Міністерство освіти і науки України
Технічний коледж Національного університету «Львівська політехніка»
Звіт
до
Лабораторної роботи №15
Львів – 2016
Тема: Виконання робіт з технічного обслуговування, виявлення та усунення несправностей струминних принтерів
Хід роботи
Профілактичне обслуговування принтера практично не відрізняється від обслуговування інших компонентів комп'ютера. Виконуючи своєчасну очистку і дотримуючись необхідні умови експлуатації, ви продовжите життя принтера, при цьому якість друку залишиться практично незмінним.
Ретельно виконуйте інструкції виробника принтера при проведенні профілактичних робіт. Не забудьте вимкнути пристрій з мережі, пам'ятайте також про те, що не можна доторкатися до деяких елементів.
Для очищення друкуючих головок в конструкції струменевих принтерів і плоттерах Canon передбачені спеціальні чистячі вузли. При їх несвоєчасною заміні, надлишок чорнила і пилу починає розтягувати за механізмом, викликаючи бруд на відбитках і прискорюючи знос і передчасний ремонт струменевого принтера Canon.
У більшості струменевих принтерів картридж конструктивно виконаний у вигляді резервуара з чорнилом і елемента з соплами. При заміні такого картриджа відпадає необхідність в очищенні сопел від старих засохлих чорнила. При обслуговуванні термічних принтерів також не забувайте, що в них використовуються нагрівальні елементи.
У струменевих принтерах для друку використовується листовий папір спеціального сорту. Основна проблема при друку на окремих аркушах – це «заїдання» паперу і затор (подача в принтер декількох аркушів одночасно). Для запобігання подібних проблем необхідно використовувати тільки ту папір, яка призначена для даної моделі принтера. Не намагайтеся друкувати на твердому картоні, конвертах чи плівках, якщо принтер не розрахований на це.
Виробники принтерів вказують діапазон щільності паперу, який найкращим чином підходить для друку на даному принтері. Правильно вибираючи тип паперу, ви отримаєте найвищу якість друку. Наслідки використання непідтримуваних типів папери можуть бути просто катастрофічними (наприклад, при друку на плівці остання може розплавитися при закріпленні тонера, і витягти її з принтера буде дуже складно).
Причину частих заторів чи «заїдання» паперу необхідно шукати в самій папері. Підвищена вологість призводить до частих зупинок принтера, крім того, на такому папері погано закріплюється тонер. Завжди зберігайте папір у прохолодному і сухому місці. Відкривайте пачку паперу тільки перед безпосереднім її використанням. Непогано також перед приміщенням папери в лоток струснути її і перетасувати. Цими діями ви уникнете захоплення кількох аркушів паперу.
Найпростіша несправность, для усунення якої навіть не треба розбирати принтер. Несправність виражається в тому, що принтер не додруковують сторінку до кінця, а надрукувавши близько 2/3 сторінки, викидає її і захоплює нову. Причина виникнення цієї неполадки носить чисто психологічний характер: при запуску внутрішнього тесту, на другій сторінці якого принтер у всю свою ширину друкує символи, користувач, якщо у нього немає листа формату А3, бере аркуш формату А4, але заправляє його в принтер широкої стороною (щоб трошки менше чорнила вилилося в сам принтер.
Для усунення всіх інших несправностей, необхідно зняти верхню кришку з принтера. Потім відкрутіть два гвинти, які притискають верхню кришку до друкуючого механізму, і плоскою викруткою відіжміть засувки знизу, як показано на малюнку 1: одну – ліворуч, біля вимикача харчування; ще дві – праворуч, в районі пульта. При відкритті кришки шлейф пульта природним чином вискочить зі свого гнізда. Вийміть пульт з верхньої кришки і приєднайте до гнізда: може виявитися корисним перевірити працездатність принтера після ремонту, а це краще зробити, не збираючи його.
Досить поширене явище – принтер не реагує на деякі кнопки пульта. Перевірте самі кнопки тестером, і якщо до них неможливо причепитися, перевірте шлейф пульта. Сам по собі він з ладу не виходить, але якщо принтер невміло розбирали багато раз, то шлейф міг переламатися в місцях згину, тоді його потрібно просто замінити.
Погана якість друку. Дуже часто головка при друку захоплює дрібне сміття і волоски, які скочуються в товсту мотузку, на зразок повсті. І ось цей валянок волочиться слідом за голівкою і розмазує щойно надрукований, не встиг просохнути текст. Весь цей сміття з головки потрібно прибрати, також корисно прибрати все сміття з гумовою кюветки, яка притискається до голівки, коли та запаркована. Біля кюветки розташована гумка, яка зчищає бруд з головки – її теж потрібно протерти начисто.
