Міністерство освіти і науки ,молоді та спорту України
Львівський техніко-економічний коледж
Національного університету «Львівська політехніка»
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
З дисципліни «Менеджмент»
на тему:
«Розробка системи менеджменту в приватному підприємстві
з виготовлення ювелірних виробів»
Студентки___курсу___групи
___________________________
спеціальності_________________
Керівник_________________
_____________________________
Оцінка:________
Члени комісії:________ ____________
(підпис) (прізвище та ініціали)
_________ _____ ___________________
(підпис) (прізвище та ініціали)
Львів-2014
Зміст
Вступ03
Розділ 1.Загальна характеристика організації……………………………………5
Розділ 2.Формування функцій менеджменту на підприємстві……………….....8
2.1 Планування…………………………………………………………………..8
2.2 Організування………………………………………………………………16
2.3 Мотивування………………………………………………………………..18
2.4 Контроль…………………………………………………………………….24
2.5 Регулювання………………………………………………………………...26
Розділ 3. Методи менеджменту…………………………………………………..29
Розділ 4.Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації………………………………………………………………………….32
Розділ 5. Інформація і комунікація в менеджменті……………………………..38
Розділ 6. Керівництво і лідерство у менеджменті………………………………41
Висновки…………………………………………………………………………..45
Список використаної літератури……………………………………………….
Вступ
Менеджмент-це цілеспрямований вплив на колектив працівників або окремих виконавців з метою виконання поставлених завдань та досягнення визначених цілей.
Основним завдання даного курсового проекту є закріплення теоретичних знань в галузі менеджменту, а також оволодіння прикладним аспектами менеджерської підготовки, які дозволять у майбутньому успішно здійснювати управлінську діяльність,а також дослідити конкретне підприємство з точки зору управлінської діяльності, проаналізувати отримані результати, спрогнозувати майбутній стан організації. У період нестабільної економічної ситуації в Україні, управлінський персонал, його виважена і продумана робота відіграє важливу роль у становленні даного підприємства на ринку та його подальшому розвитку. Основний напрямок курсового проектування – це розробка системи менеджменту у приватному підприємстві,яке виготовляє ювелірні вироби «Ізмарагд».
У даному курсовому проекті знайшли своє відображення всі основні питання менеджменту. Зокрема тут описана форма підприємництва, форма власності, профіль, види діяльності; показана нормативна база функціонування фірми; описані фактори внутрішнього та зовнішнього середовища фірми. У курсовому проекті показані графічні моделі стратегічного планування та планування реалізації стратегії, описані функції посадових осіб підприємства, схематично зображена структура управління організацією,розроблені пропозиції з організації та вдосконалення керівництва; описані теорії мотивації, які застосовуються в організації, для всіх працівників розрахована заробітна плата; охарактеризовано процеси контролю та регулювання в організації; описані методи менеджменту, управлінські рішення, описано процес прийняття чотирьох раціональних управлінських рішень. Тут також описані формальні і неформальні групи працівників, охарактеризовані параметри керівництва, оцінені професійні якості керівників, описані процеси управління конфліктами, перемінами та стресами, а також організація праці менеджерів.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація в звя’зку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізації функцій менеджменту в організації, формування методів менеджменту, розроблення та реалізація управлінських рішень з метою вирішення проблем.
Розділ 1. Загальна характеристика організації.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації наведена в таблиці1.
Загальна характеристика ПП «Ізмарагд»
Параметр
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1.Форма підприємництва
ПП-приватне підпри-ємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох грома-дян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці (ст. 113 Господарського кодексу). Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб’єкта господарювання - юридичної особи. Порядок організації та діяльності приватних підприємств визначається у статті 63 Господарського кодексу України
На відміну від інших форм підприємництва Законодавство не містить будь-яких обмежень щодо розміру статутного фонду приватного підприємства. Приватна форма власності відрізняється від державної та змішаної тим ,що власник ПП розпоряджає-ться і керує ним на власний розсуд
1. Господар- ський кодекс України.
2.Цивільний кодекс України
3. Закон України “Про ЗЕД”
Згідно із Законом України “Про ЗЕД” зі змінами та доповненнями, ПП “Ізмарагд”, як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом ЗЕД та може самос-тійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД.
2. Профіль
Виробництво ювелірних виробів
Висока якість виробів за доступними цінами.
