Міністерство освіти і науи України
Національний університет “ Львівська політехніка”
Кафедра маркетингу та логістики
з дисципліни
“Маркетинг”
на тему
“ Оптимізація маркетингової
діяльності організації по виробництву і збуту''
ЛЬВІВ - 2006
ЗМІСТ
Вступ .
Розділ 1. Моделювання оптимальної ціни
Визначення взаємозвязку між ціною та попитом………………………………………..4
Визначення цінової еластичності попиту………………………………………………...8
Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток……9
Визначення теоретичного рівня критичного збуту…………………………………….11
Визначення реального рівня критичного збуту і зони доцільності підприємництва...13
Розділ 2. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток.
2.1. Обґрунтування маркетингових заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування фірми…………………………………………………………………………...16
2.2. Визначення окремих показників маркетингової діяльності фірми через 1-2 роки…….18
2.3. Факторний аналіз прибутку…………………………………………………………………23
Висновок…………………………………………………………………………………………..26
Додаток……………………………………………………………………………………………27
Список використаної літератури………………………………………………………………..30
ВСТУП
Як свідчить вітчизняна практика застосування засобів маркетингу на підприємствах України все ще є малоефективне внаслідок недостатньої комплексності маркетингових заходів. На недостатню ефективність маркетингової діяльності впливає низький рівень уявлення сучасної суті маркетингу, його інструментарію та організаційних форм реалізації. Тому існує нагальна потреба в кваліфікаційному розумінні даного процесу, необхідно принципово осмислити концепцію маркетингу , адаптувати її до реальних умов, внести в неї якісно нові моменти. Саме в цьому полягає актуальність даної курсової роботи .
Метою курсової роботи є набуття навичок прийняття рішень по всіх чотирьох складових комплексу маркетингу: товару, цін, збуту і комунікацій. Ринковий механізм функціонування економіки ставить нові вимоги до внутрішнього механізму управління підприємством, що має розроблятись як для окремих елементів, так і для підприємства в цілому, та націнюватися на активізацію людського фактору, гнучкість і адаптацію до зовнішнього середовища, що забезпечить підприємству належну ефективність та конкурентоспроможність. Ці питання можуть бути з успіхом вирішені і розробле6ні саме на базі сучасної методології маркетингу.
В даній курсовій роботі проведено ґрунтовне дослідження в розрізі комплексу маркетингу для фірми. Прийнято ряд управлінських рішень в сфері основних маркетингових політик: товарної, цінової, збутової та комунікації. Зокрема проведено детальний аналіз ринкових можливостей, результати якого послужили основою рішення про створення приватної фірми “ЯНА” по виробництву парфум із середнім рівнем доходів.
Розроблена товарна політика включає формування широкого асортименту товару; створення товарної марки (“ЯНА”), яка відрізняє товар фірми від ринкових аналогів; розробку упаковки, яка відіграє як захисну так і інформаційну роль.
Цінова політика фірми орієнтована на збільшення частки ринку та базується на створеній моделі ціноутворення, яка є легкою в заснуванні та розумінні. Фірмою планується формування стратегій цінових переваг у поєднанні із стратегією цінової дискримінації і ціна-якість. Це дасть можливість заохотити певну частку на ринку і ефективно реагувати на зміни в конкурентному середовищі.
Збутова політика фірми передбачає застосування нульового та однорівневого класів розподілу. Планується створити мережу фірмових магазинів в регіоні, а також реалізовувати колективний принцип розподілу стосовно посередників.
Комунікаційна політика фірми орієнтована на активну рекламну кампанію із розміщенням рекламних звернень у газетних виданнях, на телебачені та застосування зовнішньої реклами. Оскільки наші парфуми розраховані на всі вікові категорії, старші за 18 років, з середнім рівнем доходів, і наша фірма працює у багатьох регіонах Західної України, бажано, щоб реклама охоплювала якомога більшу аудиторію. Отже, доцільно розмістити рекламу на телебаченні та радіо, оскільки ці два рекламоносії охоплюють найбільшу кількість населення, а також порівняна вартість звернення у цих рекламоносіях не висока. Ми вважаємо за потрібне використовувати друковану рекламу (буклети, календарі тощо) і розповсюджувати її в громадських місцях. Планується у перспективі застосувати елементи прямого маркетингу шляхом розсилки фірмових каталогів із продукцією фірми “ЯНА”.
