МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
«Розроблення системи менеджменту в повному товаристві «Тріал»
(торгівельне запасних частин та аксесуарів для автомобілів)
АНОТАЦІЯ
У курсовій роботі розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту повного товариства «Тріал», одного з перших повних товариств міста Львова, що надає послуги авто-мото-сервісу: продаж автозапчастин та аксесуарів для всіх марок автомобілів, обслуговування та ремонт авто. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в товаристві; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту в досліджуваній організації; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в товаристві, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на ПТ «Тріал» проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course work developed and rationalized according to changes in the environment functioning management system full partnership «Trial», one of the first general partnerships Lviv, which provides services to auto, service, sales of auto parts and accessories for all makes of cars, service and repair cars. Thus the technology management taking into account expected changes is formed management functions in the company; describes the use and role of management methods in the study of the organization; The features of the development and implementation of management decisions in the company, demonstrated the process of developing the rational management solutions to address existing PAs «Trial» problems; characterized communication in the organization; The features of formation and functioning of formal and informal groups in society; grounded approach to the management of managers; the efficacy of actual and efficient management systems.
ЗМІСТ
Вступ ……………………………………………………………………………………………………....5
Розділ 1. Загальна характеристика організації……………………………………………………....6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві………………………….................9
2.1. Планування……………………………………………………………………………………....9
2.2.Організування………………………………………………………………………………......14
2.3. Мотивування…………………………………………………………………………………...17
2.4. Контролювання………………………………………………………………………………...21
2.5. Регулювання……………………………………………………………....................................23
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації……………………………………....25
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень…………………………....27
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві……………………………………………..33
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації….................36
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………………………………….....37
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту………………………………………...40
Висновки………………………………………………………………………………………………....41
Список використаної літератури……………………………………………………………………..42
ВСТУП
Автомобільна індустрія відноситься до ключових галузей економіки країни. Від розвитку автомобільної промисловості залежить рівень економічного розвитку країни.
Повне товариство «Тріал» – одне з найперших повних товариств міста Львова, яке спеціалізується за напрямком авто-мото-сервісу. Товариство почало свою діяльність у 1989 році. Юридично зареєстровано у 1991 році. Розташовано у дуже зручному місці, недалеко від центру міста, біля вулиці Липинського (дорога на Київ).
Компанія «Тріал» надає повний комплекс послуг з авто-мото-сервісу:
- продаж запасних частин та аксесуарів для всіх марок автомобілів;
- обслуговування та ремонт автомобілів.
Стратегією повного товариства «Тріал» - є максимальне задоволення потреб кожного клієнта.
Усі члени великого колективу компанії «Тріал» налаштовані на досягнення поставлених цілей і стратегій. Як результат, за період роботи компанії було досягнуто велика кількість постійних клієнтів.
На даний час кількість автотранспорту на дорогах щоразу збільшується високими темпами. І тому бізнес, пов'язаний з продажем запасних частин та ремонтом автомобілів, буде потрібним ще дуже довгий час. До найбільш простого напрямку авто-бізнесу можна віднести магазин автозапчастин. Торгувати запчастинами є просто, але важливо слідувати чіткій продуманій схемі організації бізнесу, яка бере до уваги його специфіку та особливості. В цьому і полягає актуальність обраної теми даного курсового проекту.
Новий механізм організації повинен забезпечувати підприємству гнучкість і стійкість , його сприйняття до змін ринку і різних нововведень.
Об’єктом дослідження в курсовому проекті є повне товариство «Тріал», яке спеціалізується на наданні послуг авто-мото-сервісу: продаж автозапчастин та аксесуарів для всіх марок автомобілів, ремонт та обслуговування авто.
Предметом дослідження є система менеджменту повного товариства «Тріал».
Метою курсового проекту є розроблення системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування, поглиблення теоретичних і практичних знань, набутих при вивченні дисципліни «Менеджмент», вироблення умінь та навичок застосовувати їх при вирішенні конкретних завдань, сприяння розвитку пошуку сучасних наукових досягнень у сфері автомобільного бізнесу та уміння їх самостійно застосовувати при вирішенні прикладних проблем.
