МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра маркетингу і логістики
Курсовий проект
на тему:
«Формування комплексу маркетингу підприємства»
Підготовила:
ст.гр. МЕ-22
Садловська Г.І.
Перевірила:
ст. викладач Кузьо Н.Є.
ЛЬВІВ 2013
Зміст
Вступ………………………………………………………………...……………………..4Розділ 1. Аналіз ринку……………………………………………………………......5Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку…10Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик……..22Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу………………………………………………………………………..……...25 4.1 Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом………………………...25 4.2 Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток…………………………………………………………………………...……..28Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару………………31Розділ 6. Планування компанії по просуванню товару……………………………..35Висновки……………………………………………………………...…………………..37Список використаної літератури………………………………………………………..39
Вступ
Основним завданням курсового проекту є дослідження ринку жіночих сорочок ТзОВ «Жадор», моделювання і розрахунок ціни в умовах ринку, розробка комплексу маркетингових заходів, спрямованих на покращення становища підприємства на ринку.
Маркетинг — це управлінська діяльність, що вивчає всі види діяльності, пов'язані із спрямуванням потоку товарів і послуг від виробника через систему реалізації (у визначених умовах) до кінцевого споживача.
Беручи до уваги нестабільне становище національної економіки України, підприємствам необхідно покращувати дану ситуацію і таким чином виробляти продукцію на яку буде попит серед споживачів, і яка буде конкурентоспроможна на ринку України. Для того, щоб наша продукція мала змогу конкурувати з аналогами на ринку та задовольняла потреби споживачів, потрібно запровадити на підприємствах комплекс маркетингу, який дозволить ефективно вивчати потреби споживачів і виготовляти товар,який буде максимально відповідати цим потребам. Для цього на підприємстві запроваджують маркетингову інформаційну систему, яка, в свою чергу, збирає, вивчає і аналізує зібрану інформацію, при цьому потрібно пам’ятати, що інформація повинна бути повною та достовірною.
Великого значення в для підприємства буде запровадження 4 складових комплексу маркетингу (товар, місце, ціна, просування), відомих ще як 4p (product, place, prize, promotion). У комплекс маркетингу входить все те, що підприємство може використовувати для впливу на попит на товар. Тобто, сучасний маркетинг вимагає набагато більше, ніж просто створити товар, що задовольняє потреби клієнта, його потрібно продати споживачам, використовуючи комунікації. Для цього підприємство запроваджує сукупність методів і заходів, що дозволяють ефективно проводити збутову діяльність. Споживачі повинні знати де можна купити те, що їм необхідно, за відповідною ціною, що відповідає якості товару.
Отже, при запровадженні ефективних маркетингових заходів на підприємствах будуть підвищуватись обсяги збуту, а це в свою чергу веде до нарощення виробництва в Україні.
Розділ 1. Аналіз ринку
На сьогодні сорочки для жінок є надзвичайно поширені у суспільстві. Часто даний товар носять бізнес-леді, а також учні та студенти університетів. На українському ринку є досить широкий спектр сорочок відоміших фірм світу, таких як Benetton, Colin’s, Tommy Hilfiger, Reserved, Zara, які просто заполонили наш ринок своїм товаром, даючи можливість задуматися вітчизняним виробникам над цією проблемою. Так як на даному ринку практично не має українських виробників жіночих сорочок, то наше ТзОВ “Жадор” намагатиметься достойно конкурувати із відомішими світовими брендами. ТзОВ “Жадор” задовольнятиме потребу населення у одязі, а саме у сорочках для жінок. Проведемо класифікацію даної потреби за матрицею класифікації індивідуальних потреб:
за ієрархією потреб: відноситься до первинних (нижчих) фізіологічних. Одяг надає людині захист від холоду, спеки, а також дозволяє через вибір певного стилю самовиразитись, набути авторитету, отримати повагу інших;
фактори які впливають на формування потреб - історичні, вікові, статеві. Історично склалося, що потреба людини в одязі є однією з головних після їжі і води. А вік особливо впливає на вибір того чи іншого виду (наприклад дівчатам до школи - і стильно, і зручно, і відповідає шкільній формі);
за часовими параметрами потребу можна віднести до поточної і до довгострокової, адже завжди потреба буде в сорочках - жінки і надалі будуть носити сорочки;
за чіткістю переводу в характеристики товару або послуги - конфігураційні, якісні. Одяг дає чітке уявлення про задоволення потреби;
за еластичністю - еластичні. Враховуючи конкуренцію на українському ринку сорочок можна стверджувати, що попит на даний товар істотно залежить від його ціни;
за суспільною думкою - соціально-позитивні - сорочки, на сьогодні, є невід’ємною частиною гардеробу будь-якої ділової жінки чи людини, що навчається;
за широтою проникнення в різні сфери життя - полісферні. Даний товар призначений задовольняти потребу споживача у різних сферах його життя (особисте життя, суспільне життя);
за специфікою задоволення. Ця потреба є сегментованою, лише певний сегмент ринку буде задоволений цією продукцією. Наше підприємство буде орієнтуватися тільки на жінок різних вікових;
за характером бар’єрів задоволення потреб - психологічні, соціально-обумовлені. Для кожної людини її вигляд є особливо важливим, але бути таким як всі є теж не менш важливим для існування в суспільстві.
