МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра обліку та аналізу
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «Вступ до фаху «Облік і аудит»
Варіант №
ЗМІСТ
ВСТУП …………………………………………………………………………… 3
ТЕОРЕТИЧНЕ ПИТАННЯ……………………………………………………… 4
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ ПЕРШОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ……………………. 9
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ ДРУГОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ……………………... 10
ВИСНОВОК……………………………………………………………………… 11СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….. 12
ВСТУП
Метою виконання контрольної роботи з дисципліни «Вступ до фаху «Облік і аудит» є поглиблення знань про основні поняття в бухгалтерському обліку, аудиті та аналізі господарської діяльності підприємства, їх методи та основні вимоги до організації та здійснення бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту.
Основні завдання контрольної роботи полягають в опрацюванні основних теоретичних положень з бухгалтерського обліку, організації та методики фінансового контролю; засвоєння основних елементів методики економічного аналізу; ознайомлення з основами автоматизованого ведення обліку, аналізу і аудиту. Структурно робота побудована відповідно до вимог Методичних рекомендацій до виконання курсової роботи і включає: вступ, теоретичне питання, тестові питання першого рівня складності, тестові питання другого рівня складності, висновок та список використаних джерел.
Вступ містить мету виконання контрольної роботи, основні завдання, опис структури контрольної роботи та джерела інформації.
В основному тексті контрольної роботи дані відповіді на теоретичне питання та вирішені тести першого та другого рівнів складності.
Результати контрольної роботи узагальнено у висновках.
ТЕОРЕТИЧНЕ ПИТАННЯ
ПОЛОЖЕННЯ (СТАНДАРТИ) БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ, ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ І ЗАСТОСУАННЯ.
На основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО) в Україні розроблені й діють національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку — П(С)БО. Національне Положення (стандарт) бухгалтерського обліку — нормативно-правовий акт, затверджений Міністерством фінансів України, що визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечить міжнародним стандартам.
В Україні на сьогоднішній день затверджено 2 Національних положення (стандарти) бухгалтерського обліку та 29 Положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» - визначаються мета, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання і розкриття її елементів.
П(С)БО 2 «Баланс» - визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей.
П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» - визначаються зміст і форма Звіту про фінансові результати, а також загальні вимоги до розкриття його статей.
П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» - визначаються зміст і форма звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей.
П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал» - визначаються зміст і форма звіту про власний капітал і загальні вимоги до розкриття його статей.
П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» - визначається порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності.
П(С)БО 7 «Основні засоби» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи і незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи та розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
П(С)БО 9 «Запаси» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.
П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 11 «Зобов’язання» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зобов'язання та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансові інвестиції, операції із спільної діяльності та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 13 «Фінансові інструменти» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансові інструменти та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 14 «Оренда» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про оренду необоротних активів та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 15 «Доходи» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 16 «Витрати» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності.
П(С)БО 17 «Податок на прибуток» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати, доходи, активи і зобов'язання з податку на прибуток та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 18 «Будівельні контракти» - визначає методологічні засади формування підрядниками у бухгалтерському обліку інформації про доходи та витрати, пов'язані з виконанням будівельних контрактів, та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств» - визначає порядок відображення в обліку і звітності придбання інших підприємств, гудвілу, який виник при придбанні, злиття підприємств, а також розкриття інформації про об'єднання підприємств.
П(С)БО 20 «Консолідована фінансова звітність» - визначає порядок складання консолідованої фінансової звітності та загальні вимоги до розкриття інформації щодо складання консолідованої фінансової звітності..
П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземних валютах та відображення показників статей фінансової звітності господарських одиниць за межами України в грошовій одиниці України.
П(С)БО 22 «Вплив інфляції» - визначає порядок коригування фінансової звітності, яка оприлюднюється, на вплив інфляції та загальні вимоги до розкриття інформації про неї у примітках до фінансової звітності.
П(С)БО 23 «Розкриття інформації щодо пов’язаних сторін» - визначає методологічні засади формування інформації про операції пов'язаних сторін та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 24 «Прибуток на акцію» - визначає методологічні засади формування інформації про чистий прибуток на одну просту акцію та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» - зміст і форму Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва в складі Балансу (форма N 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма 2-м) та порядок заповнення його статей. Показники цього звіту наводяться у тисячах гривень з одним десятковим знаком.
