Міністерство освіти і науки України
Технічний коледж Національного університету «Львівська політехніка»
Звіт
до
Лабораторної роботи №10
Львів – 2016
Мета роботи: ознайомитись з програмою-браузером Internet Explorer, основами роботи в Інтернет та навчитись пошуку інформації в Інтернет.
1. Ознайомлення із програмою-браузером Microsoft Internet Explorer.
Структура вікна Internet Explorer.
рядок заголовка;
рядок меню;
панелі інструментів;
робоче поле;
рядок стану;
/
Рисунок 4.1 Структура вікна-браузера
У рядку заголовка міститься назва Web – документу, у рядку стану – відповідно стан роботи програми (загрузла інформації чи її закінчення).
Рядок меню містить наступні команди:
Файл – меню для операції з файлами. Зокрема, тут містяться засоби для відкриття файлів Web – документів, розташованих не в WWW, а на локальному комп'ютері, а також засобу для збереження Web – документів у заданій папці, у заданому форматі і під заданим ім'ям. У меню Файл варто звернути увагу на команду Работать автономно. В автономному режимі роботи Web – документи проглядаються без підключення до мережі. Зрозуміло, у цьому випадку вони повинні зберігається на жорсткому диску локального комп'ютера. Автономний режим використовують для скорочення часу перебування на лінії і, відповідно, для зниження витрат;
Правка – меню операції з об'єктами, зокрема, воно містить засоби для копіювання і переносу об'єктів і фрагментів тексту через буфер обміну Windows, а також засоби пошуку заданого фрагмента тексту на поточній сторінці;
Вид – меню операцій для настроювання інтерфейсу програми, зокрема для зміни структури вікна і параметра шрифтів, якими відображається Web – сторінка;
Избранное – меню, призначене для створення, використання й обслуговує список закладок, що вказують раніше відвідані Web – сторінки;
Сервис – меню користувача допоміжних операцій. Найбільш часто використовується пункт – “Свойства обозревателя”, - з його допомогою виконується настроювання Internet Explorer.
Справка – традиційне для всіх додатків Windows пункт доступу до вбудованої довідкової системи програми. У випадку затруднень у роботі і при виникненні питань звертатися сюди за роз'ясненнями.
На панель інструментів винесено найбільш вживані команди.
/
Рисунок 4.2 Вікно “Подключение”
Натиснемо „Сервис”, потім виберемо “Свойства обозревателя” (рис. 4.2). У цьому вікні доступні наступні закладки:
„Подключение” – тут настроюється робота Internet Explorer в Інтернет через віддалений доступ з допомогою модему або через локальну мережу;
„Программы” – тут вибираються програми, які будуть використовуватись браузером для певних операцій, наприклад документи будуть відкриватися з допомогою Microsoft Word, а пошта буде оброблятися з допомогою Microsoft Outlook Express;
„Общие” – у цій закладці виставляється адреса WEB-сторінки, яка буде завантажуватися при запуску Internet Explorer, настроюються операції із тимчасовими файлами програми та задається кількість сторінок у журналі раніше відвіданих сторінок, наприклад можна виставити цифру 4 і це означатиме, що Internet Explorer буде зберігати адреси сторінок, які ви відвідували не більше 4 днів;
„Безопасность” – тут настроюється рівень безпеки роботи браузера у всесвітній мережі, зокрема можна виставити різноманітні рівні: високий, низький, середній;
„Конфиденциальность” – у цій закладці виставляється рівень конфіденційності вашої присутності в Інтернет, зокрема блокування пересилки даних про вашу приватну інформацію, ваші паролі, та блокування спливаючих вікон, які практично завжди представляють собою звичайну рекламу.
„Дополнительно” – у цьому вікні знаходиться величезна кількість настроювань, головними з який є настройки відображень елементів Мультимедіа, наприклад заборона відображення рисунків, аудіо та відео-інформації. Такі настройки дозволяють наприклад при дуже повільному каналу зв’язку в Інтернет не завантажувати непотрібні рисунки, рекламу і т.д., а зосередитись на отриманні наприклад тексту, таблиць та іншої важливої інформації (рис. 4.3).
