МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра маркетингу та логістики
з курсу : “Маркетинг ”
на тему:
„Розробка комплексу маркетингу фірми на ринку „Телевізор””
ЛЬВІВ 2006
ЗМІСТ :
Вступ
Аналіз ринкових можливостей і вибір цільових сегментів
Розроблення товару
Ціноутворення
Організація збуту
Комунікаційна політика
Висновки
Список використаної літератури
Додаток
Вступ
У даному курсовому проекті розглядається оптимізація діяльності організації на прикладі підприємства “Електрон”, яке займається виготовленням телевізорів . Місія цієї фірми полягає у забезпеченні потреб людей в телевізорах з досить пристойною якістю і за доступними цінами. Щоб люди приходили купувати телевізори не тільки в момент настання певних акцій (коли значно зменшуються ціни ) в тих чи інших магазинах (як це було нещодавно в магазинах “ФОКСТРОТ”) , але в будь-який момент , тобто коли це необхідно . На даний момент фірма активно засвоює досвід передових компаній світу – “Panasonic”, “Sony”, “Toshiba”, нові технології, займається розробкою та створенням новинок. Перед фірмою поставлено ряд цілей, а саме: завоювання частки вітчизняного ринку , збільшення обсягів збуту продукції.
Нещодавно фірмою було виготовлено декілька новинок. Серед них є нова модель “Зоря”. Перевагою даного виробу порівняно із конкурентами є відносно низька ціна , якісний матеріал , зручність користування, висока “тривалість життя”. В концепції товару враховано практично всі бажання споживачів. Відносно даного виробу маркетологи фірми розробили комплекс маркетингу, спрямований на повне задоволення потреб цільових груп споживачів. Даний виріб спочатку виготовляється та реалізується малими партіями з подальшим переходом на масове виробництво після аналізу його продажу та проведення маркетингових досліджень.
Аналіз ринкових можливостей і вибір цільових сегментів
На українському ринку є досить широкий спектр телевізорів найвідоміших фірм світу , таких як “Panasonic”, “Sony”, “Toshiba”, які просто заполонили наш ринок своєю технікою , ніби даючи можливість задуматися вітчизняним виробникам над цією проблемою . Так як на даному ринку практично не має українських виробників телевізорів , то наша фірма “Електрон” намагатиметься достойно конкурувати із найвідомішими фірмами світу . Фірмове ім’я нашої фірми повинно нагадувати про нові зрушення у світі техніки . Легка у вимові та запам’ятовуванні . Тогргове ім’я фірми адекватне її назві .
Наша фірма планує завоювати свою частку ринку, привернути увагу покупців, виготовляючи високоякісну продукцію, використовуючи тільки високоякісні запчастини , надаючи високу якість своїй продукції із товарами – конкурентами, а також пропонуючи широкий асортимент товарів, які дають змогу задовільняти потреби споживачів на найвищому рівні. Перелічені властивості продукції нашої фірми будуть привертати увагу великої кількості покупців, які постійно звертатимуться до купівлі продукції нашої фірми. Вибір потреби задоволення спортивних потреб покупців також обумовлений тим, що споживачами телевізорів нашої фірми будуть переважно особи з среднім рівнем доходу , що дозволить їм за помірною ціною придбати наш товар . Це забезпечить нашій фірмі стабільний обсяг збуту, а отже і постійний прибуток.
Місією нашої фірми є задоволення естетичних потреб вітчизняних та іноземних споживачів на ринку техніки за допомогою впровадження на ринок нових її видів.
Цілі можна поділити на:
Короткострокові цілі:
Закупівля високоякісної техніки — одна з найважливіших умов виготовлення телевізорів з високою якістю .
Наймання висококваліфікованих працівників на роботу — тільки працівники з високим рівнем кваліфікації і відповідною заробітною платою можуть працювати з високотехнологічним обладнанням і виготовляти якісну продукцію.
Підвищення кваліфікації персоналу для працівників, рівень кваліфікації яких недостатньо високий.
Середньострокові цілі:
Урізноманітнення асортименту продукції — при приблизно рівній якості і вартості продукції з конкурентами на ринку, широкий асортимент продукції — компонент, який дає змогу привабити більшу кількість споживачів.