Основними завданнями курсового проекту є:
формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на ПТ «Тріал» проблем;
удосконалення системи комунікацій в організації;
визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту;
реалізація функцій менеджменту в організації;
формування методів менеджменту на підприємстві;
розроблення та реалізація управлінських рішень в організації;
формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика ПТ «Тріал» наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика ПТ «Тріал»
Параметр, який, характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь
у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підприємства
Компанія «Тріал» - це повне товариство, право-вий статус якого визначається Законом України «Про господарські товариства». Це юридична особа. Всі учасники товариства проводять спільну підприємницьку діяльність і несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном.
Учасники товариства відповідно до укладеного між ними договору здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном, що їм належить. Учасник повного товариства не має права без згоди інших учасників вчиняти від свого імені та у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб правочини, що є однорідними з тими, які становлять предмет діяльності товариства.
1. Закон України «Про господарські товариства» № 1576 від 19.09.1991 р.
2. Господарський кодекс України.
3. Цивільний кодекс України.
Безпосередньо не займається ЗЕД, але власниками даного підприємства можуть бути і іноземці, оскільки форма власності дозволяє це зробити.
2. Профіль
Спеціалізується на наданні послуг авто-мото-сервісу: продаж автозапчастин та аксесуарів для всіх марок автомобілів, обслуговуван-ня та ремонт авто.
Специфіка полягає в існуванні значного переліку марок автомобілів та їх моделей, переліку вимог щодо технічного обслуговування автотранспортних засобів.
1. Закон України «Про транспорт» від 10.11.1994 року № 232/94-ВР
2. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортни-ми засобами та їх складовими частина-ми, що мають іденти-фікаційні номери» від 11.11.2009 р. № 1200
3. Закон України «Про підприємництво» № 698-ХІІ від 07.02.1991 р.
Взаємодіє з іноземними постачальниками автозапчастин
3. Види діяльності
Видами діяльності повного товариства «Тріал» є:
- продаж автозапчастин та аксесуарів для всіх марок автомобілів;
- обслуговування та ремонт автомобілів.
Діяльності товариства є надання сервісу європейського рівня, впровадження сучасних технологій та постійний розвиток компанії.
Наказ Міністерства транспорту України « Про затвердженняПоложення про техніч-не обслуговування і ремонт дорожніхтранспортних засобів автомобільного транс-порту» від 30.03.98 р. № 102
2. Закон України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами» від 19.04.2007 № 104
Взаємодіє з іноземними постачальниками автозапчастин
4.Форма власності
Повне товариство діє на основі приватної власності громадян, учасників товариства. Це організаційно-правова форма юридичної особи (підприємницького товариства).
Товариство створене юридичними особами та (або) громадянами шляхом об’єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності з метою отримання прибутку, несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність усім свої майном.
Закон України «Про власність» № 9 -93 від 21.01. 93 р.
Власниками ПТ можуть бути і іноземці.
Продовження табл.1
1
2
5. Внутрішнє середовище:
1.Цілі:
Довгострокові (5 – 10р.): розширення асортименту надання послуг товариством, створення філій в Тернопільській та Волинській областях.
Середньострокові (1 – 5р.): впровадження новітніх технологій, підвищення якості надання послуг та залучення нових клієнтів, удосконалення зв’язків з іноземними постачальниками.
Короткострокові (до 1 року): набір на роботу висококваліфікованих працівників, оновлення основних фондів.
Цілі підприємства є точно визначені,конкретні, також враховують вплив середовища функціонування, яке позитивно впливає на діяльність організації.
2. Структура управління організацією – лінійно-функціональна.
Для досягнення організаційних цілей треба невелике удосконалення, також відповідає вимогам середовища функціонування.
3. Завдання: проведення атестації працівників товариства, здійснення технічного огляду наявного устаткування. розміщення оголошень на інтернет-сайтах про проведення набору на вакантні посади.
4. Технологія: надання послуг авто-мото-сервісу потребує високої кваліфікації збоку працівників товариства, наявності професійного устаткування відповідно до потреб споживачів.
5. Працівники – особи, віком від 25 років, які мають стаж роботи не менше 2-х років, з документом про закінчення навчання по даній спеціальності та посвідченням про професійну придатність.