Будь-яке підприємство здійснює свою діяльність в оточенні різних суб’єктів та сил. Тому у цьому розділі слід охарактеризувати маркетингове середовище підприємства, в якому воно буде функціонувати.
Мікросередовище стосується самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники та маркетингові посередники, клієнти, конкуренти та контактні аудиторії.
Фактори мікросередовища ТзОВ «Жадор» наведено у табл. 1.1.
Таблиця 1.1.
Фактори мікросередовища ТзОВ « Жадор»
Фактори мікросередовища
Вплив на підприємство «Жадор»
1
2
1. Споживачі (клієнти)
Основними споживачами товару виробника є населення жіночої статі, вік якого сягає від 12 до 55 років, адже наш товар призначений для жінок майже усіх вікових категорій. Впливають через зміну своїх смаків, уподобань, бажання купувати нові види продукції.
2. Постачальники
Забезпечують підприємство сировиною, матеріалами, необхідними для виробництва. Наприклад: різними тканинами (постачальник “Elegant" (м. Чернівці), фурнітура (ТМ «Anna» (КНР)), швейні нитки, застібки, тасьма, голки (ТОВ «Авторитет» м. Луганськ). Підприємство АТЗТ "Левтекс" (м. Львів) постачає нам тканини, ґудзики, стрічки, замочки і ще безліч деталей, необхідних для пошиття жіночих сорочок.
Продовження табл. 1.1
1
2
3. Конкуренти
Змушують підвищувати якість продукції, не завищувати цін, випускати нові моделі одягу.
АТ «Самбірська швейна фабрика».
Продукція цієї фірми - це штани, куртки, бавовняні речі, сорочки із бавовни. Дизайн, розробка, пошиття та продаж жіночого одягу – один з головних напрямків діяльності компанії. Широкий асортимент, наявність різних розмірів, якісні сорочки від виробника а також, штани та куртки. Колекції весна-літо, зима-осінь. Ціна однієї сорочки становить в середньому 500 грн.
ТОВ «Rolada». м. Львів, вул. Пасічна, 127.
«Ролада» - це швейна фірма, яка спеціалізується на пошитті верхнього чоловічого та жіночого одягу, а також трикотажних виробів. Заснована в 1992 році, фірма постійно розвивається, і вже зарекомендувала себе на ринку як виробник якісного, завжди актуального одягу. Модельєри фірми «Ролада» регулярно відвідують спеціалізовані виставки у Франції, Італії, Німеччині, Канаді та Росії, завдяки чому вони прекрасно знають тенденції моди і можуть створювати оригінальні сучасні колекції. Бездоганний стиль, форма, майстерність ідеального крою, тканини прекрасної структури та широкої кольорової гами, оригінальна європейська фурнітура, прогресивність та новаторство дизайнерів - ключові компоненти, які допоможуть створити ваш стиль - привабливий та неповторний. Ціна однієї сорочки становить приблизно 600 грн.
Львівське швейне підприємство «Силует», м. Львів, вул. Личаківська, 130.
