Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни
«Облік у зарубіжних країнах»
Варіант - 57
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………3
Теоретична частина..……………………………………………………………..4
Практична частина………………………………………………………………15
Висновок…………………………………………………………………………16
Список використаних джерел…………………………………………………..17
ВСТУП
Бухгалтерський облік є мовою ділового спілкування учасників бізнесу усіх країн світу. Він виконує функцію фінансового центру управлінської інформаційної системи, одним із завдань якої є створення бази, необхідної для аналізу, інтерпретації та використання інформації з метою прийняття оптимальних управлінських рішень. Успішна реалізація цієї функції можлива лише за умови забезпечення високого рівня професійної підготовки фахівців економічного спрямування, які б володіли досвідом організації обліку у зарубіжних країнах-партнерах, вміли інтерпретувати дані фінансової звітності різних країн та використовувати облікову інформацію для прийняття управлінських рішень.
Активізація стратегічного курсу України на інтеграцію зі світовим економічним простором, залучення іноземних інвестицій, формування відкритої економіки, стратегічним призначенням якої є сприяння підвищенню ефективності і конкурентоспроможності, потребують нових підходів до побудови бухгалтерського обліку.
Значний вплив на побудову бухгалтерського обліку має середовище, в якому він функціонує. Тому національні та міжнаціональні облікові системи, які історично сформувалися у світі, втілили у собі національні традиції, багатовіковий досвід і менталітет облікових працівників, особливості економічного і політичного розвитку окремих країн чи груп країн, які створили ці системи. Тобто конкретні правила та процедури ведення обліку, форми і порядок подання звітності в цих країнах суттєво відрізнялися. Подальша інтернаціоналізація економічних відносин та їх ринкове спрямування зумовили потребу стандартизації обліку і звітності як інформаційних засобів ділового спілкування та ефективного господарювання.
Теоретична частина
Тестові завдання
170. Суттєвий вплив на визначення величини власного капіталу має класифікація фінансових інструментів, які згідно МСБО 32 поділяються на:
а) фінансові зобов’язання та інструменти залученого капіталу;
б) фінансові зобов’язання та інструменти власного капіталу;
в) поточні зобов’язання та інструменти власного капіталу;
г) фінансові зобов’язання та нерозподілений прибуток;
д) всі відповіді не вірні.
Правильна відповідь: б) фінансові зобов’язання та інструменти власного капіталу.
117. Собівартість одиниць запасів, які є взаємозамінними, може визначатися згідно МСБО 2 “Запаси”:
а) методом ФІФО;
б) методом ЛІФО;
в) методом роздрібних цін;
г) способом використання конкретної ідентифікації їхньої індивідуальної собівартості;
д) методом стандартних витрат.
Правильна відповідь: г) способом використання конкретної ідентифікації їхньої індивідуальної собівартості.
141. Визначити, як оцінюються в обліку довгострокові активи при їх поступленні на підприємство і з яких елементів складається ця оцінка:
№ п/п
Причина поступлення довгострокових активів
Вид оцінки
Складові оцінки, якщо такі відомі
1
Якщо купується будівля
За собівартістю
крім договірної ціни у фактичну собівартість включають витрати на її ремонт, переобладнання, тобто на приведення до споживчого виду.
2
Якщо купується обладнання
За собівартістю
фактична собівартість включає договірну ціну, витрати на транспорту-вання, встановлення і монтаж.
3
Якщо купується декіль-ка об’єктів на загальну суму без поділу ціни по об’єктах
За вартістю придбання, об-численою при експертній оцінці
Крім визначеної собі вар-тості по конкретному об’єкту до його балансової вартості додається частка вартості експертної оцінки
4
Об’єкти, що збудовані підприємством
За фактичними витратами будівництва
вартість матеріалів, витра-чених на будівництво; інші прямі витрати, пов’язані з будівництвом (з/п, послуги зі сторони тощо);частина непрямих витрат (управ-лінські витрати).
5
Об’єкти, одержані безкоштовно
За вартістю, відзначеною суб’єктом пере-дачі (закупі-
вельна вартість)
Залишкова балансова вартість, відзначена органі-зацією, яка передала об’єкт
63. В якій країні від підприємств вимагають публікування річного соціального балансу, який розкриває дані про зайнятість, навчання працівників, умови, пов’язані з охороною здоров’я та безпекою:
а) США;
б) Мексиці;
в) Франції;
г) Ізраїлі;
д) Росії.