6. Ресурси: з метою забезпечення своєї діяльності у майбутньому кваліфікованими працівниками повне товариство «Тріал» оплачує курси з підвищення кваліфікації працівників та виплачує щомісячно премію за високі досягнення у роботі.
6. Зовнішнє середовище:
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1. Споживачі. Діяльністю товариства орієнтоване на забезпечення потреб автомобілістів, тому воно старається використовувати працю висококваліфікованих спеціалістів, також використовувати новітню техніку і технології, серед споживачів буде підвищувати репутацію підприємства. ПТ «Тріал» розташоване у місті Львові.
Споживачами ПТ «Тріал» є фізичні та юридичні особи, які мають авто.
До переліку постійних споживачів ТП «Тріал» входять такі відомі підприємства, як корпорація «УкрАвто», ПП «АвтоЛюкс», ТзОВ «Східно-Європейська подорож», ТзОВ "Гарант", ПП "Ас-то-Захід" , ТзОВ "Галичзовніштранс", транспортна компанія "Євротранс", ТзОВ "Каменяр-Вест", ТзОВ "Крона-Львів", ДП "Лада експорт Львів" тощо. Тобто в основному постійними клієнтами є підприємства, що займаються вантажними та пасажирськими перевезеннями.
2. Постачальниками є підприємства, з якими ПТ «Тріал» уклало угоду про постачання автозапчастин та аксесуарів для різних марок автомобілів, техніки та устаткування. Основним постачальником є компанія «ЗіпАВТО», що забезпечує запасними частинами, аксесуарами, автоелектронікою, додатковим обладнанням та фарбами товариство «Тріал», пропонує продукцію понад 90 всесвітньо відомих торговельних марок виробників. Серед них – Castrol, BP, Mobil, Esso, Bosch, VARTA, BASF, GLASURIT, Fram, SONY, JVC, Kenwood, Pioneer, Mult-T-Lock, Continental, Bosal, Bilstein, Ruville, SWAG, Tectyl тощо.
Виробництво та обслуговування автомобілів потребує налагодженого циклу постачання запасних частин на ТП «Тріал», а співпраця з відповідальними та порядними, обов’язковими постачальниками позитивно впливає на результати діяльності товариства.
3. Конкурентами є компанія «S-Line», ПП «Галпідшипник», ТзОВ «Захід БП груп», ПП «АннаАвтоКомплекс», ПП «ПланетАвто», ТзОВ «ТахоСервісЛьвів», ПП «Автодок» та ін. Конкурентна боротьба негативно впливає на діяльність товариства, оскільки при низькій конкурентоспроможності воно ризикує втратити споживачів, проте одночасно конкуренти стимулюють товариство до розвитку та удосконалення якості надання послуг.
4. Державні органи влади затверджують засади функціонування товариства у державі, зокрема, Державна податкова адміністрація контролює діяльність ПТ «Тріал». Нормативно-правові акти, які затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади, товариство керується у свої діяльності цими актами. Необхідно зазначити, що надмірний вплив органів державної влади негативно впливає на діяльність організації, обмежуючи її функціонування.
5. Інфраструктура. Незадовільний стан інфраструктури затримує поставки запчастин та аксесуарів для автомобілів та техніки для сервісного обслуговування транспортних засобів, що може призвести до втрати клієнтів. Проте одночасно незадовільний стан автомобільних доріг збільшує кількість автомобільних поламок, у зв’язку з чим зростає кількість клієнтів.
6. Законодавчі акти визначають дозволені види діяльності товариства, вказують на права та обов’язки товариства та його власників. Вони регулюють діяльність ПТ «Тріал». Завдяки Верховній Раді України та Кабінету Міністрів його діяльність базується на їхніх законаз. Також погано впливають на діяльність товариства часті зміни у законодавстві.
7.Профспілки, партії та інші громадські організації. Укладається колективний договір між керівником профспілками, іншими громадськими організаціями. В даному договорі розглядається питання про оплату працівників та умовами. Профспілкові організації впливають керівників організації, забезпечуючи постійне піклування підприємства, забезпечують соціальний захист працівників та безпечні умови праці.