Вдосконалення технології виробництва — високий рівень технології — високий рівень продукту.
Налагодження торгових зв’язків з гуртовими і роздрібними покупцями.
Довгострокові цілі:
Вихід на міжнародний ринок за рахунок розширення експорту продукції фірми.
Створення філіалів у регіонах, створення широкої сітки збуту продукції фірми у всіх куточках нашої держави.
Продукція нашої фірми буде супроводжуватися значним сервісним обслуговуванням. Наша фірма вибирає потребу задоволення споживачів у телевізорах тому, що уявити сучасне життя без телевізора неможливо , оскільки незважаючи на вік людини телевізором захоплюється кожен . На даний момент це невичерпне джерело інформації з усіх куточків світу . «А хто володіє інформацією , той володіє світом .»
Місткість вітчизняного ринку телевізорів оцінюється у 800 тис. на рік. Тут вільно розмістилися понад десять світових торговельних марок, серед яких українським "Електрону", "Весні", "Фотону" та "Берізці" доведеться відвойовувати собі місце під сонцем. Вітчизняні виробники отримують чергові пільги у не надто сприятливий момент. Так, якщо чергове сезонне піднесення попиту розпочалося навесні, то спад - значно раніше, ніж завжди, - в липні. А під кінець літа продажі багатьох іноземних виробників були незначними. В результаті, за прогнозами ще порівняно оптимістичними, цього року обсяги збуту телеприймачів зменшаться на 10-15%. Таким чином, прогноз на цей рік - 1 млн проданих телевізорів - має небагато шансів здійснитися.
Як свідчать експерти, падіння збуту серед більшості брендів приблизно однакове, і "співвідношення сил" між ними, порівняно з кінцем минулого року, не змінилося. На вітчизняному телеринку провідні й досить міцні позиції посідають Samsung, LG, Sony, Panasonic, JVC, Philips, Daewoo. Водночас деякі виробники не полишають планів порушити рівновагу. Так, цього року на ринки країн СНД увірвався Thomson, який, на думку частини спостерігачів, пастиме задніх, як це сталося з лідерами минулих років - Akai, Funai, Toshiba.
До того ж побажання покупців щодо розмірів екрана залишаються (з цінових міркувань) цілком стабільними. Лідерство впевнено утримують телевізори з діагоналлю 20-21 дюйм, на які припадає близько 60-70% продажів. А ось решту майже порівну ділять 14- та 25-29-дюймові апарати. Цікаво, що останні час від часу то вириваються вперед, то відступають. Так, якщо на початку року продаж "менших братів", порівняно з престижними моделями, скорочувався, то наразі споживацькі смаки, підкріплені купівельною спроможністю, змінилися. Такий поділ ринку (з певними корективами) не можуть не враховувати й українські виробники. Так, наприклад, 70% апаратів концерну "Весна" мають діагональ 21" (решта - 20" та 14"), а ліцензійна угода заводу "Орізон-ТБ" (м. Сміла) передбачає виробництво телевізорів лише 54-см. Sony постачатиме комплекти для приймачів саме з такою діагоналлю.
Стан та прогноз розподілу вітчизняного ринку телевізорів (у %) між різними торговельними марками (за даними київського представництва Samsung Electronics)
марка
1998 р.
1999 р.
Samsung
21,1
21,1
LG
23,1
20,9
Sony
10,9
10,7
Panasonic
10,2
9,5
JVC
9,5
8,9
Daewoo
8,2
7,4
Toshiba
6,8
6,6
Philips
5,4
5,4
Thomson
2
3
інші
2,9
6,6
Для отримання певної інформації по виробництву телевізорів слід провести опитування серед населення , особливо серед людей середнього віку , які потенційно є головним споживачем нашої продукції . Під час опитування будуть використані , як альтернативні , вибіркові так і оцінювані запитання. Для цього розробляється анкета , яка буде мати наступний вигляд :
Анкета
Дорогі шанувальники якісного телевізора . Наша фірма “Електрон” пропонує ВАШІЙ увазі новий асортимент вітчизняних телевізорів на будь-який смак з високою якістю , зручністю , не високими цінами . Щиро просимо дати відповіді на подані нижче запитання, які допоможуть нашій фірмі пристосуватися до ВАШИХ потреб і смаків. За участь в опитуванні ми ВАМ пропонуємо купон, що дає право протягом місяця купувати наші вироби за 10% знижкою.