Правильна відповідь: в) Франції.
6. Які вчені і в якому році запропонували класифікацію країн залежно від практики підготовки фінансової звітності компаній, цінні папери яких зареєстровано на біржах:
а) Гоубе К. і Мюллер Г. у 1980 році;
б) Мюллер Г. і Неєр Р. у 1980 році;
в) Ноубс К. у 1983 році;
г) Френк В. Мік Г. у 1983 році;
д) Гернон Х. і Мік Г. у 1980 році.
Правильна відповідь: в) Ноубс К. у 1983 році.
122. Використання якого методу обліку і оцінки запасів стимулює інтереси держави?
а) Вартість придбання.
б) Вартість реалізації.
в) Вартість, менша із попередніх.
г) Середньозважена вартість.
д) Вартість, визначена у відповідності із методом “перше поступлення –
перше списання”.
Правильна відповідь: д) Вартість, визначена у відповідності із методом “перше поступлення – перше списання”.
195. Згідно МСБО 37 „Забезпечення, непередбачені зобов’язання та непередбачені активи” зобов’язання залежно від їхньої суті й концепції зобов’язальної події класифікують на:
а) поточні і довгострокові;
б) юридичні, поточні і термінові;
в) юридичні, конструктивні, непередбачені зобов’язання і забезпечення;
г) конструктивні і деструктивні;
д) непередбачені, передбачені, юридичні і конструктивні.
Правильна відповідь: в) юридичні, конструктивні, непередбачені зобов’язання і забезпечення;
215. За міжнародними стандартами моментом реалізації і визнання доходів від реалізації є:
а) момент виставлення платіжних документів на адресу покупця;
б) момент відвантаження товарів (продукції);
в) момент отримання грошей на поточний рахунок в банку;
г) момент відвантаження і виставлення платіжних документів на адресу
покупця;
д) момент отримання авансу за ще не відвантажену продукцію.
Правильна відповідь: г) момент відвантаження і виставлення платіжних документів на адресу покупця;
78. Грошові кошти відображаються в обліку за:
а) чистою реалізаційною вартістю;
б) фактичною собівартістю;
в) ринковою ціною;
г) фактичною номінальною вартістю;
д) реальною купівельною спроможністю.
Правильна відповідь: г) фактичною номінальною вартістю;
34. Вкажіть, в якому з історичних етапів розвитку облікової системи вирішувалася та чи інша проблема шляхом внесення у вільний стовпчик біля
назви проблеми порядкового номера історичного етапу.
№ п/п
Історичні етапи
№ п/п
Назва проблеми
1
Торговий
3
Вимірювання праці
2
Підприємницький
5
Вплив невизначених факторів
3
Організаційний
2
Дотримання процедур на підприємстві
4
Оптимізаційний
1
Управління комбінаціями товарів
5
Стратегічний
4
Оптимізація регламентів, проектів
58. Організаційні витрати: суть, облік та амортизація.
Організаційні витрати – це витрати, понесені на організацію діяльності підприємства на початковій стадії його функціонування Це витрати на створення, на рекламу, випуск акцій, гонорари (оплата послуг) адвокатам за складання установчих документів, інкорпораційний внесок державі, вартість друкування акціонерних сертифікатів тощо.
Організаційні витрати можуть належати до нематеріальних активів (капіталізуватися). На витрати компанії вони відносяться через нарахування амортизації впродовж кількох років.
Згідно статті 34 Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності зазначено, що до повного списання організаційних витрат прибуток не підлягає розподілу за винятком тих випадків, коли розмір резервів до розподілу і перенесеної прибутку принаймні дорівнює розміру несписані організаційних витрат. У поясненнях до звітності слід розкрити суми, що включаються до складу «Організаційних витрат» [5].
Організаційні витрати в багатьох країнах (США, Франція, Іспанія, Португалія) розглядаються як довгострокові авансовані витрати, тому згідно з принципом відповідності вони піддягають капіталізації та визнаються поточними витратами (шляхом нарахування амортизації) у тих облікових періодах, в яких вони сприяють отриманню доходу. При цьому строк списання таких витрат в більшості випадків не перевищує 5 років [3].
