НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОЛОГІЇ, ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ І ТУРЗМУ
ІМ. В. ЧОРНОВОЛА
КАФЕДРА ПЕЕТ
ІНДИВІДУАЛЬНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА
З дисципліни : «Економіка довкілля»
На тему : «Оптимізація ефективності використання підприємством природних ресурсів»
ЗМІСТ
Вступ ………………………………………………………………………………2
Розділ 1. Загальна характеристика діяльності підприємства виробництва насосів.
1.1. Опис підприємства та його основних видів діяльності……………3
1.2. Загальна характеристика продукції підприємства та технології її виробництва……………………………………………………………………….4
1.3. Ключові тенденції виробничо-господарської діяльності підприємства………………………………………………………………………7
Розділ 2. Особливості використання природних ресурсів у виробничо-господарській діяльності підприємства.
2.1. Опис природних ресурсів, які використовуються у виробничо-господарській діяльності підприємства………………………………………...15
Розділ 3. Рекомендації з покращення процесів природокористування у виробничо-господарській діяльності підприємства.
3.1. Розроблення заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства……………………………………………………………………..16
3.2. Фінансово-економічне обґрунтування рекомендованого заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства………………..18
3.3. Аналізування економічної ефективності впровадження заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства………………..20
ВИСНОВКИ ……………………………………………………………………..26
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………..27
ВСТУП
Об’єктом дослідження обрано підприємство ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш», яке здійснює виробничу діяльність у машинобудівній галузі на території Сумської області. Метою дослідження є аналіз та оптимізація ефективності використання підприємством природних ресурсів при виробництві насосів.
Ринкові умови діяльності підприємств вимагають прийняття оптимальних управлінських рішень щодо визначення обсягів виробництва, обрання цільових ринків реалізації продукції, що передбачає ефективність використання всіх видів ресурсів підприємства, їх оптимальну структуру, від якої залежать фінансові результати і фінансовий стан підприємства. Ринок вимагає швидкого реагування на зміну господарської ситуації, пов’язаної з використанням ресурсного потенціалу, та його впливу на фінансовий стан підприємств. У цих умовах зростає роль аналізу ресурсного потенціалу підприємств.
Проблеми методики аналізу виробничого та ресурсного потенціалу досліджували вітчизняні та зарубіжні вчені Л. Абалкін, В. Авдєєнко, Р. Акбердін, В. Андрійчук, Р. Білоусов, Г. Бабков, П. Борщевський, І. Бузько, Ю. Василенко, С. Волощук, Е. Горбунов, В. Гончаров, А. Задоя, А. Ігнатовський, Р. Колосова, Е. Фігурнов, С. Хейнман, Д. Черніков, В. Шиян, С. Шкарабан та інші.
Проте більшість теоретичних концепцій розвитку ресурсного потенціалу, його структури та властивостей, що лежать в основі його аналізу, є недостатньо обґрунтованими або суперечливими.
В економічній літературі приділена недостатня увага аналізу ефективності використання ресурсного потенціалу. Це, в свою чергу, негативно вплинуло на формування методології та методики його аналізу на промислових підприємствах. Тому, постає об’єктивна необхідність у нових підходах до економічного аналізу ефективності використання ресурсного потенціалу підприємств, які включають в себе низку питань: аналіз економічної суті ресурсного потенціалу, його змісту, властивостей, структури, стану, прогнозування, ефективності використання, а також його впливу на основні показники роботи підприємства.
Розділ 1. Загальна характеристика діяльності підприємства виробництва насосів.
Опис підприємства та його основних видів діяльності АТ Сумський завод «Насосенергомаш».
Публічне акціонерне товариство «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування« Насосенергомаш »входить в структуру вертикально-інтегрованого холдингу АТ« Група ГМС ». Це одне з найбільших в СНД насосостроітельних підприємств, що спеціалізується на розробці і виробництві насосного обладнання для нафтогазової галузі, енергетики, агропромислового комплексу та водного господарства.
Відкрите акціонерне товариство «Сумський завод «Насосенергомаш»
входить до складу інвестиційно-промислової групи «Гідравлічні машини та системи». ІПГ «Гідравлічні машини й системи» – машинобудівний холдинг, що динамічно розвивається, що володіє найбільш потужним на території СНД науково-виробничим комплексом в області розробки й виробництва насосного устаткування, силових агрегатів і складних гідравлічних систем для різних галузей промисловості, енергетики, металургії, трубопровідного транспорту, водного господарства й ЖКГ.
