МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Звіт
до практичної роботи №4
з дисципліни “Ділова комунікація”
на тему: “Особливості невербальної передачі інформації в процесі ділової взаємодії”
Львів - 2016
Теоретичні відомості
Людина завжди намагається підпорядкувати собі той простір, який її оточує, і сприймає все, що знаходиться в цьому просторі як частину себе або свою власність.
Розрізняють три зони зближення:
• 1м 30 см - особистісна зона;
• 1м - соціальна зона;
• 45 см - інтимна зона.
У діловому спілкуванні велике значення має використання можливостей сісти за стіл саме там, де буде краще досягнути поставлених завдань.
Аналізуючи розташування ділових партнерів можна «прочитати» таку інформацію:
1. Кутова позиція підходить найбільше для дружньої невимушеної бесіди, хоча можлива і для ділової розмови, наприклад: лікар - пацієнт, керівник - підлеглий. Позиція сприяє постійному контакту очей і створює умови для жестикуляції, що не заважає партнеру, дозволяє спостерігати один за одним. Кут столу служить частковим бар'єром: при виникненні конфронтації можна відсунутися далі, в ситуації взаєморозуміння - зблизитися; територіальний поділ столу відсутній.
2. Така позиція підходить для безпосередньої ділової взаємодії. Коли завдання або проблема вирішуються спільно, людям потрібно сидіти поруч, щоб краще зрозуміти дії і наміри один одного, бачити та аналізувати матеріали, обговорювати і виробляти спільні рішення.
3. Розташування ділових партнерів один проти одного створює атмосферу суперництва, при якій кожен з учасників жорстко веде свою лінію, відстоює свою позицію, намагається обіграти ділового партнера. Стіл між ними стає своєрідним бар'єром. Досягти згоди при такій позиції за столом надзвичайно важко, навіть компроміс недосяжний, а ось конфлікт цілком можливий.
З іншого боку, така позиція може свідчити про субординацію. Розмова тоді повинна бути короткою і конкретною. Саме так сідають за стіл переговорів: тоді це означає рівноправну позицію і може сприяти конструктивному спілкуванню.
4. У певних ситуаціях ділового спілкування доцільно займати незалежну позицію, тобто по діагоналі через вісь стола. Ця позиція характерна для людей, які не бажають взаємодіяти. Вона свідчить про відсутність зацікавленості або про бажання залишитися непоміченим, наприклад, на діловій нараді, семінарі тощо.
Форма столу теж має значення:
• квадратний стіл сприяє відносинам конкуренції і суперництва між людьми, рівними по статусу;
• за прямокутним столом на зустрічі партнерів однакового соціального статусу чільним вважається місце, на якому сидить людина, обернена обличчям до дверей;
• круглий стіл створює атмосферу невимушеності.
Хід роботи
Створення оформлення кімнати для пресконференції.
Рис.1. Схема розміщення кімнати для невеликої конференції.
Рис.2. Схема для великої конференції
Дослідивши принципи проведення переговорів зокрема по завданню для конференцій, було розроблено відповідні схеми які ми бачимо на рисунках зверху. Отож на 1 рисунку представлена схема кімнати для невеликої офісної конференції, де за столом розміщуюються особи вищі по рангу, а за боковими кріслами, особи-представники нищих рангів.
А на 2 рисунку представлено схему для великої пресконференції із розміщеннями головних представників за столом, а також із трибуною для виступу і проекторним екраном.
Висновки: виконуючи дану практичну роботу дослідив принципи проведення переговорів і на практиці навчився розміщенню осіб на пресконференції створюючи блок-схеми.