Міністерство освіти і науки України
Вінницький національний технічний університет
Факультет інформаційних технологій і комп'ютерної інженерії
Кафедра комп'ютерних наук
Лабораторна робота №2
з дисципліни: "Алгоритмізація та програмування"
Тема:
аналіз мов програмування та вивчення їх основних властивостей
Мета:
ознайомлення з різними мовами програмування
Хід роботи:
Аналіз різних мов програмування
Існує близько 8500 мов, але, незважаючи на таку розмаїтість, кількість мов, на яких пише більшість, насилу перевалює за десяток.
Щорічно компанія TIOBE Software проводить рейтинг найпопулярніших мов програмування (рис. 1). Рейтинги розраховуються за даними кількості кваліфікованих інженерів по всьому світу, проведених курсів, статистичних даних від багатьох сторонніх постачальників, програмного забезпечення, а також на основі інших даних від популярних ресурсів MSN, Blogger, Yahoo!, Google, YouTube і Wikipedia.
/Рис. 1 Рейтинг мов програмування
У професійному програмуванні царюють такі мови як Java, C, C++, C#, Visual Basic, PHP, Java Script
Більшість програм системного характеру пишуться на мовах С, С++. Більшість програмних комплексів для підприємств створюються за допомогою С Builder і баз даних.
Різниці між розподілом досвіду роботи між респондентами з України і за її межами особливої немає, а ось у використанні мов - є, що демонструють дані таблиці 1:
/
Таблиця 1. Рейтинг мов програмування в Україні
Найбільш масові мови програмування: C#, Java, C/C++, PHP. Популярність мов програмування багато в чому залежить від існуючої ІТ-моди.
Будь-які задачі обробки даних і найскладніші запити програміста здатна задовольнити мова візуального програмування Delphi, прабатьком якого є мова Pascal. Освоєння азів програмування зазвичай починається з Pascal. Завдяки надзвичайній гнучкості й зручності мови Pascal були створені численні його діалекти, що знайшли своє втілення у програмному забезпеченні ЕОМ, що також сприяло його популяризації.
Pascal
У 1968 році Ніклас Вірт (Niklaus Wirth) написав перший компілятор мови Pascal (Паскаль). Ця мова отримала назву на честь видатного французького математика Блеза Паскаля (Blaise Pascal). Мова Pascal - вдала для загального застосування, що підходить для програмування як наукових завдань, так і завдань, пов'язаних з комерційною діяльністю. Засоби введення/виведення цієї мови дещо слабші, ніж у таких комерційних мов, як COBOL, тому він ніколи не претендував на його заміщення. Тим не менше після першого опублікування Pascal був досить ґрунтовною мовою, яка успішно справлялася зі своєю роботою.
Існує ряд об'єктивних причин, які обумовили видатний успіх мови Pascal. Серед них у першу чергу потрібно вказати такі:
Мова в природній і елегантній формі відбила найважливіші сучасні концепції технології розробки програм.
Завдяки своїй компактності, концептуальній цілісності й ортогональності понять, а також вдалому оригінальному опису, запропонованому автором мови, Pascal виявився дуже легким для вивчення й освоєння.
Незважаючи на відносну простоту мови, вона виявилась придатною для дуже широкого спектру застосування, у тому числі для розробки дуже великих і складних програм, наприклад, операційних систем.
Pascal дуже технологічний для реалізації практично усіх, у тому числі і нетрадиційних, машинних архітектур. Стверджується, що розробка Pascal-транслятора «майже» не перевищує за трудомісткістю гарної дипломної роботи випускника ВНЗу.
Мова Pascal стандартизована в багатьох країнах, а у 1983 році було прийнято міжнародний стандарт (ISO 7185:1983).
С+ +
Спадкоємець мови C - C+ + швидко завоював підтримку. C+ + був розроблений шведським програмістом на ім'я Бьярн Страуструп (Bjarne Stroustrup) на початку 1980-х. C+ + має на озброєнні кілька додаткових команд і операторів, але основна відмінність полягає в підході до програмування.
Головна причина, по якій і зараз C+ + залишається популярним, - він підтримує об'єктно-орієнтоване програмування (ООП). ООП - це інший спосіб написання програм, що допомагає програмістові писати програми швидше і з найменшою кількістю помилок. ООП також дозволяє підвищити швидкість обслуговування.
C+ + - це машинно-орієнтована мова програмування, задумана так, щоб зробити програмування більш приємним для серйозного програміста.
Популярність об'єктно-орієнтованої мови C+ + дала початок безлічі нових мов для сучасного Інтернету. Причиною успішного розвитку мови Java (і її похідних, таких, як JavaScript) є широкомасштабне використання в ньому мови C+ +, і хоча C+ + не підтримує достатньої безпеки програмування web-сайтів, його об'єктно-орієнтована природа робить Java гарним кандидатом для програмування об'єктів Інтернету .
JavaScript
Мова програмування JavaScript розроблена фірмою Netscape для створення інтерактивних HTML-документів. Це об'єктно-орієнтована мова розробки вбудованих додатків, що виконуються як на стороні клієнта, так і на стороні сервера. Синтаксис мови дуже схожий на синтаксис мови Java - тому його часто називають Java-подібним. Клієнтські програми виконуються браузером за допомогою перегляду Web-документів на машині користувача, серверні додатки виконуються на сервері.
