів дослідження сильних і слабких сторін проекту визначаємо місію, стратегію, мету, загально організаційні та оперативні цілі.
Місія - найбільш загальні орієнтири функціонування підприємства, як правило, зовнішнього спрямування, що відображають зміст його існування, його філософію, бачення свого місця в даному бізнесі, в регіоні, в суспільстві.
Необхідність формування місії викликається наступним. В ринковому середовищі підприємство має постійно заявляти про себе, формувати, насамперед у клієнтів, заінтересованість, певний імідж. З другого боку, воно повинно об'єднати дії персоналу в обраному напрямку, консолідувати трудовий колектив. І в першому, і в другому випадках напрошується висновок про необхідність оголошення конкретних цілей підприємства. Однак цього робити не можна з огляду на конкурентів.
Основною місією підприємства ТОВ “Рівнебудтовари” є реалізація якісної, надійної і сучасної керамічної плитки, сантехніки та супутніх товарів з оптимальними технічними й споживчими характеристиками. Для створення комфортної вартості й умов експлуатації ми пропонуємо широкий, економічно обґрунтований вибір продукції та комплектуючих вітчизняного виробництва.
Головна перевага “Рівнебудтовари” – індивідуальний підхід до кожного Клієнта. Менеджери компанії завжди готові надати вичерпну й кваліфіковану консультацію щодо вибору товару, обговорити деталі поставки. “Рівнебудтовари” розробляє індивідуальні пропозиції, у яких головним чином враховано потреби й можливості Клієнтів. Компанія відкрита до обговорення зустрічних пропозицій щодо подальшого взаємовигідного співробітництва. У соціальній сфері діяльність спрямована на оптимізацію чисельного складу, розвиток програм, спрямованих на зміцнення здоров'я, покращення дозвілля робочого персоналу, формування єдиної команди.
Якщо місія окреслює загальні орієнтири функціонування підприємства, що відображають суть його існування та смисл діяльності, та конкретний кінцевий стан, до якого воно прямує, визначається у вигляді його цілей. Вибір цілей підприємства, їх узгодження та уточнення, власне, відбувається на основі і шляхом уточнення формульованої місії підприємства.
Отже, мета (синонім – ціль) підприємства являє собою деталізацію та уточнення місії. Мета сприяє" виконанню основної функції підприємства, вираженої в його місії. І мета (ціль), на відміну від місії, фіксує конкретні бажані стани окремих характеристик підприємства, на досягнення яких і спрямовується діяльність підприємства.
Мета підприємства повинна чітко визначати майбутню позицію даного підприємства щодо таких аспектів, як:
- забезпечення отримання власниками високих прибутків; у підтримання рентабельності підприємства;
- забезпечення фінансової ліквідності підприємства;
- гарантування безпеки праці та розвитку колективу підприємства.
Метою ТОВ “Рівнебудтовари” є “Підвищення рівня прибутковості”.
Стратегія розвитку “Рівнебудтовари”
В сучасних умовах розвитку ринкового середовища та зростаючої мінливості характеру діяльності підприємства виникає необхідність стратегічного підходу до управління зокрема до планування діяльності підприємства.
Стратегія підприємства – це генеральна комплексна програма дій, яка визначає пріоритети і для підприємства проблеми, його місію, головні цілі і розподіл ресурсів для їх досягнення. Вона формулює цілі та основні шляхи для їх досягнення, таким чином, що підприємство має спільний напрямок розвитку. За своїм змістом стратегія розвитку підприємства – це довгостроковий плановий документ, тобто це результат стратегічного планування. В свою чергу стратегічне планування – це процес здійснення цілей на певний період та напрямків діяльності підприємства. Розробка стратегій підприємств – це досить складний і тривалий процес, враховуючи постійну переоцінку і періодичну перевірку вибраних цілей, аналізуючи при цьому стан середовища діяльності самого підприємства.
Стратегія розвитку підприємства “Рівнебудтовари” будується завдяки динамічному зростанню бізнесу з подальшим розширенням ринків збуту. Це стратегія диференціації, яка орієнтована на таку технологію й маркетингову програму просування, які мають відмітні переваги перед пропозиціями конкурентів.
