Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Економіка міжнародної туристичної та інвестиційно-інноваційної діяльності» на тему: «Економічне обґрунтування міжнародного туристичного розширення сервісу»
варіант №11
Анотація
В курсовому проекті “Економічне обґрунтування міжнародної туристичної та інвестиційно-інноваційної діяльності” охарактеризовано міжнародну туристичну діяльність країн Латинської Америки: Бразилії, Аргентини та Чилі, а також визначено яке місце на ринку туристичних послуг вони займають. В курсовому проекті здійснено аналіз стосовно розширення туристичного сервісу, зокрема введення нового екотуру, а також визначено обсяги продажу і ціну послуги та ефективність запровадженої інновації.
Annotation
In the course project "Economic justification of international tourism and investment innovation" describes international tourism activities in Latin America: Brazil, Argentina and Chile, and also the place on the tourist market they occupy. In the course project, the analysis of the enlargement of tourist services, including the introduction of new ecotours and defined sales and cost effectiveness of services and introduced innovations.
Зміст
ВСТУП 5
РОЗДІЛ 1. Дослідження кон’юктури міжнародного ринку послуги 7
Бразилія 7
Аргентина 10
Чилі 11
РОЗДІЛ 2. Обґрунтування інноваційного проекту 16
РОЗДІЛ 3. Планування обсягів поставки та формування ціни послуги 18
РОЗДІЛ 4. Розрахунок економічної ефективності міжнародної діяльності 21
ВИСНОВКИ 25
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 26
ВСТУП
Туризм як форма задоволення потреб людей у відпочинку справляє великий вплив на життя світової спільноти, є об’єктивною потребою сучасної цивілізації. Надходження від міжнародного туризму нині є однією з найзначніших складових так званого невидимого експорту (invisible export). Він не тільки збільшує валютні надходження в країну, а й забезпечує зайнятість населення, допомагає раціонально використовувати ресурси. Розвиток туристських зв’язків є важливим засобом нормалізації міжнародного становища, зміцнення дружби між народами і поглиблення взаєморозуміння.
Останнім часом міжнародний туризм надзвичайно швидко розвивається, поступаючись лише автомобільній та хімічній промисловості. Таким чином вивчення явища міжнародного туризму є надзвичайно актуальним на сьогоднішній день.
До переваг туристичної діяльності можна віднести такі:
скорочення робочого часу і збільшення вільного часу;
розширення використання транспорту для туристичних поїздок (авіаційного, автомобільного та ін.);
удосконалювання усіх видів транспорту зменшило витрати на поїздки;
розвиток засобів комунікації та інформаційних технологій;
збільшення числа найманих робітників та службовців у розвитих країнах і підвищення їх матеріального і культурного рівня;
ослаблення обмежень на вивіз валюти в багатьох країнах і спрощення прикордонних формальностей;
істотні зрушення в структурі духовних цінностей;
туристичний бізнес захоплює підприємців по багатьох причинах (невеликі стартові інвестиції, зростаючий попит на туристичні послуги, високий рівень рентабельності і мінімальний період окупності витрат).
Значення туризму в світі постійно зростає, що пов'язано з впливом туризму на економіку окремої країни. В економіці окремої країни міжнародний туризм виконує ряд важливих функцій:
1. Міжнародний туризм - джерело валютних надходжень для країни і засіб для забезпечення зайнятості.
За даними звіту Міжнародної ради з подорожей і туризму (World Travel and Tourism Council) в 20011 році у сфері подорожей і туризму безпосередньо працювало майже 73,7 млн осіб, або 2,8% зайнятих у світовому господарстві, а у суміжних з туризмом галузях — ще близько 215 млн осіб (8,1% працездатного населення планети). За кількістю зайнятих тут лідирують Китай, Індія, США, Індонезія, Японія, Бразилія, Росія, Німеччина, Іспанія і Франція. Очікується, що зайнятість у зазначених сферах світового господарства до 2014 році сягне 8,6% працездатного населення Землі.
Міжнародний туризм являється активним джерелом надходжень іноземної валюти. Наприклад, велика частина доходів від міжнародного туризму в загальній сумі надходжень від експорту товарів і послуг складає: в Іспанії - 35%, Австралії і Греції - по 36%, Швейцарії – 12%, Італії – 11%, Португалії – 21% і на Кіпрі - 52%. В більшості країн, що розвиваються, на долю іноземного туризму припадає 10-15% доходів від експорту товарів і послуг. Проте в деяких країнах цей показник значно вище, наприклад, в Колумбії він складає 20%, Ямайці – 30%, Панамі -55% і на Гаїті -73%.