Стратегія розвитку ІПГ «Гідравлічні машини й системи» полягає у створенні єдиної корпорації – лідера на ринку СНД в області насособудування й комплексних рішень на його основі. Сьогодні ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» – одне з найбільших у машинобудівному комплексі України підприємств, що спеціалізується на виготовленні насосного устаткування. У більш ніж 50 країнах світу завод відомий як надійний, відповідальний партнер. Усього за шість десятиліть виготовлено понад півмільйона різноманітних насосів.
Своїми успіхами підприємство насамперед зобов'язане добре налагодженій взаємодії прикладної науки й виробництва. Саме на базі конструкторського відділу заводу «Насосенергомаш» у 1956 році було створене спеціальне конструкторське бюро живильних насосів, що згодом перетворилося у широко відомий науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного й енергетичного насособудування. У результаті плідного співробітництва виробничників і науковців було створено й освоєно близько 300 найменувань насосного устаткування для атомної й теплової енергетики, видобутку й трубопровідного транспорту нафти й нафтопродуктів, великотонажних технологічних ліній по виробництву мінеральних добрив, систем водопостачання, комунального господарства й інших найважливіших об'єктів. Завдяки успішній діяльності ВНІІАЕН і заводу «Насосенергомаш», м. Суми стало одним і визнаних світових центрів насособудування.
Вищим органом управління ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» є Загальні збори акціонерів. В період між зборами інтереси акціонерів представляє Спостережна рада ВАТ.
До складу Правління ВАТ входять: Голова правління та члени правління (Перший заступник голови правління, Заступник голови правління – директор інженерно-маркетингового центру, Головний інженер, Директор з виробництва, Директор з економіки та фінансів).
В організаційну структуру ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» входять:
1) керівний апарат: Директор з охорони праці та техніки безпеки, Директор з логістики, Директор ремонтно-експлуатаційної служби, Головний бухгалтер, Заступник головного інженера;
2) служби: інструментального господарства, ремонтно-експлуатаційна,
адміністративно-господарча;
3) управління: будівельно-монтажне, планування;
4) вісімнадцять функціональних відділів, група з організаційно-правового забезпечення діяльності Спостережної ради, бухгалтерія, бюро зовнішнього монтажу, юридичне бюро, дві лабораторії, складське господарство, дільниця відвантажувлально-пакувальних робіт, транспортна дільниця, відомча воєнізована охорона, інженерно-маркетинговий центр, дитячий оздоровчий табір «Сонячний», комбінат громадського харчування.
Загальна характеристика продукції підприємства та технології її виробництва.
АТ «Сумський завод« Насосенергомаш » - великий виробник насосного обладнання для видобутку, транспортування нафти і нафтопродуктів, для теплової та атомної енергетики, житлово-комунального господарства, водопостачання та водовідведення. Підприємство оснащене сучасною конструкторської базою, технологічним обладнанням та випробувальними стендами. Загальна площа підприємства - 116 993 м2. Площа виробничих приміщень - 100 780 м2.
Перелік основних засобів виробництва. Підприємство має в своєму розпорядженні такі види виробництв, які дозволяють виготовляти насосне обладнання та запасні частини до нього:
заготівельне ;
ковальське;
ливарне;
термічне;
гальванічне;
механоскладальне;
зварювальне;
фарбувальне.
Заготівельне виробництво дає можливість здійснювати:
рубку круглого прокату;
різання листового прокату і труб;
рубку швелерів і куточків на комбінованих прес ножицях.
Ковальське виробництво дає можливість здійснювати:
вільну ковку під молотами;
ковку в підкладних штампах;
штампування «на гаряче»;
штампування деталей на пресах на «холодно» з листового прокату.
Ливарний комплекс дозволяє виготовляти виливки чавуну, вуглецевих і легованих сплавів масою до 4-х тонн, потужність виробництва лиття до 4000 тонн в рік. Виплавка металу здійснюється в індукційних плавильних печах.
Термічне виробництво забезпечує проведення наступних технологічних процесів:
отжиг вуглецевих і легованих сталей;
штучне старіння чавуну;
нормалізацію вуглецевих і легованих сталей;
загартування вуглецевих, легованих і високолегованих сталей;
загартування вуглецевих сталей на установках ТВЧ;
хіміко-термічну обробку.