/
Рисунок 4.3. Вікно із дозволом відображень рисунків і забороною показу інших елементів мультимедіа.
2. Настройка з’’днання із Інтернет.
Відкриємо знову „Свойства” браузера Internet Explorer та виберемо закладку „Подключение”. У верхній частині вікна знаходиться розділ з’єднанні із Інтернет за допомогою модему, а у нижній – через локальну мережу (рис. 4.4).
/
Рисунок 4.4 Закладка „Подключение” програми Internet Explorer.
У лабораторній роботі №3 ми розглядали встановлення віддаленого зв’язку із мережею Інтернет-провайдера, тому для використання цього з’єднання достатньо вибрати опцію „Использовать при отсутствии подключения к сети” (коли локальна мережа недоступна або її немає) або „Всегда использовать принятое по умолчанию подключение” (ви завжди будете підключатись до Інтернет через модем, не використовуючи локальну мережу).
Якщо ж ви хочете працювати в Інтернет через локальну мережу ви повинні вибрати опцію „Никогда не использовать” для віддаленого доступу через модем або опцію „Использовать при отсутствии подключения к сети”, при цьому якщо доступна мережа, браузер буде працювати в Інтернет через локальну мережу.
Для настройки браузера роботі в Інтернет через локальну мережу потрібно натиснути кнопку “Настройка сети” і на екрані з’явиться наступне вікно (рис. 4.5):
/
Рисунок 4.5 Вікно “Настройка сети”
В цьому вікні необхідно ввести адресу проксі-сервера, а також його порт підключення (надаються адміністратором вашої мережі або сервіс-провайдером доступу до Інтернет засобами локальної мережі). Для більш тонкої настройки різних сервісів можна натиснути кнопку “Дополнительно...” і ввести проксі-сервери для кожного із типів серверів (рис. 4.6).
/
Рисунок 4.6 Додаткове настроювання проксі-серверів
В цьому вікні можна вказати локальні адреси, для яких не потрібно використовувати проксі-сервер і натиснути кнопку ОК.
3. Настроювання панелей інструментів.
Для настроювання структури вікна Internet Explorer служать елементи керування меню Вид. Команда Вид, «Панели инструментов» дозволяє вибрати набір стандартних панелей, які відображаються на екрані. Панель «Обычные кнопки» містить велику групу командних кнопок .До панелей інструментів відносять адресний рядок, або адресная строка. Вона повинна бути включена обов'язково. У ній відображається URL – адреса тієї Web – сторінки, що завантажена в даний момент. Панель посилань містить кнопки для швидкого доступу до найбільше часто відвідуваних Web – сторінок. До них можна звертатися і через механізм закладок. Мати два механізми для однієї і тієї ж мети не завжди добре (знижується автоматизм у роботі), тому багато хто відключає відображення цієї панелі, щоб не витрачати на неї зайвий екранний рядок. Панель Радіо – особливість п'ятої і наступних версій Internet Explorer. Її призначення – швидкий доступ до радіостанцій, що здійснють постійні трансляції в Internet. Панель має також елемент керування для регулювання гучності.
Після перегляду потрібних веб-сторінок можна зберегти посилання на ці сторінки, що дозволить пізніше їх швидко відкрити.
Як добавити сторінку в папку „Избранное”:
Потрібно перейти на сторінку, яку потрібно добавити в папку „Избранное”;
В меню „Избранное” вибрати пункт „Добавить в избранное” (рис. 4.7);
Вказати нову назву для даної сторінки (ім’я задається користувачем довільно).
/
Рисунок 4.7 Добавлення завантаженої сторінки із адресою www.agroua.net до папки „Избранное”.
Для того, щоб знайти сторінки, які були переглянуті за останні декілька днів потрібно на панелі інструментів натиснути кнопку Журнал. З’явиться панель ”Журнал”, де потрібно вибрати неділю чи день і відкрити потрібну папку веб-вузла, а потім натиснути потрібну сторінку (рис. 4.8).