Отже, концепція маркетингу, як форма виробничо-комерційної діяльності, повинна забезпечити пристосування фірми до умов внутрішнього та зовнішнього ринків, повинна враховувати особливості поточної ситуації.
Для визначення свого місця на будь-якому ринку виробник повинен його ретельно проаналізувати . Теперішні ринки є досить насиченими пропозицією різних товарів та послуг. Тому дуже складно виявити незадоволену споживчу потребу, тобто вільну «нішу» на ринку. Кожна людина – це певний індивід, який має свої смаки, уподобання, а отже: свої індивідуальні потреби. Відповідно не всі потреби є задоволеними, тому потрібно виявляти ці потреби і ефективно їх задовольняти.
Отже, слід провести детальний аналіз ринку і на основі отриманої інформації прийняти управлінські рішення Отже, на основі проведеного дослідження можна прийняти ряд управлінських рішень.
Отже, на сучасному етапі конкурентами фірми «ЯНА» є фірми, які займають доволі велику частку ринку. Це ORIFLAME, AVON, FABERLIRE.
На основі проведеної сегментації ринку фірмою обрано цільові сегменти ринку: ринковий сегмент розрахований на чоловіків і жінок віком віком 18-40 років із середнім рівнем доходів. Слід зазначити, що ринковий аналіз можливостей на цьому не припиняється, він здійснюється неперервно, що дає можливість швидко і зручно реагувати на зміни зовнішньо-ринковому середовищі.
Будь – яка фірма, що прагне бути попереду своїх конкурентів, повинна постійно дбати про відмінну і незмінну якість свого товару , урізноманітнення продукції. Наша фірма прийняла рішення внести приємні зміни для споживача за рахунок впровадження на ринок нових парфум, які містять нову ароматизовану добавку.
Інформація є не менш важливим ресурсом і обє’ктом управління, ніж трудові, фінансові чи природні ресурси. Для виконання маркетингових завдань і досягнення ринкового успіху підприємству необхідна актуальна, достовірна і вичерпна інформація про клієнтів, конкурентів, постачальників, посередників. Не менш важливо здійснити моніторинг економічних, демографічних, політичних, науково-технічних факторів, які впливають на маркетингову діяльність підприємства. Переорієнтація країни на ринкову економіку, формування конкретного ринкового середовища сприяють відмові від негативної тенденції та зумовлюють необхідність створення на підприємствах маркетингової інформаційної системи.
Маркетингове середовище формується на базі мікро- та макро-середовище.
Вплив факторів мікросередовища необхідно постійно прогнозувати та враховувати. Проте важливо також певним чином впливати на субєкти мікросередовища.
Вибираючи постачальників, слід урахувати якість запропонованого товару, надійність поставок, гарантії, ціни придбання і споживання тощо. Торговельні посередники допомагають моїй фірмі знайти покупців та/або безпосередньо продавати ім товар. Фірми-спеціалісти з організації руху товарів допомагають нам створювати запаси наших виробів та просувати їх від місця виробництва до місця призначення. Фінансово-кредитні установи допомагають фірмі фінансувати операції купівлі- продажу товарів, беруть на себе фінансування цих угод тощо.
Наша фірма ретельно вивчає потреби та тісно співпрацює з своїми споживачами-клієнтами, адже максимальне задоволення потреб цільової аудиторії- це кінцева мета підприємства з маркетинговою орієнтацією.
Конкуренти-це невідємний елемент системи маркетингу. Конкурентне оточення не можна зводити лише до міжфірмової конкуренції. Дана фірма не нехтує жодним видом конкуренції і постійно фіксує зміни в конкурентному середовищі.
Фірма функціонує на ринку в оточенні контактних аудиторій різних типів , які як сприяють, так і перешкоджають діяльності підприємства на ринку. Контактні аудиторії засобів інформації допомагають нам привернути увагу громадськості і споживачів підприємства до його діяльності. Контактні аудиторії державних закладів впливають на діяльність фірми через державне регулювання підприємницької діяльності, у такий спосіб координуючи діяльність фірм.
Усі елементи мікросередовища маркетингу формують так зване мікрооточення підприємства, яке в свою чергу функціонує в межах значного за обсягом і впливом макросередовища.
В демографічному аспекті важливим фактором є зміна чисельності населення, рівень народжуваності, розподіл населення за віком, статтю, міграція населення тощо.
