МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни «Формування комплексу маркетингу підприємства»
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………… 3
Розділ 1. Аналіз ринку…………………………..…………………………………...4
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку………………………………………………………...………………………..9
Розділ 3.Розроблення концепції товару та визначення його характеристик…...19
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу………………………………….……………………………………….22
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом…………………………….22
4.2. розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток…………………………………………………………………………….24
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару…………………27
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару…………………………..30
Висновки…………………………………………………………………………….33
Список використаної літератури…………………………………………………..34
ВСТУП
В сучасних ринкових умовах маркетинг відіграє важливу роль в управлінні підприємством, оскільки застосування концепції маркетингу дає можливість підприємцю виявити потреби ринку, проаналізувати конкурентне середовище, виявити сильні та слабкі сторони конкурентів і, відповідно, розробити успішну виробничу програму і вдалі шляхи збуту товарів та послуг.
У даному курсовому проекті розглядається діяльність фірми «Samsung», яка займається виготовленням холодильників. Холодильник — електричний пристрій, що підтримує низьку температуру в теплоізольованій камері, зазвичай застосовується для зберігання їжі.. Цей виріб дуже корисний у суспільстві і без нього не можливо прожити й ні дня.
Доповнюючи ваш образ та створюючи частинку краси, фірма «Samsung» приділяє значну увагу процесу виробництва, складу, якості та надзвичайно умплектуванню цих товарів. Побутовий холодильник є майже в кожній родині. Холодильник є одним із найнеобхідніших предметів на кухні. Тому до вибору холодильника слід підійти дуже ретельно. Для початку потрібно визначитись з габаритами і об'ємом. Висока якість і доступна ціна виділяють холодильники фірми «Samsung» серед конкурентів.
Основним завданням курсового проекту – дослідити ринок побутової техніки, а саме ринок холодильників, змоделювати і розрахувати ціну в умовах ринку, розробити відповідний комплекс маркетингових заходів, спрямованих на покращення становища підприємства на ринку.
Об’єктом дослідження є ПАТ «Samsung», що займається виробництвом холодильників, предметом – комплекс маркетингу даної фірми.
Розділ 1. Аналіз ринку
«Samsung Electronics» (Самсон Електронікс, кор., Самсон чонджа) — південнокорейська корпорація, компанія-виробник електроніки зі штаб-квартирою в Сеулі. Слово «Самсон» корейською мовою буквально означає «три зірки».
Samsung Electronics Co., Ltd. — світовий лідер в сфері виробництва напівпровідників, телекомунікаційного та цифрового медіаобладнання, а також у сфері технологій цифрової конвергенції. Консолідовані продажі компанії у 2010 році становили 135,8 млрд доларів США. Штат Samsung Electronics нараховує близько 190,5 тис. співробітників, які працюють у 206 офісах у 68 країнах світу. Будучи одним із найшвидкозростаючих світових брендів, Samsung Electronics лідирує на ринках цифрових телевізорів, мікросхем пам'яті, мобільних телефонів та LCD-дисплеїв, холодильників.
З невеликої експортної фірми, створеної у корейському місті Тегу, Samsung перетворився на одну з найбільших світових електронних компаній, яка спеціалізується на цифровому побутовому обладнанні й медіатехнологіях, напівпровідниках, пам'яті та системній інтеграції. Сьогодні інноваційні та найякісніші продукти і процеси Samsung визнані в усьому світі.
У 2010 році в щорічному рейтингу сотні найдорожчих брендів світу, складеному дослідницькою компанією Interbrand спільно з журналом BusinessWeek і опублікованому 15 вересня, Samsung Electronics другий рік поспіль посів 19-те місце. Вартість бренду Samsung оцінена в $19,5 млрд, що на 11,3% більше, ніж у 2009 році.
У «Рейтингу найшанованіших компаній світу» 2010 року, опублікованому дослідницькою компанією Reputation Institute, компанія Samsung Electronics посіла дев'яте місце. Samsung Electronics став єдиною у світі компанією зі сфери інформаційно-комунікаційних технологій, які увійшли до першої десятки. Рейтинг іміджу проводився Reputation Institute серед 600 найбільших компаній у світі. В ході дослідження було опитано більше 30 тис. споживачів з 25 країн.