Гальванічне виробництво забезпечує виконання наступних видів захисних покриттів:
оксидування;
кадміювання;
хромування;
нікелювання;
цинкування.
Механоскладальне виробництво являє собою в технологічному плані замкнуті ділянки, які дозволяють виконувати повну механічну обробку деталей і вузлів насосів, включаючи обробку деталей на оброблювальних комплексах, верстатах з ЧПУ, а також їх складання, фарбування і упаковку. Дане виробництво в повному обсязі оснащено необхідним обладнанням, що дозволяє виготовляти деталі і вузли насосів високої якості.
Електромонтажна дільниця забезпечує виготовлення керуючих і контролюючих систем, як електричних, так і мікропроцесорних, для насосного обладнання відповідно до вимог технічної документації.
Зварювальне виробництво оснащено високопродуктивним обладнанням, що дозволяє виконувати технологічні процеси, що забезпечують високу якість зварювання нержавіючих і вуглецевих сталей. Можливо виконання зварних з'єднань ручного дугового зварювання покритими електродами, ручної аргонодугового зварюванням неплавким електродом, напівавтоматичним зварюванням у захисному газі, автоматичним зварюванням під шаром флюсу. Зварювання виконують зварники, атестовані відповідно до «Правил атестації зварників обладнання і трубопроводів атомних енергетичних установок ПНАЕГ-7-003-87». Технологія зварювання, атестована відповідно до ПНАЕГ-7-010-89.
Фарбувальне виробництво дозволяє виконувати забарвлення виробів методом пневматичного розпилення, а також примусову термосушку виробів. Підготовку лакофарбових матеріалів і видачу їх у виробництво здійснює краскоподготовітельное відділення заводу.
Ключові тенденції виробничо-господарської діяльності підприємства.
ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ПАТ "Сумський завод "НАСОСЕНЕРГОМАШ" за 2015 рік.
Стаття
Код рядка
За звітний період
За аналогічний період попереднього року
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
2000
1193407
1106496
Чисті зароблені страхові премії
2010
0
0
Премії підписані, валова сума
2011
0
0
Премії, передані у перестрахування
2012
0
0
Зміна резерву незароблених премій, валова сума
2013
0
0
Зміна частки перестраховиків у резерві незароблених премій
2014
0
0
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
2050
( 823182 )
( 833537 )
Чисті понесені збитки за страховими виплатами
2070
0
0
Валовий: прибуток
2090
370225
272959
Актив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
На дату переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності
Нематеріальні активи:
1000
первісна вартість
1001
13031
15333
0
накопичена амортизація
1002
19602
25027
0
Незавершені капітальні інвестиції
1005
-6571
-9694
0
Основні засоби:
1010
33795
24920
0
первісна вартість
1011
533462
543438
0
знос
1012
690178
742800
0
Інвестиційна нерухомість:
1015
-156716
-199362
0
первісна вартість
1016
0
0
0
знос
1017
0
0
0
Довгострокові біологічні активи:
1020
0
0
0
первісна вартість
1021
0
0
0
накопичена амортизація
1022
0
0
0
Довгострокові фінансові інвестиції:які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств
1030
0
0
0
інші фінансові інвестиції
1035
152
93
0
Довгострокова дебіторська заборгованість
1040
26
26
0
Відстрочені податкові активи
1045
0
0
0
Гудвіл
1050
604
1543
0
Відстрочені аквізиційні витрати
1060
0
0
0
Залишок коштів у централізованих страхових резервних фондах
1065
0
0
0
Інші необоротні активи
1090
0
0
0
Усього за розділом I
1095
0
0
0
II. Оборотні активи
1095
581070
585353
0
Запаси
1100
Виробничі запаси
1101
391534
410547
0
Незавершене виробництво
1102
158049
140297
0
Готова продукція
1103
197260
207374
0
Товари
1104
36138
62762
0
Поточні біологічні активи
1110
87
114
0
Депозити перестрахування
1115
0
0
0
Векселі одержані
1120
0
0
0
Дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги
1125
0
0
0
Дебіторська заборгованість за розрахунками:за виданими авансами
1130
105410
119315
0
з бюджетом
1135
38410
17800
0
у тому числі з податку на прибуток
1136
140452
85917
0
з нарахованих доходів
1140
0
37
0
із внутрішніх розрахунків
1145
0
0
0
0
0
0
Пасив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
На дату переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності
I. Власний капітал
Зареєстрований (пайовий) капітал
1400
24722
24722
0
Внески до незареєстрованого статутного капіталу
1401
0
0
0
Капітал у дооцінках
1405
131359
127393
0
Додатковий капітал
1410
507
503
0
Емісійний дохід
1411
269
269
0
Накопичені курсові різниці
1412
238
234
0
Резервний капітал
1415
26611
30017
0
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
1420
549376
687841
0
Неоплачений капітал
1425
( 0 )
( 0 )
( 0 )
Вилучений капітал
1430
( 0 )
( 0 )
( 0 )
Інші резерви
1435
0
0
0
Усього за розділом I
1495
732575
870476
0
II. Довгострокові зобов’язання і забезпечення
Відстрочені податкові зобов’язання
1500
0
0
0
Пенсійні зобов’язання
1505
0
0
0
Довгострокові кредити банків
1510
0
0
0
Інші довгострокові зобов’язання
1515
1138
113662
1138
Довгострокові забезпечення
1520
0
0
0
Довгострокові забезпечення витрат персоналу
1521
0
0
0
Цільове фінансування
1525
0
0
0
Благодійна допомога
1526
0
0
0
Страхові резерви, у тому числі:
1530
0
0
0
резерв довгострокових зобов’язань; (на початок звітного періоду)
1531
0
0
0
резерв збитків або резерв належних виплат; (на початок звітного періоду)
1532
0
0
0
резерв незароблених премій; (на початок звітного періоду)
1533
0
0
0
інші страхові резерви; (на початок звітного періоду)
1534
0
0
0
Інвестиційні контракти;
1535
0
0
0
Призовий фонд
1540
0
0
0
Резерв на виплату джек-поту
1545
0
0
0
Усього за розділом II
1595
1138
113662
54564
Матеріальні затрати
2500
538283
428517
Витрати на оплату праці
2505
228213
166833
Відрахування на соціальні заходи
2510
64303
59828
Амортизація
2515
47820
44807
Інші операційні витрати
2520
93107
84058
Розділ 2. Особливості використання природних ресурсів у виробничо-господарській діяльності підприємства.
2.1. Опис природних ресурсів, які використовуються у виробничо-господарській діяльності підприємства.
АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» спеціалізується на виготовленні насосного обладнання та насосів різних типорозмірів. Головний майданчик підприємства розташований в сельбищній зоні привокзального району міста Суми.
В результаті виробничої діяльності на підприємстві в атмосферу викидаються забруднюючи речовини, утворюються промислові та побутові відходи, здійснюються скиди стічних вод в міську каналізацію.
Виробництво підприємства включає технологічні процеси машинобудівної галузі, які являються основними джерелами викидів в атмосферу – це ливарне, фарбувальне, механічне, гальваничне, заготівельне та інші виробництва. Загальні викиди в атмосферу складають 596,05 т на рік. Територія нормативної санітарно-захисної зони підприємства складає 100 м і охоплює частину міської території, на якій розташовані житлові будинки. Показники забруднення приземного шару атмосфери у контрольних точках на кордоні житлової забудови, згідно даним лабораторних вимірів, не перевищують ГДК по всім речовинам. Умови та величини дозволених викидів забруднюючих речовин в атмосферу виконуються, перевищень не фіксується.
На підприємстві утворюються промислові відходи виробництва 1–4 класів небезпеки та побутові відходи. Видовий склад промислових відходів є характерним для підприємства машинобудівного профілю з повним циклом виробництва та розвинутою інфраструктурою допоміжного і обслуговуючого виробництва. Загальна кількість відходів, яка утворюється на підприємстві, складає 9207,1 тис. тонн на рік, з яких кількість відходів 4-го класу небезпеки – найбільша (9179,2 тис. тонн на рік). Поводження з відходами відповідає природоохоронному законодавству: відповідні промислові відходи передаються спеціалізованим підприємствам, а побутові відходи та промислові відходи 3 та 4 класів небезпеки відвозяться на полігон ТПВ.
Підприємство забезпечується господарсько-побутовою та питною водою міськводоканалом (120,9 тис. м3 /рік), яка після використання скидається в міську каналізацію; технічною водою (15,5 тис. м3 /рік) – Сумським НВО і зворотнім водозабезпеченням. З гальванічної дільниці після очищення на станції нейтралізації від цинку, заліза, хрому до нормативних значень стічні води скидаються також в міську каналізацію. Загальний скид стічних вод складає 126,5 тис. м3 на рік.
