МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ''ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА''
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
Курсова робота
з курсу “Маркетинг”
на тему:
„Формування комплексу маркетингу підприємства ”
Структура курсової роботи:
Вступ
Розділ 1. Аналіз ринку----------------------------------------------------------------------------5
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку--11
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик--------17
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу------------------------------------------------------------------------------------------21
4.1 Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом---------------------------------21
4.2 Розрахунок оптимальної ціни, за якої фірма отримає максимальний прибуток---------------------------------------------------------------------------------------------24
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару ------------------------27
Розділ 6. Планування кампанії з просування товару---------------------------------------29
Висновки.
Список використаної літератури.
ВСТУП
Як свідчить вітчизняна практика застосування засобів маркетингу на підприємствах України все ще є малоефективне внаслідок недостатньої комплексності маркетингових заходів. На недостатню ефективність маркетингової діяльності впливає низький рівень уявлення сучасної суті маркетингу, його інструментарію та організаційних форм реалізації. Тому існує нагальна потреба в кваліфікаційному розумінні даного процесу, необхідно принципово осмислити концепцію маркетингу , адаптувати її до реальних умов, внести в неї якісно нові моменти. Саме в цьому полягає актуальність даної курсової роботи .
Метою курсової роботи є набуття навичок прийняття рішень по всіх чотирьох складових комплексу маркетингу: товару, цін, збуту і комунікацій. Ринковий механізм функціонування економіки ставить нові вимоги до внутрішнього механізму управління підприємством, що має розроблятись як для окремих елементів, так і для підприємства в цілому, та націнюватися на активізацію людського фактору, гнучкість і адаптацію до зовнішнього середовища, що забезпечить підприємству належну ефективність та конкурентоспроможність. Ці питання можуть бути з успіхом вирішені і розробле6ні саме на базі сучасної методології маркетингу.
В даній курсовій роботі проведено ґрунтовне дослідження в розрізі комплексу маркетингу для фірми. Прийнято ряд управлінських рішень в сфері основних маркетингових політик: товарної, цінової, збутової та комунікації. Зокрема проведено детальний аналіз ринкових можливостей, результати якого послужили основою рішення про створення фірми “Soft touch” по виробництву косметики із середнім рівнем доходів.
Теперішні ринки є досить насиченими пропозицією різних товарів та послуг. Тому дуже складно виявити незадоволену споживчу потребу, тобто вільну «нішу» на ринку. Кожна людина – це певний індивід, який має свої смаки, уподобання, а отже: свої індивідуальні потреби. Відповідно не всі потреби є задоволеними, тому потрібно виявляти ці потреби і ефективно їх задовольняти.
Будь – яка фірма, що прагне бути попереду своїх конкурентів, повинна постійно дбати про відмінну і незмінну якість свого товару , урізноманітнення продукції. Наша фірма прийняла рішення внести приємні зміни для споживача за рахунок впровадження на ринок косметики з новими натуральними компонентами, які містять добавки морських водоростей.
Інформація є не менш важливим ресурсом і об’єктом управління, ніж трудові, фінансові чи природні ресурси. Для виконання маркетингових завдань і досягнення ринкового успіху підприємству необхідна актуальна, достовірна і вичерпна інформація про клієнтів, конкурентів, постачальників, посередників. Не менш важливо здійснити моніторинг економічних, демографічних, політичних, науково-технічних факторів, які впливають на маркетингову діяльність підприємства. Переорієнтація країни на ринкову економіку, формування конкретного ринкового середовища сприяють відмові від негативної тенденції та зумовлюють необхідність створення на підприємствах маркетингової інформаційної системи.
Розділ 1. Аналіз ринку
Сьогодні на українському ринку діють багато компаній, що виготовляють таку необхідну річ як косметика. Найвідомішими компаніями, що працюють на ринку косметики сьогодні є “ ORIFLAME ”, “ AVON ”, “ MARY KAY ” “FABERLIС ” та ін. Цим компаніям належать найбільші частки ринку косметики в Україні. Однак більшість товарів цих компаній характеризуються високою ціною, а деякі – низькою якістю.