Дане підприємство надає такі види послуг: виробництво верхнього, робочого та спіднього одягу. Підприємство щорічно поновлює асортимент з урахуванням напрямків моди і побажань споживачів. Підприємство використовує різноманітні види тканини. Висока якість продукції забезпечується прогресивним високотехнологічним обладнанням. А також підприємство займається оптовою та роздрібною торгівлею. Ціна однієї сорочки становить в середньому 700 грн.
Миколаївська швейна фабрика, м. Миколаїв.
Продукція даної фабрики - швейні вироби , в тому числі і жіночих сорочок.
Продовження табл. 1.1
1
2
3. Конкуренти
Здійснює продаж жіночого одягу гуртом в Україні. Підприємство спеціалізується на виготовленні жіночого одягу, створенні колекцій власного дизайну. Ціна однієї сорочки становить в середньому 400 грн.
ТОВ «Fabrik Style», м. Львів.
ТОВ «Fabrik Style», як виробник жіночих сорочок у Львові, показала відмінний результат співпраці з покупцями. Підприємство пропонує широкий асортимент сорочок, що включає в себе: однотонні тканини, полоску, клітинку, в різних кольорових гаммах. Продукція підприємства відповідає вищим стандартам "ціни-якості". Ціна однієї сорочки становить в середньому 450 грн.
4. Контактні аудиторії
Фінансові кола (банки, інвестиційні компанії, акціонери підприємства, що мають вплив на фінансове становище підприємства). Наше підприємство буде співпрацювати з Приват-Банком, в якому буде відкритий рахунок.
Також, наше підприємство буде розміщувати свою рекламу у журналах «Натали», «Dress-Code», «ViVa» та у газетах «Високий Замок», «Молодь України», а також буде співпрацювати з радіостанцією «Europa +», тим самим замовляючи у неї голосову рекламу.
Внутрішні контактні аудиторії на ТзОВ « Жадор» будуть представлятись у вигляді працівників підприємства (робочий персонал).
5. Маркетингові посередники
Впливають на здійснення збутової політики. Сюди належать торговельні посередники, кредитно-фінансові установи. Торговельні посередники допомагають підприємству знайти покупців та безпосередньо продавати їм товари. У нашому випадку це будуть ПП «Веретено», ТзОВ «Максі сервіс».
Крім мікросередовища, на наше підприємство впливають також фактори макросередовища.
Макросередовище – це сукупність зовнішніх факторів, які впливають на підприємство і всі складові мікросередовища, не підвладні прямому контролю з боку підприємства.
Належать фактори демографічного та економічного аспектів, природного середовища, науково-технічного середовища, культурного оточення та події які відбуваються у політичному аспекті. Ці фактори позитивно або негативно впливають на управління системою маркетингу, а саме:
Вплив факторів макросередовища наведено у табл. 1.2.
Таблиця 1.2.
Фактори макросередовища ТзОВ «Жадор»
Фактори макро-середовища
Вплив на підприємство «Жадор»
1. Демографічний аспект
Зміна чисельності населення, рівень народжуваності, розподіл населення за віком та статтю, міграція населення, його національна структура. Послугами будуть користуватись жінки від 12-55 років.
Підприємство повинне пристосовувати свою діяльність до цих факторів, виготовляти товари опираючись на розподіл населення за віком, тобто такі, що будуть актуальні серед різного віку.
2. Економічний аспект
Впливає купівельна спроможність споживачів, яка дещо впала у зв'язку з ростом цін та рівня безробіття. Ці зміни несуть негативний вплив, адже реальний дохід споживача зменшується і свої кошти, значною мірою, він витрачає на задоволення первинних потреб, у той час, як інші потреби є менш задоволеними. Також впливають умови одержання кредиту, диференціація доходів у сім’ях. Тільки коли будуть задоволенні усі первинні потреби, суспільство зосередиться на задоволенні вторинних.
3. Природнє середовище
Можна віднести дефіцит певних видів матеріалів, несприятлива екологічна ситуація, збільшення забруднення довкілля. Через несприятливі погодні умови може зменшитись врожай льону та бавовни, що призведе до зменшення ниток та тканин на ринку.