Samsung також посів 11-те місце в рейтингу «50 найбільш інноваційних компаній 2010», складеному журналом Business Week спільно з Boston Consulting Group.
Корпоративний девіз Samsung Electronics, що відображає бачення компанії у новому десятиріччі, звучить як «Надихни світ, створи своє майбутнє». Корпоративне бачення свідчить про прагнення Samsung надихати спільноти, в яких працює компанія, на нові досягнення, використовуючи три свої сильні сторони: нові технології, інноваційні продукти та креативні рішення. Таким чином Samsung прагне зробити кращим життя людей у всьому світі.
Основа лідируючих позицій Samsung Electronics у тому, що компанія сама визначає майбутнє, створюючи тенденції на ринку та своєчасно реагуючи на зміни попиту. Значний портфель інноваційних продуктів компанії — це наслідок постійних масштабних інвестицій в науково-дослідні розробки. Технологічне лідерство Samsung базується на постійному використанні передових технологій та створенні нових неординарних рішень — над цим по всьому світу постійно працюють 19 дослідницьких центрів Samsung. Тому невипадково Samsung Electronics посідає провідні позиції в списку найбільших власників патентів у США, де компанія зареєструвала вже понад 20 тис. патентів.
Компанія Samsung Electronics відома підвищеною увагою до того, щоб робити свої продукти максимально дружніми до екології. Крім підтримки загальноприйнятих сертифікацій, Samsung встановлює власний стандарт екологічної дружелюбності — так званий Eco Mark. Цей стандарт гарантує, що компанія використовує у своїй продукції енергозберігаючі технології, екологічно безпечні компоненти та матеріали упаковки. Більш того, Samsung знижує вміст або повністю відмовляється навіть від тих шкідливих речовин, які не регламентуються міжнародними нормами. Також компанія активно розвиває діяльність з переробки електронних продуктів екологічно безпечними способами. Зусилля Samsung із захисту навколишнього середовища високо оцінюються незалежними експертами. Так, у «зеленому» рейтингу виробників електроніки, який регулярно публікує Грінпіс, Samsung Electronics постійно входить до групи лідерів.
Samsung Electronics надає підтримку багатьом міжнародним спортивним змаганням, головними з яких є Олімпійські ігри. Починаючи із зимової Олімпіади 1998 року в Нагано й до сьогодні Samsung виступає в ролі Всесвітнього Олімпійського партнера в області телекомунікаційного обладнання для бездротового зв'язку. Партнерство між Samsung і Олімпійським рухом підкреслює прагнення компанії до розвитку здорового та гармонійного суспільства, відображаючи її філософію, що відповідає принципам олімпізму. Крім Олімпійських ігор, Samsung спонсорує безліч спортивних заходів і команд з усього світу. Зокрема, можна виділити спонсорство футбольного клубу «Челсі» (Лондон) і партнерство з Міжнародною асоціацією легкоатлетичних федерацій (МАЛФ).
Складно не погодитися з тим, що тепер дуже легко заплутатися в величезному виборі холодильників. Адже привабливий зовнішній вигляд - один з головних інструментів зваблювання на покупця.
Проведені маркетингові дослідження показують, що потреба в якісних холодильниках є досить вираженою.
Ось головною метою нашої фірми «Samsung» є виготовляти такі холодильниках, які надають привабливе перше враження і будуть служити довгий час.
Для кращого розуміння потреб споживачів нашого товару, розглянемо їх детальніше за допомогою матриці класифікації потреб.
Класифікація потреб:
1. Людина спочатку задовольняє “первинні” потреби (фізіологічні та потреби в безпеці), а потім “вторинні”. Холодильниках нашої фірми покликані задовольнити „соціальну” потребу. Кожна людина хоче бути впевненою у собі, що її продукти будуть свіжими та запашними.
2. Варто зазначити, що при задоволені цієї потреби слід врахувати такі групи факторів, що будуть мати значний вплив на формування потреби, а також на формування товару, що здатен задовольнити дану потребу:
• географічні та природно-кліматичні, оскільки в залежності від клімату також потрібно підбирати холодильники які б незважаючи на дощові регіони чи посушливі не втрачали свої властивості;
• вікові, холодильниками користуються як від наймолодшого до найстаршого;
• статеві, холодильниками користуються жінки та чоловіки, без дискримінації.