Таким чином, проаналізувавши всі фактори, можна зробити висновок, що вплив АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» на навколишнє середовище оцінюється як помірний.
Розділ 3. Рекомендації з покращення процесів природокористування у виробничо-господарській діяльності підприємства.
3.1. Розроблення заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства.
підприємство ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» прагне впровадити на ринок новий насосний агрегат на основі насосів вакуумних золотникових типу АВЗ, а саме АВЗ-125Д (двоступінчастий з повітряним охолодженням), який призначений для відкачки повітря та іншої хімічно нейтральної пари та газів з герметичних об’ємів. Температура навколишнього й того, що відкачується, середовища – від 283 К до 308 К (від плюс 10°С до 35°С).
Агрегати вакуумні типу АВЗ широко застосовуються: при одержанні чистих матеріалів, отриманні тонких плівок і покриттів, якісних зварених і паяних з'єднань, у виробництві електровакуумних приладів, мікробіологічних препаратів та ліків, для створення попереднього розрідження у високовакуумних установках.
Агрегати вакуумні типу АВЗ застосовуються: при отриманні чистих матеріалів, отриманні тонких плівок і покриттів, якісних зварних та паяних з'єднань, у виробництві електровакуумних приладів, мікробіологічних препаратів і ліків, для створення попереднього розрідження в високовакуумних установках.
Серед існуючих видів насосів:
- агрегат АВЗ-20Д. Двоступеневий з повітряним охолодженням;
- агрегати АВЗ-63д. Двоступеневі, з водяним охолодженням;
- агрегати АВЗ-90, АВЗ-180. Одноступінчаті, з водяним охолодженням;
- агрегат АВЗ-180К. Одноступінчатий, з водяним охолодженням насоса і маслобака.
У табл. 3.1 наведено характеристики типів обладнання, серед яких інноваційне, за такими ознаками як: марка, граничний залишковий тиск у кПа, швидкість дії у л/с, потужність двигуна у кВт.
/
Виробництво продукції організовується на існуючих виробничих площах ВАТ «Насосенергомаш». На підприємстві є облаштовані під'їзди, площі для вантажно - розвантажувальних робіт і всі необхідні об'єкти енергозабезпечення. Заплановано провести роботи з освоєння виготовлення модельної оснастки на фрезерно-свердлильно-розточувальному верстаті моделі 6906ВМФ2, розробити і впровадити стенд для складання роторів насосів типу АВЗ 125-Д, за рахунок впровадження нової конструкції гвинтів на насоси типу АВЗ 125-Д спростити технологію виготовлення гвинтів , підвищити стійкість фрези при нарізці гвинтів.
3.2. Фінансово-економічне обґрунтування рекомендованого заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства.
Планується запровадити ряд технологічних нововведень з метою зниження трудомісткості і матеріаломісткості виготовлення ряду деталей, це:
- впровадження безвідходної технології штампування з стрічки уніфікованого ряду регулювальних прокладок;
- впровадження безвідходної технології виготовлення муфт;
- впровадження виготовлення корпусу насоса АВЗ 125-Д з нураміда, замість алюмінію.
У частині ливарно-заготівельного виробництва передбачений блок робіт з реконструкції коксових вагранок продуктивністю 3 т/годину з перекладом на газоподібне паливо; вирішення питання виготовлення стрижнів на плацевій ділянці цеху № 15 за новою технологією; реконструкції станції нейтралізації стічних вод з метою заміни зношеного обладнання; проектування і монтаж системи поділу потоків вибитих формувальних сумішей ПГС та ЖСС т.д.
Впровадження технології на агрегат передбачає закупівлю обладнання на суму 180 тис. грн. Це дозволить знизити витрати на електроенергію на 6%, крім того знизить втрати до 8%, коли в даний час вони складають 11%. Тобто відбудеться економія 7% сировини.
Для роботи з новим обладнанням не потрібні додаткові робочі місця, а також скорочення робочих місць. Потрібно навчити роботі операторів-контролерів на придбаному обладнанні, що потребує витрат у розмірі 10 тис. грн. Якість продукції буде забезпечуватися налагодженим технічним процесом з дотриманням оптимальних режимів і технічним контролем на всіх етапах виробництва. Сировиною та комплектуючими підприємство буде забезпечуватися регулярно. Матеріали, і комплектуючі вироби, передбачається отримувати за прямими договорами з підприємствами-постачальниками. Характеристики двоступінчастого вакуумного агрегату золотникового типу підприємства та аналогів-конкурентів, наведено в табл. 3.2.