4. Науково-технічне середовище
Відносяться нові технології, поява нових досягнень НТП, нових моделей одягу, нових матеріалів. Завдяки новій технології виробництва можна буде зменшити витрати на виробництво даного товару. А також створювати нові, більш сучасні , моделі сорочок. Завдяки НТП можна буде виготовляти більш якісну продукцію (зменшена кількість синтетики), що призведе до збільшення попиту покупців.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Маркетингові дослідження - це системне збирання і об’єктивний запис, класифікація, аналіз і узагальнення даних щодо поведінки, потреб, відносин, вражень, мотивацій і т.д. окремих осіб і організацій в контексті їхньої економічної, політичної, суспільної і побутової діяльності.
Роль маркетингових досліджень полягає в оцінці маркетингових ситуацій, забезпеченні інформацією, яка уможливлює створення ефективної маркетингової програми підприємства.
Основними принципами маркетингових досліджень є:
системність: логічність, послідовність, періодичність проведення;
комплексність: урахування та аналіз усіх елементів і чинників у їхньому взаємозв’язку та динаміці;
цілеспрямованість: орієнтація на розв’язання актуальних, чітко визначених, суто маркетингових проблем;
об’єктивність: незалежність від суб’єктивних оцінок та впливів;
надійність: інформаційне та методичне забезпечення, точність отриманих даних;
економічність: перевищення вигід від реалізації отриманих висновків та рекомендацій над витрати, пов’язані з проведенням маркетингових досліджень;
результативність: наявність проміжних та кінцевих результатів, що допомагатимуть у розв’язанні маркетингових проблем;
відповідність засадам добросовісної конкуренції.
Також розробляють програму або визначають завдання, які потрібно розв'язати для того, щоб досягти поставленої мети.
Основними завданнями маркетингових досліджень є:
аналіз та прогнозні дослідження кон’юнктури ринку;
визначення величини і динаміки попиту та пропонування товарів, співвідношення їх величин;
розрахунок місткості ринку в цілому та його окремих сегментів;
прогнозні дослідження обсягів збуту;
визначення конкурентних позицій, іміджу підприємства та його продукції;
дослідження поведінки споживачів, конкурентів, посередників, постачальників та інших суб’єктів ринку;
аналіз результатів маркетингової діяльності підприємства;
оцінка ефективності маркетингових заходів;
розробка рекомендацій стосовно поліпшення товарної, цінової, комунікаційної та розподільної маркетингової політики підприємства;
розробка докладної програми маркетингу.
Після визначення мети та завдання маркетингового дослідження, розроблення програми його здійснення необхідно зібрати і проаналізувати первинну та вторинну інформацію. Первинні дані — інформація про стан ринку і всі його елементи з перших вуст. Вторинні дані — інформація з так званих вторинних джерел (статистичні довідники, періодика, теле-, радіопередачі тощо)
В процесі підготовки опитування було визначено вибірку респондентів.
Оскільки ми є виробниками жіночих сорочок , то нас в першу чергу цікавитимуть вподобання жінок. Тому ми взяли за мету опитати 17 жінок різних віковий категорій. Мета нашого опитування – дослідити смаки та уподобання сучасної жінки.
Проведення даного опитування допоможе взнати:
смаки та вподобання споживачів;
взнати місця, де споживачі найбільше купують продукцію;
дізнатись рівень цін, які задовольняють споживачів;
дізнатись вікову категорію жінок, для якої доцільніше виробляти дану продукцію.
Зразок анкети наведено далі.
Анкета
ТзОВ «Жадор», виробник жіночих сорочок, проводить маркетингове дослідження для того, щоб зрозуміти потреби , бажання і смаки споживачів.
Просимо Вас детально ознайомитись з питаннями і вибрати ті відповіді, які найбільшою мірою збігаються з Вашими вподобаннями або дописати свій варіант відповіді. Анкета є анонімною і всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді. Вибрану відповідь можете позначити «+» або «˅»
За участь у опитуванні пропонуємо вам дисконтну картку з 5%знижкою на нашу продукцію.
