Розділ 1. Загальна характеристика підприємства
1.1 Основні положення статутної діяльності.
Львівське комунальне підприємство «Збоїща-408», створене Львівською міською радою згідно з ухвалою міської ради від 27.02.2003р. №284 та підпорядковане Шевченківській районній адміністрації Львівської міської ради, що є представником власника – територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство.
У своїй діяльності Підприємство керується Господарським та Цивільним кодексами України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про зовнішньоекономічну діяльність», іншими законодавчими актами, а також статутом.
Підприємство створене з метою: отримання прибутку; забезпечення експлуатації та збереження житлового фонду, що знаходиться у власності територіальної громади м.Львова, а також здійснення контролю за експлуатацією житлового фонду інших форм власності; забезпечення контролю за утримання індивідуального житлового фонду та утримання в належному стані закріпленої за ним території.
Основні напрямки діяльності: утримання та ремонт житлового та нежитлового фондів; забезпечення належної експлуатації житлового фонду, ефективне та раціональне використання коштів Підприємства; збереження та охорона житлового фонду; надання послуг з експлуатації фондів; обслуговування та проведення ремонтних робіт; обслуговування внутрішньо-інженерних мереж; виконання робіт по забезпеченню безпечних умов експлуатації газовихприладів у будинках; ведення реєстрації громадян за місцем проживання; надання погоджень спеціалізованим організаціям.
Підприємство є юридичною особою. Права і обовязки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство здійснює свою діяльність на основі та відповідно до чинного законодавства України. Підприємство несе відповідальність за своїми зобовязаннями у межах належному йому майна згідно з чинним законодавством.
Підприємство має наступні права і обовязки: планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до конюктури ринку, галузевих науково технічних прогнозів, програми соціально-економічного розвитку міста; реалізує свої товари, роботи і послуги за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності; забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань; здійснює будівництво, рконструкцію, а також капітальний ремонт основних засобів; здійснює оперативну діяльність з МТЗ виробництва, проводить придбання необхідне матеріальних ресурсів; виконує норми та вимоги щодо охорони навколишнього природнього середовища.
Підприємство має статутний фонд у розмірі 31261.00 грн.
Однією з особливостей, що є основною вимогою до функціонування даного підприємства, є чітко поставлені норми і стандарти щодо якості наданих послуг.
Майно підприємства становлять основні та оборотні засоби, а також інші активи, вартість яких відображається у самостійному балансі. Майно є комунальною власністю громади м. Львова і закріплюється за Підприємством на праві господарського володіння.
Трудова діяльність на підприємстві здійснюється на основі укладених трудових договорів, контрактів, в інших формах, передбачених чинним законодавством України.
Підприємство забезпечує громадянину, праця якого використовується, умови та охорону праці, її оплату не нижче встановленого в країні мінімального рівня, а також інші соціальні, економічні гарантії, включаючи соціальне.
1.2 Організаційна структура підприємства. Структура і функції планово-економічної служби.
На ЛКП «Збоїща-408» застосована чітко сформована лінійно-функціональна організаційна структура, побудована за принципом коли першому (лінійному) керівнику у виробленні конкретних питань і підготовці відповідних рішень, програм, планів допомагає спеціальний апарат, який складається з функціональних підрозділів (відділів, груп, бюро). Структура управління лінійно–функціонального типу зберігає принцип єдиноначальства. Це пояснюється тим, що лінійний керівник встановлює черговість у вирішення комплексу задач, визначаючи тим самим головну задачу на даному етапі, а також час і конкретних виконавців. Діяльність функціональних керівників при цьому зводиться до пошуків раціональних варіантів рішення задач, до вмілого доведення своїх рекомендацій до лінійного керівника, який на цій основі зможе забезпечити ефективне управління. Все це дозволило апарату управління лінійно–функціонального типу залишатись до теперішнього часу основною організаційною формою управління.
Однак, з розвитком виробництва і кооперації праці в управлінні, з появою нових проблем, які потребують більш творчого підходу, стали виявлятися і недоліки такої структури: відсутність гнучкості і динамічності, що утруднює досягнення поставленої мети, постійна необхідність в погодженні рішень, що приймаються, що викликаються рішенням виробничих задач, обумовлених новими цілями функціонування і потребуючих певних знань. Це призводить до уповільнення строків реалізації цілей і росту управлінських витрат. Отже, при рішенні проблемних задач лінійно–функціональна структура стає малоефективною. Проте роль функціональних органів залежить від масштабів господарської діяльності та структури управління фірмою в цілому.