Наша фірма “Soft touch” намагатиметься достойно конкурувати із найвідомішими світовими брендами. Назва компанії легка у вимові та у запам’ятовуванні.
Отже, проаналізувавши інформацію ми дослідили, що на ринку Західної України існує незадоволена потреба - потреба в якісній і недорогій косметиці.
До факторів, які впливають на формування потреб можна віднести такі
фактори, як фінансовий стан споживачів – не завжди вони можуть дозволити
собі купити косметику з потрібною якістю за високою ціною.
Наведемо класифікацію даної потреби споживачів за матрицею індивідуальних потреб:
Матриця класифікації індивідуальних потреб Таблиця 1
За ступенем принципового задоволення
Повністю
задоволені
Якщо людина купить якісну і недорогу косметику, то вона задовольнить свою потребу, а саме буде мати гарний вигляд і буде почуватися впевненою в собі.
По ієрархії потреб
Первинні потреби:
Фізіологічні
Завдяки товару фірми “ Soft touch ” споживач задовільняє одну з потреб самозбереження.
За принципом задоволення
Задовольняються спектром товарів
Фірма займається виробництвом і продажем косметики для всього тіла.
За еластичністю
Високоеластичні
Не прослідковується значна пропорційна зміна попиту (обсягів продажу) при зміні ціни.
За часовими параметрами споживання
Що задоволені одинично
Купивши продукт фірми “ Soft touch ”, споживач задовольняє свою потребу і зробить покупку лише тоді, коли косметика закінчиться.
Продовження таблиці 1
За глибиною проникнення в суспільну свідомість
Усвідомлені всією потенційною соціальною групою
На даному етапі розвитку суспільства – таке поняття як „косметика” не є новинкою, всі люди вже досить давно знайомі з ним, також існує незначна кампанія з приводу реклами фірм, які виготовляють даний товар, (переважно закордонних).
Фактори, які впливають на ієрархію потреб
Національні
Історичні
Географічні
Соціально-групові
Природо-кліматичні
Статеві
Вікові
Соціально-групові
Не має впливу
Не має впливу
Визначається віддаленістю споживача від місць потенційного продажу. Наприклад, для нашої країни це можуть бути села в горах тощо.
Статус людини визначає її можливості у задоволенні конкретної потреби.
Не має впливу
Товар призначений для жінок, чоловіків, дітей
Попит людей старшого віку є меншим порівняно з молодими і людьми середнього віку.
Не має впливу
По часових параметрах
Перспективні
Оскільки людина, купуючи косметику, робить цю покупку на майбутнє, тобто цей товар використовується довго (великий відрізок часу). Саме тому це є перспективна потреба.
За чіткістю переводу в характеристики товару або послуги
Чіткі
Уявлення людей про потенційну вигоду від купівлі косметики чіткі і однакові.
За масовістю розповсюдження
Географічні:
- Всезагальні
Соціальні:
- Всезагальні
Для продажу продукції фірми “ Soft tоuch ” не існує кордонів і перепон.
Також не існує ніяких перепон для реалізації даної косметики в будь-якій національній общині не кажучи уже про соціальні групи.
За свободою задоволення
Вільні
Лише сама людина вирішує чи прагне вона користуватися косметикою нашої фірми чи ні.
За причиною виникнення
Привиті іншими споживачами
Сказати, що це природна, імпульсивна або прищеплена модою, рекламою, причина – неможна, тому найдоцільніше і правильно буде те, що це привита іншими споживачами, адже це дійсно справило вплив в минулому, що спостерігається і на сьогоднішній день.
Продовження таблиці 1
За широтою проникнення в різні сфери життя
Іоносферні
Дана продукція не охоплює багато сфер життя людини.
За характером бар’єрів задоволення потреб
Соціально обумовлені
Немає ніяких перешкод у задоволенні цієї потреби.
Отже, з огляду на існуючу потребу споживачів у якісній і надійній косметиці, а також відсутності достатньої кількості фірм, що їх можуть задовольнити в межах України і в межах Львівської області особливо, фірма “ Soft touch ” виходить на ринок, надаючи широкий спектр косметичних товарів, вибір яких побудований на основі виготовлення якісної продукції при відносно нормальній ціні. Для виробничої діяльності вирішено взяти в оренду приміщення площею 140м2 в м. Львів по вул. Стрийська, 54.
