МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Аналіз господарської діяльності
Розрахунково-графічна робота
з дисципліни “Аналіз господарської діяльності”
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………………
3
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА……………………………………………….
4
РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА……………………………………………
8
Характеристика господарської діяльності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»………………………………………..
8
Загальна оцінка фінансового стану ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»…………………………………………………
10
Аналіз фінансової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»………………………………………………………………
14
Аналіз ліквідності та платоспроможності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»……………………………………….
17
Аналіз ділової активності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»………………………………………………………………
20
Аналіз фінансових результатів ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»……………………………………………………………..
24
Аналіз ефективності використання трудових ресурсів ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»……………………….
30
Аналіз необоротних активів ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»……………………………………………………………..
32
Аналіз використання матеріальних ресурсів ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»………………………………………
38
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………..
41
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ …………………………………..
42
ВСТУП
Аналіз господарської діяльності підприємства — комплексне вивчення стану і розвитку господарської діяльності підприємства (фірми, компанії і т.п.) у взаємозв'язку з його технічним рівнем і соціальним розвитком колективу для оцінки виконання заданих показників, виявлення внутрішньогосподарських резервів і підвищення ефективності виробництва. При його виконанні використовуються матеріали обліку оперативної, статистичної і бухгалтерського, звітності, нормативні і планові дані, технічна інформація; визначається вплив на ефективність господарської діяльності техніки і технології, організації виробництва і праці, планування і керування, фінансування, кредитно-грошових відносин. Якість аналізу забезпечується застосовуваними методами і прийомами, повнотою і вірогідністю інформації, кваліфікацією виконавця.
Розрахунково – графічна робота передбачає висвітлення теоретичного питання і здійснення різнобічного і комплексного аналізу господарської діяльності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн».
Метою написання розрахунково – графічної роботи є представлення результатів про діяльність аналізованого підприємства і написання висновків по отриманих результатах.
Основними завданнями розрахункової роботи є проведення аналізу господарської діяльності в таких напрямах як: аналіз необоротних активів, аналіз ефективності використання трудових ресурсів, матеріальних ресурсів, оборотних засобів, загальна оцінка фінансового стану підприємства, аналіз фінансової стійкості підприємства, аналіз ліквідності та платоспроможності, аналіз ділової активності та прибутковості підприємства.
Джерелами інформації для здійснення даної роботи є Баланс (Звіт про фінансовий стан) та Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2013 та 2014 роки, а також Форма № 5 Примітки до річної фінансової звітності.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
1.Аналіз складу, структури і динаміки оборотних активів.
Оборотні активи — це активи, що обслуговують господарський процес і забезпечують його неперервність. У бухгалтерському обліку до таких активів відносять активи, які споживаються або реалізуються протягом одного операційного циклу чи протягом року. Оборотними активами підприємства є сировина, матеріали, паливо, тара, малоцінні та швидкозношувані предмети, готова продукція, ліквідні цінні папери, грошові кошти. Такі активи, як дебіторська заборгованість, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів, є досить специфічними оборотними активами, які певною мірою відображують недосконалість, незавершеність та неперервність виробничого процесу.
Оборотні активи беруть участь як у процесі виробництва, так і в процесі реалізації продукції. Активи, які використовуються у виробничому процесі протягом одного операційного циклу, повністю переносять свою вартість на вартість виробленої продукції і часто змінюють свою початкову форму. Активи, що мають грошову форму, безпосередньо не беруть участі у процесі виробництва. Вони обслуговують кругообіг капіталу підприємства та об'єднують процеси виробництва й реалізації продукції.