Для того щоб прибрати сміття з головки або помити її, корисно знати, як вона знімається. Вивести головку в проміжок між другою і третьою парою зубчастих коліщаток, що підтримують папір (там, де відстань більше). Видалити чорнильний картридж. Потім акуратно відіжміть 4 засувки, які утримують на каретці касету, в яку вставляється картридж. Касета виявиться у вас в руках, при цьому від неї до голівки тягнуться два плоских шлейфа і маленький кабель з роз'ємом для датчика HP (home position). Покласти все це спорудження ліворуч від каретки на друкуючий механізм. Плата друкуючої головки притиснута до каретки сталевим пружинним стрижнем – відігнути і видалити його пасатижами. Тепер посунути головку на себе до упору, підніміть її вгору і від'єднайте дроти – головка в вашому розпорядженні.
Якщо треба вимити головку, тримати її пьезокристалом вниз і мити тільки водою. Встановлювати головку на місце необхідно в зворотному порядку. Вставляти картридж можна тільки за інструкцією, тобто при включеному принтері, коли горять індикатори «Ink out» і «Pause»: натиснути кнопку «Alt» і потримати 3 секунди, дочекатися, щоб каретка виїхала в потрібне місце, і тоді вставити картридж, а потім знову натиснути кнопку «Alt». Після такої установки картриджа принтер виконає процедуру прокачування головки, яку необхідно робити, щоб дюзи звільнилися від повітря і заповнилися чорнилом.
Якщо ви міняєте головку на нову, то необхідно замінити резистивну матрицю, яка відповідає за узгодження хвильових опорів головки і шлейфу. Ця матриця йде в комплекті з головкою; нею потрібно замінити колишню матрицю, що стоїть в роз'ємі RM 22 (поруч з роз'ємами шлейфу на керуючої платі). До речі, в якійсь мірі ці головки взаємозамінні: головку для Stylus 800 + можна ставити в Stylus 800 і в Stylus 1000, але не навпаки.
Іноді погана якість друку – результат неправильної роботи помпи. Її завдання – створити вакуум у гумовій кюветкі, коли головка притиснута до неї під час чищення. Тепер зрозуміло, чому сміття і волоски на помпі погіршують якість друку? Іноді помпа виходить з ладу тільки через те, що гризуни пробують на смак хлорвінілові шланги, що з'єднують помпу з кюветкі. Випадків, коли в цих принтерах ламався сам механізм помпи, ми в нашому сервіс-центрі пригадати не можемо – виключно надійний вузол!
Помилка каретки. Це збірна назва цілої купи несправностей. Суть цих поломок в тому, що каретка виявляється не в тому місці, де вона повинна бути в даний момент часу.
Одне з виразів цієї помилки – заклинювання каретки під час руху. Це може відбуватися через неякісну мастила на валу, по якому рухається каретка, або, зрозуміло, через відсутність цієї мастила. Іноді акуратний користувач (часто – жіночий персонал), протираючи пил з принтера, заодно витирає і вал, який виглядає досить непривабливо в робочому стані. В деяких сервіс-центрах «фахівці» здогадуються, що мастило необхідна, і змащують вал чимось на зразок солідолу. Обслуговуючи принтер, з нього потрібно зняти вал і каретку, очистити їх від залишків старого мастила, просочити мастилом фетровий прокладку в каретці (якщо вона дуже брудна – перевернути на іншу сторону), зібрати все це, потім накапати на вал кілька крапель мастила і пару раз пройтися кареткою по валу в обидві сторони. Що стосується мастила, то у фірми EPSON їх ціла купа, і ми до сих пір не знаємо, чим вони відрізняються один від одного. В даному випадку повинна використовуватися мастило О-5.
На каретці є датчик, який визначає положення парковки друкуючої головки – той самий датчик HomePosition. Зламати його важко, але в ряді випадків, обслуговуючи головку або навіть міняючи картридж, користувачам (і «спеціалістам») вдавалося його знести. В цьому випадку принтер не може визначити початкову розташування каретки, пищить п'ять разів і «вмирає».
До речі, неправильна робота каретки може привести до того, що голівка неправильно позиціонується на помпі, через це погано чиститься, і як наслідок, природно, погіршується якість друку.
Діагноз погана робота автоподатчик негайно конкретизується: або принтер погано забирає папір з пачки, або папір забирається добре, але зараз же застряє, не дійшовши до зони друку.