Яким телевізорам ВИ надаєте перевагу ?
великим
маленьким
плоским
інше_____________________
Якій фірмі телевізорів Ви довіряєте ?
“Panasonic”
“Sony”
“Toshiba”
інше_____________________
Який колір телевізора ВИ любите найбільше ?
чорний
срібний
білий
червоний
інші
Чи купили б Ви телевізор в кредит , без першого внеску ?
Так Ні
При виборів телевізора, на які характеристики ВИ орієнтуєтеся ?
ціна
якість
фірма – виробник
інше______________________________
Хто на ВАШУ думку купує телевізори ?
молодь
люди середнього віку
люди похилого віку
Як часто Ваш телевізор потребує ремонту ?
щомісяця
щоквартала
щороку
що 3 роки
Що впливає на прийняття рішення про купівлю певного товару ?
реклама по телебаченню
порада друзів, знайомих, колег по роботі
рекомендація продавців
інше
Реклама якого телевізора ВАМ найбільше запам’яталася ? ____________________________________________________
10 . Оцініть будь-ласка ( від незадовільно до відмінно ) якісні характеристики товару ?
розмір
“тривалість життя”
вигляд
технологія
Де найчастіше купляєте ВИ телевізор ?
у магазині
безпосередньо у виробника
на базарі
Яким ВИ вважаєте на сьогодні асортимент телевізорів?
надто широкий
широкий
задовільний
недостатній
Вкажіть ВАШ середній місячний дохід:
до 100 грн.
100 – 300 грн.
300 – 500 грн.
більше 500 грн.
14.Вкажіть ВАШУ вікову категорію:
до 18 років
19 – 30 років
31 – 45 років
більше 45 років
15.Стать:
чоловіча
жіноча
Чи згодні ви з наступним висловлюванням : “На українському ринку не має високоякісних телевізорів , які б вироблялося вітчизняним виробником , і мали порівняно низьку ціну” .
Так Частково Ні
Щиро ВАМ дякуємо за співпрацю!!!
Результати анкетування
На запитання №1 Яким телевізорам ВИ надаєте перевагу респонденти відповіли:
45% віддають перевагу плоским телевізорам
На запитання №2 Якій фірмі телевізорів Ви довіряєте респонденти відповіли:
Тут можна зробити висновок що найбільше довіряють фірмам “Panasonic” і
“Sony”
На запитання №3 Який колір телевізора ВИ любите найбільше отримано такі результати:
Можна зробити висновок, що 45% респондентів вибрали чорний і 15% срібний кольори телевізорів.
На запитання №4 респонденти вибрали першу відповідь, тобто вони купили б телевізор у кредит без першого внеску.
На запитання №5 При виборів телевізора, на які характеристики ВИ орієнтуєтеся отримано такі результати:
Для більшості потенційних покупців найголовнішим є якість та фірма – виробник.
На запитання №6 Хто на ВАШУ думку купує телевізори відповіли:
Для переважної більшості опитуваних був зроблений висновок, що найбільше купляють телевізори люди середнього віку.
На запитання№7 більшість респондентів відповіли, що їхній телевізор потребує ремонту що 3 роки.
На запитання№8 що впливає на прийняття рішення про купівлю певного товару отримано такі результати:
Найбільший вплив на респондентів мають порада друзів, знайомих, колег по роботі , а також реклама по телебаченню. Тому потрібно приділити увагу комплексу маркетингу, щоб створити позитивний імідж у покупців.
На запитання №9 реклама якого телевізора найбільше сподобалась, то найбільша кількість респондентів відповіли, що їм сподобалась реклама телевізора
“Panasonic” та “LQ”
На запитання №10 оцініть будь-ласка ( від незадовільно до відмінно ) якісні характеристики товару, ми отримали такі відповіді:
Для багатьох респондентів відмінною характеристикою товару є тривалість життя та розмір.