Якому одягу Ви надаєте перевагу?□ туніки□ сорочки□ блузи
□ футболки□ майки□ блейзери□ кофтинки
Чи є у вашому гардеробі сорочки?□ так□ ні
На що Ви в першу чергу звертаєте уваги при виборі сорочки___________________________________________________________________________________________________________________________
Який вираз вам найбільше до вподоби?□ V-подібний□ овальний□ під шию
Яким тканинам ви надаєте перевагу?□ бавовна□ льон□ шовк□ атлас□ синтетика
Яким із сорочок Ви надаєте перевагу?□ однотонні□ з геометричним рисунком□ з рослинним орнаментом□ полоска
□ клітчаста
Оцініть , будь ласка, за п’ятибальною шкалою вплив характеристик сорочки на прийняття рішення про покупку(5-дуже важливо)
1
2
3
4
5
комфортність
універсальність
ціна
Який фасон Вам найбільше до вподоби?__________________________________________________________________________________________________________________________
Визначте свій улюблений тип сорочки між наступними:
однотонна
кольорова
натуральні тканини
синтетика
висока якість тканини
низька якість тканини
Ціна сорочки в прийнятті рішення про його придбання для мене:□ важлива□ не дуже важлива□ зовсім не важлива
Де найчастіше ви купляєте свій одяг?□ на ринку□ в супермаркеті□ шиєте в ательєСвій варіант__________________________________________________
Чи чули ви колись про ТзОВ«Жадор»________________________________________________________________________________________________________________________________________
Вкажіть, будь ласка, Ваш вік
( 16-25 років ( 26-35 років ( 36-55 років.
14. Вкажіть, будь ласка, Ваш статус?
( студент; ( робітник;
( службовець; ( пенсіонер;
( підприємець; ( безробітний.
15. Вкажіть, будь ласка, Ваш середній місячний дохід:
До 1000 грн. □ 2001-3500 грн.
1001-2000 грн. □ більше 3500 грн.
Щиро вдячні за співпрацю! Ваша думка для нас є надзвичайно важливою!
Наведемо аналіз отриманих результатів анкетування.
На запитання «Якому одягу ви надаєте перевагу?» отримані відповіді, подані на рис. 2.1.
Рис. 2.1. Споживчі переваги щодо виду одягу
В даному питанні можна було обирати два варіанти відповідей (сумарна кількість відповідей складає 24). Отже, після проведення даного анкетування було виявлено, що 33,60% осіб надають перевагу сорочкам.
На запитання «Чи є у вашому гардеробі сорочки?» отримані відповіді, подані на рис. 2.2.
Рис. 2.2. Наявність у гардеробі сорочки
Отже, на основі проведених опитувань виявилося, що 14 жінок мають у своєму гардеробі сорочки, а 3 - ні.
На запитання «На що Ви звертаєте в першу чергу увагу при виборі сорочки?» отримані відповіді, подані на рис. 2.3.
Рис. 2.3. Споживчі мотиви при виборі сорочки
Отже, на основі проведеного анкетування, можна зробити висновок, що при виборі сорочки, більшість жінок звертають вибір на ціну товару (35,3%). Також звертають увагу на зручність і якість (по 23, 54%) та на комфортність (17,64%).
На запитання «Який виріз Вам найбільше до вподоби?» отримані відповіді, подані на рис. 2.4.
Рис. 2.4. Споживчі переваги щодо вирізу сорочки
В результаті проведення маркетингового дослідження, було виявлено, що жінки надають перевагу овальним та V-подібним вирізам (по 35,3%) . Тому слід виробляти більше сорочок з овальним та V-подібним виразом.
На запитання «Яким тканинам Ви надаєте перевагу?» отримані відповіді, наведені на рис. 2.5.
Рис. 2.5. Споживчі переваги щодо тканин
У результаті проведення маркетингового дослідження було встановлено , що 8 жінок (з 17), а це становить 47,05% надають перевагу бавовняним сорочкам. Також 35,30% надають перевагу сорочкам з льону. Тому для більшого задоволення потреб споживачів ми будем виробляти більше продукції з бавовни.
На запитання «Яким із сорочок Ви надаєте перевагу?» отримані відповіді, які наведені на рис. 2.6.