2. Міжнародний туризм розширює внески в платіжний баланс і ВНП країни.
Так у таких країнах, як Угорщина, Чехія, Австрія, Швейцарія, Італія, Франція, Іспанія, Португалія туризм являється одною з пріоритетних галузей, внесок у валовий національний дохід яких складає 15-35%.
3. Міжнародний туризм сприяє диверсифікації економіки, створюючи галузі, обслуговуючі сфери туризму: будівництва, торгівлі, сільського господарства, виробництво товарів народного споживання і т.і.
4. Зі зростанням зайнятості в сфері туризму ростуть прибутки населення і підвищується рівень добробуту нації.
5. Часто завдяки міжнародному туризму у віддалених територій з'являється стимул до розвитку. Зокрема, там відроджуються забуті ремесла й окремі галузі народної творчості.
6. Надання туристичних послуг є вигідним для держави з точки зору використання рекреаційних ресурсів. Таким чином, іноземний турист платить за туристичні послуги, при цьому не вивозячи рекреаційні ресурси за межі країни. Країна отримує прибутки, зберігаючи свої природні та культурно-історичні цінності.
7. Для деяких слаборозвинутих країн туризм є єдиним рушієм економічного зростання. Кенія, Танзанія, Єгипет, Марокко, Туніс, Мадагаскар та Маврикій – це ті країни, уряди яких стимулюють розвиток туристичної галузі, так як туризм – це єдине джерело надходження капіталу, та іноземних інвестицій [2, с.66].
Для України міжнародний туризм є досить молодою галуззю, що знаходиться на етапі становлення. але має всі необхідні умови для інтенсивного розвитку внутрішнього та іноземного туризму. Насамперед, знаходячись у самому центрі Європи, на перехресті важливих міжнародних транспортних коридорів, вона має сприятливі природно-кліматичні умови, багаті історико-культурні можливості, людські та матеріальні ресурси
РОЗДІЛ 1. Дослідження кон’юктури міжнародного ринку послуги
Латинська Америка має сприятливі природні та культурно - історичні умови для розвитку туризму й відпочинку. Серед визначних природних пам'яток — водоспади Ігуасу, Анхель, ландшафти Анд, високогірне озеро Тітікака, океанські пляжі Бразилії (Копакабана, Іпанема), Мексики (Акапулько) тощо. У численних історичних та археологічних музеях представлені рідкісні експонати епох майя та інків.
Центром туризму є район Карибського моря, який щорічно відвідують до 20 млн осіб. Їх приваблюють клімат, завжди тепле море, чудові пляжі, мальовничі пейзажі, умови для підводного полювання та риболовлі, а також пам'ятки історії та культури. Розвинутий тут гральний і розважальний бізнес. Головні центри туризму: Ямайка, Пуерто-Ріко, Барбадос, Багамські Острови, Трінідад і Тобаго, Аруба тощо.
Бразилія
Бразилія – одна з найбільших країн світу як за величиною території, так і за кількістю населення. За розміром території вона займає п'яте місце в світі (після Росії, Китаю, Канади і США), а за числом жителів – восьме місце. Займаючи майже половину всієї площі Південної Америки, Бразилія граничить зі всіма південноамериканськими країнами, окрім Еквадору і Чилі Бразилія розташована в східній, найбільш широкій частині Південноамериканського материка. Територія її дуже компактна за конфігурацією. [1].
Туризм в Бразилії - це молода, але активно розвивається галузь економіки. Туризм в Бразилії є однією з найбільш стабільних у розвитку галузей народного господарства, що надає робочі місця близько для 10 млн. осіб або 14% економічно активного населення [2]. Туризм вже зараз фігурує серед основних статей експорту Бразилії (продаж туристичних віз, путівок, транспортних квитків і т.д.), займаючи 3-е місце після експорту сої та залізної руди.
Сектор туризму раніше за всіх інших галузей економіки пройшов через приватизацію, і тепер його базу складають підприємства з приватним капіталом (національним і іноземним), що володіють мережею готелів, закладів громадського харчування та рекреаційними установами.
У 2010 році країну відвідали більше 5 млн. людей, що виводить країну на друге місце за кількістю туристів в Південній Америці і на третє місце в Латинської Америки після Мексики та Аргентини (див. табл.1.1).
Таблиця 1.1
Зведені показники туризму Латинської Америки
Країни Латинської Америки
Туристи (тис.)
Дохід від туризму (млн.)