Оборотніактивипідприємства на відмінувіднеоборотнихмаютьдоситьрухливу структуру. При змінах на ринку залежновід сезону, роботипостачальниківтощо запаси сировини, готовоїпродукції та залишки на розрахунковомурахункуможутьколиватись у значних межах. При цьомузавждиможнавизначитимаксимальний і мінімальнийрівніоборотнихактивів. Різницюміжмаксимальним та мінімальнимрівнемоборотнихактивівназивають сезонною (змінною) складовою, оскільки при стабільнійситуації в економіцізначніколиваннярівняоборотнихактивівпереважнопов'язаніізсезонним характером діяльностіпідприємства.
Оборотні активи можна поділити на три основні складові: запаси, дебіторську заборгованість, грошові кошти та високоліквідні цінні папери.
Запаси — це активи, які утримуються підприємством для подальшого продажу для управління підприємством, споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг або перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва.
Запаси включають:
• сировину, основні й допоміжніматеріали, комплектуючівироби та іншіматеріальніцінності, призначені для виробництвапродукції, виконанняробіт, наданняпослуг, обслуговуваннявиробництва й адміністративних потреб;
• незавершеневиробництво у вигляді не закінченихобробкою й складанням деталей, вузлів, виробів та незакінченихтехнологічнихпроцесів;
• готовупродукцію, виготовлену на підприємстві та призначену для продажу;
• товари у виглядіматеріальнихцінностей, щопридбані (отримані) та утримуютьсяпідприємством з метою подальшого продажу;
• малоцінні та швидкозношуваніпредмети, щовикористовуютьсяпротягом не більш як одного року або одного операційного циклу, якщовінтриваєбільше за один рік.
Дебіторськазаборгованість — цезаборгованість перед підприємствомпостачальників, споживачівпродукції, іншихюридичних та фізичнихосіб, фінансових і податковихорганів.
До складу оборотнихактивіввходятьтількипоточнадебіторськазаборгованість, яка виникає в процесі нормального операційного циклу або буде погашенапротягомдванадцятимісяцівіздати балансу.
Довгостроковадебіторськазаборгованість, строк погашенняякоїбільш як один рік, включається до складу необоротнихактивів.
Поточназаборгованістьспоживачів та постачальників є необхідним результатом операційноїдіяльностіпідприємства, маєрегулярний характер і пов'язанаіззатримками в оплатітоварів, робіт та послугабо з реалізацієюпродукції на умовахкомерційного кредиту. Таказаборгованістьвизнається активом одночасно з визнанням доходу відреалізаціїпродукції, товарів, робіт, послуг і включається до підсумку балансу за чистою реалізаційноювартістю.
Грошовікошти та короткостроковіфінансовіінвестиції є найбільшліквідними активами підприємства.
Грошовікошти — цекоштивнаціональнійтаіноземнійвалютіукасіпідприємства, напоточнихтаіншихрахункахубанках, якіможутьбутивикористанідляпоточнихоперацій: оплатитоварів, робітіпослуг, розрахунківізпостачальниками, трудовимколективом, податковимиорганами, іншимисуб'єктамиринку.
Короткостроковіфінансовіінвестиції — цеінвестиції на строк не більш як один рік, якіможуть бути вільнореалізовані в будь-який момент. До таких інвестицій належать вкладення в короткостроковідержавніцінніпапери (облігації, векселі, казначейськізобов'язання), комерційніцінніпапериемітованііншимисуб'єктами ринку, — фінансовимиінститутами та корпораціями, банківськідепозититощо. Часто висо-коліквідніфінансовіінвестиціїназиваютьеквівалентамигрошовихкоштів, оскільки вони можуть бути швидкоперетворені в грошовікошти і забезпечуютьвиконаннязобов'язаньпідприємства перед кредиторами.
РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА
1. Характеристика господарської діяльності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»
Повне найменування - Публiчнеакцiонерне товариство «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»
Середня кількість працівників – 546 осіб.