Рис. 2.6. Споживчі переваги щодо виду сорочки
Отже, на основі проведеного опитування, було встановлено, що 9 жінок (це становить 52,9%) надають перевагу однотонним сорочкам. Тому для більшого задоволення потреб споживачів будем виробляти більшу кількість однотонних сорочок.
На запитання «Оцініть, будь ласка, за п’ятибальною шкалою вплив характеристик сорочки на прийняття рішення про покупку (5 дуже важливо)» отримані відповіді подані нижче.
Комфортність:
5 балів – оцінили 7 жінок;
4 бали - оцінили 6 жінок;
3 бали – оцінили 4 жінки.
Універсальність:
5 балів - оцінила 1 жінка;
4 бали – оцінили 5 жінок;
3 бали – оцінили 5 жінок;
2 бали – оцінили 6 жінок.
Ціна:
4 бали – оцінили 3 жінки;
3 бали – оцінили 12 жінок;
2 бали – оцінили 2 жінки.
Отже, для споживачів комфортність сорочки відіграє важливе значення.
Універсальність та ціна не мають великого впливу на споживача при виборі сорочки.
На запитання «Визначте свій улюблений тип сорочки між наступними:» отримані відповіді подані на рис. 2.7.
Рис. 2.7. Споживчий вибір типу сорочки
Отже, в результаті проведення даного опитування було встановлено тип сорочки. Сорочка повинна бути більш кольорова , з натуральних тканин та середньої якості.
На запитання «Ціна сорочки в прийнятті рішення при його придбання для мене» отримані відповіді, які подані на рис. 2.8.
Рис. 2.8. Вплив рівня ціни на споживчий вибір
В результаті проведення опитування було встановлено, що при прийнятті рішення про купівлю сорочки ціна не дуже важлива (для 11 жінок - тобто це становить 64,7%), важлива для 5 - (29,4%) і зовсім не важлива для 1 (5,90%).
На запитання «Де найчастіше Ви купляєте свій одяг?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.9.
Рис. 2.9. Споживчий рівень місця купівлі сорочки
Отже, в результаті проведення анкетування було встановлено, що жінки купляють свій одяг найчастіше в супермаркетах (52,95%) , а також на ринку (29,4%). Тому доцільно буде розміщувати наш товар в супермаркетах.
На запитання «Ваш вік» отримані відповіді, які подані на рис. 2.10.
Рис. 2.10. Вік споживачів
Отже, 58,8% опитаних віком від 16 до 25 років.
На запитання «Ваш статус» отримані відповіді, які подані на рис. 2.11.
Рис. 2.11. Статус споживачів
Отже, 52,95% опитаних – студенти. Тому, доцільно буде виробляти товар для молоді в навчальні заклади.
На запитання «Ваш середній місячний дохід:» отримані відповіді, які подані на рис. 2.12.
Рис. 2.12. Середній місячний дохід споживачів
Отже, більшість опитаних, це особи з місячним доходом до 1000 грн.
Сегментація ринку – це розподіл споживачів на групи на основі різниці в потребах, характеристиках чи поведінці і розроблення для кожної з груп окремого комплексу маркетингу.
Сегмент ринку складається із споживачів, що однаково реагують на один і той самий набір стимулів маркетингу.
Сегментацію ринку можна здійснити за різними змінними параметрами:
сегментація за географічним принципом (зовнішні і внутрішні; регіональні ринки; ринки окремих країн; внутрішні регіональні ринки);
сегментація за демографічним принципом (передбачає розподіл ринку на сегментацію на основі таких демографічних принципів як стать, вік, розмір сім’ї , національність, релігія);
сегментація за соціально-економічними характеристиками враховує рівень доходів споживача, приналежність до певного класу, професію, освіту;
сегментація за психологічним принципом передбачає урахування типу особистості та стилю життя;
сегментація за споживчими мотивами передбачає класифікацію споживачів залежно від ступеня їх прихильності до товарних марок, інтенсивності споживання , за пріоритетністю мотивів придбання (ціна, якість, добротність, зручність, після продажне обслуговування).
Проведемо сегментування ринку жіночих сорочок.
1. За географічним принципом:
А) Львів; Б) Стрий; В) Київ.
2. За демографічним принципом – вік:
А) 16-25 років; Б) 26-35 років; В) 36-55 років.