3. Види діяльності
Роздрібна та комісійна торгівля,скупка та реалі-зація,виготовлення та ре-монт ювелірних виробів із дорогоцінних металів з коштовними каменями.
Специфіка ПП “Ізмарагд” полягає у використанні передових технологій,висо-кої кваліфікації працівни-ків та високої якості виготовлених виробів.
4. Форма власності
Корпоративна.Підприєм-ство є власністю грома-дянина на підставі переданих йому корпора-тивних прав та обов’язків від його засновника.
Підприємство діє на основі самофінансування та само-окупності, ,відповідає за своїми зобов’язаннями всім закріпленим ним майном, держава не відповідає по зобов’язаннях підприємства
5.Внутрішнє середовище
1. Цілі: вдосконалення господарського механізму в умовах ринкових відноси,отримання прибутків від діяльності, вихід на новий ринок , оновлення асортименту, підвищення професійності керівних кадрів,розробка і освоєння нових прогресивних технологій і видів продукції,повніше насичення ринку послугами і виробами.
2. Структура: лінійна –(фактична – 1 заступник директора, 1 управлінська служба, 1 виробничий підрозділ;
3. Завдання: виготовлення якісних ювелірних виробів; надання якісних послуг з ремонту ювелірних виробів; отримання якісної інформації про стан та динаміку попиту на ювелірні вироби на ринку в даний період часу.
4. Технологія: чітке дотримання процесу виготовлення ювелірних виробів;дрібносерійне виробництво
5. Люди: працівники різного віку, які мають вищу освіту за спеціальністю, за якою працюють на підприємстві.Фактична чисельність працівників – 13 чоловік. Для оптимального вирішення всіх проблем і завдань, також для розширення видів діяльності кількість потрібно збільшити до 23 осіб.
6. Зовнішнє середовище
Фактори прямої дії:
1. Постачальники: від постачальників залежить вчасне постачання сировини , яка використовуєтьсяя у виробничому процесі. Від якості поставленої сировини залежить якість ювелірних виробів. Присутність на ринку великої кількості постачальників, які конкурують між собою, дає можливість вибору сировини у потрібному діапазоні ціни та якості, що є позитивним; однак нерегулярність поставок має негативний вплив, оскільки може призвести до зриву виконання поставлених завдань.
2. Законодавчі акти: регулюють правові та економічні відносини фірми з державою, з постачальниками, зі споживачами, що є позитивним; негативним же є недосконалість чинного законодавства.
3. Державні органи: забезпечують дію і виконання законодавчих актів, відновлюють порушені права, а отже, регулюють економічне і правове поле, в якому здійснює свою діяльність фірма, що є позитивним.
4. Система економічних відносин: зараз в Україні лише формується і є нестабільною, що має негативний вплив на ринок і формування цін, що негативно позначується на діяльності ТзПВ.
5. Споживачі: фактична кількість груп споживачів автомобілів – 3 , раціональна ж – 4 груп; їх потреби, смаки, уподобання, платоспроможність відіграють дуже важливу роль у формуванні кінцевої ціни на ювелірні вироби. Низька купівельна спроможність осіб, які є потенційними покупцями ювелірних виробів, змушує підприємство шукати на ринку сировину за оптимальну ціну і високої якості.
6. Конкуренти:. є тою рушійною силою, яка змушує організацію проводити інноваційні заходи, їх кількість : фактична-3 ( “Ювелір”, “Львівський ювелірний завод”, “Київський ювелірний завод”),раціональна -5
7. Профспілки: змішують керівника підприємства дотримуватися законодавства про працю, що позитивно впливає на відношення до праці і виконання службових обов’язків.
8. Партії та інші громадські організації: в сучасних умовах впливу на діяльність фірми не мають.
Фактори непрямої дії:
1. Міжнародні події: стосуються фірми лише в тому випадку, коли вплинуть на саму державу (Україну) , а також на політику та економіку тих країн, де реалізуватимуться наші ювелірні вироби.
2. Міжнародне оточення: на успішне здійснення зовнішньоекономічної діяльності фірми великий вплив має економічна стабільність в державах, що мають спільні кордони з Україною.
3. Науково – технічний прогрес: чим швидше йде розвиток НТП, тим кращими і дешевшими стають товари.
4. Політичні обставини: нестабільна політична ситуація в державі впливає на стан економіки в країні.
5. Соціально-культурні обставини: у сучасних умовах не мають відчутного впливу на діяльність підприємства.
