МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Розрахунково-графічна робота
з дисципліни «Аналіз господарської діяльності»
Студентки:
Львів - 2013
МIНIСТЕРСТВО ОСВIТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
КАФЕДРА ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ
З А В Д А Н Н Я
для виконання розрахунково-графічної роботи (РГР) з дисципліни:
Аналіз господарської діяльності
Видане студенту_____________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові студента)
Групи ____________________ Інституту економіки і менеджменту
Перелік завдань до розрахунково-графічної роботи, що їх належить розробити:
1. Завдання до теоретичної частини РГР: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Завдання до практичної частини РГР: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(вказати тему практичної частини РГР та підприємство, на матеріалах якого буде проведено дослідження)
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання видав ___________________ _________ ________________
(посада, П.І.Б. керівника) (підпис) (дата)
Завдання отримав ___________________ _________ ________________
(П.І.Б. студента) (підпис) (дата)
Термін подання керівнику закінченої роботи ______________________
ЗМІСТ
ВСТУП
4
1.
Аналіз конкурентоспроможності продукції
5
2.1
Аналіз господарської діяльності ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
9
2.2
Аналіз необоротних активів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
12
2.3
Аналіз ефективності використання трудових ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
15
2.4
Аналіз використання матеріальних ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
16
2.5
Загальна оцінка фінансового стану ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
18
2.6
Аналіз фінансової стійкості ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
21
2.7
Аналіз ліквідності та платоспроможності
ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
23
2.8
Аналіз ділової активності ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
26
2.9
Аналіз прибутковості ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
28
ВИСНОВКИ
31
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
32
ДОДАТКИ
33
ВСТУП
В умовах перехідної економіки значно зростає роль і значення своєчасного і якісного аналізу фінансово-економічної діяльності господарюючих суб’єктів, а також пошук шляхів його зміцнення, підвищення конкурентоспроможності підприємства. За допомогою аналізу вивчають тенденції розвитку, глибоко і системно досліджують фактори зміни результатів діяльності, обґрунтовують плани та управлінські рішення, здійснюють контроль за виконанням їх, виявляють резерви підвищення ефективності виробництва, оцінюють результати діяльності підприємства та їх чутливість до управлінських впливів, виробляють економічну стратегію його розвитку. Це обумовлює актуальність теми даної роботи.
Метою даної розрахунково-графічної роботи є дослідження господарської діяльності ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», за такими основними напрямами: аналіз необоротних активів, аналіз ефективності використання трудових і матеріальних ресурсів, загальна оцінка фінансового стану, аналіз фінансової стійкості, ліквідності та платоспроможності, ділової активності та прибутковості діяльності підприємства.
Для досягнення поставленої мети необхідно виконати наступні завдання:
узагальнити теоретичні аспекти оцінки впливу зміни структури джерел майна на фінансовий стан підприємства;
провести аналіз господарської діяльності ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», а саме:
здійснити аналіз майна, фінансових результатів, прибутку та рентабельності підприємства;
проаналізувати платоспроможність та ліквідність підприємства;
визначити напрями покращення фінансового стану.
Інформаційною базою розрахункової роботи є нормативно-правові акти, Інтернет ресурси, підручники, монографії, дані періодичної економічної літератури, фінансової звітності досліджуваного підприємства тощо.
Аналіз конкурентоспроможності продукції
Конкурентоспроможність підприємства означає його здатність до ефективної господарської діяльності та забезпечення прибутковості за умов конкурентного ринку. Іншими словами, конкурентоспроможність підприємства — це здатність забезпечувати випуск і реалізацію конкурентоспроможної продукції [1].
Конкурентоспроможність як соціально-економічна категорія [1] — це спроможність, вміння досягати законним шляхом найвищих економічних та соціальних переваг. З цього визначення виходить важливий практичний висновок про те, що конкурувати (досягати найвищих економічних та соціальних переваг) можливо:
а) самому з собою (у часі: результати досягнуті в попередній період діяльності та результативність за аналогічний останній період відрізняються);
б) один з одним (суперництво за досягнення будь-чого);
в) колектива з колективом;
г) продукції даного виду з аналогічною продукцією.
