МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Звіт
до практичної роботи №7
з дисципліни “Ділова комунікація”
на тему: “Оптимізація інформаційних, аналітичних та організаційних засобів формування корпоративної ділової комунікації підприємства”
Львів – 2016
Теоретичні відомості
Внутрішньо-організаційні комунікації - внутрішній PR - це комплексна діяльність, у якій можуть бути використані різні інструменти. Головне ж у ній - відповідність цілям, яких компанія прагне досягти, вибудовуючи систему взаємин зі своєю внутрішньою аудиторією. Ефективні внутрішні комунікації підвищують рівень лояльності і мотивації персоналу, а значить, і ефективність його діяльності. Крім того, створення позитивного іміджу компанії в очах співробітників впливає на імідж компанії в зовнішньому світі, тому що персонал є одним з каналів трансляції інформації зовні.
Найважливіша мета внутрішніх комунікації - підтримка цілей та політики, що проводиться керівництвом організації. За допомогою комунікації співробітники отримують необхідні знання та мотивацію, стають кращими захисниками та популяризаторами планів компанії. Таким чином, комунікація - це важливий організаційний інструмент і необхідна умова для ефективного розвитку і впровадження корпоративної політики.
Створення ефективної системи внутрішньо-корпоративних комунікацій передбачає тривалу роботу, яка складається з декількох основних етапів:
1. Підготовка
2. Вибір інструментів
3. Реалізація
4. Оцінка ефективності.
1. Підготовка.
На цьому етапі тим, хто тільки починає замислюватися про побудову системи внутрішньо-корпоративних комунікацій, важливо відповісти на кілька ключових питань.
1. Яка ситуація на даний момент?
Обов'язково необхідна діагностика, аналіз поточного стану. Коли проводиться якась робота, треба зрозуміти, наскільки вона ефективна, що треба зробити, щоб поліпшити її якість? Чи треба додати якісь елементи або повністю її перебудувати?
2. Який масштаб передбачуваних змін?
Можливо, планується провести кілька конкретних заходів, а може необхідно вибудувати структуру, націлену на виконання довгострокової програми. Очевидно, що ефективність цілої системи вище, ніж окремих елементів, але багато чого залежить і від конкретної ситуації.
3. Яка мета цієї діяльності?
Основні цілі внутрішнього PR, як правило, полягають у формуванні лояльності і корпоративності співробітників, побудові внутрішньо-корпоративних комунікацій, підвищенню мотивації співробітників. Результатом цих процесів має стати зростання продуктивності праці та ефективності компанії в цілому. При проектуванні системи внутрішнього PR у компанії важливо орієнтуватися на стратегічні цілі і пріоритети компанії.
2. Вибір засобів (інструментів).
На цьому етапі необхідно визначити, проведення яких заходів потрібно для досягнення поставленої мети.
Для реалізації завдань внутрішніх корпоративних ділових комунікацій використовують різні інструменти. Їх можна умовно поділити на інформаційні, аналітичні, комунікаційні, організаційні та інструменти кризового реагування.
Інформаційні інструменти - це засоби однобічної комунікації. Вони призначені для інформування працівників підприємства про поточні події у межах зв'язків із громадськістю.
До основних інформаційних інструментів внутрішніх комунікацій належать:
- внутрішні видання - інформаційні корпоративні бюлетені, внутрішньо-корпоративні журнали та газети. Вони вважаються некомерційними виданнями, що випускаються організаціями для підтримування контактів зі співробітниками. За оформленням, списком тем, які висвітлюються, стилем, розміром вони різняться між собою. Рейтинг тем, які, як правило, висвітлюються у таких фірмових газетах і журналах, можна подати так:
1. Цілі, завдання та принципи компанії. Накази і розпорядження керівництва. Інформація та чутки про вище керівництво.
2. Структурні перебудови (реорганізація апарату управління).
3. Модернізація устаткування.
4. Перехід на випуск нової продукції.
5. Фінансові успіхи (прибуток, збитки).
6. Вакансії, звільнення, призначення, зростання заробітної плати.
7. Зміна внутрішнього розпорядку, умови праці, скорочення штатів.
8. Перепідготовка кадрів, пільги співробітникам, премії, доплати.
9. Участь у професійних конкурсах, нагороди, умови відпочинку, створення спортивних команд.
10. Зовнішні умови, що впливають на результати корпоративної діяльності (нові законодавчі акти, ринкова кон'юнктура тощо).
11. Успіхи та невдачі конкурентів, реклами, престиж корпорації у дзеркалі громадської думки.
12. Добродійна діяльність компанії, історія корпорації.
13. Програма оптимізації корпоративних відносин.
14. Редакційні статті, інтерв'ю з керівниками, заяви керівництва компанії для преси, звіти з прес-конференцій, фотонариси та ін.;
- інша друкарська продукція, призначена для внутрішнього розповсюдження - поздоровлення, співчуття, індивідуальне листування, копії і виписки з офіційних документів, звіти тощо.