До найважливіших характеристик організаційної структури управління будь-якого підприємства можна віднести: кількість ланок; ієрархічність (число ступнів або рівнів); чіткість розмежування функцій, повноважень і відповідальності по вертикалі і горизонталі в системі управління. До числа характеристик якості структури управління відносять її надійність, організованість (що визначається за рівнем ритмічності праці та іншим показникам ), її оперативність (швидкість прийняття та реалізації рішень) та інші. Загальний аналіз вище перелічених критеріїв оргструктури щодо ЛКП «Збоїща-408» показує, що загалом на підприємстві створений оптимальний розподіл виконуваних функцій по рівнях, невелика кількість ступенів управління, діє чітке розмежування повноважень і відповідальностей по вертикалі і горизонталі усієї структури управління. Якісно структура ЛКП «Збоїща-408» є надійною і оперативною.
Штатний розклад підприємства розроблений, виходячи з задач підприємства та об’ємів діяльності. Уніфікована організаційна структура Львівського комунального підприємства, що обслуговує житловий фонд зображена на рис. 1.1
Рис. 1.1 Уніфікована організаційна структура ЛКП «Збоїща-408»
Дана структура бухгалтерської служби на підприємстві була продиктована задачами і об`ємом виконуваної роботи на даному підприємстві, чисельністю працівників підприємства та ступенем автоматизації та механізації праці бухгалтерів.
Функції та структура планово-економічних служб на підприємстві.
Основними функціями вищого керівництва підприємства є встановлення єдиної стратегії розвитку або обґрунтування мети планування, вибір основних способів її досягнення, визначення методів і технології розробки планів. Керівники інших ланок управління, а також спеціалісти планових служб розробляють усі поточні і тактичні плани. До їх функцій відноситься також аналіз внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства, складання прогнозів розвитку своїх підрозділів, розрахунок і оцінка необхідних ресурсів, планових показників і т.д. Керівники планово-економічних служб підприємств здійснюють загальні, наукові, методологічні та інші головні функції з управління усією поточною і перспективною плановою діяльністю. Персонал служби планування спільно з вищим керівництвом бере участь в розробці стратегії фірми, виборі та обґрунтуванні економічних цілей, створенні необхідної нормативної бази, аналізі та оцінці планових і фактичних результатів кінцевої діяльності. Разом з менеджерами плановики беруть участь в складанні прогнозів розвитку виробництва, навчанні персоналу підприємства новим методам розробки різних планів, проведення консультацій в лінійних підрозділах і функціональних органах фірми, які беруть участь в складанні загальних планів або їх окремих розділів.
Структура планово-економічних служб підприємств залежить перш за все від розмірів виробництва(надання послуг), характеристики продукції(послуг), становища на ринку, форми власності, рівня платоспроможності і т.д. В умовах вільних ринкових відносин існує безліч організаційних структур управління, які можна використати як і у виробничій, так і в плановій сферах діяльності підприємства: лінійна, функціональна, лінійно-функціональна, лінійно-штабна,
які відомі у вітчизняному менеджменті, а також продуктова, матрична, проектна та інші.
Фактична(раціональна) чисельність і функції посадових осіб на ЛКП
Таблиця 1.1
Посади керівників
Чисельність, чол.
Функції (види діяльності) працівників
Відповідальність і повноваження
Директор
1
Здійснює загальне керівництво товариством. Визначає стратегію, тактику та політику організації.
Відповідає за діяльністю організації в цілому і за виконання поставлених завдань і цілей.
Головний інженер(заступник директора)
1
Управління процесами оформлення необхідної документації для надання послуг
Відповідає перед директором підприємства за вчасне оформлення необхідної документації для забезпечення виробництва
Паспортист (паспортисти)
2
Здійснює роботу по оформленню документів для отримання і обміну паспортів; конттролює і перевіряє документи, представленні для прописки і виписки; здійснює облік приватизованих квартир і громадян
Несе відповідальність за: виконання своїх посадових обовязків,здійснення в процесі своєї діяльності порушень, нанесення матеріальних збитків.