Продовження табл. 1
1
2
8. Система економічних відносин у державі має вплив на діяльність ПТ «Тріал», оскільки товарисство функціонує на ринку на засадах попиту, пропозиції, постійно перебуває під впливом змінного середовища функціонування та впливом конкурентів.
Організації – сусіди в товариства відсутні, тому ніяк на організацію не впливають.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події здійснюють великий вплив на діяльність повного товариства «Тріал», оскільки поставка автозапчастин та аксесуарів здійснюється з-за кордону і загострення політичної ситуації чи економічні проблеми однієї з країн-постачальників може вплинути на якість, ціну чи терміни їх поставки.
2. Міжнародне оточення впливає на ПТ «Тріал» через постачальників, оскільки товариство імпортує автозапчастини, аксесуари, техніку з інших країн, а вибір постачальників залежить від економічного розвитку країни та її розміщення.
3. Науково-технічний прогрес здійснює значний вплив на діяльність ПТ «Тріал», адже використання нової техніки чи технологій значно спрощує роботу працівників товариства, підвищуючи їх продуктивність праці та якість надання послуг споживачам, а це, у свою чергу, сприяє підвищенню рівня конкурентоспроможності товариства.
4. Політичні обставини на товариство впливають як негативно, так і позитивно, оскільки зміна політичної сили в країні завжди супроводжується законодавчими змінами, які можуть як сприяти веденню бізнесу (отримання пільг, субсидій) так і утискати його (ріст податків). Вплив фактора на товариство відбувається через споживачів, законодавчі акти державні органи влади.
5. Соціально – культурні обставини. їх вплив, з одного боку, є негативним, оскільки при низькому рівні доходів населення не кожен може дозволити собі автомобіль і покупку автозапчастин, а з іншого боку, є позитивним, коли спостерігається ріст доходів населення, покращення рівня життя, більшість громадян може дозволити собі придбати автомобіль. Впливає через споживачів.
6. Рівень техніки та технології. Високий рівень техніки та технології покращує продуктивність праці працівників та якість надання послуг, проте потребує постійного оновлення рухомого складу товариства, що зумовлює додаткові витрати коштів та втрату часу.
7. Особливості міжнародних економічних відносин. Впливають негативно, оскільки держави можуть встановлювати різні обмеження для нашої країни (мито, квоти), що призведе до невигідної для товариства співпраці з іноземними постачальниками. Вплив відбувається через законодавчі акти, конкурентів інфраструктуру, постачальників тощо.
8. Стан економіки характеризує рівень розвитку економіки України. Також бажання іноземних краї співпрацювати з даним підприємством. Високий рівень корупції, низька якість обслуговування, стан інфраструктури можуть не привабити партнерів. Переважно плив фактора відбувається через інфраструктуру, споживачів, конкурентів, постачальників.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ПТ «Тріал» відображено на рис.1.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування
Етап 2. Установлення місії та цілей організації
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності товариства
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій
Етап 8. Формування варіантів стратегій(стратегічних альтернатив)
Етап 9. Вибір стратегії
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет установленим критеріям
Рис.1. Модель стратегічного планування у ПТ «Тріал»
Далі розглянемо детальніше зміст кожного етапу моделі стратегічного планування у повному товаристві «Тріал».
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
На даному етапі проводиться збір та обробка відповідними структурними підрозділами товариства (відділ маркетингу) та відповідальними за це особами (маркетологи, механіки) усієї необхідної інформації про фінансовий стан товариства, про його конкурентоспроможність та якість надання послуг, ринкові можливості, можливі несприятливі впливи факторів середовища функціонування на діяльність товариства, зміни в законодавстві.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія ПТ «Тріал» - максимальне задоволення потреб кожного споживача та надання послуг високої якості європейського рівня.
Цілі :
Довгострокові (5 – 10 років): розширення асортименту надання послуг товариством, створення філій в Тернопільській та Волинській областях.
Середньострокові (1 – 5 років): впровадження новітніх технологій, підвищення якості надання послуг та залучення нових клієнтів, удосконалення зв’язків з іноземними постачальниками.
