Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Звіт
до практичної роботи №5
з дисципліни: «Комп’ютерні технології в діловодстві»
на тему: «Створення електронної таблиці OpenOffice Calc»
Мета роботи: навчитися основній технології роботи з електронними таблицями, призначеними для автоматизації розрахунків: створювати і редагувати таблиці, робити розрахунки за формулами, утворювати списки і сортувати дані; навчитися технології роботи з електронними таблицями, а саме представляти дані у вигляді вибірки даних з більших таблиць, створювати звідні таблиці і представляти дані у вигляді різноманітних діаграм.
Теоретичні відомості
Створення електронної таблиці OpenOffice.org Calc. Щоб створити новий файл у OpenOffice.org Calc виберіть команду Файл – Створити – Електронну таблицю. Для уведення формул у панелі формул треба:
1) натиснути комірку, у яку треба вставити формулу;
2) натисніть значок Функція на панелі формул, у рядку введення з'явиться знак рівності, і тепер можна уводити формулу;
3) після введення потрібних значень слід натиснути клавішу ВВЕДЕННЯ або кнопку Прийняти для вставки результату в поточний осередок. Якщо потрібно очистити рядок уведення, натисніть клавішу ESC або кнопку Скасування.
Можна вводити значення і формули прямо в комірки, навіть якщо не видний курсор уведення. Усі формули повинні починатися зі знака рівності. При редагуванні формули з посиланнями посилання і зв 'язані комірки будуть виділені тим самим кольором. Параметр Кольорові посилання можна відключити в діалоговому вікні Сервис — Параметры — OpenOffice.org Calc — Вид. Якщо потрібно переглянути обчислення окремих елементів формули, виділіть відповідні елементи і натисніть клавішу F9. Приміром, у формулі =SUM(A1:B12)*SUM(C1:D12) виділите частину SUM(C1:D12) і натисніть клавішу F9 для перегляду проміжного результату для цієї частини. Якщо при створенні формули виникає помилка, у поточній комірці з'являється повідомлення про помилку.
Хід роботи
1. Завантажую табличний процесор OpenOffice.org Calc (Програми – офіс - OpenOffice.org Calc, виконую налагодження (Сервіс – Параметри – Електронна таблиця). Зберігаю документ OpenOffice.org Calc (Файл – Зберегти як – Електронна таблиця .sxc) з іменем Session і закриваю.
/
Рис.1. Створення таблиці.
2. Відкриваю файл Session.ods Сформовую таблицю екзаменаційні відомості за нижченаведеною формою. Встановлюю відповідну ширину для кожного стовпця таблиці. Після закінчення оформлення таблиці вводжу у неї постійні дані: порядкові номери (10), ПІБ студентів, номера залікових книжок та оцінки.
/
Рис.2. Заповнення таблиці.
3. Перейменовую перший лист як “Екзамен1”. Копіюю перший лист і вставляю дві його копії.
/
Рис.3. Створення копії.
4. На новому листі, який назвав “Стипендія”, підготувала для групи відомість про призначення студентів на стипендію за результатами екзаменаційної сесії за нижченаведеною формою. Копіюю з першого листа список групи у другий лист. Вставляю перед рядком “Стипендія” дві додаткові колонки з назвами “Середній бал” та “Кількість складених іспитів”. Вводжу формулу обчислення середнього балу для першого студента.
Рис.4. Розрахунок середнього балу.
Вводжу формулу розрахунку кількості екзаменів для першого студента, використовуючи функцію COUNT.
Рис.5. Розрахунок кількості балів
5. Створюю новий документ з назвою Spisok. Лист 1 перейменуйте у “Список”, а Лист 2 – у “Сортування”. Створіть таблицю наведену нижче
/
Рис.6. Створення таблиці списку.
6. Копіюю створену таблицю і вставляю на листі “Сортування”. Виконую сортування по стовпцю Таб. № викл. Для цього: встановіть курсор у полі списку в у зайдіть у меню Дані – Сортування.
Сортую по: поле Таб. № викл., по зростанню
/
Рис.7. Сортування
Потім по: поле Номер групи, по зростанню.