Ключові стратегічні цілі:
збільшення частки ринку за рахунок розширення асортименту та надання додаткових послуг;
розвиток взаємовигідних відносин з вітчизняними й іноземними партнерами;
використання каналів збуту;
закріплення галузевого лідерства в сегменті роботи “Рівнебудтовари” за рахунок маркетинговій політиці підприємства.
На основі загальної місії підприємства формулюються і встановлюються загальноорганізаційні цілі. Останні повинні відповідати певним вимогам.
• По-перше, цілі підприємства мають бути конкретними і вимірюваними. Формулювання цілей в конкретних формах створює вихідну базу відліку для наступних правильних господарських та соціальних рішень Щодо діяльності підприємства (фірми). Завдяки цьому можна більш обгрунтовано визначити, наскільки ефективно підприємство (фірма) діє у напрямку здійснення своїх цілей.
• По-друге, цілі підприємства повинні бути Орієнтовані у часі, тобто мати конкретний горизонт прогнозування. Цілі звичайно встановлюються на тривалі або короткі проміжки часу. Довготермінова мета має горизонт прогнозування, що дорівнює п'яти рокам, інколи більше (7-10 років) — для передових у технічному відношенні фірм; короткотермінова — в межах одного року.
• По-третє, цілі підприємства мають бути досяжними, аби слугувати підвищенню ефективності його діяльності. Недосяжні або досяжні частково цілі спричинюють певні негативні наслідки, зокрема блокування прагнення працівників ефективно господарювати і зменшення рівня їх мотивації, погіршення показників інноваційної, виробничої і соціальної діяльності підприємства, зниження конкурентоспроможності його продукції на ринку.
• По-четверте, з огляду на динаміку ефективності виробництва множинні цілі підприємства повинні бути взаємно підтримуючими, тобто дії і рішення, що необхідні для досягнення однієї мети, мають не перешкоджати реалізації інших цілей. Супротивне може привести до виникнення конфліктної ситуації між підрозділами підприємства, (фірми), відповідальними за досягнення встановлених цілей.
Підприємство “Рівнебудтовари” ставить перед собою такі оперативні цілі:
- стабілізація фінансового стану підприємства шляхом здійснення маркетингових заходів;
- підвищення конкурентоздатності продукції яку реалізують на ринку;
- комплексний маркетинговий вплив на споживачів даної продукції;
- створення й підтримання іміджу підприємства;
- цілеспрямованість інформаційно-рекламних заходів;
- забезпечення умов для розвитку творчого потенціалу працівників, підвищення рівня їх матеріального забезпечення й зацікавленості у збереженні своєї посади;
- визначення критичних місць управлінського впливу і пріоритетних завдань, виконання яких забезпечує досягнення запланованих результатів.
3.2. Організація взаємодії як функція менеджменту
Організація взаємодії – це вид управлінської діяльності, який відображає процес створення структур управління підприємством. Вона має два аспекти: поділ організації на підрозділи відповідно до цілей і стратегії та встановлення повноважень, які пов’язують вищі рівні з нижчими і забезпечують можливість розподілу та координації завдань.
Побудова організацій здійснюється шляхом організаційного проектування, яке реалізується зверху до низу і має такі основні етапи:
горизонтальний поділ організації;
визначення співвідношень повноважень різних посад;
визначення посадових обов’язків, закріплення їх за окремими посадовими особами.
В результаті організаційного проектування формуються організаційні структури різних видів: лінійна структура управління, функціональна структура управління, лінійно-штабна та інші.
Крім горизонтального існує і вертикальний поділ організацій. Організації, керівники яких залишають за собою більшу частину повноважень з прийняттям важливих рішень називаються централізованими. В децентралізованих організаціях повноваження розподіляються на нижчих рівнях управління.
Фонд використання робочого часу працівниками розраховується на основі таблиці 3.2.1.
Таблиця 3.2.1.