У США до організаційних відносяться всі витрати, які пов'язані з організацією діяльності підприємства на початку його функціонування. Термін списання встановлюється податковим законодавством (за стандартом бухгалтерського обліку дозволяється амортизувати організаційні витрати впродовж сорока років; водночас податковим регулюванням дозволяється амортизувати їх впродовж п’яти років). Виходячи з цього, на практиці корпорації списують (амортизують) організаційні витрати найчастіше за п’ять років [7, с. 140].
Франції організаційні витрати капіталізуються в складі нематеріальних активів із наступним віднесенням на витрати, термін списання яких - не більше 5 років.
Іспанії організаційні витрати оцінюють за витратами, пов'язаними з придбанням і початком роботи відповідного об'єкта. Протягом визначеного терміну їх систематично списують на рахунок прибутків і збитків. Термін списання становить не більше 5 років.
У Португалії організаційні витрати можуть бути показані в складі активів, з обов'язковим відображенням інформації про це у примітках до фінансової звітності. Термін списання - не більше 5 років [3].
У країнах ЄС зберігаються значні розбіжності щодо капіталізації витрат на нематеріальні активи, термінів амортизації капіталізованих витрат та методів відображення гудвілу у фінансових звітах. Капіталізація організаційних витрат дозволена у Данії, Швеції та Великій Британії. Максимальний термін амортизації капіталізованих організаційних витрат у всіх державах становить 5 років.
В Австрії, Бельгії, Німеччині, Греції, Люксембурзі та Іспанії капіталізовані організаційні витрати відображаються окремою статтею балансу, а у Фінляндії, Франції, Італії, Нідерландах та Португалії такі витрати включаються до складу статті «Нематеріальні активи».
У процесі створення корпорації виникають організаційні витрати. Це гонорари (оплата послуг) адвокатам за складання установчих документів, інкорпораційний внесок державі, вартість друкування акціонерних сертифікатів тощо. Організаційні витрати належать до нематеріальних активів. На витрати компанії вони відносяться через нарахування амортизації впродовж кількох років. В США, наприклад, за стандартом бухгалтерського обліку дозволяється амортизувати організаційні витрати впродовж 40 років. Водночас податковим регулюванням дозволяється амортизувати їх впродовж 5 років. Виходячи з цього, в практиці корпорації списують (амортизують) організаційні витрати найчастіше за 5 років.
Витрати на створення корпорації відображаються в обліку таким чином:
Дт «Нематеріальні активи (організаційні витрати)»; Кт «Грошові кошти».
Корпорація може для оплати таких витрат виділити частину своїх акцій:
Дт «Нематеріальні активи (організаційні витрати)»; Кт «Статутний капітал (прості акції)»; Кт «Додатковий капітал (прості акції)».
За перший рік буде нараховано амортизацію, що відображається такою проводкою: Дт «Витрати на амортизацію (нематеріальні активи)», Кт «Амортизація (знос) нематеріальних активів (організаційні витрати)». Допускається також пряме їх списання: Дт «Витрати на амортизацію (нематеріальні активи)», Кт «Нематеріальні активи (організаційні витрати)» [7, с. 134-135].
88. Облік доходів згідно міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
У «Концептуальній основі складання та подання фінансових звітів» дохід розглядається як збільшенні економічних вигод протягом облікового періоду у вигляді надходження збільшення активів чи зменшення зобов'язань, які приводять до збільшення власного капіталу окрім, пов'язаних із внесками учасників капіталу. Визначення доходу включає дохід від основної та дохід від інших операцій [6, с. 79].
Дохід від реалізації товарів має визнаватися в разі задоволення наступних умов: – підприємство передало покупцеві суттєві ризики і винагороди, пов'язані з власністю на товар; – підприємство більше не бере участі в управлінні у тому ступені, який, як правило пов'язаний з правом власності, і не контролює продані товари; – сума доходу може бути достовірно виміряні.
Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про доходи та її розкриття у фінансовій звітності зарубіжних компаній визначаються МСБО 18 «Дохід». Метою цього стандарту є визначення облікового підходу до доходу, який виникає в результаті певних типів операцій та подій.
Дохід визначено як збільшення економічних вигод протягом облікового періоду у вигляді надходження або збільшення корисності активів чи зменшення зобов'язань, що веде до збільшення власного капіталу, крім випадків, пов'язаних із внесками учасників до власного капіталу [1, с. 420-421].