Аргентина
5,288
4,930
Бразилія
5,161
5,919
Чилі
2,766
1,636
Коста-Ріка
2,100
2,111
Куба
2,507
Невідомо
Домініканська Республіка
4,125
4,240
Мексика
22,395
11,872
Панама
1,317
1,676
Перу
2,299
2.274
Уругвай
2,352
1,496
Дохід від міжнародного туризму, який в 2010 році досяг $ 5,9 млрд, показує вихід країни з економічної кризи 2008-2009 років . У 2011 році дохід від туризму склав $ 6,7 млрд. при 5,4 млн. туристів .
Бразилія пропонує для туристів досить різноманітні варіанти відпочинку: екологічний туризм, який є одним з найбільш популярних, курорти, пригодницький туризм, а також історичний і культурний туризм . Найбільш популярними напрямками є дощові ліси Амазонії , пляжі і дюни у регіоні Північно-східному регіоні , западина Пантанал, пляжі Ріо-де-Жанейро і Санта-Катаріни, культурний та історичний туризм в Мінас-Жерайс і діловий туризм в Сан-Паулу [3].
За рішенням ЮНЕСКО, 9 пам'яток Бразилії вважаються надбанням людства: історичні центри міст Оуру-Прету, Олінда, Сальвадор, Сан Луїс де Мараньао, місто Бразиліа; католицькі архітектурні комплекси Сантуаріо де Бом Жезус ду Матузіньус (штат Мату-Гроссу) і Міссоес Жезуітікас де Гуараніс ( штат Ріу-Гранді-ду-Сул); національні парки Серра та апівара (штат Піауї) і Ігуасу (штат Парана).
У Бразилії є більше 18 тис. готелів, 49% з них розташовані в південно-східних районах країни. Показово, що останнім часом в готельний сектор активно надходить іноземний капітал з США та ЄС. Мережа громадського харчування налічує більше 1 млн. закладів, починаючи від недорогих до престижних ресторанів, 73% з них також розташовані в південно-східних районах країни. Особливо відрізняються різноманітністю і кількістю ресторанів міста Ріо-де-Жанейро і Сан-Пауло. У 90-х роках в країні великого поширення набули ресторани типу "Макдональдс". Серед закладів такого типу лідирують північноамериканські компанії: "Макдональдс", "Пепсіко", "Боба", "Арбіс". Що стосується атракціонів, то місцева індустрія відпочинку в своєму розпорядженні в основному парками малої потужності, за винятком парку "Плейсентер" в місті Сан-Пауло, що приймає до 2,5 млн. відвідувачів на рік і користується успіхом у іноземних туристів.
У 90-і роки, з початку проведення політики щодо залучення інвестицій в туристичну сферу, були побудовані 3 великих атракціонних парки з участю іноземного капіталу: "Парк та Моніка" в місті Сан-Пауло, "Бето Карреро Уорлд" в Санта- Катаріні та "Біч Парк" у місті Акірас. Найближчим часом на розвиток атракціонів бразильськими та іноземними компаніями передбачається інвестувати 1,2 млрд.дол. і побудувати 9 великих парків у містах Ріо-де-Жанейро, Вінедо, Пауліна, Ресіфі, Сальвадор і Рібейран Прету, що підвищить конкурентоспроможність і привабливість бразильського туризму на міжнародному ринку послуг. Таким чином, індустрія туризму та супутніх послуг може стати для країни перспективним джерелом поповнення бюджету. Підраховано, що іноземний турист у середньому залишає в Бразилії понад 80 дол на добу.
Протягом багатьох років найбільш відвідуваними містами Бразилії залишаються Ріо-де-Жанейро, Сан-Пауло, Флоріанополіс, Фош ду Ігуасу, Порто Алегре. Традиційне лідерство двох перших міст пояснюється тим, що вони є найбільшими транспортними вузлами і діловими центрами країни. У цілому ж по Бразилії 69% іноземців прибувають сюди виключно з туристичними цілями, 22% - у службових справах та 5% для участі у міжнародних переговорах. Згідно з опитуваннями клієнтів турагенствами, до основних недоліків послуг і туризму в Бразилії відносяться незадовільна дорожня інформація, міський транспорт і громадська безпека.
В інфраструктуру туризму забезпечується досить високий рівень інвестування, що дорівнює 17% від ВВП. Державна економічна політика уряду Лули да Сільва розглядає індустрію туризму і сектор супутніх послуг як надійну область вкладення капіталу і створення позитивного образу Бразилії в очах іноземних інвесторів (у тому розумінні, що туризм тісно пов'язаний з іншими секторами економіки), а також важливого інструменту поглиблення зв'язків з сусідніми країнами. У рамках національної політики з туризму держава прагне змінити існуюче в 80-і роки і підтримуване на офіційному рівні уявлення про відпочинок у Бразилії, що виражається у формулі "Сонце, пісок і секс".