Плановий бюджет робочого часу працівника
№ п/п
Види втрат і витрат робочого часу за рік
Фонд робочого часу
днях
годинах
% р.час
1
Календарна кількість днів
365
2920
2
Неробочі дні, загалом:
-вихідні
-святкові
104
10
832
80
3
Робочий час
251
2008
100,0
4
Невиходи на роботу, змінні простої, загалом:
чергові відпустки
відпустки у зв’язку вагітністю і пологами
виконання державних обов’язків
у зв’язку з хворобою
13
3
0,3
5
104
24
2,4
40
5
1
0,1
2
5
Явочний час
---
6
Додаткові витрати часу робітника, в тому числі:
перерви на годування дітей
скорочення робочого часу для підлітків і працівників зі шкідливими умовами праці
13
8
104
64
5
3
7
Ефективний фонд робочого часу робітника
208,7
1669,3
Розрахунок бюджету робочого часу характеризує планову кількість днів і годин, які може відпрацювати один працівник або службовець у плановому періоді. Облік часу в людино-годинах ведеться, як правило, для категорії працівників, а для інших категорій персоналу застосовуються людино-дні. При плануванні персоналу розрізняють календарний, табельний (номінальний), максимально можливий, плановий (ефективний) і фактичний фонд робочого часу.
Календарний фонд робочого часу (Т) дорівнює кількості календарних днів за певний календарний період (місяць, квартал, рік). Він може бути розрахований на всю чисельність працюючих, групу працюючих підприємства (цеху, дільниці) і в середньому на одного працюючого (в людино-днях або людино-годинах):
Табельний (номінальний) фонд робочого часу (Ттаб) визначається, як різниця між календарним фондом робочого часу працівників (у людино-днях або людино-годинах) і кількістю людино-днів (людино-годин), які не використовуються в святкові (Т) та вихідні дні (Т ):
Максимально можливий фонд робочого часу (Тмах) характеризує потенційну величину максимально можливого для використання фонду робочого часу працівників у даному періоді, крім вихідних святкових днів і часу на чергові відпустки (Твід) та розраховується за формулою:
Плановий (ефективний) фонд робочого часу (Т) менший максимально можливого фонду на величину невиходів, які плануються, працівників на роботу з поважних причин (невиходи на роботу через хвороби та пологи, час на виконання державних і громадських обов'язків, навчальні відпустки тощо). Тривалість планового (ефективного) фонду робочого часу (в людино-годинах) може бути визначена на підставі балансу робочого часу за такою формулою:
де Тк - кількість календарних днів у році; Тв - кількість вихідних днів у році; Тсв - кількість святкових днів у році; Твід - тривалість чергових та додаткових відпусток, днів; Тхв - невиходи на роботу через хворобу та пологи, днів; Тчч - навчальні відпустки, днів; Тдр - час на виконання державних та громадських обов'язків, днів; Тін - інші неявки, дозволені законом, днів; tзм - тривалість робочої зміни, годин; Твт - втрати робочого часу у зв'язку із скороченням тривалості робочого дня матерям, які годують, годин; Тп - втрати робочого часу у зв'язку із скороченням тривалості робочого дня підліткам, годин; Тс - втрати робочого часу у зв'язку із скороченим робочим днем у передсвяткові дні, годин.
Централізація і децентралізація управління в ТОВ «Рівнебудтовари»
Підприємства, в яких керівництво вищої ланки залишає за собою частину повноважень, необхідних для прийняття важливих рішень, називаються централізованими.
Децентралізовані підприємства – такі підприємства, в яких повноваження розподіленні по нижчестоящим рівням управління.
Основними характеристиками, які визначають ступінь централізації підприємства є:
- кількість рішень, які приймаються на нижчестоящих рівнях управління (чим більше число рішень, які приймають керівники нижчої ланки, тим менше ступінь централізації)
- важливість рішень, які приймаються на нижчестоящих рівнях (якщо керівники середньої ланки можуть прийняти рішення, які торкаються більш ніж одної функції, то організація слабоцентралізована).
- контроль за роботою підлеглих (в слабоцентралізованих організаціях вище керівництво рідко перевіряє повсякденні рішення підлеглих керівників, оцінка дій виконується на основі сумарних досягнутих результатів).
Позитивність централізованих структур полягає:
- централізація покращує контроль та координацію спеціалізованих функцій, зменшує кількість та масштаби помилкових рішень, прийнятих менш досвідченими менеджерами
- сильне централізоване управління дозволяє уникнути ситуацій, при яких одні відділи фірми ростуть та розвиваються за рахунок інших
- централізоване управління дозволяє більш економно та легко використовувати досвід та знання персоналу центрального адміністративного органу.
