МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
«ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Практична робота № 3 з дисципліни «Документознавство»
на тему: «Система стандартизації в Україні»
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Продуктом стандартизації є нормативний документ, який встановлює правила, вимоги, загальні принципи або характеристики різних видів діяльності або їх результатів.
Стандарт – нормативний документ, який встановлює для загального і багаторазового використання правила, вимоги, загальні принципи, характеристики, що стосуються різних видів діяльності або їх результатів і сприяють їх оптимальному впорядкуванню в певній галузі.
Технічні умови – нормативний документ, який регулює стосунки між поставником (розробником, винахідником) і споживачем (замовником) продукції, на яку відсутні державні, галузеві стандарти або у випадку необхідності їх конкретизації.
Види стандартизації:
Національна стандартизація — це стандартизація, яка здійснюється на рівні однієї конкретної держави. Результатом роботи з національної стандартизації є національні стандарти:
Державна стандартизація — стандартизація, яка здійснюється урядовими органами і розповсюджується на усі підприємства держави.
Галузева стандартизація — стандартизація, яка здійснюється органами, компетентними в даній галузі народного господарства.
Міжнародна стандартизація — це стандартизація, участь в якій є відкритою для відповідних органів усіх країн. Результатом роботи з міжнародної стандартизації є міжнародні стандарти, прийняті ISO та іншими міжнародними організаціями зі стандартизації.
Регіональна стандартизація — це стандартизація, участь в якій є відкритою для відповідних органів країн лише одного географічного, політичного або економічного регіону.
Міждержавна стандартизація — це стандартизація, участь в якій беруть окремі країни . Результатом роботи з міждержавної стандартизації є міждержавні стандарти (ГОСТ).
Основні завдання стандартизації:
Створення нормативних вимог до якості продукції, процесів, послуг.
Створення єдиної системи показників якості продукції.
Забезпечення єдності і правильності вимірювань в країні.
Удосконалення систем термінології і позначень в різних галузях.
Створення системи нормативної документації.
Національна система стандартизації України — це система, яка визначає основну мету і принципи управління, форми та загальні організаційно-технічні правила виконання всіх видів робіт зі стандартизації. Вона являє собою комплекс взаємопов’язаних правил і положень, які регламентують організацію та порядок проведення робіт з усіх питань практичної діяльності в галузі стандартизації країни.
В Україні головним центром є Держспоживстандарт України – Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики.
Хід роботи
1. ДСТУ 2732:2004 НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ ДІЛОВОДСТВО Й АРХІВНА СПРАВА ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ.
Класифікація документа за матеріальним складником:
за матеріальною основою: штучний;
за призначенням для сприйняття: людиночитальний;
за матеріальною формою носія: кодексовий;
за способом документування: друкований;
за каналом сприйняття: візуальний;
за ступенем поширення: опублікований;
за місцем походження: національний;
за рівнем узагальнення інформації: первинний.
Класифікаційна характеристика стандартів:
за масштабами поширення: ДСТУ;
тип видання: офіційне;
формат 60 х 84.
Структура стандарту ДСТУ 2732:2004:
титульний лист;
передмова;
зміст;
5 розділів;
додатки.
Додатки:
Додаток А Абетковий покажчик українських термінів;
Додаток Б Абетковий покажчик англійських термінів;
Додаток В Абетковий покажчик російських термінів;
Додаток Г Юридичні терміни, використані у визначеннях понять стандарту.
2. ДСТУ 2394 – 94 ІНФОРМАЦІЯ ТА ДОКУМЕНТАЦІЯ. КОМПЛЕКТУВАННЯ ФОНДУ, БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС, АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ.
Класифікація документа за матеріальним складником:
за матеріальною основою: штучний;
за призначенням для сприйняття: людиночитальний;
за матеріальною формою носія: кодексовий;
за способом документування: друкований;
за каналом сприйняття: візуальний;
за ступенем поширення: опублікований;
за місцем походження: національний;
за рівнем узагальнення інформації: первинний.
Класифікаційна характеристика стандартів:
за масштабами поширення: ДСТУ;
тип видання: офіційне;
формат 60 х 84.
Структура стандарту ДСТУ 2394 – 94:
титульний лист;
передмова;
зміст;
4 розділів;
5 додатків.
3. ДСТУ 3582-97 СКОРОЧЕННЯ СЛІВ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ У БІБЛІОГРАФІЧНОМУ ОПИСІ Загальні вимоги та правила.
Структура ДСТУ 3582-97:
титульний лист;
передмова;
зміст;
5 розділів;
4 додатки.
До змісту включають перелік розділів та їх нумерацію в порядку розміщення у документі.
Розділи:
Галузь застосування;
Вимоги до порядку викладення матеріалу звіту;
Вимоги до структурних елементів вступної частини;
Вимоги до структурних елементів основної частини;
Вимоги до додатків;
Вимоги до матеріалу в кінці звіту;
Правила оформлення звіту.
Додатки:
Додаток А (довідковий) Приклад складання реферату на звіт про НДР;
Додаток Б (довідковий) Приклад змісту першої частини звіту, який складається з кількох частин;
Додаток В (довідковий) Приклади оформлення титульних аркушів;
Додаток Г А (довідковий) Приклад оформлення списку авторів звіту про НДР.
