МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНКА»
Інститут економіки і менеджменту
кафедра обліку та аналізу
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «Бухгалтерський облік І»
Львів – 2014
Зміст
Розділ І. Теоретична частина…………………………………………………….3
1. Класифікація бухгалтерських рахунків за економічним змістом..…..3
2. Види інвентаризацій, їх призначення……………...………………......5
3. Порядок відображення в обліку процесу постачання………………...8
4. Тести………………..…………………………………………………...11
Розділ ІІ. Практична частина……………………………………………………12
Список використаної літератури………………………………………………..32
Теоретична частина
1. Класифікація бухгалтерських рахунків за економічним змістом.
Класифікація рахунків за економічним змістом дає можливість встановити, які рахунки слід застосовувати для обліку певного об’єкта, тобто ця класифікація дозволяє визначити систему рахунків, які необхідно використовувати на підприємствах тієї чи іншої галузі. Вона будується відповідно до класифікації об’єктів бухгалтерського обліку. Класифікація рахунків за економічним змістом дає змогу згрупувати рахунки залежно від того, що саме на них обліковується. Така класифікація показує на яких рахунках має вестися облік тих або інших об'єктів бухгалтерського обліку, розкриває економічний зміст окремих рахунків.
Класифікація рахунків за економічним змістом покладена в основу будови національного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. Ознайомлюючись з класифікацією рахунків за економічним змістом, бачимо, що рахунки, призначені для обліку активів, об'єднані з рахунками, призначеними для обліку господарських процесів. Це пояснюється тим, що за допомогою необоротних і оборотних активів підприємства забезпечують здійснення господарських процесів, а тому при класифікації активи групують залежно від того, в якому процесі вони функціонують. Господарські процеси взаємопов'язані між собою: процес виробничого споживання здійснюється одночасно з процесом виробництва; процес виробництва супроводжується процесом реалізації, виникненням розрахункових відносин; надходженням грошових коштів на підприємство тощо. Тому при класифікації рахунків за економічним змістом не завжди можна виділити у самостійні групи супровідні процеси, оскільки їх облік ведеться на тих самих рахунках, що й основні процеси.
Класифікація рахунків за економічним змістом відповідає змісту предмету бухгалтерського обліку й зумовлена класифікацією об’єктів обліку. Відповідно до неї рахунки поділяють на п’ять груп:
- рахунки активів;
- рахунки власного капіталу;
- рахунки забезпечень і зобов’язань;
- рахунки доходів та результатів діяльності;
- рахунки витрат.
На рахунках активів відображають їх наявність і рух. До цієї групи належать рахунки, на яких здійснюють облік необоротних активів (основних засобів, нематеріальних активів тощо), оборотних активів (запасів, коштів, розрахунків з дебіторами підприємства тощо) та витрат майбутніх періодів. Ці рахунки є активні.
На рахунках власного капіталу відображають власні джерела формування господарських засобів (активів) підприємства (статутний капітал, пайовий капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток тощо). Ці рахунки є пасивними.
На рахунках доходів та результатів діяльності відображають доходи підприємства та його фінансові результати (від реалізації продукції, операційної, фінансової, інвестиційної діяльності, надзвичайних подій тощо). Ці рахунки є пасивні.
На рахунках витрат здійснюють облік витрат підприємства за економічними елементами та видами його діяльності. Ці рахунки є активні.
На рахунках забезпечень і зобов’язань ведуть облік забезпечень майбутніх витрат і платежів, створених на підприємстві (забезпечення витрат відпусток, додаткове пенсійне забезпечення, забезпечення гарантійних зобов’язань, цільове фінансування і цільове надходження тощо), його довгострокових і поточних зобов’язань та доходів майбутніх періодів. Ці рахунки є пасивні або активно-пасивні.
2. Види інвентаризацій, їх призначення.
Інвентаризація – складання опису майна (інвентарю підприємства) періодична перевірка наявності товарно-матеріальних і грошових цінностей, що перебувають на балансі підприємства на певну дату, стану їх зберігання, правильності ведення складського господарства і реальних даних обліку.
Технічно інвентаризація здійснюється шляхом перевірки фактичної наявності господарських ресурсів і зіставлення їх з даними обліку. Це дає змогу виявити надлишки, нестачі, встановити причини і винних осіб у їх виникненні.
