Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра теоретичної та прикладної економіки
Наукова робота
з курсу «Макроекономіка»
Варіант №6
Зміст
Вступ………………………………………………………………………3
Завдання 1…………………………………………………………………5
Завдання 2…………………………………………………………………8
Завдання 3…………………………………………………………………11
Завдання 4…………………………………………………………………14
Завдання 5…………………………………………………………………17
Завдання 6…………………………………………………………………20
Завдання 7…………………………………………………………………23
Завдання 8…………………………………………………………………26
Завдання 9…………………………………………………………………29
Висновки…………………………………………………………………..34
Список використаних джерел……………………………………………36
Вступ
Запорізька область займає вигідне економіко-географічне положення. Вона розташована у південно-східній частині України і межує з Херсонською, Дніпропетровською, Донецькою областями. Південні кордони області омиваються водами Азовського моря, берегова лінія якого в межах області перевищує 300 км.
Територія області займає 27,2 тис. км2, що становить 4,5% території України. Протяжність із півночі на південь становить 208 км, а зі сходу на захід – 235 км. Від м. Запоріжжя до столиці України м. Києва: залізницею – 715 км, шосейними дорогами – 618 км.
Умовно область поділяється на три природно-сільськогосподарські зони: зону степу (50,8%), степну посушливу (34,8%) та сухостепну (14,4%) зони.
Природно-кліматичні умови дозволяють вирощувати в області майже всі сільськогосподарські культури, отримуючи високі врожаї.
Для області характерний рівнинний ландшафт. Ґрунти переважно чорноземні. Природні ресурси багаті і різноманітні. У регіоні знаходяться значні запаси залізної й марганцевих руд, гранітів. Частка регіону в сумарних запасах мінеральної сировини в Україні складає: пегматит – 88,06%, апатит – 63,42%, марганцева руда – 69,1%, вторинні каоліни – 22,9%, вогнетривкі глини – 8,6%.
На території області протікає 109 річок, у тому числі Дніпро – третя за величиною річка в Європі, яка є важливою транспортною артерією України. Промисловість області забезпечують води Дніпра, де побудовано ряд водосховищ.
Населення області складає 2004,8 тис. чол., що становить 4,0% від населення України, у тому числі міське – 1534,8 тис. чол., сільське – 470,0 тис. чол. Рівень урбанізації по області 76,6%, що вищий за середній по Україні. Більше 42,0% населення області (847,8 тис. чол.) мешкає в м. Запоріжжі, яке є значним промисловим центром і відіграє особливо важливу роль у соціально-економічному розвитку області.
Запорізька область входить до числа регіонів України, які складають основу її індустріального та аграрного потенціалу.
Посідаючи дев’яте місце в Україні за чисельністю населення, область тримає 2 місце за обсягом виробництва валової доданої вартості у розрахунку на одного мешканця після м. Києва.
Запорізька область входить до числа промислових лідерів країни, посідаючи перше місце серед регіонів за обсягом промислового виробництва у розрахунку на душу населення та одного працюючого у промисловості.
Промислове зростання регіону триває вже шостий рік поспіль і спостерігається практично у всіх галузях господарського життя.
В області зосереджені практично всі основні галузі промисловості, серед яких провідне місце займають електроенергетика, металургія, машинобудування, металообробка та хімія. Основу промисловості регіону складають металургійний та енергетичний комплекси, де виробляється 12,1% загального обсягу чавуну, 14% сталі, 15,6% готового прокату, 11,9% коксу, 26,5% електроенергії в Україні. Також, такі підприємства регіону, як «Запорізький алюмінієвий комбінат» та «Запорізький трансформаторний завод», є єдиними в Україні виробниками алюмінію та трансформаторів світової якості.
Лідером на автомобільному ринку України є СП «АвтоЗАЗ-ДЕУ», де виробляється 36,7% всіх легкових автомобілів. Відомий італійський виробник середньо та багатотонажних вантажівок, компанія «ІВЕКО», обрала своїм партнером з випуску авто європейського класу запорізьке підприємство «Мотор Січ».
Область входить до першої п`ятірки регіонів за виробництвом товарів народного споживання в розрахунку на одного мешканця. Ведеться цілеспрямована робота щодо насичення споживчого ринку області продукцією запорізьких підприємств, освоєння ними нових ринків збуту.
Запорізький край є традиційно аграрним регіоном України з багатими чорноземами, де основу рослинництва складають зернові культури. Розвинуто овочівництво та садівництво.
Запорізька область посідає на 4 місце серед регіонів України за обсягами зовнішньої торгівлі та, зокрема, експорту.
