ІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра САПР
/
Звіт
до лабораторної роботи № 6
на тему:
Побудова діаграм потоків робіт засобами BPWin
з курсу: “ Системний аналіз ”
ЛЬВІВ – 2016
1. МЕТА РОБОТИ
Мета роботи – ознайомитися з методологією побудови діаграм потоків робіт з використанням програмного продукту BPWin.
2. КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНI ВIДОМОСТI
Присутність у ДПД елементів для позначення джерел, приймачів і сховищ даних дозволяє ефективніше і наочніше описати процес документообігу. Проте для опису логіки взаємодії інформаційних потоків більше підходить IDEF3, який називається workflow diagramming. У перекладі українською Wokflow дослівно означає потік робіт. Завдання, які вирішуються системами Wokflow – автоматизувати потік робіт, а отже, і бізнес-процеси, в рамках яких цей потік розглядається. Wokflow – це методологія моделювання, яка використовує графічний опис інформаційних потоків, взаємовідносин між процесами обробки інформації і об’єктів, що є частиною цих процесів. Діаграми Workflow можуть бути використані в моделюванні бізнес-процесів для аналізу завершеності процедур обробки інформації.
У кожному бізнесі є рутинні процеси. Від виписування рахунків до узгодження документів. У цій рутині людина губиться, щось забуваючи, щось роблячи не найоптимальнішим чином. Workflow − це технологія, яка допомагає оптимізувати рутину і заощадити робочий час.
Бізнес-процес звичайно пов’язаний з операційними завданнями і бізнес-відношеннями, наприклад, процес обробки заявки клієнта або процес розроблення нового виробу. Процес може цілком здійснюватися у межах одного організаційного підрозділу, охоплювати декілька підрозділів в рамках організації або навіть декілька різних організацій, як, наприклад, у системі відносин клієнт-постачальник. Бізнес-процес може включати формальні і відносно неформальні взаємодії між учасниками; його тривалість може також коливатися в широких межах.
Workflow − це впорядкована в часі множина робочих завдань, які отримують співробітники і які обробляються ними вручну або за допомогою засобів механізації/автоматизації, але з тією послідовністю і в рамках тих правил, які визначені для даного бізнес-процесу. Кажучи простіше, можна провести наступну аналогію: бізнес-процес – це своєрідний конвеєр, який працює за своїми правилами і технологіями, а потік завдань аналогічний потоку виробів (вузлів, деталей), які пересуває цей конвеєр.
Бізнес-процес, по суті, об’єднує потік робіт і функції, які повинні виконуватися над елементами (завданнями) цього потоку, людей і устаткування, які реалізують ці функції, а також правила, які керують послідовністю виконанням цих функцій.
2.1 Методологія IDEF3
IDEF3 – це метод, що має основною метою дати можливість аналітикам описати ситуацію, коли процеси виконуються у певній послідовності, а також описати об’єкти, які беруть участь спільно в одному процесі.
Техніка опису набору даних IDEF3 є частиною структурного аналізу. На відміну від деяких методик описів процесів IDEF3 не обмежує аналітика надмірно жорсткими рамками синтаксису, що може призвести до створення неповних або суперечливих моделей.
IDEF3 може бути також використаний як метод створення процесів. IDEF3 доповнює IDEF0 і містить все необхідне для побудови моделей, які надалі можуть бути використані для імітаційного аналізу.
Кожна робота в IDEF3 описує певний сценарій бізнес-процесу і може бути частиною іншої роботи. Оскільки сценарій описує мета і рамки моделі, важливо, щоб роботи іменувалися віддієслівним іменникам, що позначають процес дії, або фразою, що містить такий іменник.
Точка зору на модель повинна бути задокументована. Звичайно це точка зору людини, яка відповідає за роботу в цілому. Також необхідно документувати мету моделі – ті питання, на які покликана відповісти модель. Приклад діграми IDEF3, побудованій в BPWin, наведено на рис.1.