Залежно від повноти охоплення перевіркою ресурсів розрізняють: повну та часткову інвентаризацію. Повна інвентаризація охоплює всі ресурси підприємства та їх джерела; часткова — окремі їх види та групи (наприклад, товари, пальне, транспортні засоби, готівку в касі тощо).
За часом проведення інвентаризація може бути:
- місячною;
- квартальною;
- піврічною;
- річною.
За характером інвентаризації бувають планові та позапланові. Планові інвентаризації передбачаються планом проведення інвентаризацій, який складається на початку року і затверджується керівництвом. Позапланові наперед не плануються, а проводяться в міру потреби за розпорядженням керівництва, за вимогою перевіряючого органу, у випадках стихійного лиха, крадіжки, пожежі, аварії тощо.
Порядок і строки проведення інвентаризації регламентуються Інструкцією з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків.
Інвентаризація здійснюється постійною інвентаризаційною комісією, склад якої затверджує керівник підприємства. Відповідальність за організацію інвентаризації несе власник (керівник) підприємства, який визначає кількість інвентаризацій, строки їх проведення, перелік господарських об’єктів, ресурсів і розрахунків, що підлягають інвентаризації під час кожної із них, крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов’язковим:
- при реорганізації підприємства і зміні форми власності;
- перед складанням річної бух. звітності, але не раніше 1 жовтня;
- при зміні матеріально відповідальних осіб;
- при встановленні фактів крадіжок або зловживань, псуванні цінностей;
- на вимогу судово-слідчих органів;
- у разі аварій, пожежі, стихійного лиха;
- у разі переоцінки товарно-матеріальних цінностей;
- при ліквідації підприємства.
На кожному підприємстві для проведення інвентаризації створюється постійно діюча інвентаризаційна комісія в такому складі: голова — керівник (заступник керівника) підприємства і члени комісії — головний бухгалтер, представники окремих структурних підрозділів, провідні фахівці тощо. Ця комісія відповідає за своєчасну і якісну інвентаризацію.
Після закінчення інвентаризації описи підписують усі члени комісії і матеріально відповідальна особа. Один примірник опису передається до бухгалтерії, другий залишається у матеріально відповідальної особи. Описи, що надійшли до бухгалтерії, використовують для виведення результату інвентаризації: в інвентаризаційному описі поряд із даними про фактичну наявність проставляють кількісні та вартісні показники цінностей за даними бухгалтерського обліку.
Остаточні результати проведеної інвентаризації можна визначити лише за порівняльними відомостями. У них відображаються усі позиції, де виникли відхилення від облікових даних. До складання порівняльної відомості бухгалтерія має ретельно перевірити правильність усіх записів у рахунках.
Інвентаризаційна комісія перевіряє правильність порівняльних відомостей, з’ясовує причини виникнення надлишків, нестач, пересортиці, встановлює винних. Причини виникнення різниць ретельно з’ясовуються, уточнюються на підставі письмових пояснень матеріально відповідальної особи. Свої висновки та пропозиції щодо регулювання різниці між фактичними даними інвентаризації та показниками обліку комісія фіксує в протоколі. Протокол надається на затвердження керівнику підприємства, який приймає остаточне рішення про порядок урегулювання розбіжностей.
Результати інвентаризації відображаються у бухгалтерському обліку в 10-денний строк і включаються до звіту за той період, в якому була закінчена інвентаризація.
3. Порядок відображення в обліку процесу постачання.
Процес постачання – це сукупність операцій, спрямований на забезпечення підприємства предметами та засобами праці, необхідними для здійснення господарської діяльності.
Процес постачання є невід'ємною складовою кругообороту капіталу підприємства і полягає в забезпеченні підприємства необхідними для його діяльності засобами — сировиною та матеріалами, паливом і запасними частинами, іншими матеріальними цінностями відповідно до укладених угод і договорів щодо матеріально-технічного забезпечення підприємства.
Підприємство купує матеріальні цінності й сплачує їхню вартість. Крім того, воно сплачує вартість витрат за доставку матеріальних цінностей на підприємство, витрати зі страхування, транспортування, розвантаження тощо. Таким чином, фактична вартість придбаних матеріальних цінностей складається з купівельної вартості та транспортно-заготівельних витрат. Основними завданнями бухгалтерського обліку придбання матеріальних цінностей є:
правильне і своєчасне встановлення обсягів закупівлі;
облік надходження матеріальних цінностей на підприємство;
облік розрахунків з постачальниками за придбані засоби та підрядниками за транспортно-заготівельні витрати;
визначення фактичної собівартості закуплених матеріальних ресурсів.