Запорізький регіон відноситься до найбільш інвестиційно-привабливих в Україні. З обсягами прямих іноземних інвестицій понад 260 млн. дол. область посідає 4 місце серед регіонів України. За обсягом інвестицій в основний капітал область входить до першої десятки регіонів України, а у розрахунку на душу населення посідає 4 місце.
За обсягом грошових доходів у розрахунку на душу населення область посідає 5 місце серед регіонів України, а за рівнем середньомісячної заробітної плати – 2 місце.
Завдання 1
1)Валова додана вартість - це вартість валової виробленої продукції за відрахуванням вартості витрат на сировину та матеріали, а також інших витрат проміжного споживання.
Валова додана вартість — різниця між випуском товарів і проміжним споживанням, що зазвичай визначається в цінах виробників.
ВДВ = Валовий випуск – Проміжне споживання
Основні складові ВДВ :
Валловий випуск - (ВВ) – сукупна ринкова вартість продукції, товарів іпослуг, вироблених в країні протягом року в базових цінах. При цьому базоваціна представлена лише як сума витрат і прибутку. В неї не входятьпродуктові податки – акцизний збір, податок на додану вартість, мито та ін.
Проміжне споживання – це виртати на товари і послуги (сировину, паливо, електроенергію, поточний ремонт, послуги транспорту тощо), які були використані статистичними одиницями для вироблений потреб.
Проміжне споживання відображає вартість товарів і послуг, використаних у процесі виробництва
Проміжне споживання включає такі елементи: матеріальні витрати; оплату нематеріальних послуг.
До складу матеріальних витрат включається вартість витрачених у виробництві: сировини і матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих, палива і електроенергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари і тарних матеріалів, інші матеріальні витрати.
2)
Таблиця 1
Динаміка обсягу ВРП Запорізької області в розрахунку на одну особу протягом 2007-2012рр.
№ з/п
Показники
Значення показників
2007
2008
2009
2010
2011
2012
1.
Обсяги ВДВ регіону, грн.
18022
23232
20614
23657
27567
30656
2.
Абсолютні відхилення, пунктів
базисні
---
5144
2526
5569
9479
12568
ланцюгові
---
5144
-2618
3043
3910
3089
Рис. 1. Динаміка обсягу ВРП Запорізької області в розрахунку на одну особу протягом 2007-2012рр.
3) Я дослідив динаміку ВРП Запорізької області в розрахунку на одну особу протягом 2007-2012 років. Виявив тенденцію до зростання даного показника. Однак під час перевірки, я зафіксував спад ВРП у 2009 році, що негативно позначилося на економіці регіону даного року. В цілому показник ВРП за 5 років зріс на 12568 грн., що не можна не відмітити як позитивний вплив на економіку Запорізької області.
По базисних даних найбільше зростання відбулося у 2008 році.
По ланцюгових даних найбільше зростання було зафіксовано також у 2008 році. Як по базисних, так і по ланцюгових відхиленнях був зафіксований спад показників у 2009 році.
На мою думку тенденція є позитивною, незважаючи на показники 2009 року, оскільки з 2010 року зростання ВРП не припинялося. Проте, щоб більше не було зафіксовано спадів показників потрібно залучати до виробництва більш кваліфікованих працівників, або ж підвищувати рівень кваліфікації працюючих, впроваджувати новітні розробки.
Завдання 2
1) Економічно активне населення згідно з концепцією робочої сили – це населення обох статей віком 15–70 років, яке протягом певного періоду забезпечує пропозицію робочої сили для виробництва товарів та послуг. Економічно активними вважають осіб, зайнятих економічною
діяльністю, яка приносить доход (зайняті), та безробітних.
Зайнятими (за матеріалами вибіркових обстежень) вважають осіб у віці 15–70 років, які: працювали впродовж обстежуваного тижня хоча б одну годину за наймом за винагороду в грошовому чи натуральному вигляді, індивідуально (самостійно), в окремих громадян або на власному (сімейному) підприємстві; працювали безкоштовно на підприємстві, у власній справі, що належить будь-кому з членів домогосподарства, або в особистому селянському господарстві з метою реалізації продукції, виробленої внаслідок цієї діяльності; були тимчасово відсутні на роботі, тобто формально мали робоче місце, власне підприємство (справу), але не працювали впродовж обстежуваного періоду з певних причин.
До зайнятого населення також належать:
- непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;
- батьки — вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
- особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.
2)
Таблиця 2
Зайнятість населення в Запорізькій області протягом 2007-2012рр.
№ з/п
Показники
Значення показників
2007
2008
2009
2010
2011
2012
1.