Маркетингове середовище формується на базі мікро- та макро-середовище.
Мікросередовище стосується самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники та маркетингові посередники, клієнти, конкуренти та контактні аудиторії. Фактори мікро середовища можна вважати відносно контрольованими збоку самої фірми.
Вибираючи постачальників, слід урахувати якість запропонованого товару, надійність поставок, гарантії, ціни придбання і споживання.
Важливими постачальниками фірми виступають:
- фірма "BOX" котра постачає нам матеріали для упаковок (скляні баночки та картоні упаковки).
- фірма "Mon cher ami" постачає природні складники для косметичних засобів.
А також фірма співпрацює з знаменитими європейськими спеціалістами, такими як італійський стиліст Кьяр Фантінг – творець колекцій декоративної косметики; знаменитий парфумер, один із засновників Будинку Діор – П’єр Бурдон; а також дизайнер упаковок для всесвітньо відомих брендів - Серж Мансо.
Торговельні посередники допомагають моїй фірмі знайти покупців та/або безпосередньо продавати їм товар. “ Soft touch ” має мережу магазинів, а також косметика поширюється через консультантів.
Фірми-спеціалісти з організації руху товарів , такі як «Транском» та «Бокстранс» допомагають нам створювати запаси наших виробів та просувати їх від місця виробництва до місця призначення.
Наша фірма ретельно вивчає потреби та тісно співпрацює з своїми споживачами-клієнтами, адже максимальне задоволення потреб цільової аудиторії - це кінцева мета підприємства з маркетинговою орієнтацією. Споживачі – основна аудиторія, на яку підприємство витрачає максимальні зусилля, щоб здобути попит для своїх товарів на ринку, та завоювати довіру. Як відомо, без підтримки споживачів підприємство існувати не може, тому робиться великий акцент на маркетингових заходах, а саме – створення реклами (вивіски, бігборди, радіо), проведення акцій на свої товари, анкетування споживачів даного виду продукту.
Конкуренти-це невід’ємний елемент системи маркетингу. Конкурентне оточення не можна зводити лише до між фірмової конкуренції. Дана фірма не нехтує жодним видом конкуренції і постійно фіксує зміни в конкурентному середовищі.
Фірма “Mary Kay” найбільш представлена на даному ринку іноземна фірма, яка має створену ефективну система збуту продукції та стимулювання продажу. Ця фірма має своїх представників майже в кожній області України. Продукція представлена широким асортиментом, добре розрекламована торгова марка, ціна продукції є високою, але ціна відповідає якості.
Компанія ”Lancôme” – це світова торгова марка, фірма має свої представництва по всьому світу, але в Україні вона представлена тільки в великих промислових центрах. Якість продукції є дуже високою, постійні новинки роблять добрий імідж фірмі.
Наша фірма “Soft touch” виходить на даний ринок з недорогою косметикою із досить високим рівнем якості. Основні покупці – це люди, що хочуть себе впевнено почувати. Консультанти проводять безкоштовні консультації з приводу правильного підбору та нанесення косметики.
Фірма функціонує на ринку в оточенні контактних аудиторій різних типів , які як сприяють, так і перешкоджають діяльності підприємства на ринку. Контактні аудиторії засобів інформації допомагають нам привернути увагу громадськості і споживачів підприємства до його діяльності. Наша фірма уже має приємні відгуки у засобах масової інформації( на радіо «Твоє» та у місцевому журналі «Крок»).Контактні аудиторії державних закладів впливають на діяльність фірми через державне регулювання підприємницької діяльності, у такий спосіб координуючи діяльність фірм.
Усі елементи мікросередовища маркетингу формують так зване мікрооточення підприємства, яке в свою чергу функціонує в межах значного за обсягом і впливом макросередовища.
В демографічному аспекті важливим фактором є зміна чисельності населення, рівень народжуваності, розподіл населення за віком, статтю, міграція населення тощо.