/
/
Для виробництва продукції основними матеріалами є алюмінієві сплави, лист, латунь, ГТВ, хімікати, фарби, пластмаси.
Допоміжні матеріали: болти, гайки, шайби пруж. 65 г, шплінти, заклепка, манжети 41.45Ч65, підшипник. На рік планується виробництво близько ± 55 одиниць інноваційної продукції АВЗ 125-Д.
Таблиця 3.4 – Потреба ВАТ "Насосенергомаш" в сировині, матеріалах, комплектуючих при виробництві інноваційного насосу
/
Таким чином, нами розроблено виробничий план, у якому конкретизовано сутність процесу виробництва, витрати на технологічне обладнання та матеріали, розраховану очікувану плановану ціну за умов запланованого обсягу виробництва на рік, щоб вийти на заплановані по проекту показники окупності у результаті його реалізації, які деталізовано буде у подальших розділах (оцінка ефективності проекту).
Отже, із запланованого обсягу виробництва за запланованою ціною за весь період реалізації проекту (8 років) очікується, що компанія усереднено вийде на результат NPV±175,49 тис. дол.
3.3. Аналізування економічної ефективності впровадження заходу з удосконалення процесів природокористування підприємства.
Не зважаючи на те, що впровадження нового насосного агрегату на ринок має прийнятний рівень ризику, однак це є недостатнім для прийняття рішення керівництвом, оскільки це лише прогнозовані, а не наявні статистичні данні і тенденції зміни рівня ризику в минулому і сьогоденні не мають чіткої тенденції. Зважаючи на вищенаведене, доцільно використати аналітичний метод для оцінки ризику, оскільки він передбачає використання традиційних показників, які застосовуються при оцінці інноваційних та інвестиційних проектів.
Тому, для прийняття рішення, відносно доцільності розроблення насосного агрегату проведемо оптимізацію середньозваженої за ймовірностями різних сценаріїв розвитку подій песимістичного, нормального та оптимістичного сценаріїв. Такі заходи дозволять провести економічне обґрунтування виробу напрямку розвитку підприємства.
Експертним шляхом за допомогою детального вивчення ринку було встановлено наступні імовірності настання сценаріїв розвитку:
- песимістичний – 0,31;
- нормальний – 0,18;
- оптимістичний – 0,51.
Проведемо економічне обґрунтування інноваційного проекту, за допомогою розрахунку показників чистого зведеного прибутку (NPV), індексу рентабельності (РІ), періоду окупності (РР) і внутрішньої норми доходності (IRR).
Для цього фахівцями підприємства та внутрішніми експертами було сформовано очікувані грошові потоки за визначеними сценаріями.
Таблиця 5.1 – Очікувані грошові потоки за різними сценаріями розвитку подій при впровадженні насосного агрегату типу «АВЗ-125Д»
/
Розрахунки ефективності грошового потоку отримаємо через розрахунок таких показників як чиста приведена вартість, внутрішня норма доходності, строк окупності та індекс рентабельності
Розрахуємо ці показники для песимістичного сценарію розвитку. Показник чистого зведеного прибутку:
/
Оскільки значення показника чистого зведеного прибутку є від’ємним, то це свідчить про відсутність подальшого розрахунку інших показників для песимістичного варіанту розвитку дій.
Розрахуємо ці показники для нормального сценарію розвитку. Показник чистого зведеного прибутку:
/
Розрахуємо внутрішню норму дохідності:
При r1 = 31%
/
При r2 = 33%
/
Таким чином, внутрішня норма дохідності проекту буде дорівнювати:
/
Визначимо період окупності для даного проекту за нормального розвитку подій. Розрахуємо сумарні витрати з урахуванням грошового потоку:
/
Дисконтовані доходи:
/
Таким чином, проект окупиться приблизно через 4 роки з моменту початку одержання прибутку. Розрахуємо індекс рентабельності:
/
3.Розрахуємо ці показники для оптимістичного сценарію розвитку.Показник чистого зведеного прибутку:
/
Розрахуємо внутрішню норму дохідності:
При r1 =42%
/
При r2 = 43%
/
Таким чином, внутрішня норма дохідності буде дорівнювати:
/
Розрахуємо строк окупності інвестицій.