За МСБО 18 «Дохід», дохід має включати як надходження від основної діяльності підприємства, так і прибуток від інших операцій. Дохід є надходженням, яке виникає в результаті звичайної діяльності підприємства і позначається різними назвами, а саме: реалізація, гонорари, відсотки, дивіденди, роялті. З суми доходу виключають: суми податків, що утримуються за дорученням держави; суми, отримані на користь інших третіх осіб.
Дохід визнається, коли існує ймовірність припливу на підприємство майбутніх економічних вигод і ці вигоди можна достовірно оцінити. МСБО 18 окреслює обставини, за яких зазначені критерії будуть дотримані, а отже дохід буде визнаний. Він подає також практичні положення щодо застосування цих критеріїв.
Даний стандарт має використовуватися в обліку доходу, який виникає в результаті таких операцій і подій:
реалізація товарів;
надання послуг;
використання активів підприємства іншими сторонами, результатом чого є відсотки, роялті та дивіденди.
Відповідно до міжнародних стандартів дохід включає тільки валове надходження економічних вигод, які отримані та підлягають отриманню підприємством на його поточний рахунок. Суми, отримані від імені третіх сторін (такі, як податок з продажу, податки на товари і послуги та податок на додану вартість), не є економічними вигодами, що надходять на підприємство, і не ведуть до збільшення власного капіталу, а отже, вони виключаються з доходу. Порядок формування доходів наведений на рис. 1.
Рис. 1 Порядок формування доходу за МСБО 18 «Дохід»
Дохід за МСБО 18 оцінюється за справедливою вартістю компенсації, яка була отримана або підлягає отриманню. В більшості випадків компенсація дається у грошовій формі або у формі грошових коштів, а дохід виражається в тій сумі грошових коштів чи еквівалентів, які були отримані або піддягають отриманню. Проте, в разі відстрочки надходження грошових коштів або їх еквівалентів справедлива вартість компенсації може бути нижчою від номінальної суми грошових коштів, яка була чи буде отримана [1, с. 419].
Наприклад, підприємство може надати безвідсотковий кредит покупцю або прийняти від покупця у вигляді компенсації за реалізацію товарів вексель до отримання, ставка відсотка якого буде нижчою за ринкову. Коли домовленість фактично є фінансовою операцією, справедлива вартість компенсації визначається шляхом дисконтування всіх майбутніх надходжень із використанням умовної ставки відсотку. Умовна ставка відсотка буде найточніше визначена з двох наведених нижче ставок:
домінуючої ставки на подібний інструмент емітента з подібноюкредитною ставкою;
ставки відсотку, яка дисконтує номінальну суму компенсації інструменту до поточної грошової ціни реалізації товарів чи надання послуг.
Різниця між справедливою та номінальною сумою компенсації визначається як дохід від відсотку.
Коли товари або послуги обмінюються чи піддягають обміну на товари або послуги, які є подібними за характером та вартістю, обмін розглядається як операція, яка не генерує дохід. Це часто відбувається з такими товарами як олія або молоко, коли постачальники обмінюються запасами в різних регіонах для вчасного задоволення попиту в певній місцевості. Коли товари реалізуються або послуги надаються в обмін на неподібні товари чи послуги, обмін розглядається як операція, яка генерує дохід.
Критерії визнання в МСБО 18, як правило, застосовуються окремо до кожної операції. Проте за певних обставин для відображення суті операції необхідно застосувати критерії визнання до окремих компонентів однієї операції, які підлягають визначенню. Наприклад, коли ціна реалізації продукту включає суму за подальші послуги, яка підлягає визначенню, ця сума підлягає відстроченню і визнається як дохід за період, коли надавалися послуги.
І навпаки, критерії визнання застосовуються до двох або більше операцій разом, коли зони пов'язані таким чином, що комерційний ефект не можна зрозуміти без посилання на серію операцій в цілому. Наприклад, підприємство може реалізувати товари й одночасно укласти окремий договір на придбання цих товарів пізніше, таким чином спростовуючи суттєвий результат операції; в такому випадку обидві операції мають розглядатися разом [1, с. 420].
Сума доходу обліковується за ринковою вартістю товару, тобто з врахуванням наданих покупцю знижок. Визнання доходу продавцем супроводжується записом: Дт «Рахунки до отримання»; Кт «Дохід від продажу».
Необхідно зазначити, що торговельні знижки і знижки з обсягу: не відображаються на рахунках обліку; ніколи не показуються у звітності.
