МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
із дисципліни «Вступ до фаху мененеджмент»
на тему:
«Самоменеджмент»
ВСТУП
Кожна людина має шанс на реалізацію власних можливостей, а для того щоб задумане втілювалося, слід сумлінно попрацювати над собою. Власне тому я вибрала дану тему, бо поставила перед собою мету, а саме – стати успішною людиною. Безперечно – це буде важко, але де зараз легко! Отож, варто наголосити на тому, що із усіх видів менеджменту,само менеджмент є початковою ланкою. Це наче мистецтво мотивації, яке слід розвивати у собі продовж усього життя.
Метою моєї контрольно – творчої роботи є зрозуміти у чому сутність і значення самоменеджменту, розглянути його складові та основні функції, пізнати психологію самоменеджменту.
На мою думку, це однин із найцікавіших та найважливіших видів менеджменту, який допоможе мені у подальшому житті навчитися правильно розставляти свої цілі та завдання. Це шлях до впевненості у власних силах та можливостях.
ЗМІСТ
Вступ……………………………………………………………………. 2
Сутність і значення самоменеджменту………………………………. 4
Основні функції самоменеджменту……………………………………4
Які існують правила самомоменеджменту?......................................7
Психологічні вимоги до менеджера…………………………………..11
Список використаної літератури………………………………………13
Висновок………………………………………………………………...14
\
Сутність і значення самоменеджменту
Основна мета самоменеджменту - максимально використовувати власні можливості , свідомо керувати перебігом свого життя й переборювати зовнішні обставини як на роботі, так і в особистому житті. Отже, самоменеджент – це вміння керувати собою, вміння керувати процесом управління у часі, просторі, спілкуванні, діловому світі.
« Час - обмежений капітал, і , якщо не можеш ним розпоряджатися , не зможеш розпоряджатися нічим іншим» П. Друкер. А й справді, суть менеджменту полягає у способі організації життя. Його не можна сприймати як елементарний набір тих чи інших правил, зафіксованих життєвою мудрістю в прислів'ях і приказках. Він виходить з унікальності індивідуального життя.
Дійсно усе залежить виключно від нас самих. Зайеерт Л. сказав: «Ваш час - у Ваших руках». Нам потрібно розвивати, вчитися та постійно над собою працювати.
Найчастіше ми прагнемо того, що не є нашим власним бажанням, а визначено бажаннями, цілями соціуму, у якому ми знаходимося. Саме тому досягнення поставлених цілей відбувається дуже важко, з великими зусиллями чи взагалі не здійснюється. Ми спонуковані якимись потребами, які, насправді, не є нашими, а продиктовані нашими рідними, близькими, учителями, знайомими. Рухаємося потоком, не усвідомлюючи себе повноцінною одиницею Всесвіту і світу. А потім виявляємося зануреними в різного роду проблеми, неприємності. І щоб це не відбулося потрібно знати деякі правила та фукції успішності самоменеджменту.
Основні функції самоменеджменту
Самоменеджмент – це також виконання певних функції, у вигляді яких представлено щоденне рішення різного роду завдань і проблем. Подібний процес самоменеджменту представлений як свого роду коло правил, які наочно демонструють зв'язки між окремими функціями самоменеджменту.
Схема 1.Коло правил
У зовнішньому колі позначені п'ять функцій :
1 - постановка цілей (аналіз і формування особистих цілей) ;
2 - планування (розробка планів і альтернативних варіантів
своєї діяльності);
3 - прийняття рішень (прийняття рішень з майбутнім справах ) ;
4 - реалізація і організація (складання розпорядку дня і організація особистого трудового процесу для здійснення поставлених завдань);
5 - контроль (самоконтроль і контроль підсумків (у разі необхідності - коригування цілей)).
У внутрішньому колі розміщена функція 6 - інформація та комунікація (пошук та обмін інформацією , здійснення комунікаційних зв'язків , необхідних для всіх фазах процесу самоменеджменту). Отже розглянемо функції більш детальніше.
Постановка мети –це тимчасовий процес. Для само менеджменту варто встановлювати короткострокову мету, узгоджену з досягненням довгострокового глобального завдання.