6. Особливості економічних відносин і стан економіки: мають вплив через споживача.
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ПП “Ізмарагд” відображено на рис.1
/Рис.1.Модель стратегічного планування у ПП “Ізмарагд”
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів моделі стратегічного планування у ПП “Ізмарагд”.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Цей етап передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалте-рією, диспетчерським та господарським відділом) та відповідальними особа-ми (заступником директора,головним бухгалтером) інформації про фінансо-во-господарський стан підприємства,конкурентоспроможність його послуг , ринкові можливості,несприятливі впливи,зміни в законодавстві та норматив-ній базі функціонування підприємства.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія-забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом виготовлення якісних виробів та надання якісних послуг з ремонту.
Цілі:
1.Довгострокові (5-10 р.): залишитись в галузі, підтримувати конкурентно-спроможність та авторитет у потенційних споживачів.
2.Середньострокові (1-5р.): розширення асортименту товарів, які виробляю-ться та розширення частки ринку стеження за НТП та нововведеннями для корекції дій виробництва.
3.Короткострокові (до 1 року): набір висококваліфікованих кадрів, налаго-дити зв’язки з посередниками, контактними аудиторами.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
На цьому етапі підприємство використовує такі методи дослідження як порівняння, експертних оцінок, системного аналізу, статистичного та соціологічного дослідження, щоб дослідити зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації. Важливо розробити таку методику, яка дозволить кількісно оцінити вплив кожного фактор. Фактори оцінюються за шкалою[-5;5], при цьому межі шкали відображають макси-мально негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0-демон-струє нейтральний вплив, а сума вагомостей усіх факторів становить 1. Зважений рівень впливу розраховують як добуток впливу фактора та рівня вагомості. Окремо можна оцінювати позитивний або негативний вплив, на підставі отриманих даних можна виводити загальну інтегральну оцінку. Причини,які негативно впливають на дане підприємство:високий рівень безробіття,економічна нестабільність та законодавчі акти. Найбільш позитив-но на підприємство впливають споживачі та постачальники.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Проводиться тією ж групою експертів за шкалою[0;5], при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість, цього фактора, а 5 – його високий розвиток. Зважений рівень впливу розраховують як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища ПП “Ізмарагд” є висококваліфіковані працівники підприємства,на однаковому рівні відбувається вплив структури та ресурсів на діяльність підприємства. Найбільш негативно впливають на діяльність підприємства неструктурованість завдань та використання застарілих техно-логій.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
На базі узагальнення інформації, отриманої використанням якісних і неякісних методів прогнозування, робимо висновок, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти, шляхом надання послуг нижчої собівартості та економіки країни, незважаючи на це умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими. Сильні та слабкі позиції організації наведені в таблиці 2
Таблиця 2
Сильні та слабкі позиції ПП “Ізмарагд”
Сильні позиції організації
Слабкі позиції організації
• позитивний імідж у споживачів • повна компетентність з ключових питань • економія на масштабах виробництва • досконалі технологічні навички • адекватні фінансові ресурси • гнучка організаційна структура • наявність конкурентних переваг (унікальність) • сучасна система інформаційного забезпечення • висока кваліфікація працівників
• проблеми з оборотними коштами • вузький асортимент продукції • нерозвинена збутова мережа • непродумана рекламна стратегія •
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати SWOT-аналіз (табл. 3).
Таблиця 3
Можливості та загрози зовнішнього середовища
Можливості (opportunities)
Загрози (treats)
Обслуговування додаткових груп споживачів
Сприятливі зміни в законодавстві
Самозаспокоєність ключових конкурентів
Швидке зростання ринку Тенденція до розвитку економіки
Вихід на міжнародний ринок
Позитивні для підприємства зміни смаків споживачів
Інфляція
Загроза виникнення нових конкурентів
Тенденції до рецесії
Несприятливі зміни у законодавстві
Втрата частини цільових споживачів
Технологічні прориви зменшують конкурентоспроможність продукції підприємства
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливими варіантами стратегії є: диверсифікація; регіоналізація; організаційні перетворення.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінських рішень.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Стратегія регіоналізації не повністю враховує потреби споживачів.
Стратегія диверсифікації враховує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінка стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розширення асортименту послуг. Вона враховує фактори зовнішнього і внутрішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в ПП “Ізмарагд” є тактичне планування,тобто планування реалізації стратегії,яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ПП “Ізмарагд” наведена на рис.2
/
Рис. 2.Модель поточного планування в ПП “Ізмарагд”
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Відбувається збір і обробка інформації бухгалтерією, директором про конкурентоспроможність його послуг, фінансовий стан фірми.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних і слабких позицій організації.
