МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Розрахунково-графічна робота
з дисципліни
«Аналіз господарської діяльності»
Львів-2015
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………………………..
3
РОЗДІЛ 1.ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА………………………………………………..
4
Основні напрями аналізу необоротних активів підприємства……………………...
4
РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА……………………………………………
8
1. Характеристика господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект»………………...
8
2. Загальна оцінка фінансового стану ПАТ «Укрхімпроект»………………..............
9
3. Аналіз фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект»………………………………..
12
4. Аналіз ліквідності та платоспроможності ПАТ «Укрхімпроект»………………...
13
5. Аналіз ділової активності ПАТ «Укрхімпроект»……….………………………….
16
6. Аналіз фінансових результатів ПАТ «Укрхімпроект»..…………………………..
18
7. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів ПАТ «Укрхімпроект»…..
22
8. Аналіз необоротних активів ПАТ «Укрхімпроект»……………………………….
23
9. Аналіз використання матеріальних ресурсів ПАТ «Укрхімпроект»……………..
26
ВИСНОВОК…………………………………………………………………………….
28
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ………………………………………….
29
ДОДАТКИ………………………………………………………………………………
30
ВСТУП
Аналіз господарської діяльності підприємства – комплексне вивчення стану і розвитку господарської діяльності підприємства у взаємозв'язку з його технічним рівнем і соціальним розвитком колективу для оцінки виконання заданих показників, виявлення внутрішньогосподарських резервів і підвищення ефективності виробництва. При його виконанні використовуються матеріали обліку оперативної, статистичної і бухгалтерського, звітності, нормативні і планові дані, технічна інформація; визначається вплив на ефективність господарської діяльності організації виробництва і праці, планування і керування, фінансування, кредитно-грошових відносин. Якість аналізу забезпечується застосовуваними методами і прийомами, повнотою і вірогідністю інформації, кваліфікацією виконавця.
Розрахунково-графічна робота передбачає виконання теоретичної та практичної частини, здійснення комплексного аналізу господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект».
Метою даної розрахункової роботи є проведення аналізу господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект», оцінка його майнового і фінансового стану з урахуванням динаміки змін, які склалися в результаті господарської діяльності підприємства за два останні роки, аналізу фінансових результатів та визначення факторів, що вплинули на ці зміни.
Відповідно до поставленої мети основним завданням роботи є проведення аналізу господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект» в таких напрямах як: аналіз необоротних активів, аналіз ефективності використання трудових ресурсів, матеріальних ресурсів, оборотних засобів, загальна оцінка фінансового стану підприємства, аналіз фінансової стійкості підприємства, аналіз ліквідності та платоспроможності, аналіз ділової активності та прибутковості підприємства.
Джерелами інформації для здійснення даної роботи є Баланс (Звіт про фінансовий стан) та Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2013 та 2014 роки.
I. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Основні напрями аналізу необоротних активів підприємства.
Для забезпечення здійснення своєї діяльності підприємство використовує різноманітні ресурси. Ресурси у формі сукупних майнових цінностей, які використовуються в господарській діяльності підприємства з метою отримання майбутніх економічних вигод називаються активами. Залежно від особливостей обороту активи підприємства поділяються на оборотні активи – ті, які беруть одноразову участь у виробничому процесі і необоротні – багаторазово беруть участь у процесі господарської діяльності підприємства [1, с. 306]. Необоротні активи у сучасних умовах господарювання відіграють визначальну роль, оскільки вони становлять вагому частину майна будь-якого підприємства. Актуальність обраної теми дослідження обумовлюється тим, що кінцевий результат діяльності виробничого підприємства залежить від ефективно проведеної політики управління необоротними активами, покликаної забезпечувати конкурентоспроможність на ринку.
Фінансовий стан підприємства значною мірою залежить від забезпеченості підприємства необоротними активами та ефективності їх використання. Під необоротними активами підприємства розуміють сукупність усього майна, яке належить даному суб'єкту господарювання. До них належать: основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, довгострокові фінансові інвестиції, капітальні інвестиції, довгострокові біологічні активи, відстрочені податкові активи, довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи, гудвіл.
Мета економічного аналізу необоротних активів полягає у визначенні рівня забезпечення підприємства окремими видами цих активів та пошуку резервів підвищення ефективності їх використання. Основні напрями аналізу необоротних активів зображено на рис 1.1.
