МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра маркетингу і логістики
Курсовий проект
на тему:
«Формування комплексу маркетингу підприємства»
Підготував:
ст.гр. МЕ-22
Шпак М.О.
Перевірила:
ст. викладач Кузьо Н.Є.
ЛЬВІВ 2013
Зміст
Вступ..............................................................................................................................4
Розділ 1. Аналіз ринку..............................................................................................................................5
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку............................................................................................................................11
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик.............................................................................................................24
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу..................................................................................................................29
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом.................................29
4.2. Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток......................................................................................................................33
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару.............................36
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару..........................................38
Висновки.....................................................................................................................42
Список використаної літератури..............................................................................44
Вступ
Маркетинг — це управлінська діяльність, що вивчає всі види діяльності, пов'язані із спрямуванням потоку товарів і послуг від виробника через систему реалізації (у визначених умовах) до кінцевого споживача.
Аналізуючи теперішнє становище національної економіки України, яке являє собою нестабільне ринкове становище, підприємствам необхідно покращувати дану ситуацію, виробляючи продукцію, яка буде користуватись попитом, буде конкурентоспроможною на ринку.
Основним завданням курсового проекту є дослідження ринку комп’ютерних столів компанії "Дятел", розробка комплексу маркетингових заходів, спрямованих на покращення становища підприємства на ринку, а також розроблення та моделювання ціни на ринку. Для того, щоб комп’ютерні столи компанії "Дятел" мали змогу конкурувати з аналогами на ринку та задовольняли би потреби споживачів, необхідністю є запровадження комплексу маркетингу, який би дозволив максимально досягнути цілей, поставлених підприємством. Тому, на підприємстві потрібно впровадити маркетингову інформаційну систему (МІС), яка, в свою чергу, збирає, вивчає і аналізує зібрану інформацію, важливим є те, щоб зібрана інформація була достовірною та новою.
Вирішального значення для комплексу маркетингу на підприємстві буде запровадження його 4-х складових, а саме товару, місця, ціни та просування. У комплекс маркетингу входить все те, що підприємство може використовувати для впливу на попит на товар. Потрібно розуміти, що сучасний маркетинг - це не тільки створення продукту, який задовольняє потреби, це ще комунікації, які відіграють чи не вирішальну роль при продажі. Через це, компанія запроваджує комплекс заходів та методів, за допомогою яких збутова діяльність буде ефективною. Споживача потрібно якісно проінформувати, де можна купити те, що йому потрібно за ціною, яка би відповідала якості продукції. Отже, після запровадження високоефективних маркетингових заходів на підприємстві зросте обсяг збуту, а це в свою чергу приведе до отримання прибутків та до покращення стану економіки в Україні загалом.
Розділ 1. Аналіз ринку
У часи науково-технічного прогресу, людей вже не здивуєш персональними комп’ютерами, вони все більше з’являються у кожного вдома, в офісах, у школах та університетах. Важко уявити успішного підприємця чи студента, який би не використовував комп’ютер у своєму побуті та на роботі. Потреба споживачів - у комфортному проведенні часу за персональним комп’ютером, а також доступні умови для дотримання правил користування комп’ютером для збереження зору, постави, кровообігу тощо. Ми виробляємо шафи-купе, офісні меблі, кухонні меблі, а тепер і комп’ютерні столи. Серед переваг над звичайними столами, це місце для системного блоку, місце для монітору з метою збереження гостроти зору, виїзна полиця для клавіатури, зручний доступ до всіх комплектуючих комп’ютера. Отже, аналізуємо цю потребу за матрицею класифікації індивідуальних потреб:
1. За ієрархією потреб: цю потребу можна віднести до соціальних (вищих), а саме по відношенню та схваленню соціальної групи, бо мати у власності комп’ютерний стіл, означає з одного боку дбати про своє здоров’я під час роботи за комп’ютером, а з іншого показує, що людина багато працює за комп’ютером. Наприклад, професія програміста чи комп’ютерного інженера.
2. За часовими параметрами: поточні та перспективні потреби, це пояснюється тим, що цю потребу люди задовільняються вже зараз, але вона не має широкого розповсюдження, а комп’ютерні технології все більше інтегруються у наше життя, що також створює потребу для задоволення її майбутньому (перспективі).