/
Рисунок 4.8. Відкритий „Журнал” у лівій частині вікна Internet Explorer.
4. Пошук інформації в Internet
У мережі Internet пошук забезпечують спеціальні пошукові служби. Усі пошукові системи WWW засновані на гіперпосиланнях. Звертаючись до пошукової служби, формулюється запит, у якому формально описується те, що потрібно знайти. Провівши потрібні операції, пошукова служба формує Web – документ, що складається з гіперпосилань на Web-ресурси, які відповідають запиту.
Кожна пошукова система має власні методи пошуку та особливості в правилах запису комбінації ключових слів. Однак є загальні елементи, які однаково справедливі для більшості пошукових систем. Насамперед, треба помітити, що чим точніше сформульовано завдання, тим точніше будуть і результати.
Існує дуже багато пошукових систем. найпотужніша з них - система компанії Google, адреса www.google.com. Існують також такі системи як російський Rambler (www.rambler.ru), Яndex (www.jandex.ru), українська Мета (www.meta.ua) та багато інших.
Існує два основних методи пошуку інформації: за допомогою ключових слів та пошук по категоріях. Розглянемо пошук за допомогою ключових слів, які відображають сутність того, що ми шукаємо. Знайдемо наприклад якісь дані про озиму пшеницю. Для цього завантажимо любу WEB-сторінку пошукової системи, наприклад Rambler (www.rambler.ru) та у полі для ключових слів введемо із клавіатури наступні слова: озима пшениця. Ці слова означають, що пошукова система буде шукати всі документи, де зустрічається таке словосполучення або сукупність цих двох слів (рис. 4.9).
/
Рисунок 4.9 Результати пошуку по запиту озима пшениця за допомогою пошукової системи www.rambler.ru
Отримуємо результат із 12586 знайдених документів, гіперпосилання на які доступні у результатах пошуку.
Наприклад, для того, щоб пошукова системи знайшла сторінки, на яких одночасно були присутні усі використані ключові слова, то перед кожним з них треба поставити знак “+”. +Озима + пшениця
/
Рисунок 4.10 Результати пошуку по запиту озима пшениця за допомогою пошукової системи www.rambler.ru
Пошукова система видасть список сторінок, на яких зустрічаються ключові слова, хоча, звичайно, не виключено, що між ними немає прямого зв'язку. Список слів може бути більшим – тоді результати пошуку будуть точнішими. Використовуючи знак “+” коло пошуку звужується і зменшується кількість можливих посилань.
Знак “+” розуміють всі основні пошукові системи. А наступні системи виконують такий пошук автоматично, навіть якщо знак “+” не зазначений: Aport 2000, Google, Lycos, MSN Search, Rambler.
Звужувати коло пошуку можна не тільки знаком “+”, але і знаком “-“. Команда “+” розшукає всі сторінки, де присутні ключові слова, а команда “-” виключить сторінки, де зустрічаються слова, перед якими стоїть цей знак. Наприклад словосполучення „озима+пшениця-ячмінь”означає знайти всі сторінки де зустрічається словосполучення „озима пшениця” і немає слова „ячмінь”.
Найбільш розповсюдженими для більшості пошукових систем є команди, так званого пошуку по масці, які позначаються символами “зірочка” – “*” та “знак питання” – “?”. Знаком “?” в ключовому слові запиту замінюють одну букву, на місце якої може бути підставлена будь-яка, а знаком “*” – послідовність символів (рис. 4.11).
/
Рисунок 4.11 Результати пошуку по масці за допомогою пошукової системи Google.
У випадку використання лапок пошукова система розшукує документи, у яких абсолютно точно є той текст, що у них вкладений. Пошук за допомогою лапок називається контекстним пошуком (рис. 4.12).
/
Рисунок 4.12 Результати контекстного пошуку за допомогою пошукової системи Google.
Важливим також є пошук гіперпосилань на потрібні сторінки. Пошук посилань буває корисним власникам Web – сторінок і Web – майстрам. Він дозволяє кількісно оцінити динаміку популярності своєї сторінки регулярним контролем числа посилань, що до неї ведуть. Типова команда для такого пошуку – link.