Короткострокові (до 1 року): набір на роботу висококваліфікованих працівників, оновлення основних фондів.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
На цьому етапі потрібно використати такі методи аналізу як порівняння, опитування споживачів (базується на результатах соціологічного опитування клієнтів), експертних оцінок.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Даний етап передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, до якої входять працівники досліджуваного товариства (відділ маркетингу, бухгалтерія). Фактори оцінюються за шкалою [-5; 5], межі шкали відображають максимальний негативний та позитивний вплив на організацію, 0 - показує, що фактор впливає нейтрально. Сума важливості усіх факторів дорівнює одиниці, тобто для рівня вагомості для кожного фактора існує коефіцієнт. Рівень впливу факторів вираховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості.
Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на товариство «Тріал» подано у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ПТ «Тріал»
Фактори
Середня експертна оцінка
впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+4
0,1
0,4
Постачальники
+4
0,1
0,4
Конкуренти
-2
0,1
-0,2
Державні органи влади
-2
0,05
-0,1
Інфраструктура
+1
0,03
0,03
Законодавчі акти
-2
0,03
-0,06
Профспілки, партії та інші громадські організації
+1
0,04
0,04
Система економічних відносин у державі
+2
0,01
0,02
Організації – сусіди
+1
0,03
0,03
Міжнародні події
-2
0,05
-0,1
Міжнародне оточення
+2
0,05
0,1
Науково – технічний прогрес
+3
0,08
0,24
Політичні обставини
-2
0,1
-0,2
Соціально – культурні обставини
-1
0,07
-0,07
Рівень техніки та технології
+3
0,07
0,21
Особливості міжнародних економічних відносин
+1
0,04
0,04
Стан економіки
-1
0,05
-0,05
Отже, на діяльність організації як показано з табл.2, позитивно впливають фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники, науково-технічний прогрес, система економічних відносин у державі, міжнародне оточення, рівень техніки та технології, міжнародні економічні відносини.
Ми бачимо що більшість факторів здійснюють негативний вплив на діяльність товариства «Тріал», зокрема це конкуренти, державні органи влади та законодавчі акти, політичні обставини, міжнародні події, соціально-культурні обставини та стан економіки країни.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища проводиться також групою експертів за аналогічною шкалою, але оцінка «-5» показує нерозвинутість, катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка «5» вказує на високий рівень розвитку фактора,оцінка «0» - показує нейтральність фактора. Сума важливості усіх факторів дорівнює одиниці, тобто для рівня вагомості для кожного фактора існує коефіцієнт. Рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня важливості.
Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на повне товариство «Тріал» подано у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ПТ «Тріал»
Фактори
Середня експертна оцінка
впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,1
0,5
Структура
4
0,13
0,52
Завдання
4
0,07
0,28
Технологія
-2
0,2
-0,4
Працівники
3
0,3
0,9
Ресурси
-1
0,2
-0,2
Отже, згідно табл.3, експерти оцінили найвищим балом вплив цілей на діяльність товариства, середній рівень впливу на товариство мають організаційна структура управління, завдання та працівники. Найбільш негативно впливають на діяльність товариства використання застарілої техніки та технологій та затримка у поставці ресурсів.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності товариства.
Для прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності ПТ «Тріал» використовуємо якісні формальні методи, а саме: різні види індивідуальних оцінок та метод опитування споживачів – клієнтів компанії. Також ще використовуємо неформальні методи прогнозування завдяки словесній та письмовій інформації. На основі узагальнення отриманої інформації вище переліченими методами прогнозуємо, що найбільш негативний вплив на діяльність товариства будуть здійснювати конкуренти, економічна ситуація в країні та державні органи влади і їх законодавчі акти шляхом зростання ставок оподаткування діяльності підприємства та встановленням законів, які обмежуватимуть діяльність товариства.
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій.
Якщо брати за основу наявну інформацію для вибору стратегії діяльності товариства, то доцільно буде використати SWOT –аналіз (таблиця 4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності товариства «Тріал» відповідно до SWOT –аналізу
Стан організації
Можливості(+19)
Загрози(-12)
Сильні позиції(+13)
Стратегія підтримки сильних позицій та можливостей
Стратегія використання сильних позицій з метою усунення будь яких загроз.
