МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Емпіричне дослідження на тему:
«Актуальність питання військового призову серед студентів вищих навчальних закладів »
Програма емпіричного соціологічного дослідження
Розділ 1.Методологічна частина
Загальна характеристика проблеми
«Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України ... є обов'язком громадян України» (ст. 65 Конституції України). На строкову військову службу в мирний час призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, і старші особи, які не досягли 25-річного віку та не мають права на звільнення або відстрочку від призову. І саме в ці вікові межі потрапляють студенти вищих навчальних закладів. Серед сучасної молоді панує дві протилежні думки щодо питання військового призову. Перша полягає у сприйнятті перспективи військового призову як невід’ємної складової життєвого шляху чоловіка, інша ж думка пропагандує ухилення від військової служби в зв’язку з рядом певних причин, серед яких думка про не престижність даного вибору і небажання самої молоді та її батьків відбувати військову службу. В основній частині саме батьки відіграють важливу роль в питанні військового призову, оскільки в наш час молодь має інші інтереси та потреби, ніж скажімо 20 років назад, і батьки, які занадто опікуються своїми нащадками, або під тиском самих дітей, роблять усе можливе та неможливе для того , щоб «відмазати» синів від служби .
Статус студента надає відстрочку від призову "для здобуття освіти та продовження професійної діяльності" (ст. 17), для підтвердження якого призовники зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати у військкомати за місцем власної приписки документи, що підтверджують їх право на відстрочку. Тому для певної частини молоді навчання у вищому навчальному закладі є певного роду лазійкою для ухилення від служби. Інша ж частина студентства має можливість поєднувати процес навчання та проходження військової підготовки , яка має проводитись в військових навчальних підрозділах самих вузів або в вищих військових навчальних закладах.
У нас час існує багато проблем і питань щодо військового призову. І найпарадоксальнішим є те, що для того, щоб ухилитись від служби, багато призовників намагаються сфальсифікувати медичні довідки, тоді як особи, які мають бажання проходити військову службу не мають такої можливості в зв’язку зі станом здоров’я.
Тема дослідження може бути сформульована так: «Актуальність питання військового призову серед студентів вищих навчальних закладів »
Завдання дослідження:
Визначення основних проблем призову на військову службу
Визначення думки студентів щодо військового призову
Оцінка актуальності військового призову серед студентів
Основні причини небажання проходити військову службу
Об’єкт дослідження: об’єктом даного дослідження вибрано студентів чоловічої статі Національного університету «Львівська політехніка» міста Львова.
Час проведення дослідження – грудень 2013 р.
Предмет дослідження – хоча ми розуміємо, що студенти мають різні проблеми з військовим призивом , предметом нашого соціального дослідження ми обрали лише їх частину – ті, які не проходять військову підготовку.
Гіпотези дослідження:
Гіпотеза-підстава:хоча ми знаємо, що відбування військової служби є обов’язковим, не всі мають намір входити до лав збройних сил.
Гіпотези наслідки:
До причин небажання проходити військову службу можна віднести:
Думка про не престижність такого вибору
Молодь має інші плани та амбіції, до яких військова служба не входить
Страх перед з першого погляду «досконалою» системою в армії ( безкарність начальників та так звана «дідівщина»)
Надмірна турбота батьків, які «бояться» відпускати своїх дітей
Більша частина молоді вважає, що військовий призив- це даремне марнування часу та сил, і, як результат, виникає думка, що армія є лише формальністю, яка не впливає на подальше життя, а тому є неважливою і її можна оминути.
Розділ 2. Методична частина
Методи дослідження: Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження.Опускаючи ту частину студентів Національного університету «Львівська політехніка», яка за певними причинами не може бути призвана на військову службу, опитування проводимо серед молодих людей чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які навчаються у вказаному університеті. Інформацію про причини непроходженя військової служби можна використовувати із раніше проведених соціологічних досліджень .
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на наш погляд, може принести метод опитування. Тому ми приймемо його як основний і зупинимось на його використанні у плановій роботі.
Генеральною сукупністю нашого соціологічного опитування являються студенти Національного університету «Львівська політехніка». Вибіркова сукупність дорівнює 40 осіб. Ми провели вибіркове дослідження за допомогою анкетування і не претендуємо на високу репрезентативність отриманих даних. Даним соціологічним дослідженням ми хочемо звернути увагу на дану проблему.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як безконечну, оскільки ми не знаємо заздалегіть точну кількість тих, хто бажає проходити військову службу. При цьому нема необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N - (, n = 2000 при ( =0,04, Р=0, 954.
Таким чином, для забезпечення рівня репрезентативності 4% при довірчій ймовірності 0,954, треба опитати 2000 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Анкета
Шановний студенте!
Ми – студенти «Львівської політехніки», просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується питання актуальності військового призову серед студентів. Просимо відповідати чесно. Анонімність та конфіденційність гарантуємо. Просимо детально ознайомитись із запитаннями і обвести ті відповіді, які найбільшою мірою збігаються з вашою позицією або дописати свій варіант відповіді. Більшість питань підсвідомлюють однозначну відповідь.
Завчасно дякуємо!
1.Вкажіть, будь ласка, скільки вам років
18-19
20-21
22-23
24-25
2.Скажіть, будь ласка, чи вважаєте Ви проходження військової служби необхідним для Вас?
Так
Ні
Не впевнений
3.Чи знаєте Ви про можливість військової підготовки у вашому ВНЗ?
Так, я знаю
Ні, ніколи не чув
4.Чи хотіли б Ви відвідувати військову підготовку?
Так, це був би внесок в моє майбутнє
Ні, наразі я займаюсь лише навчанням
Я про це ще не думав
Інша відповідь
5.Чи маєте Ви намір після закінчення навчання відбувати службу в армії?
Так, звичайно, це повинен робити кожен
Ні, я намагатимусь не потрапити туди
Коли я остаточно закінчу навчання , то не пройду призивний вік
Інша відповідь
6.Що Ви думаєте про можливість «скосити » від армії і чи скористалися б Ви нею?
Це те, що мені потрібно і я неодмінно нею скористаюсь
Це для слабких і я відхилю її
Це вирішують мої батьки
Інша відповідь
7.Що Ви думаєте про проблему «дідівщини» в армії?
Це природно, є керівники і є підлеглі, це порядок речей
Вона є необхідною, але не в монархічній, а в демократичній формі
Вона є непотрібною і незаконною, а тому не має права на існування
Це одна з причин небажання проходити військову службу
Інший варіант
8.Чи згодні Ви з твердженням, що лише ті, хто проходили військову службу, можуть називатись справжніми чоловіками?
Так
Ні
Можливо
9.Чи багато Ваших знайомих проходили військову службу?
Так, більшість
Ні, лиш декілька
Взагалі ніхто
Інша відповідь
10.Якби Вам повідомили, що ви маєте явитись на призив , що б Ви робили?
Прийшов би як і було намічено
Шукав би шляхи виходу із даної ситуації
Інша відповідь
11. Ваша думка про відміну військового призиву
Так навіть краще
Жаль, але що поробиш
Це погана ідея
Розділ 3. Підведення підсумків дослідження
Результати дослідження можуть бути використані для
1.Аналізу найбільш актуальних проблем військового призову
2.Визначення загальної думки про проходження військової служби .
3. Наскільки готові студенти до проходження військової служби і чому вони ладні відмовитись від неї.