Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут архітектури
Кафедра архітектурних конструкцій
Лабораторна робота С-6
Тема: «ВИЗНАЧЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ІНСОЛЯЦІЇ В ПРИМІЩЕННІ ГРАФІЧНИМ МЕТОДОМ ЗА ДОПОМОГОЮ “СОНЯЧНОЇ КАРТИ” ТА “ІНСОЛЯЦІЙНОЇ ЛІНІЙКИ”»
Вик . ст. гр.
Викл. Яців М.Б.
Львів 2015
Завдання на розрахунок
Варіант 10
Розміри вікна
Товщ. стіни
мм
Висота існуючих будівель
Орієн-тація генп-лану
Призна-чення примі-щення
Точка на генп-лані
Тінь від будин-ків год
B, м
H, м
А м
Б м
В м
2
2,1
1,6
510
6
20
14
1
ДЗ
Т2
9:00
Короткі теоретичні відомості
В області архітектурно-будівельного проектування термін інсоляція означає опромінення територій прямими сонячними променями.
Інсоляційний режим житлових та громадських споруд та територій житлової забудови регламентований в нашій країні санітарними нормами. В основу санітарних норм покладені результати досліджень впливу прямого сонячного світла на загибель кишкової палички, яка умовно розміщувалася в приміщеннях на рівні підвіконня. Виходячи з цих вимог санітарні норми встановлюють тривалість безперервного добового опромінення приміщень.
Необхідна психологічна та оздоровлююча дія інсоляції повинна бути забезпечена в житлових та громадських спорудах та територіях житлової забудови. Виняток складають приміщення, де за умовами технології інсоляція не допускається, до таких відносяться: операційні, реанімаційні зали лікарень, виставочні зали музеїв, хімічні лабораторії, книгосховища, архіви та ін.
Вимоги до опромінення поверхонь та приміщень прямими сонячними променями (інсоляції) пред'являються при розміщенні об'єктів в проектах планування та забудови мікрорайонів та кварталів, проектах будівництва та реконструкції окремих будівель та споруд.
Виконання вимог, норм інсоляції досягається розміщенням та орієнтацією будівель за сторонами світу, а також іх об'ємно-планувальними рішеннями.
Інсоляція є важливим чинником, що спричиняє оздоровлюючий вплив на середовище проживання людини, та повинна бути в житлових та громадських будинках та територіях житлової забудови. Тривалість інсоляції рекомендована в:
житлових будинках та на території житлової забудови;
дитячих дошкільних установах;
учбових установах загальноосвітньої, початкової, середньої, додаткової, професійної освіти, школах-інтернатах, дитячих будинках та ін.;
лікувально-профілактичних, санаторно-оздоровчих та курортних установах;
установах соціального забезпечення (будинках-інтернатах для інвалідів та людей похилого віку, госпіталях та ін.).
Інсоляція, що нормується на території України, регламентована наступними 1. ДБН-360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень» (розділ «Регулювання мікроклімату»).
2. Державними санітарними правилами «Планування та забудова населених пунктів» Держ Сан ПіН 173-96.
Згідно з ДБН-360-92** ”Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень” розділу “Регулювання мікроклімату” рекомендується:
- розміщення та орієнтація житлових та громадських будинків (за вийнятком дитячих дошкільних установ, шкіл-інтернатів) повинні забезпечувати тривалість інсоляциї житлових приміщень, визначених нормами, та території не менше 2,5 год. на день на період з 22 березня по 22 вересня для міст, що розташовані на південь від п.ш.
- розміщення та орієнтація будинків дитячих дошкільних установ, загальноосвітних шкіл, шкіл-інтернатів, установ охорони здоров'я та відпочинку повинні забезпечити безперервну трьохгодинну тривалість інсоляції в приміщеннях, передбачених «Санітарними нормами та правилами забезпечення інсоляції житлових та громадських будинків та території житлової забудови»;
- в умовах забудови дев'ятиповерховими будинками та більше допускається одноразова переривчастість інсоляції житлових приміщень за умов збільшення сумарної тривалості інсоляції впродовж дня на 0,5 год. відповідно для кожної зони.
- в житлових будинках мерідіонального типу, де інсолюються всі кімнати квартири, а також при реконструкції житлової забудови або при розміщенні нового будівництва в особливо важких містобудівних умовах (історично-цінне міське середовище, коштовна підготовка території, зона загальноміського та районного центру) допускається скорочення тривалості інсоляції приміщень на 0,5 год.
Розрахунок
Горизонтальний кут інсоляції Вертикальний кут інсоляції
Інсоляція фасаду Інсоляція вікна
Пі.
Кі.
Тр.
12:00
19:00
7год.
10:35
17:00
6год.25хв.
9:20
15:00
5 год.40хв.
Пі.
Кі.
Тр.
10:40
19:00
8год.20хв.
9:50
17:00
7год.10хв.
9:00
15:00
6 год.
Інсоляція вікна
(з тіньовою маскою) Тривалість інсоляції у Т2
Пі.
Кі.
Тр.
12:00 17:45
13:55 19:00
3год.10хв.
10:35
13:15
2год.40хв.
9:20
13:40
4год.20хв.
Пі.
Кі.
Тр.
14:15
17:00
2год.45хв.
Висновок:
Необхідна безперервна трьохгодинна інсоляція досліджуваного приміщення ДДЗ достатньо забезпечується лише протягом зимового періоду і становить 4 год. 20 хв. Протягом літнього періоду інсоляція переривається і в сумі становить 3 год. 10 хв. У період сонцестояння (22.06, 22.12) вимоги теж не виконуються, інсоляція становить 2 год. 40 хв.