/
Рис.1 Приклад діаграми IDEF3
Діаграма є основною одиницею опису в IDEF3. Важливо правильно побудувати діаграми, оскільки вони призначені для читання іншими людьми (а не тільки автором).
Одиниці роботи – Unit of Work (UOW) – також називаються роботами (activity), є центральними компонентами моделі. У IDEF3 роботи зображаються прямокутниками з прямими кутами і мають назву, виражену віддієслівним іменником, що позначає процес дії, одиночним або у складі фрази, і номер (ідентифікатор); інший іменник у складі тієї ж фрази звичайно відображає основний вихід (результат) роботи (наприклад, "Виготовлення виробу"). Часто іменник в назві роботи змінюється у процесі моделювання, оскільки модель може уточнюватися і редагуватися. Ідентифікатор роботи присвоюється при створенні і не більше незмінюється. Навіть якщо робота буде видалена, її ідентифікатор не використовуватиметься для інших робіт. Звичайно номер роботи складається з номера батьківської роботи і порядкового номера на поточній діаграмі.
Зв'язки показують взаємовідношення між роботами. Всі зв’язки в IDEF3 однонаправлени і можуть бути направлені куди завгодно, але звичайно діаграми IDEF3 намагаються побудувати так, щоб зв’язки були направлені зліва направо. У IDEF3 розрізняють три типи стрілок, які відображають зв’язки, стиль яких встановлюється через меню Edit/Arrow Style:
Зв’язок передування (Precedence) /
суцільна лінія, що зв’язує одиниці робіт (UOW). Рисується зліва направо або зверху вниз. Показує, що робота-джерело повинна закінчитися перш ніж робота-мета розпочнеться.
Зв’язок відношення (Relational Link) /
пунктирна лінія, що використовується для відображення зв’язків між одиницями робіт (UOW) а також між одиницями робіт і об’єктами посилань.
Потоки об’єктів (Object Flow) /
стрілка з двома наконечниками, застосовується для опису того факту, що об’єкт використовується в двох або більше одиницях роботи, наприклад, коли об’єкт породжується в одній роботі і використовується в іншій.
Зв’язок передування показує, що робота-джерело закінчується раніше, ніж розпочинається робота-мета. Часто результатом роботи-джерела стає об’єкт, необхідний для запуску роботи-мети. У цьому випадку стрілку, яка позначає об’єкт, зображають з подвійним наконечником. Назва стрілки повинна ясно ідентифікувати об’єкт, що відображається. Потік об’єктів має ту ж семантику, що і старша стрілка.
Відношення показує, що стрілка є альтернативою стрілці передування або потоку об’єктів в сенсі задання послідовності виконання робіт – робота-джерело не обов’язково повинна закінчитися, перш ніж робота-мета розпочнеться. Більше того, робота-мета може закінчитися перш ніж закінчиться робота-джерело.
Закінчення однієї роботи може служити сигналом про початок декількох інших робіт, або ж одна робота для свого запуску може очікувати завершення декількох робіт.
Для відображення логіки взаємодії стрілок при злитті і розгалуженні або для відображення множини подій, які можуть або повинні бути завершені перед початком наступної роботи, використовуються перехрестя (Junction). На діаграмах IDEF3 зв’язки можуть зливатися і розгалужуватися тільки чрез перехрестя. Розрізняють два типи перехресть:
перехрестя злиття (Fan-in Junction) – вузол, який збирає зків в один; вказує на необхідність умови завершеності робіт (джерел зв’язків) для продовження процесу (на рис.1 позначений прямокутником з літерою О);
перехрестя розгалуження (Fan-out Junction) – вузол, в якому єдиний вхідний у нього зв’язок розгалужується; показує, що роботи, які ідуть за перехрестям, виконуються паралельно або альтернативно (на рис.1 позначений прямокутником з літерою Х) .
Перехрестя не може використовуватися одночасно для злиття і для розгалуження. Всі перехрестя на діаграмі нумеруються, кожен номер має префікс J. Можна редагувати властивості перехрестя за допомогою діалогу Junction Properties, який викликається в контекстному меню перехрестя командою Definition/Note. На відміну від IDEF0 і ДПД в IDEF3 стрілки можуть зливатися і розгалужуватися тільки через перехрестя.