Рис. 1.1. Основні напрями аналізу необоротних активів [2, с. 154]
Під час аналізу необоротних активів за даними фінансової звітності необхідно дати оцінку змінам в їх обсязі і структурі, вивчити стан та ефективність використання. При цьому значну увагу приділяють основним засобам, які становлять основу матеріально-технічної бази будь-якого підприємства. [1, с. 306].
Першим напрямом є аналіз забезпечення підприємства необоротними активами, до основних завдань цього напряму можна віднести: оцінку динаміки загального обсягу активів; оцінку складу, структури та структурних зрушень необоротних активів. Аналіз динаміки необоротних активів розпочинають з дослідження динаміки їх загального обсягу та окремих видів. Підсумок першого розділу активу балансу вказує на вартість необоротних активів підприємства, які воно використовує в процесі господарської діяльності. Зменшення загальної вартості необоротних активів за аналізований період може свідчити про те, що підприємство згорнуло господарську діяльність, тому визначають можливі причини.
Аналіз структури необоротних активів та їх зміни відіграє особливу роль в оцінюванні забезпечення підприємства необоротними активами. Велика частка основних виробничих засобів і незавершеного будівництва у складі необоротних активів, а також істотна частка їх приросту у зміні загальної величини необоротних активів за аналізований період характеризує орієнтацію підприємства на створення матеріальних умов для розширення основної діяльності [3].
Другим напрямом є аналіз основних засобів підприємства основним завданням якого є аналіз динаміки, складу і структури основних засобів; аналіз стану основних засобів; аналіз ефективності використання основних засобів ; аналіз використання виробничого обладнання. При аналіз динаміки, складу і структури основних засобів аналізують зміни загальної вартості основних засобів та їх окремих груп на кінець звітного періоду порівняно з його початком та визначать темпи їх зростання. Для оцінки основних засобів використовують показники первісної чи залишкової вартості основних засобів на певну дату чи середньорічної вартості за певний період. Аналіз динаміки загальної вартості основних засобів дає змогу оцінити тенденції зміни виробничого потенціалу, що знаходиться у розпорядженні підприємства, виявити причини, які їх зумовили. Оскільки основні засоби підприємства перебувають у постійному вартісному обороті, то для забезпечення нормальних умов здійснення виробничого процесу та підвищення його ефективності основні засоби мають бути у відповідному технічному стані, який оцінюються на підставі таких показників, як коефіцієнт зносу і коефіцієнт придатності [2, с. 155-156].
Ефективність використання основних засобів оцінюється за системою натуральних і вартісних показників, основними серед яких є фондовіддача і фондомісткість. Аналіз використання виробничого обладнання передбачає: оцінку показників, що характеризують використання виробничого обладнання; визначення резервів підвищення ефективності використання обладнання; визначення впливу використання виробничого обладнання на обсяг продукції [4].
Третім етапом є аналіз нематеріальних активів, який передбачає дослідження динаміки, складу і структури нематеріальних активів та аналіз ефективності використання нематеріальних активів. Аналіз динаміки, складу і структури нематеріальних активів передбачає вивчення нематеріальних активів починають з визначення забезпечення ними підприємства. Для цього необхідно з’ясувати, чи достатньо у підприємства об’єктів нематеріальних активів для вирішення ним завдань інноваційного розвитку, яка їх динаміка склад, структура і якісний стан.
Ефективність використання нематеріальних активів є багатоаспектною. Розрізняють економічну, екологічну і соціальну ефективність використання нематеріальних активів. Зазвичай зіставляють темпи приросту вартості нематеріальних активів за певний період часу з темпами приросту основних показників фінансовий результатів діяльності підприємства та похідних від них показників фондовіддачі, продуктивність праці, рентабельності продукції з огляду на те, що саме в них знаходить своє відображення кінцевих економічний ефект використання нематеріальних активів [2, с. 176; 180].
II. РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА
1. Характеристика господарської діяльності
ПАТ «Укрхiмпроект» – публічне акціонерне товариство по розробці проектно-кошторисної документації для нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переозброєння підприємств хімічної, нафтохімічної, газової та нафтової промисловості. Публічне акціонерне товариство «Укрхімпроект» розташоване на території міста Суми і було засновано в 1956 році. Реорганiзацiї товариства шляхом злиття. розподiлу, приєднання або видiлу не було. ВАТ «Укрхiмпроект» засноване наказом Мiнiстерства Промисловостi України вiд 30 вересня 1994 року № 314 шляхом перетворення Українського державного iнституту по проектуванню пiдприємств хiмiчної промисловостi у вiдкрите акцiонерне товариство вiдповiдно до Указу Президента України «Про корпоратизацiю державних підприємств» вiд 15 червня 1993 року № 210/93. Злиття, подiлу, приєднання та видiлу в розвитку товариства не було. Змiна найменування юридичної особи на Публiчне акцiонерне товариство згiдно Свiдоцтва про державну реєстрацiю юридичної особи Серiя 01 № 185299 вiд 27 квiтня 2011р. Середньооблiкова чисельнiсть штатних працiвникiв облiкового складу (осiб): 228 чоловiк. На пiдприємствi приймаються працiвники з базовою вищою або вищою освiтою вiдповiдного напрямку. Щороку проводяться заходи по пiдвищенню квалiфiкацiйного рiвня наявних працiвникiв, шляхом направлення на курси пiдвищення квалiфiкацiї, рiзного роду семiнари, а також внутрiшньої атестацiї та навчання.
Товариство розробляє проектну документацію і не проводить наукових досліджень та розробок, основними видами діяльності підприємства за КВЕД є: діяльність у сфері архітектури; діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах; проектні розробки, які не залежать від сезонних змін
Протягом останніх двох років основними замовниками ПАТ «Укрхімпроект» були: ТОВ «Балаковські мінеральні добрива», ВАТ «Сибнефтегаз», ЗАТ «Карабашмедь», ВАТ «Среднеуральский медеплавильный завод», ВАт «Сургутнефтегаз», а з українських замовників – ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. М.В. Фрунзе». Основними конкурентами ПАТ «Укрхімпроект» є ВАТ «Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект».
Фiнансування господарської дiяльностi здiйснюється за рахунок власних обiгових коштiв. В 2014 роцi Товариством не були залученi банкiвськi кредити. Оборотний робочий капiтал достатнiй для нормального функцiонування. Можливi шляхи покращення лiквiдностi: - удосконалення роботи по вилученню короткострокової дебiторської заборгованостi; - зменшення незавершеного виробництва за рахунок прискорення обертання оборотних активiв та збiльшення реалiзацiї готової продукцiї .На дiяльнiсть Товариства впливають несвоечаснi платежi замовникiв, та значний податковий тиск. А також низька iнвестицiйна активнiсть в Українi.
2. Загальна оцінка фінансового стану ПАТ «Укрхімпроект»
Коефіцієнт зміни валюти балансу (Квб):
Квб2014 = (35237-31826)/31826 = 0,11;
Коефіцієнт зміни чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (Кчд):
Кчд = (26401-34492)/34492= - 0,23;
Коефіцієнт зміни чистого прибутку (Кчп):
Кчп= (403-2943)/2943= - 0,86.
Випереджання темпів приросту чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) порівняно з темпами приросту валюти балансу (Кчд < Квб) свідчить про неефективне використання майна підприємства. Темп приросту чистого прибутку менший від темпів приросту обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (Кчп < Кчд), свідчить про негативні тенденції у функціонуванні підприємства.
Результати аналізу динаміки і структури майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014р. подано у табл.1.1.
Таблиця 1.1.
Динаміка і структура майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р.
Показники активу балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення
сума, тис. грн
структура, %
сума, тис. грн
структура, %
абсолютне, тис. грн.