Планування – це організація часу. Чим краще сплановано час , тим краще воно може бути використане в особистих і професійних інтересах керівника. Планування щоденної роботи, середньо-і довгострокових завдань означає також виграш у часі, досягнення успіху і більшу впевненість в собі.
Прийняття рішень – це вибір першочергових завдань і справ. Основна проблема керівників полягає в тому, що вони намагаються відразу виконати дуже великий об'єм роботи, серед якої і несуттєві дрібниці які забирають велику кількість часу.
Реалізація й організація – складання розпорядку дня і організація трудового процесу з метою досягнення поставленої мети. Організація свого робочого дня повинна відповідати основному принципу : «Робота повинна підкорятися мені , а не навпаки».
Всі функції самоменеджменту будуть не настільки ефективними , якщо не буде проводитися відповідний контроль.
Інформація та комунікація – це найважливіша фаза. На керівника щодня обрушується потік інформації.. Для того щоб заощаджувати свій час, керівнику необхідно розробити раціональний підхід до отримання, обробки та використання інформації.
Враховуючи вище сказане, можна зробити висновок, що правильність виконання даних функцій є запорукою успіху будь-якого менеджера. Потрібно лише виконувати роботу з меншими витратами часу, краще організовувати свою працю, менше поспіху і стресів, а більше задоволення від роботи, проводити активну мотивацію праці; регулювати ріст кваліфікації, скорочувати помилки при виконанні своїх функцій, досягати поставлених цілей найкоротшим шляхом.
Які існують правила самомоменеджменту?
Основні правила планування часу:
Співвідношення ( 60:40 ) . Досвід показує , що найкраще складати план лише на певну частину робочого часу (60%). Приблизно половину робочого дня керівник проводить не на робочому місці, тому що робота вимагає взаємодії з людьми , обміну інформацією. Завжди потрібно залишати певний відсоток часу як резерв для несподіваних відвідувачів, телефонних розмов, екстрених випадків або в результаті недооцінки тривалості якихось справ .
Регулярність - системність - послідовність. Над планами часу потрібно працювати регулярно і системно, послідовно доводячи до кінця розпочату справу.
Реалістичне планування. Планувати потрібно тільки такий обсяг завдань, з яким працівник реально може впоратися.
Заповнення втрат часу. Заповнювати втрату часу краще але можливості відразу, наприклад краще один раз довше попрацювати ввечері, ніж протягом наступного цілого дня надолужувати втрачене напередодні.
Фіксація результатів замість дій. Фіксувати в планах потрібно результати або мету, а не просто будь-які дії , щоб зусилля були початково спрямовані безпосередньо на досягнення мети. Це допоможе уникнути позапланової діяльності .
Термін виконання. Щоб уникнути зволікання і відкладання справ, потрібно встановлювати точні терміни виконання для всіх видів діяльності .
Узгодження різних планів в часі. Щоб більш успішно впроваджувати свої плани в життя , працівникові необхідно погоджувати їх з планами інших людей ( директора, підлеглих, колег).
Існують 23 правила, які можна розділити на 3 групи: правила початку дня, основної частини дня і кінця дня.
Правила початку дня:
1 ) починати день з позитивним настроєм ;
2 ) починайте роботу по можливості в один і той же час;
3 ) повторний огляд плану дня, складеного напередодні ;
4 ) спочатку - ключові завдання;
5 ) приступати без розгойдування ;
6 ) узгодити план дня з секретарем (він буде ефективніше працювати і зможе відгородити керівника від непотрібних перешкод ) ;
7 ) ранком займатися складними і важливими справами, тому що пізніше менеджер зазвичай буває зайнятий поточними справами .
Правила основної частини дня :
1) логічна підготовка роботи ;
2 ) впливати на фіксацію термінів у власних інтересах;
3 ) перевіряти ще раз весь комплекс робіт з точки зору необхідності окремих робіт ;
4 ) відхиляти додатково виникає невідкладну проблему ;
5 ) уникати незапланованих імпульсивних дій ;
6 ) вчасно робити паузу і дотримуватися розмірений темп ;
7 ) невеликі однорідні завдання виконувати швидко;
8 ) раціонально завершувати почате;
9 ) використовувати незаплановані тимчасові проміжки для підготовчої або рутинної діяльності ;
10 ) працювати антициклічно;
11 ) викроювати спокійний час для відновлення сил ;
12 ) контролювати час і плани.