3. За часовими параметрами дана потреба відноситься до поточних та перспективних, адже жінки завжди хочуть користуватись частіше.
4. За принципом задоволення цей товар відноситься до тих, що задовольняються як одним товаром, так і комплексом товарів. Холодильники можна використовувати як самі, так і в комплексі із такими товарами як контейнери, вакуумні просторові шари тощо який не перебиватиме запах, зберігатиме смак, тощо.
До макросередовища відносять:
демографічні аспекти: важливим факторами для нашого підприємства є зміна чисельності населення та розподіл населення за віком та статтю, що виражатиметься у різних обсягах купівлі товару відповідно до збільшення чи зменшення населення;
економічний аспект: купівельна спроможність населення, що виражається у їхньому доході, з якого і здійснюватиметься покупка товару;
природне середовище: зростання вартості енергії, дефіцит деяких видів сировини, збільшення забрудненості довкілля призводять до контролю підприємницької діяльності з боку держави. Також значний вплив на діяльність підприємства мають техногенні та природні катастрофи;
науково-технічне середовище: може призвести як до зниження попиту на продукцію, так і до його підвищення, адже своєчасне врахування нових тенденцій і досягнень НТП надає підприємству нові можливості розширення його діяльності та покращить його конкурентоспроможність;
політичне середовище: непередбачувані політичні події (позачергові вибори), зміни у законів та законодавчих актів, які стосуються інтересів підприємства та споживачів, зміни цін на товари та послуги супроводжуються відповідними змінами у фінансовому становищі підприємства;
До мікросередовища відносять:
постачальники відіграють важливу роль, бо від них залежить діяльність організації. Від несвоєчасної доставки ресурсів може виникнути збій у роботі підприємства, проте співпраця з відповідальними та порядними постачальниками позитивно вплине на результати діяльності підприємства. Постачальниками «Samsung» є підприємства «SE»- основний експортер для Samsung , маркетингові посередники. Підприємству необхідні будуть фірми – спеціалісти, які допомагатимуть із зберіганням запасів товару та просування їх від виробника до споживача:
підприємство «SEU» допоможе нашому підприємству з організацією руху товарів;
банку «UniCreditBank» допомагатиме у фінансових питання підприємства;
страхова компанія «Оранта», що візьме на себе страхування угод, укладених підприємством.
клієнтурний ринок нашого товару – це споживчий ринок, де окремі особи чи сім’ї купляють товар задоволення особистих потреб, а також ринком посередників, оскільки різні організації матимуть змогу купити товар і здійснювати його перепродаж.
конкуренти мають негативний вплив на прибутки підприємства, постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього не завжди є достатньо ресурсів. Кількість конкурентів на даному ринку є досить значною.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Маркетингові дослідження – це систематичне збирання, обробка та аналіз даних з метою прийняття обґрунтованих маркетингових рішень.
Споживчий ринок – це окремі особи та домашні господарства, які купують товари та користуються послугами для особистого або сімейного споживання чи використання [1, с. 41].
Індивідуальні споживачі переважно відрізняються один від одного смаками, рівнем освіти та доходів, віком, статтю. Звичайно, неможливо проаналізувати поведінку всіх покупців споживчого ринку окремо.
Завдання маркетингу полягає у вивченні впливу факторів на вузькі сегменти ринку і створенні найтиповішої картини такого впливу. На поведінку споживача впливають психологічні, особистісні, соціокультурні фактори, фактори ситуаційного впливу, а також комплекс маркетингу фірми-виробника певного товару.
Анкета – найпоширеніший спосіб дослідження під час збору первинних даних. У широкому розумінні анкета – це низка питань, на які опитуваний повинен дати відповіді. Вона вимагає ретельної розробки, випробування й усунення помилок до початку її використання.[1, с.56]
Ми провели маркетингове дослідження за допомогою анкетування. Метою даного дослідження було краще розуміння потреби та смаків споживачів духів для фірми «Samsung», а також можливість вивчення наших конкурентів.