відносне, %
структури, %
1. Необоротні активи
18 426
50,54
18 000
52,91
-426
-2,31
+2,37
Нематеріальні активи
438
1,20
801
2,35
+363
+82,88
+1,15
Основні засоби
17 988
49,34
17 199
50,56
-789
-4,39
+1,22
2.Оборотні активи
18 031
49,46
16 017
47,09
-2 014
-11,17
-2,37
Запаси
4 095
11,23
5 440
15,99
+1345
+32,84
+4,76
Дебіторська заборгова-
ність за продукцію, товари,
роботи, послуги
10 341
28,37
7 036
20,68
-3 305
-31,96
-7,68
2.3. Інша поточна дебіторська заборгованість
137
0,38
384
1,13
+247
+180,3
+0,75
2.4. Гроші та їх еквіваленти
3 364
9,23
2 181
6,41
-1 183
-35,17
-2,82
Майно разом
36 456
100
34 017
100
-2 439
-6,69
0
Аналіз динаміки майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 показав, що на кінець звітного періоду майно підприємства скоротилося на 2 439 тис. грн. або на 6,69% порівняно із значенням на початок періоду. Це зумовлено зменшенням основних засобів на 789 тис. грн. або на 4,39% та скороченням грошей та їх еквівалентів – на 1183 тис. грн. або на 35,17%. Спостерігається тенденція до збільшення запасів на 1345 тис. грн. (32,84 %)
Аналіз структури майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 показав, що найбільшу частку у структурі майна займають основні засоби, запаси та дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги, а саме 50,56%, 15,99%, 20,68% відповідно у звітному періоді та 49,34%, 11,23%, 28,37% у попередньому. На кінець звітного періоду спостерігається тенденція до скорочення частки грошей та їх еквівалентів з 9,23% до 6,41% .
Результати аналізу динаміки і структури джерел формування майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р. подано у табл. 1.2.
Таблиця 1.2.
Динаміка і структура джерел формування майна
ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р.
Показники активу балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення
сума, тис. грн
структура, %
сума, тис. грн
структура, %
абсолютне, тис. грн.
відносне, %
структури, %
1. Власний капітал
24 915
68,34
25 318
74,43
+403
+1,62
+6,09
Зареєстрований капітал
2877
7,89
2877
8,46
0
0
+0,57
1.2. Капітал у дооцінках
1632
4,48
1632
4,80
0
0
+0,32
1.3. Додатковий капітал
919
2,52
919
2,70
0
0
+0,18
1.4. Резервний капітал
187
0,51
602
1,77
+415
+221,9
+1,26
1.5. Нерозподілений прибуток
19 300
52,94
19 288
56,70
-12
-0,06
+3,76
2. Довгострокові зо-бов’язання і забезпечення
2139
5,87
2229
6,55
+90
+4,21
+0,69
2.1. Відстрочені податкові зобов'язання
2139
5,87
2229
6,55
+90
+4,21
+0,69
2.2. Довгострокові забезпечення
1330
3,65
1384
4,07
+54
+4,06
+0,42
3. Поточні зобов'язання і забезпечення
9403
25,79
6470
19,02
-2933
-31,19
-6,77
3.1. Поточна кредиторська заборгованість
8683
23,82
4726
13,89
-3957
-45,57
-9,92
3.2.Інші поточні зобов’язання
32
0,09
23
0,07
-9
-28,13
-0,02
Джерела майна разом
36 457
100
34 017
100
-2440
-6,69
0
Аналіз динаміки джерел формування майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014р. показав, що на кінець звітного року джерела формування майна скоротилися на 2440 тис. грн. або на 6,69%. Це зумовлено скороченням нерозподіленого прибутку на 12 тис. грн. або на 0,06%. На кінець звітного року спостерігається тенденція до збільшення резервного капталу на 415 тис. грн. або на 221,9%.
Аналіз структури джерел формування майна ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 рік показав, що найбільшу частку у структурі джерел формування майна займають нерозподілений прибуток, поточні зобов’язання та забезпечення, а також поточна кредиторська заборгованість, а саме на кінець 56,7%, 19,02% і 13,89% і відповідно на початок періоду – 52,94%, 25,79%, 23,82%. Спостерігається тенденція до зменшення поточної кредиторської заборгованості, а саме на 28,13% на кінець звітного року.
3. Аналіз фінансової стійкості підприємства
Результати аналізу динаміки абсолютних показників фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р. подано в табл. 3.1.
Таблиця 3.1.
Динаміка абсолютних показників фінансової стійкості
ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р.