В економічному аспекті на прийняття маркетингових рішень впливає не лише кількісний і якісний склад споживачів, а й їхня купівельна спроможність. Аналізуючи економічне середовище, необхідно врахувати диференціацію доходів у сім’ях.
Фактори науково-технічного середовища можуть призвести на зниження попиту на продукцію, появу нових товарів на ринку і своєчасне врахування нових тенденцій, досягнень науково-технічного прогресу надає підприємству нові можливості розширення його діяльності.
На маркетингові рішення значною мірою впливають події , які відбуваються в політичному середовищі. Менеджер з маркетингу повинен добре знати і вміло застосовувати положення основних законів та законодавчих актів,що стосуються інтересів підприємств, споживачів.
Фактори культурного оточення мають значний вплив на смаки й уподобання споживачів, а це, в свою чергу, впливає на їх індивідуальні бажання і потреби, які намагається найбільш повно задовольнити «Soft touch». Фірма повинна враховувати рівень культури споживача, його історичні традиції, звички, спосіб життя, належність до певного класу, професію, сімейний стан тощо.
В нашій фірмі є налагоджена система збирання інформації щодо змін , які відбуваються у маркетинговому середовищі. Зміни в макрооточенні моя фірма не може контролювати, тому що воно змушене скоро адаптуватися до цих змін у своїй діяльності на ринку. Що стосується мікросередовища, то фірма зі свого боку впливає на взаємовідносини із суб’єктами мікрооточення і налагоджує конструктивну співпрацю з ними.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку.
Фірмою проводиться збирання первинної інформації з використанням таких методів як спостереження і опитування, оскільки саме завдяки їй ми зможемо одержати суб’єктивну інформацію споживачів на рахунок їх проблем та побажань щодо здоров’я шкіри. Спостереження – це аналітичний метод, за допомогою якого дослідник вивчає поведінку споживачів. Опитування – це з’ясування позицій людей, їх поглядів на проблеми на підставі їх відповідей на заздалегідь підготовлені запитання. Це є досить поширені методи, за допомогою яких одержується інформація у досить короткі терміни.
Способом зв’язку з аудиторією буде особистий індивідуальний контакт інтерв’юера з опитуваними, який дозволить більш краще і правдивіше провести дослідження.
Інструментом маркетингового дослідження буде анкета, в якій запитання підібрані таким чином, щоб одержати максимально корисну для нас інформацію. Причому кількість запитань є невеликою, вони є різного типу (і відкриті, і закриті).
В процесі підготовки опитування було визначено вибірку респондентів. Застосовувався принцип невипадкового відбору, за яким опитування особи жіночої та чоловічої статі за всіма віковими категоріями. Було опитано 50 чоловік. Але великі вибірки точніші, хоча потребують більше коштів і часу. Обрана кількість респондентів була оптимальною для новостворюваного підприємства, оскільки відповідали необхідним умовам із мінімальними фінансовими витратами.
Наведемо зразок анкети, яку було заповнено обраними респондентами:
ШАНОВНИЙ СПОЖИВАЧ!!!
Пропонуємо Вам взяти участь в анкетуванні на тему: «Косметика для ВАШОГО ЗАДОВОЛЕННЯ”. Ми будемо вдячні отримати відповідь на наступні запитання, які дадуть можливість врахувати Ваші потреби та побажання:
Чи користуєтеся Ви косметикою для тіла?
А) так;
Б) ні;
Якій косметиці Ви віддаєте перевагу?
А) рідка;
Б) густа;
3.Яким місцям продажу косметики надаєте перевагу?
А) магазин;
Б) ринок;
В) інший (вкажіть) ...
4.Яку суму грошей Ви готові заплатити за дане задоволення?
А) до 100 грн.;
Б) до 250 грн.;
В) до 400 грн.;
Г) більше 500 грн.
5. На що Ви перш за все звертаєте увагу при купівлі косметики?
А) торгова марка;
Б) якість;
В) зовнішній вигляд;
Г) ціна;
Д) інший (вкажіть) ...
6. Яким видам косметичних засобів по догляду за шкірою Ви надаєте перевагу?