Зайнятість населення тис.
850,4
850,4
824,2
825,7
827,4
821,2
2.
Абсолютні відхилення, пунктів
базисні
---
0
-26,2
1,5
1,7
-6,2
ланцюгові
---
0
-26,2
27,7
0,2
-7,9
Рис. 2. Зайнятість населення в Запорізької області протягом 2007-2012рр.
3) Я провів аналіз зайнятості населення Запорізької області за 2007-2012 роки. Виявив тенденцію щодо зниження динаміки чисельності зайнятого населення регіону.
Кількість зайнятого населення за 2007-2012 роки суттєво знизилась, особливо у 2009 році(найнижчий показник 2012 р.), що негативно впливає на економіку. Значних підйомів не зафіксовано.
В цілому зайнятість населення знизилася на 29,2 тис. осіб.
По базисних даних найбільший спад – у 2009 р.,найбільше зростання у 2011 р.
По ланцюгових даних найбільше зростання було зафіксовано у 2010 році, а найбільший спад – у 2009.
Зниження кількості зайнятого населення є серйозною проблемою, котру можна вирішити ефективною роботою Державної служби зайнятості.
Завдання 3
1) Безробіття - це соціально-економічне явище, коли частина економічно активного населення не може застосувати свою здатність до праці у виробництві матеріальних благ, наданні послуг або підприємницькій діяльності. Тоді нормальне здійснення процесу відтворення робочої сили порушується.
Відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до бажаної роботи.
Кількість безробітних — це абсолютний показник безробіття, який характеризує його розміри. Відношення (у відсотках) кількості безробіттю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, до працездатного населення працездатного віку називається рівнем зареєстрованого безробіття. Він визначається за формулою:
РБ=
ЧБ
РС
∗ 100%
Розрізняють наступні види безробіття:
Фрикційне – це добровільне безробіття, яке носить тимчасовий характер і зумовлене пошуком кращої роботи чи зміною місця проживання;
Структурне – це безробіття, яке охоплює окремі галузі економіки і викликане запровадженням у виробництво нових технологій чи її занепаду;
Циклічне – охоплює усю економіку внаслідок її занепаду.
З огляду на неоднозначність впливу безробіття на соціально-економічний розвиток суспільства економічна наука виходить з того, що безробіття становить небезпеку для економіки в тому разі, коли воно помітно перевищує природний рівень. Дослідження відомого американського вченого Артура Оукена показали, що існує певний вплив рівня безробіття на темпи зростання валового внутрішнього продукту (ВВП). Цей вплив він виразив за допомогою математичного співвідношення між рівнем безробіття і відставанням ВВП. Залежність між рівнем безробіття і падінням ВВП свідчить: якщо фактичний рівень безробіття перевищує природний на 1 відсоток, то відставання обсягу ВВП щодо його потенційного можливого обсягу становить 2,5 відсотка.
2)
Таблиця 3
Рівень зареєстрованого безробіття у Запорізькій області протягом 2007-2012рр.
№ з/п
Показники
Значення показників
2007
2008
2009
2010
2011
2012
1.
Рівень зареєстрованого безробіття
2,3
3,2
2,4
2,3
2,1
2,1
2.
Абсолютні відхилення, пунктів
базисні
---
0,9
-0,8
-0,1
-0,2
0
ланцюгові
---
0,9
-1,7
0,7
-0,1
0,2
/
Рис. 3. Рівень зареєстрованого безробіття у Запорізькій області протягом 2007-2012рр.
3) Я дослідив рівень зареєстрованого безробіття у Запорізькій області за 2007-2012 роки. Під час дослідження зафіксував різкий підйом показника безробіття у 2008 році, який у 2009 році знизився майже до початкового показника(2007р.). В цілому показник з 2008 року безперервно спадає і позитивно впливає на економіку, хоча і спад цей не дуже замітний, якщо рахувати з 2007 року.
За 2007-2012 роки безробіття знизилося на 0,2.
По базисних даних найбільше зростання відбулось у 2008 році, а найбільший спад – у 2009.
По ланцюгових даних найбільше зростання було зафіксовано у 2008 році, а найбільший спад – у 2009.
За 5 років рівень безробіття в області знизився, хоч і не значно. У 2008 році цей показник досяг найвищого піку, тут економіка постраждала найбільше. Наступні роки показник знижувався. Це можна трактувати як повільний спад показника безробіття в регіоні.