ПАТ "МАЛИНСЬКА ПАПЕРОВА ФАБРИКА-ВАЙДМАНН" – підприємство зі 142-річною історією, яка почалася в 1871 році з типового, на ті часи, виробництва паперу для “письма та паління”. Фабрика розташувалася в Малині – невеличкому містечку поблизу Києва. На початку ХХ століття виробництво паперу становило близько 1500 тон в рік, а продукція підприємства отримала низку нагород на престижних торгівельних виставках та ярмарках. У 30-і роки минулого століття фабрика розпочала виробництво конденсаторного паперу – дуже тонкого та хімічно чистого ізоляційного матеріалу товщиною від 8 до 20 мікрон для електролітичних конденсаторів. У 60-х роках на фабриці була проведена масштабна реконструкція: було збудовано нові приміщення цехів, встановлено потужніші папероробні машини. Завдяки цьому значно зросли об’єми виробництва: в наступному десятилітті підприємство стає одним з найбільших виробників конденсаторного паперу в Європі. Протягом двох останніх десятиліть ХХ століття, завдяки встановленню двох папероробних машин з похилими сітками та картоноробної машини, фабрика розпочала виробляти нові види продукції, у тому числі фільтрувальний папір, неткані матеріали, картон для силових трансформаторів, різноманітні види електроізоляційного паперу, цигарковий папір, папір – основу для ламінування і пакування харчових продуктів. У 1994 році підприємство трансформується у Відкрите акціонерне товариство “Малинська паперова фабрика”, а у 2000 році стає членом міжнародної групи WICOR (Міжнародної Корпорації ВАЙДМАНН) - світового лідера з виробництва високовольтної ізоляції для силових трансформаторів. Сьогодні на підприємстві працює п'ять технологічних ліній, на яких виробляється трансформаторний картон, електроізоляційний папір для силових кабелів і трансформаторів, а також інші види паперу для різноманітного промислового застосування, у тому числі для упаковки, фільтрації, шпалер. Підприємство сертифіковане у відповідності з міжнародними стандартами ISO 9001 і ISO 14001, є членом Житомирської Торгово-промислової палати, Європейської Бізнес Асоціації та асоціації українських підприємств целюлозно-паперової галузі “УкрПапір”. У Східній Європі ПАТ "ВАЙДМАНН-МПФ" – єдине підприємство, яке може постачати своїм клієнтам майже всі види електроізоляційного паперу і картону, що відповідають регіональним та міжнародним стандартам. Намагаючись зберігати свої лідируючі позиції та покращувати якість продукції, Товариство модернізує виробництво, збільшує свої потужності і автоматизує виробничі процеси та операції. Підприємство неодноразово ставало переможцем престижних конкурсів та рейтингів, а його продукція отримала високу оцінку у споживачів.
2. Загальна оцінка фінансового стану ПАТ “Малинська паперова фабрика - Вайдманн”
Загальнуоцінкуфінансового стану ПАТ “Малинськапаперова фабрика - Вайдманн” проводимо за такиминапрямами:
- аналіздинамікивалюти балансу підприємства;
- оцінкадинаміки, складу та структури майна підприємства;
- оцінкадинаміки, складу та структуриджерелформування майна підприємства;
Загальнуоцінкудинамікифінансового стану підприємствапроводять за такими показниками:
Коефіцієнт зміни валюти балансу (kб) розраховують за формулою:
(2.1)
де і-середня величина валюти балансу відповідно за звітний і попереднійперіоди.
kвб=456316-230868,5/230868,5=0,97
Коефіцієнт зміни обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (кд) розраховується:
(2.2)
де і - дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідно за звітний і попередній періоди.
kчд= 206955-243744/243744=-015
-коефіцієнт зміни чистого прибутку:
kчп= -1572-10301/10301=-1,15
Випереджання темпів приросту обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) порівняно з темпами приросту валюти балансу (кд>кб) свідчить, про покращання використання майна підприємства в динаміці, про ефективніше використання фінансових ресурсів у звітному періоді порівняно з попереднім.