У результаті виконання цих завдань засобами бухгалтерського обліку формуються показники, необхідні для управління підприємством, а саме:- кількість придбаних матеріальних ресурсів за номенклатурою;
- обсяг і структура придбаних матеріальних ресурсів;
- сума транспортно-заготівельних та інших витрат;
- оплата вартості придбання і транспортно-заготівельних витрат;
- загальна вартість (фактична собівартість) придбаних ресурсів.
Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин з постачальниками і підрядниками є первинні документи. Порядок та форми розрахунків між покупцем і постачальником визначаються в господарських договорах або контрактах купівлі-продажу.
До виробничих запасів з метою обліку відносять предмети праці, що призначені для обробки, переробки, використання у виробництві та для господарських потреб протягом операційного циклу. До них належать: сировина і матеріали, купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби, паливо, тара і тарні матеріали, будівельні матеріали, запасні частини, інші матеріали. До запасів також відносять малоцінні та швидкозношувані предмети, товари та ін.
Сутність господарського процесу, облікові завдання, необхідні для його відображення визначають модель бухгалтерського обліку процесу постачання (придбання) та необхідні рахунки бухгалтерського обліку.
Для обліку процесу постачання використовують систему синтетичних та аналітичних рахунків. Операції з придбання матеріальних цінностей обліковують безпосередньо на рахунках обліку запасів: 20 «Виробничі запаси», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП)», 28 «Товари» та інше. Облік розрахунків з постачальниками за отримані від них матеріальні цінності та іншими організаціями за надані послуги (транспортно-експедиторські, страхування тощо) здійснюють на рахунках: 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», 62 «Короткострокові векселі видані» та ін.
Одночасно з придбанням матеріальних цінностей відображають суму сплачених податків (податок на додану вартість, акцизний збір тощо) на рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами». Оплату розрахунково-платіжних документів постачальників відображають на рахунках: 30 «Касса», 31 «Рахунки в банках», 33 «Інші кошти», 60 «Короткострокові позики» та ін.
Інформацію про кількість і вартість окремих видів придбаних матеріальних цінностей, а також розрахунки за них отримують за даними аналітичних рахунків, які відкривають до відповідних синтетичних рахунків.
Тому можна сказати, що процес постачання полягає в тому, що підприємство укладає договори з постачальниками на необхідні йому фактори виробництва, організовує доставку та складування виробничих запасів, перераховує гроші постачальникам за отримані матеріали. Під час цього процесу відбувається зміна активу з форми грошей на форму майна, призначеного для виробництва продукції.
4. Тести.
Який з наведених нижче видів обліку належить до складових бухгалтерського обліку (до облікової системи підприємства):
а) статистичний;
б) оперативний;
в) податковий;
г) господарський.
2. Дані про види й обсяги джерел формування господарських засобів відображаються у:
а) пасиві балансу;
б) ІІІ розділі активу балансу;
в) активі балансу;
г) І розділ пасиву балансу.
3. Активні рахунки:
а) це рахунки, інформація з яких використовується для заповнення бухгалтерського балансу;
б) характеризують джерела формування господарських засобів;
в) відображають господарські засоби підприємства за їх складом і розміщенням;
г) використовують для контролю за станом і рухом господарських засобів та джерел їх утворення.
Відомість групування господарських засобів
№ п/п
Вид господарського засобу
Сума, грн.
1.
Необоротні активи
1.1.
Основні засоби
Будівля адміністративного корпусу
55115,0
Знос будівлі адміністративного корпусу
- 47725,0
Будівля цеху 1
170000,0
Конвеєрна лінія для покриття печива шоколадом
39450,0
Вантажівки для розповсюдження готової продукції
17500,0
Нарахований знос на печі
- 64450,0
Будівля цеху 2
225000,0
Нарахований знос будівель цехів 1, 2
- 149500,0
1.2.
Нематеріальні активи
Право на торгову марку
5890,0
Амортизація нематеріальних активів
- 1800,0
Рецептура виготовлення печива з кунжутом
600,0
Комп’ютерна програма 1С: 7.7 в бухгалтерії підприємства
1000,0
1.3.
Довгострокові інвестиції
Довгострокові фінансові інвестиції
1850,0
2.
Оборотні активи
2.1.