3. За принципом задоволення: задовільняються товарами та послугами: потреба не повністю буде задоволена при покупці комп’ютерного столу, тому вона буде супроводжуватись рядом послуг, таких як доставка та монтаж, післягарантійне обслуговування і модернізація.
4. За чіткістю переводу в характеристики товару або послуги: конфігураційні, якісні, адже меблі дають чітке уявлення про задоволення потреби в комфорті.
5. За ступенем принципового задоволення: повністю задоволені, бо потреба у зручному та багатофункціональному робочому місці повністю задовольняється при купівлі комп’ютерного столу.
6. За масовістю розповсюдження: всередині соціальної групи по освіті - потреба виникає, коли людина багато часу проводить у роботі за комп’ютером, що вимагає ґрунтовних знань із програмування, веб-дизайну тощо; по доходу - потреба у комфортному проведенні часу дозвілля за комп’ютером, без перевантаження спини чи очей, це вимагає купівлі якісного комп’ютерного столу, який не є дешевим.
7. За суспільною думкою: соціально-позитивні. Оскільки задоволення даної потреби висвітлить власника столу, як людину, яка дбає про свою здоров’я, комфорт та має хороший смак в дизайні.
8. За ступенем поточної необхідності: нормальні. Кожній людині вдома потрібне місце, де б вона змогла б працювати з комфортом впродовж тривалого часу у сидячому положенні.
9. За причиною виникнення: природні. Потреба в комп’ютерному столі виникає після задоволення потреби у персональному комп’ютері і, рано чи пізно, вона буде задоволеною.
10. За часовими параметрами споживання: ті, що задоволені періодично. Після купівлі комп’ютерного столу, потреба буде задоволена. Можливе виникнення цієї потреби спостерігатиметься в разі купівлі ще одного персонального комп’ютера.
11. За характером бар’єрів задоволення потреб: ресурсні, адже для задоволення потреби потрібна наявність місця для розміщення комп’ютерного столу, наявність або перспектива покупки комп’ютера, а також немалі фінансові ресурси.
Кожне підприємство функціонує в умовах мікро та макросередовища.
Мікросередовище стосується самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники та маркетингові посередники, потенційні споживачі, конкуренти та контактні аудиторії.
Постачальники:
1. Меблеве підприємство "Дімекс" забезпечує ПДВ та ПДФ матеріалами для виробництва робочої поверхні столів.
2. Компанія "Furniture +" постачає різноманітні ручки для шухляд, металеві деталі столу.
3. "Лампекс" - постачальник настільних ламп та диск-тримачів.
Маркетингові посередники:
1. Рекламна агенція "Вортекс" забезпечує ефективну рекламу через меблеві виставки та розміщує рекламу в газетах.
2. Дизайнерська компанія "VIP-PEOPLE" займається розробкою та дизайном каталогів продукції підприємства.
Контактні аудиторії:
1. Польська інвестиційна організація "Poland investments" частково інвестує кошти на розроблення нових видів комп’ютерних столів, на інноваційну діяльність.
2. Громадська організація "Рух вперед" розповсюджує інформацію про продукцію серед інших громадських організацій у зв’язку із наданням знижки на купівлю.
3. Внутрішня контактна аудиторія, яка складається із виробничого та управлінського персоналу. Доброзичливе ставлення буде передавати по різних контактних аудиторіях, що буде створювати приємну робочу атмосферу та відчуття, що фірма дбає про свій персонал.
Конкуренти:
1. Меблева компанія "Хвоя" - виробляє меблі із натурального дерева,тому ціни на продукцію є високими (від 2500 тис. грн.). Їхній споживач має мати високі доходи, щоб купити продукцію даної компанії. За останні роки компанія стрімко розвивається за рахунок залучення закордонних інвестицій, що дало змогу закупити найновіше обладнання та якісну сировини. Асортимент виключно весь представлений виробами із натурального дерева, фірма орієнтується на виробництво вікон та сходів, але і частково виробляє столи та шафи.