В економічному аспекті на прийняття маркетингових рішень впливає не лише кількісний і якісний склад споживачів, а й їхня купівельна сприожність. Вплив факторів природного середовища особливо відчутний на сучасному етапі. Дефіцит деяких видів сировини і зростання в звязку з цим вартості енергії, збільшення забруднення довкілля призвели до рішучого втручання урядів багатьох країн світу, що передбачає контролювання підприємницької діяльності з боку держави.
Фактори науково-технічного середовища зумовлюють якісні зміни технології виробництва основних фондів і сировини, появу нових товарів на ринку. Своєчасне врахування нових тенденцій і досягнень НТП надає підприємству нові можливості розширення його діяльності. На маркетингові рішення значною мірою впливають події , які відбуваються в політичному середовищі. Менеджер з маркетингу повинен добре знати і вміло застосовувати положення основних законів та законодавчих актів,що стосуються інтересів підприємств, споживачів.
В нашій фірмі є налагоджена система збирання інформації щодо змін , які відбуваються у маркетинговому середовищі. Змінни в макрооточені моя фірма не може контролювати, тому шо воно змушене скоро адаптуватися до цих змін у своїй діяльності на ринку. Що стосується мікросередовища, то фірма зі свого боку впливає на на взаємовідносини із субєктами мікрооточення і налагоджує конструктивну співпрацю з ними.
Ретельно проаналізувавши ринкові можливості нашого підприємства на даному етапі розвитку,розробивши новий товар, визначивши його оптимальну ціну та організацію збуту, а також сформувавши системи маркетингових комунікацій, для просування нового коньяку та постійного нагадування про вже існуючі, ми розраховуємо отримати достатні прибутки для розширення нашої діяльності та виходу на ринки інших країн.
Розділ 1. МОДЕЛЮВАННЯ ОПТИМАЛЬНОЇ ЦІНИ
Серед усіх елементів маркетингу ціна – це єдиний елемент, що приносить дохід фірмі. Тому що інші елементи (система стимулювання, система розподілу) несуть з собою видатки. Ціна разом з тим є найбільш гнучким елементом серед інших складових комплексу маркетингу.
Розрізняють ціни оптові і роздрібні, прейскурантні і контрактні, світові, експортні, базисні, монопольні. Виважена цінова політика здійснює значний вплив на ринковий успіх підприємства. Ціни часто змінюються протягом житттєвого циклу товару: від високих для залучення покупців-новаторів, що орієнтуються на престиж, до низьких, розрахованих на масовий ринок.
Ціни тісно пов’язані передусім з самим товаром, його якісними характеристиками, рівнем сервісу тощо. Рівень цін пов’язаний також з обраною системою розподілу товару і витратами на його просування. Групи товарів із різними рівнями цін залучають різні сегменти ринку.
Формування цінової політики підприємства передбачає прийняття великої кількості стратегічних і тактичних рішень. Найскладніші рішення пов’язані із встановленням ціни на нові товари. Після виходу товару на ринок відбувається пристосування ціни до змін кон’юнктури ринку на різних стадіях життєвого циклу товару.
Одним із найголовніших завдань фірми є встановлення ціни на товар, оскільки ціни на товар дають можливість фірмі отримувати стійкі прибутки. Підтримувати обтимальні обсяги збуту, отримувати своє місце на ринку, але перш за все, ціна повинна бути такою, що зможе покрити власні витрати фірми.
Встановлення ціни базується на трьох головних моделях:
модель, що базується на видатках;
модель, що базується на попиті;
модель, що базується на конкуренції.
Ми використовуємо методику ціноутворення, що орієнтована на попит. До основних методів визначення ціни на основі попиту належать:
аукціон;
метод максимізації поточного прибутку;
Наша фірма зупинилась на методі максимізації прибутку. Загальну модель прибутку виглядає так:
П=Ц*N-(F+V*N) ( max, де
N -- обсяг реалізації продукту;
V -- змінні витрати;
П -- прибуток;
F -- постійні витрати виробництва.
Цей метод доцільно використовувати саме для нашої фірми, оскільки даний продукт має досить високу еластичність попиту за ціною.
1.1 Визначення взаємозв'язку між ціною і попитом.
В свою чергу фірма має за мету покрити як постійні так і змінні витрати та забезпечити стабільне отримання прибутку. Формування цінової політики фірми передбачає прийняття великої кількості стратегічних та тактичних рішень.