Запаси
Сировина
Борошно пшеничне І сорт
5503,5
Яєчний порошок
1150,0
Цукор
5250,0
Помадка цукрова для оздоблення виробів
2000,0
Сироп для кукурудзяних паличок в цеху 2
1050,0
Готова продукція
Печиво вівсяне
697,8
Соломка з кунжутом
1700,0
Вафлі лимонні
2750,0
Кукурудзяні палички
1950,0
Сухарі ванільні
2615,0
Напівфабрикати
Випечені заготовки для вафель в цеху 1
1945,0
Напівфабрикати власного виробництва (основа для печива з кунжутом)
650,0
МШП
Спецодяг та спецвзуття
3245,0
2.2.
Дебіторська заборгованість
Заборгованість ПП “Тіма” за придбане печиво
1700,0
Аванси, видані підзвітній особі на придбання канцелярських товарів
250,0
Заборгованість магазину “Продукти” за придбану продукцію
1280,0
Одержані короткострокові векселі
990,0
Резерв сумнівних боргів
500,0
2.3
Грошові кошти
Готівка в касі в національній валюті
284,0
Грошові кошти на рахунку в банку в іноземній валюті
28000,0
Грошові кошти на рахунку в банку в національній валюті
5450,0
2.4.
Витрати майбутніх періодів
Витрати на передоплату періодичних видань
490,0
2.5.
Інша
Разом
322380,3
Відомість групування джерел утворення господарських засобів
№ п/п
Вид джерела утворення господарського засобу
Сума, грн.
1.
Власний капітал
Зареєстрований капітал
200000,0
Резервний капітал
16520,3
Нерозподілений прибуток
6000,0
Резерв відпусток працівників
15000,0
Інший додатковий капітал
5500,0
Додатковий капітал
13700,0
2.
Довгострокові зобов’язання
Довгостроковий кредит банку
22500,0
3..
Поточні зобов’язання і забезпечення
3.1
Поточна кредиторська заборгованість за:
товари, роботи, послуги
Заборгованість за придбані матеріали перед ВАТ “Цукорпостач”
6450,0
Короткостроковий кредит банку
5000,0
Заборгованість перед ПП “Веста” за придбаний порошок яєчний
2550,0
Заборгованість перед ВАТ "Світанок"за придбані матеріали для упаковки
10000,0
Отримані аванси від покупців (магазину “Мертел”)
1225,0
Заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення перед МКП “Львівводоканал”
2850,0
Заборгованість перед ПП “Кремс” за придбану помадку цукрову
600,0
Заборгованість перед Енергозбутом за використану електроенергію
1450,0
Заборгованість за отримані послуги з встановлення печей
1700,0
розрахунками з бюджетом
Заборгованість за розрахунками з бюджетом
3435,0
розрахунками зі страхування
Заборгованість перед органами доходів і зборів з соціального страхування
2550,0
Заборгованість за розрахунками з соціального страхування
550,0
розрахунками з оплати праці
Заборгованість за нарахованою заробітною платою
3800,0
3.2
Доходи майбутніх періодів
Разом
321380,3
Журнал реєстрації господарських операцій ТзОВ «Альянс» за січень 2014р.
№ п/п
Зміст господарської операції
Сума обороту
Сальдо на 01____________200__ р
Д-т
К-т
Д-т
К-т
1.
Придбано термічні печі у ТзОВ “Спектр”
10000,0
10
63
2.
Нараховано податковий кредит з ПДВ
2000,0
64
63
3.
Оплачено за отримані печі
10000,0
63
31
4.
Передано цукор у виробництво (230кг)
1288,0
23
203
5.
Отримано кошти в погашення частини заборгованості від ПП “Тіма”
1550,0
31
36
6.
Нараховано амортизацію програми 1С: Бухгалтерія 7.7, що використовується в бухгалтерії
130
92
132
8.
Отримано в касу кошти з банку на виплату заробітної плати
13000,0
30
31
9.
Видано з каси заробітну плату
10000,0
66
30
10.
Депонована невиплачена заробітна плата працівників
3800,0
662
661
11.
Нараховано заробітну плату виробничим працівникам
17000,0
23
66
12.
Нараховано єдиний соціальний внесок на фонд оплати праці виробничих працівників (37%)
6290
23
65
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
1
2
3
4
5
6
7
25.
Нараховано заробітну плату адміністративному персоналу
10000,0
12000,0
-
-
15000,0
26.
Нараховано єдиний соціальний внесок на фонд оплати праці адміністративного персоналу (37%)
?