2. Підприємство "Ліга Нова" - один із лідерів на місцевому меблевому ринку, монополіст, продукція представлена у різних цінових категоріях, починаючи від найдешевших варіантів (450 грн.), закінчуючи бізнес-класом (6000 грн.). На ринку функціонує вже 15 років і встигла завоювати довіру у споживачів. Особливістю даної організації є вдала реклама продукції, яка є дуже розповсюдженою. Компанія зосередила продаж продукції всього в двох місцях продажу, але вона створила з них меблевий гіпермаркет, який вражає розмірами, кількістю асортименту і якістю обслуговування.
3. Меблевий завод "Західмеблпродукт" - за радянських часів - монополіст на ринку, але через застаріле обладнання та відсутність коштів на модернізацію, відійшло на задній план меблевого ринку, знаходиться в стані занепаду. Асортимент товарів не є широким, а складається із виключно найнеобхідніших меблів (письмові столи, шафи, крісла, табурети тощо). Через низьку якість продукції та застарілий дизайн, ціни на продукцію даного підприємства є невисокими, чи не найнижчими на ринку.
4. Меблево-дизайнерська компанія "Візіо" - спеціалізується на розробці індивідуальних варіантів меблів для кожного клієнта. Асортимент постійно змінюється відповідно потребам споживачів, які самі обираються, що їм потрібно і меблі створюються під їхнє замовлення. Ціни на продукцію в середньому є високими (2500 грн.) через те, що залучена команда дизайнерів і проекторів меблів, які корегуються під потребу окремого споживача. Ця продукція є якісною та сучасною, із привабливим дизайном.
5. Компанія "Прометей" - меблева компанія, яка спеціалізується на виготовленні меблів із часткою ручної роботи (до 90%). Асортимент компанії не є широким, він представлений письмовими столами, кухонними столами, шафами, стільцями. Ціни на продукції підприємства є високими ( від 3000 грн.), це зумовлено складністю ручної роботи, високою якістю деревини та добре зарекомендованому бренду, який на ринку вже 120 років. Особливістю цієї компанії є те, що попри свій невеликий виробничий персонал (6 осіб) компанія стабільно отримує високі прибутки через надзвичайно якісну роботу.
Споживачі. Цільовими споживачами є люди із середніми та вище доходами. Також є бюджетна модель для студентів та людей із низьким доходом. Ціна товару залежить від комплектації, тому кожен зможе знайти товар, який його задовольнить.
Макросередовище підприємство характеризується такими чинниками: демографічні, економічні, природні, науково-технічні, політичні, культурні.
Демографічний аспект. Для підприємства "Дятел" визначними є фактори рівня народжуваності та розподілу населення за віком, оскільки люди віком 18-40 років широко використовують у побуті комп’ютери, а, отже, і зацікавлені у комп’ютерних столах. Це позитивно впливає на діяльність підприємства "Дятел", оскільки збільшує кількість його потенційних клієнтів в теперішньому часі, бо батьки можуть захотіти купити комп’ютерний стіл для своїх дітей дбаючи про їхнє здоров’я та в перспективі, оскільки ті діти, які виростуть і не будуть мати комп’ютерного столу, стануть потенційними споживачами.
Економічний аспект. Найбільш вагомим економічним фактором є купівельна спроможність. Характеризуючи її як і на локальному ринку, так і національному, спостерігається підвищення рівня безробіття, підвищення цін, зменшення заощадження населення, що спричиняє задоволення у споживачів первинних потреб і лише частково вторинних. Стипендії та заробітні плати частково зростають, але це супроводжується зростанням цін, тому реального зростання немає. Саме тому у виробництво була включена бюджетна модель з нижчою ціною, яка користується високим попитом.
Фактори природного середовища. Продукція підприємства "Дятел" виготовляється не із натуральної деревини, а з її вихідних, перероблених, оброблених матеріалів (фанера, ПДФ, ПДВ), що не становить загрозу навколишньому середовищу та економить природні ресурси. Також є металеві та пластмасові елементи, але їхня кількість є незначною, тому відсутній контроль з боку держави в екологічному аспекті.
Науково-технічний аспект. Для виготовлення меблів і також комп’ютерних столів використовуються сучасні верстати та інструменти німецького виробника "Liebher", тому продукція є якісною, новітньою, що дає нові можливості для розширення асортименту.
