МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТАМ
Кафедра ЗІ
Звіт
ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ №4
З КУРСУ: «РОБОТА В ІНТЕРНЕТІ»
ВАРІАНТ № 21
НА ТЕМУ : «РОБОТА З ФАЙЛОВИМИ АРХІВАМИ В МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ»
Підготував:
Перевірила:
Львів 2016
Мета роботи: вивчення основного призначення та засобів для роботи з файловими архівами.
1.Короткі теоретичні відомості
Файлові архіви Internet називають ще FTP-архівами за іменем протоколу обміну інформацією — File Transfer Protocol. Цей протокол дає змогу передавати двійкові файли, тобто файли довільних типів, а не лише текстові.
FTP-архіви спочатку створювалися для обміну і збереження стандартів мережі (так званих документів RFC — Request for Comments) і програмного забезпечення. Але згодом вони перетворилися на величезні багатопрофільні сховища даних.
До виникнення World Wide Web FTP-сервери були єдиним засобом передачі найрізноманітнішої інформації — безкоштовного і умовно безкоштовного програмного забезпечення, драйверів, утиліт, графічних файлів та ін. На сьогодні вони, відіграючи допоміжну роль, найчастіше використовуються компаніями для розповсюдження свого програмного забезпечення.
Служба FTP базується на двох стандартах:
1) URL (Universal Resource Locator) – універсальний спосіб адресації
ресурсів у мережі;
2) FTP (File Transfer Protocol) – протокол передачі файлів.
FTP відрізняється від інших додатків тим, що він використовує два TCP з'єднання для передачі файлу:
1) Керуюче з'єднання – з'єднання для посилки команд серверові й одержання відповідей від нього. Для каналу керування використовується протокол Telnet.
2) З'єднання даних – з'єднання для передачі файлів. Для того, щоб процеси (програми) які функціонують на різних комп'ютерах могли взаємодіяти, вони відображаються у перелік портів на комп’ютері, до якого звертаються при обміні інформацією. Звичайно, процесу-ініціатору з'єднання має бути відомий порт процесу, до якого він звертається.
Формально, у протоколах TCP і UDP (стек протоколів TCP/IP, що
використовується в Інтернет) порт – це ідентифікований номером системний
ресурс, що виділяється з програмою, що виконується на деякому мережевому
комп’ютері, для зв'язку з програмами, що виконуються на інших хостах (в тому числі з іншими застосунками на цих же хостах). Для кожного з протоколів TCP і UDP стандарт визначає можливість одночасного виділення на хості до 65536 унікальних портів, що ідентифікують номерами від 0 до 65535. Номери портів, що використовуються для конкретних
цілей виділяє і реєструє некомерційна організація IANA (Internet Assigned
Numbers Authority), тому деякі з них закріплені за певними протоколами та
сервісами.
При передачі мережею номер порту в заголовку пакета використовується (разом з IP-адресою хоста) для адресації конкретної програми (і конкретного, що належить йому, мережевого з'єднання).
2. Завдання для виконання.
Завдання № 1
1. Відкрийте вікно командного рядка (Пуск-Программи- Стандартние Командная строка) і за допомогою команд операційної системи перейдіть у свій персональний каталог.
2. В умовах локальної мережі, використовуючи утиліту ftp.exe, підключіться до сервера ftp:// ftp.ipswitch.com. Скачайте файл та перевірте його наявність на комп’ютері. Файл, який потрібно скачати вказує викладач.
3. За допомогою браузера зверніться до сторінки для пошуку в українських FTP-серверах за адресоюhttp://ftpsearch.lostclus.kiev.ua/.
4. Ознайомтесь із загальною інформацією про пошукову систему і за допомогою гіперпосилання FTP-пошук відкрийте пошукову форму. За замовчуванням відкривається проста форма, в якій можна задати ім'я файлу для пошуку.
5. За допомогою гіперпосилання Додаткові параметри відкрийте форму для виконання розширеного пошуку, яка дає змогу детальніше описати умови пошуку і спосіб відображення результатів.
6. За допомогою розширеної форми виконайте пошук однієї з
популярних програм ftp-клієнтів (програми для завантаження файлів з ftp-архівів в Інтернет) FileZilla.
7. Збережіть результати пошуку у вигляді текстового файлу у своєму
персональному каталозі.
8. Завантажте останню версію програми у свою персональну папку (найчастіше це файли з підкаталогуDownload).
9. Щоб визначити номер останньої версії, за допомогою однієї з пошукових систем загального призначення (наприклад, Google) виконайте пошук документів за ключовим словом FileZilla. Уважно перегляньте результати пошуку та зверніть увагу на документи з інформацією про нові версії програми, ознайомтеся з основними можливостями програми та умовами її використання.
Завдання № 2
Виконайте індивідуальне завдання, згідно свого варіанту (номером варіанту є номер згідно списку групи). За допомогою даної в своєму варіанті програми вивести вмістиме кореневого каталогу – зайти в будь-яку папку за вибором і вивести її вмістиме (вивести ім’я поточного каталогу на сервері) – повернутися в кореневий каталог – перейти в папку pub і вивести її вмістиме. Скачати файл на свій локальний диск, що міститься в цьому каталозі – перейти в кореневий каталог – завершити з’єднання. Адреси FTP-серверів задані, використовувати активний та пасивний режим. Вводити логін за замовчуванням–anonymous та пароль–user@host.com
№ варіанту
Програми
Адреси
21
Core FTP, Mozilla Firefox
ftp://ftp.linux.kiev.ua
ftp://ftp.rissa.ru
Висновок: Виконавши дану лабораторну роботу, я вивчив структуру файлових архівів та їх роль, а також ознайомився з активним та пасивним FTP, здійснив порівняння у функціях програм та встановив що час підключення до FTP сервера за допомогою браузера є меншим, у порівнянні з програмою.