Опитування проводилося анонімно за допомогою анкетування. У анкетуванні брали участь чоловіки та жінки, віком від 16 до 60 років, які і створюють попит на продукцію нашої фірми. Було опитано 50 осіб у місті Львові та Львівській області, оскільки, спочатку ми вирішили вивести наш продукт на ринок саме у цьому регіоні.
Запропонована анкета мала наступний вигляд:
Анкета
Доброго дня!!!
Кожна людина бажає удосконалюватись, серед інших. Холоди́льник — електричний пристрій, що підтримує низьку температуру в теплоізольованій камері, зазвичай застосовується для зберігання їжі. Тому шановний респонденте, бажаючи покращити і удосконалити наші електронні вироби «Samsung»- холодильники, ми просимо відповісти на наступні питання, які допоможуть нам у цьому.
Як часто ви користуєтесь холодильником?
Кожного дня;
Декілька разів на тиждень;
Лише по святах.
Ви самі придбали перший в житті холодильник?
Так;
Ні;
Не пам'ятаю, це було давно.
Назвіть фактор, який найбільше впливає на Ваш вибір холодильників:
Ціна
Бренд
Склад
Де переважно Ви купляєте холодильники (побутову техніку)?
На базарі;
В спеціалізованих магазинах;
Замовляю через каталог;
Я не роблю цього самостійно, мені її переважно дарують (купляють)
Ваш варіант __________________________________________.
Чи знаєте Ви з чого складаються холодильник?
Так;
Ні, ніколи цим не цікавилась.
Цікавилась, але точно не можу сказати їх склад.
За класифікацію сімейств холодильників якому етапу Ви надаєте перевагу?
холодильник
холодильник+морозильна камера
укоплектований на власний смак
Чи має для Вас значення екологічність продукту?
Так;
Так, це одна з причин мого вибору;
Ні, не важливо.
Як часто Ви змінюєте холодильники?
Кожного місяця;
Раз в рік;
Раз в 3-5 років;
Як відбудеться поломка.
Що впливає на Ваш вибір холодильника?
Поради оточуючих;
Порада консультанта у магазині;
Реклама;
Сам обираю.
Оцініть, будь ласка, за п'ятибальною шкалою, важливість характристик холодильників при прийнятті рішення при їх придбанні:
Характеристики
Бали
1
2
3
4
5
Колір
Запах
Розмір флакона
Ціна холодильників в прийнятті рішення про її придбання для мене:
Важлива;
Не дуже важлива;
Зовсім неважлива.
Яку ціну Ви готові заплатити за якісний холодильник?
Від 2000 до 4000 грн.;
Від 5000 до 6000 грн.;
Від 6000 до 7000 грн.;
Більше 7000 грн.
Ваш вік:
До 20 років;
21-35 років;
36-50 років;
Більше 50 років.
Ваш середньомісячний дохід становить:
менше 2 000 грн.;
2 000 – 4 000 грн.;
4 000 – 6000 грн.;
6 000 – 8 000 грн.;
8 000 – 10 000 грн.;
понад 10 000 грн.
Чим ви займаєтесь?
Навчаюсь;
Працюю;
Домогосподарка;
Інше:__________________________________________.
Щиро вдячні Вам за співпрацю!!!
Провівши анкетування, ми отримали певні результати і відповідно до них здійснюємо обробку отриманої інформації та аналізуємо відповіді. Для цього будуть наведені діаграми з результатами по кожному з питань та зроблено відповідні висновки стосовно отриманої інформації.
Отже, аналізуємо отримані дані від респондентів на запитання «Як часто ви користуєтесь холодильником?» на рис. 2.1.
/
Рис. 2.1. Використання холодильників
Оскільки значна частина респондентів, а саме 80% опитаних використовують холодильник щодня, то відповідно і попит на холодильник буде значний, бо вони є невід'ємною частиною життя кожного.
Наступним питання було «Ви самі придбали перші в житті холодильник?» і отриманні відповіді можна побачити на рис. 2.2.
/
Рис. 2.2. Придбання холодильника
Від того, як і якої якості була здійснена перша покупка, буде залежати і наступні дії споживача щодо даного виду товару. Отже, якщо куплена річ задовольнила потребу, то відповідно споживач захоче і надалі використовувати цей товар.