П(С)БО 26 «Виплати працівникам» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про виплати (у грошовій і не грошовій формах) за роботи, виконані працівниками, та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 27 «Необоротні активи утримувані для продажу та припинена діяльність» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про необоротні активи, утримувані для продажу, та групу активів, що належить до вибуття в результаті операції продажу, а також припинену діяльність та розкриття такої інформації у фінансовій звітності.
П(С)БО 28 «Зменшення корисності активів» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зменшення корисності активів та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами» - визначає методологічні засади формування інформації про доходи, витрати, фінансові результати, активи і зобов'язання звітних сегментів та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 30 «Біологічні активи» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про біологічні активи і про одержані в процесі їх біологічних перетворень додаткові біологічні активи й сільськогосподарську продукцію та розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
П(С)БО 31 «Фінансові витрати» - визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про фінансові витрати та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 32 «Інвестиційна нерухомість» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про інвестиційну нерухомість та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 33 «Витрати на розвідку запасів корисних копалин» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати на розвідку та визначення обсягів і якості запасів корисних копалин та її розкриття у фінансовій звітності.
П(С)БО 34 «Платіж на основі акцій» - визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції, платіж за якими здійснюється на основі акцій з використанням інструментів власного капіталу та/або коштів (інших активів), а також її розкриття у фінансовій звітності [2].
Основний нормативний документ, що регулює порядок ведення бухгалтерського обліку на Україні, - закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV, який був прийнятий 16 липня 1999 [1].
Розробкою стандартів бухгалтерського обліку на Україні займається Методологічна рада з бухгалтерського обліку , який є дорадчим органом при Міністерстві фінансів України . Методологічна рада діє на підставі «Положення про Методологічну раду з бухгалтерського обліку».
Розроблені стандарти затверджуються Міністерством фінансів, а стандарти, що стосуються обліку в банках, затверджуються Національним банком України . Фактично Методологічна рада відповідно до закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» виконує функції виконавчого органу , а Міністерство в особі управління методології бухгалтерського обліку - дорадчого.
У законі точно не визначено, хто повинен розробляти П(С)БО. У цьому ж законі зазначено, що Міністерство фінансів затверджує стандарти, а Методологічна рада організовує розробку та розгляд. Експерти вважають, що фактично на Україні відсутній відповідальний орган, який відповідає за реформування бухгалтерського обліку та його методологічне забезпечення.
Документ, який регулює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, є наказ про облікову політику або розпорядження керівника підприємства. Законодавством не встановлено кількість наказів (один чи два), на підставі яких формується облікова політика та організовується бухгалтерський облік на підприємстві.
Питання бухгалтерського обліку, які не охоплені чинними П(С)БО регулюються чинними на сьогодні нормативно-правовими актами в частині, що не суперечить затвердженим П(С)БО. При веденні бухгалтерського обліку згідно з П(С)БО необхідно також враховувати вимоги інших нормативних документів Міністерства фінансів України [3]:
"План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій" та "Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій", затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.11.99 р. № 291;
Наказ Міністерства фінансів України від 29.11.2000 р. № 302 "Про примітки до річної фінансової звітності";
Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку", затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 р. № 356;
Наказ Міністерства фінансів України від 28.03.2001 р. № 143 "Про кореспонденцію рахунків" та інші.
Отже, Закон «Про бухгалтерський облік» визначає, що національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку є основним нормативно-правовим документом у системі регулювання бухгалтерського обліку, який визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам.
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ ПЕРШОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ
34. Основним завданням реформування бухгалтерського обліку в Україні – приведення його у відповідність до вимог ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку:
А) Так.
Тому, що реформування системи бухгалтерського обліку є складовою частиною заходів, орієнтованих на впровадження економічних відносин ринкового спрямування. Головне завдання трансформації національної системи бухгалтерського обліку полягає у прискоренні процесу її приведення у відповідність з вимогами ринкової економіки та міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, наданні суб'єктам господарювання можливостей визначати межі та форми внутрішньовиробничого (управлінського) обліку.
