МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
/
Лабораторна робота №3
З предмету «Документознавство» на тему:
«Соціальна інформація»
Львів 2014
Мета роботи: закріпити теоретичні відомості про соціальну інформацію та її поділ за ознаками та видами. Скласти схему соціальної інформації та навчитися практично характеризувати документ за його соціальними функціями.
Теоретичні відомостіСоціальна інформація – це відомості (знання, емоції), призначені для передання у суспільстві.Соціальна інформація за різними ознаками поділяється на: 1) За соціальним призначенням:- масова (для всіх членів суспільства);- спеціальна (призначена для окремих соціальних груп);2) За способом відображення інформації людською свідомістю:- логічна (наукові, технічні, виробничі, управлінські документи);- естетична (результат образно–асоціативного відображення дійсності: візуальні, аудіальні, живописні документи).3) За фізіологічними особливостями сприйняття людиною:- візуальна- аудіальна- нюхова- тактильна (через дотик)4) За способом поширення інформації:- опубліковану;- неопубліковану;- та, що не публікується (ділові і офіційні документи установ та організацій).5) За ступенем опрацювання:- первинна (більшість документаційної інформації);- вторинна (результат опрацювання первинних документів: бібліографічних)6) За сферами утримання та використання: наукова, виробнича, технічна, політична, масова, популярна, управлінська, побутова, публіцистична. Документна інформація – це інформація, яку містить документ, його основний зміст. Отже, інформація, що виникає в процесі пізнання світу людьми, називається соціальною. У науковій літературі зустрічається і інше трактування цього терміну: знання про людину, його практиці і зв’язках із зовнішнім середовищем. Ці визначення, по вірному зауваженню санкт-петербурзького дослідника В. Таловова, не суперечать один одному, але і не змішуються. Перше, як він вважає, є більш загальним, друге звужує його, роблячи близьким до журналістських категоріями. Однак друге визначення потребує в коментарі. Оскільки людина завжди несе на собі відбиток суспільних умов життя, то і соціальна інформація відображає відносини і подання, що існують у суспільстві, його протиріччя і проблеми. Саме слово "соціальний" означає громадський. Людський сенс фактів завжди розкривається через їх значення для суспільного життя. Це, у свою чергу, додає соціальної інформації політичне забарвлення – в силу об’єктивно різного становища людей, груп, соціальних верств у матеріальному виробництві та суспільній структурі в цілому. Соціальна інформація, за В. Таловову, виникає в процесі людської діяльності, відображає факти з точки зору їх суспільної значущості і служить для спілкування між людьми досягнення ними своїх цілей у відповідності з суспільними інтересами.
Хід роботи
Об’єкт
Ознаки
Книга Навчальний посібник «Науково-технічні обчислення засобами MathCAD та MS Excel»
За соціальним призначенням: спеціальна; За способом відображення: логічна; За фізіологічними особливостями сприйняття людиною: візуальна; За способом поширення інформації: опублікована; За ступенем опрацювання: первинна; За сферами утримання та використання: наукова.
Журнал “Футбол”
За соціальним призначенням: масова; За способом відображення: логічна; За фізіологічними особливостями сприйняття людиною: візуальна; За способом поширення інформації: опублікована; За ступенем опрацювання: первинна.
Газета “Експрес”
За соціальним призначенням: масова; За способом відображення: логічна; За фізіологічними особливостями сприйняття людиною: візуальна; За способом поширення інформації: опублікована; За ступенем опрацювання: первинна.
Висновок: закріпив теоретичні відомості про соціальну інформацію та її поділ за ознаками та видами. Склав схему соціальної інформації.