Аналіз динаміки і структури майна ПАТ «Малинська паперова фабрика -Вайдманн» за 2014 р. подано в табл..2.1
Таблиця 2.1
Динаміка і структура майна ПАТ «Малинська паперова фабрика -Вайдманн» за 2014 р.
Показники активу балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення
сума, тис.грн.
структура, %
сума, тис.грн.
структура, %
абсолютне, тис.грн.
відносне,%
структури,%
1. Необоротні активи
169546
73,34
160712
71,2
-8834
-5,21
-2,1
1.1. Нематеріальні активи
115
0,03
120
0,06
+5
+4,35
+0,01
1.2. Основні засоби
156737
67,79
152466
67,6
-4271
-2,72
-0,19
1.3. Інвестиційна нерухомість
8325
3,6
8045
3,65
-280
-0,03
-0,01
1.4. Незавершені капітальні інвестиції
4369
1,9
0
0
-4369
-100
-1,9
1.5. Відстрочні податкові активи
0
0
81
0,04
81
0
+0,04
2. Оборотні активи
61657
26,66
65001
28,8
+3344
+5,4
+2,14
2.1. Запаси
22813
9,9
20608
9,13
-2205
-9,66
-0,77
2.2. Дебіторська заборгованість
21926
9,5
31877
14,12
+9951
+45,38
+4,62
2.3.Дебіторська заборгованість за виданим авансом
4864
2,1
2072
0,92
-2792
-57,4
-1,18
2.4. Дебіторська заборгованість за бюджетом
4918
2,1
7467
3,31
+2549
+51,83
+1,21
2.5. Гроші та їхні еквіваленти
6308
2,71
2094
0,93
-4214
-66,8
-1,78
2.6. Інша поточна дебіторська заборгованість
165
0,06
115
0,05
-40
-30,3
-0,01
2.7. Інші оборотні активи
663
0,29
768
0,34
+105
+15,83
+0,05
Разом – джерела майна
231203
100
225713
100
-5490
-2,37
0
Аналіз динаміки ПАТ “Малинська паперова фабрика - Вайдманн” свідчить, що вартість майна підприємства на кінець звітного періоду, зменшилась порівняно з вартістю на початок періоду на 5490 тис. грн. або 2,37%. Загалом спостерігається зменшення незавершених капітальних інвестицій на 4369 тис. грн. або на 100%. Значне збільшення ми спостерігаємо в дебіторській заборгованості , різниця складає 9951 тис. грн. або 45,38%.
Аналіз структури ПАТ “Малинська паперова фабрика - Вайдманн” показує що найбільшу частку займають основні засоби. Їх частка зменшилась з 67,79% до 67,6%. Найбільше збільшення спостерігається у дебіторській заборгованості ,на 4,62%. Значне зменшення спостерігається за грошима та їх еквівалентами і дорівнює 1,78%.
Аналіз динаміки і структури джерел формування майна ПАТ ”Малинська паперова фабрика - Вайдманн” за 2014 р. Подано у табл.1.2.
Таблиця 1.2
Динаміка і структура джерел формування майна ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р.
Показники пасиву балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення
сума, тис.грн.
структура, %
сума, тис.грн.
структура, %
абсолютне, тис.грн.
відносне,%
структури,%
1. Власний капітал
26716
38,92
29043
41,32
+2327
+8,71
+2,39
1.1. Зареєстрований капітал
333
0,14
333
1,15
0
0
+0,01
1.2. Капітал у дооцінках
0
0,00
27495
12,18
27495
-
+12,18
1.3. Додатковий капітал
27564
11,92
29
0,01
-27535
-99,89
-19,91
1.4. Резервний капітал
361
0,16
361
0,16
0
0
0
1.5. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
105006
45,42
103035
45,65
-1971
-0,02
+0,23
2. Довгострокові зобов’язання і забезпечення
38871
16,81
38747
17,17
-124
0
0,35
Продовження табл1.2.