Показники
Значення показників
Абсолютне відхилення
(+,-)
на початок звітного періоду
на кінець звітного періоду
Оборотні активи
18 031
16 017
-2014
Запаси
4095
5440
+1345
Виробничі запаси
36
79
+43
Незавершене виробництво
4059
5361
+1302
Поточні зобов’язання
9403
6470
-2933
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
1813
1892
+79
Поточні зобов’язання за розрахунками з одержаних авансів
2371
329
-2042
Власні оборотні кошти
8 628
9547
+919
Нормальні джерела формування запасів
12810
11768
-1042
Тип поточної фінансової стійкості
Абсолютна
Абсолютна
Аналіз динаміки абсолютних показників фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р. показав, що протягом звітного періоду тип фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» не змінився. Підприємство залишилося в стані абсолютної фінансової стійкості, що свідчить про платоспроможність і незалежність підприємства від кредиторів. Абсолютна фінансова стійкість показує, що запаси підприємства повністю сформовані за рахунок його власних джерел (власного капіталу).
Результати аналізу динаміки відносних показників фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р. представлено у табл.3.2.
Таблиця 3.2.
Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р.
Показники
Значення показника
Абсолютне
відхилення
(+,-)
на початок звітного періоду
на кінець звітного періоду
Коефіцієнт автономії
0,68
0,74
+0,06
Коефіцієнт заборгованості
0,32
0,26
-0,06
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності
0,74
0,80
+0,06
Коефіцієнт маневреності власного капіталу
0,34
0,37
+0,03
Аналіз динаміки основних відносних показників фінансової стійкості ПАТ «Укрхімпроект» за 2014р. свідчить про збільшення коефіцієнта автономії на 0,06, тобто збільшення частки власного капіталу в загальній сумі джерел фінансування. Оскільки коефіцієнт автономії як на початок, так на кінець звітного періоду більший за 0,5, то всі зобов’язання підприємства можуть бути покриті його власними коштами. Зменшення коефіцієнта заборгованості на 0,06% свідчить про зменшення залежності від зовнішніх джерел фінансування. Спостерігається зміна коефіцієнта довгострокової фінансової незалежності із 0,74 до 0,80, що свідчить про підвищення фінансової стійкості підприємства і зниження його поточних зобов’язань. Збільшення коефіцієнта маневреності в динаміці на 0,03 позитивно характеризує зміни у фінансовому стані підприємства, свідчить про збільшення його можливостей фінансового маневру (маневру власними коштами).
4. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства
Одними з головних критеріїв оцінки фінансового стану підприємств є їх ліквідність та платоспроможність. Оцінка ліквідності та платоспроможності проводиться за такими коефіцієнтами: коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт проміжної ліквідності та коефіцієнт загальної ліквідності.
Для оцінки ліквідності та платоспроможності ПАТ «Укрхімпроект» потрібно провести аналіз ліквідності балансу підприємства (табл. 4.1.) та оцінку відносних показників ліквідності та платоспроможності (табл. 4.2.).
Таблиця 4.1.
Аналіз ліквідності балансу ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 р.
Ранжувания активів балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Ранжування пасивів балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Платіжний надлишок (+), нестача (-), тис. грн
Рівень покриття зобов'язань, %
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1. Високоліквідні активи (А1), тис. грн..\
3364
2181
1. Термінові пасиви (П1), тис. грн.
8019
4749
-4655
-2568
41,95
45,92
2. Швидколіквідні активи (А2), тис. грн.
10495
8356
2. Короткострокові пасиви (П2), тис. грн.
0
0
+10495
+8356
х
х
3. Повільноліквідні активи (А3), тис. грн.
4172
5480
3. Довгострокові пасиви (П3), тис. грн.
3523
3950
+649
+1530
118,42
138,73
4. Важколіквідні активи (А4), тис. грн.
18426
18000
4. Постійні пасиви ((П4), тис. грн.
24915
25318
-6489
-7318
73,96
71,10
Баланс
36457
34017
Баланс
36457
34017
-
-
-
-
Аналіз ліквідності балансу ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 рік показав, що не є абсолютно ліквідним, оскільки не виконується умова А1>П1 на початок і кінець періоду. Різниця між високоліквідними активами і терміновими пасивами досить велика: на початок звітного періоду нестача становила 4655 тис. грн., на кінець – 2568 тис. грн. Рівень покриття при цьому становив 41,95% і 45,92% відповідно. Нестача грошових коштів та інших швидколіквідних активів групи А1 була компенсована надлишком групи А2.