Сильні позиції: ПП “Ізмарагд” має позитивний імідж у споживачів. Підприємство намагається володіти усією інформацією про нові досягнення НТП. На підприємстві застосовується сучасна система інформаційного забезпечення та висока кваліфікація працівників.
Слабкі позиції: на даному підприємстві виникають проблеми - непродумана рекламна кампанія,висока плинність кадрів.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 9 %, зменшення собівартості продукції на 5%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 6 %, оновлення рухомого складу на 17 %.
Соціальні показники: збільшення середньої заробітної плати на 400 грн., збільшення витрат на соціальний розвиток на 3%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Для досягнення планових параметрів потрібно реалізувати такі заходи: для збільшення обсягів реалізації планується ввести нові послуги та розширення асортименту виробів,залучення інвестицій для реалізації проектів,удосконалення технології виробництва, внаслідок чого зростуть прибутки і можна буде виплачувати високу зарплату.
Етап 5. Бюджетне планування.
Бюджет-оперативний фінансовий план, який відображає надходження та використання коштів для забезпечення функціонування організації. Формування бюджету здійснюється розрахунком дохідної і роздільної частини, а саме - прибутків і витрат підприємства. В основі грошових надходжень до бюджету лежать кошти, отримані від реалізації продукції. Застосування системи показників: використовується собівартість, рентабельність , прибутковість. До витрат ПП “Ізмарагд” належать: витрати на мотивацію, на соціальний розвиток, на інновації, на маркетингові комунікації, на ресурси та забезпечення поточної виробничо-господарської діяльності, на інвестиції, на повернення позик, кредитів. До надходжень належать: виручка від реалізації, акцизний збір, амортизація, короткострокові та довгострокові кредити і позики, інвестиції, ін.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів(політики, процедури,правила).
Політика: спрямована на досягнення цілей ,тобто виготовлення якісних виробів та надання якісних послуг.
Процедура: посилити контроль за якістю виробів та послуг,залучення висококваліфікованих спеціалістів.
Правила: порядок підписання документів, правила техніки безпеки.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає: перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності та перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічний ефект та ефективність від впровадження планових заходів та бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
Центри вартості, видатків та інвестицій – види центрів відповідальності у підприємстві легкої промисловості (табл. 4).
Таблиця 4
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відпові-дальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості
Цех технічного обслуго-вування
Технічні підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі “вхід – вихід”, оскільки можливо підрахувати всі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках.
Удосконалення процесу роботи.
Центри видатків
Бухгалтерія
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращенням загальних результатів.
Удосконалення технології виробництва
Центри інвестицій
Директор, заступник директора, начальник виробництва,головний бухгалтер
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів.
Залучення інвестицій для реалізації проектів
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ПП «Ізмарагд» наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 5.
Рис.3. Фактична структура управління
Рис.4.Раціональна структура управління
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ПП “Ізмарагд”
Таблиця 5
Посади працівників
Кількість
Функції ( види діяльності
працівників )
Відповідальність
Факт.
Раціон
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію,тактику та політику п-ства та скеровує діяль-ність працівників,контролює резуль-тати діяльності п-ства,приймає рішення щодо розширення та реорга-нізації п-ства,приймає на роботу та звільніях працівників згідно штатно-го розпису та чинного законодавства
Приймає рішення та видає накази щодо діяльності п-ства,які є обов’яз-кові до виконання усіма працівника-ми
Несе відповідальність за результати роботи товариства, використання майна та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності
Заступник директора
1
1
Управління процесами оформлення необхідної документації для здійснення виробництва. Виконує обов’язки директора в період його відутності.
Відповідає перед директором за своєчасне оформлення необхідної документації для виробництва ювелірних виро-бів
Начальник виробництва
1
1
Оформлення необхідної документа-ції,постачання працівників технічного відділу та відділу ремонту та обслуговування
Вілповідає перед директором за оформлення необхідної документації та забезпечення працівників необхідним метріа-лом
Головний бухгалтер
1
1
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства,формування податкової та статистичної звітності,
Відповідає перед диреткором за фінансове планування, вчасне формування та подання податкових звітів, контролювання фінансової діяльності організації.