2.1. Відстрочені податкові зобов’язання
1407
0,61
0
0
-1407
-1,00
-0,61
2.2. Пенсійні зобовязання
1109
0,48
13,67
0,61
+258
+0,23
+0,13
2.3. Інші довгострокові зобов’язання
30340
13,12
31600
14,00
+1260
+0,04
+0,88
2.4.Довгострокові забезпечення
6015
2,60
5780
2,56
-235
-0,04
-0,04
3.Поточні зобов’язання і забезпечення
13971
20,36
18220
25,92
+4249
+30,41
+5,56
3.1. Поточна кредиторська заборгованість за довгостр.зобов.
42475
18,37
38720
17,15
-3755
-0,09
-1,22
3.2. За товари,послуги.
2996
1,30
4485
1,99
+1489
+0,50
+0,69
3.3. За розрахунки з бюджетом
229
0,10
330
0,15
+101
+0,44
+0,05
3.4. За розрахунками зі страхування
343
0,15
396
0,18
+53
+0,15
+0,03
3.5.За розрахунками з оплати праці
757
0,33
751
0,33
-6
-0,01
0,01
3.6. За одержаними авансами
438
0,19
780
0,35
342
0,78
0,16
3.7. Ізвнутрішніхрозрахунків
7609
3,29
6412
2,84
-1197
-0,16
-0,45
3.8. Іншіпоточнізобовязання
4221
1,83
3839
1,70
-382
-0,09
-0,12
Джерела майна - разом
231203
100,00
225713
100,00
-5490
-0,02
0,00
Аналіз динаміки ПАТ “Малинська паперова фабрика - Вайдманн” свідчить, що вартість майна підприємства на кінець звітного періоду, зменшилась порівняно з вартістю на початок періоду на 5490 тис. грн. або 2,37%. Загалом спостерігається зменшення додаткового капіталу на 27535 тис. грн. або на 99,89%. Значне збільшення ми спостерігаємо в капіталі дооцінках, різниця складає 27495 тис. грн.
Аналіз структури ПАТ “Малинська паперова фабрика - Вайдманн” показує що найбільшу частку займає нерозподілений прибуток. Його частка збільшилась на 0,23%. Найбільше збільшення спостерігається у капіталі у дооцінках,на 12,18%. Значне зменшення спостерігається у додатковому капіталі і дорівнює 19,91%.
3. Аналіз фінанової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»
Динаміка абсолютних показників фінансової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. подана у табл.3.1
Таблиця3.1
Динаміка абсолютних показників фінансової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика – Вайдманн» за 2014 р.
Показники
Сума, тис.грн
Абсолютне відхилення тис.грн
на початок звітного періоду
на кінець звітного періоду
1. Оборотні активи
61657
65001
+3344
1.1. Запаси:
22813
20608
-2205
2. Поточні зобов’язання та забезпечення
59068
55713
-3355
2.1. Короткострокові кредити банків
0
0
+0
2.2. Векселі видані
0
0
+0
2.3. Поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
2996
4485
+1489
2.4. Поточна кредиторська заборгованість за одержаними авансами
438
780
+342
3. Власні оборотні кошти
2589
9288
+6699
4. Нормальні (обґрунтовані) джерела формування запасів
6023
14553
-4868
5. Тип поточної фінансової стійкості 54847
Нестійкий (передкризовий) фінансовий стан
Нестійкий (передкризовий) фінансовий стан
Х
Аналіз динаміки абсолютних показників фінансової стійкості ПАТ «Малиська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. показав, що підприємство знаходиться в нестійкому фінансовому стані. Власні оборотні кошти у звітному році збільшились на 6699 тис.грн. Негативним явищем для підприємства є збільшення поточної кредиторської заборгованості за товари роботи і послуги на 1489 тис. грн. та поточної кредиторської заборгованості за одержаними авансами на 342 тис.грн.