Політичний аспект. Держава регулює діяльність підприємства через чинне законодавство через податкову систему. Для малих підприємств економічна політика держави не є сприятливою, податкова система не дозволяє розвинути масштаби виробництва, направлення коштів на маркетингову діяльність також будуть мізерними.
Культурний аспект. Сучасну молоду людину важко уявити без комп’ютера, її робота часто потребує використання комп’ютера.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Метою даного дослідження є аналіз потреб та смаків споживачі, мотивів придбання ними товарів та послуг. З його допомогою підприємство «Дятел» прагне отримати відповідь на ряд питань:
1. Рівень усвідомлення споживача переваг використання комп’ютерних столів під час роботи за персональним комп’ютером. На сьогоднішній день комп’ютером нікого не здивуєш, метою даного дослідження є наскільки готовий споживач платити, щоб користуватись комп’ютером з комфортом та з дотриманням вимог до здоров’я.
2. Рівень необхідності в даному товарі. Для того, щоб зрозуміти рівень необхідності потрібно насамперед визначити рівень доходів споживачів та кількість користувачів комп’ютерами серед них.
3. Ціна, яку готові заплатити споживачі за даний товар.
4. Найважливіші характеристики товару для споживачів (ціна, якість, зручність, розмір тощо).
У зв’язку з тим, що основними споживачами будуть люди середнього віку і молодь, опитування проводитиметься також у межах цих вікових груп.
Підприємство прагне провести дослідження серед усіх, незалежно від сімейного статусу, статі та рівня доходу, прийматиметься до уваги лише вікова категорія. Анкетування проводитиметься в чітких рамках, тобто кількість опитуваних складатиме 17 людей.
Анкета
Меблева компанія "Дятел" пропонує вам широкий асортимент меблів за доступними цінами. Метою даного опитування є дослідження та пристосування до ваших потреб у комп’ютерних столах. Обведіть кружечок біля вашого варіанту відповіді. Ваші відповіді на анкету допоможуть нам зробити, а вам отримати комп’ютерні столи доступні та зручні. Дякуємо за співпрацю!
1. Чи є у вас комп’ютер?
O Так
O Ні
2. Ви надаєте перевагу персональним комп’ютерам чи ноутбукам?
O Персональним комп’ютерам
O Ноутбукам
O Немає значення
3. Ви дотримуєтесь правил користування комп’ютером?
O Повністю дотримуюсь
O Намагаюсь дотримуватись
O Часто про них забуваю
O Не дотримуюсь
4. Чи має бути окреме робоче місце під час користування комп’ютером?
O Так
O Ні
5. Що вам може заважати під час користування комп’ютером? (оберіть 2 відповіді).
O Незручне положення тіла
O Відсутність обладнаного місця для комп’ютера
O Головний біль чи біль в очах
O Затерпання кисті руки
O Відсутність освітлення
6. Чи виникає у вас дискомфорт у спині, руках, очах тощо під час тривалого користування комп’ютером?
O Завжди
O Часто
O Іноді
O Рідко
O Ніколи
7. Чи потрібне спеціально обладнане робоче місце для користування персональним комп’ютером?
O Так
O Ні
8. Якому кольору меблів ви надаєте перевагу(оберіть 2 відповіді)?
O Коричневий
O Чорний
O Білий
O Сірий
O Бежевий
O Жовтий
O Червоний
9. Коли я вибираю меблі, для мене найважливіше
__________________________________________________________________
10. Визначте будь ласка ,на вашу думку, ідеальне робоче місце для комп’ютера, поставивши кожному запропонованому варіанту бал від 0 до 7:
Показники 1-го роду
Бальна шкала
Показники 2-го роду
7
6
5
4
3
2
1
0
Сучасний дизайн
Класичний дизайн
Велика робоча поверхня
Мала робота поверхня
Наявність шухляд чи тумб
Відсутність шухляд чи тумб
Наявність штучного освітлення
Відсутність штучного освітлення
Висока ціна
Низька ціна
Вироблений із екологічно чистих матеріалів
Вироблений із штучних матеріалів
11. Скільки ви готові заплатити за комп’ютерний стіл?
O 2000-2500 грн.
O 1500-2000 грн.
O 1000-1500 грн.
O 650-1000 грн.
12. У вас є діти, які користуються комп’ютером?