На запитання №11 де найчастіше купляєте ВИ телевізор, ми отримали такі відповіді:
75% купляють телевізори у магазині.
На запитання №12 яким ВИ вважаєте на сьогодні асортимент телевізорів ми отримали такі результати:
Більшість респондентів вважає, що асортимент телевізорів є надто широкий.
На запитання № 13 середньо місячний дохід у опитуваних становить 100 – 300 грн., а також більше 500 грн.
На запитання №14 вікова категорія більшість опитуваних становить більше 45 років.
На запитання №15 більшість опитуваних жіночої статі.
На запитання №16 На українському ринку не має високоякісних телевізорів , які б вироблялося вітчизняним виробником , і мали порівняно низьку ціну. Більшість респондентів дали відповіді частково.
Сегментування
Метою вище наведеного проведення і опису маркетингових досліджень було якомога точніше визначення ринкового сегмента, на якому працює підприємство. Адже правильне визначення ринкового сегменту – половина успіху.
За результатами проведеного анкетування можна просегментувати цільовий ринок телевізорів за різними критеріями. Відповідні сегментаційні характеристики будуть підкріпленими певними графічними об’єктами, зокрема такими, як секторні та стовпчикові діаграми.
На мою думку, сегментацію ринку, на якому працює наша фірма слід провести за такими наступними характеристиками:
за демографічним принципом сегментація буде передбачати розподіл цільового ринку телевізорів на основі таких ознак як вік та рівень доходу.
Дохід, грн.
Більше 500
300 – 500
100 – 300
До 100
Вік, роки до 18 19-30 31-45 більше 45
Розроблення товару
Наша фірма планує вийти на ринок телевізорів і зайняти місце поруч із конкурентами — потужними виробниками — “Panasonic”, “Sony”, “Toshiba”. Ринок телевізорів повністю підходить для цього, оскільки має велику місткість. На даний момент наша фірма пропонує телевізор “Зоря” .
Особлива увага при позиціонуванні товару приділяється:
високій якості продукції;
ціні, доступнішій ніж у конкурентів;
дизайну оформлення.
Саме два останні чинники повинні вплинути на споживача, і “змусити” його купувати товар нашої фірми .
Крім висвітлених переваг телевізора над продукцією конкурентів, значна увага при позиціонуванні приділяється психології споживача, тобто його потаємним мріям і побажанням, що дасть споживачам додатковий поштовх для купівлі нашої продукції і зробить товарну марку популярнішою. Основним джерелом знань психології споживача буде саме анкета .
При описанні характеристик телевізора “Зоря” будемо використовувати трирівневу модел Ф.Котлера :
рівень : основною вигодою від використання товару буде його ціна , яка буде порівняно меншою ніж ціна наших основних конкурентів . При цьому якість телевізора “Зоря” буде залишатися високою . Отже ціна це основна відмінність від товарів конкурентів . Навіщо платити більше !!!
рівень : Якість товару є дуже високою , оскільки він вироблений із високоякісної технології , закордонного виробництва . Форма телевізора буде більш плоскою , їхня вага дуже малою . Знаючи велику чуттєвість зору до яскрвих кольорів , упаковка телевізора неодмінно буде яскравою , і зручною у використанні . Перед упакуванням товару в упаковку , телевізор будуть загортатися у спеціальні кульочки . Кожному покупцеві телевізора будуть видаватися кульки з логотипом нашої фірми . Телевізори будуть випускатися під товарною маркою :
рівень : Наша фірма дає гарантію на телевізор 3 роки . Це нововведення значно підсилює наш товар на українському ринку порівняно з товарами конкурентів , на які така велика гарантія відсутня . Умови гарантії кожному покупця надаються після покупки даного товару . При цьому підписуються певні документи , щодо отримання гарантії .
Ціноутворення
Розрахунок ціни можна проводити з використанням трьох моделей, що базуються на витратах, попиті чи конкуренції. В даній курсові роботі використовується модель ціноутворення, що орієнтується на попит, з врахуванням впливу інших моделей, оскільки вони взаємопов’язані. Обрана модель базується на законі попиту, який стверджує, що ціна товару обернено пропорційно впливає на величину попиту на нього.