А) кремам;
Б) очисникам;
В) тонікам;
Г) маскам;
Д) скрабам;
Е) ваш варіант.
7. Чи задовольняє Вас пропозиція косметики на ринку?
А) так;
Б) ні;
8. Косметиці якої фірми ви надаєте перевагу?
А) відомої;
Б) немає різниці, щоб ціна і якість влаштовували;
В) інший (вкажіть) ...
9. Якій формі рекламі Ви надаєте перевагу?
А) рекламний щит;
Б) преса;
В) радіо, телебачення;
Г) пряма реклама;
10. Чи звертаєте ви увагу на обслуговування?
А) так, приємно та зручно, коли допомагають щось підібрати;
Б) ні, я сама знаю, що потрібно;
В)інше (вкажіть) ...
11.Ваша вікова категорія?
А) 18-25 років;
Б) 26-40 років;
В) 41-65 років;
12.Ваші поради виробнику засобам по догляду за шкірою__________________________________________________
Дякуємо за допомогу та співпрацю!!!
Ми працюємо для Вас.
Наші координати:
ТзОВ «Soft touch»
м. Львів, вул. Стрийська 54
тел.763-05-74
Після анкетування було проведено обробку та аналіз анкет. Результати обробки можна представити у вигляді діаграм.
1. Вікова категорія 2.Потреба у косметиці.
3.Стиль 4. Місця продажу косметики.
5.Сума грошей. 6.Мотив покупки.
7.Вибір косметичних засобів
8.Пропозиція косметики. 9.Відомість фірми
10.Реклама 11. Увага до клієнта
Сегментування ринку
Метою вище наведеного проведення і опису маркетингових досліджень було якомога точніше визначення ринкового сегмента, на якому працює підприємство. Адже правильне визначення ринкового сегменту – половина успіху.
За результатами проведеного анкетування можна просегментувати цільовий ринок косметики за різними критеріями. Відповідні сегментаційні характеристики будуть підкріпленими певними графічними об’єктами, зокрема такими, як секторні діаграми.
В основу нашої сегментації покладено такі характеристики:рівень доходів громадян, якість продукції, стать особи і вік.
Рівень доходу
Високий
Середній
Низький
Якість продукції Низька Середня Висока
Стать особи
жіноча
чоловіча
Вік особи 18-25 26-40 41-65
Отже, фірма орієнтується на споживачів із доходами більшими від середнього рівня, для яких буде виготовляти косметику з природних компонентів середньої та високої якості. Вік жінок від 18 до 65 років, так як жінки прагнуть виглядати красивими завжди і ми в цьому їм допоможемо.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку є товар. Сама виважена й послідовна товарна політика закладає підвалини ринкового успіху. Товарна політика охоплює різні аспекти продуктивної стратегії і тактики підприємства: формування товарного асортименту, забезпечення належного рівня якості і конкурентоспроможності, створення привабливої упаковки, розробка товарної марки. Все це в комплексі і становить сутність маркетингової товарної політики фірми, спрямоване на максимальне задоволення потреб своїх цільових споживачів.
Фірма „ Soft touch ” буде виробляти жіночу і чоловічу косметику, яка відрізняється високою якістю, що забезпечується завдяки використанню природних інгредієнтів з вмістом морських водоростей та мінералами, а також при використанні найновіших німецьких технологій.
Об’єктом товарної політики “ Soft touch ” є жіноча і чоловіча косметика для тіла. Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях.
Перший рівень - товар за задумом, відображає ту потребу, яку товар задовольняє, ту вигоду, що її отримує споживач при його використанні. Для фірми “ Soft touch ” І рівень товару виражає незадоволену потребу в косметиці для тіла, широкого асортименту за доступними цінами (при збереженні досить високої якості) – це товар попереднього вибору.