Нагальним завданням для нашої держави є розробка й адекватне застосування методології бухгалтерського обліку і звітності, що відповідає міжнародним стандартам, як найбільш уніфікованих вимог до організації та ведення бухгалтерського обліку, орієнтованих на зближення національних систем обліку з принциповими положеннями міжнародних стандартів фінансової звітності. [4]
134. Інформаційні системи другого покоління відомі під назвою управлінські інформаційні системи:
А) Так.
Тому, що інформаційні системи другого покоління відомі під назвою Management Information System-MIS ("управлінські (адміністративні) інформаційні системи", або "інформаційні системи в менеджменті"), у нашій літературі використовується термін "АСУ - концепція баз даних". Основною функцією таких систем є забезпечення керівництва інформацією. Типову управлінську інформаційну систему характеризує структурований потік інформації, інтеграція задач обробки даних, генерування запитів і звітів. Ця система створювалася на ідеології автоматизованих банків даних і баз даних [5].
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ ДРУГОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ
34. Основними зовнішніми користувачами даних облікової системи підприємства є:
Б) Органи, до сфери управління яких належить підприємство;
В) Банківські та кредитні установи;
Г) Покупці та замовники.
Зовнішніми користувачами облікової інформації є:
ділові партнери підприємства на ринку (дійсні й потенційні інвестори, постачальники, замовники, покупці, клієнти; банківські й небанківські кредитні установи; інші кредитори);
органи державного і міжнародного регулювання та контролю (органи податкової служби; органи державної статистики; органи державних і міжнародних цільових фондів; органи державних і міжнародних комісій і комітетів);
фінансові аналітики та радники;
широка громадськість (громадські організації, профспілки) [6].
134. Діагностична функція економічного аналізу забезпечує:
А) Визначення відмінностей фактично досягнутого стану від запланованих чи теоретично обгрунтованих значень.
Тому, що функція економічного аналізу, така як діагностична має на меті деталізоване визначення ознак невідповідності досягнутого та базового стану об'єкта й предмета економічного аналізу (планового, попереднього, у конкурента, в середньому по галузі та ін.), визначення причин та наслідків.
ВИСНОВОК
Виконавши контрольну роботу з дисципліни «Вступ до фаху «Облік і аудит» я поглибила знання про основні поняття в бухгалтерському обліку, аудиті та аналізі господарської діяльності підприємства, їх методи та основні вимоги до організації та здійснення бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту.
Опрацювавши основні завдання контрольної роботи я дізналась про основні теоретичні положення з бухгалтерського обліку, організації та методики фінансового контролю, засвоїла основні елементи методики економічного аналізу та ознайомилась з основами автоматизованого ведення обліку, аналізу та аудиту.
В контрольній роботі я висвітлила Національні положення (стандарти ) бухгалтерського обліку та дала відповіді на тестові питання першого та другого рівнів.
Контрольна робота допомогла мені систематизувати та застосувати отримані теоретичні знання з вивченої дисципліни та детальніше ознайомитись з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Отже, ведення бухгалтерського обліку грає важливу роль, завдяки йому можливо ефективно управляти трудовими та матеріальними ресурсами підприємства, фірми тощо. Основним нормативно-правовим документом у системі регулювання бухгалтерського обліку, який визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам є Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999р. № 996-XIV
Інтернет – сайт Студопедія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.studopedia.com.ua
Інтернет – сайт навчальних матеріалів онлайн [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pidruchniki.com
Пархоменко В. Розвиток бухгалтерського обліку: від реформування до адаптації доступу та застосування // Бухгалтерський облік та аудит. - №8-9. – 2009. – с.3-8;
В. Ф. Ситник, Т. А. Писаревська, Н. В. Єрьоміна, О. С. Краєва // Основи інформаційних систем: Навч. посібник. — Вид. 2-ге, перероб. і доп.; За ред. В. Ф. Ситника. — К.: КНЕУ, 2001. — 420 с.
Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посіб. / За ред. М. В. Жутельного. — 6-те вид., доп. і перероб. — К.: А. С. К., 2000. — 272 с