3. За соціально-економічним принципом:
за статусом:
А) студент; Б) службовець; В) підприємець.
за доходом:
А) до 1000 грн.; Б) 2000-3500 грн.; В) більше 3500 грн.
4. За психологічним принципом:
А) споживачі –інтроверти; Б) новатори; В) споживачі екстраверти.
Отже, цільовими сегментами будуть:
1. Жінки, які проживають у м. Львові, віком від 16 до 25 років. За статусом вони студенти, за психологічним принципом-екстраверти з доходом до 1000 грн.
2. Жінки віком від 26 до 35 років, які проживають у м. Львові. За статусом вони підприємці з доходом від 2000 до 3500 грн. За психологічним принципом це споживачі-екстраверти, тобто споживачі, які добре сприймають нові речі, схиляються перед престижем та позитивно реагують на рекламу.
3. Жінки віком від 36 до 55 років, проживають у м. Стрий. За статусом ці жінки службовці з доходом від 2000 до 3500 грн. За психологічним принципом це споживачі – інтроверти. Вони є більш консервативні та систематичні у своїй поведінці при здійсненні покупок.
4. Жінки віком від 26 до 35 років, які проживають у м. Києві. Це жінки - підприємці з доходом більше ніж 3500 грн. За психологічним принципом вони новатори.
Для виходу на ринок можна застосувати стратегію диференційованого маркетингу, який передбачає охоплення декількох сегментів ринку і розроблення для кожного з них окремого комплексу маркетингу. Це зменшує для фірми рівень ризику й негативні економічні наслідки в разі невдачі на якомусь сегменті. Сутність стратегії диференційованого маркетингу в тому. Щоб виробляти значну кількість різновидів товарів, розрахованих на різні сегменти ринку, і кожен з яких забезпечений певним комплексом маркетингових засобів.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє ТзОВ «Жадор» для свого цільового ринку, є товар, а саме сорочки для жінок. Завдяки добре розробленій товарній політиці наше підприємство зможе досягнути успіху на ринку.
Об’єктом товарної політики ТзОВ « Жадор» є сорочки для жінок. Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях.
Перший рівень відображає ту потребу, яку товар задовольняє, ту вигоду, що її отримує споживач при його використанні. Сорочки ТзОВ « Жадор» може придбати будь-яка жінка і відчувати себе впевнено, красиво та зручно. У наших сорочках кожна жінка в університеті, на діловому прийомі чи на корпоративні буде гарно та привабливо виглядати.
На другому рівні товар сприймається як реально створений виріб, із конкретними властивостями і характеристиками. Товаром підприємства «Жадор» є жіночі сорочки, споживачами якої є жінки, різної вікової категорії, які бажають гарно виглядати і відчувати себе комфортно. До властивостей сорочки належить: міцна нитка, надійні ґудзики, якісна тканина та наявність кишень деяких моделях сорочки. Для жінок, які надають перевагу високоякісним сорочкам, будуть завозити італійську тканину – це буде тканина з мінімальним вмістом синтетичних складників. Дизайн у класичному, діловому стилях. Можливість зміни довжини рукава за рахунок ґудзика та підкрутки рукава. На рис. 3.1. подано зразки моделей сорочок ТзОВ «Жадор».
Рис. 3.1. Зразки моделей
Якість сорочок «Жадор» відповідає стандартам та нормативам ДСТУ 2027-92 (швейні та трикотажні вироби), РСТ УССР 1931-83 ( сорочки трикотажні за індивідуальним замовленням, загальні технічні умови).
Також підприємство не забуває про такий елемент товарної політики як упаковка, який в умовах розвинутого ринку стає дедалі дієвішим інструментом маркетингу. Використовується зовнішня упаковка – коробки в яких будуть транспортуватись сорочки. Використовуються іменні паперові кульки з назвою «Жадор».
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але в водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну свого товару. Для ТзОВ «Жадор» запропоновано наступну товарну марку, яка зображена на рис. 3.2.
Рис. 3.2. Товарна марка
Третій рівень товару – товар із підкріпленням. Цей рівень показує, чи підкріплений товар додатковими послугами і вигодами. Наше підприємство надає гарантії. У випадку, коли споживачам не підходить товар, споживач має право його повернути чи змінить впродовж 14 днів при наявності чека. Також буде безкоштовна доставка у межа Львова при замовленні товару через мережу Інтернет або через журнал.