O Так
O Ні
O Є, але вони не користуються.
13. Ваш середній місячний дохід:
O 10000 грн. і вище
O 7000-10000 грн.
O 3000-7000 грн.
O 1500-3000 грн.
O 900-1500 грн.
O до 900 грн.
14. Ваша вікова категорія:
O 50 років і вище
O 40-50 років
O 25-40 років
O 18-25 років
O 15-18 років
15. Ваша стать:
O чоловіча
O жіноча
Щиро вдячні!
Після проведення анкетування, наведемо аналіз результатів у вигляді діаграм.
Відповіді на запитання "Чи є у вас комп’ютер?" подані на рис. 2.1.
Рис. 2.1. Наявність комп’ютера
Як бачимо, 88% опитуваних мають комп’ютер, це означає, що це є потенційні наші клієнти, якщо у них ще нема комп’ютерного столу.
Відповіді на запитання "Ви надаєте перевагу персональним комп’ютерам чи ноутбукам?" наведено на рис. 2.2.
Рис. 2.2. Вподобання у видах комп’ютерів
Комп’ютерні столи орієнтовані для власників персональних комп’ютерів, яким надають перевагу 35% опитуваних осіб, це є достатньо високе число, проте відповідь щодо ноутбуків становить 47%, тому доцільним було б розроблення робочого місця з можливістю розташування ноутбука на ньому, не займаючи робочої поверхні.
Відповіді на запитання "Ви дотримуєтесь правил користування комп’ютером?" наведені на рис. 2.3.
Рис. 2.3. Дотримання правил користування комп’ютером
47% Опитуваних намагаються та 12% повністю дотримуються правил користування комп’ютером і це свідчить, що вони будуть зацікавлені у придбані комп’ютерного столу через те, що він максимально пристосований до норм цих правил.
Відповіді на запитання "Чи має бути окреме робоче місце під час користування комп’ютером?" подані на рис. 2.4.
Рис. 2.4. Важливість окремого робочого місця для комп’ютера
79% опитуваних вважають, що має окреме місце, відведене для роботи за комп’ютером, це може бути,як і комп’ютерний стіл, так і журнальний стіл чи висока тумба. Це означає, що потреба у робочому місці є високою, тому попит на комп’ютерні столи є потенційно високим.
Відповіді на запитання "Що вам може заважати під час користування комп’ютером?" наведені на рис. 2.5.
Рис. 2.5. Завади під час користування комп’ютером
Найбільш поширеними є відповіді "відсутність обладнаного місця для комп’ютера", "Незручне положення тіла" та "Головний біль чи біль в очах", що становить 28%, 24% та 21% відповідно. Це означає, що людям потрібно позбавлятись негативних наслідків неправильної роботи за комп’ютером і комп`ютерний стіл їм у цьому допоможе, тим більше, що для 28% опитуваних відсутність робочого місця є найбільшим дискомфортом.
Відповіді на запитання "Чи виникає у вас дискомфорт у спині, руках, очах під час тривалого користування комп’ютером?" наведені на рис. 2.6.
Рис. 2.6. Періодичність виникнення дискомфорту під тривалого користування комп’ютером
З рис.2.6 видно, що більшість споживачів турбують болі після тривалого користування комп’ютером, це 94%. Воно й не дивно, адже статична сидяча робоча дуже виснажує м’язи спини, ока. Спеціально обладнане місця для тривалого користування комп’ютером робить ці проблеми рідшими, але повністю не знімає їх, бо роботу за комп’ютером потрібно чергувати із тривалим короткочасним відпочинком.
Відповіді на запитання "Чи потрібне спеціально обладнане робоче місце для користування персональним комп’ютером?" наведені на рис. 2.7.
Рис. 2.7. Потреба у спеціально обладнаному робочому місці для комп’ютера
Як бачимо, 82% опитуваних стверджують про необхідність окремого спеціального робочого місця для комп’ютера, іншими словами - комп’ютерного столу. Високий відсоток позитивної відповіді сприятливо впливає компанію "Дятел", бо це також і показує попит на їхні комп’ютерні столи.
Відповіді на запитання "Якому кольору меблів ви надаєте перевагу?" подані на рис. 2.8.