Аналіз динаміки відносних показників фінансової стійкості:
Для оцінки фінансової стійкості використовують такі основні відносні показники:
коефіцієнт автономії (Ка):
Ка = = ,
де ВК ( власний капітал,
ЗК ( загальна сума джерел фінансування підприємства валюти балансу,
А ( загальна вартість всіх активів підприємства .
коефіцієнт заборгованості (Ккз):
Ккз= ,
де ДЗ ( довгострокові зобов’язання і забезпечення
ПЗ ( поточні зобов’язання і забезпечення
коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності (Кфс):
Кфс= = ,
коефіцієнт маневреності власного капіталу(Кмвк):
Кмвк=
коефіцієнт співвідношення зобов’язань і власного капіталу(КЗВ):
КЗВ =
Результати аналізу динаміки основних відносних показників фінансової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. подано у табл..3.2
Таблиця 3.2
Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р.
Показники
Рекомендоване значення
Значення показника
Абсолютне відхилення
на початок звітного періоду
на кінець звітного періоду
Коефіцієнт автономії
0,5
0,58
0,58
+0
Коефіцієнт заборгованості
>1
0,42
0,42
+0
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності
чим більше тим краще
0,74
0,75
+0,01
Коефіцієнт маневреності власного капіталу
0,2-0,5
0,019
0,07
+0,051
Коефіцієнт співвідношення зобов’язань і власного капіталу
менше 0,7-1,0
0,73
0,72
-0,01
Як, бачимо з таблиці 2.2. коефіцієнт автономії в 2014 р. відхиляється від нормативу, що є негативною тенденцією для підприємства. Оскільки коефіцієнт оцінюється на рівні 0,5, що припускає забезпеченість позикових коштів власними, тобто, реалізувавши майно, сформоване із власних джерел, підприємство зможе погасити зобов’язання.
Коефіцієнт заборгованості ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» знаходиться нижче нормативу.
Коефіцієнтдовгостроковоїфінансовоїнезалежності в2014р. знаходиться на доситьвисокомурівні. Це є позитивним для підприємства, оскількикоефіцієнтпоказує, яка частиназагальноївартостіактивівпідприємства сформована за рахунокнайбільшнадійнихджерелфінансування і не залежитьвідкороткостроковихпозиковихзобов’язань.
Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного капіталу використовується для фінансування поточної діяльності, тобто вкладена в оборотні кошти, а яка частина капіталізована. Як видно з таблиці 2.2. коефіцієнт знаходиться в межах нормативних значень на початок звітного періоду, і на кінець звітного періоду.
Коефіцієнт співвідношення зобов’язань і власного капіталу на ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» знаходиться у межах нормативних значень, що є позитивним явищем для підприємства, адже зменшення цього показника в динаміці свідчить про зменшення залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів, тобто про деяке зниження фінансової стійкості.
4. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства ПАТ «Запорiзький завод зварювальних флюсiв та скловиробiв»
Аналіз ліквідності балансу підприємства полягає у порівнянні статей активу, що згруповані за ознакою ліквідності та розташовані в порядку її спадання, зі статтями пасиву, що згруповані за ознакою терміновості і розміщені в порядку збільшення термінів погашення зобов'язань.
Результати аналізу ліквідності балансу ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. представлено у табл. 4.1.
Таблиця 4.1.
Аналіз ліквідності балансуПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р.
Ранжування активів балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Ранжування пасивів балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Платіжний надлишок (+), нестача (-), тис. грн
Рівень покриття зобов'язань, %
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Високоліквідні активи
(А1), тис. грн
6308
2094
1. Термінові пасиви (П1), тис. грн
59068
55713
-52760
-53619
10,67
3,75
2. Швидколіквідні активи
(А2), тис. грн
31873
41531
2. Короткострокові
пасиви (П2), тис. грн
42475
38720
-10602
+2811
75,03
107,25
3. Повільноліквідні активи (А3), тис. грн
23476
21376
3. Довгострокові пасиви
(П3), тис. грн
38871
38747
-15395
-17371
60,39
55,16
4. Важколіквідні активи (А4), тис. грн
169546
160712
4. Постійні пасиви ((П4), тис. грн
133264
131253
36282
29459
127,22
122,44
Баланс
231203
225713
Баланс
231203
225713
-
-
-
-
Результати аналізу ліквідності балансу ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. показали, що баланс підприємства за звітний період є абсолютно не ліквідним, адже не виконується нерівність : А1 ≥П1; А2≥П2; А3≥П3; А4≤П4.
