МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
/
Звіт
до лабораторної роботи № 7
на тему:
з курсу “Системний аналіз”
Львів 2016
МЕТА РОБОТИ
Мета роботи – ознайомитися та оволодіти інструментом уніфікованого представлення даних - моделлю "сутність-зв’язок”.
КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНI ВIДОМОСТI
Призначення сутнісної моделі.
Перш, ніж приступати до створення системи автоматизованої обробки інформації, розробник повинен сформувати поняття про предмети, факти і події, якими оперуватиме розроблювана система. Для того, щоб представлення ці поняття до однієї або іншої моделі даних, необхідно замінити їх інформаційними представленнями. Одним із найзручніших інструментів уніфікованого представлення даних, незалежного програмного забезпечення яке його реалізує, є модель "сутність-зв’язок” (entity - relationship model, ER - model).
Призначення сутнісної моделі — у компактному і не створюючому різночитань представленні описати структуру предметної області. У даному випадку під структурою предметної області розуміється набір понять (об'єктів) предметної області і зв'язків між цими поняттями (об'єктами).
Зауваження 2.1 Модель сутність-зв'язок не є моделлю даних оскільки не визначає операцій над даними і обмежується описом лише їхньої логічної структури.
Модель "сутність-зв'язок була запропонована в 1976 р. Ченом (Chen) і отримала подальший розвиток у роботах Баркера (Barker). Нотація Чена надає багатий набір засобів моделювання даних, включаючи власне ERD, а також діаграми атрибутів і діаграми декомпозиції.
Степінь точності сутнісної моделі
Критерієм виявлення "достатньої глибини" опису предметної області, тобто "значущості" концептуальних понять і/або фізичних об'єктів (основний/не основний), є критерій точності, що висувається до проектованої системи. Зв'язок між "глибиною" опису і критерієм точності лінійний: чим вищим є критерій точності, тим більша глибина опису, отже, тим вища відповідність сутнісної моделі і предметної області.
Під критерім точності розуміється ступінь адекватності (точність) сутнісної моделі і предметної області, описуваною цією моделлю. Отже критерій точності, що пред'являється до проектованої системи, найефективныше все працює на етапі сутнісного моделювання.
У процесі проектування і розробки інформаційної системи мають місце два види факторів, які впливають на критерій точності, — це технічні і політичні фактори.
До технічних факторів звичайно відносять:
Функціональні і технічні вимоги до проектованої системи; технічні вимоги, такі як тимчасові і кількісні обмеження; або функціональні вимоги, такі як обмеження точності.
Досвід фахівця, задіяного у проектування системи: чим вище досвід, тим "відчуття" достатньої адекватності проектованої моделі і предметної області.
Зауваження 2.2 Предметна область є частиною довкілля і тому носить аналоговий характер: повністю завершити процес декомпозиції фізичних об'єктів або концептуальних понять, як правило, не представляється можливим. Але, головне, подібна гіпердекомпозиція не має практичного сенсу, оскільки у результаті уточнення моделі зведеться до опису настільки дрібних об'єктів, що модель втратить свій первинний смисл — бути компактною.
До політичних факторів звичайно відносять:
Планований життєвий цикл (ЖЦ) проектованої системи: тривалість і траєкторія планованого ЖЦ напряму визначається планами компанії відносно проектованої системи, що у свою чергу впливає на характер бюджету проекту.
Бюджет проекту, який має три складові: людські, часові і фінансові ресурси; бюджет проекту значно впливає на величину критерію точності.
На величину критерію точності нелінійно впливають всі вищеперелічені фактори: збільшення кількості якого-небудь з них, як правило, підвищує критерій точності і навпаки, зменшення — знижує його, а підвищення критерію точності до проектованої системи автоматично тягне за собою підвищення витрат на розробку. Виходячи з цього можна констатувати нелінійний зв'язок між підвищенням критерію точності і вартістю розробки: зростання витрат перевищує зростання критерію точності.
Характер зв'язку між вартістю розробки і критерієм точності у загальному випадку формально визначити не вдалося, але, як правило, в експертних оцінках різних методологів мовиться про експоненціальний характер даного зв'язку.
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАВДАННЯ
За допомогою BPWin розробити модель в стандарті IDEF3 для міжміських вантажних перевезень
Результуюча діаграма предметної області
Висновок
На даній лабораторній роботі я ознайомився та оволодів інструментом уніфікованого представлення даних - моделлю "сутність-зв’язок”.