Позиціонування на ринку – це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
Отже, зробимо позиціонування сорочок для жінок за ціною та вмістом натуральних складників (%) (рис.3.3).
Рис. 3.3. Позиціонування товару
Отже, провівши позиціонування основних конкурентів, ми знайшли певну невідповідність, а саме коли за високою ціною пропонують сорочки, в яких вміст натуральних складників є меншим. Тому ТзОВ «Жадор» матиме за мету задовольняти потреби споживачів у товарі з високим показником вмісту натуральних складників.
Основна наша перевага над АТ Самбірська швейна фабрика - за однакової ціни на сорочки у сорочках ТзОВ показник вмісту натуральних складників є більшим.
А у порівнянні з ТОВ «Rolada», то при однаковому вмісті натуральних складників ціна підприємства «Жадор» є меншою.
Миколаївська швейна фабрика випускає сорочки за найнижчими цінами, проте відповідно якість не найкраща - вміст натуральних складників становить лише 50%.
Сорочки з найвищою якістю, з найбільшим вмістом натуральних складників шиє Львівське швейне підприємство «Силует», проте за відповідною ціною. Дана ціна відповідає якості товару.
ТОВ « Fabrik Style» за нижчої ціни ніж ТзОВ «Жадор» виготовляє сорочки з вищим вмістом натуральних складників. В цьому і є перевага ТОВ « Fabrik Style».
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
Мета – визначити чи будуть споживачі купувати даний товар в реальних умовах. Використовуєм модель ціноутворення, що базується на попиті. Дана модель базується на класичній економічній моделі, яка розглядає ціноутворення як механізм, що відповідає за ефективне розміщення і використання ресурсів. Центральним в економічній моделі є закон попиту, відповідно до якого між попитом і ціною існує обернена залежність, тобто підвищення ціни призводить до зниження попиту.
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на сорочки для жінок ТзОВ «Жадор» протягом декількох місяців проводило пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Вхідні дані наведено у табл. 4.1.
Таблиця 4.1
Вхідні дані
Ціна, грн.
Обсяг збуту, од.
512
503
498
495
483
478
470
462
459
451
443
435
2550
2954
2330
2750
3045
3120
4274
4510
4845
5026
5250
5341
Результати пробного маркетингу ми зобразили у системі координат, де величина попиту (N) відкладається на осі Y, а ціна (Ц) - на осі X (рис. 4.1).
Рис. 4.1. Кореляційне поле точок
Складаємо рівняння регресії, що встановлює взаємозв’язок між досліджуваними параметрами: ціною та обсягом попиту, що у даному випадку дорівнює рівню фактичного збуту, яке матиме вигляд:
,
де N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Проміжні дані для розрахунку зображено у вигляді табл. 4.2.
Таблиця 4.2
Проміжні розрахунки
Заміри
Ці
ni
Ці* ni
Ці2
ni2
Ni
1
512
2550
1305600
262144
6502500
2168,512
-1664,238
2769688,121
2
503
2954
1485862
253009
8726116
2563,54
-1269,21
1610894,024
3
498
2330
1160340
248004
5428900
2783
-1049,75
1101975,063
4
495
2750
1361250
245025
7562500
2914,676
-918,074
842859,8695
5
483
3045
1470735
233289
9272025
3441,38
-391,37
153170,4769
6
478
3120
1491360
228484
9734400
3660,84
-171,91
29553,0481
7
470
4272
2007840
220900
18249984
4011,976
179,226
32121,95908
8
462
4510
2083620
213444
20340100
4363,112
530,362
281283,851
9
459
4845
2223855
210681
23474025
4494,788
662,038
438294,3134
10
451
5026
2266726
203401
25260676
4845,924
1013,174
1026521,554
11
443
5250
2325750
196249
27562500
5197,06
1364,31
1861341,776
12
435
5341
2323335
189225
28526281
5548,196
1715,446
2942754,979
Сума
5689
45993
21506273
2703855
190657099
45993,004
0,004
13090459,03