Позитивність децентралізованих структуру правління полягає:
- управляти великими організаціями неможливо через значну кількість інформації, і відповідно складність процесу прийняття рішення.
- децентралізація дозволяє приймати рішення тому керівникові, який найближче стоїть до проблеми що виникла і краще всіх її знає.
- децентралізація стимулює ініціативу та дозволяє особистості поєднувати себе з організацією.
- децентралізація допомагає підготовці молодого спеціаліста – керівника до вищої посади, дозволяючи йому приймати рішення на початку кар‘єри, і отриманню певного досвіду роботи.
Для того, щоб усунути певні недоліки децентралізованої системи управління доцільно використовувати інтеграцію структури управління , тобто досягнути єдності зусиль усіх підрозділів, служб, працівників для виконання задач організації шляхом застосування правил, процедур, графіків, ієрархії управління, особистих зв’язків, стилів керівництва.
3.3. Матеріальне і моральне стимулювання працівників
Мотивація –це процес стимулювання до діяльності поправленої на досягнення цілей організації. Мотивація необхідна для продуктивного виконання прийнятих рішень та запланованих робіт.
Потреби – це усвідомлена відсутність чого небудь, яка спонукає до дії. Первинні потреби закладення у свідомість людини генетично, а вторині здобуваються шляхом пізнання і побуття миттєвого досвіду.
Застосування щодо працівника стимулів, з метою активізації його зусиль, підвищення старанності, наполегливості, добросовісності у вирішенні завдань, що стоять перед підприємством, називається стимулюванням.
Розрізняють три види стимулювання: моральне, соціальне й матеріальне, розглянемо детальніше моральне та матеріальне, оскільки це є основні види стимулювання на більшості підприємств та ТОВ «Рівнебудпостач» зокрема.
Моральне стимулювання виражається у виникненні в працівника почуття внутрішнього задоволення від результатів своєї роботи. Моральна винагорода спрямована виключно на задоволення вторинних потреб працівника (згідно з теорією Маслоу) й може виражатись у формі публічної подяки з боку керівництва, подання до відзначення державними нагородами тощо. Громадське визнання сприяє підвищенню престижу (подяка, грамота, дошка пошани, присвоєння почесних звань, нагородження орденами чи медалями тощо). В даному разі предметом потреби виступають цінності та явища, які сприяють підвищенню престижу й авторитету об'єкта управління.
Теорії мотивації поділяються на дві великі групи: змістовні та процесійні.
До змістовних належать:
теорія Тугана Барановського: виділяється фізіологічні статеві, симтаматичні, практичні потреби; увага на приналежність до народностей, моральні і релігійні погляди.
Теорія Маслоу: потреби поділятися на первиння та вторинні; поведінка людей визначається нижчим потребами; після задоволення потреб їхня мотивуюча дія закінчується.
Теорія Мак-Клемпанде: три потреби, які мотивують людину – влада, усіх, причетність; увага на потреби високого порядку, оскільки потреби нижчого порядку вже задоволені.
Теорія Геруберга: виділяються гігієнічні та мотиваційні фактори; гігієнічні фактори , нижчий порядок (не дають зявитись незадоволення роботою); мотивацію (вищий порядок) діють на поведінку.
До професійних теорій належать:
Теорія очікувань: базується на очікування появи якоїсь дії. Виділяють такі очікування:
щодо „затрат-результатів” (робітник, економить матеріал і очікує підвищення розряду);
щодо „результатів-винагород” (працівник чекає винагороду)
щодо цінності заохочення або винагороди.
Теорія справедливості: працівник суб’єктивно порівнюють свої винагороди із затраченими зусиллями та з винагородами інших працівників які виконують аналогічну роботу. Доки працівникі не будуть вважати винагороду справедливими, їхня віддача в роботі буде низькою.
Комплексна теорія Портера-Лоулера: будується на моделі, яка враховує цінність винагород, зв’язки „зусилля-винагорода”, здібності, характеру, роль працівника.
Однією з найважливіших форм мотивації праці є матеріальне стимулювання. Система матеріальних стимулів праці ґрунтується на різноманітних спонукальних мотивах, які доповнюють один одного й підпорядковані меті щодо створення матеріальної зацікавленості у здійсненні трудової діяльності