Об’єкт посилання в IDEF3 виражає певну ідею, концепцію або дані, які не можна пов’язати із стрілкою, перехрестям або роботою. Назва об’єкту посилання задається в діалозі Referent (пункт Name контекстного меню), як назву можна використовувати ім’я бідь-якої стрілки з інших діаграм або назву сутності з моделі даних. Об’єкти посилання повинні бути пов’язані з одиницями робіт або перехрестями пунктирними лініями. Офіційна специфікація IDEF3 розрізняє три стилі об’єктів посилань - безумовні (unconditional), синхронні (synchronous) і асинхронні (asynchronous). BPWin підтримує тільки безумовні об’єкти посилань. Синхронні і асинхронні об’єкти посилань, які використовуються в діаграмах переходів станів об’єктів, не підтримуються.
У IDEF3 декомпозиція використовується для деталізації робіт. Методологія IDEF3 дозволяє декомпонувати роботу багато разів, тобто робота може мати безліч дочірніх робіт. Це дозволяє в одній моделі описати альтернативні потоки. Можливість множинної декомпозиції пред’являє додаткові вимоги до нумерації робіт. Так, номер роботи складається з номера батьківської роботи, версії декомпозиції і власного номера роботи на поточній діаграмі.
Розглянемо процес декомпозиції діаграм IDEF3, що включає взаємодію автора (аналітика) і одного або декількох експертів предметної області.
Перед проведенням сеансу експертизи у експертів предметної області повинні бути документовані сценарії і рамки моделі, для того, щоб зрозуміти цілі декомпозиції. Звичайно експерт предметної області передає аналітику текстовий опис сценарію. На додаток до цього може існувати документація, що описує процеси, які цікавлять аналітика. З цієї інформації аналітик повинен скласти попередній список робіт (віддієслівні іменники, що позначають процес) і об’єктів (іменники, що позначають результат виконання роботи), які необхідні для перерахованих робіт. У деяких випадках доцільно створити графічну модель для представлення її експертові предметної області.
Типи об’єктів посилань
Тип об’єкта посилання
Мета опису
OBJECT
Описує участь важливого об’єкта в роботі
GOTO
Інструмент циклічного переходу (у послідовності робіт, що повторюється), можливо на поточній діаграмі, але не обов’язково. Якщо всі роботи циклу присутні на поточній діаграмі, цикл може також зображатися стрілкою, що повертається на стартову роботу. GOTO може посилатися на перехрестя.
UOB (Unit of behaviour)
Застосовується, коли необхідно підкреслити множинне використання будь-якої роботи, але без циклу. Наприклад, робота "Контроль якості" може бути використана в процесі "Виготовлення виробу" декілька разів після кожної одиничної операції. Звичайно цей тип посилання не використовується для моделювання робіт, які запускаються автоматично.
NOTE
Використовується для документування важливої інформації, що відноситься до будь-яких графічних об’єктів на діаграмі. NOTE є альтернативою внесенню текстового об’єкту до діаграми.
ELAB (Elaboration)
Використовується для вдосконалення графіків або їх детальнішого опису. Звичайно вживається для детального опису розгалуження і злиття стрілок на перехрестях.
Оскільки різні фрагменти моделі IDEF3можуть бути створені різними групами аналітиків в різний час, IDEF3підтримує просту схему нумерації робіт в рамках всієї моделі. Різні аналітики оперують різними діапазонами номерів, працюючи при цьому незалежно. Приклад виділення діапазону наведений у табл. 4.
/
Рис. 2. Опис процесу в методології IDEF3
3. ЛАБОРАТОРНЕ ЗАВДАННЯ
За допомогою BPWin розробити модель в стандарті IDEF3 для міжміських вантажних перевезень
Діаграми декомпозиції
Висновок
На даній лабораторній роботі я ознайомився з методологією побудови діаграм потоків робіт з використанням програмного продукту BPWin.