Розрахуємо сумарні витрати, з урахуванням грошового потоку:
/
Таким чином, проект окупиться через 2 роки та 219 днів з моменту початку одержання прибутку. Розрахуємо індекс рентабельності:
/
Таким чином, ми провели розрахунки економічного обґрунтуванн впровадження у виробництво насосного агрегату «АВЗ-125Д». Для більшо зручності можливі результати діяльності наведемо у табл. 5.2 Таблиця 5.2 – Середньозважені за ймовірностями різних сценаріїв розвитк подій показники NPV, PI, PP, IRR.
/
Таким чином, зроблений комплексний аналіз і економічне обґрунтування вибору напрямків інноваційного розвитку на прикладі ВАТ«Насосенергомаш» показали, що доцільним є впровадження насосного агрегату «АВЗ-125Д», оскільки середньозважений за ймовірностями показник чистого приведеного прибутку складає 175,49 тис. дол., рівень рентабельності 22,35%, період окупності – 2,56 років.
Отже, розраховані показники вказують на те, що інноваційний проект з розробки та виведення на ринок нового насосу є ефективним.
ВИСНОВКИ
Успішне функціонування підприємства в сучасних умовах господарювання залежить від управління витратами, у процесі якого приймаються рішення, спрямовані на підвищення ефективності його виробничо-господарської діяльності, конкурентоспроможності й прибутковості.
Особливості витрат як об'єкта управління полягають в їхній різноманітності, постійному зміненні під впливом зовнішнього і внутрішнього середовища, різній динаміці у різні періоди часу. Усе це призводить до ускладнення точного кількісного оцінювання величини, динаміки, рівня витрат, визначення впливу витрат на економічні результати діяльності підприємства та методи їх оптимізації. Ефективність планування і контролю рівня витрат залежить також від своєчасного забезпечення релевантною інформацією всіх рівнів управління витратами.
Підприємство ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» є потужним вітчизняним машинобудівним підприємством з виробництва насосних агрегатів, продукція якого широко відома як в Україні так і за її межами (у країнах СНД, Китаї, Індії та ін. країнах).
Розроблення та проектування інноваційного насосного агрегату є ефективним заходом підприємства, який має повну відповідність суб’єктам ринку, що сприяє у майбутньому отриманню достатнього прибутку при помірних розмірах витрат та шкоді навколишньому середовищу. Ефективність впровадження нового, більш досконалого, насосного агрегату, підтверджують показники чистої теперішньої вартості, внутрішньої норми доходності, строку окупності, індексу рентабельності.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Ильяшенко С.Н. Выведение нового товара на рынок. Факторы риска //Машиностроитель. – 1997. – №9. – С.51-54.
2. Ильяшенко С.Н. Риски инновационной деятельности. Классификация методы оценки // Вісник Української академії банківської справи. – 2000. –№1(8). – С.39-42.
3. Ильяшенко С.Н. Совершенствование подходов к оценке риска проектов инновационного развития // Вісник Сумського державного університету.Серія:Економіка. – 2001. – №6-7. – С.100-104.
4. Ильшенко С.Н. Хозяйственный риск и методы его измерения: Учеб.пособ. – Сумы: ВВП «Мрія-1» ЛТД, 1996. – 102 с.
5. Офіційний сайт ВАТ «Сумський завод «Насосенергомаш». – Режим доступу – http://www.nempump.com/ru/.– Назва з домашньої сторінки Інтернету.
6. Устенко О.Л. Предпринимательские риски: основы теории, методология оценки и управление. – К.: «Всесвит», 1996. – 146 с.
7. Фатхутдинов Р. А. Стратегический менеджмент: Учебник. – 4-е изд.,перераб. и доп. – М.: Дело, 2001. – 448 с.
8. Финансовый менеджмент: теория и практика: Учебник / Под ред. Е. С. Стояновой. – М.: Перспектива, 1997.– 574 с.
9. Экономика предприятия: Учеб. пособ. / Мельниг Л.Г., Каринцева А.И., Ильяшенко С.Н. и др.: Под общ. ред. Л.Г. Мельника. – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2002. – 632 с.
10. Ястремський О.І. Основи теорії економічного ризику. – К.: АртЕк, 1997. – 248 с