Робиться ставка на пропаганду екологічних подорожей в Амазонії, Пантаналі, Серре Гаушу (гірського ланцюга штату Ріо-Гранді-ду-Сул), Серре Флуміненсе (гірського ланцюга штату Ріо-де-Жанейро), "Зеленій смузі" (східне узбережжя між містами Аракажу і Сальвадор); районах, багатих цілющими водними джерелами і т.д. Крім того, національною політикою з туризму ставиться завдання розвивати можливості для проведення міжнародних конференцій з метою перетворення Бразилії в один з центрів міжнародних зустрічей у Західній півкулі.
Міжнародний туризм
Основний потік туристів до Бразилії йде з Аргентини, США, Уругваю, Парагваю та Німеччини, Португалії, Перу, що говорить про гарний взаємодії перш за все з сусідніми країнами-членами Меркосур, що встановили між собою безвізовий режим перетину кордонів. За оцінками міністерства промисловості, торгівлі та туризму Бразилії, тільки Південна Америка здатна забезпечити країні близько 7 млн. туристів на рік. Виходячи з даних міркувань, уряд з метою вдосконалення співпраці в гуманітарній області з державами-членами Меркосур проводить політику розширення транспортного сполучення, у тому числі відкриття нових авіаційних ліній з сусідніми країнами [2].
За даними Всесвітньої туристської організації міжнародний туризм в Бразилії почав швидко рости з 2000 року, зокрема в 2004 і 2005 роках. Однак у 2006 році відбулося уповільнення зростання туристичних поїздок, а в 2007 і 2008 роках було майже повне відсутність зростання . Незважаючи на це падіння, доходи від міжнародного туризму продовжує рости, з $ 3,8 млрд в 2005 році до $ 4,9 млрд в 2007.Ця позитивна тенденція є результатом сильної девальвації американського долара по відношенню добразильського реала , який почався в 2004 році [14] . Але ця тенденція змінилася в 2009 році, коли кількість відвідувачів і доходи впали в результаті економічної кризи 2008-2009 років . До 2010 року індустрія відновилася, кількість туристів досягло рівня 2006 року (5,1 млн), а дохід склав $ 5,9 млрд . У 2011 році був поставлений рекорд - 5,4 млн відвідувачів і більше $ 6,7 млрд прибутку .
Незважаючи на триваючі зростаючі доходи від туризму, число бразильських туристів, подорожуючих за кордоном, неухильно зростає починаючи з 2003 року. Витрати на туризм за кордоном зріс з $ 5,7 млрд в 2006 році до $ 8,2 млрд у 2007 році (витрати зросли на 42,45%). Ця тенденція викликана бразильцями, воспользовавшимися Реалом під час своїх подорожей, який призводить до відносно дешевих видатках за кордоном . У 2006 році 3,9% населення країни здійснило подорожі за кордон [3].
Таблиця 1.2
Міжнародний туризм в Бразилії 2000-2011рр [3].
Рік
Кількість туристів (тис.)
Річний зростання (%)
Загальні доходи (млн. дол. США )
Річний зростання (%)
2000
5313
-
1810
-
2003
4133
-
2479
-
2004
4794
16,0
3222
30,0
2005
5358
11,8
3861
19,8
2006
5019
-6,3
4316
1,1
2007
5025
0,1
4953
14,8
2008
5050
0,5
5780
16,7
2009
4802
-4,9
5305
-8,2
2010
5161
7,5
5919
11,6
2011
5400
4,6
6775
14,5
Туристичні візи були скасовані для жителів Андорри, Австрії, Аргентини, Багамських Островів, Барбадосу, Бельгії, Болівії , Болгарії , Чеської Африки, Туреччини , України, Уругваю, Ватикану і Венесуели .
Туристичні візи поширюються на викладачів міжнародних конференціях , на відвідування родичів та / або друзів, на неоплачувані участі в спортивних або художніх змаганнях або події (в даному випадку запрошення від спонсора організації Бразилії не потрібне) і на неоплачувані участі в наукових семінарах
Внутрішній туризм
Внутрішній туризм є одним із основних сегментів туризму, в 2005 році 51 млн бразильців петушуствовалі по всій країні , а доходи від них досягли $ 21,8 млрд. Найбільш відвідуваними бразильцями районами стали Сан-Паулу (27,7%), Мінас- Жерайс (10,8%), Ріо-де-Жанейро (8,4%), Баїя (7,4%) і Санта-Катаріна (7,2%) .