Після чого респонденти називали «Фактор, який найбільше впливає на Ваш вибір холодильників» про це більш детально можна проаналізувати на рис. 2.3.
/
Рис. 2.3. Фактори які впливають на вибір холодильників
Для 40,00% опитаних бренд є важливим фактором, люди хочуть користуватися розрекламованим, тобто модним та популярним брендом. Отже для нашої компанії «Samsung» важливо розробити якісну, привабливу та хорошу рекламу, але потрібно і зважати на 35,00% респондентів які хочуть купляти парфуми за прийнятною ціною і лише 15,00% беруть до уваги склад холодильника.
Наступним питанням, не менш важливим для нашої фірми було «Де Ви переважно купляєте побутову техніку, холодильники?» отримані відповіді відображаються на рис. 2.4.
/
Рис. 2.4. Схема місця покупки холодильників
Більшість респондентів здійснюють покупки в спеціалізованх магазинах (40%) та замовляють через каталоги (35%). Виходячи з цього, нам необхідно співпрацювати з такими магазинами, а також із спеціальними фірмами, які продають свою продукцію через каталоги. Це забезпечить ефективніші обсяги збуту.
Також респондентам було запропоноване запитання «Чи знаєте ви з чого складаються холодильники?» відповіді наведено на детальній діаграмі рис. 2.5.
/
Рис. 2.5. Значення складу холодильника
Дуже важливо, щоб споживачі знали все про продукт. Адже це дасть їм можливість якісніше і легше підібрати необхідний продукт, в нашому випадку холодильники.
На питання «Чи має для Вас значення екологічність продукту?» відповіді можна побачити на рис. 2.6.
/
Рис. 2.6. Значення екологічності продукту.
Для 75% опитаних є важливим екологічність продукту, хоча для нікого з них це не є причиною їхнього вибору. Отже, споживач дбає про своє здоров’я та про навколишній стан. Тому надзвичай важливим є те щоб наші холодильники були екологічно чистими та не шкодили здоров’ю.
Також респонденти відповіли на запитання «Що впливає на Ваш вибір холодильників?» отримана дані на рис. 2.7.
/
Рис. 2.7. Характерні впливи при виборі холодильників
Більше половини опитаних, а саме 55% самі обирають холодильники. Але на їхній вибір також впливає і реклама, тож нам необхідно провести ефективну рекламну кампанію, яка допоможе нам у продажі нашої продукції.
Після чого респондентам було запропоновано «Оцінити, за п'ятибальною шкалою, важливість характристик парфумів при прийнятті рішення при їх придбанні»
Звісно ж, що більшість людей хочуть привабливо пахнути, ефективного та якісного товару від фірми «Samsung», товар повинен бути особливим, велику увагу потрібно приділити складу. Також його повинно бути «достатньо», адже коли холодильники коштують «недешево» то хочеться і щоб їх було хороше комплектування. Покупці не завжди вибирають холодильники за кольором, тому більшу увагу потрібно приділити якості та ціні.
Надзвичайно важливими були відповіді на запитання «Ціна холодильників у прийнятті рішення про її придбання для мене» рис. 2.8.
/
Рис. 2.8. Важливість ціни при виборі холодильників
Як бачимо, 50 % опитаних стверджує, що ціна не дуже важлива для них, для 45% важлива і лише 5% не зважать на ціну при виборі холодильників.
Також респонденти міркували над тим, «Яку ціну ви готові заплатити за якісні холодильники?» відповіді наведено у вигляді діаграми на рис. 2.9.
/
Рис. 2.9. Аналіз ціни яку готовий заплатити потенційний покупець
60% респондентів відповіли, що найбільш прийнятним для них є ціновий діапазон 4000-6000 грн. при купівлі холодильників, тому фірмі потрібно брати до уваги ці дані, оскільки обираючи саме товар при такій ціні, споживачі розраховують на певний перелік характеристик та якостей товару, які і задовольнятимуть їхню потребу.
Також ми запропонували дати відповіді на особисті запитання, першим з яких було «Ваш вік?»
/
Рис. 2.10. Вікова категорія респондентів
Основними споживачами нашої продукції будуть особи до 16-20 років (35%) та 21-35 років (40%).