Якщо підприємство застосовує метод ціни «брутто» в обліку знижок за дострокову оплату (знижка за дострокову оплату визнається на рахунках, коли платіж отримано в межах переводу дії знижки), сума знижки не вираховується безпосередньо з доходу від продажу, а відображається на окремому контрарному рахунку до рахунку «Дохід від продажу» і у Звіті про
прибутки і збитки вираховується із валових продаж для розрахунку “нетто” доходу від продажу. Надалі, при використанні покупцем тільки частини знижки, різниця обліковується на рахунку “Втрачена знижка за дострокову оплату”, і розглядається як стаття інших доходів [6, с. 79-80].
Практична частина
18. В американській компанії “Альфа” 1 липня 200N р. було встановлено ФДС в розмірі 200 дол. Станом на кінець липня у ФДС були в наявності такі квитанції з оплати: витрат на перевезення – 100 дол.; канцелярські витрати –
20 дол.; поштові витрати – 40 дол. Вказати проведення в обліку компанії “Альфа” створення ФДС, витрати з ФДС та його поповнення.
Розв’язання:
1)
Створення ФДС
Дт
«ФДС»
200$
Кт
«Грошові кошти»
200$
2)
Витрати з ФДС
Дт
«Транспортні витрати»
100$
Дт
«Канцелярські витрати»
20$
Дт
«Поштові витрати»
40$
Кт
«ФДС»
160$
3)
Поповнення ФДС
Кт
«Грошові кошти»
160$
58. Американська корпорація продала 1,5 млн. своїх акцій (номінальною вартістю 2 дол. За штуку) на підставі договору про купівлю за ціною 10 дол. За акцію, але оплата 50% загальної вартості акцій буде здійснено через пів року. Відобразити цю операцію в обліку.
Розв’язання:
1)
Дт «Грошові кошти»
Кт «Акціонерний капітал»
1,5 млн. дол.
Дт «Заборгованість за акції»
Кт «Акціонерний капітал»
1,5 млн. дол.
2)
Дт «Грошові кошти»
Кт «Додатковий капітал»
6 млн. дол.
Дт «Заборгованість за акції»
Кт «Додатковий капітал»
6 млн. дол.
3)
Дт «Грошові кошти»
Кт «Заборгованість за акції»
7,5 млн. дол.
ВИСНОВОК
Вивчення та розуміння сутності бухгалтерського обліку та звітності в зарубіжних країнах є дуже важливим елементом для інтеграції та приведення бухгалтерського обліку в Україні до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів та основ формування й розвитку економічної сфери суспільства.
Це питання є досить актуальним в сучасних умовах реформування бухгалтерського обліку в Україні на базі міжнародних стандартів обліку. Тільки системний підхід, наукове дослідження кращих прикладів організації обліку в зарубіжних країнах дозволить у майбутньому практично застосувати їх у нашій державі, забезпечити в ній із врахуванням національних традицій належне функціонування бізнесу та підприємництва.
У даній контрольній роботі досліджено та проаналізовано питання, які стосуються організаційних витрат, їх суті, обліку та амортизації та обліку доходів згідно міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Також пророблено низку тестових завдань та виконано 2 практичних завдання, що стосуються наведенням обліку операцій, пов’язаних з продажем акцій, а також створення ФДС, витрати з ФДС та його поповнення.
Написання цієї контрольної роботи дало змогу якнайкраще сформувати теоретичні знання та практичні навички з організації обліку в зарубіжних країнах.
.
.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бутинець Ф.Ф., Горецька Л.Л. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах. Навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів – Житомир: ПП «Рута», 2003.
Герасименко І.С. Удосконалення обліку необоротних активів на основі досвіду зарубіжних країн [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/1_NIO_2012/Economics/7_98410.doc.htm
Воронко Р.М. Облік у зарубіжних країнах: Навч. посіб. - Львів: «Магнолія», 2012. – 744 с.
Губачова О.М., Мельник С.І. Облік у зарубіжних країнах: Підручник.-К.: Центр учбової літератури, 2008.-432с.
Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності
Полякова Л.В., Мохняк В.С. Облік в зарубіжних країнах. Конспект лекцій. – 2009.
Єфіменко В.І., Лук’яненко Л.І. Облік в зарубіжних країнах: Навчальний посібник для самост. вивч. дисц. / за ред. Єфіменка В.І. – К.: КНЕУ, 2005. – 211 с.