Команду link: підтримують наступні пошукові служби: AltaVista, Infoseek, Google (рис. 4.13).
/
Рисунок 4.13 Результати пошуку посилань за допомогою пошукової системи www.google.com.ua
Засоби розширеного пошуку
У більшості пошукових систем команди розширеного пошуку формуються за допомогою логічних команд і розраховані на професіоналів. Зручність використання логічних команд зокрема пов'язано з тим, що команди простого пошуку в багатьох пошукових систем реалізовані по-різному. Кожна система прагне зробити засоби простого пошуку найбільш зручними, а засоби розширеного пошуку – найбільш стандартними.
При розширеному пошуку використовуються наступні оператори:
(, AND логічне перетинання ( І )
(, NOT логічне виключення (І НЕ)
"(" OR – логічне об'єднання (АБО)
(( - оператор уточнення запиту (перший аргумент уточнюється другим).
Команда OR.
Логічна команда OR (або) служить для формування пошукового завдання з декількох ключових слів. Якщо треба, щоб розшукуваний документ містив будь-які з цих слів у будь-якій комбінації.
По запиту 'собака OR кішка' будуть знайдені всі документи (рис. 4.14), в яких є хоча б одне із слів 'собака' чи 'кішка' (або ці слова разом).
/
Рисунок 4.14 Засоби розширеного пошуку пошукової системи Яndex
Команда AND.
Логічна команда AND (і) служить для формування пошукового завдання, коли треба, щоб розшукуваний документ містив одночасно всі слова, уведені користувачем. Це аналогічно команді “+” простого пошуку. Наприклад, по команді світло AND промінь будуть розшукані всі Web – сторінки, що містять ці слова.
Система Rambler використовує ключове слово AND або знак “&”, а система Яndex знак “&” або пробіл, якщо потрібна одночасна присутність слів в одому реченні, або пари знаків “&&”, якщо потрібне одночасна присутність слів в усьому документі.
/
Рисунок 4.15 Засоби розширеного пошуку пошукової системи Яndex
Команда NOT.
Логічною командою NOT (ні) встановлюють виключення з результатів пошуку, тобто це аналогічно розглянутій вище команді простого пошуку “-“. Результати використання такої команди представленні на рисунку 4.16.
/
Малюнок 4.16 Засоби розширеного пошуку пошукової системи Яndex
Для пересічного користувача складні математичні оператори можуть виявитися дуже важкими у використанні. Для такого випадку кожна пошукова система маэ посилання на свою сторінку із параметрами розширеного пошуку, у полях якої можна ввести всі потрібні параметри для більш точного пошуку потрібної інформації (рис. 4.17).
/
Рисунок 4.17 параметри розширеного пошуку пошукової системи компанії Google.
Пошук по категоріям.
Багато сучасних пошукових систем ведуть облік існуючих Web-сторінок і групують їх по певних тематичних признаках. Користувач може ознайомитись із переліком сайтів, згрупованих по тематиці на багатьох пошукових системах (наприклад компанії Мета – www.meta.ua. Всі сторінки згруповані по направленості сторінки, наприклад бізнес, спорт, фінанси і т.д.(рис. 4.18).
/
Рисунок 4.18 Групи сторінок по тематиці.
Користувач може вибрати певну тему, наприклад „Новости” і перейти до списку сторінок із назвою та адресами сайтів, які спеціалізуються на новинах (рис. 4.19)
/
Рисунок 4.19 Список сторінок новин
Система при виборі тематики надасть також адреси, вистроїть їх по популярності та згрупує по 15 штук на одній сторінці. Кожен запис сторінки є гіперпосиланням на відповідний ресурс, клацнувши на якому лівою кнопкою мишу можна відкрити ресурс, що вас цікавить.
Висновок: в даній лабораторній роботі я ознайомився з програмою-браузером Internet Explorer, основами роботи в Інтернет та навчився пошуку інформації в Інтернет.