МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
«ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
Кафедра ЗІ
Звіт
до лабораторної роботи № 2
З курсу: «Технічні засоби захисту об’єктів»
на тему:
«ДОСЛІДЖЕННЯ ОХОРОННИХ СИСТЕМ
ВІДЕОСПОСТЕРЕЖЕННЯ»
Львів-2016
Мета роботи: ознайомлення з елементами систем охоронного телебачення та їх практичним застосуванням.
Короткі теоретичні відомості
Охоронне телебачення – завдяки простоті встановлення та настроювання, надійності в експлуатації є найбільш розповсюдженим технічним засобом охорони.
Основна перевага охоронного телебачення полягає в тому, що воно дозволяє не лише фіксувати порушення режиму охорони об’єкта, але й контролювати ситуацію довкола нього, визначати причини спрацювання охоронної сигналізації, вести приховане відео спостереження та робити відеозапис місця або предмета що охороняється, одночасно фіксуючи дії порушника.
Найпростіша система телевізійного спостереження складається з телевізійної камери та монітору.
На сьогоднішній день, існують наступні види камер:
Камери на відіконах
CCD-камери.
Надчутливі камери.
Спеціальні камери з інфрачервоною підсвіткою.
Спеціальні малогабаритні камери для прихованого спостереження.
Вандалозахисні панорамні камери.
Другим важливим елементом систем відеоспостереження є монітор. Він повинен забезпечувати високу довготривалу стабільність і не потребувати регулярного калібрування. Конструкція монітора багато в чому подібна до конструкції звичайного телевізора. Відмінність полягає в тому, що в телевізорі є приймальна високочастотна частина, за допомогою якої, підключивши антену, можна налаштовуватися на різні телевізійні програми, що передаються в ефір.
Додаткові пристрої систем телевізійного спостереження:
Квадратори.
Для одночасного одержання декількох зображень на екрані одного монітора (до 16) використовують квадратори, (відеокомпресори, “дільники екрану” ). Квадратори в режимі реального часу перетворюють сигнали від декількох відеокамер в зображення, яке відображається на одному моніторі. При цьому зображення від будь-якої камери можна оперативно розгорнути на весь екран. Наявність входу тривоги (ALARM-вхід) дозволяє під’єднати до квадратора систему сигналізації, щоб при її спрацюванні автоматично під’єднати необхідну камеру для спостереження за об’єктом тривоги.
Мультиплексори.
Для послідовного виведення на екран зображень від декількох камер у системах телевізійного спостереження використовуються мультиплексори (комутатори). В режимі перегляду вони послідовно підключають камери до монітору. Для опера тивної роботи оператор має можливість вивести на екран довільне зображення або виключити будь-яку камеру.
Матричні комутатори.
На великих об’єктах число камер може складати декілька десятків. Для підвищення ефективності роботи оператора використовуються матричні комутатори. Вони дозволяють створити гнучку та з можливістю нарощування систему безпеки, до якої можуть входити не лише компоненти телевізійних систем, але й системи сигналізації та контролю доступу, які реагують на порушення в полі зору камери тим самим привертаючи увагу оператора.
Спеціалізовані відеомагнітофони.
Запис відеозображення може здійснюватися з використанням спеціалізованих відеомагнітофонів в традиційних системах або в цифровій формі за допомогою комп’ютера. Спеціалізовані відеомагнітофони дозволяють здійснювати запис зображення через декілька кадрів (старт-стопний режим).
Опис лабораторного макету
До складу лабораторного макету входить чотири камери, чорно-білий відео монітор, квадратор фірми Prostar марки YH-428В та пристрій керування купольною камерою фірми TRC. Камери різних типів, розташовані для спостереження за різними місцями.
Одна камера – купольна обладнана поворотним пристроєм. Інші три камери – нерухомі.
Дві камери розташовані на вікнах та спрямовані в протилежні сторони для спостерігання за при будинковою територією та дорогою що проходить повз корпус. Рухома купольна камера розташована на кронштейні над лабораторним стендом для збільшення площі огляду. Нерухома купольна камера розташована на кронштейні в коридорі.
Загальний вигляд лабораторного стенду має наступний вигляд:
/
Рис. 9. Макет лабораторного стенду
Квадратор має вигляд:
Рис. 10. Лицьова частина квадратора
Кнопка стоп-кадру / повноекранного режиму (група А: Канали 1 – 4);
Кнопка поділу на частини (група А);
Кнопка стоп-кадру / повноекранного режиму (група В: Канали 5 – 8);
Кнопка поділу на частини (група В);
Кнопка стоп-кадру / меню;
Кнопка послідовності;
8-ти частинний екран.
Рис. 11. Задня частина квадратора
Вхід каналів 5-6-7-8;
Циклічний вихід каналів 5-6-7-8;
Вхід каналів 1-2-3-4;
Циклічний вихід каналів 1-2-3-4;
Вихід на монітор;
VCR вихід;
VCR вхід;
Вхід сигналу тривоги (канали 1–8);
Вихід сигналу тривоги (суха затримка);
Віддалений порт;
Код живлення;
Заземлення.
Порядок виконання роботи
Підключіть макет до мережі електроживлення.
Увімкнути живлення камер, монітора та квадратора.
Здійснити підключення камери безпосередньо до монітору.
Здійснити підключення камер через квадратор.
Вивести на екран зображення від 4-ох камер одночасно.
Вивести на екран зображення від 4-ох камер почергово.
Вивести на екран зображення від однієї камери одночасно в 2-ох вікнах.
Вивести зображення для будь-якої камери в режимі стоп-кадру.
Здійснити огляд території купольною камерою за допомогою пристрою керування.
Вивести зображення від камер в режимі послідовності.
Ознайомитися з пунктами меню квадратора (встановлення часу, дати, назви камер).
Вивести на екран зображення від чотирьох камер в різних режимах поділу екрану.
Результат виконання:
Ми підключили макет до мережі електроживлення. Увімкнули живлення камер, монітора та квадра тора. Здійснили підключення камери безпосередньо до монітору, потім підключили камери через квадратор. Встановили вивід на екран зображення від 4-ох камер одночасно, а також вивід на екран зображення від 4-ох камер почергово.
Вивели на екран зображення від однієї камери одночасно в 2-ох вікнах.
За допомогою панелі керування квадратора встановили вивід зображення для будь-якої камери в режимі стоп-кадру. Здійснили огляд території купольною камерою за допомогою пристрою керування. Вивели зображення від камер в режимі послідовності.
Ознайомилися з пунктами меню квадратора, встановили час, дату і назви камер. Вивели на екран зображення від чотирьох камер в різних режимах поділу екрану.
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомився з елементами охоронного телебачення та їх практичним застосуванням, навчився підключати камеру до монітора, виводити зображення на екран від 4-ох камер одночасно і почергово, здійснювати огляд території купольною камерою, тощо.