Слабкі позиції(-3)
Стратегії подолання слабких позицій з урахуванням можливостей
Стратегія слабких позицій та подолання загроз.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Інтенсивність, регіоналізація та організаційні перетворення це можливі варіанти стратегій для товариства «Тріал»
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія інтенсивності забезпечить ефективну роботу товариства у сфері надання послуг та обслуговування автомобілів і найбільше з усіх можливих відповідає його місії та цілям, також вона забезпечить наявність порівняно стійких конкурентних переваг та враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
Стратегія регіоналізації зможе забезпечити ефективну роботу товариства, хоча не повністю враховуватиме потреби споживачів у ремонтно – обслуговуючих послугах.
Стратегія організаційних перетворень враховуватиме вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, зможе забезпечити ефективну роботу товариства, але не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає її місії та цілям.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет установленим критеріям.
Стратегія інтенсивності найбільше з усіх можливих відповідає місії та цілям досліджуваного товариствам, крім того забезпечить ефективну роботу у сфері торгівлі автозапчастинами та аксесуарами, наданні послуг та обслуговування транспортних засобів, створить стійкі конкурентні переваги, також забезпечить ефективне врахування впливу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування товариства.
Продовженням стратегічного планування в ПТ «Тріал» є тактичне планування, тобто планування реалізації обраної стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематичну модель поточного планування в ПТ «Тріал» наведено на рис.2.
1 етап Інформаційне забезпечення поточного планування
2 етап. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій товариства
3 етап. Вибір та формування планових параметрів(системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії
4етап. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
5 етап. Бюджетне планування
6 етап. Вибір адміністративних важелів(політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів
7 етап. Формування поточного плану
8 етап .Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності)
Рис.2. Модель поточного планування в ПТ «Тріал»
Розглянемо детальніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про інтенсивні та ринкові можливості товариства, його конкурентоспроможність, фінансово-господарський стан, яка отримується із внутрішніх та зовнішніх джерел та обробляється відповідними структурними підрозділами товариства (відділ маркетингу) та відповідними особами (маркетологами, механіками).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій товариства.
Сильні позиції: ПТ «Тріал» має попит у споживачів, кваліфікація працівників вище середнього, ефективна рекламна компанія, гнучка організаційна структура управління.
Слабкі позиції: відсутність конкурентних переваг, недосконалий облік реалізованих товарів, слабкий рівень застосування на товаристві бізнес планування, брак повної достовірної інформації між структурними підрозділами.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії.
Економічні показники: зростання прибутку на 10%, зростання рентабельності послуг обслуговування на 5%.
Технологічні показники: збільшення витрат на модернізацію та оновлення відповідної техніки та технології на 10%, збільшення витрат на застосування інновацій на 10 %.
Соціологічні показники: збільшення середнього заробітку на 15 %, збільшення витрат на соціальний розвиток на 6%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Завдяки переліку альтернативних заходів можна досягти визначених показників. Такі заходи як: впровадження прогресивних технологій, які підвищать продуктивність праці працівників, спростивши їх роботу, та підвищить якість надання послуг, впровадження інтегрованих управлінських систем, залучення інвестицій для удосконалення товариства та розвитку його конкурентних переваг.
Етап 5. Бюджетне планування.
Основними бюджетами досліджуваного товариства є бюджети доходів та витрат, надходжень та видатків, активів та пасивів.
Повне товариство «Тріал» використовує такі методи бюджетного планування:
За порядком розроблення бюджету - послідовне бюджетне планування, яке полягає влогічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об'єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету товариства.
За способом розрахунку планових бюджетних показників використовується нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішньогосередовища функціонування підприємства здійснюється гнучке бюджетне планування, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів.
Політика - надання якісних та швидких послуг обслуговування споживачів.
Процедурою є зміст інструкцій з експлуатації автомобілів, що визначають сутність процедур техогляду, обслуговування та ремонту. Для продавців передбачена процедура щоденного звітування про обсяги реалізованих автозапчастин та аксесуарів.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у різних екстрених ситуаціях, правила охорони праці працівників у роботі, правила внутрішнього трудового розпорядку тощо.
Етап 7. Формування поточного плану.
Узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету передбачає поточний план товариства, він включає:
перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути досліджуване товариство в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження планових заходів;
бюджети організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У ПТ «Тріал» є види центрів відповідальності: центри вартості та центри видатків. У табл. 5 ми розглянемо характеристику та участь у реалізації поточного планування.
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності ПТ «Тріал»
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості
Магазин продажу автозапчастин та аксесуарів, сервісного обслуговування авто
Підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі “вхід – вихід ”, оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках.
- розширення асортименту надання послуг;
- створення філій в Тернопільській та Волинській областях;
- удосконалення технології продажу;
Центри видатків
Бухгалтерія, відділ маркетингу
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращанням таких результатів.
- розширення асортименту надання послуг;
- створення філій в Тернопільській та Волинській областях;
- удосконалення технології продажу;
- удосконалення бізнес-планування;
- залучення інвестицій.
Тактичне планування передбачає оперативне планування, яке базується на формування короткотермінових планів.
Перелік оперативних планів у різних сферах використовується на підприємстві. У сфері фінансового планування розробляються, касовий план, план закупівель; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу; у сфері надання послуг – план обслуговування, план продажів тощо.
2.2 Організування
На рисунку 3 наведена фактична організаційна структура. Раціональна відображає напрямки реорганізації у зв’язку із створенням торгівельних точок у Івано-Франківську та Чернівцях, також для досягнення встановлених цілей створює можливості та переваг конкурентності, наведена на рис. 4.
Торгівельна точка у Львові
Торгівельна точка у Тернополі
Склад аксесуарів
Торгівельна точка у Рівному
Торгівельна точка у Хмельницьку
Склад запчастин
Рис.3.Фактична (дійсна) організаційна структура управління ПТ «Тріал»
Торгівельна точка у Рівному
Торгівельна точка у Хмельницьку
Торгівельна точка у Івано-Франківську
Торгівельна точка у Львові
Торгівельна точка у Тернополі
Склад запчастин
Торгівельна точка у Чернівцях
Склад аксесуарів
Рис.4. Раціональна організаційна структура управління ПТ «Тріал»
Характеристику працівників ПТ «Тріал» відповідно до фактичної та раціональної організаційних структур управління наведено у табл.6.
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ПТ «Тріал»
Посади працівників
Чисельність, осіб
Функції(види діяльності працівників)
Відповідальність та повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Керує діяльністю підприємства, несучи всю повноту відповідальності за наслідки прийнятих рішень, ефективне використання майна підприємства. Організовує роботу та ефективну взаємодію всіх структурних підрозділів, цехів та виробничих одиниць, спрямовує їх діяльність на розвиток і вдосконалення виробництва.
Відповідно до укладеного між ними договору здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном.
Заступник з фінансово економічної діяльності
1
1
Займається фінансово-господарською діяльністю підприємства, договорами постачання, транспортного та адміністративно-господарського обслуговування, забезпечуючи ефективне та цільове використання матеріальних і фінансових ресурсів, зниження їх втрат, прискорення оборотності оборотних коштів.
Відповідає перед директором за ефективність роботи.
Несе відповідальність за результати своєї праці.
Заступник з маркетингу
1
1
Здійснює розробку маркетингової політики на підприємстві на основі аналізу споживчих властивостей вироблюваної продукції і прогнозування споживчого попиту та ринкової кон'юнктури. Керує проведенням досліджень основних чинників, що формують динаміку споживчого попиту на продукцію підприємства, співвідношення попиту і пропозиції на аналогічні види продукції, технічних і інших споживчих якостей конкуруючої продукції.
Відповідає перед директоратом товариства за ефективність роботи свого підрозділу.
Заступник з виробництва
1
1
Організовує оперативний контроль за ходом виробництва, за забезпеченням виробництва технічною документацією, устаткуванням, інструментом, матеріалами, комплектуючими виробами, транспортом, вантажно-розвантажувальними засобами тощо, а також за здійсненням підготовки виробництва нових видів виробів.
Заступник з виробництва несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених обов’язків, несе відповідальність за розголошення інформації про організацію, несе відповідальність за завдання матеріального збитку організації.