Конкурентоспроможність продукції — це її переваги на ринку, що забезпечуються привабливими для споживача властивостями, низькою порівняно ціною та експлуатаційними витратами, оптимальним поєднанням параметрів ціна-якість, відповідністю умовам даного ринку, часу продаж і перевагам споживача, а також відмінністю в кращу сторону її основних характеристик від аналогічних на ринку.
Конкурентоспроможність продукції закладається ще на стадії проектування. У процесі виробництва матеріалізуються найважливіші елементи її конкурентоспроможності: якість і витрати. Моделювання та визначення рівня конкурентоспроможності продукції є необхідною передумовою для її продажу на відповідному ринку [2].
Визначаючи конкурентоспроможність продукції, виробник має обов'язково знати вимоги потенційних покупців та оцінки споживачів. Тому формування конкурентоспроможності продукції починається з визначення суттєвих споживчих властивостей, за якими оцінюється принципова можливість реалізувати продукцію на відповідному ринку, де покупці постійно порівнюватимуть її характеристики з товарами конкурентів щодо міри задоволення конкретних потреб і цін реалізації [2].
Оцінюючи рівень конкурентоспроможності виробу, слід враховувати, по-перше, що конкурентоспроможність будь-якої продукції може бути визначена тільки в результаті порівняння її з іншими виробами і, отже, є відносним показником; по-друге, за своєю суттю показник конкурентоспроможності вказує на відмінність певного виробу від виробу конкурента за рівнем задоволення конкретної потреби; по-третє, для визначення конкурентоспроможності виробу потрібно не лише порівняти його з іншими за рівнем їх відповідності конкретній потребі, але й врахувати при цьому витрати на маркетинг і витрати споживача на придбання та використання виробу для задоволення певної потреби [3].
Щоб задовільнити певну потребу, покупець повинен придбати товар, а потім, якщо це достатньо складний виріб, нести витрати на експлуатацію – купувати пальне, мастило, запасні частини, платити за профілактичні огляди та відновлювальні ремонти, оплачувати працю обслуговування, її страхування тощо. Товар після придбання здебільшого неможливо негайно почати експлуатувати. Як правило, його треба доставити покупцеві, установити, перевірити та ін. Отже, витрати покупця складаються х двох частин – витрат на придбання (ціна товару) та витрат, пов’язаних зі споживанням, що їх називають ціною споживання. Ціна споживання зазвичай значно вища ніж ціна продажу товару [4].
Останній економічний показник, хоч і є дуже важливим, але не вичерпує повністю поняття конкурентоспроможності. Параметри конкурентоспроможності від виду і складності виробу в технічному та експлуатаційному відношенні, а також від потрібної точності оцінки, цілі дослідження та інших зовнішніх факторів [5].
Для оцінки конкурентоспроможності важливо розуміти, що на сучасному ринку покупець здебільшого намагається купувати не товари, як такі, а весь комплекс, пов’язаних з ними послуг, важливих для покупця, так що останній оцінює конкурентоспроможність з власних, вигідних для нього, але менш вигідних позицій для виробника.
Конкурентоспроможність товару має бути ключовим моментом прийняття рішень про розширення та створення нових виробничих потужностей, розробки маркетингових прогнозів.
Оцінка конкурентоспроможності товару передбачає виконання таких етапів [3]:
аналіз ринку, збирання даних про конкурентів і покупців, вибір товару на ринку, який вважатиметься базою до для порівняння;
визначення переліку індивідуальних показників виробу, за якими аналізують його якість;
аналіз нормативних параметрів, які показують відповідність товару державним стандартам (якщо товар не відповідає стандартам, то подальший аналіз не проводиться і товар визнається неконкурентоспроможним);
розрахунок групового показника конкурентоспроможності за технічними параметрами;
розрахунок групового показника конкурентоспроможності за економічними параметрами здійснюють;
визначення інтегрального показника конкурентоспроможності.
В залежності від цілей аналізу конкурентоспроможності товарів використовуються рейтингові, матричні та табличні методи.
