МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра ЕОМ
Самостійна робота
з дисципліни: «Проектування інтерфейсів користувача»
На тему: «Чат»
Мета роботи
Вдосконалити мистецтво проектування інтерфейсів користувача. Навчитися балансувати на межі “вимоги замовника” – “доцільність-можливості”. Навчитися враховувати вік замовника та його вимоги до продукту.
Зміст задачі
Створити пакет програм «Чат». Програма має складатися з двох програм: сервера і клієнта і повинна забезпечувати обмін повідомленнями між клієнтами.
Управління пакетом програм
-Сервер
Вибираєте IP адресу сервера
Вводите номер порта
Вводите пароль сервера(необов’язково)
Запуск та зупинка сервера
Підказки
Внизу вікна відображається інформація про стан роботи сервера.
Неможливо зупинити сервер, якщо його не було запущено.
-Клієнт
Вибираєте IP клієнта
Вводите порт клієнта
Вводите Nick клієнта
Запуск та зупинка клієнта
Ввід IP сервера
Ввід порта сервера
Ввід паролю сервера
З’єднання з сервером
Ввід повідомлення
Відправка повідомлення.
Підказки
Внизу виводиться інформація про наявність з’єднання та помилки.
Неможливо зупинити клієнт, якщо його не було запущено.
Неможливо з’єднатись з сервером, якщо не запущено клієнт.
Неможливо відправити повідомлення, якщо немає з’єднання з сервером.
Реалізація діалогу
Вибраний тип діалогу: Питання-відповідь.
Структура цього діалогу ґрунтується на аналогії із звичайним інтерв’ю. Система бере на себе роль інтерв’ювера і отримує інформацію від користувача у вигляді відповіді на питання. В кожній точці діалогу система виводить як підказку одне питання, на яке користувач дає одну відповідь. В залежності від отриманої відповіді, система може вирішити, яке наступне питання задавати. Якщо користувач дає неправильну відповідь, компю’тер повторює повідомлення, повідомляючи, що відповідь неправильна. Відповідь, яку вводить користувач, може бути текстовим рядком , якщо вводиться з клавіатури. Він може бути або обє’ктом у списку можливих об’єктів, або довільними даними.
Алгоритм задачі
Рис. 1 Граф-схеми алгоритму роботи сервера і клієнта
Основне вікно інтерфейсу користувача
При запуску відображається вікно севера(рис2) і клієнта(рис3)
/
Рис2. Основне вікно сервера
/
Рис3. Основне вікно клієнта
Операції з інтерфейсом користувача
Сервер
Вікно сервера складається з одного вікна. В ньому міститься 2 textbox, 1 checkbox і 2 кнопки.
При запуску відображається повідомлення про те, що сервер не запущено. Щоб запустити сервер потрібно вибрати IP адресу (вибирається зі списку активних адаптерів). Потрібно ввести порт(за замовчуванням 27000. По бажанню можна задати пароль, щоб обмежити доступ небажаних користувачів. Тільки одна з дох кнопок може бути активною. Це зроблено з метою, щоб уникнути запуску двох серверів, спроби зупинити незапущений сервер і просто, щоб покращити юзабіліті.
Після запуску сервера з’являється повідомлення, що сервер запущено, кнопка запуску стає неактивною, натомість починає відображатись кнопка зупинки сервера. Під час того, як сервер запущено, змінити адресу, порт і пароль неможливо.
/
Рис4. Запуск сервера
Після зупинки сервера виводиться повідомлення про його зупинку. Знов можна змінювати ІР Адресу, порт, пароль.
/
Рис5.Зупинка сервера
2)Клієнт
Програма-клієнт складається з двох вкладок: налаштування і чат. Після запуску внизу буде відображатись повідомлення, що клієнт не запущено(рис6).
Налаштування клієнта.
Включає в себе вибір IP адреси клієнта (якщо є декілька адаптерів), ввід порту і ввід свого ніку. Після цього можна запускати клієнт, який буде очікувати підключення до сервера. Після запуску клієнта активується кнопка зупинки і неактивною стане кнопка запуску клієнта. Внизу виведеться повідомлення, що клієнт запущено.
Дальше потрібно ввести ІР Адресу сервера, порт сервера і пароль. Після нажаття кнопки з’єднання з сервером, відбудеться спроба доступу до сервера. Якщо вона буде вдалою, то нам відкриється вкладка чат і внизу буде виведено повідомлення, що з’єднання з сервером встановлено. Після встановлення з’єднання налаштування стануть неактивні(рис7). Якщо з’єднання не буде встановлено, то внизу виведеться повідомлення, запит на підключення вичерпав свій час.
Щоб завершити роботу клієнта, потрібно зупинити клієнт, після чого буде виведено повідомлення внизу екрану про зупинку і знову стануть активні налаштування.
Вкладка чат складається з 3 текстових полів і кнопки(рис8). Перше поле займає найбільшу площу і знаходиться посередині. В ньому міститься історія повідомлень від усіх користувачів. З правого краю виводиться список всіх під’єднаних до сервера користувачів. Знизу знаходиться поле для вводу повідомлень. Кнопка служить для відправки повідомлення.
/
Рис6.Вікно клієнта. Клієнт не запущено.
/
Рис7.Вікно клієнта. Клієнт з’єднаний з сервером
/
Рис8.Вікно клієнта. Вікно чату
Інструментальні засоби розробки
У розробці гри «Сапер» я використав засіб розробки Visual Studio з WPF. На рис. 10 показане вікно Visual Studio з панелею елементів.
/
Рис. 9 Вікно Visual Studio
Платформа Windows Presentation Foundation (WPF) дозволяє створювати клієнтські програми для настільних систем Windows з привабливим для користувача інтерфейсом.
В основі WPF лежить незалежний від дозволу векторний модуль візуалізації, що використовує можливості сучасного графічного обладнання. Можливості цього модуля розширюються за допомогою комплексного набору функцій розробки додатків, які включають в себе мову XAML, елементи управління, прив'язку до даних, макет, двомірну і тривимірну графіку, анімацію, стилі, шаблони, документи, мультимедіа, текст і типографические функції. WPF входить до складу .NET Framework, тому ви можете створювати додатки, що включають інші елементи бібліотеки класів .NET Framework.
Висновок : виконуючи дану самостійну роботу я вдосконалив мистецтво проектування інтерфейсів користувача.