Патент
Опис винаходу
1 Спосіб навчання мовам і оцінки знань тих, кого навчають, що включає здійснення усних роз'яснень тим, хто навчає, демонстрацію і/або письмове відтворення забарвлених демонстраційних засобів, що містять елементи у вигляді фону засобу і зображених на ньому букв і/або слів, і/або їх частин, і/або словосполучень, і/або речень, і/або їх членів, і/або пояснень, і/або розділових знаків, і/або цифр, і/або пояснювальних знаків, виконання тими, хто навчаються, записів і самостійних робіт, усне опитування тих, кого навчають, і/або перевірка правильності виконання ними самостійних робіт, який відрізняється тим, що основну масу елементів демонструють і/або пишуть одним кольором, елементи, що виділяються, - іншим кольором, а нові для тих, кого навчають, -третім, ведення записів і виконання самостійних робіт ті, кого навчають, виконують в двох різних зошитах, а перевірку правильності виконання самостійних робіт здійснює під час заняття один або декілька асистентів того, хто навчає, а при усному опитуванні використовують для ВІДПОВІДІ умовні жести і/або міміку, і/або рухи тіла.
2 Спосіб за п 1, який відрізняється тим, що основну масу елементів демонструють і/або пишуть синім і/або чорним кольором, елементи, що виділяються, - зеленим, а нові для тих, кого навчають, - червоним.
3 Спосіб за пп 1-2, який відрізняється тим, що інформацію про теперішній час демонструють і/або пишуть зеленим кольором, про минулий жовтим, а про майбутній – блакитним.
4 Спосіб за пп 1-3, який відрізняється тим, що при перевірці письмових самостійних робіт асистент відмічає абзац або рядок, в яких допущена помилка, а після повернення асистентом зошита той, кого навчають, самостійно знаходить, виправляє помилку, пише слово правильно, при цьому асистент робить ВІДМІТКИ, а той, кого навчають, виправляє помилки червоним кольором, пише правильно слово, в якому була допущена помилками, і обводить його контуром червоного кольору.
5 Спосіб за п 1, який відрізняється тим, що при використанні опитуваними для ВІДПОВІДІ умовних жестів і/або МІМІКИ, і/або рухів тіла їх очі закриті.
6 Спосіб за пп 1-4, який відрізняється тим, що протягом одного заняття ті, кого навчають, виконують декілька самостійних робіт, при цьому заняття триває безперервно протягом 2,5-5 астрономічних годин.
7 Спосіб формування словникового запасу тих, кого навчають, при їх навчанні мовам, що включає використання ними демонстраційних засобів у вигляді словників, який відрізняється тим, що додатково той, хто навчає, формує комплект коротких орфографічних словників, а ті, кого навчають, поза заняттями знайомляться зі змістом одного або декількох коротких словників, читають слова вголос, промовляючи кожний звук ВІДПОВІДНО написанню, і/або роблять аудюзапис власного промовляння, на заняттях ті, кого навчають, пишуть слова, з якими вони заздалегідь ознайомилися, обговорюють їх вимову і/або написання, і/або склад, і/або граматичні характеристики, і/або смислове значення, і/або приклади утворення з них інших частин мови, і/або помилки, що допускаються в них, і/або складають з ними словосполучення, і/або речення, після чого знову знайомляться зі змістом цих же коротких словників поза заняттями.
8 Спосіб за п 7, який відрізняється тим, що ко О (О 49969 роткии словник містить слова на одне граматичне правило або слова, що є однією частиною мови, або слова з помилками, що допускаються в них, або слова, що починаються на одну букву.
9 Спосіб за пп 7-8, який відрізняється тим, що слова в коротких словниках розташовані в стовпчик.
10 Спосіб за пп 7-9, який відрізняється тим, що ті, кого навчають, читають слова з короткого словника вголос і при написанні диктують їх собі вголос з вимовою, ВІДПОВІДНОЮ їх написанню, або пишуть під власний аудюзапис.
11 Спосіб за пп 7-10, який відрізняється тим, що на заняттях ті, кого навчають, промовляють слова або використовують власний аудюзапис під кон тролем вчителя.
12 Спосіб за пп 7-11, який відрізняється тим, що при повторних ознайомленнях поза заняттями зі змістом тих коротких словників, з якими працювали на заняттях, ті, кого навчають, додатково знайомляться з відомостями про знайомі слова, що містяться в орфографічних і/або орфоепічних, і/або етимологічних, і/або тлумачних, і/або філософських словниках.
13 Спосіб за пп 7-12, який відрізняється тим, що заняття проводяться курсами протягом 6-20 днів щодня при безперервній тривалості одного заняття 2,5-5 астрономічних годин, причому робота з короткими словниками на кожному занятті проводиться в 1-10 етапів тривалістю 1-15 хвилин Група винаходів відноситься до легкої промисловості, до демонстраційних засобів і призначена для використання при навчанні мовам Відомий спосіб навчання мовам, що включає використання забарвлених демонстраційних засобів із застосуванням забарвленого фону або виконаних в кольорі слів або їх частин.
Висновок: навчився описувати державні стандарти, які мають обов’язкові структурні елементи, а саме: титульний лист, передмова, відомості про право власності, найменування, область застосування, зміст; також описав патент на винахід.