Кількісні показники конкурентоспроможності продукції [6]:
- одиничні - характеризують рівень конкурентоспроможності по одному з параметрів і розраховуються шляхом відношення значення будь-якого технічного чи економічного параметру виробу підприємства до значення аналогічного параметру товару-зразка;
- групові - об'єднують одиничні показники і характеризують рівень конкурентоспроможності за однією групою показників: економічних, технічних, нормативних;
-інтегральний показник конкурентоспроможності продукції (Кі) - дає числову характеристику конкурентоспроможності товару і визначається на основі групових показників:
а) технічних (ГПт);
б) нормативних (ГПн);
в) економічних (Гек).
Звідси формула інтегрального показника конкурентоспроможності продукції:
Кі = ГПн (ГПт / Гек) (1.1.),
де, Кі – інтегральний показниу конкурентоспроможності; ГПн – груповий показник конкурентоспроможності за нормативними параметрами; ГПт - груповий показник конкурентоспроможності за технічними параметрами; Гек – груповий показник конкурентоспроможності за економічними параметрами.
Якщо Кі > 1, то товар перевершує за конкурентоспроможністю зразок, якщо Кі < 1 - поступається, а коли Кі = 1 - на одному рівні.
Аналіз конкурентоспроможності продукції проводять, як правило, експерти, використовуючи експертні оцінки. Але виконати цю роботу можна і силами спеціалістів підприємства, при високій їх підготовці.
В залежності від цілей аналізу конкурентоспроможності товарів використовуються рейтингові, матричні та табличні методи.
Таким чином, у ринковій економіці конкурентоспроможність є вирішальним чинником комерційного успіху товару. Це багатоаспектне поняття, що означає і відповідність товару умовам ринку, і вимогам споживачів, і різним умовам його реалізації, і рівня витрат споживача за період експлуатації.
Кожен товар володіє комплексом властивостей, що визначають ступінь його придатності до використання в конкретних умовах. Щоб об'єктивно оцінити конкурентоспроможність товару, виробник повинен при аналізі використовувати ті самі критерії, якими оперує споживач.
2.1. Характеристика господарської діяльності підприємства ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» був заснований в 1884 р. як головна майстерня з ремонту паровозів Катеринської залізниці. З 1929 р. майстерню перейменовано в завод. Під час Німецько-радянської війни завод евакуювали на Ташкентський паровозоремонтний завод і Омський паровозоремонтний завод. В 1965 р. завод перейменували в тепловозоремонтний. На початку 1990-х років завод виконував ремонт тепловозів серії ТЕ10, ЧМЕ3, тепловозних дизелів і виготовляв запчастини до них.
У 1993 р. державне підприємство «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод». Приватне акціонерне товариство «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» є його новим найменуванням. Приватне акціонерне товариство «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» є правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод».
З жовтня 2001 р. товариство було структурним підрозділом державної холдингової компанії "Укрзалізреммаш" Міністерства транспорту України. З травня 2003 р. ПАТ "ДТРЗ" підпорядковується Міністерству транспорту України (Укрзалізниці). Філій, представництв та дочірніх підприємств ПАТ "ДТРЗ" не має.
Основними видами діяльності підприємства є: ремонт і технічне обслуговування залізничного рухомого складу, кування, пресування, штампування, профілювання, порошкова металургія, механічне оброблення металевих виробів, ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів, ремонт колісних пар, ремонт тепловозів.
Завод повністю задовільняє потребу усіх залізниць України та підприємств промисловості в ремонті маневрових тепловозів ЧМЕ-3 (всіх індексів), ТЕМ-2 та магістральних тепловозів ТЕ-10 (всіх індексів), а також виконує ремонти колісних пар для тепловозів ( серій 2 ТЕ-10, ЧМЕ-3 ). Завод вперше освоїв і виконує з 2005 року капітальний ремонт тепловозів 2ТЕ116.
Динаміку основних економічних показників ПАТ «ДТРЗ» за 2011 -2012 рр. подано у табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Динаміка основних економічних показників ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод » за 2011 – 2012 рр.