На даний момент головна ціль фірми – завоювати якомога більшу частку ринку. Для цього маркетологи фірми провели ретельний аналіз факторів, що впливають на її цінову політику. А саме : була проведена оцінка витрат виробництво та збут продукції, взаємозв’язку попиту на товар і аналіз його еластичності; зроблено аналіз цін і товарів конкурентів.
Для оцінки взаємозв'язку між ціною та попитом на свій товар (парфуми) фірма “ЯНА” протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни .
Отримані результати дослідження ринку слугуватимуть основою подальшого проведення статистичного аналізу.
Оскільки взаємозв'язок між ціною та рівнем фактичного близький до лінійного, що видно із зібраних даних, то застосуємо регресійно-кореляційний метод встановлення зв'язку. Для цього використаємо рівняння регресії, яке має вигляд:
N=b0+b1*Ц
Для обчислення b0 та b1 розв’яжемо систему нормальних рівнянь за формулою:
6168=12b0+7394b1
863220=1794b0+279786b1
922116=1794b0+268203b1
863220=1794b0+279786b1
58896=-11583b1
b1=-5,08, b0=1273,46
Звідси отримаємо конкретне рівняння регресії :
N=1273,46-5,08Ц
З даного рівняння знаходимо теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні, які занесемо в таблицю проміжних даних , що будуть використані для розрахунку щільності зв'язку між ціною та теоретичним значенням обсягу попиту на товар.
Проміжні дані для розрахунку наведено в таблиці 1:
Таблиця 1.
заміри
Ціна, Ці
Обсяг
збуту,
n
Ці*nі
Nі
1
199
262
52138
39601
68644
262,54
-251,46
63232,1316
2
190
282
53580
36100
79524
308,26
-205,74
42328,9476
3
181
378
68418
32761
142884
353,98
-160,02
25606,4004
4
172
360
61920
29584
129600
399,7
-114,3
13064,49
5
163
494
80522
26569
244036
445,42
-68,58
4703,2164
6
154
438
67452
23716
191844
491,14
-22,86
522,5796
7
145
609
88305
21025
370881
536,86
22,86
522,5796
8
136
516
70176
18496
266256
582,58
68,58
4703,2164
9
127
725
92075
16129
525625
628,3
114,3
13064,49
10
118
593
69974
13924
351649
674,02
160,02
25606,4004
11
109
840
91560
11881
705600
719,74
205,74
42328,9476
12
100
671
67100
10000
450241
765,46
251,46
63232,1316
Разом
1794
6168
863220
279786
3526784
6168,18
298915,5312
n =6168/12=514
Після того як складено рівняння регресії побудуємо графік залежності
N від Ц. (Графік функції N=f(Ц) наведено на рисунку 1).
Далі визначимо щільність зв’язку між цими величинами, для чого обчислимо коефіцієнт детермінації за формулами:
QN2=298915,5312/12=24909,627
Qn2=3526784/12-(6168/12)= 29702,66
Звідси R2= 24909,627/29702,66=0,84
Як бачимо R2 майже дорівнює одиниці, що свідчить про досить щільний зв’язок між ціною товару та попитом на нього.
N
800
N=в0+в1Ц
575
250
10 0 150 200
Ц
Рис1. графік залежності попиту від ціни
Закон попиту говорить, що із збільшенням ціни, попит на товар падає і навпаки. З графіка 1 бачимо, що із збільшенням ціни, обсяг збуту зменшується.
1.2. Визначення цінової еластичності попиту
Для визначення вихідної ціни на товар дуже важливо встановити взаємозв’язок між ціною і попитом на товар (обсягом його збуту) і визначити цінову еластичність попиту, оскільки ці результати дуже важливі для формування цінової політики фірми, визначення стратегії маркетингу.
Цінова еластичність попиту характеризує чутливість споживачів до змвнни цін з огляду на кількість товарів, які вони купують.Її визначають відношенням зміни величини попиту (обсягу збуту) до зміни цін (у відсотках).