Секретар керівника
1
Виконує технічні функції, що охоплюють забезпечення й обслуговування роботи керівника, одержує необхідні керівникові відомості від підрозділів або виконавців
Відповідає за належне виконання своїх посадових обовязків, за завданні матеріальні шкоди
Головний бухгалтер
1
Забезпечує ведення бухгалтерського обліку, організовує роботу бухгалтерської служби
Відповідає за поступлення доходів підприємства т. ч коштів за центральне опалення, холодне та гаряче водопостачання в повному обсязі
Бухгалтер-економіст
1
Виконує роботу щодо здійснення економічної діяльності, складає звітні калькуляції собівартості виконуваних робіт і наданих послуг
Відповідає за економічну діяльність підприємства
Майстер з поточного ремонту житлового фонду
1
Майстер оглядає конструкції які підлягають ремонту заміряє пошкоджені ділянки і розраховує обсяги робіт на основі складеної дефектної відомості, за ТЕРРА далі обсяги робіт уточнюються і складається кошторис.
Відповідає за вчасне виконання робітниками ремонту
Менеджер з організації ефективного використання енергії (енергоменеджер з обліку та використання тепла,води,електричної енергії) - економіст
3
Збір показів квартирних лічильників на гарячу та холодну воду, на водопостачання та теплопостачання; проведення нарахувань мешканцям за послуги; складання звітів про використану кількість води
Відповідає за виконання свої посадових обовязків, правил внутрішнього трудового розпорядку, дотримання чинного законодавства
Майстер з експлуатації житлового фонду
3
Організація робіт по обслуговуванню житлового фонду,складання графіків,підготовка документів на наради керівнику, приймання участі в комісіях, обстеження приміщень,робота з власниками нежитлових приміщень,організація робіт молодшого обслуговуючого персоналу, складання дефектних актів на виконання робіт, заключення договорів з власниками нежитлових приміщень,
Відповідає за обслуговування житлового фонду перед керівником
Комірник (при наявності складу матеріалів)
1
Здійснювати вантажно – розвантажувальні роботи на складі. Приймає товарно-матеріальні цінності по якості, кількості і розміщати на складі. Перевіряє цілісність товару.
Відповідає за доставку і наявність матеріалів
Прибиральник службових приміщень
1
Прибирає закріплені за ним службові приміщення
Несе відповідальність за чистоту службових приміщень
Водії (при наявності техніки)
1
Здійснює перевезення матеріалів
Відповідають за доставку матеріалів
Робітники
27
Обслуговують системи ц/о, холодного та гарячого водопостачання, ремонтні роботи
Несуть відповідальність перед майстром з експлуатації
Двірники
72
Проводить щоденне прибирання території від сміття.
Відповідають за чистоту прикріпленої за ними території
Всього
116
Розділ 2. Характеристика основних показників продукції (робіт, послуг) підприємства
У сучасному світі становище будь-якої фірми на ринку товарів та послуг визначається рівнем конкурентноздатності. У свою чергу, конкурентноздатність зв’язана з двома показниками - рівнем цін та рівнем якості продукції, причому другий чинник поступово виходить на перше місце. Продуктивність праці, економія ресурсів усіх видів сьогодні поступаються місцем якості продукції.
Якість продукції(послуг) - один з найважливіших показників діяльності підприємства. Підвищення якості продукції(послуг) значною мірою визначає усталеність становища підприємства в умовах ринку, темпи науково-технічного прогресу, зростання ефективності виробництва, економію усіх видів ресурсів, що використовуються на підприємстві. Зростання якості продукції - тенденція, притаманна роботі усіх провідних фірм світу.
Якість - це сукупність властивостей продукції(послуг), які обумовлюють її здатність задовольняти певні потреби відповідно до її призначення. Якість продукції(послуг), як було сказано вище, - це сукупність її властивостей. Властивості продукції(послуг) кількісно відображаються у показниках якості.
Результатом праці на підприємствах може бути продукція, обсяг виконаних робіт абонадані юридичним та фізичним особам послуги. Для загальної характеристики продукції (робіт, послуг) практичне значення має застосування системи вимірників їхнього обсягу. Обсяг виготовленої продукції вимірюється у натуральному та вартісному виразі. Обсяг робіт та послуг вимірюється лише у вартісному виразі.
Планові (очікувані) показники реалізації продукції (робіт, послуг) визначають виходячи з передбаченого виробничою програмою підприємства на відповідний рік обсягу, а фактичний показник – після оплати споживачем (замовником) вартості продукції (робіт, послуг) та надходження відповідних грошових сум на банківський рахунок підприємства.