/
Рис.8. Сортування.
Пізніше по: поле Код предмету, по зростанню
/
Рис.9.Сортування.
Виконую сортування по іншим полям.
/
Рис.10. Сортування
8. Відкриваю файл Spisok. Перший аркуш перейменуйте як Список, а другий – Автофільтр.
/
Рис.11. Створення фільтру
9. У другий аркуш копіюю таблицю, в якій вибираю дані зі списку за критерієм відбору, використовуючи Автофільтр. Для цього: -встановлюю курсор у області таблиці і виконайте команду Дані, Фільтр, Автофільтр, в результаті чого у кожному стовпчику з’являться кнопки списку - формую умови відбору записів: у стовпці Таб. № викл. Натискаю кнопку , зі списку умов відбору виберіть а1;
///
Рис.12. Створення фільтру.
у стовпці Оцінка натискаю кнопку і зі списку умов відбору вибераю Стандартний і у діалоговому вікні сформуйте умову відбору >2;
//
Рис.13.Автофільтр у стовпці Вид заняття натискаю кнопку, зі списку умов відбору оберіть л;
/
Рис.14. Автофільтр
10. Відміняю результати фільтрації, встановивши вказівник миші у список і виконавши команду Дані, Фільтр, Автофільтр.
/
Рис.15. Відміна результатів.
11. Вибираю зі списку дані, використовуючи критерій – для групи 133 отримати відомості про складання екзамену по предмету п1 на оцінки 3 і 4. Для цього беру аналогічною п.1 технологію фільтрації. Відміняю результати фільтрації.
/
Рис.16. Вибір даних.
/
12. Копіюю таблицю у наступний аркуш, який перейменовую на “Структура”. Відсортовую рядки списку за номером навчальної групи за зростанням. Вставляю пустий розділювальний рядок між групами з різними номерами.
/
Рис.17. Структура.
13. Створюю структурні частини таблиці для навчальних груп. Для цього виділяю блок, що відноситься до першої групи і виконую команду Дані – Структура – Групувати. Те ж саме роблю із блоком другої групи.
/
Рис.18. Створення елементів.
14. Закриваю і відкриваю створені структурні частини таблиці, натискаючи на кнопки <-> . 25. Відміняю структурування командою Дані – Структура – Розгрупувати. Проробляю самостійно інші види структурування таблиці. Зберігаю документ.
15. У документі створюю новий аркуш із назвою зведення. Копіюю в нього таблицю і формую з неї звідну таблицю на тому ж аркуші. Для цього встановлюю курсор у поле списку і виконую команду Дані – Звідна таблиця – Запустити. У вікні, що з'явилося вибираю пункт Поточне виділення і натискаю кнопку Продовжити. У вікні, що з'явилося, розташовую кнопки таким чином, як на нижченаведеному малюнку. Так звідна таблиця буде відображати у підсумках середній бал по кожному предмету і виду занять з прив'язкою до викладача.
/
Рис.19. Зведення таблиці
//
Рис.20. Зведення таблиці.
14. Після створення таблиці і її виділення створюю діаграму, оформивши її таким чином
/
Рис.21. Створення діаграми.
15. Роблю копію побудованої діаграми і редагую її відповідно до завдання: - додаю у таблицю рядок з оцінками по філософії - виправляю діапазон даних для діаграми - змінюю тип діаграми на об'ємний - вставляю в діаграму стовпчик з оцінками з філософії і змінюю діаграму так, щоб вона відображала успішність (вісь Y) кожної групи (вісь Z) залежно від дисципліни (вісь X) - змінюю параметри діаграми – назви вісей, прибираю легенду - розміщую діаграму на окремому листі
/
//
Рис.22. Редагування діаграми.
Висновок: на даній лабораторній роботі я навчився основній технології роботи з електронними таблицями, призначеними для автоматизації розрахунків: створювати і редагувати таблиці, робити розрахунки за формулами, утворювати списки і сортувати дані; навчилися технології роботи з електронними таблицями, а саме представляти дані у вигляді вибірки даних з більших таблиць, створювати звідні таблиці і представляти дані у вигляді різноманітних діаграм.