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій товар ( рівень його збуту) фірма “Задоволення” на протязі декількох місяців проводила ринкове тестування свого товару (його пробний маркетинг) при різних рівнях цін від Ц1=825грн. до Цn=993грн.; обсяг збуту при цьому змінювався від N1=1020 до Nn=806.
Проведений регресійний аналіз дозволив встановити взаємозв’язок між ціною то-вару і рівнем його збуту (N) у вигляді рівняння регресії:
N=b0+b1(Ц
де Ц – ціна товару ;
N – попит на товар ( обсяг збуту ) .
Постійні витрати фірми за місяць на виробництво і збут продукції становлять : F = 369969,8.
Змінні витрати на одиницю продукції (в гривнях) : V =348,49.
Математична модель цієї задачі має вигляд:
П= (Ц ( N – ( F + V ( N)( ( max ,
де П – прибуток, який отримує фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
F – постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за даний період;
V – змінні витрати на одиницю продукції.
Максимізувати функції прибутку можна з використанням 1-ої похідної dП/dЦ.
Оскільки N = b0 + b1 ( Ц , то
П = Ц ( N – (F + V(N) = N ( (Ц – V) – F = (b0 + b(Ц) ( (Ц – V) – F = (b0 – b1(V)(Ц +b1(Ц^2 – b0 – F.
Похідна dП/dЦ = (b0 – b1 ( V) + 2b1 ( Ц =0.
Звідси Цопт = (b0 – b1 ( V)/ -2b1.
Цопт =(2070,9+1,2738*348,49)/2*1,2738=987грн.
Далі знаходимо обсяг реалізації:
Np =2070,9-1,2738*987=814шт.
Прибуток становитиме:
Пmax =(987*814-(369969,8-348,49*814)) =1050092 грн.
Слід також визначити собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту товару:
S = V + F/Np
S = 348,49+369969,8/814= 803грн.
Але для найбільшого ефекту від використання цього методу доцільно в подальшому корегувати ціну з урахуванням кон’юнктури конкретного ринку. Після того, як цінова стратегія починає втілюватися у життя, вона потребує постійного корегування. Ціни можна пристосувати використовуючи поправки чи зарахування. Фірма планує впровадити знижки за кількість купленого товару, бонусні і сезонні. Це дасть можливість як збільшити оборот, так і завоювати довіру потенційних споживачів.
Організація збуту продукції
Розробляючи комплекс маркетингу для фірми слід якнайбільше уваги приділити збутовій політиці, адже саме ефективна збутова система забезпечує будь – якій фірмі можливість виживання і вдосконалення.
В сучасних умовах дуже рідко трапляється ситуація, коли виробник повністю приймає на себе функцію продажу свого товару.
Наша фірма у своїй збутовій політиці використовує непрямі канали розподілу, оскільки матеріальна база підприємства не є достатаньо великою для проведення збутової політики самостійно. У своїй діяльності фірма “Електрон” в ролі посередника використовує “Ельдорадо”, яка бере на себе всі витрати пов’язані із зберіганням та реалізацією продукції. Це дозволяє використовувати залишкові кошти для ефективної виробничої діяльності. Крім того, використовуються послуги кількох дрібно гуртових посередників.
Отже, використовується канал розподілу другого рівня, що дає змогу швидше доставити нашу продукцію до споживачів і успішно задовольняти їх потреби.
Для забезпечення наявності нашої продукції в широкому колі магазинів та в достатній кількості, потрібно використовувати інтенсивний розподіл доставки продукції. Тобто посередники, з якими ми працюємо, забезпечують зручність придбання телевізорів для покупців у вигідному для них місці та у потрібному асортименті.
Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів ( зміна економічної ситуації , дії конкурентів , тощо ) може падати. Тому слід провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту , при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати .
Наведемо графічну інтерпретацію аналізу точки беззбитковості
Графік беззбитковості
Знаходжу критичне значення обсягу реалізації:
Ц*Nкр=Nкр*V+F
Звідси
Nкр=F/(Ц-V)
Nкр = 369969,8/(987-348,49) = 579 шт.