Певного поширення через свою неформальність та оригінальність нині набувають так звані компліменти в записках.
Компліменти завжди приємно отримувати. Щоправда, люди на них реагують дуже по-різному. Одні із задоволенням всміхаються, інші ніяковіють. Проте в будь-якому разі такі записки можуть надавати співробітникові додаткової впевненості у своїх силах. За всіма психологічними законами такий захід, якщо він не часто повторюється і здійснений делікатно, додає працівникові сил через підвищення його самооцінки та створення доброго настрою.
До інформаційних інструментів належать також корпоративні web -ресурси, кабельне мовлення, дошки оголошень.
Корпоративні web -ресурси (сторінки, сайти, портали). На них співробітники компанії не тільки можуть отримувати необхідну інформацію щодо діяльності підприємства, ситуації на ринку, але й обмінюватися думками, спілкуватися. Особливо актуальні такі web-ресурси, якщо компанія має багато філій, розташованих у різних регіонах, і спілкування тет-а-тет ускладнюється географічними відстанями.
Кабельне мовлення (радіо, телебачення, внутрішня комп'ютерна мережа). Такі інструменти характерні для великих компаній, що розташовані у значних за розмірами приміщеннях або мають певну кількість підрозділів у різних корпусах, які знаходяться в одній географічній зоні (наприклад, великі заводи, таксопарки, підрозділи міліції, автоінспекції тощо).
Дошки оголошень. Вони додають наказам, розпорядженням та іншим видам управлінської документації відтінок неформального звернення: рівень офіційної "вказівки зверху" знижується вже хоча б тією обставиною, що на тій самій дошці поряд з останнім наказом може бути розміщено оголошення клубу за інтересами. Дошка оголошень точно моделює специфіку корпоративного спілкування даного колективу: набір оголошень, їх тематика, періодичність, дизайн чітко визначають коло питань, що виносяться керівництвом для інформування. З іншого боку, відповідальні оголошення показують, наскільки ефективний зворотний зв'язок взаємодії управлінців і підлеглих. Перевага дошки оголошень - оперативність дії на думку і поведінку малих груп і колективів, а також високий ступінь персоналізації звернення. Дух корпоративної єдності особливо підтримують поздоровлення від імені керівництва, співчуття, оголошення про добродійні акції (збір пожертв, встановлення стипендії і фондів фірми або компанії тощо).
Аналітичні інструменти корпоративних комунікацій є засобом однобічної (зворотної) комунікації, призначеним як для вивчення думок, настроїв працівників підприємства, так і для аналізу діяльності підприємства, відповідності дій компанії поставленим цілям і заявленій місії.
Основними аналітичними інструментами внутрішньо-корпоративних комунікацій є моніторинг відгуків працівників підприємства та звіти компанії за певний період часу.
Моніторинг відгуків працівників підприємства на поширену серед них інформацію. Він здійснюється через регулярне анкетування або опитування працівників підприємства відносно тих чи інших розпоряджень і способів керування, дій компанії або ситуації на ринку. Результатом проведення моніторингу є комплексний аналіз отриманої інформації.
Звіти компанії за певний період часу. Такі звіти готуються різними підрозділами відповідно до переліку необхідної документації ведення господарської діяльності підприємства. Вони можуть бути призначені як для зовнішнього користування, так і для внутрішнього. Як правило, звіти роблять за різні проміжки часу, але з певною послідовністю. Аналітичною інформацією зі звітів можуть користуватися як представники зовнішньої аудиторії (у разі, якщо звіт зроблений з метою оприлюднення результатів діяльності фірми перед широкими колами громадськості, акціонерами, потенційними партнерами), так і керівництво компанії та зацікавлені співробітники з метою дізнавання стану справ на підприємстві.
Складовими звіту є:
- титульна сторінка (назва, ПІБ того, хто складав, адреса організації, дата);
- зміст з переліком додатків;
- анотація;
- вступ;
- загальний текст: змістовна інформація (досягнення за розрахунковий період; пояснення, як ці досягнення інтегруються з місією та цілями компанії; порівняння набутих досягнень з тими, що були набуті в попередньому періоді, з відміткою про високі результати та поясненням щодо нижчих; перспективи на майбутнє; додаткова інформація щодо участі персоналу в діяльності компанії - його зацікавленість, взаємовідносини, загальний клімат у колективі);
- висновки;
- додатки;
- перелік використаних джерел.
Організаційні інструменти представлені набором спеціальних заходів, що проводяться для працівників підприємства при безпосередній участі керівництва. Це їх головна перевага. Такі інструменти спрямовані на зміцнення корпоративного духу, формування команди в умовах неформальної, святкової обстановки. До них належать:
- урочисті збори та засідання, приурочені до пам'ятних дат;
- вечори відпочинку;
- різні спортивні або інтелектуальні змагання, в яких головне - бажання самих учасників взяти в них участь;
- внутрішньо-корпоративні свята.