Підприємство ЛКП «Збоїща-408» займається наданням послуг, за що отримує дохід. Основні показники послуг, що надає підприємство ми можемо розглянути у Кошторисі доходів та видатків по ЛКП «Збоїща-408» Шевченківського району за 9 місяців 2014 рік. За статтями калькуляції доходів ми можемо розглянути як планові, так фактичні показники послуг, у вигляді доходів від їх реалізації, розглянемо їх:
Доходи, одержані за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій
1. Утримання будинків та прибудинкових територій (4985,8/4614,7)
1.1 Оплата мешканцями за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (4601,9/157,0)
1.2 Відшкодування субсидій (133,6/157,0)
1.3 Відшкодування пільг (283,4/278,1)
2. Експлуатаційні витрати (обслуговування нежитлових приміщень) (39,8/38,8)
3. Відшкодування за обслуговування електромереж (64,7/64,1)
4. Інші доходи (113,2/116,0)
4.1 Додаткові платні послуги (35,3/40,1)
4.5 Антени (провайдери) (42,7/38,1)
4.6 Інші (касове обслуговування ТПВ, ліфти) (35,2/37,8)
Всього доходів з обслуговування житла з ПДВ (5236,6/5268,7)
Всього доходів з обслуговування житла без ПДВ (4363,8/4390,6)
Доходи, одержані від ведення додаткової діяльності
1.Відшкодування за прибирання проїзної частини вулиць (46,5/46,5)
2. Оплата за комунальні послуги (8613,6/10210,5)
2.1 Оплата за електроенергію (9,0/10,4)
2.2 Оплата за центральне опалення (4385,3/5778,7)
2.3 Оплата за гаряче водопостачання (1482,4/1745,8)
2.4 За касове обслуговування (%) (232,4/232,4)
2.5 Оплата за холодне водопостачання (2151,9/2070,3)
2.6 За касове обслуговування (%) (61,7/61,7)
Всього доходів від ведення додаткової діяльності з ПДВ (8660,1/10257,0)
Всього доходів від ведення додаткової діяльності без ПДВ (7450,4/6948,2)
Всі показники було дано у тис. грн. та розглянуто у порядку: (план/каса). З цього можна зробити висновок, що підприємство правильно планує свої доходи, оскільки майже завжди ці показники співпадають з фактичними. В цілому доходи, одержані за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, що є основними, складаються з оплати юридичними та фізичними особами послуг, наданих підприємством. Доходи, одержані від ведення додаткової діяльності здебільшого включають в себе плату за посередницькі послуги.
Розділ 3.Матеріально-технічне забезпечення підприємства
3.1 Основні засоби
Створення підприємства потребує інвестування значної частки капіталу в довгострокові матеріальні активи, які фізично існують, виконують роль засобів праці, становлять основу виробничої потужності підприємства і називаються основними засобами. Звісно, можна здійснювати діяльність на орендованих площах і потужностях, що не потребує значних інвестицій на момент започаткування бізнесу. Проте більшість виробничих підприємств, сподіваючись на отримання майбутніх економічних вигід від використання довгострокових активів, формують власні основні засоби.
Основні засоби - це довгострокові активи, якими підприємство володіє тривалий час із метою продовження та здійснення своєї діяльності, а не для перепродажу.
Згідно наказу Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємства, ЛКП «Збоїща-408» використовує податковий метод нарахування амортизації на основні засоби. Аналіз складу основних засобів ЛКП «Збоїща-408» наведено у таблиці 3.1
Таблиця 3.1
Аналіз складу основних засобів ЛКП «Збоїща-408»
Показники
2013 (тис.грн.)
2014 (тис.грн.)