Умова А3>П3 для ПАТ «Укрхімпроект» виконується, а це свідчить про високий рівень його платоспроможності, про наявність достатнього обсягу запасів, товарів та інших активів, що повільно реалізуються. Рівень покриття такими активами довгострокових пасивів становить 118,42% на початок звітного періоду і 138,73% на кінець звітного періоду. Існує тенденція до збільшення повільноліквідних активів, що свідчить про підвищення платоспроможності підприємства. Також виконується умова за якої вартість важколіквідних активів є меншою за вартість постійних пасивів (на 6489 тис. грн. на початок звітного періоду і на 7318 тис. грн. на кінець).
Таблиця 4.2.
Динаміка відносних показників ліквідності та платоспроможності
ПАТ «Укрхімпроект» за 2014р.
Показники
Значення показника
Абсолютне відхилення
(+,-)
на початок звітного періоду
на кінець звітного періоду
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,41
0,45
0,04
Коефіцієнт проміжної ліквідності
1,72
2,21
0,49
Коефіцієнт загальної ліквідності
2,24
3,37
1,13
Аналіз динаміки відносних показників ліквідності та платоспроможності ПАТ «Укрхімпроект» за 2014 рік показав, що коефіцієнт абсолютної ліквідності зріс на 0,04 і становить 0,45. Це свідчить про платоспроможність підприємства і показує, що за першою вимогою підприємство за рахунок найліквідніших активів зможе покрити майже половину зобов’язань. Коефіцієнт проміжної ліквідності зріс на 0,49 що свідчить про неефективне використання необоротних активів, тому що коефіцієнт перевищує оптимальне значення. Коефіцієнт загальної ліквідності зріс на 1,13 і у звітному періоді становить 2,24. Це свідчить про те, що підприємство своєчасно повертає борги, тобто підприємство є платоспроможним.
5. Аналіз ділової активності підприємства
Оцінка ділової активності проводять за рахунок аналізу динаміки загальних показників господарської діяльності (табл. 5.1.) та динаміки показників ділової активності ПАТ «Укрхімпроект» (табл. 5.2.).
Таблиця 5.1.
Динаміка загальних показників господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014рр.
Показники
Попередній період
Звітний період
Темп
зростання,
%
Середньорічна сума інвестованого капіталу (середньорічна вартість активів), тис. грн.
31 826
35 237
110,71
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
34 492
26 401
76,54
Чистий прибуток, тис. грн.
2943
403
13,70
Аналіз загальних показників господарської діяльності ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014 рр. показав, що співвідношення темпів зростання чистого прибутку, чистого доходу від реалізації продукції та капіталу (активу) інвестованого в діяльність підприємства (13,70% < 76,54% < 110,71% > 100%) не є оптимальним. При зростанні (10,71%) суми інвестованого капіталу досить суттєво знизився обсяг чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) також скоротився чистий прибуток підприємства. Нерівність(110,71%) > 100%, свідчить про покращення економічного потенціалу підприємства. Нерівність (76,54%) < (110,71%), тобто за кожну гривню додатково вкладеного капіталу підприємство отримує менше, ніж одну гривню віддачі; нерівність (13,7) < (76,54%) – це свідчить про те, що темпи зростання чистого прибутку є нижчими за темпи зростання чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Тому господарську діяльність ПАТ «Укрхімпроект» можна оцінити як загрозливу
Таблиця 5.2.
Динаміка показників ділової активності ПАТ «Укрхімпроект»
за 2013-2014рр.
Показники
Попередній період
Звітний період
Абсолютне відхилення
(+,-)
1. Вихідні дані для розрахунку показників
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
34 492
26 401
- 8091
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
26 485
22 854
- 3631
Середня вартість активів, тис. грн.
31 826
35 237
+3411
Середня вартість запасів, тис. грн.
6012,5
4767,5
-1245,2
Середня вартість дебіторської заборгованості, тис. грн.
6134,5
8688,5
+2554
Середня вартість кредиторської заборгованості, тис. грн.