Після реорганізації підприємства головний бухгалтер також буде очолювати планово-економічний відділ та відділ заробітної плати
Працівники відділу заробітної плати
0
2
Вивчення і впровадження високо-продуктивних методів праці, аналіз використання робочого часу і використання фонду зарплати.
Відповідають перед начальником відділу зарплати за результати аналізу використання робочого часу і використання фонду зарплати та пропозиції щодо їхнього реорганізування.
Працівники планово-економічного відділу
0
2
Розробка і обгрунтування перспективних та поточних планів, координація розробки прогресивної технології і нової техніки, аналіз господарської діяльності. Ведення обліку всіх матеріальних цінностей, контроль витрат матеріальних, фінансових і людських ресурсів, організація виплати зарплати, складання поточних, річних звітів та балансів, визначення потреби підприємства у фінансових ресурсах, складання фінансово-кредитних планів.
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за розробку і обгрунтування перспективних та поточних планів. Відповідають перед головним бухгалтером за ведення бухгалтерського, статистичного та управлінського обліку, вчасне подання річних звітів та балансів, визначення кількості необхідних для підприємства фінансових ресурсах, правильне складання та вчасне надання фінансово-кредитних планів
Головний інженер
0
1
Керує підпорядкованими йому відділами. Відповідає за безперервність виробничого процесу підприємства. Відповідає за забезпечення відділів всім необхідним. Делегує свої повноваження.
Відповідає перед начальником виробництва за функціонував-ння підрозділів .Має право підписувати документи,що входять до його компетенції.
Працівники відділу ремонту та обслуговування
0
4
Займаються ремонтами та обслуговуванням
Відповідають за правильність і якість виконання роботи
Працівники технічного відділу
9
10
Ювеліри і штампувальник. Безпосередньо займаються виготовленням продукції
Відповідають перед начальником виробництва за якість виготовлених виробів
ВСЬОГО
13
23
*сірим затемнено комірки ,які демонструють зміни,пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління.
2.3.Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ПП «Ізмарагд» наведено у табл.6.
Таблиця 6
Застосування теорій мотивації наПП «Ізмарагд»
Теорії мотивування
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливостей застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
1
2
3
4
Змістові теорії (відображають зміст потреб та їх ієрархію)
Теорія потреб Туган-Барановського
1. Виділяються фізіологічні, статеві, симптоматичні, аль-труїстичні потреби і потреби практичного характеру.
2. Особливе значення відіграє приналежність до народностей, моральні і релігійні погляди.
Цю теорію можна застосовувати на ПП «Ізмарагд» до усіх працівників. Також теорія сприятиме успішній діяльності ПП на міжнародному ринку, оскільки враховує міжнаціональні особливості.
Матеріальні стимули сприяють якіснішому задоволенню фізіологічних потреб та потреб практичного характеру. При цьому створюються умови для задоволення альтруїстичних потреб, створення сім’ї та ін..
Теорія очікувань В. Врума
1. Передбачає такі очікування: “затрачені зусилля – очікування певного рівня резуль-татів”, “отримані результати – очікувавння певної винагороди”, “очікування цінної вина-городи, яка здатна задо-вольнити потреби”.
Створює значні мотиваційні можливості у будь-якій організації
Передбачає використання матеріальних стимулів для найкращого врахування очікувань працівників, одночасно вигідних для ПП «Ізмарагд» та його працівників.
Теорія потреб Д. Мак-Клелланда
1. Три потреби, які мотивують людину: влада, успіх, причетність.
2. Увага на потреби високого порядку, оскільки потреби нижчого порядку уже задоволені.
Цю теорію доцільно застосовувати тоді, коли керуюча система уже на достатньому рівні задовольнила первинні потреби, і увага вже акцентується на вторинних потребах.
Влада, успіх та причетність перед-бачають збільшення меж повноважень та відповідальності, що зумовлює зростання рівня оплати праці та більше визнання з боку оточуючих
Ієрархія потреб А. Маслоу
1. Потреби діляться на первинні і вторинні.
2. Поведінка людей визначається потребами нижчого порядку.
3. Після задоволення певних потреб їх мотивуюча дія припиняється.
Дана теорія застосовується в організації для задоволення первинних потреб, а потім вторинних. Якщо керівництво не створить умови для забезпечення первинних потреб працівників, то марно чекати від підлеглих ініціативності, твор-чості та повної віддачі
Можливості для задоволення первинних потреб створює заробітна плата, цінні подарунки. При цьому чим вища посада працівника, тим більші можливості з матеріальної точки зору відкриваються перед ним.