Показники
Період
Відхилення (+,-)
попере-дній
звітний
абсолю-тне
відно-сне, %
1
2
3
4
5
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
170609
258092
+87483
+51,28
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
142174
215077
+72903
+51,28
Витрати операційної діяльності, тис. грн.
141629
212701,9
+71072,9
+50,18
Витрати на одну гривню реалізованої продукції, коп./грн.
100
99
-0,01
-0,01
Середньооблікова кількість працівників, осіб, з них:
1607
1435
-172
-10,7
- робітників
1286
1148
-138
-10,7
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис. грн.
88,47
149,88
+61,41
+69,41
Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис. грн.
110,59
187,35
+76,76
+69,41
Фонд оплати праці, тис. грн.
40079
52003
+11924
+29,75
Продовження таблиці.2.1
1
2
3
4
5
Середньорічна оплата праці одного працівника, грн.
24940,26
36239,02
+11298,76
+45,3
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
81279,5
80040
-1239,5
-1,52
Фондовіддача основних засобів, грн./грн.
1,75
2,69
+0,94
+53,71
Матеріальні витрати, тис. грн.
70145
106564
+36419
+51,92
Матеріаловіддача, грн./грн.
2,03
2,02
-0,01
-0,49
Середньорічна вартість активів, тис. грн.
155789
157499,5
+1710,5
+1,09
Середні залишки оборотних засобів, тис. грн.
70163,5
73204
+3040,5
+4,33
Середня вартість власного капіталу, грн.
107065000
110395500
+3330500
+3,11
Коефіцієнт оборотності оборотних засобів
2,03
2,94
+0,91
Х
Коефіцієнт автономії
0,67
0,73
+0,06
Х
Поточні зобов’язання, тис. грн.
35996
39011,5
+3015,5
+8,38
Коефіцієнт загальної ліквідності
1,95
1,88
-0,07
Х
Чистий прибуток, тис. грн.
110
596
+486
+441,82
Чиста рентабельність продажу продукції, %
0,06
0,23
+0,17
Х
Чиста рентабельність активів (капіталу), %
0,07
0,38
+0,31
Х
Аналіз динаміки основних економічних показників ПАТ «ДТРЗ» за 2011-2012 рр. свідчить про зростання чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистого прибутку, витрат операційної діяльності, фондовіддачі основних засобів, коефіцієнта автономії, а також чистої рентабельності продажу продукції і чистої рентабельності активів.
Збільшення фондовіддачі на 53,71% вказує на ефективне використання основних засобів, коефіцієнта автономії – про збільшення статутного капіталу в загальній сумі всіх джерел фінансування на 0,06%, чистої рентабельності продажу 0,17% продукції на – на збільшення прибутку, одержаного підприємством з кожної гривні чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистої рентабельності активів на 0,31% – на збільшення прибутковості інвестованого в активи капіталу. Зменшення величини витрат на одну гривню реалізованої продукції на 1 коп. є позитивною тенденцією, і вказує на те, що підприємство є прибутковим, та прибуток становить 99 коп. на 1 грн. реалізованої продукції. У звітному році порівняно з попереднім зріс середньорічний виробіток продукції на одного працівника на 69,41% і середньорічний виробіток продукції одним робітником на 69,41%. Причиною таких змін є збільшення обсягу виробленої продукції.
2.2. Аналіз необоротних активів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
Аналіз необоротних активів підприємства полягає у визначенні рівня забезпечення підприємства окремими видами цих активів та пошуку резервів підвищення їх використання.
Аналіз структури необоротних активів та її зміни відіграє особливу роль в аналізі забезпечення підприємства необоротними активами. У процесі аналізу виділяють основні види необоротних активів, за рахунок яких відбувається зміна їх загального обсягу. Основу необоротних активів становлять операційні (основні засоби та нематеріальні активи) та інвестиційні необоротні активи (незавершене будівництво, довгострокові фінансові інвестиції). Аналіз необоротних активів здійснюють за різними напрямами: аналіз динаміки складу і структури необоротних активів (табл. 2.2.1), аналіз стану основних засобів (табл. 2.2.2), аналіз руху основних засобів (табл. 2.2.3), аналіз ефективності використання основних засобів (табл. 2.2.4).