На другому рівні - товар в реальному виконанні, товар сприймається як реально створений виріб, із конкретними властивостями і характеристиками. Товаром фірми “ Soft touch ” є косметика, споживачем якого є жінки і чоловіки, для забезпечення високої якості продукції буде застосовуватися німецька технологія ( з мінімальним вмістом хімічних речовин).Фірма розробила системи повсякденної косметики, до яких належать креми та лосьйони по догляду за шкірою обличчя та тіла, а також декоративна косметика з вмістом мінералів. Новинками колекції є чоловічий лосьйон після бриття з алоєвера. Для споживачів старшої вікової групи запропоновані зручні косметичні маски, креми проти зморшок. Але в подальшому фірма буде розробляти більш сучасні косметичні компоненти відповідно до зміни потреб на ринку.
На третьому рівні-товар з підкріпленням, позиції товару на ринку можуть бути суттєво підкріплені додатковими послугами і вигодами, що відображає третій рівень товару. Фірмою передбачається надавати послуги по доставці. Для того щоб, задовольнити покупця, сервіс повинен бути досить хорошим. Саме тому фірма “ Soft touch ” надає споживачам ряд послуг при купівлі косметики. Це як передпродажний так і після продажний сервіс. До передпродажного сервісу відноситься демонстрація товару, презентація, реклама. Наприклад, як тільки клієнт переступить поріг магазину, де знаходиться продукція фірми “ Soft touch ”, до нього підходитиме продавець-консультант, який зможе дати кваліфіковану пораду та допоможе вибрати товар. Деяка продукція в магазині стоятиме на спеціальних стелажах, так щоб клієнт міг добре оглянути товар. Крім цього, для кращого орієнтування клієнтів у представленому асортименті товарів фірми “Soft touch ”, кожному з них видається міні-каталог з зображенням, ціною, та описом про товар. Усі послуги фірма “ Soft touch ” пропонує для того, щоб з повагою і найбільшими зручностями допомогти споживачеві зробити правильний вибір.
Позиціонування на ринку - це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
Будь-який товар споживачі сприймають як набір певних його властивостей. Для того, щоб зрозуміти, чому покупці надають перевагу цьому товарові, а не іншому, треба порівняти ці властивості. Для проведення позиціонування товару фірми було проведено характеристику діяльності конкурентів, насамперед таких як: «Mary Kay», «AVON», «Faberlic».
На рис.1 наведено схему позиціонування косметики для тіла за двома характеристиками. Перша - якість – має інтегральний характер і враховує якість ресурсів. Друга характеристика враховує технологію виготовлення.
Якість ресурсів
Висока
Mary Kay
Середня
Florena
Низька
AVON
Faberlic
На основі екстракту ромашки
З вмістом мінералів
Рис.1Схема позиціонування товару
На схемі видно, що залишається незадоволеною потреба в якісній косметиці з вмістом мінералів, порівняно з тою якістю яку надає компанія «Faberlic».
В перспективі асортиментній політиці буде надаватися більш важливе значення. Специфіка цільового сегменту вимагає активної роботи в напрямку насиченості, поглиблення та розширення асортименту товарів.
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну свого товару. Для фірми запропоновано наступну товарну марку:
Рис.2 Товарна марка
Також фірма не забуває про такий елемент товарної політики як упаковка, який в умовах розвинутого ринку стає дедалі дієвішим інструментом маркетингу.
Упаковка-це оболонка товару. Тому вона повинна привертати увагу хорошим дизайном. Крім того, упаковка повинна бути дешевою, зручною, упаковувати товар у потрібних обсягах, а також носити реальну інформацію та рекламний характер. Основними перевагами такої упаковки є зручність, гарний дизайн та водночас простота.
Кожен продукт буде мати персональну паперову коробочку, на якій буде знаходитися інформація про даний продукт, містиметься товарний знак та назва фірми. Додаватиметься також укладка з детальною інструкцією щодо використання, та інформацією про властивості даного препарату.
Роль зовнішньої упаковки виконуватимуть пакети із зазначенням товарної марки на них. При купівлі великої кількості товару продавці, чи консультанти упаковуватимуть його у фірмову косметичку з зображенням товарної марки на ній.