Основними цілями поїздок стали відвідини друзів і родичів (53,1%), курорти (40,8%) і культурний туризм (12,5%) [3].
Аргентина
Аргентинська Республіка - держава в південній частині Південної Америки. За площею (2780,4 тис. кв. км) вона поступається лише Бразилії. Назва «Аргентина», походить від латинського Argentum, що в перекладі означає «срібло», дали цій країні іспанські конкістадори, що приплили до берегів Ріо де ла Плата в XVI ст. і повірили в багатство цієї землі сріблом.
В економічному відношенні Аргентина - одна з найбільш розвинутих країн Латинської Америки.
Аргентина приваблює туристів великою кількістю природних красот, своїми традиціями та кухнею, чому також сприяє розвиненість туристичної інфраструктури. Країна володіє величезною територією, що тягнеться від вершин Анд на заході до атлантичних пляжів, скелястих берегів Аргентинського моря і широких річок на сході; від тропічної сельви на півночі до льодовиків , озер і холодних лісівПатагонії на півдні, доходячи до узбережжя Антарктиди .
Аргентина багата різноманітними туристичними ресурсами: багатокілометрові пляжами стали основою створення приморських і гірськолижних курортів; річки з водоспадами, густі ліси і незаймані степи - підґрунтя для розвитку екологічного туризму; скотарські ранчо і виноградарські ферми перетворилися на осередки поширення сільського, кінного і гастрономічного туризму та винотерапії; європеїзовані міста зі зразками колоніальної архітетури та музеями пропонують цікаві пізнавальні тури [5].
Аргентина є третьою за туристичною популярністю країною у Південній Америці (після Бразилії) та 6-ою на просторах обох Америк. Іноземні туристи до Аргентини приїжджають в основному з Бразилії, Чилі, Колумбії, Мексики, Болівії, Еквадору, Уругваю, Венесуели і Парагваю, а також із Європи - Іспанії, Італії, Франції, Німеччини, Великобританії і Швейцарії. Іноземців приваблює стабільна ситуація в країні в плані тероризму, та висока якість медичних послуг і санітарії [6].
За 2010 рік Аргентину відвідали 2.647.869 туристів, що на 27,1% вище показників 2009 року. За даними Національного інституту туризму Аргентини (INDEC), доходи від туризму у 2010 році збільшилися в порівнянні з 2009 роком на 25,9%, склавши 3.371,7 млн дол. За 2011 рік Аргентину відвідали 5,288 тис. туристів, а дохід від туристичної діяльності склав 4,930 млн. дол. (див. табл.1.1)
Таблиця 1.3
Міжнародний туризм в Аргентині 2003-2011 рр [5].
Рік
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Кількість прибулих туристів
5,288 000
5,325,129
4,307,666
4,700,494
4,561,742
4,172,534
3,822,666
3,456,527
2,995,272
Грошових надходжень (млн. дол.)
4,930 000
4,816.4
3,837.5
4,530.1
4,218.1
3,249.5
2,640.9
2,162.7
1,942.3
Ця статистика свідчить про успіхи державної політики щодо розвитку туризму, початої в 2003 році. Окрім того, зростання туризму пояснюється зростаючою якістю послуг та збільшенням цікавих пропозицій для туристів. У їх числі - відпочинок в національних парках, відвідування найпівденнішого порту світу Ушуая, численні винні маршрути, тур по місцях Че Гевари, а також танго і поло.
Туристичний сектор країни не постраждав від світової економічної кризи в першу чергу завдяки зростанню внутрішнього турпотоку. За перші вісім місяців 2010 року число аргентинців, які відвідали Буенос-Айрес, збільшилася на 22% в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року, а кількість проведених у готелях ночей перевищило 3,20 млн, що на 30% більше, ніж за той же період попереднього року.
В Аргентині розміщено 226 готелей в 166 курортах
Зростання турпотоку до Аргентини стримується тим, що в країні мало пляжних курортів, які до того ж розташовані на великій відстані від аеропортів. Проте за рахунок того, що пляжі є в сусідній Бразилії, багато туристів, більше 50% від загальної кількості відпочиваючих в Аргентині - комбінують ці країни під час поїздки.
Останнім часом в країні розвинувся винний туризм, що базується на об'єктах, пов'язаних із виноробством (Винний шлях у провінціях Сан-Хуан і Мендоса та долина Кальчакіес), де туристи можуть дегустувати знамениті аргентинські вина.