Таблиця 2.2.1
Динаміка, склад і структура необоротних активів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2012 рр.
Необоротні активи
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
вартість, тис. грн.
структура, %
вартість, тис. грн.
структура, %
абсолютне, тис. грн.
структури, %
Нематеріальні активи
3187
3,76
3175
3,79
-12
+0,03
Незавершене будівництво
176
0,21
262
0,31
+86
+0,1
Основні засоби
80647
95,1
79433
94,85
-1214
-0,25
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються методом участі в капіталі інших підприємств
0
0
0
0
0
0
інші фінансові інвестиції
0
0
0
0
0
0
Довгострокова дебіторська заборгованість
823
0,97
871
1,04
+48
+0,07
Відстрочені податкові активи
0
0
0
0
0
0
Інші необоротні активи
0
0
0
0
0
0
Разом
84833
100
83741
100
-1092
Х
Аналіз динаміки, складу і структури необоротних активів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. свідчить про те, що загальна величина необоротних активів за звітний період скоротилася на 1092 тис. грн.. Це зумовлено зменшенням величини основних засобів підприємства на 1214 тис. грн. та нематеріальних активів на 12 тис. грн. Спостерігається зростання величини незавершеного будівництва на 86 тис. грн. та збільшення величини довгострокової дебіторської заборгованості на 48 тис. грн.
Найбільшу частку у структурі необоротних активів займають основні засоби (95,1% на початок звітного періоду та 94,85% на кінець).
Оскільки необоротні активи складаються переважно з основних засобів, це може бути сигналом про те, що підприємство зорієнтоване на розширення своєї діяльності та на зміцнення матеріально-технічної бази. В той час як незначна частка інших необоротних активів може вважається негативною тенденцією, оскільки це означає, що підприємство не сприяє фінансово-інвестиційній стратегії розвитку.
Таблиця 2.2.2
Динаміка показників технічного стану основних засобів
ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2012 рр.
Показники
Попередній
Рік
Звітний
рік
Відхилення (+, –)
абсолютне
відносне, %
Первісна вартість основних засобів, тис. грн
тис. грн.
169236
172801
+3565
+2,11
Знос основних засобів, тис. грн.
87956,5
92761
+4804,5
+5,46
Залишкова вартість основних засобів, тис.грн.
81279,5
80040
-1239,5
-1,52
Коефіцієнт зносу
0,52
0,54
+0,02
X
Коефіцієнт придатності
0,48
0,46
-0,02
X
Аналіз динаміки показників технічного стану основних засобів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2012 рр. показав, що за звітний період коефіцієнт зносу порівняно з попереднім роком збільшився на 0,02, а коефіцієнт придатності зменшився на 0,02. Зростання коефіцієнта зносу зумовило зменшення залишкової вартості основних засобів у звітному періоді на 1239,5 тис. грн., тобто 1,52%, а зниження коефіцієнта придатності зумовило зростання первісної вартості основних засобів у звітному періоді на 3565 тис. грн., тобто 2,11%
Таблиця 2.2.3
Динаміка показників руху основних засобів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Показники
Попередній
Рік
Звітний
рік
Відхилення (+, –)
абсолютне
відносне, %
Первісна вартість виробничих основних засобів на початок року, тис. грн
88092
85369
-2723
-3,09
Первісна вартість виробничих основних засобів на кінець року, тис. грн
85369
84550
-819
-0,96
Річний обсяг надходження основних засобів, тис. грн
119
10
-109
-91,60
Річний обсяг вибуття основних засобів,
тис. грн
2852
827
-2025
-71,00
Коефіцієнт оновлення основних засобів
0,0014
0,0001
-0,0013
х
Коефіцієнт вибуття основних засобів
0,033
0,0098
-0,0232
х
Коефіцієнт приросту основних засобів
0,97
0,99
+0,02
х
Аналіз показників зміни руху основних засобів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011–2012 рр. свідчить про те, що коефіцієнт оновлення основних засобів підприємства у звітному році зменшився порівняно з попереднім роком на 0,0013. Це можна оцінити як негативну тенденцію в розвитку виробничого потенціалу підприємства, адже основні засоби скорочуються. Позитивним є зростання коефіцієнту приросту основних засобів на 0,02 та зменшення коефіцієнта вибуття основних засобів на 0,0232.