Рис. 2.8. Вподобання кольору меблів
Дві найпопулярніші відповіді це коричневий і бежевий, що становить 26% та 20% відповідно, це означає, що споживачі надають перевагу натурального кольору дерева, його відтінках та заспокійливим кольорам, що не відволікає під час роботи та не є важким для психічного сприйняття.
Відповіді на питання "Коли я обираю меблі, для мене найважливіше" подані на рис. 2.9.
Рис. 2.9. Найважливіша характеристика меблів
Як бачимо, на рис.2.9 зовнішній вигляд та ціна продукту є визначальними чинниками при покупці, 28% та 33% відповідно. Часто ціна відповідає і якості продукту, тому платячи більше, споживачі отримають якісний продукт. Потреба у зовнішньому вигляді пояснюється бажання почуватись комфортно та слідкувати на трендами в сучасному дизайні.
Відповіді на питання "Визначте, будь ласка, ідеальне робоче місце для комп’ютера" подані на рис. 2.10 та рис. 2.11.
Рис. 2.10. Характеристика робочого місця на думку споживачів для класичного дизайну
Рис. 2.11. Характеристика робочого місця для комп’ютера на думку споживачів для сучасного дизайну
Як бачимо, найпопулярніші відповіді стосуються таких характеристик як велика робоча поверхня, вироблений із штучних матеріалів, вироблений із натуральних матеріалів, низька ціна, наявність шухляд чи тумб. Дане питання допоможе максимально задовольнити потреби споживачів в комп’ютерних столах, які їм необхідні.
Відповіді на питання "Скільки ви готові заплатити за комп’ютерний стіл?" наведено на рис. 2.12.
Рис. 2.12. Ціна, яку готові заплатити споживачі за комп’ютерний стіл
Як бачимо найбільш привабливий ціновий діапазон розташований у проміжку 1500-2000 грн., що становить 29% від загальної кількості відповідей. Це означає, що люди готові купувати комп’ютерні столи за немалими цінами, оскільки вони зацікавлені в якості товару.
Відповіді на запитання "У вас є діти, які користуються комп’ютером?" подані на рис. 2.13.
Рис. 2.13. Кількість дітей, які користуються комп’ютером
Як бачимо, 59% дітей користуються комп’ютерами, їхні батьки зацікавлені у дотриманні правил користування комп’ютером, вони забажають оснастити для своєї дитини робоче місце, яке б максимально відповідало нормам.
Відповіді на питання "Ваш середній дохід" подані на рис. 2.14.
Рис. 2.14. Середній дохід опитуваних
Як бачимо, середній прибуток 29% опитуваних становить 1500-3000 грн. Це означає, що для задоволення вторинних потреб залишиться небагато коштів, адже на споживчий кошик іде до 75% доходу. Для купівлі товару ціною від 1000 грн. потрібно заощаджувати певний період або шукати додаткові надходження в дохід
Відповіді на питання "Ваша вікова категорія" наведені на рис. 2.15.
Рис. 2.15. Вікова категорія
З рис.2.15 видно, що більшість опитуваних це молоді люди віком 18-25 років(29%) та 25-40 років(24%). В такому віці люди активно використовують комп’ютер у своєму побуті та робочі. Природнім є те, що в них виникне потреба у комп’ютерному столі.
Відповіді на запитання "Ваша стать" наведено у рис. 2.15.
Рис.2.15. Статевий розподіл опитуваних
В опитуванні чоловіків було більше на 19%. Як показуються відповіді на попередні запитання, як чоловіки, так і жінки користуються комп’ютером та мають потребу в комфортній роботі, яка б не шкодила їхньому здоров’ю
Сегментування ринку — розподіл потенційних споживачів на групи на основі відмінностей в їх потребах, характеристиках та поведінці. Застосування концепції ринкового сегментування дозволяє підприємству досягти максимальної результативності маркетингової діяльності шляхом використання своїх сильних сторін з урахуванням реальних умов на ринку. Сегментування – це поділ усього ринку на окремі частини (сегменти), кожен з яких охоплює більш або менш однорідні групи потенційних покупців з приблизно однаковими споживчими перевагами і стереотипом поведінки.
Проведення сегментування ринку комп’ютерних столів.