Правила завершення робочого дня:
1) завершити початі невеликі справи ;
2) контроль над результатами і самоконтроль ;
3 ) скласти план на наступний день;
4 ) кожен день повинен мати свою кульмінацію .
Ділові люди часто нарікають на те , що в добі всього 24 години. Встигнути за день все заплановане просто неможливо, навіть якщо вести переговори за допомогою конференц-зв'язку і робити макіяж стоячи в пробці. До того ж і переговори і макіяж при цьому не завжди вдаються. Звинувачувати в невдачах можна кого завгодно. А можна навчитися самоменеджменту, мистецтву керувати своїм часом і ресурсами з максимальною ефективністю. Тоді виявиться , що в добі є час не тільки на сон , але навіть на спорт і відпочинок.
Психологічні вимоги до менеджера
Опитування успішних менеджерів США , Європи , Японії показало, що вони в якості найважливіших факторів успіху в своїй діяльності виділяють наступні:
Бажання і інтерес людини займатися діяльністю менеджера.
Уміння працювати з людьми, вміння спілкуватися, взаємодіяти, переконувати , впливати на людей.
Гнучкість, нестандартність, оригінальність мислення, здатність знаходити нетривіальні рішення.
Оптимальне поєднання ризикованості і відповідальності в характері.
Здатність передбачати майбутнє розвиток подій, передбачити наслідки рішень, інтуїція.
Висока професійна компетентність і спеціальна управлінська підготовка .
Як видно, перші п'ять найважливіших якостей процвітаючого менеджера являють собою власне психологічні якості.
Подальше вивчення особистих психологічних якостей, що обумовлюють ефективність керівництва, дозволило виділити наступні необхідні якості і риси особистості:
Домінантність - вміння впливати на підлеглих.
Впевненість у собі.
Емоційна врівноваженість і стресостійкість.
Креативність.
Прагнення до досягнення і підприємливість , здатність піти на ризик.
Відповідальність і надійність у виконанні завдань, чесність, вірність даному обіцянки і гарантіям.
Незалежність , самостійність у прийнятті рішень.
Гнучкість поведінки в мінливих ситуаціях .
Товариськість , вміння спілкуватися , взаємодіяти з людьми.
Менеджеру потрібні:
здатність керувати собою;
розумні особисті цілі;
чіткі особисті цінності;
упор на постійний особистий ріст і самовдосконалення;
навик системного вирішення проблем;
винахідливість і здатність до інновацій;
висока здатність впливати , взаємодіяти з людьми;
знання сучасних управлінських підходів;
здатність керувати;
вміння навчати і розвивати підлеглих;
вміння формувати ефективні робочі групи.
«Сміливо йдіть за своїм серцем та інтуїцією. Вони якимсь чином уже знають , ким ви дійсно хочете стати .» - Стів Джобс.
Список використаної літератури
Верищагін Д.С. Становлення: Система подальшого енергоінформаційного розвитку. – С-Пб.: ИД «Невський проспект», 1999.
Зайверт Л. Ваш час – у Ваших руках: (Поради діловим людям як ефективно використовувати робочий час). – М,: Інтерексперт, Инфра-М, 1995.
Комарів Е.І. Самоменеджент керівника. – М., 2000.
Шигда А.В. Основи менеджменту. – К., 1998.
Н. П. Лукашевич ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА САМОМЕНЕДЖМЕНТУ 2002.
П.Г. Перерва. Мистецтво самомаркетинга. Працевлаштування без проблем. - Х. 2009.
Висновок
«Більшість з нас намагаються прожити життя якнайкраще. Ті , кому вдалося домогтися успіху, щасливі і отримують постійне задоволення від роботи. Ефективний самоконтроль - це ключовий момент у процесі самоменеджменту , але лише деякі люди можуть повністю контролювати свої дії і вчинки. Життя - це не гра, це реальний шанс, який надається тільки один раз. Не має значення, маєте ви власний бізнес, чи служите у великій компанії або займаєтеся домашнім господарством, головне - використовувати кожну можливість реалізувати себе.»- Кейт Кінан.
Отож, я можу сміло сказати, що самоменеджмент є основою усього менеджменту, і шлях до успіху залежить від даного виду управління.