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
Всього основних засобів в т.ч.:
597723
677380
79658
113,3
Будинки та споруди
597248
676907
79658
113,3
у % до всього
99,92
99,93
100
100
Машини та обладнання
8,7
8,7
0
0
у % до всього
0,001
0,001
Інструменти,прилади та інвентар
49,1
49,1
0
0
у % до всього
0,008
0,008
Інші основні засоби
416
416
0
0
у % до всього
0,07
0,07
Інші основні засоби
199
199
0
0
у % до всього
0,03
0,03
Інші основні засоби
217
217
0
0
у % до всього
0,38
0,38
На основі проведеного аналізу складу основних засобів ЛКП «Збоїща-408» можна зробити такі висновки: загальна вартість основних засобів у 2013 році становила 5977223 тис. грн., а у 2014 році 677381 тис. грн. Відбулося зростання вартості основних засобів на 79658 тис. грн. Якщо розглядати структуру основних засобів можна побачити , що найбільшу питому вагу в складі основних засобів ЛКП «Збоїща-408» займають будинки і споруди. Так у 2013 їх первісна вартість склала – 597248 тис. грн., а в первісна вартість у 2014 збільшилась до 676907 тис грн.Причиною цього є додані 4 будинки .За цей період у таких показниках як: машини та обладнання; інструменти,прилади та інвентар та інші основні засоби не відбулося змін у їх вартості. Отже з проведеного аналізу ми побачили, що стан основних засобів ЛКП «Збоїща-408» не є позитивним, адже їх вартісь є не змінною. Тому можна порадити підприємству не лише закупляти нові транспортні засоби, машини і обладнання, а й покращувати стан старих, тобто проводити їх модернізацію.
Таблиця 3.2
Аналіз стану основних засобів
Показники
2013 рік
2014 рік
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
1.Первісна вартість основних засобів, тис.грн
1.1.На початок року, тис.грн.
595485
675233
79748
113,4
1.2.На кінець року, тис. грн.
597723
677380
79657
113,3
1.3.Середньорічна вартість основних
засобів,тис.грн.
596604
676307
79703
113,3
2. Сума зносу основних засобів,тис.грн.
312730
357795
45065
114,4
3. Коефіцієнт спрацювання
0,52
0,53
0,01
101,9
4. Коефіцієнт придатності
0,48
0,47
-0,01
97,92
Коефіцієнт спрацювання Кспр =
Знос
ОФ
Кспр2013 =
312730
596604
= 0,52 Кспр2014 =
357795
676307
= 0,53
Коефіцієнт придатності обраховується наступним чином Кпр = 1- Кспр
Кпр2013 =1- 0,52 =0,48 Кпр2014 =1- 0,53 =0,47
Аналізуючи стан основних засобів ЛКП «Збоїща-408» можна зробити наступні висновки: первісна вартість основних засобів змінилась на 2230 протягом 2013, на початок року їх вартість склала 595485 тис. грн., а в кінці року склала 597723 тис. грн.. Таким чином середньорічна вартість основних засобів 596604 тис. грн. Сума зносу основних засобів сягає 312730. Основні показники стану основних засобів – коефіцієнт спрацювання і коефіцієнт придатності – змінились не значно. Так коефіцієнт спрацювання зріс на 0,01 у 2014 році, а коефіцієнт придатності знизився на 0,01. Зменшення коефіцієнта спрацювання пов’язано з рухом основних засобів, за умови переважання вибуття основних засобів коефіцієнт спрацювання буде зростати.
Таблиця 3.3
Аналіз руху основних засобів
Показники
2013 рік
2014 рік
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
1.Залишкова вартість основних засобів
1.1.На початок року, тис.грн.
287024
321541
34517
112
1.2.На кінець року, тис. грн.
284992
319585
34593
112
1.3.Середньорічна вартість основних
засобів,тис.грн.
286008
320563
34555
112
2. Вартість основних засобів, що надійшли,тис.грн.
2237,3
2148,3
-89
96
3. Вартість основних засобів, що вибули, тис.грн.
0
0
0
0
4. Коефіцієнт надходження основних засобів, тис.грн.
0,008
0,007
-0,001
87,5
5. Коефіцієнт вибуття основних засобів, тис.грн.
0
0
0
0
Коефіцієнт надходження основних засобів Кн =
ОЗнад
ОЗкін
Кн2013 =
2237,3
284992
=0,008 Кн2014 =
2148,3
319585
=0,007
Коефіцієнт вибуття основних засобів Кв =
ОЗвиб
ОЗпоч
Аналіз руху основних засобів показує, що залишкова вартість у 2013 році становила 287024 тис. грн. на початок року і склала 284992 тис. грн. на кінець року, тобто зменшилась на 2032 тис. грн.. У 2014 році їх вартість також зменшилась і на кінець 2014 року склала 319585 тис. грн. Середньорічна залишкова вартість порівняно з 2013 роком збільшилась на 34555 тис. грн.. і склала 320563 тис.грн. Вартість основних засобів що надійшли на підприємство у 2013 році зменшилась на 89 тис. грн., і у 2014 році становило 2148,3 тис. грн. Вартість основних засобів, що вибули відсутня . Коефіцієнт надходження основних засобів у 2014, порівняно з 2013 році зменшився на 0,001. Коефіцієнт вибуття основних засобів відповідно також відсутній.