Отже, якщо обсяг збуту менший ніж Nкр= 579 шт., то фірма матиме збитки, а якщо більше - прибутки.
Розрахунок еластичності:
E= ((N1-N2)-/(N1+N2)) / ((Ц1-Ц2) /(Ц1+Ц2))=((1020-806)/(1020+806))/((825-993)/(825+993))=-1.26823
E >1 - попит еластичний, тобто коли незначні зміни ціни товару приводять до суттєвіших змін обсягів його збуту.
Комунікаційна політика
Комунікаційна політика спрямовується в основному на споживачів, створюючи прихильність до своєї марки, стимулюючи їх купляти товари саме нашої фірми. Комунікаційні зусилля відносно постачальників та посередників спрямовані на створення взаємовигідних умов співробітництва
Невід’ємним атрибутом вдалого просування товару на вітчизняному ринку являється реклама , яка в даний час займає левову частку на сучасному телебаченні , радіомовленні , на вулицях міст (рекламні щити , тощо) . Отже вона має великий вплив на свідомість людей , на їхню психіку , що в майбутньому може відобразитися на їхніх потребах і смаках .
Основним джерелом розповсюдження реклами буде телебачення і радіомовлення , так як більшість людей , а особливо молоді не обминають ці засоби масової інформації . Звичайно будемо використовувати вуличну реклама , але все ж таки сконцентруємо свою увагу на вище сказаному .
Реклама на телебаченні буде виглядати наступним чином :
На початку показується анімаційні фільми в чорно-білому форматі минулих часів . При цьому зображення телевізора є відсутнім . Промовляється наступна фраза :”Так було . Життя нестримне . Не стримуй і себе .” Потім зображення плавно змінюється на кольорове , де панують яскраві кольори і їх відтінки (прицьому доцільно використати картину природи) , чистота зображення , сила звуку ( можна використати тихі звуки річки , яка тече , які поволі переростають у потужні звуки птаха , що летить ) . На кінець іде зображення телевізора нашої фірми з наступними словами : “Ми покажемо Вам реальність. Телевізори “Зоря”. Вироблено в Україні .
„Паблік рілейшнз” – являє собою діяльність метою якої є створення позитивного образу фірми в очах суспільства. Вона доповнює рекламу і може бути дуже ефективною. Вона складається з паблісіті (пропаганди), і спонсорства. Фірма “Електрон” планує застосовувати “паблік рілейшинз” і зокрема організацію фірмою різних заходів, що мають характер події. Такі заходи привернуть увагу багатьох до продукції фірми, створять позитивну ауру довкола фірми.
Висновок
Подана інформація у даному звіті говорить про успішне майбутнє нашої фірми на ринку високих технологій, оскільки основна складова частина нашої продукції має ряд переваг, порівняно із товарами – конкурентами, особливо у ціні. Проведене опитування у формі анкетування відобразило ряд цільових сегментів даного ринку, на які слід орієнтуватися нашій фірмі. При використанні наявної інформації наша фірма неодмінно здобуде успіх на внутрішньому ринк країни .
Отже, діяльність на ринку телевізорів фірми “Електрон” в цілому повинна бути вдалою й успішною, прибутковою та окупною. Таке твердження буде справджуватися для обраної вибірки споживачів. Можливим навіть є і такий варіант, що на продукцію фірми розпочнеться споживча лихоманка, оскільки за рівнем ціни вона дешевше , ніж продукція відомих світових фірм , а якістю наша продукція не поступається їхній продукції.
Список використаної літератури :
Кардаш В.Я. Маркетингова товарна політика . – Київ,1997. –160с.
Гейк П. Вчись аналізувати ринок . – Львів. ,1995 . – 270с.
Гаркавенко С.С. Маркетинг . – Київ , 1998 . – 384с.
Герасимчук В.Г. Маркетинг : теорія і практика . Київ ,1994 .- 237с.
Ромат Е. Реклама . – Київ , 1996 . – 1996, - 224с.
Чухрай Н.І. Маркетинг .- Київ , 1994. – 256с.