Після чого респонденти писали про свій дохід «Вкажіть Ваш середньо місячний дохід?» нижче є наведений дохід у співвідношенні до відсотків опитуваних:
менше 2 000 грн.- 20%
2 000 – 4 000 грн. - 25%
4 000 – 6000 грн.- 25%
6 000 – 8 000 грн.- 15%
8 000 – 10 000 грн.- 10%
понад 10 000 грн – 5%
Останнім запитання було «Чим ви займаєтесь?» рис.2.11.
/
Рис. 2.11. Заняття респондентів
Потенційними покупцями нашої продукції є особи, що навчаються (45%) і працюючі (40%) та домогосподарки (10%)
Зробивши ретельний аналіз анкет, ми проводимо сегментацію ринку та обираємо цільові сегменти нашого товару. Ми прийняли рішення застосувати цільовий маркетинг при виході на ринок. За цією стратегією буде задовольнятися потреба певного сегмента через спеціалізований комплекс маркетингу, який буде спрямований саме на цю вузьку специфічну групу споживачів. Потрібно також зазначити, що фірмі необхідно задовольняти потреби обраного нами сегмента ринку краще, ніж конкуренти, що сприятиме ринковому успіху.
Отже, проведемо сегментацію за двома характеристиками: демографічна (вікові категорії) і соціально-економічна (дохід споживача).
Дохід споживача,
тис.грн./міс.
> 700
5000-6000
3000-5000
< 2 000
Вікова категорія
До 20 20-35 35-50 >50
Рис.2.1. Сегментування ринку за двома змінними
Унаслідок проведеної сегментації фірма може прийняти рішення, що потенційними покупцями парфумів «Samsung» ,будуть особи у яких стабільний щомісячний дохід дорівнює 5 000-6 000грн, то відповідно основна орієнтація буде проводитись саме на людей з таким рівнем доходу, а також як показало сегментування – відповідно ці споживачі спроможні заплатити за якісні холодильники, їхню реальну ціну 500-600 грн. Але так як холодильники фірми «Samsung» призначені для людей молодшого та старшого віку, тому для того, щоб молоді люди мали можливість (із сторони фінансів) придбати наші холодильники нам необхідно, потрібно буде вводити знижки.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Наш товар – холодильники, як і кожен товар, сприймаючи його як комплексне поняття можна сприймати на трьох рівнях. При описанні характеристик холодильників будемо використовувати трирівневу модель Ф.Котлера.
Таблиця 3.1
Рівень
Характеристики
Приклад
І рівень
Основна вигода від використання товару
унікальна ароматична композиція
ІІ рівень
Властивості
приємний запах з внутрішньої частини холодильника;
оригінальність;
безпека і нешкідливість;
зручність та легкість у користуванні;
компактність у зберіганні;
довготермінове збереження;
не викликають алергічної реакції;
використання натуральної сировини;
виготовлені з за параметрами екологічності.
Якість
всі холодильники сертифіковані і відповідають найвищим вимогам українських і міжнародних стандартів.
використовуються екологічно безпечні матеріали..
Зовнішнє
оформлення
яскравий зовнішній вигляд (упаковка) приваблює погляд покупця;
компактність розмірів надає холодильнику певні переваги перед конкурентами.
Упаковка
Внутрішня упаковка: оскільки холодильник є твердим, то він буде знаходитись у твердій упаковці, щоб уникнути ушкоджень.
Зовнішня упаковка: коробочка має прямокутну форму, виконана в тілесному кольорі тонів з малюнком назви компанії по центру упаковки, також містить інформацію про склад, термін придатності, назву та інформацію про самої фірми.
Транспортна упаковка: картонні коробки, у яких парфуми транспортують до місць збуту.
Товарна марка
/
ІІІ рівень
Доставка
Безкоштовна доставка посередникам.
Надання знижок
Надання знижок при покупці більше 100 одиниць продукції.
Гарантії
Фірма гарантує високу якість виготовленої продукції.
Післяпродажне
обслуговування
Можливість заміни холодильника, у зв’язку з незадоволеністю продуктом протягом 14 робочих днів, але лише якщо це вина виробника.
Для того, щоб краще розуміти і визначити, чому саме споживачі обирають цей товар, а не інший, необхідно порівняти його властивості із товарами конкурентів. Результати порівнянь будуть наведені у схемі позиціонування товару.
