Міністерство освіти та науки України
Національний університет «Львівська Політехніка»
Інститут «Комп’ютерних наук та інформаційних технологій»
Звіт до лабораторної роботи №1
з курсу «Основи інформаційних технологій»
на тему: «Робота з каталогами і файлами в операційних системах
Windows та DOS»
Лектор Шпак З.Я.
Лабораторна робота № 1
Тема роботи: Робота з каталогами і файлами в операційній системі
Windows
Мета роботи: Навчитись працювати з каталогами та файлами за допомогою інструментальних засобів операційної системи (ОС) Windows.
Хід роботи
Пункти 1-11 завдання лабораторної роботи повинні бути виконані на основі інструментальних засобів ОС Windows (зокрема за допомогою вбудованої програми Windows Explorer) ), так і на основі команд однієї з програм-оболонок MS DOS, яка встановлена на даному комп’ютері: Norton Commander, Far чи іншої. Пункти 12-14 виконуються тільки для програми-оболонки.
1. Подивитись, які логічні диски складають зовнішню пам’ять даного персонального комп’ютера, визначити розмір кожного з доступних дисків та відсоток його заповнення. Переглянути вміст кореневих каталогів цих логічних дисків, занотувати, скільки системних і/або користувацьких каталогів входять до складу кореневого каталогу заданого диску.
Логічні диски «C» та «D». Розмір диску «C» становить 850 Гб, а розмір диску «D» - 81,2 Гб. Відсоток заповнення диску «C» 15,06%, а диску «D» - 21,55%(див.рис.1). Диск «C» містить 10 каталогів з них 8 системні, а диск «D» містить 7 каталоги усі користувацькі(див. рис.2) (Alt+F1).
/
Рис.1
/
Рис.2
2.Вивести дерево каталогів для одного з логічних дисків. Навчитись швидко просуватись по дереву, активізуючи потрібні підкаталоги. У звіті вказати вміст кореневого каталогу даного диску та структуру одного з його багаторівневих підкаталогів(див. рис.3)(Alt+F10).
/
Рис.3
3. Розкрити один із підкаталогів, що містить текстові файли. Переглянути вміст одного-двох файлів, використовуючи вбудовані переглядачі (в’ювери) чи редактори текстів (див.рис.4) (Enter).
/
Рис. 4
4. Перейти на виділений групі логічний диск. У кореневому (або заданому каталозі) створити підкаталог, ім’я якого повинно співпадати з найменуванням групи (в імені не використовувати кириличних літер) (див.рис.5) (F7).
/
рис.5
5. Всередині даного каталогу створити особистий підкаталог з іменем, що відповідає прізвищу студента (див. рис.6)
/
Рис.6
6.Скопіювати в особистий каталог переглянуті раніше файли та ще декілька з інших каталогів (оригінали файлів повинні обов’язково залишитись у базових каталогах)(див. рис.7,8) (F5).
/
Рис. 7
/
рис. 8
7. Вивести повну інформацію про файли каталогу. Пересортувати файли за: 1) найменуваннями, 2) розширеннями, 3) датою створення(див. рис9). Повернутись до стислого відображення списку файлів(див. рис10) (Ctrl+Fx,x=1,...,6).
/
Рис. 9
/
рис. 10
8. Перейменувати деякі файли та змінити ім'я особистого каталогу(див. рис.11)(F2).
/
Рис. 11
9. Навчитись виділяти групи файлів зі спільними ознаками. Hаприклад, спільними розширеннями імен, та виконувати пошук файлів за заданими масками (див. рис.12) (Alt+NUM+;NUM+).
/
Рис 12
10. Перейти у кореневий каталог свого логічного диску. Здійснити пошук якогось файлу за його іменем (можна вказати неповне ім’я), використовуючи спеціальні засоби для пошуку файлів(див. рис.13)(Аlt+NUM+;NUM+).
/
Рис. 13
11. Повернутись в особистий каталог і витерти з нього всі файли та знищити сам каталог (див. рис.14).
/
Рис 14
12. При роботі з програмами-оболоноками MS DOS навчитись швидко відключати/ включати панелі середовища (кожну зокрема та обидві разом).
13. Ознайомитись з організацією системи допомоги програмної оболонки. Навчитись отримувати необхідну підказку, здійснювати переходи на різні рівні допомоги.
14. Наприкінці роботи відновити особистий підкаталог у загальному каталозі групи – він повинен бути порожнім(див. рис.15).
/
Рис. 15
15. Скласти звіт з лабораторної роботи, в якому послідовно вказати, які команди і/або інструментальні засоби застосовувались для виконання кожного пункту завдання та яким був результат виконання цього пункту. Оформлення звіту повинно відповідати наведеним вище вимогам.
Висновок: Виконуючи дану лабораторну роботу, що складається з 15 пунктів, я навчився працювати з каталогами та файлами за допомогою інструментальних засобів операційної системи (ОС) Windows та програм-оболонок MS DOS та вдосконалив навички роботи у Total Commander.