7186
6704,5
- 481,5
2. Показники оборотності
Коефіцієнт оборотності активів
1,08
0,75
-0,33
Середня тривалість обороту активів, днів
332,17
480,49
+148,32
Коефіцієнт оборотності запасів
4,40
4,79
+0,39
Середня тривалість обороту запасів, днів
81,73
75,10
-6,63
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості
5,62
3,04
-2,58
Середня тривалість обороту дебіторської заборгованості, днів
64,03
118,48
+54,45
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості
4,80
3,94
-0,86
Середня тривалість обороту кредиторської заборгованості, днів
75
91,42
+16,42
Аналіз динаміки показників ділової активності ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014рр. свідчить про те, що динаміка більшості показників ділової активності оцінюється негативно. Коефіцієнт оборотності активів скоротився на 0,33, тобто скоротилася кількість оборотів активів за 2014 р. Середня тривалість обороту активів зросла на 148 днів (у звітному періоді становить 480 днів). Дещо зросла оборотність запасів (на 0,39), що вказує на інтенсивніше використання запасів.
У 2014р. спостерігається скорочення коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості на 2,58 та коефіцієнта кредиторської заборгованості на 0,86, що свідчить про несвоєчасне погашення покупцями заборгованостей перед підприємством, а отже про порушення платіжної дисципліни. Середня тривалість обороту дебіторської заборгованості збільшилася на 54 дні і у звітному періоді становить 118 днів становить що свідчить про збільшення кількості днів, яких в середньому потрібно для отримання оплати за товари, роботи та послуги. Середня тривалість обороту кредиторської заборгованості збільшилася на 16 днів (у звітному періоді становить 91 день), що свідчить про збільшення періоду повернення боргів підприємством.
6. Аналіз фінансових результатів підприємства
Аналіз рівня і динаміки фінансових результатів ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014 рр. подано в табл. 6.1.
Таблиця 6.1.
Рівень і динаміка фінансових результатів ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014рр.
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
абсолютне
відносне, %
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) , тис. грн.
34 492
26 401
- 8091
- 23,45
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) , тис. грн.
26 485
22 854
- 3631
- 13,7
Валовий прибуток (збиток) , тис. грн.
8007
3547
- 4460
- 55,7
Інші операційні доходи, тис. грн.
471
328
- 143
- 30,36
Адміністративні витрати, тис. грн.
2391
2336
- 55
- 2,3
Витрати на збут, тис. грн.
0
0
0
0
Інші операційні витрати, тис. грн.
1476
835
- 641
- 43,42
Прибуток (збиток) від операційної діяльності, тис. грн.
4611
704
- 3907
- 84,73
Інші фінансові доходи, тис. грн.
0
91
+ 91
0
Фінансові витрати, тис. грн.
43
0
- 43
- 100
Інші витрати, тис. грн.
248
0
- 248
- 100
Прибуток (збиток) до оподаткування, тис. грн.
4320
795
- 3525
- 81,6
Витрати (дохід) з податку на прибуток, тис. грн.
1377
392
- 985
- 6,89
Чистий прибуток, тис. грн.
2943
403
- 2540
- 86,3
Здійснивши аналіз фінансових результатів діяльності ПАТ «Укрхімпроект» можна сказати, що у звітному періоді порівняно з попереднім його стан дещо погіршився. Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) у звітному періоді зменшився на 8091 тис. грн. або на 23,45% порівняно із попереднім. Особливих негативних змін зазнали показники операційної діяльності, де собівартість реалізованої продукції скоротилася на 13,7%.;скоротилися адміністративні витрати (на 2,3%) і відповідно валовий прибуток зменшився на 55,7% і у звітному періоді становить 3547 тис. грн.
У складі фінансових результатів від інвестиційної та фінансової діяльності спостерігаються як позитивні, так і негативні зміни: у звітному періоді зросли інші фінансові доходи (на 91 тис. грн.) при одночасному зменшенні інших операційних доходів на 30,36%; зменшилися інші операційні витрати (на 43,42%); чистий прибуток у звітному періоді порівняно з попереднім також зменшився ( на 86,3 %); суттєво зменшилися як фінансові, так і інші витрати (на 100%). Загальний фінансовий результат від усіх видів господарської діяльності – прибуток від операційної діяльності на підприємстві зменшився на 84,73%, а чистий прибуток – на 86,3%.
Аналіз динаміки, складу і структури доходів ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014рр. подано в табл. 6.2.
Таблиця 6.2.
Динаміка, склад і структура доходів ПАТ «Укрхімпроект» за 2013-2014рр.
Попередній період
Звітний
період
Відхилення
(+, -)
Показники
сума, тис. грн.
структура, %
сума, тис. грн.
структура, %
абсолютне
структури,
%
відносне, %