Двофакторна теорія Герцберга
1. Виділяються гігієнічні і мотиваційні фактори.
2. Гігієнічні фактори (нижній порядок) не дають з’явитись незадоволенню роботою.
3. Мотиваційні (вищий порядок) впливають на поведінку.
Дану теорію можна застосувати на ПП “Ізмарагд ” до усіх без винятку працівників, оскільки кожен працівник повинен працювати у відповідних умовах (гігієнічні фактори), а для підвищення продуктивності його праці.
Успішніше досягнення як організаційних, так і особистих цілей знаходиться у мотиваційних факторах у вигляді матеріальних стимулів (розміру заробітної плати, надбавок, доплат, премій, дивідендів тощо).
Теорія потреб У. Оучі
1. Теорія “Z” визначає, що основою успіху працівників є віра в загальні цілі.
2. Вагомими стимулами є довірчі взаємини та взаємопідтримка, повна узгодженість дій.
Доцільно застосовувати в організаціях, у яких первинні потреби працівників уже задоволені на належному рівні, при цьому існують чітко визначені організаційні цілі, культивується корпоративний дух, забезпечується прозорість та взаємоузгодженість дій.
Вагому роль відіграє система матеріального стимулювання за досягнення конкретних результатів відповідно до установлених цілей, тобто акцентується увага на відрядній, комісійній формах оплати праці, встановлення доплат та премій.
Процесійні теорії (відображають процес мотивування)
Теорія справедливості
С.Адамса
1. Дотримування принципів справедливості та об’єктивності при установленні та розподілі винагород.
2. Врахування можливої реакції працівників на несправедливе мотивування.
Є необхідною умовою формування системи стимулювання у. Неврахування теорії справедливості може призвести до падіння ефективності діяльності організації за рахунок зменшення віддачі працівників.
Передбачає застосування різних форм та систем оплати праці, диференційованих розмірів основної та додаткової заробітної плати за групами працівників залежно від освіти, стажу, досвіду, спеціальних вмінь та знань тощо.
Теорія результативної валентності Дж. Аткінсона
Стверджує, що будь-яка людина прагне досягти успіху, самоствердитись, реалізувати власний потенціал.
Передбачає вивчення прагнень працівників, диференціацію їх на групи відповідно до виявлених прагнень.
Забезпеченння можливісті підвищення заробітної плати за виконання престижних робіт, що викликатиме бажання досягнути успіху.
Теорія партисипатив-ного управління
1. Залучення працівників до управління організацією з метою підвищення рівня їх задоволення роботою, що сприятиме зростанню ефективності діяльності організації.
2. Орієнтація на процес задоволення потреб вищого порядку.
Застосовується у підприємствах, де використовуються демократичні стилі керівництва та їх похідні.
Передбачає надання матеріальних стимулів за колективні результати та їх розподіл з використанням різних методів.
Таблиця 7
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників ПП “Ізмарагд”
Посадові особи
Посадовий оклад
Надбавка до плати
Премії
Величина мін. зарплати, грн.
характер
Величина, грн.,
(%)
характер
Величина,грн.., (%)
1
2
3
4
5
6
7
Директор
(1)
2800
За високі досягнення у праці
1400
(50%)
За перевиконання планових показників
1400
(50%)
5600
Заступник директора
(1)
1600
-
-
За перевиконання планових показників
800
(50%)
2400
Головний бухгалтер
(1)
1800
За виконання особливо важливої роботи
900
(50%)
За успішне виконання роботи
900
(50%)
3600
Начальник виробництва
(1)
1800
За стаж роботи
900
(50%)
-
-
2700
Працівники технічного відділу
(9)
1600
За підвищення якості виготовлених виробів
400
(25%)
За успішне виконання роботи
320
(20%)
2320
Місячний ФОП, грн..
35180
Середня заробітна плата, грн
2770
Таблиця 8
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ПП “Ізмарагд”
Посадові особи
Тарифний розряд
Надбавка до плати
Премії
Величина мін. зарплати, грн.