Таблиця 2.2.4
Динаміка показників ефективності використання основних засобів
ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Показники
Попередній
період
Звітний
період
Відхилення (+, –)
абсолютне,
відносне, %
Обсяг виробленої продукції, тис. грн
142174
215077
+72903
+51,28
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн
81279,5
80040
-1239,5
-1,52
Фондовіддача основних засобів, грн./грн
1,75
2,69
+0,94
+53,71
Фондомісткість основних засобів, грн./грн.
0,57
0,37
-0,2
-35,09
Аналіз динаміки показників ефективності використання основних засобів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. показав, що у звітному році відбулося зростання фондовіддачі основних засобів на 0,94 грн./грн., тобто на +53,71% , що вказує на те, що на 1 грн. основних засобів припадає 1,75 грн./грн. і 2,69 грн./грн. обсягу виробленої продукції відповідно у попередньому і звітному році. Також спостерігається зменшення фондомісткості на 0,2 грн./грн., що свідчить про те, що на 1 грн. обсягу виробленої продукції припадає 0,57 грн./грн. та 0,37 грн./грн. основних засобів. Зростання фондовіддачі та зиження фондомісткості у звітному періоді вважається позитивною тенденцією.
2.3. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Даний аналіз проводять шляхом оцінки рівня і динаміки показників продуктивності праці ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» (табл. 2.3).
Таблиця 2.3
Динаміка показників продуктивності праці ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Показники
Попередній рік
Звітний рік
Відхилення (+, –)
абсолютне
відносне, %
Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
142174
215077
+72903
+51,28
Середньооблікова кількість працівників основної діяльності, осіб
1607
1435
-172
-10,7
Середньооблікова кількість робітників, осіб
1286
1148
-138
-10,7
Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками, людино-днів
250770
235340
-15430
-6,15
Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником
195
205
+10
+5,13
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис. грн
88,47
149,88
+61,41
+69,41
Продовження таблиці 2.3.
Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис. грн.
110,59
187,35
+76,76
+69,41
Середньоденний виробіток продукції одним робітником, грн.
0,57
0,91
+0,34
+59,65
Аналіз показників продуктивності праці ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. показав, що обсяг виробленої продукції зріс на 72903 тис. грн., або на 51,28%. Причиною такого зростання стало збільшення середньорічного виробітку продукції на одного працівника на 61,41 тис. грн., або на 69,41% та середньоденного виробітку продукції одним робітником на 76,76 тис. грн., або на 69,41%. Також спостерігається зменшення середньооблікової кількості працівників основної діяльності на 172 особи або на 10,7%, це впливає на зменшення загальної кількості відпрацьованих днів одним робітником на 15430 людино-днів, або на 6,18%.
2.4. Аналіз використання матеріальних ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
Аналіз використання матеріальних ресурсів проводять за такими напрямами: оцінка інтенсивності використання виробничих запасів (2.4.1) та оцінка узагальнюючих і часткових показників ефективності використання матеріальних ресурсів (2.4.2).
Таблиця 2.4.1
Динаміка оборотності виробничих запасів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Показник
Попередній період
Звітний період
Абсолютне відхилення (+, –)
Собівартість реалізованої продукції, тис. грн.
115098
183891
+68793
Середньорічний залишок виробничих запасів, тис. грн.
15428,5
15064
-364,5
Коефіцієнт оборотності виробничих запасів
7,46
12,21
+4,75
Тривалість обороту виробничих запасів, днів
48,26
29,48
-18,78
Коефіцієнт закріплення виробничих запасів
0,13
0,08
-0,05
Аналіз інтенсивності використання виробничих запасів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. показав, що коефіцієнт оборотності виробничих запасів зріс у порівнянні з попереднім періодом на 4,75, що вважається позитивною тенденцією, оскільки це сприяє зменшенню тривалості оборотності виробничих запасів майже на 19 днів. Це вказує на ефективніше використання виробничих запасів підприємства.
