МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Лабораторна робота №1
на тему: «Використання пошукових систем»
з дисципліни: «Інформаційний менеджмент»
Теоретичні відомості
Пошукова система - це складний програмно-апаратний комплекс, що призначений для здійснення пошуку ресурсів в Інтернет, збереження відомостей про них в своїх базах і надання користувачу переліку посилань відповідно до його пошукового запиту.
Головним завданням пошукової системи є здатність надавати користувачам саме ту інформацію, яку вони шукають. А навчити користувачів робити «правильні» запити до пошукової системи, які відповідають її принципам роботи неможливо. Тому, розробники створюють такі алгоритми і принципи роботи пошукових систем, які найкраще пристосовані до поведінки і ходу думок пересічного користувача.
Основні характеристики пошукової системи
Повнота - це відношення кількості знайдених за запитом документів до загальної кількості документів в Інтернет, що задовольняють даному запиту.
Точність визначається ступенем відповідності знайдених документів до запиту користувача.
Актуальність характеризується часом з моменту публікації документів в Інтернет, до їх занесення до бази пошукової системи.
Швидкість пошуку тісно пов'язана з стійкістю системи до навантажень. В робочі години до пошукових систем може надходити сотні запитів в секунду.
Наочність представлення результатів є важливим компонентом зручного пошуку. До популярних запитів пошукова машина знаходить сотні, а то й тисячі документів.
Коротка історія розвитку пошукових систем
Першою повноцінною пошуковою системою був проект WebCrawler, що вийшов у світ в 1994 році.
У 1995 році з'явилися пошукові системи Lycos і AltaVista.
У 1997 році Сергій Брін і Ларрі Пейдж створили пошукову машину Google як дослідницький проект в Стенфордському університеті. На даний момент Google є найпопулярнішою пошуковою системою в світі!
У 1997 року було офіційно анонсовано пошукову систему Yandex, яка є найпопулярнішою в Рунеті.
На даний час існують три основні міжнародні пошукові системи - Google, Yahoo і MSN, що мають власні бази і алгоритми пошуку. Більшість інших пошукових систем використовує їх бази. Наприклад, пошук AOL (search.aol.com) використовує базу Google, а AltaVista, Lycos і AllTheWeb - базу Yahoo.
Хід роботи
1. Досліджую пошукову систему “Google”
“Google” - найбільш потужна, надійна та високошвидкісна пошукова система. Забезпечує гарні результати пошуку як англійською, так і українською мовою.
Використовує базу даних і алгоритми пошуку Yahoo! Підтримує пошук у межах вказаного web-сайту. Система Google крім засобів пошуку на веб-сторінках надає функції для пошуку інформації у файлах формату PDF та DOC інших форматів, а також серед зображень. Google пропонує окремі сайти для багатьох країн та регіонів, які за виглядом майже не відрізняються від головного. Також є й український варіант.
Рис.1.Запит в Google
Рис.2. Результат пошуку в Google
2. Досліджую пошукову систему “Яндекс”
Яндекс - російська ІТ-компанія, що володіє однойменною системою пошуку в мережі та інтернет-порталом. Пошукова система «Яндекс» є четвертою серед пошукових систем світу за кількістю оброблених пошукових запитів. Пошук в Яндексі здійснється в тому числі серед зображень, відео, у блогах, в оголошеннях про продаж автомобілів тощо. ідмінністю Яндекса можна вважати алгоритм його пошуку - він сконструйований на морфологічній системі російської мови. Крім стандартних файлів HTML шукає також у файлах формату PDF, RTF (Rich Text Format), DOC (Microsoft Word), XLS (Microsoft Excel), PPT (Microsoft Power Point), а також індексує формат RSS.
Рис.3. Запит в Яндекс
Рис.4. Результат пошуку в Яндекс
3. Досліджую пошукову систему “Bing”
Bing - пошукова система, що належить компанії Microsoft.
Пошукова система має ряд унікальних особливостей, таких як можливість перегляду результатів пошуку на одній веб-сторінці (замість того, щоб перегортати сторінки результатів пошуку), а також можливість динамічно коректувати обсяг інформації, яка відображається для кожного результату пошуку (наприклад, тільки назва).
Рис.5. Запит в Bing
Рис.6. Результат пошуку в Bing
4. Порівнюю усі 3 пошукові системи
Табл.1. Порівняння пошукових систем
Ознаки:
Google
Яндекс
Bing
Країна- засновник
США
РФ
США
Популярність
(у світі)
1 місце
5 місце
3 місце
Наявність “живого пошуку”
є
немає
немає
Інтерфейс
мінімальний
багатий
мінімальний
Висновок: виконуючи цю лабораторну роботу, я дізнався багато нової інформації про пошукові системи, а найбільше про Google, Яндекс та Bing. Дослідивши ці 3 пошукові системи, я мав змогу оцінити можливості пошуку інформації в цих системах та визначити основні критерії їхніх відмінностей.