У першому випадку необхідно зайнятися подаючими валиками, які знімають верхній лист з пачки. Швидше за все, за час експлуатації в них в'їлася паперова пил (а може бути, навіть звичайна пил або й зовсім бруд і пісок). Ці валики треба регулярно очищати і змащувати спеціальною силіконовою змазкою, яку ми ніколи не бачили і не знаємо, де дістати. Ми чинимо так: обертаємо ганчіркою плоский прямокутний шматок пінополіуретану, змочуємо цю ганчірку спиртом, заправляємо цей пиріг замість паперу і натискаємо кнопочку «Load». Принтер намагається забрати лист, при цьому подають валики починають крутитися, і їх поверхня очищається про тряпочку зі спиртом. Натискати необхідно до тих пір, поки валики вам не здадуться чистими.
У другому випадку, коли ролики добре подають папір, необхідно технічне обслуговування тракту протяжки паперу. Сдерніте з принтера знімну задню частину, зніміть підпружинені пластмасові ролики і очистіть їх від пилу і бруду, а сам пластмасовий задник помийте і висушіть. При складанні задника не забудьте змастити осі обертання роликів спеціальним мастилом (G-26). Крім того, необхідно протерти гумові валики, притискають папір до вищезазначених роликам: притисніть змочену спиртом ганчірочку до такого валику, натисніть кнопочку «Load» і т.д. (Див. попередній абзац).
Іноді принтер погано забирає папір навіть у тому випадку, коли всі валики, ролики та інші деталі тракту ідеально чисті. Причина може бути наступна: що подають валики зносилися, їх радіус, а значить і окружність, зменшилися; як наслідок, після захоплення паперу валик повертається на певний кут, але шлях, пройдений папером, виявляється коротше, ніж треба – папір не доходить до наступної пари роликів! В цьому випадку необхідно поміняти подають валики. На деяких моделях принтерів, де подають валики мають складну конструкцію, нам вдавалося збільшити радіус валика за допомогою звичайної ізоляційної стрічки, уклавши її під зовнішнє гумовий шар.
Діагностику автоподатчика необхідно завжди робити на пачці паперу, тобто принтер повинен легко знімати лист з пачки. Іноді принтер погано бере останній лист – на це можна не звертати уваги, тому що останній лист треться зовсім не про те, про що труться інші листи.
Ink out – найскладніша несправність! Може бути наслідком цілого ряду причин, абсолютно між собою не пов'язаних.
Друга причина трохи складніше: електроди картриджа пов'язані з платою друкуючої головки за допомогою двох контактних пелюсток, які можуть виявитися брудними, погнутими або просто поламаними.
Третя причина – власне головка. Провідники від контактних пелюсток картриджа до шлейфу проходять по платі друкуючої головки. І дуже часто, якщо головка була залита чорнилом, що буває при заправці картриджа, принтер починає показувати «Ink out» завжди. Ще жодного разу нам не вдалося відновити таку залиту головку – в цьому випадку необхідна її заміна на нову.
Четверта причина – найскладніша. Щоб зрозуміти фізику процесу, необхідно хоча б далеке знайомство з принциповою схемою керуючої плати.
Мікросхема IC3 генерує серію імпульсів, які через інвертор (IC9) йдуть прямо на електроди картриджа і вимірюються аналоговим входом мікросхеми IC1. Параметри цих імпульсів залежать від кількості чорнила. Решта інвертори мікросхеми IC9 беруть участь в обміні інформацією інтерфейсу Centronics. Якщо користувач, грубо порушуючи не тільки інструкцію з експлуатації, але і правила техніки безпеки, підключає (або відключає) інтерфейсний кабель при включеному в мережу принтері, він може повністю вивести з ладу мікросхему IC9. А може – не повністю! Як ми припускаємо, в цьому випадку трошки змінюються параметри напівпровідникових елементів мікросхеми, а отже і параметри сигналів. Для п'яти цифрових сигналів, що беруть участь в роботі інтерфейсу, це не має ніякого значення, якщо сигнали залишилися в допустимих межах «0» або «1». Але для шостого сигналу зміна параметра може виявитися критичним і спотворить результати вимірювання кількості чорнила в меншу сторону. В цьому випадку від несправності можна позбутися, помінявши мікросхему IC9.
І остання несправність – принтер постійно чистить головку.
Зауважимо, що принтер починає чистку головки з цілого ряду причин: після включення, після закінчення певного часу, при заміні картриджа, по команді з пульта і т.д. Однією з причин запуску циклу чистки може бути стан головки. В ній існує датчик, що вимірює температуру кристала – головка під час роботи ще й охолоджується протікає через дюзи фарбувальної рідиною. Якщо дюзи засмічені чужорідної фарбою, і після прокачування головка не охолола, датчик знову покаже температуру, що вимагає циклу чистки. Цю несправність не перемогти – доведеться міняти головку. А якщо вам прийде в голову, що заклинило кнопки на пульті – ви тільки втратите час.
Висновок: в даній лабораторній роботі я отримав навчики виконання робіт з технічного обслуговування, виявлення та усунення несправностей струминних принтерів