- брифінги;
- виступи керівництва;
- відкриті інтерв'ю;
- вечори питань і відповідей;
- усні повідомлення керівництва.
Усі ці інструменти спрямовані на те, щоб офіційно донести необхідну інформацію до співробітників компанії. Проте, на відміну від інформаційних інструментів, у такому разі інформація доводиться в усній формі, аби бачити реакцію співробітників, оперативно відреагувати на їхній настрій та сприйняття, роз'яснити "складні" моменти, дати відповіді на поставлені запитання. Офіційні комунікаційні інструменти ефективніші за інформаційні, оскільки усне слово сприймається краще через можливість використання не тільки вербальних, але й візуальних компонентів у промовах та інтерв'ю, а також особливих психологічних прийомів ораторського мистецтва.
Збори членів трудового колективу проводяться з різних приводів і з різною регулярністю. На річних зборах, як правило, підбивають підсумки роботи компанії та оголошують подяки співробітникам, які зробили значний внесок в її діяльність. На таких зборах наголошується, якою важливою є робота працівників в отриманні кінцевого продукту підприємства.
Особисті зустрічі голови підприємства з працівниками високо цінуються співробітниками, оскільки це повага до колективу, авторитетність, демократичність, емоційний зв'язок тощо. Під час особистих зустрічей є можливість забезпечити тісніший комунікаційний зв'язок між керівником і підлеглими, емоційно та творчо розкритися.
Інструменти кризового і після кризового реагування - це засоби підвищення ефективності внутрішніх комунікативних прийомів. Цьому сприяють: ретельно обмірковане та зважене ставлення до кожного слова, працівника підприємства; робота на випереджання, інтенсифікація інформаційного обміну в обох напрямах; особлива увага до проявів реакції, думок і настроїв працівників; максимальна гнучкість у внутрішніх комунікаціях.
Особливо популярними організаційними інструментами внутрішньо-корпоративних комунікацій з формування команди є психологічні тренінги, які дають змогу ліквідувати пасивність і залежність підлеглих від керівництва, що паралізують роботу фірми під час її активного розвитку та кризових ситуацій. Такі тренінги роблять працівників активнішими та ініціативнішими, розвивають їхні професійні якості, а також збільшують відповідальність членів управлінської команди, підвищують мотивацію персоналу, сприяють вирішенню конфліктів, ухваленню певних рішень, стимулюють пошук нових ідей, дають змогу діагностувати проблеми компанії, змінити корпоративну культуру.
Хід роботи
Асоціація «Єднання»
Місія: об’єднати усі приватні і державні підприємства України в одну цілісну систему взаємозлагоджених організацій задля спільного розвитку і процвітання та позитивної конкуренції в плані розвитку і ведення бізнесу та підприємницької діяльності.
Церемонії: кожного року Асоціація проводить нагородження своїх кращих учасників за найбільший вклад у розвиток приватного та державного підприємництва та ведення бізнесу.
Загальні корпоративні заходи: Асоціація доволі часто проводить з’їзди представників своїх підприємств-учасників задля кращої взаємної співпраці між собою.
Корпоративний кодекс:
Моральні цінності:
Цінуй клієнта:
Стався до клієнта з повагою, як до партнера.
Працюй так, щоб клієнт був задоволений.
Дій так, щоб клієнт отримав всю необхідну інформацію і знання.
Приймай рішення, усвідомлюючи свою відповідальність:
Не кажи «не можна», говори «як».
Принось пропозиції, а не тільки проблеми.
Не бійся помилитися. Виправляй помилки і вчися.
Постійно вдосконалюй і покращуй свою роботу.
Працюй в команді:
Орієнтуйся на результат.
Співпрацюємо з іншими для досягнення поставленої мети.
Не говори: «Це не моя робота».
Будь відкритий для нових ідей.
Метод оптимізації системи внутрішньо-корпоративних ділових контактів.
Для того щоб добре оптимізувати роботу всієї Асоціації, варто розширити сфери діяльності і впливу в плані приватного підприємства та розвитку взаємовигідної конкуренції для підприємців.
Висновок: внутрішньо-організаційні комунікації - внутрішній PR - це комплексна діяльність, у якій можуть бути використані різні інструменти. Головне ж у ній - відповідність цілям, яких компанія прагне досягти, вибудовуючи систему взаємин зі своєю внутрішньою аудиторією. Ефективні внутрішні комунікації підвищують рівень лояльності і мотивації персоналу, а значить, і ефективність його діяльності. Крім того, створення позитивного іміджу компанії в очах співробітників впливає на імідж компанії в зовнішньому світі, тому що персонал є одним з каналів трансляції інформації зовні.