Оцінка відносних показників ліквідності та платоспроможності проводиться за такими коефіцієнтами: коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт проміжної ліквідності, коефіцієнт загальної ліквідності.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності розраховуємо за формулою(4.1.)
КАЛ=, (4.1.)
де А1- високоліквідні активи,
П1- термінові пасиви,
П2- короткострокові пасиви.
КАЛ0=6308/(59068+42475)=0,06
КАЛ1=2094/(55713+38720)=0,02
Коефіцієнт проміжної ліквідності розраховуємо за формулою (4.2.):
КПЛ= , (4.2.)
де А2- швидколіквідні активи.
КПЛ0=(6308+31873)/(59068+42475)=0,38
КПЛ1=(2094+41531)/(55713+38720)=0,46
Коефіцієнт загальної ліквідності розраховуємо за формулою (4.3.):
КЗЛ=, (4.3.)
де А3- повільноліквідні активи.
КПЛ0=(6308+31873+23476)/( 59068+42475)=0,61
КПЛ1=(2094+41531+21376)/(55713+38720)=0,69
Оцінку відносних показників ліквідності та платоспроможності ПАТ «Запорiзький завод зварювальних флюсiв та скловиробiв» за 2014 р. наведено у табл. 4.2.
Таблиця 4.2.
Динаміка відносних показників ліквідності та платоспроможності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р.
Значення показника
Абсолютне
на початок
на кінець
Показники
Відхилення
звітного
Звітного
(+,-)
періоду
Періоду
Коефіцієнтабсолютноїліквідності
0,06
0,02
-0,04
Коефіцієнтпроміжноїліквідності
0,38
0,46
+0,08
Коефіцієнтзагальноїліквідності
0,61
0,69
+0,08
Аналіз динаміки відносних показників ліквідності та платоспроможності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за 2014 р. показав, що на початок та кінець звітного періоду підприємство має низький рівень всіх показників ліквідності. Тенденція до зростання показників ліквідності є позитивною, коефіцієнти проміжної та загальної ліквідності зросли на 0,08 %.
5. Аналіз ділової активності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»
Аналіз динаміки загальних показників господарської діяльності підприємства здійснюють за такими загальними показниками: обсяг капіталу, інвестованого в діяльність підприємства (вартість активів); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий прибуток, зіставляючи темпи зміни цих показників за декілька періодів.
Темп зростання середньорічної вартості активів обчислюють за формулою (5.1.):
ТЗА= * 100% (5.1.)
де – середньорічна вартість активів за звітний та попередній періоди відповідно.
ТЗА= * 100%= 98,95 %
Темп зростання чистого доходу від реалізації продукції обчислюють за формулою (5.2.):
ТЗЧД= * 100% (5.2.)
де ЧД1, ЧД0 – чистий дохід від реалізації продукції за звітний та попередній періоди відповідно.
ТЗЧД= * 100%= 92,45%
Темп зростання чистого прибутку обчислюють за формулою (5.3.):
ТЗЧП= * 100% (5.3.)
де ЧП1, ЧП0 – чистий прибуток за звітний та попередній періоди відповідно.
ТЗЧП= * 100%= 0%
Динаміку загальних показників господарської діяльностіПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»за2013-2014рр. подано у табл.5.1.
Таблиця 5.1.
Динаміка загальних показників господарської діяльності
ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»за2013-2014рр.
