МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра «Захист інформації»
/
Звіт
з лабораторної роботи № 1,2
з курсу:
«Безпека інформації в інформаційно-комунікаційних системах»
на тему:
«Вивчення основних команд протоколу FTP» і
«Віддалений доступ (Telnet)»
Мета роботи: вивчення та набуття практичних навичок у використанні основних команд протоколу FTP.
Теоретичні відомості
Протокол передачі файлів (англ. File Transfer Protocol, FTP) дає можливість абоненту обмінюватися двійковими і текстовими файлами з будь-яким комп'ютером мережі що підтримує протокол FTP. Встановивши зв'язок із віддаленим комп'ютером, користувач може скопіювати файл із віддаленого комп'ютера на свій або скопіювати файл із свого комп'ютера на віддалений.
FTP — стандартна програма, яка працює за протоколом TCP, яка завжди поставляється з операційною системою. Її початкове призначення — передача файлів між різними комп'ютерами, які працюють у мережах TCP/IP: на одному з комп'ютерів працює програма-сервер, на іншому — програма-клієнт, запущена користувачем, яка з'єднується з сервером і передає або отримує файли через FTP-сервіс. Все це розглядається з припущенням, що користувач зареєстрований на сервері та використовує логін та пароль на цьому комп'ютері.
FTP — сервіс прямого доступу, який вимагає повноцінного підключення до Інтернет, але є можливість доступу і через електронну пошту — існують сервери, які пересилають за допомогою електронної пошти файли з будь-яких серверів anonymous FTP. Проте цей шлях отримання інформації досить незручний, оскільки такі сервери можуть бути сильно завантажені і запит доволі довго чекатиме своєї черги. Крім того, великі файли при пересилці діляться сервером на частини обмеженого об'єму і, якщо одна з частин загубиться і буде пересланою із пошкодженнями, то весь файл стане непридатним.
Процес нешифрованої авторизації проходить у декілька етапів (символи \r\n означають переведення рядка):
Встановлення TCP-з’єднання з сервером (зазвичай на 21 порт)
Посилка команди USER логін\r\n
Посилка команди PASS пароль\r\n
Якщо до сервера дозволений анонімний доступ (як правило, лише для завантаження даних з сервера), то як логін використовується ключове слово «anonymous» або «ftp», а як пароль - адреса електронної пошти:
USER anonymous\r\n
PASS someone@email\r\n
Хід роботи
Мал.1 та 2 Виконання команд протоколу FTP: help, open, pwd, ls, cd, lsd, bin, put, get, close, exit
Висновок: в даній роботі я ознайомився з протоколом передачі файлів FTP, основними командами. Я підключився до ftp-сервера debian, отримав інформацію про наявні файли, закачав один з них та завершив сеанс роботи.
Лабораторна робота №2
Теоретичні відомості
Telnet дозволяє користувачеві установити TCP-з'єднання із сервером і потім передавати коди натискання клавіш так, ніби робота проводилася на консолі сервера. Telnet служить для виконання віддаленого доступу до обчислювальних ресурсів і баз даних (наприклад, до баз ядерних даних). Для входу в базу даних або ЕОМ звичайно потрібна аутентифікація (введення імені-ідентифікатора користувача і його слів-пропусків). У деяких реалізаціях допускається використання параметрів, що підключають необхідні емулятори терміналів.
TELNET пропонує три послуги:
Визначає мережний віртуальний термінал (NVT – network virtual terminal), що забезпечує стандартний інтерфейс до віддаленої системи.
Включає механізм, що дозволяє клієнтові і серверові погодити опції обміну.
Забезпечує симетрію з'єднання, допускаючи будь-якій програмі (наприклад FTP) виступати як клієнта.
Протокол TELNET дозволяє обслуговуючій машині розглядати усі віддалені термінали як стандартні "мережні віртуальні термінали" рядкового типу, що працюють у кодах ASCII, а також забезпечує можливість узгодження більш складних функцій (наприклад, локальний або віддалений ехо-контроль, сторінковий режим, висота і ширина екрана і т.п.). На прикладному рівні над TELNET знаходиться або програма підтримки реального термінала, або прикладний процес в обслуговуючій машині, до якого здійснюється доступ з термінала.
Зв'язок з використанням Telnet
Telnet взаємодіє з іншою машиною через протокол TELNET. Якщо команда TELNET уводиться без аргументів, ЕОМ переходить у командний режим, надрукувавши запрошення telnet>. У цьому режимі вона сприймає і виконує команди.
При введенні TELNET з аргументами програма здійснить зв'язок вашої ЕОМ з віддаленим комп'ютером, ім'я або адреса якого ви ввели в якості одного з аргументів.
Далі TELNET переходить у режим уведення. У цьому режимі будь-який уведений текст пересилається віддаленою ЕОМ у виді plain-text. Уведення може вироблятися посимвольно або порядково. При посимвольному режимі кожен уведений символ пересилається негайно, при порядковому режимі відгук на кожне натискання клавіші виробляється локально, а пересилання виконується лише при натисканні клавіші <Enter>. Деякі опції вимагають додаткових даних, така інформація може бути отримана за допомогою субопцій.