Зимовий туристичні потоки спрямовані головним чином до гірських андійських озер у провінціях Неукен, Чубут та Ріо-Негро; окрім гірських видів відпочинку, відвідувачів приваблюють льодовикові озера та багатства національних парків. Місто Сан-Карлос-де-Барілоче на берегах озера Науель-Уяпі перетворюється у цей час на головний зимовий туристичний центр Південної Америки і приваблює як внутрішніх, так і іноземних туристів.
Влітку туристичні потоки спрямовуються на океанічне узбережжя провінції Буенос-Айрес, особливо до курорту Мар-дель-Плата. Економіка берегових міст Аргентини великою мірою і базується на курортному господарстві та туризмі у літній період. Другим напрямком літнього туризму виступають Кордобські Сьєрри, а найбільше долина Каламучіта з головним туристичним центром Вілья-Карлос-Пас. Традиційно у січні (розпал літа в Південній півкулі) притік туристів тут найбільший. Значними центрами іноземного туризму є Півострів Вальдес, Вогняна Земля, Антарктика (зокрема антарктичні острови) [6].
Чилі
Чилі - це країна трьох континентів. Основна її чатисна знаходиться на південноамериканському материку, інша частина її території відноситься до Океанії - полінезійський острів Пасхи і ще одна - до Антарктиди.
Враховуючи " безглузду географію" Чилі, завдяки якої країна володіє майже всіма відомими кліматичними поясами і різноманітними природними зонами , а також її високим ступенем ізольованості від світу (вздовж всього східного кордону - непрохідна снігова стіна Анд, на Заході - Тихій океан, на півночі - сама засушлива пустеля світу та південь початок вічніх льодів Антарктики) , варіанти туризму в Чилі у вищому ступеню цікаві та різноманітні [7].
Темпи зростання туризму в Чилі дуже стійкі, особливо протягом останніх десятиліть. Спираючись на дані Національної служби туризму, можна стверджувати, що в країні щорічно перебуває 2000000 іноземців. Інтерес до Чилі зростає в основному завдяки чудовим природним пейзажам і розвиненій інфраструктурі туризму, яка за якістю не порівнянна з сусідніми гірськими країнами - Колумбією, Болівією, Еквадором і Перу[8].
В останні роки кількість іноземних туристів, що відвідують Чилі, становить майже 2 мільйони осіб на рік. Їх приймає й обслуговує понад 1200 туристичних фірм та агентств, що існують в країні.
У зв'язку з різноманітними географічними умовами Чилі має велику різноманітність природних ландшафтів, починаючи місячними пейзажами Атаками і закінчуючи покритими льодовиками фіордами чилійської Патагонії. Чилі - це сама справжня Мекка для активних видів туризму і подорожей.
Високо розвинута мережа комунікацій та зв'язку , велика кількість першокласних отелей та якісна і ефективна сфера послуг гарантують будь-якому іноземному туризму задоволення всіх його потреб [7].
Станом на 2010 рік число прибулих в Чилі становило 2766000 осіб, в той час як дохід становив 2413 млн. дол.
Найнижча кількість туристів спостерігалась у 2002 р., доходу – 2000 р [9].
Таблиця 1.4
Міжнародний туризм в Чилі 2000-2010 рр [9].
Роки
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
Туристи, тис. ос
1742
1723
1412
1614
1785
2027
2253
2507
2699
2750
2766
Роки
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
Дохід, млн.дол.
1179
1184
1221
1309
1571
1682
1891
2226
2537
2350
2413
За 2011 рік Аргентину відвідали 2,766тис. туристів, а дохід від туристичної діяльності склав 1,636 млн. дол. (див. табл.1.1) [9].
Для поціновувачів екотуризму, рибалки, гірних лиж, гарячих джерел, альпінізму і ризикованих авантюр в самих малодоступних місцях планети Чилі - країна ідеальна. Крім того, з Сантьяго можна легко та швидко потрапити в будь-яку іншу точку Південної Америки. Народ дуже привітний та гостинний, і з цікавістю та симпатією відноситься до громадян колишнього Союзу, яких тут зовсім небагато. Оформлення туристичної візи в Чилі є також достатньо простим.
В останні роки кількість іноземних туристів, що відвідують Чилі, складає майже 2 млн. чоловік на рік. Їх приймає та обслуговує більш ніж 1200 туристичних фірм та агенств, що існують в країні.
45% від загальної кількості іноземних туристів, що відвідують Чилі, є жителями Аргентини. З європейців список очолюють німці, іспанці та французи.