характер
величина
характер
величина
1
2
3
4
5
6
7
Директор
(1)
2800
За високі досягнення у праці
1400
(50%)
За перевиконання планових показників
1400
(50%)
5600
Заступник директора
(1)
1600
-
-
За перевиконання планових показників
800
(50%)
2400
Головний бухгалтер
(1)
(1
1800
За виконання особливо важливої роботи
900
(50%)
За успішне виконання роботи
900
(50%)
3600
Начальник виробництва
(1)
1800
За стаж роботи
900
(50%)
-
-
2700
Головний інженер
(1)
1700
За стаж роботи
340
(20%)
За перевиконання планових показників
595
(35%)
2635
Працівники планово-економічного відділу
(2)
1750
За виконання особливо важливої роботи
350
(20%)
За економію ресурсів підприємства
875
(50%)
2965
Працівники відділу заробітної плати
(2)
1700
За стаж роботи
510
(30%)
-
-
2210
Працівники відділу ремонту та обслуговування
(4)
1600
-
-
За підвищення якості обслуговування
800
(50%)
2400
Працівники технічного відділу
(10)
1600
За підвищення якості виготовлених виробів
400
(25%)
За успішне виконання роботи
320
(20%)
2320
Місячний ФОП, грн..
60085
Середня заробітна плата, грн
2785
2.4. Контролювання
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення виробничо-господарської діяльності, характеристику процесу їх реалізації, характеристику впливу контролю на працівників показано у табл. 9
Таблиця 9
Контролювання в ПП «Ізмарагд»
Види контролю та ресурсів
Характеристика процесу контролю
Характеристика впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації
Служби і посадові особи, які відповідають за процеси контролю
1
2
3
4
Попередній контроль
Трудові
При наймі на роботу претендентів оцінюють відповідно до певних критеріїв: освіта, досвід роботи, навички, кваліфікація, риси особистого характеру.
Висококваліфікований персонал сприяє виконанню усіх поставлених завдань, досягненню цілей організації та прийняттю правильних рішень.
Директор, начальник з виробництва.
Інфор-маційні
Зовнішня та внутрішня інформація, яка надходить з усіх можливих інформаційних каналів, перевіряться на достовірність та об’єктивність, формується система збору, обробки та перевірки інформації.
Формує інформаційне забезпечення організації, дає змогу реагувати на позитивні і негативні зміни на підприємстві.
Директор, головний бухгалтер
Фінан-сові
Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства, їх відповідність фінансовій документації, терміни надходження чи виплат.
Забезпечує формування і використання фінансових ресурсів.
Директор, головний бухгалтер
Мате-ріальні
Перевіряється якість та кількість отриманих від постачальників необхідних матеріальних ресурсів відповідно до укладених договорів та критеріїв, що у них зазначені.
Формує базу для здійснення видів діяльності усіма цехами підприємства
Начальник планово-економічного відділу, начальник складу.
Поточний контроль
Трудові
Здійснюються у процесі виробничо-господарської діяльності у формі регулярних перевірок роботи працівників, обговорення проблем, що виникають у процесі роботи, періодичні атестації працівників тощо.
Забезпечує підтримання трудової дисципліни, запобі-ганню прогулів, неякісному виконанню робіт, поганій взаємодії, уникнення помилок та браку.
Усі керівники підприєм-ства
Інфор-маційні
Перевіряється система обробки інформації, її класифікації, групування, виділення першочергової та другорядної, термінової та нетермінової інформації.
Формує якісну систему передавання інформації в межах організації, раціоналізує структуру комунікаційних процесів.
Усі працівники підприємства.
Фінан-сові
Передбачає перевірку поточної роботи фінансових структур організації, використання фінансових надходжень організації, формування видатків, відповідності фінансової документації та фінансових операцій підприємства нормам чинного законодавства.
Здійснюють розподіл та перерозподіл наявних ресурсів, їх правильний облік, запобігання крадіжок фінансових ресурсів.
Директор, заступник з економічних питань, головний бухгалтер, бухгалтерія.
Мате-ріальні
Перевіряється ефективність використання наявних матеріальних ресурсів, контролюються норми використання ресурсів, виявляються відхилення та встановлюються їх причини.
Забезпечує цільове використання обмежених матеріальних організаційних ресурсів, уникнення крадіжок.
Начальник планово-економічного відділу, склад, відділ збуту.
Завершальний контроль
Трудові
Перевіряється відповідність кваліфікації працівників посаді, їх продуктивність, здатність до постійного удосконалення професійних навичок.
Такий контроль очолений для заохочення і застосування санкцій до працівників.
Усі керівники підприємства.