Коли зв'язок з віддаленої ЕОМ уже здійснено, перехід у командний режим може бути виконаний за допомогою натискання '^]' (escape).
У цьому режимі доступні команди:
open ім'я_хоста [ порт ]
Оpen відкриває зв'язок з хостом, ім'я якого зазначено в звертанні. Якщо номер порту явно не зазначений, telnet намагається використовувати для зв'язку із сервером номер порту за замовчуванням. Замість імені хоста-сервера може використовуватися його IP-адреса.
display
[ аргумент ... ]
Відображає всі, або частину, набору параметрів telnet (див. опис команди send).
close
Закриває сесію telnet і повертає систему в командний режим.
quit
Закриває будь-яку сесію telnet.
mode type
Керує режимом вводу ("порядковий" або "посимвольний"). Віддаленій машині посилається запит на перехід у відповідний режим. Якщо вона готова (здатна) працювати в запитаному режимі, буде зроблене відповідне переключення.
status
Відображає поточний статус telnet. У перечень інформації входить ім'я віддаленого хоста і діючий режим обміну.
? [ команда ]
Видає довідкову інформацію про команду, назва якої приведена як аргумент
send arguments
Посилає віддаленому хосту один або кілька символьних аргументів. Як аргументи можуть використовуватися: escape, synch, brk, ip, ao, ayt, ecel, ga і ін. Дивися таблицю 3.
escape
Посилає escape символ (наприклад, `^]').
SYNCH
Посилає synch-послідовність. Ця послідовність дозволяє анулювати усе, що було до цього надруковане, але ще не зчитано. Ця послідовність посилається як термінова (важлива) TCP-інформація (може не спрацювати, якщо віддаленою системою є 4.2 BSD). Якщо вона не спрацювала, на термінал буде посланий символ "r".
brk
Посилає Break-послідовність при натисканні клавіші Break (Pause). (Вичерпну інформацію про аргументи можна знайти в описі використовуваного програмного забезпечення або за допомогою команд Help або Man)
set argument value
Привласнює будь-якому числу перемінних telnet нові значення. Спеціальне значення "off" виключає функцію, що відповідає даної перемінної
Для чого потрібний telnet
Як усяке масштабне співтовариство, світ комп'ютерних мереж має свої бібліотеки, у які можна звернутися за потрібною інформацією або просто взяти гарну книгу. Telnet – один із ключів до цих бібліотек.
Telnet – це програма, що дає можливість використовувати всі могутні засоби Internet для зв'язку з базами даних, каталогами бібліотек і інших інформаційних ресурсів світу. Хочете довідатися погоду у Вермонті? Довідатися, як ростуть овочі в Азербайджані? Одержати додаткову інформацію про людину, чиє ім'я мигнуло в сеансі зв'язку? Усе це і багато чого іншого дозволить зробити Telnet.
Майже всі коледжі й університети забезпечують доступ до telnet. Те ж вірно й у відношенні платних загальнодоступних систем. Але безкоштовні системи (Free-Net) не дають доступу до кожної системи telnet. Здебільшого підсистеми telnet прості у використанні і постачені апаратом оперативних підказок. Велика частина таких підсистем працює найкраще при емуляції термінала VT100 (а в деяких випадках – тільки так).
Кожна підсистема Telnet має дві адреси: одна складається зі слів, щоб його легше було запам'ятовувати людям, друга – з цифр, що зручніше для комп'ютерів. "Символ виходу" ("escape character") корисно запам'ятати.
Деякі комп'ютери telnet сбудовані таким чином, що одержати до них доступ можна тільки через спеціальний порт. Цей порт обов'язково треба вказати, у противному випадку доступу ви не одержите.
Більшість бібліотечних систем дають можливість вийти з них і повернутися в операційну систему вашого комп'ютера.
Хоча з бурхливим розвитком Інтернету актуальність таких бібліотек відпала, деякі з них продовжують працювати дотепер. Прикладом цього може служити Colorado Alliance of Research Libraries.
telnet pac.carl.org
Час
Для визначення точного часу:
telnet india.colorado.edu 13
Ви побачите щось начебто наступного:
Sun Apr 5 14:11:41 2004Connection closed by foreign host.
У середньому рядку зазначені дата і точний час відповідно до показань федеральних атомних годиників.
Історія
Стендфордський Університет веде базу даних по документах, що має відношення до Мартіна Лютера Кінга.
telnet forsythetn.stanford.edu
Погода
telnet rainmaker.wunderground.com 3000
Факультет метеорології, океанографії і космології Мичиганского університету (The University of Michigan's Department of Atmospheric, Oceanographic and Space Sciences) надає прогнози погоди для міст США й інших країн, а також звіти про лижний спорт і урагани.
telnet rainmaker.wunderground.com
Реєстраційне ім'я не потрібно.
Хід роботи
Теоретичні завдання
За допомогою програми telnet зайти на один з інформаційних вузлів.
pac.carl.org
india.colorado.edu
rainmaker.wunderground.com
forsythetn.stanford.edu
rainmaker.wunderground.com
fedworld.gov
Висновок: в даній роботі я ознайомився з програмою telnet та її
можливостями. З’ясував для яких цілей можна використовувати telnet.
Зокрема, за допомогою основних команд telnet здійснив підключення та роботу з поштовим сервісом .