1. За демографічним принципом - вік:
А) 18-25 років; Б) 26-40 років; В) 41-65 років.
2. За соціально-економічним принципом:
● за статусом:
А) студент; Б) державний службовець; В) програміст; Г) приватний підприємець.
● за доходом:
А) до 900 грн.; Б) 900-1500 грн.; В) 1500-3000 грн.; Г) 3000-7000 грн.; Д) 7000-10000 грн.; Е) від 10000 грн.
3. За психологічним принципом:
А) споживачі-інтроверти; Б) новатори; В) споживачі-екстраверти.
4. За географічним принципом:
А) Львів; Б) Київ; В) Стрий.
Отже, цільовими сегментами будуть:
1. Споживачі віком 18-25 років. За статусом вони студенти із місячним доходом 900-1500 грн., за психологічним принципом - екстраверти, тобто споживачі, які добре сприймають нові речі, схиляються перед престижем та позитивно реагують на рекламу. Проживають у Львові.
2. Споживачі віком 26-40 років. За статусом вони програмісти із доходом 7000-10000 грн. За психологічним принципом - новатори, які проживають у Києві.
Для виходу на ринок найкраще застосувати стратегію диференційованого маркетингу, який передбачає охоплення кількох сегментів ринку і розроблення для кожного з них окремого комплексу маркетингу.
Для першого цільового сегменту (студенти віком 18-25 років із доходом 900-1500 грн., проживають у Львові) буде представлено в продажі бюджетні моделі комп’ютерних столів із простішою комплектацією з дешевших матеріалів. В цих моделях будуть присутні майже всі функції дорожчих моделей, але за комфортом вони не будуть поступатись.
Для другого цільового сегменту (програмісти віком 26-40 років із місячним доходом 7000-10000 грн., які проживають у Києві) буде представлено в продажі моделі із повною та додатковою комплектаціями. Комплекс маркетингу орієнтуватиметься на споживача, який готовий заплатити більшу суму за якість та функціональність.
Диференційований маркетинг зменшує для фірми ризик і негативні економічні наслідки в разі невдач на якомусь із сегментів.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, яка розробляється підприємством "Дятел" для свого цільового ринку, є товар, а саме комп’ютерні столи. Завдяки добре розробленій товарній політиці наше підприємство зможе досягнути успіху на ринку.
Об’єктом товарної політики "Дятел" є комп’ютерні столи. Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях.
Перший рівень відображає ту потребу, яку товар задовольняє, ту вигоду, що її отримує споживач при покупці та використанні. Комп’ютерні столи компанії "Дятел" може придбати будь-яка людина для різних потреб, таких як потреба в робочому місці для комп’ютера, створення належного інтер’єру приміщення та бажання зберегти власне здоров’я. Наші комп’ютерні столи повністю задовольняють вищезгадані потреби та дозволяють своїм власникам почувати себе тими, хто йде в ногу з часом та і з сучасними технологіями, тими, хто має хороший смак та любить функціональні меблі.
На другому рівні товар сприймається як реально створений виріб, із конкретними властивостями і характеристиками:
Властивості:
- надійні виїзні механізми для клавіатури та тумби;
- можливість утримання блоку комп’ютера в спеціальній ніші із зручним доступом;
- можливість встановлення додаткових деталей та заміни старих на новіші;
- можливість зміни габаритних розмірів за рахунок різної форми робочої поверхні;
- зручність транспортування за рахунок розбірної конструкції.
Якість:
- якість меблів відповідає вимогам ГОСТ 16371-93 "Меблі. Загальні технічні умови", ГОСТ 16371-93 "Безпека меблів";
- екологічність за рахунок використання матеріалів із натурального дерева, очищеного ДПС та ДВП;
- ремонтопридатність.
Зовнішнє оформлення:
- дизайн у сучасному стилі, проте є моделі із деталями класики. Приклад зображено на рис. 3.1;
Рис. 3.1. Зразки моделей
- можливість зміни кольору деревини та металевих частин під індивідуальний дизайн;
- можливість проектування індивідуального комп’ютерного столу відповідно смакам споживача за додаткову плату послуги дизайнера.
Упаковка:
- використовується лише транспортна упаковка, в якій каркаси захищенні картонної упаковкою,а тумба та металеві деталі - повітряно-кулястою плівкою, в картонній коробці, зображено на рис. 3.2.