Попередній
Звітний
Темп
Показники
зростання, %
період
Період
Середньорічна сума інвестованого капіталу
(середньорічна вартість активів), тис. грн.
203141
228458
124,6
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів,
робіт, послуг), тис. грн.
243744
206955
84,90
Чистий прибуток, тис. грн
10301
0
0
Здійснивши аналіз динаміки загальних показників господарської діяльностіПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн»за2013-2014рр. встановлено, що зростання основних абсолютних характеристик ділової активності підприємства не є оптимальним (124,6%> 84,90%> 0%<100%). ТЗА (0%)<100%, що свідчить про погіршення економічного потенціалу Темпи зростання чистого доходу від реалізації продукції перевищують темпи зростання вартості активів на 39,7%, що вказує на те, що на кожну гривню додатково вкладеного капіталу підприємство отримує більше, ніж одну гривню віддачі.
Оцінка ефективності використання ресурсів підприємства проводиться за такими основними фінансовими показниками: коефіцієнт оборотності активів, середня тривалість обороту активів, коефіцієнт оборотності запасів, середня тривалість обороту запасів, коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості, середня тривалість обороту дебіторської заборгованості, коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості, середня тривалість обороту кредиторської заборгованості.
Коефіцієнт оборотності активів розраховуємо за формулою (5.4)
КА=, (5.4)
де ЧД- чистий дохід від реалізації продукції,
- середня вартість активів.
КА=243748/231203=1,05 – за попередній період,
КА=225349,5/225713=0,90 – за звітний період.
Середня тривалість обороту активів обчислюється за формулою (5.5)
ТА=, (5.5)
ТА = 360/1,05=343,1дні - за попередній період
ТА = 360/0,9= 400,4дні - за звітний період.
Коефіцієнт оборотності запасів розраховуємо за формулою (5.6)
КЗ=, (5.6)
де СР- собівартість реалізованої продукції,
- середня вартість запасів.
КЗ=179296/21710,5=13 - за звітний період,
КЗ=190078/14235=13,35–за попередній період.
Середня тривалість обороту запасів обчислюється за формулою (5.7)
ТЗ=, (5.7)
ТЗ = 360/13,35=27 дні - за попередній період
ТЗ = 360/13= 27,7 дні - за звітний період.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості розраховуємо за формулою (5.8)
КДЗ=, (5.8)
де - середня вартість дебіторської заборгованості.
КДЗ=243748/53429=12,75 – за попередній період,
КДЗ=225349,5/38809=7,73 – за звітний період.
Середня тривалість обороту дебіторської заборгованості обчислюється за формулою (5.9)
ТДЗ=, (5.9)
ТДЗ = 360/12,75=28,2 дні - за попередній період
ТДЗ = 360/7,73= 80,36 дні - за звітний період.
Аналіз динаміки показників ділової активності ПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за2013-2014 рр. наведено у табл. 5.2.
Таблиця 5.2.
Динаміка показників ділової активностіПАТ «Малинська паперова фабрика - Вайдманн» за2013-2014 рр.
Попередній
Звітний
Абсолютне
Показники
відхилення
період
період
(+,-)
1
2
3
4
1. Вихідні дані для розрахунку показників
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів,
243744
206955
-36789
робіт, послуг), тис. грн.
Собівартість реалізованої продукції (товарів,
190078
168514
-21564
робіт, послуг), тис. грн.
Середня вартість активів, тис. грн.
230868,5
232775,5
+1907
Середня вартість запасів, тис. грн.
14235
12958,5
-1276,5
Середня вартість дебіторської заборгованості, тис. грн.
19114,5
26761,5
+7647
Середня вартість кредиторської заборгованості, тис. грн.
49310
57390,5
+8080,5
2. Показники оборотності
Коефіцієнт оборотності активів
1,05
0,90
-0,15
Середня тривалість обороту активів, днів
343,1
400,4
+57,3