Графічно результати аналізу руху основних засобів відображено на рисунках
/
Рис.3.1.Середньорічна залишкова вартість основних засобів
/
Рис.3.2.Динаміка коефіцієнту надходження основних засобів
3.2 Матеріальні ресурси
Відповідно до П(С)БО 9 “Запаси” (п. 6) матеріальні ресурси (виробничі запаси) уявляють собою запаси предметів праці, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва та адміністративних потреб, і наявність яких є необхідною умовою ритмічної роботи підприємства. Основні характеристики матеріальних ресурсів такі:
- беруть участь у процесі господарської діяльності протягом одного виробничого циклу та повністю змінюють свою форму;
- повністю переносять свою вартість на витрати підприємства на протязі одного виробничого циклу.
Використовуючи характеристики матеріальних ресурсів, які відповідають визначенню фінансово-виробничих ресурсів та можуть бути використані при оцінці ефективності їх витрачання, а також термінологію, що відповідає П(С)БО, можна запропонувати таке визначення матеріальних ресурсів на рівні суб’єкта господарювання:
Матеріальні ресурси - це об'єктивно необхідні умови функціонування виробництва. Вони все більше впливають на зростання його ефективності та якість роботи. Здебільшого від рівня управління ресурсами, його координації з процесом виробництва залежать основні показники діяльності підприємств — виконання плану реалізації, зростання продуктивності праці, зниження собівартості продукції, прискорення оборотності оборотних засобів. Це обумовлено такими факторами значимості матеріальних ресурсів у виробництві:
• виробничі запаси складаються в основному з сум власних оборотних засобів, тому прискорення їх оборотності - великий резерв підвищення ефективності;
• витрати на матеріальні ресурси - основна частина собівартості продукції;
• правильна організація управління матеріальними ресурсами - умова ритмічності виробництва;
• більш жорстке нормування витрат матеріальних ресурсів та лімітування вимагають посилення режиму економії.
Конкретний склад матеріальних запасів кожного підприємства визначається характером його виробничої діяльності, належністю до певної галузевої групи, видами продукції, що випускається, Але при всій різноманітності матеріалів, що використовуються, вони складають основу виробничого процесу, в них вкладена більша частина оборотних засобів.
Мета аналізу ефективного використання матеріальних ресурсів полягає в одержанні найбільш інформативних ключових параметрів, які дають об'єктивну й точну оцінку наявності в підприємства різних видів матеріальних ресурсів з погляду забезпечення його конкурентоспроможності, уможливлюють оцінку ефективності управлінських рішень щодо формування портфеля замовлень на матеріальні ресурси, виявлення резервів підвищення ефективності використання ресурсів, розробку заходів для їх мобілізації. Основним документом для проведення цього дослідження стане Звіт про фінансові результати (форма №2). Аналіз використання виробничих запасів наведено у таблиці 3.4
Таблиця 3.4
Аналіз використання виробничих запасів
Показники
2013 рік
2014 рік
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
1.Вартість використаних виробничих запасів(матеріальні витрати), тис.грн.
1063
1328
265
125
2. Обсяг виконаних робіт і наданих послуг,тис.грн.
3730
4003
273
107
3. Чисельність працюючих осіб.
110
116
-6
95
4. Матеріаловіддача, грн./грн.
3,5
3,0
-0,5
86
5. Матеріало забезпеченість, грн./особу
9,2
12,0
2,8
130
Матеріаловіддача розраховується як обсяг виконаних робіт і наданих послуг на матеріальні витрати
Мв2013 =
3730
1063
=3,5 МВ2014 =
4003
1328
=3
Матеріалозабезпеченість розраховується як вартість використаних виробничих запасів на чисельність працюючих
Мз2013 =
1063
116
=9,2 Мз2014 =
1328
110
=12
Аналізуючи використання виробничих ресурсів ЛКП « Збоїща-408» можна зазначити, що вартість виробничих запасів у 2014 році збільшилась, в порівнянні з 2013 на 25% , і також обсяг виконаних робіт і наданих послуг на 7%. Це свідчить про те що підприємство застосовувє досить дорогі, а відповідно і якісні матеріальні ресурси. Звичайно це по впливало на матеріалозабезпеченність і вона збільшилась на 30% у 2014 році, в порівнянні з 2013. Матеріалозабезпеченість у свою чергу зросла на 2,8 тис.грн/особу. Цей показник є позитивним. Проте матеріаловіддача порівняно з 2013 роком зменшилась на 14%.