В середньому іноземний турист знаходиться в країні 11 днів та витрачає близько 60 доларів США на добу. В Чилі нараховується близько 1800 готелей. Сімнадцять з яких належать до категорії п'ятизіркових (дванадцять знаходяться в Сантьяго та три - в районі гірськолижного курорту Вальє Невадо високо в горах.
Зимовий туризм.
Чилі - ідеальна країна для любителів снігу. В країні є 15 гірськолижних баз і курортів, які знаходяться в Андах між Сантьяго і Пунта Аренасом. Лижний сезон може тривати з червня до жовтня.
Головні гірськолижні центри: Портільо: знаходиться за 145 кмвід Сантьяго. Тут є дванадцять канатних доріг та спуски від самих простих до самих складних. В готелі Портільо є басейн з
підігрівом, сауна, дискотека, гімнастичний зал, дитячий садок і т.д. Ель Колорадо/Фарельонес: знаходиться за 40 км від Сантьяго, куди можна дістатися по швидкісній дорозі. До послуг туристів тут є 17 канатних доріг та спуски різної складності. Також є дванадцять канйонів, де у випадку необхідності готується штучний сніг.
Ла Парва: тут є дискотека, ресторани та різноманітні варіанти розміщення, від самих дорогих апартаментів до скромних бунгало. Є 14 канатних доріг, а спусками можуть користуватися як початківці, так і професіонали.
Вальє Невадо: знаходиться між Колорадо і Ла Парва та має найбільшу лижну поверхню в Південній Півкулі. Знаходиться на висоті 3.025 м за 60 км від Сантьяго. Є 9 підйомників, мрежа ресторанів та три п'ятизіркових готелі.
Пригодницький туризм
Шукачі пригод можуть верхи або пішки за кілька днів перетнути Анди - природній кордон між Чилі та Аргентиною.
Любителі бурних потоків можуть практикувати рафтинг на плотах по гірських річках Аконгауа або Біо Біо.
Можна відвідати Антарктиду або побувати на знаменитому острові Робінзону Крузо, який до цих пір є малозаселеним.
Комерційний туризм
В Чилі існують дві вільні економічні зони: Ікіке в I-му регіоні, та Пунта Аренас, в XII регіоні, де покупки не обкладаються податком и сприяють економічному зміцненню регіонів, в яких вони знаходяться.
У вільні економічні зони на протязі всього року йде великий потік відвідувачів. Більшість з них є чилійцями та туристами із сусідніх країн, які можуть там за дуже низькими цінами придбати промислові вироби, автомобілі, парфуми та ін [7].
З огляду на проведену вище характеристику 3-х країн Латинської Америки, найдоцільнішою країною для розширення сервісу української туристичної компанії буде Бразилія, у зв’язку з найпотужнішим туристичним потенціалом і, безперечно, найвищим обсягом туристичних потоків серед аналізованих країн.
Для досягнення поставленої цілі – розширення туристичного сервісу компанії буде започатковано новий 9 - денний екотур Бразилією.
Екотуризм або екологічний туризм — тип туризму, що полягає у подорожах до природних недоторканих людиною та, часто,природоохоронних територій, намагаючись не здійснювати великого впливу на цю територію.
День 1. Манаус
Сніданок, Вечеря. У першій половині дня, індивідуальна оглядова екскурсія по місту Манаус Манаус - це сучасне місто, яке є столицею Амазонії, найбільшого штату Бразилії. Відвідування найтиповіших районів міста, Музею Індіанців, де можна побачити деякі об'єкти, костюми, традиції і звичаї Бразильських індіанців, а також відвідування Палацу Ріо Негро (Palacio Rio Negro), резиденції місцевого мера. Після цього, відвідування головної туристичної визначної пам'ятки міста - Оперного театру (Teatro Amazonas). Після полудня, посадка на борт корабля, для круїзу по Амазонії, Знайомство з командою і маршрутом подорожі і початок плавання по річці Аріана (Ariau). Увечері, перед заходом - прогулянка на каное з можливістю поспостерігати за життям нічних тварин і побачити як разюче змінюються джунглі ночами. Повернення на теплохід після настання темряви і вечерю. Продовження плавання по Асу Крек (Açu Creck) або найближчим рукавах річки. Ніч на теплоході Amazon Clipper Premium.