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу
У курсовому проекті використовується цінова стратегія, що базується на попиті, із врахуванням впливу інших методичних підходів, оскільки вони взаємопов’язані. Використання обраної методики передбачає, що попит може бути визначений із значною точністю. Отже, фірма “ Soft touch ” використовує метод максимізації поточного прибутку, який належить до моделі ціноутворення, що базується на ринковому попиті на товар. Оскільки із законом попиту зниження ціни на товар збільшує попит на нього (обсяг його збуту), і навпаки, фірма хоче знайти таку точку ціни на кривій попиту, яка забезпечить максимальний прибуток у найближчій перспективі.
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій товар фірма протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг товару при різних значеннях ціни.
Рис 3. Кореляційне поле точок
Складаємо рівняння регресії, що встановлює зв’язок між параметрами: ціною та обсягом збуту. Оскільки зв’язок між ними близький до лінійного, то рівняння регресії буде мати вигляд:
N = b0 + b1 × Ц ,
де N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для обчислення b0 та b1 розв’яжемо систему нормальних рівнянь:
m m
∑ ni = m × b0 + b1 ∑ Ці
i =1 i =1
m m m
∑ ni × Ці = b0 ∑ Ці + b1 ∑ Ці2
i =1 i = 1 i = 1
де m – кількість замірів у проведеному дослідженні.
Щоб розвязати дану систему помножимо перше рівняння на:
m
∑ Ці
i = 1
m
та віднімемо друге рівняння від першого.
Проміжні розрахунки Таблиця 2
Заміри
Ці
ni
Ці*ni
Ці2
ni2
Ni
Ni - nc.
(Ni - nc.)2
1
110
15600
1716000
12100
243360000
14550,32
50,322581
2532,362123
2
120
15400
1848000
14400
237160000
14541,17
41,173021
1695,217619
3
130
15200
1976000
16900
231040000
14532,02
32,02346
1025,502017
4
140
15000
2100000
19600
225000000
14522,87
22,8739
523,2153146
5
150
14800
2220000
22500
219040000
14513,72
13,72434
188,3575133
6
160
14600
2336000
25600
213160000
14504,57
4,5747801
20,92861259
7
170
14400
2448000
28900
207360000
14495,43
-4,574780
20,92861259
8
180
14200
2556000
32400
201640000
14486,28
-13,72434
188,3575133
9
190
14000
2660000
36100
196000000
14477,13
-22,8739
523,2153146
10
200
13800
2760000
40000
190440000
14467,98
-32,02346
1025,502017
11
210
13600
2856000
44100
184960000
14458,83
-41,17302
1695,217619
12
220
13400
2948000
48400
179560000
14449,68
-50,32258
2532,362123
Σ
1980
174000
28424000
341000
2528720000
174000
11971,1664
Визначаємо коефіцієнти b0
174000= 12× b0 + b1 × 1980
28424000= b0 × 1980 + b1× 341000
Провівши відповідні розрахунки, отримаємо:
b1 = -0, 9149
b0 = 14650, 97
Обчислені дані дають змогу скласти рівняння регресії, що матиме наступний вигляд:
N =14650, 97-(-0, 9149) × Ц
Покажемо залежність обсягу збуту (N) від ціни (Ц) на графіку. Графік функції N = f(Ц) наведений на рис.5.
Рис4. Графік залежності попиту від ціни
Далі визначаємо щільність зв’язку між цими величинами, для чого обчислюють коефіцієнт детермінації.
де – факторна дисперсія, ;
=997,5972
– загальна дисперсія, = 476666,67
Коефіцієнт детермінації характеризує тісноту зв’язку між даними величинами. Він має додатне значення і знаходиться в межах [0;1]. Залежно від значень роблять наступні висновки:
якщо , то зв’язок між ціною і попитом слабкий;
якщо , то зв’язок між ціною і попитом відчутний;
якщо , то зв’язок між ціною і попитом щільний.
=997,5972: 476666,67 = 0,00209
У моєму випадку вийшло, що, 0< R²<0,4, то зв’язок між ціною і попитом слабкий.
4.2. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток
Загальна модель прибутку описана таким виразом:
де N – обсяг реалізації продукту;
V – змінні витрати;
П – прибуток;
F – постійні витрати виробництва.