Графічно результати аналізу використання основних засобів відображено на
рисунках 3.3-3.4
/
Рис.3.3. Динаміка матеріаловіддачі
/
Рис.3.4. Динаміка матеріалозабезпеченість працюючих
3.3 Показники ефективності використання ресурсів підприємства
Ефективне використання ресурсів - найважливіший фактор забезпечення платоспроможності, кредитоспроможності й фінансової стабільності господарських організацій, підтримки їх конкурентоспроможності, формування достатніх ресурсів для розвитку й одержання достатнього прибутку з метою залучення різноманітних інвесторів. Ефективне використання ресурсів господарюючими суб'єктами - також найважливіше умова збільшення пропозиції страхових послуг цим суб'єктам, розширення попиту на продукцію й послуги постачальників, підтримки зацікавленості комерційних партнерів організації в продовженні співробітництва з нею, збереження й збільшення привабливості виробленої продукції або надаваних послуг для покупців.
Найважливішими завданнями аналізу ефективності використання ресурсів господарюючим суб'єктом є:
· поточний моніторинг і оцінка ефективності діяльності господарюючого суб'єкта й використання їм окремих видів ресурсів з метою контролю задовільності й результативності різних напрямків цієї діяльності;
· виявлення сильних і слабких сторін діяльності організації;
· оцінка доцільності й раціональності постановки окремих цілей і завдань у діяльності організації, обґрунтування їх коректування в мінливих умовах;
· визначення умов, можливостей і факторів підвищення результативності, ефективності окремих сторін і аспектів діяльності організації з урахуванням відмінностей впливу часу, ризику й ліквідності;
· обґрунтування доцільності й економічна оцінка конкретних шляхів і напрямків удосконалювання діяльності організації, застосування окремих економічних важелів і інструментів керування.
Для всіх видів ресурсів важливе значення має питання про ефективність їх використання. Загальний методичний підхід до оцінки ефективності використання ресурсів полягає в тому, що корисний результат діяльності підприємства порівнюється з витратами на отримання цього результату.
Якщо йдеться про матеріальні ресурси, то витрати — це середня вартість матеріальних витрат за період, який досліджується; якщо йдеться про трудові ресурси, то витрати — це фонд оплати праці та ін.
Корисний результат від діяльності підприємства та одночасно від використання ресурсів називають ефектом. Основними двома показниками господарчої діяльності, які називаються ефектом, є обсяг виручки від реалізації (товарообіг) та прибуток (доход).
Прямі показники характеризують величину економічного ефекту, отриманого на одиницю витрат, тобто віддачу витрат (фондовіддача, ресурсовіддача та ін.). Другий вид показників відображає величину витрат, необхідних для отримання одиниці економічного ефекту, тобто витратомісткість(фондомісткість товарообігу, фондомісткість продукції, що виробляється, ресурсомісткість та ін.)
Таблиця 3.5
Аналіз використання основних засобів на ЛКП «Збоїща-408»
Показники
2013 рік
2014 рік
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
1.Середньорічна вартість основних засобів, тис.грн.
286008
320563
34555
112
2. Обсяг виконаних робіт та наданих послуг,тис.грн.
3730
4003
273
107
3. Фондовіддача ОЗ грн./.грн.
0,013
0,012
-0,001
92
4. Фондоємність виробництва грн./грн.
76,7
80,0
3,3
104
5. Середньоспискова чисельність працюючих, осіб
110
116
6
105
6. Забезпеченість підприємства ОЗ, тис.грн./чол.
2600
2763
163
106
Фондовіддача обчислюється як співвідношення між обсягом робіт, виконаних власними силами, та середньорічної вартості ОЗ:
2013 рік: Фв=3730/286008=0,013 2014 рік: Фв=4003/320563=0,012
Як показує аналіз в нашому випадку, суттєвої різниці між показниками двох років не має вона становить лише 0,001, проте все таки не можна сказати що діяльність підприємства є позитивною.Фондоємність виробництва:
2013 рік: Фє.в=286008/3730=76,7 2014 рік: Фє.в=320563/4003=80,0
Аналізуючи використання основних засобів на ЛКП «Збоїща-408» можна зазначити, що середньорічна вартість основних засобів значно збільшилась на 34555тис. грн, в порівнянні з минулим роком. Фондовіддача основних засобів у звітному році в порівнянні з минулим зменшилась на 8%, дане зменшення відбулося за рахунок збільшення середньорічної вартості основних фондів великими темпами. Тому можна зробити висновок, що підприємство продало основні засоби, що мало впливають на процес виробництва, тим самим звільнило кошти для придбання нового обладнання. Показник фондоємності свідчить про те, скільки основних фондів слід задіяти, щоб виготовити продукцію вартістю 1 грн. У звітному році даний показник в порівнянні з минулим роком збільшився на 4%. При аналізі основних фондів підприємства, я виявила, що на ЛКП «Збоїща-408» відбувається вибуття спрацьованого обладнання та продаж частини ОЗ, що не використовується в процесі виконання робіт, що забезпечує збільшення фондовіддачі основних засобів навіть при зменшенні вартості основних засобів. Негативним аспектом є повна відсутність прибуття основних фондів, їх відновлення відбувається виключно за рахунок капітального та поточних ремонтів.
Для характеристики ефективності використання матеріальних ресурсів використовується система абсолютних та відносних показників. До абсолютних відносять прибуток на 1 грн. матеріальних витрат, матеріаловіддача, матеріаломісткість, коефіцієнт використання матеріалів. Відносні показники використовуються для характеристики ефективності використання видів матеріальних ресурсів.
Таблиця 3.6
Динаміка показників ефективності використання матеріальних ресурсів
ЛКП «Збоїща-408»
Показники
2013 рік
2014 рік
Відхилення
За сумою
+,-
Темп росту, %
1.Чиста виручка від реалізації, тис.грн.
4430
4668
238
105
2. Чистий прибуток,тис.грн.
700
665
-35
95
3. Оборотні активи, тис.грн.
4410
2835
-1575
64
4. Матеріальні витрати, тис.грн.
1063
1328
265
125
5. Матеріаловіддача, грн./грн.
3,5
3,0
-0,5
86
6. Матеріало забезпеченість, грн./особу
9,2
12,0
2,8
130
Розділ 4.Кадровий потенціал підприємства
4.1 Структура персоналу і планові розрахунки чисельності
Найбільш важливим елементом продуктивних сил і головним джерелом розвитку економіки є люди; їх майстерність, освіта,мотивація діяльності, досвід. Існує непересічна залежність конкурентоспроможності економіки, рівня доброботу населення від якості трудового потенціалу персоналу підприємства.
Персонал підприємства формується та змінюється під впливом зовнішніх (демографічні процеси, моральні та юридичні норми суспільства, характер ринку праці) і внутрішніх факторів (характер продукції(робіт чи послуг), технології та організації виробництва. Вплив перших конкретизується у таких параметрах макроекономічного характеру як: чисельність активного населення, загальноосвітній його рівень, пропозиція робочої сили, рівень зайнятості, потенційний резерв робочої сили. У свою чергу ці характеристики обумовлюють кількісні та якісні параметри трудових ресурсів.
Персонал підприємства – це сукупність постійних працівників, що отримали необхідну професійну підготовку та мають досвід практичної діяльності.
Окрім постійних працівників у діяльності підприємства ЛКП «Збоїща-408» буруть участь інші працездатні особи на основі тимчасового трудового договору. Враховуючи те, що багато підприємств поза основною діяльністю виконують функції, які не відповідають головному їх призначенню, всі працівники на даному підприємстві підрозділяються на дві групи: персонал основної діяльності та персонал не основної діяльності. Зокрема до першої групи відносяться працівники: робітники профілактики, робітники поточного ремонту, оператори, водії транспорту, чистильник димоходів, двірники. До другої групи персоналу входять працівники структур, які хоч і знаходяться на балансі підприємства, але безпосередньо не повязані з основною діяльністю підприємства це: оператор котельні і двірники( з прибирання безгосподарських територій).
Такий розподіл персоналу підприємства ЛКП «Збоїща-408» на дві групи необхідний для розрахунків заробітної плати, узгодження трудових показників з вимірниками результатів діяльності підприємства.
У відповідності з характером виконуваних функцій персонал підприємства поділяється на чотири категорії: керівники, професіонали, технічні службовці та робітники.
Керівники – це працівники, що займають посади керівників підприємства та