Міністерство освіти та науки України
Національний університет «Львівська Політехніка»
Кафедра менеджменту організацій
Лабораторна робота №1
з курсу «Статистика (заг.)»
Варіант №19
Львів 2016
Лабораторна робота № 1. Зведення і групування результатів спостережень
Мета роботи: Набути практичні навики проведення первинної обробки рядів розподілу та відображення ряду у вигляді таблиць та графічних зображень.
Послідовність виконання роботи:
1.У відповідності з варіантом завдання створити первинну таблицю статистичних даних, де В - число, яке визначається згідно порядкового номера студента у журналі (19) і T –десятковий дріб, заокруглений до другого знаку після коми, останні цифри якого є номером групи (без врахування курсу) в якій він навчається (0,14).
Таблиця 1.1
Витрати на 1 грн. товарної продукції для промислових підприємств
/
Найбільші витрати на 1 грн. товарної продукції у підприємства №23-0,95 грн., найменші витрати на 1 грн. товарної продукції у підприємства №31-0,5 грн. Найбільший обсяг випуску у підприємства №31-160 тис. штук., найменший обсяг випуску у підприємства №22-20 тис. штук.
2. Побудувати загальний інтервальний ряд розподілу по інтервалах заданої довжини. Результуюча таблиця повинна містити графи: значення ознаки, частоту та відносну частоту
Таблиця 1.2
Розподіл промислових підприємств за рівнем витрат на 1 грн. товарної продукції
/
Найбільша кількість підприємств(15) має витрати в межах 0,76-0,825 грн. Найменша кількість підприємств(5) має витрати в межах 0,565-0,63 грн. Загальна кількість підприємств-60 од., загальний обсяг випуску-4786 тис. шт. Найбільший обсяг випуску -1029тис.шт. у 15 підприємств з витратами на 1 грн. товарної продукції в межах 0,76-0,825грн., найменший обсяг випуску-360 тис. шт. у 8 підприємств з витратами на 1 грн. товарної продукції в межах 0,89-0,95. Найбільшу частку обсягу випуску має 15 підприємств-21,5%, найменшу частку обсягу випуску має 8 підприємств-7,52%.
3. Побудувати часткові ряди розподілу у відповідності з типом виробництва (масовий чи серійний). Результати представити у табл. 1.3.
Таблиця 1.3
Витрати на 1 грн. товарної продукції для промислових підприємств при масовому (серійному) типі виробництва
/
Кількість підприємств з серійним виробництвом – 42 од., з масовим – 18 од. Питома вага підприємств з серійним виробництвом – 70%, з масовим виробництвом – 30%. Обсяг випуску підприємств з серійним виробництвом – 2703 тис. шт.(56,48%), з масовим – 2083 тис. шт.(43,52%). Середні витрати на 1 грн. у підприємств з серійним виробництвом – 0,75 грн., з масовим – 0,7 грн.
Основою будь-якого групування є ряд розподілу. Він складається з двох елементів: варіантів і частот. Варіантами є окремі значення групувальної ознаки (х), а частотами (f) – числа, які показують, скільки разів повторюються окремі значення варіантів. Крім частоти може застосовуватися й частка (df), яка є коефіцієнтом чи відсотком кількості окремих значень варіантів по відношенню до загальної величину оцінюваної сукупності.
Для групування за кількісною ознакою необхідно встановити число відокремлених груп і розмір інтервалу. Інтервали бувають однакові, неоднакові, відкриті та замкнені. За умов структурного групування та на обмеженій кількості одиниць сукупності статистичні дані розміщують впорядковано за зростанням ознаки.
Розмір (ширина) інтервалу розраховується за такою формулою:
де хmax і xmin – відповідно мінімальне і максимальне значення ознаки; n – число груп; R – розмах.
Висновок: в ході даної лабораторної роботи проведена первинна обробка статистичного ряду та ряду розподілу у вигляді таблиць, а також побудовано загальний ряд інтервального розподілу по інтервалах заданої довжини. Також у даній роботі побудовано часткові ряди розподілу, розраховано питому вагу та інші показники.