Постійні витрати (F) залишаються незмінними при будь - якому обсязі виробництва чи продажу товару. Вони відображаються у собівартості шляхом амортизаційних відрахувань (капітальні витрати, витрати на опалення, електроенергію, фіксовану заробітну плату).
Змінні витрати (V) безпосередньо пов’язані з рівнем виробництва і повністю відображаються у собівартості продукції (витрати на сировину і матеріали тощо). Матеріалами в даному випадку буде скло, пластик, відливи металів, замки, завіси, клямки тощо, тобто все те, що необхідне для виготовлення віконних і дверних конструкцій.
Максимізувати прибуток фірми можна з використанням похідної:
Сума постійних і змінних витрат складає загальні витрати фірми.
Обчислимо ціну товару:
Обсяг збуту при даному рівні ціни:
Максимальний прибуток:
Знаходимо собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту:
S = 7+10700/1172439=126,88грн.
Рис. 5 Залежність собівартості товару від обсягу збуту
Для прийняття ефективних рішень важливе значення має визначення цінової еластичності попиту. Цінова еластичність попиту визначає чутливість споживачів до змін у цінах з точки обсягу товарів, що вони купують.
де - обсяг збуту, визначений за рівнянням регресії відповідно при цінах .
(14550,32-14449,68) (110-220)
Епц = = -0,012
(14550,32+14449,68) (110+220)
Попит вважається еластичним, якщо >1, тобто коли незначні зміни ціни товару приводять до суттєвіших змін обсягів його збуту.
Нееластичний попит маємо при <1, тобто коли зміни ціни не викликають значних коливань обсягів збуту товару.
Результати аналізу еластичності попиту дуже важливі для формування цінової політики підприємства, визначення стратегії маркетингу. Оскільки цінова еластичність не перевищує по модулю 1, то попит є не еластичний.
Розділ 5
Формування оптимальних каналів розподілу товару
Метод розповсюдження збуту товару є третім елементом комплексу маркетингу. Збутова політика фірми має органічно поєднуватись з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками товару, його позиціонуванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування товару. Під збутом слід розуміти комплекс заходів, дій і рішень спрямованих на забезпечення фізичного переміщення товарів у просторі і часі, від місця їх виробництва до місця споживання.
Канал прямого маркетингу передбачає продаж товару безпосередньо від виробника до споживача без участі посередника. Дальший канал розподілу реалізується шляхом створення власного фірмового магазину фірми “ Soft touch ”, який знаходиться на її балансі. Магазин відкрито у приміщенні фірми „ Soft touch ”: м.Львів вул. Площа ринок, 20; працює без вихідних з 9 до 18 години. Планується відкрити мережу фірмових магазинів в Тернопільській області. Оскільки ми - невелика фірма і виходимо на новий ринок з вже існуючим товаром, то необхідно створити велику мережу власних магазинів для продажу нашого товару.
У практиці зустрічаються канали нульового, однорівневого, дворівневого рівнів.
На однорівневому каналі діє один посередник . Фірма також планує збут продукції через залучення посередників, зокрема роздрібних. Застосовується розподіл, який передбачає відбір найкращих посередників із тих, які готові надати свої послуги. Фірма намагається поєднувати контроль над каналом, престижний образ із достатнім обсягом продажу і прибутку.
Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів (зміна економічної ситуації, дій конкурентів тощо) може падати. Тому проведемо аналіз беззбитковості і знайдемо точку критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати (“точка самоокупності”). Графічна інтерпретація вищезазначеного наводиться на рис. 6.
Рис. 7. Теоретичний рівень критичного збуту
Значення критичного збуту визначається із рівняння:
звідси
= = 8 од. продукції.
Шукаємо дохід від реалізації:
Д = Ц*N; Д=8003*1172439 =93974347 грн.
Шукаємо сумарні витрати:
В = F + V*N; B =10700+7*1172439 = 8217773 грн.
Шукаємо змінні витрати:
B3=V*N; B3 =7*1172439 = 8207073 грн.
Зліва від критичної точки збуту буде знаходитись зона збитків, а справа зона прибутковості.
Розділ 6
Планування