Отже, визначимо цінову еластичність попиту на даний товар за формулою:
Звідси
(308,26-765,46) (190-100)
Епц = = 1,48
(308,26+765,46) (190+100)
Епц1
1.59
Епц2
5.99
Епц3
0.95
Епц4
1.84
Епц5
2.11
Епц6
5.42
Епц7
2.58
Епц8
4.92
Епц9
2.72
Епц10
4.34
Епц11
2.59
Епц12
1.32
Як бачимо, попит на даний товар є еластичним (Епц>1). А це означає, що при незначні змінні ціни товару приводить до суттєвих змін обсягів його збуту. За цих умов керівництво фірми прийняло рішення про використання методів цінової конкуренції, оскільки зниження ціни приведе до збільшення обсягу продажу товару і загального доходу фірми.
Також оскільки попит на продукт є досить еластичним, фірма повинна встановити ціну орієнтуючись на власні витрати, ціни конкурентів та результати експериментального дослідження, намагаючись максимізувати власні прибутки.
Хоча максимальну ціну визначає попит на товар, а мінімальну-витрати,орієнтиром також є для встановлення ціни в певний період є ціни конкурентів. Тому фірма повнна бути добре обізнана з цінами і якістю товарів конкурентів. Для того можна вивчати їх каталоги і прайс-листи, опитувати покупців, виконувати порівняльні закупівлі, щоб зіставити ціни і самі товари між собою.
Якщо товар фірми подібний до товару основних конкурентів, вона буде змушена призначити ціну, близьку до ціни цього товару. Якщо якість її товару нижча, ніж у конкурента, то ціна має бути нижча і навпаки.
Отже, фірма фактично користується ціною для позиціонвання свого товару відносно товарів конкурентів.
Продукт фірми “ЯНА” є поки що маловідомим на відміну від зарубіжних конкурентів на українському ринку, тому основними рішеннями щодо цінової стратегії є такі:
Фірма притримується цінової стратегії щодо показників “ціна-якість”, зокрема стратегії створення цінових переваг (стратегії доброякісності). Це дає можливість рекламувати себе так: “ Ми пропонуємо товар тієї самої якості, але за прийнятними цінами!”.
Доцільно також застосувати стратегію незаокруглених цін. Такі ціни на декілька одиниць нижчі від подальшого округленого числа (85,0 грн.) - здебільшого сприймаються споживачами як ретельно розраховані і створюють враження трохи нижчого рівня ціни, ніж насправді.
Крім вищезазначеного фірма застосовує стратегію єдиних цін, тобто встановлює однакову ціну для всіх споживачів, які хотіли б придбати даний товар за аналогічних умов. Така ціна чітко позначається на упаковці чи самому товарі і такий підхід зміцнює довіру споживачів і зручний у практичному використанні.
Оскільки дані товари є частиною товарного асортименту фірми, то розробляючи цінову стратегію, слід враховувати зв’язок з іншими складовими цього асортименту. Фірма виробляє асортиментну групу товарів різного рівня якості і використовує ступеневе диференціювання цін. На кожному рівні якості коливання цін на аналогічні товари незначне, а при переході від одного рівня якості до іншого ціна змінюється суттєво. У наслідку формуються так звані “цінові лінії”.
1.3.Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток.
Після проведення аналізу факторів, що впливають на цінову політику фірми та визначення цінових стратегій доцільно вибрати модель та метод ціноутворення. Існують три базові моделі ціноутворення, відповідно до факторів, які визначають цінову політику фірми:
Модель ціноутворення, що базується на витратах виробництва;
Модель ціноутворення, що базується на попиті;
Модель ціноутворення, що базується на конкуренції.
Оскільки за результатами маркетингового дослідження проведеного фірмою обсяг продукції збільшується внаслідок збільшення ціни і товар має досить високу еластичність, керівництво “ЯНІ” прагне знайти точку ціну на кривій попиту, яка б забезпечила максимальний прибуток у найближчий період. Для цього доцільно використовувати метод максимізації поточного прибутку- моделі, що базується на ринковому попиті на товар.
Математична модель цієї задачі має вигляд:
П=[Ц*N-(F+V*N)] max,
Де П –прибуток, який отримає фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
Ц- ціна товару;
N- обсяг збуту за певний період;
F- постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за даний період. Ці витрати не при даних виробничих потужностях не змінюються із збільшенням обсягів виробництва і збуту продукції. До постійних витрат фірми “ЯНА” можна віднести: орендна плата, проценти за кредит, плата за опалення, вартість компютерів та іншої офісної техніки, заробітна плата менеджерів вищого рівня, витрати на рекламу ...;
V – змінні витрати на одиницю продукції. Безпосередньо залежать від обсягів виробництва. До змінних витрат даної фірми мложна віднести: витрати на сировину і матеріали, комплектуальні, ремонт апаратури, заробітна плата робітників.
Найскладнішим при використанні даного методу є встановлення залежності між ціною товару і попитом на нього (обсягои його збуту).
Щоб максимізувати прибуток фірми візьмемо похідну dП/dЦ:
DП/dЦ=(Цb0+b1Ц2 – F – Vb0 – Vb1Ц)!= b0+2 b1Ц – Vb1
Прирівняємо дану похідну до 0, знайдемо Ц:
b0+2 b1Ц – Vb1=0, звідси
Тепер знайдемо значення оптимальної ціни, обсяг збуту та величину максимального прибутку відповідно:
87(-5,08)-1273,46
Цоптим= 2(-5,08) =168,84 грн
Обсяг збуту при даному рівні ціни становить:
N=1273,46-5.08*168,84=416 шт
Максимальний прибуток:
Пмах=168,84*416-(20247+87*416)=13798,44 грн
Отже, фірма отримає максимальний прибуток 13798 грн., при оптимальній ціні 168,84 грн. і обсягу збуту 416 шт.
Знаходимо собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту:
S=87+ 20247/416=135,67 грн.
Але для найбільшого ефекту від використання цього методу доцільно в подальшому коригувати ціну з урахуванням кон’юнктури конкретного ринку. Після того, як цінова стратегія починає втілюватися у життя, вона потребує постійного коригування для урахування змін у витратах, конкуренції, попиті тощо. Ціни можна пристосовувати використовуючи поправки чи зарахування. Фірма планує впровадити у практику знижки за кількість купленого товару, бонусні, а також сезонні знижки. Це дасть можливість як збільшити оборот, так і завоювати довіру потенційних споживачів.
1.4. Визначення теоретичного рівня критичного збуту
Обсяг збуту продукції фірми є динамічним показником і під впливом різних факторів ( дії конкурентів, поява нового товару, зміна економічної ситуації) може падати. Враховуючи це доцільно провести аналіз беззбитковості фірми та знайти точку критичного рівня збуту, при якому фірма не матиме прибутків, але і не нестиме збитків. За допомогою графічної інтерпретації цього аналізу, яка наведена на рис.2 можна також визначити зону збиткової роботи та зону прибуткової роботи фірми.
Також точку самоокупності можна визначити аналітично. Значення критичного збуту визначимо за рівнянням:
Nкр = ,
Nkp=20247/(168,84-87)=247
Рис.2.Визначення теоретичного рівня критичного збуту
Якщо обсяг збуту буде менший, ніж Nkp (247 шт.), то фірма матиме збитки, а якщо більше- прибутки. Якщо ціну підвищити, то точка самоокупності зміститься на графіку ліворуч, оскільки лінія доходу від реалізації підніметься під більшим кутом. Аналогічно при зниженні ціни точка самоокупності зміститься праворуч. Дохід від реалізації становить 70237.44, а а постійні витрати-20247 грн..Максимальний прибуток при цьому становить – 13798,44 грн.
1.5. Визначення реального рівня критичного рівня збуту і зони доцільності підприємництва
Ризик – це ймовірність настання певної події, яка може призвести до можливих втрат прибутку. В результаті ризик – це обовязкова характеристика підприємницької діяльності.
Знання про теоретичний критичний обсяг реалізації програмного забезпечення не дасть повної картини стану просування товару на ринку, оскільки ризик зменшення обсягу збуту товару в реальних умовах залежить від внутрішніх та зовнішніх факторів. В свою чергу внутрішній ризик може виникати в основній або додатковій діяльності фірми
Фірма управляє ризиком з метою його мінімізації або ж хоча б утримування на рівні не вищому, ніж заданий. Тому важливо знати не лише теоретичний але й реальний рівень критичного обсягу збуту , що визначається , виходячи із норми чистого прибутку.
Норма чистого прибутку може бути отримана на основі річної ставки процента з урахуванням підприємницького ризику.
Норма процентної ставки визначається за формулою:
, де
r - ставка процента,
k – коефіцієнт, що враховує ризик.