Вміст холодильного
компоненту
20-30%,
і більше
10-20%
4-10%
5год 7 год 10 год Ефективність товару
Рис. 3.2. Схема позиціонування товару за показниками вмісту холодильного екстракту та ефективності товару
Отже, провівши позиціонування товару за такими показниками як вміст ефективність товару – вміст компонентів, можна зробити відповідні висновки. Фірма «Samsung» займає високу, тобто позитивну позицію, завдяки високому вмісту холодильного комплексу відповідно і збільшується ефективність продаж. У холодильниках фірми «Samsung» лише натуральна сировина дорінює 90% тобто споживач платить за натуральність продукції, а не за великий вміст незнати чого . Такі конкуренти, як «Bosch», «LG», мають малий відсоток натурального компоненту – сировинної бази. Коли у свою чергу фірма «Zelmer» займає так звану «золоту середину», що у даному випадку не є позитивно, адже менший відсоток сировинної натуральної бази не дає змогу холодильникам мати більш вищу стійкість.
.
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
За допомогою проведення пробного маркетингу, ми маємо можливість визначити чи будуть споживачі купувати товар в реальних умовах, а також можливість випробувати різні методи збуту.
Ціноутворення є важливим елементом комплексу маркетингу, адже ефективна цінова політика має значний вплив на ринковий успіх підприємства, тому її формування має бути виваженим, оскільки від цього залежить частка ринку підприємства та його прибутки.
4.1. Визначення взаємозв(язку між ціною і попитом
Провівши пробні маркетингові дослідження ринку, метою яких було визначення впливу ціни послуг на обсяг їх реалізації, фірма одержала результати. Щоб проаналізувати ці результати потрібно зробити певні розрахунки.
Складаємо рівняння регресії, щоб встановити взаємозв’язок між досліджуваними параметрами: ціною та обсягом попиту. Рівняння регресії має вигляд :
N = в0 + в1*Ц,
N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для обчислення в0 і в1 розв’яжемо систему рівнянь:
(nі = m*в0 + в1*(Ці;
(Ці*nі = в0*(Ці + в1*(Ці2;
30603 =12* в0 + в1*7457;
17850141= в0*7457 + в1*4785339 ;
В результаті одержали, що
в0 = 7339,361948 ≈ 7339,361;
в1 = -7,7067645671765 ≈ -7,7067.
Отже, рівняння регресії матиме вигляд:
N = 7339,361 – 7,7067*Ц
Проміжні дані розрахунків наведено у таблиці 4.1.
Таблиця 4.1
Заміри
Ці
ni
Ці*ni
Ці2
ni2
Ni
Ni-
n
(Ni-
n
)2
1
791
1357
1073387
625681
1841449
1243,3613
-1306,8887
1707958,074
2
768
1454
1116672
589824
2114116
1420,6154
-1129,6346
1276074,33
3
734
990
726660
538756
980100
1682,6432
-867,6068
752741,5594
4
712
1867
1329304
506944
3485689
1852,1906
-698,0594
487286,9259
5
688
2624
1805312
473344
6885376
2037,1514
-513,0986
263270,1733
6
632
2281
1441592
399424
5202961
2468,7266
-81,5234
6646,064748
7
593
2956
1752908
351649
8737936
2769,2879
219,0379
47977,60164
8
574
3258
1870092
329476
10614564
2915,7152
365,4652
133564,8124
9
542
2694
1460148
293764
7257636
3162,3296
612,0796
374641,4367
10
504
3891
1961064
254016
15139881
3455,1842
904,9342
818905,9063
11
469
3108
1457652
219961
9659664
3724,9187
1174,6687
1379846,555
12
450
4123
1855350
202500
16999129
3871,346
1321,096
1745294,641
Σ
7457
30603
17850141
4785339
88918501
30603,4701
-1306,8887
1707958,074
Будуємо графік залежності ціни від обсягу: величина попиту відкладається по осі у, а ціна – на осі х, внаслідок чого отримаємо кореляційне поле точок і графічний вигляд рівняння регресії наведений на рис.4.1.
/
Рис.4.1. Залежність попиту від ціни
Визначимо щільність зв’язку між цими величинами за допомогою коефіцієнта детермінації: