КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ
ННІ РОСЛИННИЦТВА, ЕКОЛОГІЇ І БІОТЕХНОЛОГІЙ
АГРОБІОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
ЗВІТ
про проходження виробничої практики
в Носівській селекційно-дослідній станції
Зміст
Природно-екологічна та економічна характеристика господарства.
Місце розташування господарства.
Біокліматичні ресурси господарства.
Кліматичні умови господарства.
Ґрунтові умови господарства.
Загальна економічна характеристика господарства.
Трудові ресурси та їх використання.
Структура основних оборотних фондів.
Аналіз виробничої діяльності господарства.
Співвідношення галузей та їх прибутковість.
Структура посівних площ та врожайність за останні три роки.
Система сівозмін і стан їх освоєння.
Система обробітку ґрунту.
Система удобрення культур.
Кормовиробництво.
Насінництво.
Овочівництво в господарстві.
Меліорація земель та охорона ґрунтів.
Зберігання і переробка продукції рослинництва.
Захист сільськогосподарських культур від шкідників і хвороб.
Тваринництво.
Механізація, електрифікація і автоматизація в господарстві.
Охорона праці.
Технологія вирощування польових культур
Природоохоронні заходи в господарстві та їх реалізація.
Вступ
Сільське господарство - одна з основних галузей багатогранної господарської діяльності людини. Головним його завданням є виробництво продуктів харчування та сировини для промисловості. Сільське господарство поєднує в собі дві галузі виробництва: рослинництво та тваринництво.
Сучасні інтенсивні технології вирощування с.-г. польових культур, які є складовою частиною рослинництва, розробляються на основі досягнень провідних теоретичних і прикладних дисциплін агрономії: ботаніки, фізіології рослин, мікробіології, ґрунтознавства, землеробства, сільськогосподарської меліорації, с/г машин і експлуатації машинно-тракторного парку, економіки, менеджменту і маркетингу в сільскогосподорському виробництві та ін.
Для наукового обґрунтування і створення оптимальних технологій вирощування високих, сталих і якісних урожаїв сільськогосподарських культур при економічно виправданих витратах засобів виробництва і праці, першочерговим завданням є вміння застосовувати набуті знання з цих дисциплін у конкретних умовах та при певному рівні агротехніки.
Важливе значення в господарської діяльності людини займає і тваринництво. Основою успішного розвитку його є міцна кормова база, створення якої неможливе без рослинництва. Крім того у тваринництві раціонально використовується побічна продукція рослинництва (солома зернових і зернобобових, гичку цукрових буряків...).
Тому основним завданням виробничої практики є всебічне вивчення не лише галузі рослинництва і тваринництва, а також ознайомлення з новими формами господарювання.
1. Природно-екологічна та економічна характеристика господарства
1.1 Місце розташування господарства.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Колос" знаходиться на території одного населеного пункту с. Пустоварівка. Юридична адреса ТОВ "Агрофірма КОЛОС" : 09051, Київська область, Сквирський район, с. Пустоварівка, пл. Ватутіна 18-А. Ідентифікаційний код суб'єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - 03754120.
Аналізуючи економічні особливості місце-розташування ТОВ "Агрофірми Колос" варто відмітити, що будучи розташованим на відстані 25 км від районного центра м.Сквира, 36 км від великого промислового міста Біла Церква та 120 км від обласного центра м. Київ та маючи транспортне з'єднання з усіма сусідніми населеними пунктами у вигляді доріг з твердим асфальтним покриттям підприємство має можливість налагодити ефективно діючу систему як міжгосподарських так і внутрігосподарських перевезень, що за умови характерного на сьогоднішній день стрімкого розвитку підприємств обслуговуючих сільгоспвиробників як у плані забезпечення їх виробничими ресурсами так і реалізації виробленої ними продукції дозволить підприємству організувати ефективну взаємодію з усіма контрагентами.
1.2 Біокліматичні ресурси господарства
1.2.1 Кліматичні умови господарства
Клімат помірно теплий з достатньою кількістю опадів. Середньорічна температура повітря 6,9 ºС. в той же час в окремі роки середньорічна температура буває значно вищою. Так, в 1935 – 8,0ºС, в 1938 – 9,0ºС, в 1975 – 9,9ºС, або нижчою: 1933 - 5ºс, 1940 - 5ºС, 1945 – 5,4ºС, 1968 – 5,4ºС. Середня температура найбільш холодного місяця січня становить -6,2ºС, а в найбільш теплого липня - +19,8ºС.
В окремі роки температура повітря помітно відхиляється від середньорічних величин. Абсолютний мінімум температур, відмічений в січні-лютому, досягає - 33,0- 40,0°С, а в 1929 році - 36,8°С, що вказує на можливі випадки вимерзання озимої пшениці, конюшини та деяких плодових дерев в саду. Особливої шкоди морози можуть завдати в малосніжні зими, коли можливе промерзання ґрунту на глибину вузла кущіння в озимих до критичної температури (-18,0-20,0°С).
Але такі низькі температури спостерігаються рідко. Максимальна температура повітря влітку досягає +36,0°С, а в 1936 році - +38,3°С.
Така температура призводить до пошкодження рослин, що знижує врожайність сільськогосподарських культур.
Безморозний період становить в середньому 165 днів. Перші морози восени спостерігаються в першій декаді жовтня, а найпізніші - в кінці квітня. Але бувають роки з заморозками у вересні та в другій декаді травня. Період з температурами вище 5°С, коли спостерігається вегетація рослин, триває 200 днів, а з температурою вище 10°С -160 днів, що відповідає вегетаційному періоду пізніх сільськогосподарських культур.
Замерзання ґрунту починається в другій декаді листопада. Середня глибина промерзання становить 73 см, а в окремі роки -130 см. Настання зрілості ґрунту до посіву відмічається після повного відтавання і майже співпадає з переходом середньодобової температури 5°С.
Район характеризується достатньою зволоженістю, середньорічна сума опадів становить 504 мм. Переважаючі західні і північно-західні вітри приносять до 550…600 мм опадів на рік. В окремі роки сума опадів значно відхиляється від середніх величин. Так, в 1921 році випало тільки 335,9 мм, в 1946 році – 311,9 мм, 1945 – 309,0 мм, а в 1970 – 816,0 мм,1973 – 908,0 мм. (за 2010 р.)
Розподіл опадів протягом року дуже нерівномірний. Максимальна кількість їх (майже 70%) приходиться на вегетаційний період. Найбільше опадів випадає в червні-липні, що іноді заважає збиранню сіна, зернових. Кількість атмосферних опадів та їх розподіл по періодах року цілком забезпечує потребу сільськогосподарських культур в волозі, тим більше, що кількість випадаючих опадів набагато перевищує випаровування.
Все ж незважаючи на наявність позитивного балансу вологи, на дослідній станції не виключена можливість періодичних ґрунтових посух.
Сніговий покрив досить нестійкий, з настанням відлиг він часто розтає, осідає іноді сходить зовсім, потім знову утворюється. За багаторічними спостереженнями сніговий покрив встановлюється в другій декаді грудня, а сходить наприкінці другої декади березня.
Висота снігового покриву в середньому досягає в грудні 5 см, в січні - 8 см, лютому -12 см, інколи до 20 см.
Відносна вологість повітря в холодний період року досить висока і коливається в межах 78 - 79%. В липні місяці відносна вологість мало змінюється і коливається в межах 58 - 68%.
Кількість посушливих днів, коли відносна вологість не перевищує 30%, становить 5-10 за літній період.
З поданої характеристики ґрунтових і кліматичних умов, що характеризуються достатньою кількістю ефективних температур та опадів, високої вологості повітря і порівняно сталим сніговим покривом, слід зробити висновок, що агрокліматичні умови сприятливі для вирощування високих врожаїв всіх сільськогосподарських культур цієї зони.
1.2.2 Грунтові умови господарства
За геоморфологічним районуванням територія господарства віднесена до Поліської степової Сквирсько-Володарської плоско хвилястої рівнини (плато).Основний масив орних земель знаходиться на вирівняних слабо хвилястих ділянках плато. Це рівнинні простори з розвиненим мікрорельєфом у вигляді неглибоких знижень та незначних підвищень. В західній частині господарства з північного заходу на південний схід протікає річка Сквирка.
За агрогрунтовим районуванням господарство розташоване в зоні Правобережного лісостепу і відноситься до Сквирського агрогрунтового району. Основна частина ґрунтового покриву на території господарства представлена типовими чорноземами - найціннішими ґрунтами для вирощування сільськогосподарських культур.
Підвищені елементи рельєфу покриті чорноземом опідзоленим. В блюдцях і пониженнях залягають чорноземи глибокі, малогумусні, сильновилуговані.
Вміст гумусу біля 3,2%. Забезпеченість рухомим фосфором та обмінним калієм, в основному висока.
Такі ґрунти добре реагують на високі норми органічних добрив. Високу віддачу дають мінеральні, особливо азотні.
Таблиця 1. Характеристика ґрунтового покриву господарства
№ п/п
С.-г.
угіддя
Основні ґрунтові відміни
Показник властивостей і їх оцінка
Заходи з підвищення родючості
назва ґрунту
площа,
га
середній вміст гумусу
гранулометричний склад
1.
Рілля
Чорноземи типові малогумусні вилуговані
3500
3,0
легкосуглинкові
Вапнування, внесення органічних добрив
2.
Пасовища
Чорноземи типові малогумусні вилуговані
3,0
2,60
легкосуглинкові
Вапнування, внесення органічних добрив
3.
Ставки і водойми
Чорноземи типові малогумусні вилуговані
9,0
2,69
легкосуглинкові
Вапнування, внесення органічних добрив
4.
Інші земельні угіддя
Чорноземи типові малогумусні вилуговані
9,0
2,90
легкосуглинкові
Вапнування, внесення органічних добрив
З даної таблиці ми бачимо що значні площі у господарстві займає рілля - 99,4% (3500га).
1.3 Загальна економічна характеристика господарства
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Колос", створюється в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником КСП "Колос" , про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи та довідка про включення його до єдиного державного реєстру підприємств та організацій.
Господарство є базою для проведення науково-дослідної роботи в рослинництві і тваринництві. Науковими співробітниками розроблені агротехнічні методи вирощування насіння зернових і зернобобових культур,просапних культур та багаторічних трав для проведення сортооновлення, розведення поголів'я ВРХ.
Комерційна діяльність націлена на обласний ринок. Налагоджена рекламна діяльність для просування своєї продукції на ринок збуту. Найбільший прибуток господарство отримує від реалізації насіння зернових культур і молока.
Головним завданням господарства є забезпечення в повному обсязі потреби товаровиробників області в насінні високих репродукцій озимих зернових, ярих зернових, зернобобових і круп’яних культур, а також молоком.