Таблиця 2.4.2
Динаміка показників ефективності використання матеріальних ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр.
Показник
Попередній рік
Звітний рік
Абсолютне відхилення
(+, –)
Обсяг виробленої продукції (без ПДВ і акцизного збору), тис. грн.
142174
215077
+72903
Матеріальні витрати на виробництво продукції, тис. грн.
70145
106564
+36419
Матеріаломісткість продукції, грн. /грн.
0,49
0,5
+0,01
Матеріаловіддача продукції, грн. /грн.
2,03
2,02
-0,01
Аналіз використання матеріальних ресурсів ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2011-2012 рр. свідчить про погіршення ефективності їх використання. Це відбулося за рахунок зростання матеріаломісткості продукції на 0,01 грн./грн., та зниження матеріаловіддачі на 0,01 грн./грн. Це вважається негативною тенденцією, оскільки вказує на те, що на вихід продукції з кожної гривні спожитих матеріалів зменшився.
2.5. Загальна оцінка фінансового стану ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»
Загальну оцінку фінансового стану підприємства проводять за допомогою наступних показників: коефіцієнт зміни валюти балансу та коефіцієнт зміни обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Середня величина валюти балансу за звітний і попередній періоди розраховується як середнє арифметичне значень валюти балансу на початок і кінець відповідного періоду.
Коефіцієнт зміни валюти балансу:
Вбс1 = (158441 + 156558) / 2 = 157499,5 тис. грн.
Вбс0 = (153137 + 158441) / 2 = 155789 тис. грн.
Кб = (157499,5 – 155789) / 155789 = 0,011.
Коефіцієнт зміни обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт чи послуг):
Кд = (258092 – 170609) / 170609 = 0,513.
Аналіз динаміки валюти балансу ПАТ «ДТРЗ» за 2011 рік показав, що існує випередження темпів приросту обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт чи послуг) (0,513) порівняно з темпами приросту валюти балансу (0,011). Це свідчить про покращення використання майна підприємства в динаміці, про ефективніше використання фінансових ресурсів у звітному періоді порівняно з попереднім.
Основні напрями оцінки фінансового стану підприємства: оцінка динаміки, складу та структури майна підприємства (табл. 2.5.1) та джерел його формування(табл. 2.5.1).
Таблиця 2.5.1
Динаміка і структура джерел майна ПАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за 2012 р.
Показники активу балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+,-)
сума, тис. грн.
структура, %
сума, тис.грн.
структура, %
абсолютне, тис.грн
відносне, %
структури, %
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Необоротні активи
84833
53,54
83741
53,48
-1092
-1,29
-0,06
1.1. Нематеріальні активи
3187
2,01
3175
2,03
-12
-0,37
+0,02
1.2. Незавершене будівництво
176
0,11
262
0,17
+86
+48,8
+0,06
1.3. Основні засоби
80647
50,9
79433
50,74
-1214
-1,51
-0,016
Продовження таблиці 2.5.1.
1.4. Довгострокова дебіторська заборгованість
823
0,52
871
0,56
+48
+5,83
+0,04
2. Оборотні активи
73602
46,45
72806
46,50
-796
-1,08
+0,05
2.1. Виробничі запаси
16867
10,64
13261
8,47
-3606
-21,38
-2,17
2.2. Незавершене виробництво
37403
23,61
15447
9,86
-21956
-58,7
-13,74
2.3. Готова продукція
1096
0,69
448
0,29
-648
-59,12
-0,4
2.4. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
16800
10,6
42253
26,99
+25453
+151,5
+16,39
2.5. Дебіторська заборгованість за авансами виданими
1138
0,72
770
0,49
-368
-32,34
-0,23
2.6. Інша поточна дебіторська заборгованість
24
0,02
123
0,08
+99
+412,5
+0,06
2.7. Грошові кошти в національній валюті
8
0,01
328
0,21
+320
+4000
+0,2