Для розрахунку реального критичного обсягу реалізації продукції використаємо залежність:
Звідси знайдемо :
= 20247/( 168,84/(1+1.575*6/100*10)-87)=252
Оскільки >, то ця точка на графіку буду зображена правіше і ділитиме його на зони доцільності та недоцільності підприємництва. Графік наведено на рисунку З.
Ц*N
Д
В
П
Пmax
F+V*N
Зона
доцільності
зона не
доцільності V*N
F
Nкр Nркр N
Рис.3.Визначення реального рівня критичного рівня збуту
і зони доцільності підприємництв
Якщо обсяг збуту буде менший, ніж Nkp (247 шт.), то фірма матиме збитки, а якщо більше- прибутки. Якщо ціну підвищити, то точка самоокупності зміститься на графіку ліворуч, оскільки лінія доходу від реалізації підніметься під більшим кутом. Аналогічно при зниженні ціни точка самоокупності зміститься праворуч. Зона доцільності підприємства буде при обсязі збуту від 252 до 417 шт.
В даному розділі за результатами пробного маркетингу товару вибраної фірми, тобто парфуми фірми “ЯНА”, було розраховано оптимальну ціну товару. За допомогою застосування методики ціноутворення, що базується на попиті, фірмі вдається за певний проміжок часу не лише покрити власні витрат, але й забезпечити стабільне отримання прибутку та ефективне функціонування фірми у майбутньому. Так прибуток фірми склав 13798,44 грн. при обсязі збуту 416шт. та ціні 168,84 грн. за 1-цю товару. Собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту 135,67
Попит на товар є еластичним, (Епц>1). За цих умов керівництво фірми прийняло рішення про використання методів цінової конкуренції, оскільки зниження ціни приведе до збільшення обсягу продажу товару і загального доходу фірми.
Обсяг збуту продукції фірми під впливом різних факторів ( дії конкурентів, поява нового товару, зміна економічної ситуації) може падати. Враховуючи це проведено аналіз беззбитковості фірми та знайдено точку критичного рівня збуту, при якому фірма не матиме прибутків, але і не нестиме збитків. Nkp=247.Реальний критичний обсяг реалізації продукції складає252 одиниці.
Розділ 2.
АНАЛІЗ ВПЛИВУ НЕЦІНОВИХ МЕТОДІВ КОНКУРЕНЦІЇ НА ОБСЯГ ЗБУТУ І ПРИБУТОК ФІРМИ.
2.1. Обґрунтування маркетингових заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування фірми.
За період 1-2,5 роки будь-який новий товар або зникає з ринку, або ж стає відомим широкому колу споживачів, його обсяги збуту зростають.
Фірма “ЯНА” повинна постійно удосконалювати свій продукт у зв’язку з високою зарубіжною конкуренцією та розвитком НТП. Але разом з тим, щоб збільшити обсяги збуту, а відповідно і частку ринку, потрібно не тільки удосконалювати технологію виробництва , а й запроваджувати ряд ефективних маркетингових заходів.
Усвідомлення лише того, що фірма випускає якісний парфумерний продукт не є достатньо для завоювання ринку. Також дуже важливо правильно налогодити систему каналів збуту- для фірми дуже важливо забезпечити інформаційний звязок з кінцевим споживачем та своїми посередниками. В свою чергу керівництво “ЯНА” не обмежилось лише співпрацею з безпосередніми споживачами (переважно приватними підприємствами). А також є учасником 1–го рівня каналу збуту – посередником між фірмою та споживачами є роздрібні торговці – магазини парфумерії, салони краси .
Щодо використання маркетингових комунікацій, то фірма проводить досить широку рекламну діяльність. На сучасних насичених товарних ринках витрати на рекламу зростають, причому вони ні в якому разі не повинні бути компенсацією низької якості товарів. Відомий американський рекламіст Альфред Політц сформулював це у вигляді закону рекламної практики: «Реклама стимулює продаж хорошого товару і прискорює провал поганого. Вона показує, яких якостей продукт не має і допомагає споживачеві скоро це збагнути».
Перш за все публікується реклама в журналах, в газетах місцевих редакціях, застосовується реклама на місці продажу, сувенірна реклама. У магазинах парфумерії розміщено боршури з інформацією про наш товар, про фірму-виробника. Також для стимулювання збуту спеціалісти фірми безкоштовно дають покористуватись усім бажаючим, пояснюють, які є види товару, переважно такими бажаючими виступають працівники магазинів, де продаються наші парфуми чи споживачі, які зацікавились нашою продукцією. Стимулюються й посередники : роздрібним торговцям надається наш продукт і безкоштовний каталог, а магазини, які реалізують випущену спеціалістами фірми продукт, отримують за зниженою ціною.