Клієнтські додатки безпосередньо вбудовуються в HTML-сторінки і інтерпретуються браузером в міру відображення частин документа в його вікні. Серверні додатки для збільшення продуктивності попередньо компілюються в проміжний байт-код.
Як і будь-яка інша мова програмування, JavaScript використовує змінні для зберігання даних певного типу. Реалізація JavaScript є прикладом мови вільного використання типів. В ній не обов'язково задавати тип змінної. Її тип залежить від типу збережених у ній даних, причому при зміні типу даних змінюється і тип змінної.
2. Для мене пріоритетною мовою є JavaScript тому, що вона є зручною у написанні кодів та вільною у використанні.
3. Для розробки програм на мові JavaScript можна встановити такі програми, як: Notepad++, Visual Studio і т.д..
Я встановлюю Visual Studio тому, що вона є більш функціональною та призначена для багатьох мов програмування.
/
/
/
/
4. Елементи вікна середовища розробки
/
5. Характеристика JavaScript:
Класифікація базових типів даних та їх основна характеристика
Мова JavaScript містить шість типів даних: Undefined (непроникний), Null (нульовий), Boolean (логічний), String (рядковий), Number (числовий) і Object (об'єктний). Це відносно незначна кількість типів дозволяє, тим не менше, створювати повноцінні сценарії для виконання багатьох функцій.
Базові типи - це String (рядковий), Number (числовий) і Boolean (логічний).
У Javascript є і об'єктні типи даних і елементарні, які можна інтерпретувати як об'єкти.
/
Змінні
У сценаріях JavaScript можна використовувати змінні, звертаючись до них за назвою. Змінні можуть бути глобальними або локальними. Глобальні змінні досяжні з довільного місця сценарію. Область дії локальних змінних обмежено кодом функції, всередині якого оголошено ці змінні. При створенні сценаріїв JavaScript рекомендовано оголошувати змінні до їхнього використання та надавання початкових величин. Це спрощує відлагодження сценаріїв і зменшує ймовірність помилки.
Пріоритети операторів
Пріоритет
Тип оператора
Конкретні оператори
19
Групування
( … )
18
Доступ до елементів
… . …
Доступ до елементів з можливістю обрахунку
… [ … ]
new (зі списком аргументів)
new … ( … )
17
Виклик функції
… ( … )
new (без списку аргументів)
new …
16
Постфіксний інкремент
… ++
Постфіксний декремент
… --
15
Логічне заперечення
! …
Побітове заперечення
~ …
Унарний плюс
+ …
Унарний мінус
- …
Префіксний інкремент
++ …
Префіксний декремент
-- …
typeof
typeof …
void
void …
delete
delete …
14
Множення
… * …
Ділення
… / …
Залишок
… % …
13
Додавання
… + …
Віднімання
… - …
12
Побітовий зсув вліво
… << …
Побітовий зсув вправо
… >> …
Зсув вправо з заповненням нулів
… >>> …
11
Менше
… < …
Менше чи дорівнює
… <= …
Більше
… > …
Більше чи дорівнює
… >= …
in
… in …
instanceof
… instanceof …
10
Дорівнює
… == …
Не дорівнює
… != …
Строго рівно
… === …
Строго не рівно
… !== …
9
Побітове «І»
… & …
8
Побітове виключення «АБО»
… ^ …
7
Побітове «АБО»
… | …
6
Логічне «І»
… && …
5
Логічне «АБО»
… || …
4
Умовний
… ? … : …
3
Присвоєння
… = …
… += …
… -= …
… *= …
… /= …
… %= …
… <<= …
… >>= …
… >>>= …
… &= …
… ^= …
… |= …
2
yield
yield …
1
Оператор розширення
... …
0
Кома / Послідовність
… , …
Правила перетворення типів
Тип змінної залежить від того, який тип інформації в ній зберігається. JavaScript - слаботипізована мова. Це означає, що в декларації змінної не вказується його тип і надалі можна надавати їй значення будь-яких типів. Виконуюча система JavaScript сама виконує автоматичне перетворення типів даних у міру необхідності. Для явного перетворення типів використовуються методи Boolean, Number, Object і String. Тип змінної привласнюється змінній автоматично протягом виконання скрипта.
Основні математичні функції мови
Всі математичні функції знаходяться в "пакеті" Math. Не те, щоб у Javascript є реальні пакунки просто так вийшло.
Math.floor () / Math.round () / Math.ceil () - округлення
Math.abs () - модуль числа
Math.sin () і т.д
6. “Hello, World!”
<html>
<body>
<script> alert('Hello, World!'); </script>
</body>
Висновок
Існує близько 8500 мов, але, незважаючи на таку розмаїтість, кількість мов, на яких пише більшість, насилу перевалює за десяток. Найпопулярнішими мовами на даний момент є Java, C#, JavaScript та PHP.
Немає загальної мови на якій би писали всі програмісти адже кожен з них вибирає ту мову, яка для нього більше підходить.
Для мене це мова JavaScript тому, що вона легка та зрозуміла у використанні. Синтаксис мови дуже схожий на синтаксис мови Java - тому його часто називають Java-подібним. JavaScript має низку властивостей об'єктно-орієнтованої мови, але завдяки концепції прототипів підтримка об'єктів в ній відрізняється від традиційних мов ООП. Крім того, JavaScript має ряд властивостей, притаманних функціональним мовам, — функції як об'єкти першого класу, об'єкти як списки, каррінг (currying), анонімні функції, замикання (closures) — що додає мові додаткову гнучкість.