?
-
-
?
27.
Нараховано заробітну плату працівникам відділу збуту
-
-
3000,0
10000,0
-
28.
Нараховано єдиний соціальний внесок на фонд оплати праці працівникам відділу збуту (37%)
-
-
?
?
-
29.
Погашено заборгованість перед бюджетом
3000,0
1400,0
-
-
-
30.
Передано у виробництво борошно І сорт (500 кг)
?
?
?
?
-
31.
Повернуто короткострокову позику банку
5000,0
5000,0
-
-
5000,0
32.
Витрачено спецодяг на виробничі потреби
-
-
240,0
120,0
-
33.
Придбано масло вершкове у ВАТ “Кредо” (200кг за ціною 10,3грн./кг)
-
-
?
-
-
34.
Нараховано податковий кредит з ПДВ
-
-
?
-
-
35.
Відображено витрати на перевезення масла вершкового сторонньою організацією
-
-
-
-
-
36.
Відображено податковий кредит з ПДВ
-
-
-
-
-
37.
Відображено витрати на заробітну плату працівників, що розвантажували масло вершкове
-
-
200,0
-
-
38.
Передано у виробництво яєчний порошок (50 кг)
-
?
-
?
-
39.
Утримано із заробітної плати податок з доходів фізичних осіб
1000,0
400,0
300,0
2300,0
400,0
40.
Утримано із заробітної плати єдиний соціальний внесок
2300,0
600,0
-
2300,0
600,0
41.
Відображено витрачену у процесі виробництва електроенергію
-
1200,0
-
1000,0
-
42.
Сплачено аванс ПП “Весна” за яєчний порошок
-
-
-
18000,0
-
43.
Відображено податковий кредит з ПДВ
-
-
-
?
-
44.
Отримано яєчний порошок від ПП “Весна” (за ціною 12,0 грн. ? кг)
-
-
-
15000,0
-
45.
Нараховано податковий кредит з ПДВ
-
-
-
?
-
46.
Проведено взаємозалік заборгованостей з ПП “Весна”
-
-
-
?
-
47.
Передано з виробництва на склад:
− печиво вівсяне 100 кг
− соломка солодка 200 кг
− кукурудзяні палички 900 уп.
− сухарі молочні 330 кг*
?
?
?
?
?
48.
Придбано акції
1400,0
-
-
-
1200,0
49.
Придбано іноземну валюту
-
-
-
1000,0
1400,0
50.
Реалізовано гуртівні “Продукти” сухарі ванільні та вафлі лимонні
-
36000,0
-
-
36000,0
51.
Нараховано податкове зобов’язання з ПДВ
-
?
-
-
?
52.
Списано собівартість реалізованих: − сухарі ванільні 80кг
− вафлі лимонні 150кг
-
?
-
-
?
53.
Отримано оплату від гуртівні “Продукти”
-
-
-
-
36000,0
54.
Реалізовано кукурудзяні палички, соломка з кунжутом та вафлі ТзОВ “Ліон”
40000,0
-
37000,0
48000,0
-
55.
Нараховано податкове зобов’язання з ПДВ
?
-
?
?
-
56.
Проведено взаємозалік заборгованостей з ТзОВ “Ліон”
?
-
-
-
-
57.
Отримано короткостроковий кредит шляхом погашення заборгованості перед постачальником
-
-
-
-
-
58.
Списано собівартість реалізованих:
− кукурудзяних паличок 2000 уп.
− соломка з кунжутом 500кг
− вафлі лимонні 250кг
?
-
?
?
-
59.
Списано на фінансові результати доходи від реалізації продукції
?
?
?
?
?
60.
Списано на фінансові результати собівартість реалізованої продукції
?
?
?
?
?
61.
Списано на фінансові результати адміністративні витрати
?
?
-
-
?
62.
Списано на фінансові результати витрати на збут
-
-
?
?
-
63.
Нараховано податок на прибуток
?
?
?
?
?
64.
Списано податок на прибуток на фінансові результати
?
?
?
?
?
65.
Відображено фінансовий результат від господарської діяльності
?
?
?
?
?
Список використаної літератури
Бухгалтерський облік. Підручник. А.Г. Загородній, Г.О. Партин, Л.М. Пилипенко, Т.І. Партин.
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996-XIV з наступними змінами і доповненнями.
Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. №291.
Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, що затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 р. №356.
Положення (стандарти) бухгалтерського обліку.
План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. №291.