Рис. 3.2. Упаковка товару
Товарна марка. Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але в водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну свого товару. Для підприємства "Дятел" ми розробили товарну марку, яка зображена на рис. 3.3.
Рис. 3.3. Товарна марка
Третій рівень - товар із підкріпленням.
Доставка. Безкоштовна доставка посередникам, а також безкоштовна доставка товару по Україні при покупці від 6 тис. грн.
Інші послуги доставки є платними і залежать від відстаней.
Монтаж. Послуги монтажу є безкоштовний. Проводиться спеціалістами підприємства.
Надання кредиту. Mможливість продажу у кредит на 1 рік під 7% ,якщо сума покупки не перевищує 2000 тис. грн. і під 5% ,якщо сума покупки перевищує 2000 тис. грн.
Гарантії. Гарантійний термін обслуговування - 4 роки.
Післяпродажне обслуговування. можливість покращення функціональності комп’ютерного столу за рахунок оновлення комплектуючих.
Позиціонування товару являє собою комплекс заходів і прийомів, за допомогою яких у свідомості цільових споживачів даний товар займає по відношенню до конкуруючих товарах власне, відмінне від інших місце, включаючи формування конкурентоспроможної позиції і комплекс деталізованого маркетингу.
На рис. 3.4. наведено позиціонування комп’ютерного столу підприємства "Дятел".
Отже, провівши позиціонування основних конкурентів було виявлено, що незаповненою є ніша ринку із комп’ютерними столами із 4 додатковими деталями та середньою ціною 1200 грн. Компанія "Дятел" ставить за мету задовольняти споживчу потребу у комп’ютерних столах з 4 додатковими деталями за середньою ціною 1200 грн.
Рис. 3.4. Позиціонування продукції
У порівнянні з підприємством "Західмеблпродукт", наше підприємство має значну перевагу у кількості додаткових деталей, тобто у функціональності. Ціна на продукції "Дятел" є вищою через кращу якість.
Основна наша перевага над компанією "Ліга Нова" є більша функціональність комп’ютерних столів.
За однакової кількості додаткових деталей, середні ціни на комп’ютерні столи компанії "Візіо" є більшими на 1000 грн., тому попит на цю продукцію є невисоким.
Меблеве підприємство "Хвоя" випускає дорогі комп ‘ютерні столи із малою кількістю додаткових деталей. Їхня мета - зовнішній вигляд продукту, а не його функціональність, що є протилежним до продукції компанії "Дятел".
Компанія "Прометей" випускає найдорожчі комп’ютерні столи, середня ціна на яких є 2600 грн. Перевагою нашого підприємства є те,що ми пропонуємо набагато дешевшу продукцію із набагато більшою функціональністю, бо це і є призначення комп’ютерного столу.
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
Мета – визначити чи будуть споживачі купувати даний товар в реальних умовах.
Використовуємо модель ціноутворення, що базується на попиті. Дана модель базується на класичній економічній моделі, яка розглядає ціноутворення як механізм, що відповідає за ефективне розміщення і використання ресурсів. Центральним в економічній моделі є закон попиту, відповідно до якого між попитом і ціною існує обернена залежність, тобто підвищення ціни призводить до зниження попиту.
4.1 Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на комп’ютерні столи компанії "Дятел", протягом декількох місяців було проведено пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Вхідні дані наведено у таблиці 4.1.
Таблиця 4.1
Вхідні дані
Ціна, грн.
Обсяг збуту, од.
1856
120
1675
210
1612
279
1554
374
1485
592
1423
520
1347
683
1284
721
1262
793
1193
825
1147
910
1100
1075
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на комп’ютерні столи підприємства "Дятел" проводило пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Результати пробного маркетингу зображено у системі координат нижче, де величина попиту (N) відкладається на осі Y, а ціна (Ц) - на осі X(рис.4.1).
Рис.4.1. Кореляційне поле точок
Складаємо рівняння регресії, що встановлює взаємозв’язок між досліджуваними параметрами: ціною та обсягом попиту, що у даному випадку дорівнює рівню фактичного збуту, яке матиме вигляд:
,
де N – теоретичне значення