Завдання 4
1) Ринок праці посідає центральне місце серед інших ринків. Основу ринку становлять дві головні дійові особи: роботодавці та наймані працівники. Принципова різниця між ними полягає у відношенні їх до засобів виробництва. Власниками засобів виробництва є роботодавці, а особи, які не мають на знарядь, ні предметів праці, але володіють здібностями до праці, – це наймані працівники. Вони пропонують свою робочу силу за певну плату, а роботодавці представляють попит на неї та оплачують її. Отже, на ринку праці як і на інших ринках мають місце пропозиція, попит та ціна у вигляді заробітної плати.Пропозиція робочої сили визначається сукупністю різних факторів: рівнем зарплати, освіти, профспілкового захисту, релігією, податковою системою тощо.
Попит на робочу силу визначається потребою підприємців мати необхідну кількість та якість найманої робочої сили для випуску продукції та технічною оснащеністю виробництва. Ціни на товари споживчого ринку безпосередньо впливають на рівень і оплату робочої сили. Все це зумовлює перелив капіталу, зміну в попиті і пропозиції робочої сили, появу безробіття та ін., що дуже часто ускладнює відносини між економічними суб’єктами. Тому в налагодженні найраціональніших економічних відносин на ринку праці велика роль належить державі.
Ринок праці в ринковій економіці – це ринок найманої праці, де роботодавець і найманий працівник виступають як юридично рівноправні особи. В цьому полягає унікальність ринку праці, його відміна від інших ринків. За своїм змістом ринок праці складається із трьох частин:
Потенційного, тобто тієї сфери, де формується сама праця.
Циркулюючого, тобто сфери купівлі-продажу робочої сили (продавець своєї робочої сили переміщується між підприємствами у пошуках роботи, перебуваючи при цьому фактично безробітним: особи, які перебувають у фрикційному, структурному та циклічному безробітті; звільнені військовослужбовці з лав армії та флоту; пенсіонери, які шукають роботу; особи, що перебувають на перепідготовці, підвищенні кваліфікації та громадських роботах).
Внутріфірмового (особи, що переміщуються безпосередньо на підприємствах у зв’язку з появою вакансій за рахунок звільнення працівників, модернізації і розширення виробництва, нового будівництва, зростання коефіцієнта змінності роботи підприємства, переміщень на робочих місцях).
Обсяг ринку праці переважно визначається попитом на робочу силу, який, у свою чергу, прямо залежить від загальної економічної кон’юнктури та фази економічного циклу в країні. У випадку, коли економіка перебуває у стані циклічного піднесення, попит на робочу силу зростає. Отже, ринок праці розширюється.
2)
Таблиця 4
Попит і пропозиція робочої сили на ринку праці у Запорізькій області протягом 2007-2012рр.
№ з/п
Показники
Значення показників
2007
2008
2009
2010
2011
2012
1.
Навантаження на одне робоче місце, вакансію, осіб.
4
20
25
17
28
62
2.
Абсолютні відхилення, пунктів
Базисні
---
16
5
-8
11
34
Ланцюгові
---
16
-11
-13
3
23
Рис. 4. Попит і пропозиція робочої сили на ринку праці у Запорізькій області протягом 2007-2012рр.
3) У 4 завданні я провів аналіз зміни попиту і пропозиції робочої сили на ринку праці у Запорізькій області за 2007-2012 роки.
Навантаження на одне робоче місце, вакансію в цілому збільшилось на 58 осіб, що виникло в результаті більшої пропозиції.
Попит і пропозиція робочої сили на ринку праці дуже зросла за цей період, добре коли є здорова конкуренція, але все ж таки 62 особи на 1 робоче місце дуже навантажує ринок праці регіону. З 2008 по 2010 рік була найкраща ситуація, коли коливання показника було мінімальне.
Найнижчий показник зафіксований у 2007 році.
По базисних даних найбільше зростання відбулось у 2012р., а найбільший спад – 2010р.
По ланцюгових даних найбільше зростання було зафіксовано у 2012 році, а найбільший спад – у 2010р
Завдання 5
1) Індекс споживчих цін (ІСЦ) характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді до його вартості у базисному періоді.
ІСЦ є найважливішим показником, який характеризує інфляційні процеси в економіці країни і використовується для вирішення багатьох питань державної політики, аналізу і прогнозу цінових процесів в економіці, перегляду розмірів грошових доходів та мінімальних соціальних гарантій населення, рішення правових спорів, перерахунку показників системи національних рахунків у постійні ціни.
Формула, яка використовується для розрахунку ІСЦ, виводиться з класичної формули Ласпейреса, яка порівнює поточну вартість споживчого набору у досліджуваному періоді (чисельник) з базисною вартістю цього ж набору у базисному періоді (знаменник).
ІСЦ=
∑