День 2. Амазонія
Сніданок, Обід, Вечеря. Після сніданку, прогулянка по джунглях у супроводі провідника. Відвідання сім'ї місцевих індіанців Кабоклу ("Caboclo"), знайомство з їх повсякденним життям та звичаями, спостереження за способом приготування борошна мандіокі (найважливішого продукту в раціоні індіанців Амазонії). Обід. Продовження плавання через архіпелаг Анавільанас (Anavilhanas) та відвідування невеликого ізольованого від зовнішнього світу містечка Нову Айру (Novo Airo), де можна побачити лісопилку, на якій будуються місцеві традиційні човни, відвідати місцевий ринок. Повернення на корабель, продовження плавання. Вечеря. Вечірня екскурсія для спостереження за кайманами, під час якої також можна буде побачити змій, лінивців і тропічних жаб.
День 3. Амазонія
Сніданок, Обід, Вечеря. Після сніданку, продовження плавання до пляжів Прайя Гранде (Praia Grande), купання (якщо дозволяють погодні умови). Екскурсія на каное по озеру Акажатуба (Acajatuba), де можна побачити представників типовою флори цих місць: каучукове дерево, бразильський горіх і різні види пальм. Риболовля на піраній. Обід. Залежно від рівня води і сили вітру: зупинка в Парікатуба (Paricatuba) з оглядом старої покинутої фабрики з виробництва каучуку або прогулянка на каное в область Жакареубау (Jacareubal). Вечеря на теплоході. Продовження плавання і ніч на кораблі.
День 4. Амазонія (Pantanal)
Сніданок, Вечеря. Прибуття на озеро Жануаріо (Januari) та екскурсія по озеру на каное на сході сонця для спостереження за тропічними птахами. Повернення на теплохід і сніданок. Плавання до місця «зустрічі вод», або як поетично називають його бразильці «весілля річок». У чорні води Ріо Негро (Rio Negro) впадає її притока - річка Солімоєс (Solimоes), вода в якій відрізняється майже молочної білизною. Протягом 18 км два водних потоку біжать поряд, не змішуючись. Прибуття в порт Манауса в 11.30. Трансфер в аеропорт Манауса для перельоту в Куябу (Cuiaba).
Пантанал - це унікальна заповідна зона, заболочена місцевість, покрита густою квітучої рослинністю. Національний парк Пантанал - одне з самих незайманих людською цивілізацією місць на планеті. Гігантські рівнинні низини постійно заповнені буйно розмножується рослинністю, яка під час сезону дощів (з грудня по березень) покривається квітами всіх існуючих відтінків. На території парку розташовані незліченні озера і невеликі річки, по берегах яких селяться рідкісні види тварин, таких як: ягуари, рисі, американські дикі свині - пекарі, не кажучи вже про численні зграях качок, диких голубів, куріпок і чапель.
Приліт в Куябу (Cuiaba), зустріч в аеропорту і трансфер в готель. По дорозі, яка йде серед мальовничих типових для цих місць пейзажів, можна спостерігати численних представників фауни джунглів
День 5. Пантанал (Pantanal)
Сніданок, Обід, Вечеря. Після сніданку, екскурсія на конях до узбережжя затоки Ся Маріанна (Sia Mariana Bay), по дорозі спостереження за життям представників численних видів тварин національного парку. Повернення в лодж та обід. У другій половині дня - фото-сафарі на катері по річці Мутум (Mutum). У прозорих водах річки можна побачити гігантських видр, скатів і великі косяки дрібної риби, а в заростях джунглів по берегах річки - зграї тропічних птахів. Повернення в Лодж і вечерю. Вечірня екскурсія на джипах для спостереження за нічними тваринами національного парку.
День 6. Пантанал (Pantanal)
Сніданок, Обід, Вечеря. Після сніданку, Еко-тур по джунглях і полях парку для спостереження за птахами і тваринами. Пантанал відомий найвидатнішим різноманітністю видів птахів на планеті. Повернення в лодж, обід. У другій половині дня - прогулянка на катері по річці Мутум (Mutum) і затоках Сіа Маріанна (Sia Mariana Bay) і Чакороре (Chacorore Bay). Зустріч заходу на березі затоки і риболовля на піраній.
День 7. Пантанал (Pantanal) / Водоспади Ігуасу (Iguazu Falls)
Сніданок. Рано вранці в 04.30 - екскурсія на каное по річці Мутум (Mutum) для зустрічі сходу сонця, коли прокидається вся життя джунглів. Повернення в лодж, сніданок. Після сніданку екотур в Boca da Onca - регіон кристально чистих водоспадів, незайманих лісів, величної річки Салобра (Salobra), природних водойм і найбільшого водоспаду Бока да онка (висотою 156 м). Переїзд у Боніто (1 ч./50 км), розміщення в готелі Wetiga, вечеря.
День 8.
Сніданок. Трансфер в аеропорт Куяби (Cuiaba) і