Безумовно фірмі потрібно знати думку споживачів про власну продукцію, тому проводяться виставки-розпродажі, презентації, конференції, публікуються статті в журналах та ін.
Крім цього фірма вирішила робити передсвяткові знижки до 40 %. Після півторарічної роботи фірми над випуском даного товару, підприємство удосконалило процес виробництва і знизило його реальну собівартість. Ці зміни відбулися завдяки економії на масштабах та закупівлі більш дешевої сировини, а також завдяки зростанню ефективності праці, що було досягнуто через найм додаткового персоналу з відповідною освітою і досвідом роботи у даній сфері, а також підвищенню кваліфікації персоналу фірми. Також протягом останнього року фірма збільшила обсяг виробництва і розширила канали розподілу, а саме, вирішила укласти угоди з 5 магазинами-посередниками, які знаходяться в більш віддалених куточках України. Це дозволило "обігнати" конкурентів і зайняти ще один кусочок споживчого ринку.
Завдяки маркетинговим заходам, які були спрямовані на підвищення ефективності функціонування фірми, обсяг збуту значно збільшився, що збільшило прибутки фірми.
2.2. Визначення окремих показників маркетингової діяльності фірми через 1-2 роки.
Після проведеної роботи змінні витрати фірми на виробництво та реалізацію продукції зменшились до 74,82 грн. і зріс в свою чергу обсяг збуту до 256 шт. при даному рівні ціни. Постійні витрати за рахунок активізації маркетингової діяльності фірми в цілому зросли до 23284,05 грн.
В результаті нецінових методів конкуренції, крива попиту зсувається вправо (рис.4).
N
Рисунок 4.
Отже, після застосування фірмою нецінових методів конкуренції, крива попиту зсувається вправо, внаслідок цього збільшується обсяг збуту і ціна на одиницю продукції.
Тобто під впливом нецінових методів конкуренції крива попиту зсунулася вправо, обсяг збуту збільшився на 66.56 одиниці продукції, що збільшило прибутки фірми.
(V = 14%
V/ = 0,86 * 87 = 74,82
(F=15%
F/ = 1,15 * 20247= 23284,05
Отже, якщо змінився попит на товар на ринку, змінились суми змінних та постійних витрат, співвідношення сукупного попиту та пропозиції і оборотності авансованого капіталу, то зміниться також величина критичного попиту та реального критичного обсягу реалізації, а відповідно і величина прибутку.
2.2.1. Рівняння регресії:
N=1273,46+67-5,08Ц
N=1340.02-5,08Ц
2.2.2. Цінова еластичність попиту не зміниться, оскільки кут нахилу другої прямої N=f(Ц) залишився такий скмий як і першої, адже з рисунка 3 видно, що прямі паралельні.
2.2.3. Максимальний прибуток фірми у новій ситуації
Цn=(74.82*(-5,08)-1340.02)/2*(-5,08)=169.3
N=1340,02-5,08*169.3=480
Пmax=Ц*N-(F+V*N)
Пмах=169.3*480-(23284,05+74.02*480)=22066.35грн.
Отже, через 2 роки після випуску товару на ринок оптимальна ціна та обсяг збуту збільшились – Ц = 169.3 грн., N = 480шт. Внаслідок чого і збільшився максимальний прибуток, який становить 22066.35 грн.
2.2.4. Нове значення собівартості продукції
S = V+F/N
S = 74.82+23284,05/480 =123.32
2.2.5. Нові значення теоретичного і реального рівня збуту, їх графічні зображення (рис.5)
Ц*Nкр = NкрV+F
Nкр = , Nкр== 23284,05/(169.3-74.82)=246
Nkpн=23284,05/(169.3/(1+1,515*6/1100-74.82))=250 >246
Графічне зображення теоретичного та реального рівнів критичного збуту наведено на рисунках 5 та 6 відповідно.
Рисунок 5.
Визначення теоретичного рівня критичного збуту
Якщо обсяг збуту буде менший, ніж Nkp (247 шт.), то фірма матиме збитки, а якщо більше- прибутки. Якщо ціну підвищити, то точка самоокупності зміститься на графіку ліворуч,