МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Лабораторні роботи № 7
Діаграма класів
з дисципліни
“Системний аналіз ”
Львів – 2016
МЕТА РОБОТИ
Мета роботи – ознайомитися та оволодіти інструментом уніфікованого представлення даних - моделлю "сутність-зв’язок”.
один до одного (позначається 1:1). Це означає, що в такому зв'язку сутності з однією роллю завжди відповідає не більше однієї сутності з іншою роллю. У розглянутому прикладі це зв'язок "керує", оскільки у кожному відділі може бути лише один начальник, а співробітник може керувати лише в одному відділі. Даний факт представлений на Рис. 2.2, де прямокутники позначають сутності, а ромб - зв'язок. Оскільки степінь зв'язку для кожної сутності дорівнює 1, то вони з'єднуються однією лінією.
Рис. 1.1 Приклад графічної побудови зв’язку один-до-одного
один до багатьох (1:n). У даному випадку сутності з однією роллю може відповідати будь-яка кількість сутностей з іншою роллю. Таким є зв'язок ВІДДІЛ-СПІВРОБІТНИК. У кожному відділі може працювати довільна кількість співробітників, але співробітник може працювати лише в одному відділі. Графічно степінь зв'язку n відображається "деревоподібною” лінією, як це зроблено на Рис 2.4.
Рис. 1.2 Приклад графічної побудови зв’язку один-до-багатьох
багато до одного (n:1). Цей зв'язок аналогічний відображенню 1:n. Припустимо, що представлення нами підприємство будує свою діяльність на підставі контрактів, що підприємство, яке ми розглядаємо, будує свою діяльність на основі контрактів, які укладаються із замовниками. Цей факт відображається у моделі "сутність-зв'язок” (Рис.2.5) за допомогою зв'язку КОНТРАКТ-ЗАМОВНИК, який об'єднує сутності КОНТРАКТ(НОМЕР, ТЕРМІН_ВИКОНАННЯ, СУМА) і ЗАМОВНИК(НАЗВА, АДРЕСА). Оскільки з одним замовником може бути укладено більше одного контракту, то зв'язок КОНТРАКТ-ЗАМОВНИК між цими сутностями матиме степінь n:1.
Рис. 2.5 Приклад графічної побудови зв’язку багато-до-одного
У даному випадку, по представлення очевидних міркуваннях (кожний контракт укладений представлення конкретним замовником, а кожний замовник має хоча б один контракт, інакше він не був би таким), кожне представлення має обов'язковий клас приналежності.
багато до багатьох (n:n). У цьому випадку кожне з асоційованих сутностей може бути представлена будь-якою кількістю екземплярів. Нехай на підприємстві для виконання кожного контракту створюється робоча група, у яку входять співробітники різних відділів. Оскільки кожний співробітник може входити в кілька (у тому числі і в жодну) робочих груп, а кожна група повинна включати не менше одного співробітника, то зв'язок між сутностями СПІВРОБІТНИК і РОБОЧА_ГРУПА має степінь n:n (Рис.2.6.).
Рис. 2.6 Приклад графічної побудови зв’язку багато -до-багатьох
Визначення 2.9 Якщо існування сутності x залежить від існування сутності у, то x називається залежною сутністю (інколи сутність x називають "слабкою", а сутність у – “сильною”).
ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ
Опис предметної області Ви є керівником комерційної служби у фірмі, що займається прокатом автомобілів . Вашим завданням є відстеження фінансових показників роботи пункту прокату. У ваш автопарк входить певна кількість автомобілів різних марок, вартостей і типів. Кожен автомобіль має свою вартість прокату. У пункт прокату звертаються клієнти. Всі клієнти проходять обов'язкову реєстрацію, при якій про них збирається стандартна інформація (прізвище, ім'я, по батькові, адреса, телефон). Кожен клієнт може звертатися в пункт прокату кілька разів. Реєстрація не потрібна, якщо клієнт звертався до вас раніше. Всі звернення клієнтів фіксуються, при цьому по кожній угоді запам'ятовується дата видачі та очікувана дата повернення. Укладається письмовий договір оренди, в якому зазначені дані про орендаря і орендодавця, умови на яких здійснюється оренда, права та обов’язки обох сторін, строки, для того щоб уникнути зайвих питань. Договір затверджується адвокатом, якщо цього бажає клієнт. Вартість прокату автомобіля повинна залежати не тільки від самого автомобіля, але і від терміну його прокату, а також від року випуску. Також потрібно запровадити систему штрафів за повернення автомобіля в неналежному вигляді і систему знижок для постійних клієнтів.
Договір повинен виконуватись так, щоб не було претензій до орендодавця, так як вам важливо, щоб кількість клієнтів збільшувалась, тому вам потрібно передбачити всі можливі варіанти перебігу подій, строго виконувати пункти договору. У разі ж порушень клієнта потрібно оптимально обрахувати штраф.
ВИСНОВОК
Виконавши лабораторну роботу, я засвоїв як теоретичні, так і практичні навички по створенні індормаційних моделей (ER-діаграм). Дані діаграми відображають зв’язки між сутностями.